Haast II! Nog 7 dagen! Rede van Minister Marchant N. SNA AS Zaterdag 7 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9461 40 jaar Vrijzinnig Democratie HET STROOPERSDRAMA TE NIEUWKOOP Geen kippeneieren meer in broedmachines. Noodlanding onder Voorburg. RUSSEN DOEN EXAMEN. WITBOEK OVER DE muiterij op de „Zeven Provinciën". f 60.- 634 a Mr. Marchant herdenkt de Koningin-Moeder. - Handhaving der monarchie bepleit. - Een uiteenzetting over het verschil tnsschen N.S.B. en S.D.A.P. Ij» de groote zaal van Ti vol i te Utrecht heeft Don derdagavond de openbare vergadering plaats gehad van den Vrijzinnig Democratische» Bond, die in verhand met den dood van H.M. de Koningin-Moe der was uitgesteld. Deze bijeenkomst, welke werd gehouden naar aan leiding van hei veertigjarig bestaan van de afdeeling Utrecht der Vrijzinnig Democraten stond onder voorzitterschap van Minister Marchant, die hij den aanvang een kort herdenkingswoord uitsprak, ge wijd aan de nagedachtenis van H.M. de. Koningin- Moeder, waarhij hij wees op het wel uitzonderlijk Nederlanderschap van het Duitsche prinsesje, dat geroepen werd in Nederland Koningin te zijn en belichtte de groote waarde van het constitutioneel Koningschap voor Nederland. Er is een tijd geweest, aldus Mr. Marchant, dat ook in niet-revolutionnaire kringen de vraag open bleef of voor Nederland de handhaving van do con- stilutioneele monarchie wel van overwegende betre ken is was. Wanneer in de parlementaire democratie alles vanzelf loopt, wanneer de staatkundige vragen ïinar onbetwiste methoden worden uitgevochten in den parlementairen partijstrijd, wanneer algemeen als juist wordt erkend, dut de constitutioneels vorst eenvoudig naar de uitkomst van dien strijd zich pleegt te richten, dan is de invloed van het staats- lioofil naar buiten nauwelijks waarneembaar en dan vindt de gedachte ingang, dat het verschil met den staatsvorm «Ier republiek ten slotte zoc groot niet is. en dat do laatste vorm voordeelcn heeft door de vrijheid van keuze. Wij leven in een chaos van politieke, sociale en economische experimenten, men schreeuwt om proef nemingen, proefnemingen schijnen bevrediging en verzadiging te geven, onafliankelijk van ric uitkomst; ofschoon wij veel meer ongunstige uitkomsten zien dan bevredigende: als het maar radicale verandering is, i.« het goed. Onder deze omstandigheden is het voor Nederland Van niet te overschatten waarde, dat er vastheid is in de positie van het staatshoofd vooreerst, en ten tweede dat ons volk, aan het hoofd van den Staat ziet een vrouw van ongemecnc geestkracht, één met haar volk; dio zich één tank begeert te vervullen: met geheel bnar sterke persoonlijkheid te waken voor het welzijn van haar volk. Crltlek op de N.S.B. Nadat de heer Joekes, de leider der V.D. Kamer fractie. en minister Oud het woord hadden gevoerd, liet Mr. Marchant, die de laatste spreker was. naar aanleiding van het 40-jftrig bestaan, zijn oog gaan over de politieke ontwikkeling in deren tenidjn. en na een korte herinnering aan het gebeurde op poli tiek gebied in 1894. liepcrfete spr. zich tot een aan wijzing van de positie der vrijz.-dem. partij op dit oogenblik in het licht van de geschiedenis dier 40 jaren. Geheel de wereld, zelde spr., verkeert thans In een toestand van revolutie. In een tijd als dezen heeft men, voor het bepalen van zijn oordeel, meer dan anders zijn aandacht te geven aan hetgeen buiten onze grenzen voorvalt. Niet omdat voor Nederland is te evrwachtcn en te bewonderen datgene wat in andere landen voorvalt; integendeel eerste eisch voor het bepalen van onze positie is deze, dat wij de beteckenis van onze eigen historie en de beteekenis van ons eigen volkskarakter geen oogenblik uit het oog verliezen. Dit is de waarde