VROUW, WWODR wij maken onze kleeren zelf! De gekleede Pyama met lange mantel. de practische huisvrouw. een handig keukentafeltje. een hand:g wiegje. Nauwkeurige maatopname is voreischt. De wensch, die iedere vrouw heeft, n.1. om goed gekleed te gaan, past zich lang niet altijd aan do beschikbare financien aan. Vaak gebeurt het, dat wij langs de etalages der modemagazijnen loopen en 'n japon zien, die wat kleur, vorm en coupe betreft, ons uitermate bevalt We zouden ons niets anders wenschen, doch nemen we daarbij tevens den prijs in ons op, dan moeten we ons wel eens met een kleine zucht afwenden, omdat deze te hoog is. Het gaat nu eenmaal niet, want er komt nog zooveel kijken eer man en kinderen ook 't hunne hebben. We stappen dus goedsmoeds van het l>e geerde af en gaan op ons gemak in dit blad een patroon uitzoeken, dat evenzeer aan de gestelde eischen voldoet, terwijl wij een stof kiezen, die geschikt is om tot het bepaalde model verwerkt te worden. De keuze is zóó groot, dat ieders smaak be vredigd kan worden. Wat echter van groot belang is bij het bestellen van patronen, is het nemen van de juiste maat. Niet vlug en slordig, doch in een juiste volgorde, met nauwkeurige noteering, der c.M.-maten. Heeft men een normaal patroon besteld, dat overeenkomt met een bepaalde buste en heupwijdte, dan kan men aan de hand der genomen maten zien of hier of daar aan het patroon niet iets bij- of afgeknipt moet worden. Wil men heel precies te werk gaan, dan wordt eerst van oud goed een patroon ge maakt en eventueelo veranderingen aange bracht, waarnaar ook op de papieren on- derdeelen worden gewijzigd. Het beste is, dat iemand anders ons de maat neemt, en op een lijstje de maten roteert, te beginnen met: Boven-wijdte: over het breedste deel van buste, onder de armen door over den rug: omtrek rug en buste. Heupwijdte: over het breedste deel der heupen gemeten. Lengto van voren: le vanaf het halskuil tje tot het middel; 2e vanaf het halskuil tje tot de vereischte roklengte. Lengte achter: le vanaf de halswervel tot 't middel; 2e daarna vanal de halswer vel tot onder aan den rok. Schouder: vanaf de hals tot het armsgat Armlengte: (buitenste), de licht gebogen arm meten van het armsgat over den el leboog tot den pols. Armlengte (binnenkant) vanaf het arms gat tot den pols. Pols: Centimeter niet strak omleggen. Borstwijdte: van armsgat tot armsgat over het breedste deel der buste. Rugbreedte: over het breedste deel van den rug van armsgat tot armsgat Zijnaden: vanal het middel tot aan het armsgat. Aan de hand van de genomen maten ls het zeer eenvoudig de onderdeelen van een papieren patroon na te meten, daar zooais wij reeds meermalen opmerkten, geen twee figuren absoluut hetzelfde zijn en kleine wijzigingen veelal aangebracht moeten worden. Overleg is het halve werk en wij zijn er van overtuigd, dat onze lezeressen bij het gebruiken geen spijt zullen hebben, een extra halfuurtje besteed te hebben aan het nameten der onderdeelen. EEN GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 29? De hier afgebeel de japon is ge maakt van soepe le wollen stof van een heel dun weef sel, dat zich hij zonder leent voor een japon van a.s. moeders. Het rug pand zit ruim en gemakkelijk en is geheel glad. Van het lijfje sluiten de panden ver over elkander heen evenais dit met de voorpan dden van de rok het geval is, ter wijl een smalle ceintuur eindigen de met een lange strik de voorpan den op hun plaats houdt. Het heup stuk is tamelijk lang, en loopt naar onderen toe klokkend uit, ter wijl onder de knie een gegolfde rol- naad is aange bracht. De hals is afgewerkt met een klein zijden kraagje, terwijl de voorpanden lange breede revers hebben, waaraan klokkende jabots aange zet zijn. De mouw is eenvoudig, en heeft hij\de pols een klein manchetje. De prijs hiervan bedraagt f 0.51 en is verkrijgbaar Toor alle maten. Ons brefhoekje. THEEMUTS. Om zelf te maken. 