Stijgende Qorlogs- begrooting. Kijken is Koopen t CLOECK Bertels' Opfokvoeder Duitschland verhoogt zijn militaire credieten. Noodlottig boot-ongeluk in Britsch-Indië. Mijnramp in Japan. HET ONGELUK IN TA-FJORD. HERZIENING VAN DE STEUNREGELING. Op onbewaakten overweg overreden. HET DESTRUCTOR-VRAAGSTUK. Ontwikkeling jonge werkloozen. BENDE VALSCHE MUN TERS ONTDEKT. Millioensn aan valsch bankpapier en „waardepapieren." w Oplichting door een Columbiaan. Dorpsbranden in Polen. Vlootverplaatsing in Amerika. Dinsdag 10 April 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 77ste Jaargang. No. 9462 CODtANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „De Britsche regeering waakzaam", aldus verklaart Simon. MINISTER SIMON. Reuter seint uit Londen: Het Lagerhuis kwam gistermiddag na het Paasch- reces bijeen en begon met een serie vragen, gericht tot den minister van buitenlandsche zaken, Simon en den minister-president MacDonald, betreffende het vraagstuk der bewapening. De afgevaardig de Boothby stelde minister Simon de vraag: zijl gij opmerkzaam ge maakt op dn be langrijke toene ming van de be grooting voor ma rine, leger en luchtvaart op de Duitsche begroo ting? Zijt ge van plan dadelijk stap pen te onderne men om het doel van deze verhoog do uitgaven vast te stellen? Betee- kencn dezo ver hoogde begrootin gen een schending van hot Verdrag van Versailles? De afgevaardig de Spears stelde Simon de vragen of hij in het bezit was van eenigerle! Informatie over de bijzonder groote vermeerdering van de Duitsche hewapeningsbegrooting, of de minister van plan was eenigerlel stappen te doen om een schending van het verdrag van Versailles door Duitschland te verhin deren, in het bijzonder met het oog op do Duitsche uitgaven voor een luchtvloot met een militair ka rakter. Sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken, antwoordde: Do Duitsche voorlooplgo begrootingen van marine, leger en luchtvaart zijn officieel op 26 Maart gepu bliceerd. Zij gaven de volgende verhoogingen der uitgaven In vergelijking met 1933 aan: 1933 1934 verhooging Marinet 183 mill. M. 233 mill. M. 50 mill. M. Leger: 472 mill. M. 047 mill. M. 175 mill. M. Lucht v.I 78 mill. M. 210 mill. M. 132 milL RL De Engclsche regeering onderwerpt deze aangele genheid aan een ernstig onderzoek, voegde Simon er bij (applaus). Ik heb den Britschen ambassadeur te Berlijn ver zocht bij de Duitsche regeering over deze aangele genheid inlichtingen in te winnen. Boothby (cons.) vroeg, wanneer de minister ln staat acht te zijn een nieuwe verklaring af te leggen. Simon antwoordde: Ik hoop deze week nog In lichtingen te ontvangen. In het verdere verloop van de vergadering stelde afgevaardigde Boothby nog de vraag of de Britsche regeering, met het oog op de verhoogde Duitsche militaire begrooting en met het oog op den algemee- ncn toestand op het Europeesche vasteland, dadelijk ertoe zou overgaan de Engelsche luchtvloot uit te breiden. MacDonald antwoordde: „De door den afgevaar digde genoemde kwesties worden door de rcgecring zorgvuldig overwogen. Op het oogenblik kan ik niets toevoege.n aan de verklaring, die minister Baldwin op 8 Maart over de luchtpolitiek heeft afge- legd." Generaal Spears vroeg tenslotte nog aan minister Simon, welke maatregelen de Engelsche regeering met het oog op de voorgenomen verhooging der Duitsche legeruitgaven, speciaal voor de luchthewa- pening, wilde nemen, om een mislukking der ont wapeningsconferentie te voorkomen. Simon antwoordde: Eden woont Dinsdag de zitting Vijftig personen verdronken. Calcutta, 9 April (V.D.): Een groote boot, waarmec( talrijke passagiers naar de jaarmarkt tc Puri in den staat Bihar-Orissa werden vervoerd, is op de Dcvi-rivier omgeslagen, waarbij 50 personen Verdronken. Vijftig mijnwerkers bedolven. V.D. verneemt uit Tokio: Tengevolge van een mijngasontploffing ln een ko lenmijn in het district Ishiki nabij Fikushima op Noord-Hondo werden gistermorgen vijftig mijnwer kers bedolven. Omtrent hun lot is nog niets bekend en men weet niet of men erin zal slagen de Ingeslo ten arbeiders te redden. Het reddingswerk is onmid dellijk met kracht ter hand genomen. van het bureau der conferentie bij. Voor een ver klaring over dit