van het „Hasjish". In de macht LONDEN.... Het Mongoolsche - Nadam-Feest - De daas der Adelaars... Een stad met poüepen-aliures; en méér dan mist Boor Attlon E. Ziegfeld. ALS men in Mongolië rust, ver laat mon in Worchne Unink- den transsiberischen express en rijdt zeven uur lang in een auto naar Kjachta. Daar staat midden in de stad de hemelsblauwe tent der grenscontro le. Men krijgt twee „zitiks", zwaarbe wapende Mongoolsche soldaten, op de treeplank mede en binnen enkele minu ten is men te Altan Bulak, de eerste Mongoolsche stad. Altan Bulak heeft een radiostation, een gewapend betonhotel, 32 moderne auto's en een Duitsch warenhuis, waar men kinine, gramofoons en conserven en boeken kan koopen. Op het oogen- blik is er echter geen levend wezen in de stad te bespeuren... Want sedert drie dagen wordt het Nadam-feest gevierd, het krijgsfeest dat nog stamt uit den tijd van Tsjings Khan en dat door de Chi- neezen was verboden. Nu wordt het echter weer in vollen luister gevierd, want de, Mongoolsche regeering heeft een militair verbond met de Sovjets ge sloten en men wordt hier nog slechts aan China herinnerd door de spitse, ge welfde dakbedekking en de exotische schriftteekens. Op een heuvel, dicht bij de stad wandelen uitdagend meisjes in Europeesche kleederdracht, d.w.z. zij dragen Europeesche schoenen en hoe den uit het jaar 1920. Tusschen hen door draven bruine, verweerde Monfo len op hun dampende paarden, opge tuigd met purperen zadelkleeden. met goud geborduurd... In een stofwolk komt een aantal naakte, bruine jongens aanrijden op... prachtige Europeesche fietsen! Zij begeven zich naar de groote tenten, daar verderop in de steppe. Mu ziek, rumoer, de reuk van een feest maal... Dan wordt het plotseling stil. Als het geroffel van een in de verte voorbijrij denden trein klinkt het uit twee tenten en plotseling springen een aantal man nen eruit, geheel naakt, behalve hun zwarte rijlaarzen. Om de schouders dra gen zij wapperende, kleurige linten. Zij stooten een gebrom uit, kreten klinken, langui tgehaalde kreten, afschuwelijk hoog soms, het publiek krijgscht van enthousiasme... „Vlieg... adelaars!" roe pen de vrouwen... „...vlieg!"... De naakte krijgslieden stellen vech tende arenden voor. Met zwaaiende ar men bootsen zij de woedende vleugel slagen van deze dieren na, kletsen ver achtelijk snuivend op de beupen en ko men zoo dicht bij elkaar, dat hun voor hoofden elkaar haast raken... dreigend, wiJd en toch aesthetisch! Bij ieder paar staat een scheidsrechter, met een groo- teq kleurigen hoed in de hand. Met een plotselinge beweging grijpen de worste laars elkaar dan. Zij draaien met ge bogen hoofden om elkaar heen, trach ten den tegenstander tegen den grond te werpen. Strijd... strijd... Dan een lui de schrille kreet... de kreet van den overwinnenden adelaar. De scheidsrech ter zet een van hen deu hoed op het hoofd en deze loopt armzwaaiend en schreeuwend naar de grootste tent. waar de regeerings-afgevaardigden zit ten. Hij krijgt daar zijn ketel koemy. een drank die gemaakt wordt uit paar demelk en een stapel beboterde beschui ten.... Als de adelaarsgevechten geëindigd zijn, begint de wedstrijd voor ruiters. Een wedren over 15 kilometer, waar aan kinderen en oude vrouwen deelne men: krijgslieden en beambten, burgers en boeren, alles, wat maar op een paard kan rijden, rijdt mee. 