Noodlottige jiuto-botsing. 1500' Liter sterke drank Frankrijk s moeilijkheden. DE RAMP TE HAK0DATE. Dinsdag 27 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9455 Een doode, vier zwaargewonden. Radiorede van Doumergue. Brandend de straat cp gevlogen. Ernstige brand in werkloozentehuis. Reddingswerk in de IJszee. Hat dreigende auto-conflict in Amerika. Neem 'n "AKKERTJE" JAPANSCHE PLEIZIERBOOT GEKAPSEISD. Mislukte roofoverval te Haarlem. Twee wagens op den straatweg Hengelo- Delden tegen elkaar opgevlogen. Een der wagens tegen een boom terecht gekomen en geheel versplinterd. Hengelo (O.): Zondagmiddag heeft op den straatweg Hengelo—Delden een ernstig ongeluk plaats gevonden, waarhij een persoon is gedood en vier anderen, waarvan drie uit een gezin, ernstig zijn gewond. Deze personen waren allen gezeten in de auto van den heer Krabbenbos uit Hengelo, welke auto van achteren werd aangereden door een anderen wagen, met het noodlottig gevolg, dat dc heer K. tegen een boom opreed. Zijn auto werd geheel versplinterd, terwijl K., diens vrouw en zoontje ernstig werden gewond, evenals hun knecht Dikkers. Do omstreeks 30-ja- rige P. v. Brcmen kon slechts als lijk uit het puin worden geborgen. De gewonden zijn naar het Algemeen Zieken huis vervoerd. De toestand van Dikkers baart zorg. Dc auto, welko het ongeluk heeft veroorzaakt, Is doorgereden. Dc politie onderzoekt dc zaak. De toedracht van het vreeselijk ongeluk. Omtrent de toedracht van dit vreeselijk ongeluk ver nemen wij nader: Ten omstreeks half één Zaterdag middag reed de heer Krabbenbos, een meubelmaker, met zijn auto op don Deldenschen Weg in de richting Hengelo. Dij de Woolder-school werd zijn wagen in gehaald door een auto. welke bestuurd werd door den omstreeks 20-jarigcn zoon van den kaashandelaar E. Aangezien de heer Krabbenbos geen gelegenheid zou hebben gegeven aan K. om te passecren, hebben beide wagens minstens 100 M. naast elkander gere den. Ten slotte kon E. passeeren, doch daarbij ge raakte het rechtcrachterwiel van zijn auto tegen het linkervoorwiel van den wagen van K., wiens auto met een vaart van 50 tot 60 K.M. tegen een boom te recht kwam mot het noodlottig gevolg. E. zou van het gebeurde niets hebben bemerkt, evenmin als de personen die hij hem in den auto za ten. Hij reed door. Intusschen waren drie genoesheeren ter plaatso verschenen, aangezien het ongeluk spoedig was ont dekt. De aanrijding geschiedde n.1. met zulk een kracht, dat 2ij gehoord werd op den Weidoweg, welke een paar honderd meter verder don Deldenschen weg kruist. Do dokters verleenden do eerste hulp, waarna dc slachtoffers met een Roodc Kruis-auto naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo werden vervoerd. Do toestand der gewonden bevredigend. Omtrent den toestand der slachtoffers vernemen wij het volgende: De heer Krabbenbos heeft een paar hoofdwonden opgeloopcn, doch men venvacht, dat hij het Zieken huis spoedig zal kunnen verlaten. Zijn 41-jarigo vrouw, die een heupontwrichting had bekomen, is intusschen behandeld. Heiden maken het thans be vredigend, evenals de 22-jarige Dikkers, die een ern stige hersenschudding heeft opgeloopcn. Ernstiger is evenwel dc toestand van het vijfjarig zoontje der fam. K., die behalve 'n schedclbasisfrnc- tuur een hersenschudding heeft opgcloopen. Direct le vensgevaar bestaat evenwel niet. Het lijk van den 34-jarigen ongehuwden etaleur, P. van Bremen is in beslag genomen. De politie heeft de auto van E. inmiddels opge spoord en in beslag genomen, evenals do verongelukte wagen. E. zelf was evenwel om half elf dien avond nog niet gevonden. Hij spoort aan tot eenheid. „De burger oorlog is iets verschrikkelijks". Noodlottig ongeluk in een verffabrlek. - Twee personen gewond. Zaterdag is een ernstig ongeluk gebeurd in do werkplaats van de verffabriek van SI., aan den Zuidoost-Buitensingel 5S, in