75 Gram 4-draads wol, 1 paar brei naalden en meter lint. 48 steken opzetten. le toer 2 recht 2 averecht; 2e en 3e toer herhalen; 4e toer recht breien. Deze vier toeren worden 2 X herhaald; 13e toer 2 steken samenbreien, omslaan, over de geheele toer herhalen; 14e en 15o toer als eerste; 16e toer recht breien. Eerste 4 toeren 19 maal herhalen. Volgende toer geheel recht, daarna een toer averecht, daarna met fijnere naalden 1 toer recht, 1 toer averecht, daarna in recht- en averechte toeren voortgaan, tot dat men een lengte heeft van ongeveer 11 d 12 c.M. Afkanten. Men heeft de helft van de cosy en maakt de andere helft op de zelfde manier. Opmaken. Het recht gebreide deel vormt den bin nenkant der cosy en wordt juist onder do gaatjestoer opgezoomd. Ook de zijkanten worden tegen elkander genaaid. Het werk op den verkeerden kant nemen en beide helften samennaaien en wel zoo, dat men van den onderkant af 5 c.M. naait en de draad goed afhecht, daarna 6 c.M. open laten en de rest weer dichtnaaien, door de opening komt het handvat van de theepot De andere kant wordt eveneens dichtge naaid, doch zóó, dat men een opening overhoudt voor de tuit. Onder het schen ken blijft de cosy dus op do theepot. Rest ons nu nog het lint door de paatjes te halen, dicht trekken en de uiteinden strikken. Men kan deze cosy zóó maken, dat b.v. de binnen- en buitenkant uit twee kleuren Instaan, b.v. bruin en beige, zwart en wit ot oranje, hetgeen van den persoonlijken smaak en het interieur afhangt. EEN GEBLOEMDE JAPON. Hierbij afgebeeld ziet U een gebloemde japon met een opvallend heupstuk. Dit heupstuk is na melijk rechts tot bijna op knie hoogte, terwijl het links tot aan de taille oploopt. Do rokpanden, die klokkend geknint zijn, vallen daar dan glad naar heneden. Het lijf je is zoowel voor- als achter glad, de mouwen, die volgens 't raglan- model geknipt zijn, reiken tot aan den elleboog, waar men onder aan een pofmouw van effen stol ziet aangebracht, uit loopend in een nauwsluitend manchet. Vindt U het niet mooi om de mouw van twee verschillen de materialen te maken, dan is er natuurlijk geen enkel bezwaar te gen, dat de ondermouw van de stol der japon maakt Om de taille wordt een ceintuur gedra gen, sluitend met een aardige gesp. Patroon hiervan verkrijgbaar in de maten 42—50, voor den prijs van f 0.58. Na 3150. Wij laten U hier een pyama zien van zijde of lingerlekatoen gemaakt, waarvan de halsopening, de armsgaten en verder langs hot lijfje, breede, fijne kant is aange bracht De pantalon, die tamelijk wijde pijpen heeft, wordt onder aan eveneens met kant afgezet Bij deze pyama hoort een „hap py-coat", dat is een driekwart lan ge mantel, eenigszins gelijkend op een kimona welke inct een cein tuur op zijn plaats wordt gehou den en verder geen sluiting heeft De wijde mouwen hebben kanten manchetten, terwijl langs de ge heele langsopening tot onderaan den mantel toe kant is aange bracht. Dit complet kunt U zeil uc* zoo kostbaar maken als U zeil wilt, dat ligt heelcmaal aan hot materiaal dat U er voor gebruikt. Van crêpe de chine zal het tame lijk kostbaar worden, terwijl kunst zijde ol lingerie ka toen veel billij kcr is. Patroon voor pyama en mantel, dus voor