DE MO OISTE FOTO BOTERCONTROLESTATION „NOORDHOLLAND." KAASC0NTR0LESTAT10N „NOORDHOLLAND." De uitzending van de rede van de Koningin. Relletjes te Amsterdam. Vuur in een luidspreker. Dorp in Pommeren geteisterd. Het besluit van de S.D.A.P. inzake ontwapening. SPORT. PROGRAMMA N.H.V.B Het vermiste Amerikaansche vliegtuig. Ongewone halsversiering. WAAR MOZART VOOR HET EERST OP SPEELDE. Onder de schitterende muziek historische collectie, die het slot te Breslan herbergt, bevindt zich ook een oude vleugel, die, zooals men dezer da&en heeft ontdekt, ln 1795 door Mozart werd bespeeld, toen hij te Londen voor het eerst op 9-jarigen leeftijd optrad. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER Algemeene ledenvergadering op Vrijdag 6 April, des middags half 2. in „Het Gulden Vlies" te Alk maar, onder voorzitterschap van den heer A. Com mandeur te Spanbroek. In zijn openingswoord constateert de Voorzitter dat er nog altijd weinig perspectief is, die hoop geeft op hetere omstandigheden. Spr. uit den wensch «lat de verschillende formaties werkzaam zullen blijven tot verkrijging van exportmogelijkheden. De secretaris, de heer Ir. D. C de Waal, leest de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeelingen. Het ledental bedraagt thans 75, een vooruitgang van 2 leden. Vanaf 1 Januari 1934 is de prijs der Rijksbotermerken, formaat E., vastgesteld op 45 cent pér hoekje van 100 stuks. Dit beteekent een prijsverlaging van 2 cent per boekje. De heeren H. Davelaar te Stompetoren en K. Booij té Krommenie worden als bestuursleden herkozen. In de vacature-K. Booij wordt voorzien door de benoeming van den heer H. Reijne te Assendelft. Rekening 1933. Vastgesteld wordt de exploitatierekening 1933. Hierbij stelde het Bestuur voor om van het batig saldo ad f 2271.60,'n bedrag van f 846.16 aan de leden te restitueeren, zijnde 10 pet. van de contributie over 1933. terwijl dan de rest ad f 1425.44 gebruikt zal worden voor de nieuwe rekening over 1934. De finan- ceiele commissie kon zich hiermede zeer goed vereeni Kön. Aldus wordt besloten. Begrooting 1934. Deze wordt aangeboden tot een totaal bedrag van f 9675.44, waaronder onvoorzien van f 125.44. De vergaderkosten zijn verlaagd met f 150, de kan- tooronkosten en vrachten met f 50, een en ander in vérband met de uitkomsten over 1933. De post Propaganda is met f 400 verhoogd, omdat het de bedoeling is in Sept. a.s. deel te nemen aan een groote tentoonstelling in Amsterdam, welke ge houden zal worden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe markthallen aldaar. Bij de ontvangsten kan de contributie der leden, met hetzelfde contributieschema, als voor 1933 heeft gegolden, niet hooger geraamd worden dan f 8000. Zonder discussie wordt de begrooting ongewijzigd vastgesteld. Contributieschema-. Het bestuur stelt voor, hetzelfde contributieschema, dat voor 1933 heeft gegolden, weer vast te stellen. Wordt goedgevonden. Hierna volgt sluiting. De algemeene ledenvergadering werd Vrijdag 6 April in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden, des middags 2 uur, onder voorzitterschap van den heer G. Nobel te Lutjewinkel. Spr. zegt dat al zijn de omstandigheden voor den kaasexport slecht, we toch den moed niet zullen verliezen en we hopen dat zich spoedig een perspec tief opent dat op betere exportmogelijkheden wijst. De notulen worden door den heer Ir. D. C. de Waal gelezen, ze worden onder dankzegging goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan: over het ledental, dat thans bedroeg 478, nJ. 73 kaas- en boterfabricken, 17 kaasfabrieken, en 383 zelf kazende boeren, een achteruitgang van 11 leden; over de wijziging van de voorwaarden, waaraan controlestations voor niet-volvette kaas moeten vol doen om onder Rijkstoezicht te kunnen worden ge steld. Het zgn. prepareeren van kaas is nu verbo den. Als bestuurslid wordt herkozen de heer J. N. van Baar te Beemster. De rekening 1933. Volgt de vaststelling van de exploitatierekening 1833 en de balans per 31 December 1933. Van de reserve en van de Buitengewone Reserve is in 1933 niets afgevoerd. Het bestuur stelt voor om van het batig saldo ad f 8928.98 f 7202.96 aan de leden te restitueeren, zijnde 20 pet. over de