Den Haag. De 27-jarige D. SI. en zijn 18-jarige broeder F. SI. waren daar bezig met het aanmaken van siccatief, een vloeistof, welke gebruikt wordt om het drogen van olieverfwerk to bevorderen. Zij hadden de sicca tief, ten einde deze te verwarmen, op een petroleum- 6nelbrander geplaatst. Een van beiden heeft daarop terpentijn aan de siccatief toegevoegd, teneindo deze iets te verdunnen. Daardoor werden evenwel terpen- tijngassen ontwikkeld, welke op een gegeven oogen blik in vlarn geraakten, zoodat ook de kleeren van de beide broeders vlam vatten. Geen kans ziende om op andere wijze hun brandende klceding te doo- ven, ijlden zij naar buiten en sprongen to water, waaruit zij door voorbijgangers weder op het droge werden gebracht. Hun verwondingen waren evenwel van dien aard, dat belden naar hot gemeentelijk ziekenhuis moes ten worden overgebracht. F. SI. kon kort daarna, na verbonden te zijn, het ziekenhuis weder verlaten; de brandwonden, welke zijn 27-jarige broeder had op- geloopen, bleken evenwel van zéér ernstigen aard te zijn, zoodat zijn toestand niet zonder levensgevaar wordt geacht. De brand in de werkplaats werd met twee stralen door de brandweer gebluscht: de waterschade is vrij groot; de materieelc brandschade gering. HITTEGOLF IN TURKESTAN. Uit Moskou: Te Tasjkent in Turkestan heerscht sedert eenige dagen een voor dezen lijd van het jaar abnormale hitte. Men meldt temperaturen van 20 tot 26 graden Celsius. ZELFMOORD-STATISTIEK IN JAPAN. Het Japansche Ministerie van Binnenlandsche Za ken deelt mede, dat in 1933 in Japan 2551 per. onen, waarvan 1050 vrouwen, door zelfmoord om het leven zijn gekomen. Zaterdagavond heeft de Fransche ministerpresi dent. Doumergue, een radiorede gehouden, die door alle Fransche zenders werd uitgezonden. Doumergue drong aan op >onheid. Hij ver- laarde, dat hij 1 iet ambt van mi nister-president >p zich had geno- nen, omdat men len burgeroorlog oorspelde, indien dj niet do regee- ing aanvaardde. )e burgeroorlog is iets verschrik kelijks pn brengt iet gevaar mode voor een gebeur tenis die nog ern stiger is, nl. do buitenlandsche invasie. Het is de taak van zijn regee ring ontspanning te brengen, schul digen te vervol gen en te bestraffen en een moreel herstel te bewer ken. De welvaart eischt wettelijke hervormingen. Doumergue wees op de noodzakelijkheid van even wicht in de begrooting met handhaving van de va- iutastahilitcit en bewaring van den Franschen spaar zin door beperking der uitgaven. Er is thans al dus Doumergue een nieuwe Marneslag te winnen, do slag n.1. die dc financieele situatie van Frankrijk sterk moet maken en alle moeilijkheden uit den weg moet ruimen. Dat zal gelukken, indien Frankrijk een drachtig blijft. Dc wereld slaat Frankrijk gade. Zij zal dan kunnen constateeren, dat Frankijk zich weer eens zelf gered heeft. Botsingen te Tours. Tot een hevige vechtpartij tusschen demonstranten en politie is het Zaterdag gekomen in de straten van Tours, waar een afdeeling der z.g. „Fransche solidari teit" een betooging hield. Een menigte van eenige honderden koppen was voor het houden van een contrademonstratie voor het gebouw, waar de be tooging gehouden werd, samengekomen en wierp met steenen naar dc vensters van do vergaderzaal en naar de aanwezige agenten van politie, 'loon deze lnntsten pogen wilden de demonstranten te versprei den, werden zij met een hagel van steenen ontvau- DOUMERGUE. gen, zoodat zij zich ten slotte genoodzaakt zagen terug te trekken. Verscheidene revolverschoten wer den van den kant der demonstranten gelokt, welke laatste bestonden uit socialistische en communis tische verecnigingen. Eerst toen de politic verster king had gekregen gelukte het de demonstranten te verspreiden. Deze Pegaven zich naar de arbeidsbeurs, waar zij een vergadering belegden. Onderweg hiel den zij een chauffeur aan, wiens wagen zij volkomen