Raad Sint Pancras. V> De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond 7 uur t'-n raadhuize. onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig toen de Voorzitter de vergadering opende, waarna vaststelling der notulen volgde. Van de ingekomen stukken vermelden wij. dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat de 70 rente i9 betaald aan de Boerenleenbanken voor de tuin dersvoorschotten. De bijdrage in de werkverschaffingskosten zal over 1933 zes en zestig procent zijn. De uitkeering uit het gemeentefonds zal over het Jaar 1934 f7.072-i per inwoner bedragen. Vanmorgen is bericht ingekomen dat de Minister bereid is. een subsidie van 50 te geven voor extra diepspitten. Geprobeerd zal worden om het spitten, zooals liet verleden jaar is geschied, Maandag te doen ingaan. Van de Commissie uit de 50 Westfrlesche Gemeen ten was en schrijven betreffende eeen, nieuwe bag- perregeling, ingaande 1 April. De commissie ging daarmee accoord. Voorzitter lichtte het toe. Als de arbeiders 36 halve pramen halen, kunnen ze f 10.80 verdienen. Ze ont vangen met elkaar f 12.05, dus f 1.80 minder dan bij de andere regeling. Nu moeten echter nog weer schuiten worden gehaald, zoodat f 13.82 kan worden ontvangen. m Verschillenden zijn echter van meening dat het halen van 7 pramen een onmogelijkheid is, zeide de Voorzitter. De hoer Lek was ook van oordeel, dat het een onmogelijke eisch is.-Om aan het loon toe te komen, moet men veel ineer werk doen. Ook het feit, dat er in de warme dagen niet voor zeven uur mag wor den begonnen. Na eenigo besprekingen besloot men ,dat de Voor zitter als de vertegenwoordiger van de Heide Maat schappij komt. zal mededeelen dat de eisch onmo gelijk te vervullen is en op de oude regeling zal worden aangedrongen. Voorzitter deelde mede, dat een bezoek aan den minister van Financiën is gebracht, met gunstig gevolg. De brooddistributie. B. en W. stelden voor, de brooddistributie te doen stopzetten. Er is f075 voor uitgegeven en wilden B. en W. er nu mee ophouden. De heer Lek wilde het voor de grootste gezinnen door laten gaan. Voorzitter vond echter dat daar zeer veel moeilijk heden door zouden komen. De hoer M. Duijf was het met den Voorzitter eens. Voor die enkele nienschen is een andere weg open. Een schifting is zeer moeilijk. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. B. en W. fielden voor medewerking te verleenen tot de opheffing van het pad door de Westbeverkoog daar er aanstonds met de kanalisatie geen behoefte meer bestaat, onulat de brug naar de Boterhuizen wordt opgeheven. Tot aan de opheffing blijft het over pad bestaan. Het voorstel werd aangenomen. Voor een te bouwen huis aan den Twuijverwcg werd een recognitie vastgesteld, waarna sluiting volgde. UiT de OMGEVING WINKEL Woensdagavond vergaderde de Boerenleenbank ten huize van den heer H. Laan. De Voorzitter opent met een woord van welkom aan de leden en de pers, de vergadering. De notulen dor vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aangezien geen Ingekomen stukken te vermelden zijn, wordt aan den kassier, den heer J. (te Veer, ge legenheid gegeven tot het uitbrengen van zijn ver slag over 1933, waaruit wij aanteekenden, een be schouwing over de slechte tijden en het voor velen een geluk is. dat er een boerenleenbank is. De han delingen van Bestuur en Commissie van Toezicht moge niet ieder bevredigd hebben, doch ze zijn ge weest in het belang van de Bank. De Bank werd met verschillende crisismaatregelen belast en zooveel mogelijk werden steunbedragen