contri butie van 1933 en de rest ad f 1726.02 te gebruiken voor de nieuwe exploitatierekening over 1934 Aangezien evenals verleden jaar van de Ver. „Het Kaasmerk" te Leiden weer zal worden ontvangen een aandeel in de winst over 1933, stelt het Bestuur voor ook dit weer te bestemmen voor restitutie, waardoor het tenslotte mogelijk zal zijn om ook dit jaar weer 25 pet. van de contributie over 1933 te restitueeren. De accountant sluit zich bij dit voorstel aan, even als de financieele commissie. Aldus wordt besloten. Begrooting 1934. De door het Bestuur aangeboden begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f 45126.02, met f 126.02 aan onvoorzien. De volgende uitgaafposten zijn verlaagd, in vor- band met de resultaten over 1933: salarissen met f 500, reis- en verblijfkosten controleurs met f 300, vergaderkosten met f 100, propaganda met f 100. Aangezien het de bedoeling is om in Sept. 1934 deel te nemen aan een groote tentoonstelling te Am sterdam ter gelegenheid van de opening van de nieuwe markthallen in Amsterdam, is de post Pro paganda niet meer verlaagd. De finantieele commisie had geen bezwaar' tegen deze begrooting: ze werd zonder discussie onveran derd vastgesteld. Het contributieschema. T.a.v. het contributieschema voor 1934 deelt het Bestuur mede, dat het ernstig heeft overwogen of het mogelijk was om de contributie voor de kleinere fabrieken nog wat te verlagen, door wijziging van het contributieschema. Dc berekeningen hebben toen geleerd, dat wanneer voor de 4e klasse van lidmaat schap de contributie word verlaagd van 20 op 18 ct. per 100 Kg., de contributie voor de zelfkazers in de le klasse zou moeten worden verhoogd van 50. op GO ct. per 100 Kg. Voor een boerderij van een fabriek in de 4e klasse beteekent dit slechts een ver laging van pl.m. f 0.75 per jaar, maar voor een boer derij van een zelfkazer in de le klasse zou dit een verhooging zijn van pl.m. f 4.30 per jaar. Het Be stuur is daaom van oordeel dat het contributiesche ma niet moet worden gewijzigd. Het schema wordt onveranderd vastgesteld. Bij do rondvraag brengt de heer Spaander nog eens de buitengewone reserve ter sprake. Spr. acht «leze niet noodig en vraagt of dit bedrag niet aan dc leden kan worden uitgekeerd. De Voorzitter wijst op de te houden tentoonstel ling, maar het bestuur zal de vraag van den heer Spaander overwegen. Hierna volgt sluiting. Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars heeft den volgenden brief gezonden aan den minister van binnênlandsche zaken: Nog diep onder den indruk van het door H. M de Koningin tot Haar volk gesproken woord, doet het ons leedwezen, ons met een woord van afkeuring tot u te moeten wenden. Na het orgelspel, in aansluiting op de rede van de Koningin, deelde een omroeper mede. dat de uitzending hiermede beëindigd was. Dadelijk daarop hoorden de luisteraars spontaan da Zegenbede inzetten door de in het kerkgebouw aan wezigen. Wanneer ooit Vorstin en Volk één waren, dan was het op dit oogenblik. Wij protesteeren er dan ook tegen namens vele luisteraars, dat op dit diep ont roerend oogenblik op zoo'n van weinig tact getui gende wijze de plechtigheid werd afgebroken. Deze daad heeft in breeden kring pijnlijk aangedaan. In verband met vele uiteenloopende geruchten ver zoekt het comité den minister ten slotte te willen doen onderzoeken, wie voor deze grove fout verant woordelijk gesteld moet worden en opdracht te willen geven dat in de toekomst belangrijke uitzendingen worden verzorgd door meer ter zake kundigen, die doordrongen zijn van het gewicht van hun taak. Ramoer in den Jordaan. Een fascisten vergadering de oorzaak. Amsterdam. Het is Donderdagavond in den Jordaan uiterst rumoerig geweest, rumoeriger, dan we dat in langen tijd in de stad hebben beleefd. De aanleiding tot dit relletje was een vergadering van fascisten in „De Pooi" op het Damrak. Leden van „Antifa", een communistische vereeniging tegen het fascisme, waren in den voorn vond bazig in den Jordaan stemming te maken. Colporteurs van dezen groep waren in groofen getalen aanwezig. Luid schreeuwend ventten ongeveer 100 man met anti fascistische blaadjes. In de Anjelierstraat en omge ving werd het steeds rumoeriger. Het