vernielden. Daar de betoogers hun gewonden meegenomen hadden, kon het aantal gekwetsten niet worden vast gesteld. Aan den kant der politie waren drie man gewond. Ongeveer 30 arrestaties werden verricht. Opzienbarende publicatie van do „Popu laire". Een militaire putsch in Frank rijk? Parijs, 25 Maart (V.D.). De socialistische „Po pulaire" publiceert een do^tment, dat onder het op schrift „Geheim"door den commandant van het tweede militaire district te Amicns aan een aantal industrieelen zou zijn toegezonden, en wel voorname lijk aan industrieelen, die zich met de vervaardiging van oorlogsmateriaal bezig houden. In de circulaire worden de industrieelen ver zocht, den commandant voor 30 Maart a.s. mede tc deelen, met welke cliënten en leveranciers zij in elk geval in telefonische verbinding moeten blijven en met wie telegrafische verbinding niet voldoende zou zijn. In dringende gevallen zouden deze industrieelen hun gesprekken altijd over het bureau van den commandant kunnen voeren. Men had de opgave noodig om een lijst tc kun nen aanleggen van industrieelen, die in geval van politieke spanning of mobilisatie het recht zouden hebben bepaalde telefonische verbindin gen in stand tc mogen houden. In geval een ge adresseerde de circulaire niet beantwoordt, zal den betrokkene in tijd van spanning elke tele fonische verbinding verboden worden. De „Populaire" wijst zolf allo garantie voor de echtheid van het stuk af, doch wijst er op, dat de bron, waaruit zij haar publicatio put, absoluut be trouwbaar is. liet blad werpt dc vraag op, of er in Frankrijk oen toestand van zoodanig gevaar kan ontstaan, dat een dergelijke maatregel erdoor ge rechtvaardigd wordt. Het blad is van meening, dat de circulaire minder op internationale spanningen dan op binnenlandsche politieke spanning betrek king heeft en dat de militaire autoriteiten in over leg met den minister van oorlog voornemens zou den zijn, in dit geval zelf de macht in handen to nemen. Men varagt zicli af, wat er don van de de mocratische vrijheden terecht zou komen. Do socia listische partij zal wanneer de Kamer weer bijeen komt deze kwestie aan dc orde stellen. Negen stoomschepen vermist en daarmee 230 opvarenden. V.D. verneemt uit Tokio: Volgens mededeelingen uit Hakodate worden negen Japansche stoomsche pen vermist, die tijdens den typhoon in de haven la gen en zee kozen, toen de brand uitbrak. Volgens particuliere mededeelingen zouden zij in den typhoon zijn vergaan. Met dc schepen worden 230 opvarenden vermist. Duizend mcnschen gedood door vuur en koude. Reeds 830 lijken geborgen. T o k Fo, 21 Maart (Reuter). Tot nu toe zijn onge veer 800 lijken onder de puinhoopen van Hakodate gevonden, waarvan 70 in een lagere school en een zestigtal werd gevonden op cenigen afstand van dc ruïnes, omgekomen van de koude. Men vreest, dat het aantal dooden meer dan 1200 zal bedragen. Veertien dooden. New York: Naar uit Lynchburgh in Virginië wordt gemeld, zijn bij een brand in een tehuis voor werkloozen veertien personen gedood en 50 gewond. Daar het gebouw in minder dan tien minuten in lichtcrlaaio stond, kon slechts een deel der bewoners zich redden door uit de vensters te springen. Tachtig gewonden. Nader wordt gemeld, dat bij den ontzettenden brand in het tehuis voor werkloozen to Lynchburgh 80 per sonen zijn gewond. De oorzaak zou zijn het overkoo- ken van een pot met vet, die op een heete kachel stond. Ongelukkig was op het oogenblik van de ramp in het stadsziekenhuis het electrische licht defect, zoo dat de geneeskundige hulp aanzienlijk werd ver traagd. Vijf vliegtuigen opgestegen tot redding van de „TseljoesjkinI,-bemanning. Meskou, 2-i Mrt. (V.D.): Uit C.habarowsk wordt gemeld, dat in de Baai van Olutorskoje 5 Sowjet- vliegtuigen zijn opgestegen tot redding van de door het ijs ingesloten „Tsjeljoesjkin"-bemanning. Van de ze vijf hebben