's Avonds slaan de vlammen hoog op uit stapels hout, de menschen liggen om de vuren en in den nacht begint hei eigenlijke feest, begint het gif de hand uit te strekken naar zijn slachtoffers... Men rookt Hasjish!.... Hasjish dat zijn bladeren, of on bevruchte bloesems, dikwijls ook al leen de hars van de Indische hennep. Men rookt dit uit waterpijpen of brouwt dranken uit de tot poeder gemalen bloe sems met de bladeren vermengd en uil kleine, aarden pijpen gerookt. Hasjish... „vroolijkheidspillen" noem de men een tiental eeuwen geleden de met suiker vermengde hars... Tegen- er in Egypte", vertelde den volgenden morgen Hussell-Pascha mij. de chef van het „Egy ptische specialistenkorps" tegen den handel in verdoovendo mid delen. „en daarvan zijn er minstens óüü.UOO hasjishrookers en coca inev er- bruikers. geen enkel ander land ter wereld heeft zoo'n droeug record." Men heeft in 193D den geheelen has- jish-oogst van Lybië vernietigd.... Do prijs steegVerder was er niets ver- andertjHet S'l drong door tot in Europa.... Kwam reeds 4<J jaar gele den in de modeMen rookt het in tal van geheime Parijsche clubs.. Con ferenties - zonder tal en eveneens zon der gevolg. Dat was in 1931. En thans zijn weer een aantal besprekingen in zicht. Alle regeeringen bestrijden den handel in verdoovende middelen, waar aan half Indië ton offer valt Mèt den nood echter, die steeds groo- ter kringen aantast, mèt crisis en on zekerheid.groeit de macht van het gif.... Men heeft den heroïne- en co- caïneproductie, voor een groot deel tenminste, onder controle gebracht. Daarom keert alles naar den hasjish- handel terug.naar don Opium. Alle groote Oostersche feesten eindigen met een Opiumroes Men brengt Zwitsersche heroïne in grafsteenen naar Sjanghai, in uitgehol de closetdeksels naar Cairo. In Alexan- drië koint een transport leeuwen aan en slechts door verraad wordt ontdekt, dat de kooien dubbele bodems hebben en meer dan 71KJ kilogram hasjish bevat tenleeuwen.... daarvan heeft geen enkele douanier terug! Zoo gaat het verdergifgif, o\eral ter wereldOok in Mongolië tegen woordig. De een of andere Zirik rookt Hasjish en schiet in zijn roes een vliegtuig om laag.... Een of andere Mongoolsche generaal kauwt te veel „vroolijkheidspil len" en er ontstaat een oorlogje. Hasjish en Nadam-feest in een stad met auto's en met een radio-station; bloedoffers en voedoediensten op Haïti, dat de schitterendste ziekenhuizen en de modernste fabrieken heeft; overal voor uitgang, tot in de verborgenste hoekjes Ier wereld en overal tevens het verlan gen zich een roes te drinken, in do ver- dooving redding te vinden voor de wal gende wielen van dezen tijd. die alles vermorzelen, hoog of laag, wat zich op l.un weg bevindt.... Een verscheurde maatschappij.in Mongolië evenzeer als in New-York! l.en vlucht voor de werkelijkheid..., in Altan Bulak niet minder dan in Pa rijs! Maar de Mongolen tneenen. dat zij het leven door de roes der verdooving beter kunnen verdragen.... ondanks hun auto's en vliegtuigen.... of mis schien juist daarom? X Londen is een fascineerende stad. Ze strekt onmiddellijk haar grijparmen uit en brengt U onder den suggestieven in vloed van haar overweldigende bewe ging en ontzettende menschenmassa. Londen is een eindelooze stad met ongeveer 8 miilioen inwoners en meer dan 10.000 straten. Een menschenleef- tijd is nauwelijks toereikend om deze in geheel hun lengte te doorloopen. De af standen zijn dan ook verbazend en ver rassen den nieuwbakken bezoeker, die volgens de aanduidingen van zijn plan eens eventjes van British Museum naar Piccadilly, vau Westminster naar Mar ble Arch wandelen wil. De beste en tevens goedkoopste ma nier om Londen te zien is plaats te ne men boven op een bus en in alle rich tingen de stad te doorkruisen Bij mooi weer is een open zitje zéér aangenaam. De bus is betrekkelijk goedkooper dan onze electrische trams. Voor 1 penny (ongeveer 4 ct.) kan men een héélen af stand afleggen. De bus is dan ook het ideaal verkeersmiddel bij uitnemend heid. Electrische trams zijn in de I.on densche straten een zeldzaamheid in 't centrum vindt men ze niet. hot moderne verkeer heeft de voorkeur gegeven aan de meer practische bus. Met tientallen achter elkaar en soms drie of vier naast elkaar rijden ze door de drukste stads gedeelten in een ongelooflijke snelheid en met een verbazende lenigheid. Het aspect van dergelijke straten met de on telbare, doorgaans helrood gekleurd*1 bussen, is buitengewoon