van het eigen natio- nalo leven. Wij, vrijzinnig-democraten, hebben dit al tijd gedaan. Maar naar het buitenland moeten wij thans kij ken, meer dan vroeger, on» twee redenen. Vooreerst is, in hot internationaal verkeer, onze oeconomische toestand nu radicaler van de gebeurtenissen in het buitenland afhankelijk. Maar in de tweede plaats, omdat in dezen tijd van woeling en verschuiving alom de vastheid van beleid te wenschen laat, en men in de stuurloosheid en verwarring zich over geeft aan proefnemingen van allerlei aard, politiek en oeconomisch. Daaruit valt ontzaglijk veel voor ons te lecren. Wij hebben den laatsten tijd allerwegen hooren roepen om heroriënteering. Het komt mij nog altijd voor, dat voor ons, vrijz.-dem., die heroriënteering het minst noodig is; en zeker is er geen haast hij. Hier vooral moeten wij bedenken, dat wij een partij vormen onder het Nederlandsch volk. Wij ken nen geen internationale organisatie en ook geen In ternationaal geldend dogma. Ook onder de partijen in Nederland natnen wij steeds een geheel zelfstan dige plaats in, zoowel als vrijzinnigen als in ons karakter van democraten. Het scherpe anti-clericnlc accent was ons vreemd, en onze democratie was vrij van elke Marxistische dogmatiek. Spr. herinnerde er aan, dnt de vrijzinnig-democra ten telkens zijn opgekomen tegen de averechtsche constructie van ons staatsrecht, als zou de regoe ring de lasthebster zijn van de volksvertegenwoor diging, die de voorschriften van de lastgeefstcr had uit te voeren. En ook, de gekozen vertegenwoordigen» de lasthebbers van hun kiezers. Is het, zeide spr in den laatsten tijd niet deze fundamenteele dwaling geweest, die de sociaal democraten heeft gebracht in een onhoudbare positie? Is het niet, overal op no wereld, het doortrekken van het internationaal aan vaarde dogma van den Marxlstischen klassenstrijd geweest met al zijn onhoudbare consequenties, die tot een debacle heeft geleid? De sociaal-democraten zijn thans bezig uit de op gedane ervaringen de noodige lessen te trekken. Dit is een heuglijk verschijnsel, ook al zouden zij hoofd zakelijk door opportunisme worden geleid. Het ge vaar toch is, dat in de sociaal-democratie de demo cratie wordt getroffen. VVie de parlementaire demo cratie wil redden, moet "iet, door te hoog te zij waarts te mikken, aan het fascisme de beste kans geven. Ook de mannen van het fascisme, of van het na tionaal-socialisme, of hoe men het wil noemen, lij den aan de kwaal van het internationalisme. Waar om, zoo vragen zij op hun beurt, moet het natio- naal-socialisme ophouden bij Maastricht? Spr.'s ant woord luidt: omdat Maastricht ligt in Nederland. Voor ons heeft de nationaal-socialistische bewe ging in Nederland alle bekoring van het nieuwe. Maar daarmede is de bekoring dan ook afgeloopcn De nu jubileeronde kiesvereeniging heeft in de 40 ja ren van haar bestaan den strijd gevoerd tegen aller lei tegenstand Hier in Utrecht voornamelijk tegen het conservatisme. Maar het waren altijd tegenstanders die. zonder dat het toen opviel, nooit in hun hoofd zouden hebben gekregen om het Nederlandsche volk op te knappen met de dictatuur. De hoeren van de nationaal socialistische beweging weten zich miskend. De regeering had hun beweging MINISTER MARCHANT. niet op de verboden lijst moeten zetten. En uit Utrecht kwam de klacht, dat de regeering juridische spitsvon digheden had moeten bedenken om haar optreden te motiveeren. Spr. heeft een afkeer van juridische spits vondigheden en voelt dus vor dit bezwaar. Maar de juristerij wordt gepleegd, wanneer er aanleiding voor is gegeven. Tot vervelens toe zeggen zij ons voortdu rend: wij bewandelen den legaten weg. Als dit waar is, behoeft men het toch niet telkens te herhalen! Zij kleedden hun