reeds 3 vliegtuigen de Anadyr bereikt, vanwaar zij rechtstreeks naar Kaap Wankarrem vlie gen. Deze plaats ligt op het Noord-Siberische vaste land, het dichtst bij het kamp van prof. Schmidt en zijn mannen, zoodat men hoopt met behulp van deze vliegtuigen de bemanning zonder moeilijkheden te kunnen redden. I)n twee andere opgestegen vliegtuigen waren door mist en sneeuwstorm gedwongen bij Mayna-Pilgoeinc oen tusschenlanding te maken, doch zij zullen de an dere vliegtuigen zoo spoedig mogelijk volgen. In de haven van Wiadiwostok zijn do beide Sowjet- Hichtschepen die overzee naar de Noord-Siberische kiist zullen worden vervoerd, aan boord van het s.s „Sowjct's" geladen, om eventueel ook bij het reddings werk behulpzaam te zijn. Washington (V.D.): To elfder ure, toen de sta king in het gehee- le auto-bedrijf der Vereenigdo Staten reeds onvermijde lijk leek, kondigde generaal Johnson Zondagavond aan, dat een feitelijke overeenstemming tusschen beide partijen was be reikt. GENERAAL JOHNSON. bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. RECHTBANK. DE VERVOERDERS STAAN HEDEN VOOR DE ALKMAARSCHE RECHTBANK TERECHT. Thans overeenstemming bereikt. Het is al ruim een jaar geleden op den 7den Februari 1933 dat op het kantoor van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schagen j werd binnengebracht een groote partij gedistilleerd, welke, naar het toen heette, uit een geheimfe distil leerderij te 'tZand afkomstig zou zijn. Later bleek, dat het een en ander als volgt in elkaar zat. Oi den bewustcn datum, liet was op een Zondag* n ng, werd onder Schoten bij Haarlem, een vracht- •v o aangehouden, bestuurd door de Gebr. T. te 't Zand. Het betrof een gewone controle op de wegen belasting en rijbewijzen. Dc sterkriekende lading trok echter de aandacht van de rontroleercnde amb tenaren, die een nader onderzoek instelden. De lading bleek te bestaan uit een 38-tal blikken, ieder inhoudende 10 Liter gedistilleerd. Deze hoeveelheid alcohol, benevens de vrachtauto werden in beslag genomen, en de Gebr. T. gear resteerd. Vervolgens werd door een inspecteur en de heide kommiezen ten huize van één der Gebr. T. te 'tZand huiszoeking gedaan, waarbij nog 116 blikken, even eens elk van 10 Liter, werden gevonden en in beslag rrenomen. Gezamenlijk werden de beide hoeveelhe den toen getransporteerd naar het accijnskantoor te Schagen. zooals boven reeds gezegd. De Gebr. T. zijn nog denzelfden avond aan een ver hoor onderworpen, waarna ze op vrije voeten zijn ge steld. Zooals later bleek, was er van een geheime distil leerderij op 't Zand geen sprake, doch kwamen wel de volgende merkwaardige feiten nog aan het licht: De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te IJmuiden hadden den motorbotter IJ.M. 336 in be slag genomen, omdat dit schip frauduleus een hoe veelheid spiritus vervoerde. De botter bleek in Duinkerken een lading spiritus te hebben ingenomen en was daarmede te Nieuwe- diep binnengekomen, zonder bij dc douane kennis te geven van zijn lading of deze in te klaren. Des Zondags was het schip doorgevaren naar Zijpe (aan het N.H. Kanaal) en had daar een hoeveelheid gelost op een vrachtauto van de Gebr. T. te 't Zand. Bij een nader onderzoek naar het schip bleek dit evenwel verdwenen te zijn. Overal werden de wachtposten gewaarschuwd, zoo wel in het Noord-Hollondsch kanaal als in het Noord- zeekanaal en op het IJsselmeer. De ambtenaren to IJmuiden waren bij hun controle langs het Kanaal zoo gelukkig het schip te vinden nabij Buitenhuizen, evenwel zonder bemanning en tusschen het riet verborgen. Het aan boord gaan cn versieepen naar IJmuiden was nu het werk van een oogenblik. Het smokkelschip werd daarop naar Den Helder gesleept en daar aan de ketting gelegd. Behalve de smokkelwaar werden ook de nog nieuwe vrachtauto en do kotter door de douane geconfiskeerd. Bii normale invoer