boeiend. De Londensrhe verkeersregeling wek' de algemeene bewondering op van den Fieetstreet bekend is door zijn boekwin kels, drukkerijen en dagbladbureelen. Dicht bij de Abbey, aan de boorden van de Thames, ligt het enorme Parle mentsgebouw, met zijn ruime portalen en groote zalen en zijn rijkdom aan schilderijen, gobelins en houtsnijwerk. In The House of Lords (Hooger Huis) wijst men U den wolzak aan. de tradi- tioneele zitplaats van den éérsten Mi nister en die hem moet herinneren aan de welvaart, die Engeland tv danken heeft aan de wolnijverheid. The House of Commons (Lager Huis) is betrekke lijk klein en treft door eenvoud en ern stige degelijkheid van de heele inrich ting. Ook de Tower en de St. Paulskerk staan op de agenda van eiken bezoeker. Een groot deel van Engeland's tragi sche geschiedenis heeft zich binnen de muren van de Tower afgespeeld. En last not least: de musea van Lon den! Dagen, uren kunnen in British Mu seum, in National Galery, in Tate Gal- lery en Wallace Collection doorgebracht worden. Enkel een bezoek aan deze kunsttem pels wettigt een reis naar Londen. Lon den zien en weerzien is een openbaring en het nauwer in contact komen niet den Engelschcn standaard en het En- solsche volk leert U het historisch verle den van dat volk beter begrijpen en zijn legenwoordigo uitingen van geestelijk, economisch en staatkundig leven beter benaderen. Het Engelsche volk is onbe twistbaar een zeer sterk ras- en cul tuurvolk dat de uitkomsten van eeuwen- 'ange beschaving op de meest democra- 'ische wijze heeft geassimileerd. Londen biedt U van alles wat aan de behoeften van den modernen cultuur- nonsch beantwoordt en terecht kunnen vjj met dr. Johnson herhalen: „When i man is tired of Londen, he is tired of ife; for there is in London nll that life •an afford. (Als de mensch genoeg heeft van Londen, dan heeft hij genoeg van het leven; want in Londen is alles wat het leven aangenaam kan maken). R. P. EEN SPELERSTYPE. woordig zijn ruim driehonderd miilioen inenschen aan dit gif verslaafd in Tur- kestan en in Perzië, in Egypte en Klein- Azië, in Marokko, in Algerije en in den Gongo... overal rookt men Hasjish. Geheele dorpen worden er door aan getast thans ook Mongolië. Wij lig gen om het flikkerende vuur, dat grilii ge schaduwen werpt. Wij zijn reed.- lang als eeregasten in de menigte opge nomen... Men is gastvrij in Mongolië. De pijpen worden steeds opnieuw ge vuld. Ophouden kent men niet en be danken kunnen wij ook niet... Wij roo ken... Zwoele nacht... oneindige steppen... Vlammende vuren... Doodmoe van de lange autorit zijn wij. Verrukt van de kleurenpracht van de feestelijkheden. Het gif werkt snel... De mannen om ons heen zingen oude. Mongoolsche liederen, strijd en dans zijn vergeten... Een geheele stad ligt in zoete droomen... in well»ehagen. Men is gelukkig door de Hasjish. Het lijkt wel of men in een heerlijke zonneschijn wan delt, iedere kleine beweging wordt een bron van wellustSnel volgen d»« verschillende stadia elkaar op. Men voelt, dat men nu alles zou kunnen be reiken, zou kunnen uitvoeren, tot het onmogelijke toe.... want onmogelijk heden bestaan er niet met Hasjish De klanken der oude, eentonige Mongo len liederen klinkeq zacht en wonder schoon, rol lieflijke wendingen en me- lodiën. Men rookt in dezen nacht van bet Nadam-feest, een paar kilometer van de Russische grens, een paar kilo meter van de koudste, meest gerationa liseerde, meest afgejakkerde staat der wereld, waar de menschen geen men schen meer zijn, doch slavenen zuigt met iederen ademtocht het geluk in zich op.Hoe komt dat.door de Hasjish? Ik voel mij even gelukkig, alsof ik in schatten stond te woelen, alsof ik een zeer verblijdende tijding ontvingHet is, alsof ik bij het spel een vermogen heb gewonnen, als of men onder duizend vijanden, alleen, geheel alleen de schoonste vrouw ter wereld veroverd heeft. Is dat slechts een Ruiterlied? Het