betoog zóó in. dat het voor tweeërlei uitleg vatbaar was. Dat gaf de moeilijkheid en dal lokte uit tot juristerij. Maar sedert is*het gaandeweg duidelijker geworden, juist tengevolge van het be klag over miskenning. Toen kwam het betoog: gij regeering zijt veel sterker dan wij. Wij behoorden beiden gelijke kansen te hebben. Deze redeneering toont ons. dat die legale weg toch een eigenaardige legaliteit biedt. Wie van de regeering eischt, dat zij aan een tegenbeweging gelijke kansen zal geven, heeft van de regeering al een heel zonderling begrip. Nalionaal-socialistisch .legaal is wat wij hier in Ne derland plegen te noemen: illegaal Hoe kan men dan van de regeering eischen dat zij aan haar ambtena ren zegt: aan dit spel kunt gij gerust meedoen! Ziehier tevens het gioote verschil met de sociaal- democratie. tegenover wie men, uit rechtsgevoel, de zelfde houding heeft gevraagd. De S.D.A.P. heeft een lange reeks van jaren den parlementairen weg be wandeld. Zij heeft altijd gestreefd naar een meer derheid in de volksvertegenwoordiging. Zij kan mo gelijk, als er gelegenheid komt voor daadwerkelijke revolutie, daarvan gebruik willen maken om te trach ten langs onwettigen weg de macht te veroveren, maar normaal tracht zij langs democratisch-parle- mentairen weg huar doel te bereiken. Zij acht dit mogelijk, ook door samenwerking met zgn. burger lijke democraten. Deze methode is met I'aschen nog eens extra onderstreept. De nationaal-socialisten daarentegen kunnen wat zij beoogen gesteld dat zij weten wat dat is niet bereiken langs den legaten weg. Zij stellen de parlementaire methode zelfs niet als een mogelijk heid. Hun eenige mogelijkheid is^ de werkelijke re volutie. Daarom stellen zij zich als een macht tegen over de macht dor regeering. Zij leggen het door hun middelen rechtstreeks aan op het metterdaad ver overen van de macht. Daarvoor moeien zij zij voor keur de ambtenaren hebben. De regeering. zeggen zij, behoorde zich niet tegen hen te verzetten. Zij be hoorde hun aanspraak op de macht te erkennen. Deze hoeren spreken een voor ons Nederlanders on verstaanbare taal. Als wij ons van «iit alles reken schap geven, zeide spr. tenslotte, zijn wij ons be wust, dat na do 40 jaren er voor ons beginsel niet minder, doch meer plaats is dan ooit. Alle sprekers ondervonden luiden bijval; na de rede van minister Marchant was er een «laverend applaus. Aan beide miuisters werd een ovatie ge bracht A Sporlmagazijn C. ROGGEVEEN TENNIS RACKETS Hoogzijde A Oud-veldwachter in hooger beroep. Ver dubbeling van de straf geëischt. Gister werd in hooger beroep voor hK gerechtshof te Amsterdam de zaak behandeld tegen den 02-jarlgon oud-rijksveldwachter T., wonende te Warmond, ver dacht van het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de 22-jarige J. v. d. W., zwaar lichamelijk letsel kreeg. Op 14 Augustus J.I., speeldo zich op de Nieuwkoop- sche plassen in den polder Nieuwkoop-Noord een dra ma af. waarbij een jongeman zwaar werd gewond, zoo dat hij het licht zijner beide oogen moet missen. De Utrechtsche Rechtbank daar verklaarde de getroffene,-dal verdachte, staande, op hem geschotetj) nad heeft den gepensionneorden veldwachter con form den elsch veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De Rechtbank overwoog, dat verdachte zich van een ontoelaatbaar mid»' 1 had bediend, dat ingrijpender was dan het kwar at hij wilde be strijden. Thans, bij de behandeling voor het Hof, deed de president mr. J. M. Jolles in duidelijke bewoordin gen zijn scherpe afkeuring tegenover verdachte uit komen. Afgezien de vraag of de getroffene palingstroo- per was hetgeen deze intusscheo ontkende laak te de president verdacht.es systeem, om een geweer op te stellen, dat afgaat wanneer onbevoegden