doel van de colporteurs was blijkbaar een wilden optocht te for- meeren om daarmee naar het Damrak te trekken en de vergadering in „De Pool" met minder vredelieven de bedoelingen te bezoeken. De politie van het bureau Raampoort rukte per auto onder hevel van Commis saris H. J. W. Pijper uit. Al gauw begon het er te spannen. De buurtbewoners drongen op. Opgeschoten jongens en zelfs vrouwen bemoeiden zich, zooals dat In de Jordaan gewoonte is, met de zaak. Op een ge geven oogenblik werd de politie met steenen ge bombardeerd. Dit was het sein vorit- een charge. Met den gummiknuppel werd de menigte uit elkaar ge slagen. rake klappen werden uitgedeeld, doch van de vuurwapenen behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Inmiddels was een aantal ruiters ter assis tentie op komen dagen. wat wel noodig was. daar de menigte zeker tot 1000 man was aangegroeid, "t Ge joel en geschreeuw duurde voort en steeds wanneer een groep uiteen was gejaagd, sloot zij zich elders weer aan. Nog enkele charges waren noodig om de menigte te verspreiden. Slechts langzaam keerde orde en rust terug, doch nog tot elf uur moest de politie patrouilleeron. Van ernstig verzet was toen geen sprake meer. Er werd niemand ernstig gewond en ook hadden geen arrestaties plaats. De vergadering in ,.De Pool" is rustig verloopen en zonder noemenswaardige gebeurtenissen uiteen ge gaan. DUITSCHE AMBTENAREN MOETEN EEN MAAND VRIJWILLIG ARBEIDSDIENST DOEN. Berlijn: Van 1 April af moeten steeds vijf ambtenaren van de verschillende salarisgroepen vrij willig voor een maand arbeidsdienst doen. Eerst zul len de ambtenaren beneden de 45 jaren, die geen soldaat zijn geweest, of geen lid zijn geweest van S.A., S.S. of Stahlhelm als zoodanig dienst doen. Later volgen andere ambtenaren, in de eerste plaats die een leidende functie bekleeden of veel met publiek moeten omgaan. Aangezien door deze maatregelen ook arbeidsgelegenheid wordt geschapen voor vijf werkloozen, die de „arbeidsdienstwilligen" zullen vervangen, hebben de employé's en arbeiders het zich tot plicht gerekend de te maken kosten vrij willig te bestrijden. Brand met raadselachtige oorzaak. Tijdens afwezigheid der bewoners bleek Woensdag avond omstreeks kwart voor twaalf door onopgehel derde oorzaak brand ontstaan te zijn in de woning van den chauffeur Willems, aan do Kempensche haan te Tongelre. De buren, de familie Verhoeven, bemerk ten het eerst een verdachte brandlucht en waarschuw de de brandweer. Men drong de woning binnen, waar bleek, dat de haard van het vuur zich bevond in een luidspreker die was ingebouwd boven de schuifdeu ren van de suite. Het radiotoestel was echter niet in woning aanwezig. Nëadat de brandweer het vuur tot enkele kamers had weten te beperken, stelde de politie, wie het ce- val verdacht voorkwam, een nader onderzoek in. Hierbij bleek, dat 't laatst in de woning was geweest de kostganger, die daaruit om half zes was vertrok ken. De vrouw en de kinderen van den chauffeur wa ren sinds Zaterdag op reis, de man was eveneens dien avond niet aanwezig geweest. De mogelijkheid dal hier kortsluiting oorzaak van den brand Is geweest, werd verworpen, aangezien het lichtnet intact bleek. De politie heeft daarop het huis onder bewaking ge steld en een verder onderzoek ingesteld, a'dus het „Alg. Hdbld.". DIE ELLENDIGE RUGPIJN. Wanneer gij 's morgens bij het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug. welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de geringste inspanning cn die u steeds ondragelijke last veroorzaakt bij uw dage- lijksch werk. toont dit aan. dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen ver toonen als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wal len onder de oogen, een afgemat gevoel, enz. De or ganen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende afvalstoffen, werken traag of zijn verzwakt, en verwaarloozing van deze ver schljnselen kan voeren tot zeer ongewenschte ver wikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschu wende kenteekenen dat zij niet In orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwalen. Zij zijn weten schappelijk samengesteld en beoogen slechts één doel: het opwekken tot gezonde werking der orga nen, die zorg dragen dat uw bloed voortdurend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit af voeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwachtingen toonen de duizen den getuigschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten k f 1-—f 1.75. «n f 3.