zou voor den voorraad ongeveer f6000 accijns verschuldigd zijn geweest. Men vermoedde indertijd, dat hier sprake was van een itnernationale bende en in dit verband is het wel merkwaardig, dat we juist dezer dagen weer in de couranten hebben kunnen lezen, hoe op de Bel gische kust een poging gedaan was om een groote hoeveelheid sterke drank in vaten, die als een vlot te water waren gelaten, aan land to brengen. Niet on waarschijnlijk is het, dat dit heden nog op do terecht zitting ter sprake gebracht wordt. Ook op deze terechtzitting moeten zich dan ver antwoorden de Gebr. Arie en Petrus T. te 't Zand. Aan hen wordt ten laste gelegd, dat ze op of om streeks 5 Febr. '33 op den openbaren weg rijks- weg in dc gemeente Haarlem hebben vervoerd in een vrachtauto, merk Ford-truck, meer dan 1 Liter gedistilleerd (spiritus) in 38 blikken bus sen, samen bevattende 360 Liter gedistilleerd (spiritus) ter sterkte van 96.4 welk vervoer niet was gedekt door 't vereischte document In deze affaire zijn 10 getuigen gedagvaard, n.1.: J. Brouwer te Haarlem; I. Risseeuw te Haarlem; H. Schrikker tc Haarlem; A. Jansen te Haarlem; T. Bakker te Wijk aan Zee aan Duin; J. Bakker te IJmuiden; C. Bontcs to Schagen; C. Modder te 't Zand (gem. Zijpe); C. Drijver to Den Helder; J. J. S. Jut te Rotterdam. Als verdediger voor beide verdachten treedt op Mr. J. A. E. Buiskool le Schagen. Twee onderwijzers verdronken. 8 vermisten. Nog Tokio, 25 Maart (V.D.): Twee onderwijzers zijn verdronken, toen zij probeerden hun leerlingen, die bij het omslaan van een pleiziervaartuig te water raak ten, te redden. Het schip, aan boord waarvan zich 40 scholieren bevonden, maakte een tocht op het Sjinryoe-Mcer in de Hiroshima-provineie. Dertig kin deren zijn gered, twee lijken geborgen, terwijl acht op varenden vermist worden. DRIE AARDSCHOKKEN IN NOORD-ITALIë. De bevolking in paniek gevlucht. Milaan: Zaterdag werden in eenige streken van Noord-Italië, voornamelijk in de steden Bergamo en Bressia en in de dalen in de omgeving, drie krach tige aardschokken met een duur van tien seconden elk waargenomen. De bevolking vluchtte in paniek do straat op, aangezien dit de derde aardbeving bin nen een maand was. De schokken veroorzaakten ech ter slechts lichte materiecle schade. Men vermoedt, dat de beving in verband staat met liet weer werken van een naar men dacht uitgedoofde vulkaan in dc Brescianer-Alpen. De pakhuisknecht verscheen net op tijd om zijn patroon te ontzetten. Zaterdagavond is gepoogd een overval te plegen op den handelaar in tweedchandsch goederen V., te Haarlem. Omstreeks zeven uur vervoegde zich in zijn winkel, welke met ingang van dezen dag van de Ge dempte Oude Gracht naar de Zijlstraat overgeplaatst is, een man, die naar den handelaar vroeg. Deze was op dat oogenblik achter in het huis en kwam in den winkel. Do man wilde een divan koopen, maar de handelaar had er geen in zijn huis. Wel bevond zich er een in een pakhuis, dat in de Nobelstraat is gevestigd. Besloten werd naar het pakhuis te gaan. Om het pakhuis te bereiken moet men door een klein zijstraatje, dat niet verlicht is. Toen men daar was, werd den handelaar de mond dichtgehouden en kort daarop verschenen nog twee andere mannen. Een handdoek was meegenomen, welke over het hoofd werd gedaan. Juist op dat oogenblik verscheen een knecht, die zijn patroon iets wilde vragen. De mannen staakten hun pogingen en twee van hen sloegen op de vlucht. De knecht wist nog niet precies wat er gebeurd was en liep een eindje met een van de mannen mee. Deze vertelde hem in het kort het geval en voegde er zelfs aan toe, dat hij nog ge tracht had zijn baas te helpen. Daarna is do man in de drukte verdwenen. De politic is van het geval in kennis gesteld, die naar de mannen zoekt. De handelaar was licht aan het gezicht gewond.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5