onderwerp moet noodzakelijkerwijs het resultaat dezer zitting worden afgewacht. Nader uit Londen: Het besluit van de Britsche regeering, bij de re geering te Berlijn te informeeren naar de aanzien lijke stijging in de begrootingsbedragen voor bcwa- peningsdoeleinden, wordt in politiekeèkringcn in En geland als van het grootste belang l>eschouwd. De Britsche regeering gaat over tot dezen stap als on- derteckenaar van het verdrag van Versailles. Do Volkenbond blijft bevoegd, controle op deze aangelegenheid uit te oefenen en het zou mogelijk zijn, dat de regeering na Inlichtingen tc hebben in gewonnen, de aandacht van den Volkenbond vestigt op elke cventueele overtreding van bedoeld verdrag. De tegenwoordige gang van zaken in Duitschland is oorzaak, dat de moeilijkheden, welke bij het onder handelen over een ontwapeningsconventie worden ondervonden, nog toenemen. Zeven millioen knbleke meter rots in zee gestort Omtrent do natuurramp op de Noorsche kust (zie ook elders in dit nummer), wordt nog nader uit Oslo gomeld, dat bij de bergstorting in de Ta-fjord naar schatting een rotsmassa van zeven millioen kubieke meter gesteente in het water is gestort. Het aantal dooden is inmiddels gestegen tot 41. De be volking maakt zich opnieuw ernstig ongerust, aan gezien 2000 kg. dynamiet, dat in een door de vloed golf vernielde loods lag opgeslagen, verdwenen is. Ondanks ijverig zoeken is men er niet In geslaagd ook slechts een gedeelte van de ontplofbare stof te vinden. Een knaap, de eenig overlevende van een gezin van tien personen, vertelde over zijn redding, dat zijn vader bij het naderen van de vloedgolf had geroe pen, dat zij alle deuren moesten sluiten. Onmiddellijk daarna was het huis ingestort. De jongen was door het water meegesleurd en ongeveer 100 meter ver der bloedend en met een gebroken been op een rots blijven liggen. Hij had zich nog over eenigen afstand voortgesleept, tot hij door den dorpspredikant, wiens zuster bij de ramp eveneens om het leven kwam, gered werd. De ramp van 1905. De ramp van 1905, die naar aanleiding van de catastrofe in de Ta-fjord in herinnering wordt ge bracht, geschiedde in den laten avond van 14 Januari te Loen in de Nordfjord, wat zuidelijker dan de Ta- fjord. F.r stortte plotseling een rotsblok in het wa ter, waardoor een golf ontstond, die over het land spoelde, een kleine stoomboot meesleepte, die 250 M. ver op het land werd gezet en aan 61 mcnschcn het leven kostte. De golf bereikte een hoogte van 40 M. en ging 400 M. ver over het land; zij sleepte op haar weg van 12 K.M. alles mede. Op één plaats werden 34 menschen gedood; slechts een der lijken werd teruggevonden Vrijdag conferentie met de vier grootste gemeenten. Nar hot Haagsche Corr. Bureau verneemt, heeft de Minister van Sociale Zaken do colleges van b. en W. van de vier groote gemeenten uitgenoodigd tot een conferentie met de betrokken wethouders over het vraagstuk van een herziening der steunregeling, in verband met den financieelen toestand van het rijk en de gemeenten. De bedoelde conferentie zal plaats hebben Vrijdag a.s. De machinist had een schok gevoeld. Gisteravond tegen 10 uur werd aan de Haarlem- sche politie door treinpersoneel medegedeeld, dat een electrischo trein uit Den Haag was binnengeloopen, die bloedsporen vertoonde. De machinist verklaarde, dat hij bij den onbewaakten overweg aan den Mun- tcrslaan een schok had gevoeld. Een onderzoek werd ter plaatse ingesteld en men vond een deerlijk ver minkt lijk van een man op leeftijd. Het stoffelijk over schot is naar het St. Elizabeths-ziekcnhuis overge bracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend, evenmin op welke wijze de man onder den trein is gekomen. Regeerlngscommissie naar Limbnrg. Slechts ▼oor enkele gemeenten dispensatie. Naar de „Tel." verneemt, begeeft de door den mi nister van Sociale Zaken ingestelde commissie ter regeling van het destructor-vraagstuk zich dezer da gen naar Limburg om daar deze aangelegenheid to regelen. Het streven is om zooveel mogelijk dit vraagstuk in provinciaal verband op te lossen. Ge leidelijk zal in kort bestek de afdoening van dit vraagstuk haar beslag moeten krijgen, daar uitstel niet verder zal worden verleend met uitzondering clan