overgeschreven op de boekjes der belanghebbenden. Het bestuur onderging geen verandering; er werd 4 maal vergaderd door het bestuur alleen, 7 maal met den Rand van Beheer. Onverwachte kasopname had meermalen plaats. Op 1 Januari 1934 telde de Bank 133 leden. De rente bleef onveranderd. Alle rente van voorschotten werd betaald en ook verscheidene aflossingen. Do winst over 1933 bedroeg f 2083.18, een ciifer dat tot tevredenheid kan stemmen. De winst moet bedragen van de balans. De balans geeft aan =fc f 300.000, zoodat het laagste winstcijfer f 1500 moet zijn. Rekening 1933. De rekening over 1933 is nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren J. Bree- baart Jz., J. Vethman Jz. en P. C. Tijsen. Bij monde van den heer Breebaart wordt verslag uitgebracht en medegedeeld, dat alles in de beste orde was be vonden. De rekening werd goedgekeurd met een saldo-winst van f 2083.18. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning over 1934. worden benoemd de heeren .1. Bree baart. Jz.. P. Tijsen en J. Vethman Jz. Tot plaatsver vangend lid wordt benoemd de heer P. Bart. Tot bestuurslid in <lo vacature, wegens periodieke aftreding vnn den heer J. Nobel, wordt benoemd do heer J. Nobel. Tot lid vnn den Rand van Toezicht wegens perio dieke aftreding vnn den heer J. Th. Broersma, wordt benoemd do heer J. Th. Broersma. Benoeming van twee plaatsvervangende bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van de heeren D. Brugman en G. .T. van Leersum. Benoemd worden de heeren G. J. van Leersum en J. Th. Broersma. Door den heer .T. de Veer wordt verslag uitge bracht van de gehouden nlgemeene vergadering der Centraio Bank, die door hom en den hoer C. Keizer is bijgewoond. Bij de behandeling van de onderwerpen, genoemd !n art. 34 der Statuten, wordt medegedeeld, dat in 1933 het ledental verminderde met 5 leden, n.1. 3 door vertrek. 1 door overlijden en 1 wegens bedanken. Voorts traden 8 nieuwe leden toe. Voor de rekening en balans, wordt verwezen naar de behandeling vnn de rekening 1933. Rondvraag. De heer Tijsen herinnert aan de vorige vergadering en vraagt wat er gekomen is van de toezegging een inspecteur te vragen, om eens een bespreking 1e houden over de Centrale Bank. Do Voorzitter zegt dat daar wel degelijk pogingen voor gedaan zijn. doch aan dit verzoek kon niet worden voldaan, de inspecteurs kunnen hun tijd niet daarvoor geven. De beer Tijsen spreekt verder over renteverlaging en vraagt naar de nonnen vnn winst en reserve. De Voorzitter zegt dat reserve vormen onmisbaar is. onulat de Bank gedekt moet zijn. De winst moet Vi zijn Van de omzetrokening en door verlaging van de rente zou men daar niet toe komen. De reserve moet Vi bedragen der gedeponeerde en door de Bank opgenomen gelden en daar is men nog lang niet aan toe. De beer Tijssen betreurt bef, dat aan zijn verzoek" niet kan worden voldaan. De heer C. Amels vraagt of de rente in loopende rekening van boven af wordt bepaald, of door (ie Bonk zelf. Deze rente is verschillend. Zit hierbij voor een coöperatieve gedachte, of is alleen het oog ge vestigd op het maken van reserve. De Voorzitter zeide als zijn persoonlijke meening. dat uitsluitend rekening moest worden gehouden met de belangen der spaarders en Wz is niet onbillijk te noemen. De heer Amels meende dat de coöperatieve gedach te naar voren moest komen en maken van winst niet. Do Voorzitter wijst er op dat die niet gaat voor een Boerenleobank, die met geld van anderen werkt, dit is niet hetzelfde als b.v. een Verbruiks coöperatie. Bij een