- p. doos, omzetbelasting in begrepen Let vooral op den tuisten naam. Negen en twintig gebouwen bij een grooten brand in asch gelegd. Buetow (Pommeren): In den nacht van Woensdag op Donderdag is er in hot vlak aan de Dultsch-Pool- sche grens gelegen dorp Reckow een brand uitgo broken, die tengevolge van de droogte en den stor- ken Oostenwind met razende snelheid om zich heen greep en in korten tijd verscheidene boerenhofsteden in .vuur en vlam zette. De bevolking stond tegenover den zich steeds ver der uitbreidenden brand machteloos, zoodat de auto- brandspuit van het district Buetow ter assistentie moest uitrukken. Bovendien waren ook de brand weren uit tal van omliggende plaatsen aanwezig. Het vuur woedde den gehcelen nacht tot den vroegen morgen voort en legde in totaal 29 gehou wen met alle landbouwmachines, stroo- en voeder- voorraden in asch. De moesten van de door den brand getroffenen konden slechts het veoge lijf hergen, waarbij velen brandwonden opliepen. De oorzaak van de catastrophe is vermoedelijk te wijten aan brandstichting. Voor de noodlijdende bovolking heeft de landraad terstond de noodige maatregelen tot hulpverleening getroffen. Om den eersten nood te lenigen heeft de vice-president der provnicie Pommeren terstond een bedrag van duizend rijksmark beschikbaar gesteld, dat onder de bevolking verdeeld zal worden. Een hoofdartikel in de Morning Post. Naar Reuter meldt, wijdde het Engclsche blad, de „Morning Post" deze week een hoofdartikel aan het beriuit van het congres van dc S.D.A.P. te Utrecht om de oud" ant'-mMRairistisehe en ontwa pen irursnoliflek in Nederland te laten varen. Het blad zegt, dat deze wijziging van gevoelen in de Nazipoütiek haar oorzaak vindt. Do Nederlanders, Vlamingen. Oostenrijkers. Denen worden allen be schouwd als goede Tontonen om vroeg of laat in de liefhebbende omarming van het „Vaterland" to wor den gedrukt. De Nederlanders koesteren bovendien een scherp vermoeden, dat deze Germaansche verwantschap dienen moet als dekmantel voor een aanslag op Ne derlands welgevulde portefeuille, zijn geschikte ha vens en ziin rijk koloniaal gebied, en daar zij altijd gereed hebben gestaan hun vrijheden tot den Kaat sten steen te verdedigen, zouden de Duifschers wel eens oen onverwacht verzet knnncp ontmoeten, als zij zonden trachten deze theorieën van grootheids waanzin aan Nederland op te dringen. De Nederlandscbe socialisten zouden ln dat geval klaarblijkelijk bereid zijn de wapens op te nemen. 8 April. 3 D: H.R.C. 6—Oudoschild; H.R.C.. 7—Helder 5. 4 I<: Oudeschlld 2-TIeld. Rovs 2: Texel 3-H.R.C. 9. 4 L: Held. Boys 3Callantsoog 2; Dirkshorn 1— J.V.C. 3. Adsp.: H.R.C. c—Succes a; H.R.C e—Succes b. (Alg. Sportblad). Moordenaar tot levenslang veroordeeld. Evenals twee andere medeplichtige stu denten. Overwinning van de „IJzeren Garde" op de regeering. In het proces tegen de moordenaars van den Roe- meenschen minister-president Duca, heeft het mili taire gerecht, na 14 dagen verhooren en beraadsla gingen, vonnis geveld. De student Constantinescu, die de doodelijke scho ten heeft afgevuurd, is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, evenals zijn twee helpers, de studenten Belimace en Ca ra Inca. Alle overige beklaagden, onder wie de leider van de fascistische IJzeren Garde. Codreanu en de gene raal, Cantacuzino, werden vrijgesproken. Het vonnis heeft naar Reuter meldt, grooten in druk gemaakt, daar het practisch een rehabilitatie van de IJzeren Garde beteekent en een zware neder laag voor de regeering Tatarescu. Hoe de regeering er op zal reageeren, valt nog niet te voorzien. Een week geleden verluidde reeds, dat zij. indien de lei ders van de IJzeren Garde werden vrijgesproken, af zou treden, ora plaats te maken voor een kabinet Averescu. De beslissing ligt intusschen bij de kroon. Hoe dia beslissing echter ook moge uitvallen, één ding is ze ker: het groote conflict tusschen de