de fuiken willen lichten. Te ongunstiger mankte ver dachte het zich, toen hij verklaarde overtuigd te zijn. dat juist deze getroffene steeds zijn fuiken lichtte, waaruit de president meende te mogen afleiden, dat hij de helsche machinerie juist had opgesteld om dezen man, die in de omgeving ook zijn fuiken had, schadeloos te maken. De getroffene bleef er bij, dat verdachte zelf heeft geschoten, dat het geweer niet op een stellage lag. Toen hij den gewezen veldwachter op hem zag aan leggen nceft hij nog geschreeuwd niet te schieten. Verdachte stelde er tegenover, dat het geweer op de stellage had gelegen. Het lag er pas enkele dn gen, en dan nog steeds, wanneer hij zelf in de omge ving was. Het was niet zijn bedoeling geweest, iemand te raken. „Als het niet uw bedoeling was aldus de presi dent dan had u het geweer omhoog kunnen rich ten of met los kruit kunnen schieten en niet met BOERDERIJ EN LANDBOUW. Na 3 Mei a.s. De „Stantscrt." van gisteravond bevat een beschik king van den minister van Economische zaken, waar bij wordt bepaald, dat na 3 Mei 1934 geen» kippen eieren meer in broedmachines aanwezig mogen zijn. Gelijk bekend, heeft reeds vroeger de minister van economische zaken een beschikking genomen, waarbij de eindtermijn ten aanzien van eendeneieren werd bepaald op 19 April 1934. Het „Aardappel-kwartje". Weldra uit betaling. De Aardappelcentrale besloot indertijd, om een vierde deel der aan de telers te betalen nieuwe prij zen in te honden. Deze maatregel had ten doel, fond sen bijeen te brengen, waaruit geput zou kunnen worden, wanneer het bedrag van «ie heffing op het vervoer van aardappelen voor do hinncnlandsche markt ontoereikend zou blijken te zijn. om hieruit de denaturatietoeslagcn te betalen. De inhouding op de minimumprijzen, m.a.w. hst slechts uitbetalen van driekwart van de bedragen, die de telers toekwamen voor «Ie door hen aan de blnnenlandsche markt afgeleverde producten, was dus te beschouwen als een veiligheidsmaatregel. Er zijn thans ruim zeven maanden verloopen, van dea ardappclcampagne en het einde komt reeds in zicht. De nnrdappolcenfrale deelt nu mede, dat de re serve, dio gevormd is «loor de inhouding op de mini mumprijzen, niet behoeft te worden aangesproken, zoodat de ingehouden bedragen uitbetaald zullen worden aan hen, van wie ze werden ingehouden. Tevens besloot de Aan'appcicentrale om to begin ncn 10 April a.s. géén inhouding op do minimum prijzen meer te zullen toepassen. hagel. Het is meer dan verschrikkelijk was is gedaan en acht maanden is werkelijk niet veel." De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten achtte de feiten bewezen, doch kon zich niet vereenigen met de qualificatie van de Utrecht sche Rechtbank. Niet mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, maar zware mishandeling met voorbedachten rade achtte de procureur door de feiten hier te moeten qualificeercn. De procureur achtte de opgelegde straf te gering Spr. eischte vernietiging van het vonnis der Utrecht sche Rechtbank en veroordeeling wegens zware mis handeling met voorbedachten rade tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Wier da, uit Utrecht, zette in zijn pleidooi uiteen, dat de opzet en de schuld van verdachte zijns inziens niet bewezen is. Ten aanzien Van de strafmaat, wilde pi. onder verwijzing naar ver- dachtos, gpeden staat van dienst on leeftijd, niet aan nemen, dat het Hof dezen etsen zou overnemen. Na ro- en dupliek werd het arrest bepaald op 20 April. Legervliegtuig van De Kooij op een wel land neergestreken. Gisterochtend heeft een militair vliegtuig, bemand door twee luitenants ter zee, een noodlanding ge maakt op een stuk land, aan den Westvlietweg te Voorburg. Het vliegtuig, dat uit de richting 'g Graven hage