kiinkt als het geruisch van een bemelsch orkest, als een concert in een onmetelijk»- zaalDaar hinnikt een paard, het lijkt wel een fanfare uit zilveren schal meien in de zoele lucht gestooten Ik zie gekleurde sterren omhoog en om laag schietenhonderd.duizend alles draait om mij heenmaar zoo harmonisch, zoo schoon als een ka- Jeidoscoop, ik hoor mijzelf lachen, een zilveren klokje in de verte.mijn buurman gromt tevreden.... een ver afgelegen onweer. Ieder geluid wordt geweldig versterkt door het gif., door de roesversterkt, maar niet ver- vormdintegendeel, het kwelt niet, 1 zooals het rumoer van Broadway iemand kwelt, het geratel van auto's, I vrachtwagens, menschen, treinen. neen 't wordt harmonischer, inaakt iemand rustiger.... Herinneringen duiken opsnellen voorbijdroo men? Wie zal het zeggen De mannen naast mij schijnen ge zichten van porcelein te hebben. Dra gen zij maskers? Star is de uitdrukking \an hun gelaat.... ook het vuur is verstard, schijnt stil te staan. Slaap Den volgenden morgen herinnert men zich haarfijn alle sensaties van de has- jish-roesMaar inen kan elkaar weer zien, zooals men is, niet met por selein-maskers, doch holwangig en bleek. Men ziet, hoe zij lichamelijk aan dit gif ten gronde gaan.... Hasjish Ik zag o.a. zelf een paar jaar geleden, hoe een visschersbark onze passagiers- stoonier naderde, midden in de Roode Zee. Een paar caoutchouczakken wer den uitgeladenDe bark bleef ter plaatse verankerd, totdat de duisterni.- iel Toen verdween het schip naar eer. eenzame plaats aan de kust. Daar wachtten kameelen. Men bracht dc Turksche Hasjish naar "Egypte Daarna zag ik in Alexandrië, op eer. zwoelen Meinacht twee mannen kaart spelen, één slechts gekleed in een enkele broek, daar hij zijn bovenkleeren ver pand had.... om een paar balletjes bars met suiker.... Hasjish. Al spoe dig hadden zij ruzie, die twee.ge- -chreeuw gevechtmoord! „Veertien miilioen menschen wonen vreemdeling. Geen zichtbare inspan ning, geen nervositeit, enkel door een eenvoudig handgebaar weet de agent zich onmiddellijk te doen gehoorzamen en brengt hij stilstand in dien chao* van voertuigen. Niets is dan ook veili ger dan het oversteken van een- Londen sche straat. Het is ongemeen belangwekkend tus schen 6 en 7 uur de« avonds op één der vele bruggen over de Thames te staar: en den rush na te zien van menschen en bussen uit de city. De city ligt in de nabijheid van de Thames. Het is de oude stad met haar historisch verleden en haar eeuwenoude tradities. De Engelschen zijn trouwens erg aan de tradities gehecht. Een mid- deleeuwsch privilegie, dat de fegenwoor dige city bekrachtigde, wordt nog steeds in gebruik gehouden en de koning zelf overtreedt de grenzen van dit oude stadsgedeelte niet, zonder vooraf den •nayor of burgemeester van Londen om doorgang te verzoeken. Het Engelsche theaterpubliek rea geert gemakkelijk; een gulle lach en warm applaus klinken voortdurend in de zaal. Eveningdress (avondkleedij1 ziet men enkel op de duurste plaatsen De meeste menschen zitten met hoed ei mantel, toilet wordt doorgaans niet ge inaakt. Trouwens kleedij wekt in Lon den nooit opzien, alle modes zijn goed en worden gedragen. Weelde is daarom niét uitgesloten Oxfordstreet, Piccadilly en Strand zijn prachtige winkelbuurten mef smaak volle etalages, waar de fijnste toiletbe noodigdheden te bewonderen zijn. Fruit magazijnen vindt men veelvuldig in de omgeving van Co vent Garden, terwijl Het Parlementsgebouw te Londen. De schouwburg is duur in Londen. Het volk voelt voor geestelijk genot en heeft er tenslotte iets voor over. Plaat sen van 10 gulden zijn géén zeldzaam heid. Uppercircle komt overeen met on zen 3den rang kost in Drury Lane 7 shilling! dus ongeveer f 2.80. Wenscht men min der te besteden, dan moet men des avonds „lijntje staan" en kan men kaar ten bekomen tusschen f 1 en f 2.50.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16