van zeer enkele gemeenten, die arm aan vee zijn of door ongunstige ligging voor deze dispensatie in aanmerking mochten komen. Genoemd blad vernam nog dat de commissie haar taak tegen Juli a.s. volbracht wil zien. Thans f 450.000 beschikbaar gesteld. Naar het „Alg. Hdbld." verneemt, heeft de regee ring den post voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen met f250.000 verhoogd, zoodat deze thans f450.000 bedraagt. Achttien personen te Warschau gearresteerd. Scotland Yard levert kranig werk. Reuter meldt uit Londen: Een groote internationale bende valsche munters, die reeds gedurende een jaar Engelsche bankbiljet ten en ver-schillende gouvemcmentszegels namaakte, en bovendien tot een bedrag van meer dan een mil lioen pond sterling stukken van een Poolsche staats leening had vervalscht, is door Scotland Yard ont maskerd. Nadat in de voornaamste Europeesche hoofdsteden een onderzoek had plaats gehad, ontdekte men dat de bende haar zetel te Warschau had. Een ambte naar van Scotland Yard reisde naar Warschau, waar in een sombere voorstadswijk de werkplaats der valschemunters werd ontdekt. Achttien aanhoudin gen hadden plaats. De te Warschau gedane ontdekkingen zullen van sensationeelen aard kunnen zijn. Misschien is het totaal bedrag der vcrvalschingen nog veel grooter dan een millioen p. st. Aangezien de aanvoerders der bende te Londen zouden vertoeven of op weg naar Londen zouden zijn, nam de Bank van Enge land een werkzaam aandeel in het onderzoek. Zondagavond deed de Engelsche politie dringende waarschuwingen toekomen aan vele havens en vlieg terreinen om op binnenkomende reizigers, leden der bende, te letten. Of van de vervalsche documenten reeds een aan tal in omloop zijn gebracht, is nog niet bekend. De pers rekent met de mogelijkheid dat de handel in de staatsleening waarvan de stukken zijn vervalscht de in 1927 door de Engelsche bankiers Lard Brotbers uitgegeven 7 proc. Poolsche leening van twee milli oen p. st. voorloopig zal worden gestaakt. To Londen had een belangrijke conferentie plaats tusschen ambtenaren van Scotland Yard en van de ministeries van Binnonlandsche en Buitenlandsche Zaken, waaraan ook de procureur-generaal deelnam. Besproken werden o.a. de te Warschau plaats ge had hebbende sensationeele arrestaties. De conferentie zal beslissen of uitlevering zal wor den gevraagd, opdat de verdachten te Londen zullen kunnen terecht staan tegelijk met drie op 3 dezer te Londen aangehouden Polen. Vertegenwoordigers der Engelsche en Poolsche re geeringen zullen, naar men meent te weten, be raadslagen alvorens nieuwe maatregelen zullen worden genomen. Do aanhoudingen op 3 dezer wer den tot heden geheim gehouden in het belang van het onderzoek. De „News-Chronicle" van Maandagmorgen bevat over deze aangelegenheid reeds cenigo mededcelin- gen, waaruit o.a. blijkt dat de bende zou bestaan uit minstens 20 leden o.w. bekwame graveurs. Een des kundige noemde de vervalschte bankbiljetten „per fect" Zo waren niet geteekend, doch op platen ge graveerd. Nog meer falsificaties der bende ln Po len ontdekt. Speciale bank voor uit gifte te Weenen opgericht. Op de conferentie, welke gister te Londen heeft plaats gevonden tusschen ambtenaren van Scotland Yard, ambtenaren van de ministeries van Binnen- en Buitenlandsche Zaken en een ambtenaar van 't Openbaar Ministerie, naar aanleiding van de ont dekking van een internationale valsche munters bende, was een volledig telegrafisch rapport binnen gekomen van rechercheur Hatherhill, die zich mo menteel in Polen bevindt. Sedert gistermorgen aldus de Londensche corr. van de ,Tel." vroeg werd er een druk gebruik ge maakt van de telefoonlijnen met het vasteland van Europa en werden talrijke gesprekken met den hoofdcommissaris van politie te Warschau gevoerd De hoofdcommissaris van politie te Warschau heeft de „Evening Standard" medegedeeld, dat men er in geslaagd was de geheelo bende te pakken te krijgen. Do valsche munters zullen te Warschau terechtstaan Geen van de gearresteerden is eerder met do politic in aanraking geweest en het heeft maanden ge duurd om hen op te sporen. Tot de vervalschte papieren zouden ook behoord hebben aandcelen van de Lena Goldfields, alsmede Oostenrijksche