Boerenleenbank moet voorzitten de belangen van hen, die hun geld aan de Boerenleenbank toe vertrouwen. Bij particuliere banken is de rente niet hooger. De heer C. Amels merkt op, dat hij het ziet als een boerenleenbank, doch dat er van bovenaf ge regeerd werd, doch dit blijkt niet het geval te zijn en spreker vergelijkt de rente die te Nieuwe Niedorp moet worden betaald, en 4 is, een rente, gebaseerd op de mogelijkheid om die ook te kunnen betalen. Do Voorzitter zegt dat het bestuur zelf de rente bepaalt, doch de rente van de Centrale Bank dient wel tot handleiding. De heer Tijssen merkt op, dat bet uitleenen voor hooge rente voor de Bank gevaarlijker is, dan uit leenen tegen een lagere rente. De Voorzitter zegt, dat een vergelijking met de Bank te Nieuwe Niedorp niet opgaat, omdat dezo Bank veel grooter is. Hierna sluiting. Door Burgemeester en Wethouders is aan K. Schermer vergunning verleend voor het houwen van een woning met schuur, te Limmerschouw, aan den nieuw to maken Provincialen weg. Tot Voorzitter van de Oudercommissie voor de lagere school te Winkel is benoemd de heer J. Veth man Jz., alhier. BOOaWOVT) AARTSWOUD. De rij uitvoeringen in dit seizoen is besloten door de Tooneclvereeniging „de Hoop". Zondag en Maan dag waren de z.g. Paaschuitvoeringen. Woensdag opende de nieuwe presidente, tnej. Helder—Brugman, op eminente wijze de vergadering, wijzende op de vele moeilijkheden waarin men had verkeerd om heden voor het publiek op te treden en wenschte al len hartelijk welkom. Eerst werd gegeven een nastukje, getiteld: „Tn naam der Koningin". Hoewel oud en zonder pit, wist men door vlot spel er nog aardig wat van terecht te brengen, zoodat het publiek genoot. Daarna kregen we te hooren het uit drie bedrijven bestaande blijspel „Graaf Loodgieter". Dit is een spel van stand en liefde en geeft door een toevallige ver gissing van een werkelijken Graaf en een Loodgieter heele vermakelijke tafereelen. Het stuk is doorspekt met fijne humor, zoodat het werkelijk een stuk ge noemd mag worden, dat bij het grootste deel van het publiek inslaat en begrepen wordt. De spelers, wel nu, dat was óf. De leiding van den heer Maij spreekt uit het spel. Door omstandigheden werd door den leider zelf de rol van de Bernadou vervuld en de rol van Irma door mej. Betsie Helder als gast. Hoewel het niet onze gewoonte is uitblinkers te noemen, toch willen we voor deze keer een uitzondering maken. Irma werd door haar vertolkt op een wijze die, we zouden het genist kunnen zeggen, niet te verbeteren is. Het is een lust haar op het tooneol te zien en haar losse onbedwongen spel te bewonderen. En dan te weten, dat zij in vier weken tijds deze groote rol had geleerd, terwijl het de eerste maal was dat zij tooneel-speelde. Dit kan een aanwinst voor do vcr- ceniging zijn als zij als lid toetreedt. En om de anderen nu niet in de schaduw te stel len, ook zij allen gaven wat zij konden. Uitstekende rollenkennis kwam den spelers te pas om vlot spel te geven. Ze zijn dan pok volkomen geslaagd, on danks de vele teleurstellingen. Het is een mooi stuk, dat prima werd weergegeven cn waarvan het publiek heeft genoten. De grime van Karsten was als altijd in orde. De tooneelaankleeding was van den heer Laan uit Twisk, terwijl de muziek van Gehr. Van Meurs genoemzaam bekend is om te weten, dat deze heeren iets goeds geven. Aan het einde dankte de heer A. Jonker in pnsscn- de woorden de speters voor den mooien avond. Het oud-lid, de heer K. Helder uit Sijbekarspel. sprak hierna de vcreeniging toe en