over den Vliet kwam, streok rakeling langs een hout loods en kwam in een drogen greppel op het land, daarachter gelegen, terecht. Op eigen kracht van den motor kwam het toestel uit den greppel op het land tot staun. De vliegers bleven ongedeerd. Ook het vliegtuig bleek geen noemenswaardige averij te heb ben opgeloopen. Het toestel de Z 15, is een Fokker-machine met Hispano-motor en werd bestuurd door den luitenant ter zee tweede klasse M. G. Smalt, terwijl als waarne mer de luitenant ter zee 2o klasse J. E. ten Clooster de vlucht medemaakte. Om 9 uur was de tweedekker van het vliegkamp de Kooij vertrokken met bestem ming Waalhaven. Na op Schiphol te zijn geweest, bevonden de vlie gers, dat do motor warm liep. De oorzaak daarvan lag in een hapering van de radiatcur-jalouzeiën, welke waren dichtgevallen. Besloten werd een noodlanding te maken op één der weilanden achter de gasfabriek van Voorburg. De landing verliep zonder eenig inci dent. Personeel van de firma F.nkes uit Voorburg was spoedig aanwezig om de radiateur-jalouzieën te repa- reeren. Burgemeester Keijzer van Stomp wijk en Veur be vond zich medo op het terrein. Te ruim kwart, over twaalf was de reparatie ge schied en tegen half één vertrok na eenig proef draaien de Z 15 naar Waalhaven. Kameraad lufeter eens: „De aarde heeft acht polen en Indië ligt in Amerika". Een aantal verantwoordelijke Russische spoorweg ambtenaren hebben toelatingsexamen gedaan voor de spoorweg-academie te Leningrad aldus meldt Reuter uit Moskou. Een van de candidaten verklaarde in het examen in de aardrijkskunde, dat ..Indië een land is, dat aan Janan behoort en in Amerika is gelegen." Op «Ie vraag, wat dan wel Japan was, antwoordde de man: ..Japan is een groep eilanden, bekend als de Phjlippljnen, gelegen in den Stillen Oceaan." Een andere candidaat verklaarde dat. de aarde acht polen heeft, waarvan de Noordpool het koudst en de Zuidpool het heetst is. De aarde heeft verder 80 kli maat-zones. Een derde geëxamineerde kon niet besluiten, of I.eipzig dan wel Boedapest do grootste stad van Griekenland was. Toen de examinator hen vérklaarde dat zij net kin deren waren zeiden zij: „Kameraad, luister eens. wij zijn groote mannen en doen groote dingen. Wij hebben geen tijd om ons bezig te houden met zulke onbelangrijke kwesties als wicn Indië behoort." De examinnndi waren even onjuist in hun ant woorden op de vragen over de aardrijkskunde van Rusland, hoewel zij het grootste deel van hun leven doorbrachten met door Rusland te reizen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 752 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 48 gr. F. is 9 gr. C. ONZE BRIL PAST... DE PRIJS OOK Firma GEBR. ROTGANS SCHAGEN WIJ REPAREERENIÜ on breien AI.LE soor- ten WOLLEN kieeding. Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste). Voor nicuwwerk zijn wij No. I. JAAP SNOR, Zuidstraat, Den Helder. Voor SCHAGEN: bij C. DE MOEL. Noord. SPOEDIGE VERSCHIJNING. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de Indische begrooting, kondigt dr. Colijn de aanstaande verschijning aan van een „Witboek", dat een uitvoerig en volledig overzicht zal bevatten van de muiterij op „üc Zeven Provinciën". Aan het ver zoek tot het overleggen der processtukken uit die zaak, kan de minister niet voldoen. Hier is het schitterendst aanbod, dat ooit een radio handelaar U kon doen ontvangt U als premie bij aankoop van een Philips toestel tegen inruiling van uw ver ouderd toestel, onverschillig welk merk. Bij aankoop van het toestel 824a met luidspreker 2312, is de inruilpremie f 35, van 834a f 35, van 874a f 50 en van 636a f 75. Gebruikt de kans van Uw leven Dit aanbod is slechts één maand van kracht. Molenstraat - Schagen

Schager Courant | 1934 | | pagina 5