bankbiljetten. Deze bankbiljetten vormden een gedeelte van een uitgifte, die door de Oostenrijksche regeering reeds uit de circulatie was genomen. Beweerd wordt, dat do biljetten eerst naar Warschau werden gebracht om daarna naar Weenen te worden gezonden, waar een speciale bank was opgericht, met het doel deze bankbiljetten weer in omloop te brengen. De bende had vertakkingen in de voornaamste hoofdsteden van Europa cn had voor kort haar arbeidsveld naar Warschau overge bracht. De vervalschte stukken van de 7 pet. Pool sche leening evenals de verzekeringszegels, zijn te Londen vervaardigd. De meesten der gearresteerden personen zijn leden van de familie Neumark. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Oi-Ho ri,, N Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam Bouw- en Handelmaatschappij voor meer dan f 10.000 benadeeld. Amsterdam, 9 April. Een aan de Keizersgracht te Amsterdam gevestigde Bouw- en Handelsmaat schappij is de dupe geworden van de practijken van een Columbiaan, die deze onderneming voor een be drag van f 10.000 k f 11.000 heeft opgelicht. De directie dezer onderneming was door zaken vrienden met genoemden persoon in kennis geko men. Hij gaf hoog op van zijn relaties in Colum- bia, daarbij voorgevende dat hij er groote bezittin gen had en er goede zaken kon doen. In goed ver trouwen heeft de firma hem toen gelden verstrekt, die tot gemeld bedrag zijn opgeloopen. Thans is ge bleken, dat alle verhalen van den Columbiaan op fantasie hebben berust, zoodat aangifte is gedaan bij de politie. Het vermoeden bestaat, dat de oplichter naar Frankrijk is uitgeweken. De oplichter moet wel over een complot handlan gers hebben beschikt, aangezien hij den goedgeloovi gen directeur verschillende telegrammen kon over leggen, die betrekking hadden op transacties die hij hier te Amsterdam zou sluiten en zoo zou het ge beurd zijn, dat de oplichter bij de voorbereidingen van de een of andere zaak die hij met de bouw maatschappij zou regelen, eerst even een telegram metje naar Columbia zond om advies en dan prompt een gunstig antwoord terugontving. Op deze geraf fineerde wijze wist hij den directeur steeds weer om den tuin te leiden en hem er met het grootste gemak toe te bewegen, groote geldbedragen voor te schie ten Acht en zeventig boerenhofsteden vernield. Warschau: In Wolhynië werden zes dorpen door brand geteisterd, waarbij 78 boerenhofsteden een prooi der vlammen werden. Het ergst heeft het dorp Hrynkow geleden, waar alleen reeds 50 boerderijen in de asch werden gelegd. 125.000 families moeten verhuizen. Reuter meldt uit Los Angelos: De grootste vloot- manoeuvres bij de Panama-kanaal-zone en in de Ka- raïbisch Zee brengen tegelijk de overplaatsing mede van een deel van de Stille Oceaan-vloot naar den Atlantischen Oceaan. Deze vloot-ovcrplaatsing is reeds eenigen tijd geleden aangekondigd. Het betreft hier slechts tijdelijke overplaatsing. Intusschen brengt dit mede, dat 125.000 man vloot- pcrsoneel met hun gezinnen van de Oostkust naar de Westkust zullen verhuizen. EEN MARMEREN BOL VAN 45.000 K.G. Bestemd voor Forum MnssolinL Carrara: Men heeft thans alle voorbereidingen getroffen voor de verzending naar Rome van den grooten marmeren bol, die bestemd is voor de fontein van het Forum Mussolini, welke den 25sten Mei zal worden ingewijd. De groote bol weegt 45.000 K.G. en heeft een diameter van drie meter. De geheele opper vlakte is zuiver wit en volkomen gaaf. De bol is ge maakt uit een blok van 75.000 K.G. WEER EEN ITALIAANSCHE AANVAL OP DE SCHATTEN DER ZEE. Thans de „Glenartny" het docL Do „Briareo" een schip van een Ttaliaansche ber gingsmaatschappij, is heden naar Kaap Bon (Tunis) vertrokken, om een lading tin en andere metalen to bergen uit het Engelsche passagiersschip „Gle nartny", dat tijdens den oorlog tot zinken werd ge bracht en dat zich op 225 meter diepte bij de kust bevindt. Aan boord van de „Briareo" beschikt men over speciale toestellen en lampen van 25.000 kaars voor de verlichting van den bodem der zee, alsmede over duikerklokken, die tot 300 cn zelfs 400 meter diepte kunnen worden neergelaten. De bemanning bestaat uit 20 zeelieden en twee duikers.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1