twee richtingen in Roemenië is door het militair gerecht niet ten nn- dcele van de „IJzeren Garde" heslist. Kabinetscrisis dreigt. Een nader bericht meldt: Te Boekarest heerscht op het oogenblik een politieke hoogspanning, uitge lokt door den afloop van het proces tegen de „ijze ren Garde". De kamer en de senaat, die juist het wetsontwerp tot bescherming van den staat behandelden, heh'-ea hun zittingen onderbroken. Vanavond vindt een mi nisterraad plaats. Geruchten, die de ronde doen. volgens welke de regeering reeds zou zijn afgetreden, zijn voorbarig. Slechts de onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, Jatnandi, heeft ontslag ge nomen. Ook de minister van oorlog, generaal L'ika, zou van plan zijn, af te treden. Het staat nog te bezien, of de overige kabinetsle den zich met de beide ministers solidair zullen ver klaren of niet In elk geval Is de toestand zeer ern- •tig. Omtrent het resultaat van de zitting van don mi nisterraad is nog niets bekend. De laatste beslissing ligt bij de kroon. Teruggevonden door Indianen ln de oer wouden van Colombia. Een der in zittenden nog in leven. Cali (Columbia). Goudzoekende Guaquero-Indi- anen hebben in het departement Bolivarvalle het puin gevonden van het 6edert 10 Maart vermiste vliegtuig van een Amerikaansche platina-mijnbouw- maatschappij. Van dc vijl inzittenden van tiet toestel was nog slechte do directeur der maatschappij New- tono Marshall in leven. Deze had drie weken lang in het moerassige oerwoud rondgezworven. Toen da Indianen hem aantroffen, was hij geheel uitgeput. Hij kon zelfs niet meer spreken. De vier metgezel len van den directeur waren dood. Op het bericht van de ontdekking van het toestel zond de maat schappij direct een extra-vliegtuig met een arts. i»e lading goud en platina van het vernielde vliegtuig werd geheel geborgen. Groote slang rond den nek van een paard. Perth (West Australië): Een stalknecht op een boerderij in Beverly W.A.), die een paard dat juist gedronken had naar den stal bracht om het voer te geven, kwam met schrik tot de ontdekking, dat een groote slang zich rond den nek van het heest had gewikkeld. Het paard was zich blijkbaar van zijn ge vaarlijk „levend collier" niets bewust. Dc knecht maakte vlug een strik; vervolgens gaf hij de slang een vinnige steek en toen de slang op den grond viel maakte hij het ondier verder af. Vermoedelijk heeft het reptiel, toen het paard aan den trog. welke nabij den stal staat, dronk, zich van een houten overkapping, welke tot afweer van de zon over den trog gebouwd is. laten zakken. Op weg naar don trog is de kop van het paard vlak bij deze hou ten overkapping gekomen, waarbij de slang zich zon der moeite om den hals van het beest heeft kunnen leggen. U,T DE OMGEVING rarsjwherhorn Politie. Gevonden: een damesrijwiel. een ak- tentasch. Inl. bij den Rijksveldwachter te Kolhorn. Woensdagmorgen raakte een wagen, bespannen met twee paarden en bestuurd door den heer P., hij de Oo6tcrbrug op hol. De heer P. sprong van den wagen, waarbij deze hem over een voet ging, zon der dat hij zich daarbij echter bezeerde. De wagen kwam tegen een hek tot stilstand. Het ongeval liep met een beetje materieele schade af. Door den 13cn Keuringsraad, werden hij de te Behagen gehouden zitting ten aanzien van inge schrevenen voor den dienstplicht uit deze gemeente de navolgende uitspraken gedaan: Geschikt verklaard: J. A. Damen, N. Droog, J. Rid derhos, M. Wijnjeterp. Voorgoed ongeschikt verklaard: C. Droog, G. Ku- gel, W. Sieuwertsen. zjj r e BuroerlHke Stand van 29 Maart t.m. 5 April 1934. Geboren: Jet sche. zoon van Frederik Sikkema en van Aaltje Gesina Otten. Kees. zoon van Arie Bakker en van Guurtje Marljtje Roggeveen: Jan. zoon van Jan Brak en van Neeltje Witsel» Petrus Johannes, zoon van Cornelts Johannes en van Neeltje Bleijen- daal. Nicolaas Petrus, zoon van Petrus Deminicus van der WeiJ en van Maria Smit. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Bernard Vrugt. oud 27 iaar, bloembol- 'enkweeker te Hillegom en Dieuwertje Boontjes, oud 19 Jaar. alhier. Overleden: Levenloos aangegeven een kind van Gerrit Klaver en Adriana Maria Mattheeussen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14