zeide, vooruitgang te kunnen hespeuren. De spelers beginnen hun rollen te begrijpen en dit is juist voor het tooneelspel non- dig. Gaat zoo door, en dan kan „de IIoop" ook iets prestecren. Daarna was het woord aan de presidente, die in een vlotte speech de sprekers dankte voor hunne hartelijke woorden en, zich wendend tot den heer Maij, zeide ze dezen dank voor alles wat hij had gedaan voor de vereeniging. Geen opoffering was U te veel en ge zijt niet alleen een leider, maar ook een werker. Toen werd mevr. Maij op het tooneel ontboden en haar door mej. E. Helder namens de Vereeniging een palm aangeboden, waarna de heer Joh. Bossen den heer Maij een rookstandaard overhandigde, belde als blijk vnn hooge waardeering, er den wenseb bij voegende dat do heer Maij nog vele jaren do Ver eeniging tot steun rnoge zijn. Zichtbaar aangedaan dankt de heer Maij voor zoo veel hulde. Ik heb alleen mijn plicht gedaan en wil dit ook voortaan doen voor de tooneelverecniging en voor lieel Aartswoud. Het slotwoord was vervolgens aan de presidente, die allen dank bracht voor de medewerking en het publiek voor het aandachtig gehoor en hiermee was het sluiten en een gezellig bal tot slot.. Wij willen er nog aan toevoegen, dat de keuze van presidente of voorzitster een aanwinst voor do vereeniging is. ALKMAAR Walma's nieuwe zaak. De firma A. A. Walma welke in de Hoogstraat te Alkmaar haar zaak dreef in dames mode artikelen, witgoederen en tricotages, kon. dank zij haar gesta dig groeiend cliëntèle-aantal er toe overgaan de nf- faire te verplaatsen naar het geheel verbou de en gemoderniseerde pand Laqgestraat 102. Het pand, dat een aanwinst genoemd mag worden voor Alkmaars winkel- en hoofdstraat, werd op prijzenswaardige wijze door de firma Ringcrs verbouwd. Laat het ex terieur niets te wcnschtfn over, ook het interieur be antwoordt aan de cischcn des tijds. Een ruime win kel waarin de artikelen in open en gesloten katten en vitrines zijn geëtaleerd, veraangenaamt de da mes zeker het inkoopen. Onnoodig haast te zeggen dnt het étalagevink, door diverse kasten gevormd, het zijne er toe bijdraagt de nieuwe zaak van de firma Walma te maken tot een modern winkelpand. Wij wenschen de firma alle succes toe in de Langestraat. EEN NIEUWE OCEAAN-REUS. Op het oogenblik wordt op de Engelsche werf Brownand te Clydebank eon nieuw schip gebouwd voor de Cunard-lijn. Deze Oceaanreus, die anderhalf maal zoo groot is als het snelle Duitsche schip, de „Bremen", moet het „Blau we lint", dat thans in het bezit is van Italië, voor Engeland terugwinnen. W I ERINGEN Burgerlijke Stand van 30 Maart t.m. 5 April 1924. Geboren; Johannes Alcxandor, zoon van J. A. Hof- stetier en M. C. M. Langes. Geluivvd: N. J. Kat en P. Haanstra. Overleden: J. M. Huijgeifs, vr., 25 jaar, wonende te Groningen. Als levenloos aangegeven kind van P. A. Wor en P. de Jong. Loop der bevolking. Ingekomen: 28 m.. en 26 vr. - L. Boersma, uit Wonseradeel; M. Wolters uit Smilde; M. Th. Smicrs uit Amsterdam; Jan Hollenberg uit Obdam; J. en C. Trompetter uit Opperdoes; A. J. J. Sanders uit Eind hoven; II. en F. Dijkstra uit Barradeel; Gr. Bontkes uit Groningen; Jac. Smit en echtg. uit Koog a. d. Zaan; J. Boorsma eng ezin en S. Boorsma en gezin uit Medemblik; Mvv. M. J- de Üreef-Heikens uit Wed de: J. Kloosterman en gezin uit Medemblik; C. Lain- inertsma uit Bolsward; J. Bodewitz en gezin uit Bar- siiigcrhorn; .Vlw. M. V eens tra uit Franekeraueel; Mw. J. Drent-Valkema uit Warffum; K. Dontje uit Zwolle; J. v. d. Kooij en gezin uit Sncek; B. ten Hrinke cn