het geheele complet, ver krijgbaar in de maten 4250, te gen den prijs van f 0.75. Het onderhond van kleeden en matjes. Wanneer kleeden, matjes en andere vloerbedekkingen gedurende langercn tijd gebruikt zijn, blijven de kenteekenen, in den vor.n van gerafelde kanb-.n, losgelaten zoomen en franjo niet weg. Vooral losse zoomen of franje kunnen ongevallen veroorzaken, indien deze of gene er met den hak in blijk haken. Zoo lang het euvel niet te erg is, kan er met een dikke naald en behangersgaren nog veel bijgehouden worden en de losgetorn de deelen weer vastgehecht worden. Is het slijten der franje echter van dien aard, dat het hopeloos wordt, dan kunnen de zijkanten het best met bijpassend be hangersband worden omgewerkt Van karpetten, die in den regel in het midden het meest slijten kan men nog uitstekend kleine kleedjes maken, b.v. als beddekleedjes of vóór den haard, om te voorkomen, dat vallende vonken gaatjes in het groote kleed branden. Zijn de zijkanten nog goed, dan kan men deze in de lengte afknippen en hier van een loopcr maken voor de keuken. De lan£e kanten worden omgevouwen en de omslag met een flanelsteek en stevig garen op de looper bevestigd. Een ander middel om de rafel af te werken is het omfestonneeren met Smyr- nawol in een passende tint. Vloerklecden vertoonen het eerst gesle ten plekken, dAdr, waar het meest geloo- pen wordt, in het bijzonder om de tafel. 1'ractisch is het om ln gezinnen met kin deren een dekkleed over het karpet te leggen, zóó, dat het M. voorbij de tafel- pooten komt. Komt er bezoek, dan heeft men het slechts even op te rollen, een werk van een oogenblik. In een tijd, waarbij wij alle uitgaven, doch zeker wel de grootere, moeten wik ken en wegen, bewijzen dergelijke hulp middelen goede diensten. Matten vloerbedekkingen ziet men te genwoordig ook zeer veel, en, geen won der. Het onderhoud vraagt veel minder van onzen tijd dan dat van linoleum. Een dagelijksch stofzuigen en van tijd tot tijd afnemen der matten met een doek en wa ter met zout geeft een goed resultaat Kleeden en matten zien er zeer opge- frischt uit, als zij van tijd tot tijd worden geschuierd met een borstel met water en azijn ol ammoniak. De moderne keukens munten niet uit door overvloedige ruimte. Men moet vaak met de ruimte woekeren en de huisvrouw weet dikwijls geen raad met alle keuken- benoodigdheden. Hier is nu een afbeelding van een bijzonder practische keukentafel, waarvan de bladen kunnen wegschuiven. Dan vindt men een keurige bergruimte, waar men allerhande potjes in kan opber gen. EEN EENVOUDIGE JAPON. Na 3148. Het is zoo prettig om er een tusschen- beide japon bij te hebben, zoo tusschen onze daagsrho en gekleede japon in. Welnu, een dergelijke japon ziet LI hierbij af gebeeld. Hij is gemaakt van lich te voorjaarsstof en sluit links voor met een splitjo, waarlangs een ja bot is gehecht. De halsopening is tamelijk hoog en rond, terwijl de mouwen volgens het raglanmodcl geknipt zijn. Het heupstuk, dat heel glad moet vallen, mag ook niet te lang zijn. Daaraan worden de rokpanden be vestigd. De rok heeft zoowel van voren als van achteren 'n twee tal diepe plooien, waardoor vol doende ruimte verkregen wordt, zoodat men zich gemakkelijk in de japon kan bewe gen. Om het mid del wordt een smalle ceintuui gedragen, slui tend met 'n gesp. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bljsluiting van f0.58 In postzegels voor Japonnen en f0 30 voor breipatronen worden aangevraagd btj de moderedactrice van dit blad. Muzenstrast 5 b, 'n Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening '91919 ten name van den knlppafronendlenst De maat en het nummer van het patroon -net uw volledig adres vooral duldiiflk vsr melden. GOEDE RAAD IS DUUR! Bovenstaand gezegde ls niet van toepas sing op hiet nieuwste nummer van „Het Practische Modeblad", dat wij aan tallooza lezeressen op haar verzoek kosteloos da den toekomen. De wenken en goede raad gevingen en niet te vergeten de zeer ge slaagde modellen bleken zoozeer in den smaak van deze dames te vallen, dat de geheele oplaag van het blad binnen en kele dagen was verzonden op een gering aantal exemplaren na, die wij ten behoeve van lezeressen, die een knippatroon aan vragen, reserveerden. Bij bestelling van zulk een knippatroon wordt een exemplaar van ons interessant modeblad, waarin zoovele goede wenken zijn verwerkt, die bij het zelf maken van Ulecren te pos.komen, geheel kosteloos me- degezonden. Hier ziet men een zelfgemaakt wiegje, waarvan de hak oorspronkelijk niets anders was dan een langwerpig vier kante wand, die van binnen gekleed is met zijde over een dikke laag watten en ver der naar eigen smaak kan worden opge maakt Men kan de bak wegnemen, terwijl onderstel en gordijntjes blijven staan. Bij den wieg behoort een iets kleinere lang werpige mand, die dient voor het opber gen van de kleertjes en van alles, wat men verder voor de verzorging van de baby noodig hecfL Gaat men met de baby op reis, dan wordt het wiegje leeggehaald op de ma tras na; kussentje en dekentjes worden in de klcerenmand geborgen en deze wordt in het wiegje gezet. Er moet dus voornamelijk op gelet worden, dat de Uleerenmand nog past ln de bak van het wiegje, wanneer dit reeds van binnen be kleed is en het matrasje er in ligt. SCHUINE BIEZEN ALS AFWERKING. Dunne weefsels worden In den regel af gewerkt met schuine biczen, vooral de 1 «als en mouwen, terwijl tevens de rok aan den onderkant afgebiesd wordt. Bedreven kanden hebben weinig moeite met dit werkje, doch dames, die zich hierin niet geoefend hebben, zien er wel eens tegenop. Het laatste is toch niet noodig, indien men reeds bij het begin begint met nauw keurig werken, n.1. met het knippen der schuine biezen. Hoofdzaak is, dat men in derdaad schuine biezen maakt, en geen icepen, die luk-raak geknipt worden, daarbij nog oneffen kanten vertoonen. Voor de juist geknipte reepen wordt de stof precies rechthoekig omgeslagen, liefst met dunne naalden, zoodat van verschui ven geen sprake kan zijn; daarna verdeelt men de stof op gelijke afstanden, b.v. IVfe a 2 c.M. en trekt dunne krijtlijnen langs een liniaal of langs den centimeter, die strak gespannen moet zijn. Indien men dit eenvoudiger vindt, kan men ook een reep karton snijden op de juiste breedte. Met doet dit b.v. met een scherp Gilette- mesje, waardoor geen ongelijke kanten ontstaan. Als men een voldoende lengtemaat heeft, worden de reepjes aan elkander ge stikt. Heeft men gewerkte stof. dan moet rekening gehouden worden met het pa troontje. De kleine gestikte naadjes moe ten uitgestreken worden en kunnen zoo als afwerking gebruikt worden. De rechterkant der reep komt tegen den rechterkant van het weefsel op V2 'c.M. of minder, wöWt voor de hand opgeregen (vooral niet intrekken!) daarna gestikt, uitgestreken, waarna de rafel zoo noodig wordt afgeknipt. De bies wordt ingeslagen en op de stiksteken gezoomd. In het volgend nummer van Het Prac- tiseh Modeblad, dat II krijgt toegezonden, 'ndien U het aanvraagformulier op hlz. 4 invult, worden nieuwe wenken gegeven voor het naaien.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8