gezin uit Winschoten; J. Jonk uit Delfzijl; Mw. B. Jonk-de Haan uit Nieuwwolda. Vertrokken: 16 m. en 13 vr. - IJ. J. Boode en gezin naar IJmuiden; A. W. Kroon naar Peursum; Joh. Krijger en gezin naar IJmuiden; W. J. van Vliet naar Amsterdam; C. J. Breed naar Schoorl; J. Veld naar Winschoten; J. v. d. Mei en echtgcn. naar Den Helder; L. J. Polak eu gezin naar Dordrecht; G. Tromp naar Zijpe: Tr. Poel naar Anna Paulowna; A. Tix naar Den Haag; C. Hartog naar lloogkarspel; T. K levering naar Den Helder; C. S. Carpcntier naar Bemmel; M. Aris en gezin naar Alkmaar; J. J. Bos- ker en echtgen. naar Delft. Keuring. Bij de op 29 Maart jL te Den Helder voor den dienstplicht gehouden keuring van lotclingen der lichting 1'J35 uit deze gemeente werden de onder staande ingeschrevenen goedgekeurd: J. Bontkes, P. Dekker, S. llalfweeg, S. de Jong, R. Jorna; C. Koorn, M. W. Koorn, L. Kuit, D. Lont, C. Lont, J. J. Lan- dolt, A. Meijer, P. Ottens, J. H. v. d. Schans, J. Schel- tus. li. Woortman J. Hekman, De ingeschrevene uit deze gemeente L. Drent werd te Haarlem goedge keurd. Voor goed ongeschikt werden verklaard de Inge schrevenen: J. Engel, W. Kuiper, C. do Wit, E. Rot gans en M. Bh. M. Zijlmans. Dt lente ontwaakt, het park valt zich weer met zich In de zon koesterende menschen. b«dl*g«rlg 1* worden of bt] •erele gevoel van verkoud heid Aspirln-tabletten te nemen? #U&- jlSpfti"' l A N C, F. N D I J K ZUIDSCHARWOUDE. 25-jarig bestaan „Damlust". Donderdagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer, alhier, het 25-jarig bestaan van de dam club „Damlust" op ecnigszins feestelijke wijze her dacht. De groote tooneelzaal van den heer Kramer was geheel gevuld met genoodigden en wij kunnen vermelden, dat er op zeer gezellige en gepaste wijza is feestgevierd. Het dammen verhoogt de huiselijk heid en de gezelligheid, zegt men, al moet men niet verwachten, dat er, als er eens een spelletje wordt gespeeld, veel wordt gezegd, maar de dammers heb ben getoond, dat ze zonder ook maar een damstuk to zien, ook zeer vnn de gezelligheid houden en was het dan ook heel laat in den nacht toen de bijeenkomst werd gesloten. De voorzitter, de heer W. Kuiper te Noordschar- woudc, had de feestvergadering met een toepasselijk; woord geopend en eenigo personen gememoreerd, dio veel voor de vereeniging hebben gedaan, waarna door den oud-voorzitter, den lieer Bouman, een kort over zicht werd gegeven, van wat er alzoo in de 25 jaren van het bestaan der vereeniging is voorgevallen. Spr. memoreerde eenige ontslapen leden, in liet bijzonder wijlen den heer A. Kist Sr. Verscheidene vereenigingen hadden schriftelijke feli citaties gezonden, terwijl meerdere vereenigingen op dezen avond aanwezig waren en werd liet woord ge voerd door den voorz. van D.O.S. to St. Pancras, dio van Obdam, welke resp. eon dambord en een me daille overhandigden. Ook de heer Amels uit Winkel voerde het woord en vergezelde zijn felicitatie met eon prachtig bloemstuk, evenals de vereeniging W.D, O. te Alkmaar, die hierna complimenteerde. De plaat selijke muziekvereeniging Kunst na Arbeid en liet Gemengd Koor boden een bloemenmand aan. De verschillende sprekers werden allen door dort voorzitter beantwoord, waarna tot hot gezellige ge deelte van don avond word overgognan. Kerst worden door de veroen. Hoorn nog. na felici tatie met het jubileum, do prijzen vnn de nederlaag- wedstrijden te Hoorn overhandigd. Damlust had don vierden prijs. St. Pancras don eersten, Alkmaar den tweeden cn Obdam don dorden prijs. Aan het gezellige gedeelte van het programma word door verschillende bekenden, zooals mej; Tr. Mulder, de heeren .T. Koeman. P. Kist en P. Sijm me dewerking verleend en ook de leden van Damlust lieten van hun kunnen blijken. Do ren- en tour- veroeniging „Onderling Genoegen" verleende haar medewerking met een demonstratie op home-trainers. Het optreden van de verschillende nrtiston word zoor op prijs gesteld en verwierven alleen 'n dankbaar ap plaus. Alles op te noemen, wat or gegeven werd, zou ons te ver voeren, doch wij willen oven vermelden, de door den heer P. Beers vervaardigde voordracht voor een viertal personen, waarin ook hot dammen oen hoofdrol speelde. Dit stukje, waarin vele heken- de namen voorkwamen, viel bijzonder in don smaak. Zooals gezegd, de dammers houden van do gezel ligheid en dat bleek ook dezen avond, want bot was half drie toen xvij het feest verlieten, maar het kon nog wel eon uur duren werd er gezegd, want het programma was nog niet afgewerkt. En eP heorschte eon boste stemming. TTet zilveren feest is op zeer waardige wijze gevierd. NOORDSCHARWOUDE. Uit de organisatiën van de Moderne Arbeidersbewe ging is een Cultureele Band samengesteld, welke zich o.m. ten doel stelt tooueeiavonden c.d. te orga- niseeren. Besloten werd hiervoor een spaarfonds te vormen. Het 25-jarig bestaan van de Coöp. Boerenleenbank dat wegens omstandigheden niet herdacht kon wor den op 26 Maart jl., zal nu a s Maandag in do te houden jaarvergadering gevierd worden. Als secretaris-penningmeester van den Noord- scharwouder Polder is benoemd dd heer F. Moeijes te üudkarspel. Z IJ E ST. MAARTENSBRUG. Woensdagavond werd in het schoolgebouw alhier de eindles gegeven van den Landbouwcursus, onder leiding van den- heer J. Leeuwen. De les werd bijgewoond door den heer Pilon, land- houwleeraar te Schagen, de commissie van toezicht en leden van liet bestuur van do Holl. Mij. v. Land bouw en eenige belangstellenden. Uit de vragen die gesteld werden over de verschil lende vakken van onderwijs bleek wel, dat de leer lingen de lessen met vrucht hadden gevolgd en dat de leidng bij den heer Leeuwen in uitstekende han den is. Aan het einde van de les werd het woord gevoerd door den heer Pilon, die zijn groote tevre denheid uitsprak over het onderwijs en de leerlingen feliciteerde met het behaalde succes. Verder sprak de heer A. Appel, voorz. van de commissie van toezicht, die do leerlingen wees op het groote nut van het landbouwonderwijs en hen aan spoorde in de praktijk hun kennis te verrijken. In denzelfden geest sprak ook de heer H. Rezeï- man, voorzitted van de Holl. Mij .van Landbouw, afd. Zijpe. Het diploma werd uitgereikt aan de volgende leer lingen: C. Schuijt Kz. en Ju. Schuijt Gz. te St Maar tensbrug, L. Schouten St. Maartensvlothrug, C. Bruin en M. Woudstra te Burgerbrug. P. Tiel, P. Blokker en P. Peetoom, Oudesluis, J. Jimmink, 't Zand, 11. Meeldijk, S. v. d. Oord en K. Vader, Schagerbrug. De heeren G. Biesboer en N. Kraakman, die reeds eerder een cursus hadden gevolgd, werden vereerd met een mooi boekwerk, terwijl ieder cursist een hoekje ontving over den uitslag van de Proefvelden in Noord-Holland. Als bewijs van dankbaarheid voor de genoten les sen, bood de heer C. Schuijt Kz. namens de cursis ten, met. eenige welgekozen woorden den leeraar een prachtige pendule aan. Onder hartelijke dankzegging werd dit mooie aandenken door den lieer Leeuwen aanvaard. Moge dit voor hem een prettige herinne ring zijn aan de cursisten van het afgeloopen tijdvak.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11