Vleeschdestructie Kijken is Knopen CLOECK DE LUGUBERE VONDST IN DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. ZIJN DOCHTER GEWROKEN. DE VULKANISCHE UITBARSTING OP IJSLAND. Provincie in drie districten verdeeld. On wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Politie tast nog volkomen in het duister. NAAR HET IJSKAMP. Spoorwegongeluk in Denemarken. ZWARE ONTPLOFFING. Een fel dier. Veel geraamten gevonden. De Spellingquaestie. Donderdag 12 April 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9464 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. in Noord=Holland. Het destructordistrict Schagen bevat volgens het ontworpen schema van de com missie van advies 34 gemeenten. - De Wieringermeer en de eilanden nog niet ge noemd. De commissio van advies in zake het destructie- vraagstuk, ingesteld door den minister van Sociale Zaken, lieett liet volgende ter kennis van Ged. Sta ten van Noord-Holland ebrachgt: Hecds in de eerste vergadering der commissie kon worden vastgesteld, dat de commissie unaniem van oordeel was, dat, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen, do gemeenten in de provincie Noord- Holalnd bet doelmatigst cie wettelijke voorschriften in zake onbniikbaarmaking voor voedsel voor mensch en dier van afgekeurd vleesch kunnen uit voeren door aansluiting bij een der in de provincie Noord Holland reeds opgerichte overheidsdestructo- ren. In verhand met dc geografische ligging der ge meenten en dc capaciteit der destructoren, lijkt het der commissie aangewezen, dat de aansluiting ge schiedt overeenkomstig het hierna volgendo schema Drio districten. Het destructordistr. Schagen omvatte 31 gcm., t.w. de reeds aangesloten gemeenten Barsingerhorn, Schagen, Zijpe, Callantsoog, Sint Maarten, Wie- ringerv. .i.ard. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Nic- dorp. Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen en voorts d< gemeenten Schoorl, Warmenhuizen, Harenkarspel, Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuid- scharwoude. Broek op Langendijk, Koedijk, lleerhu- gownnrd, Bergen, St. Pancras, Alkmaar, F.gmond a. Zee, l'.grnond Binnen, Heiloo, Oudorp, Oterleek, Cas- tricum, I.immen, Akersloot, Noord- en Zuid-Scher mer en l'rsem. Het destnictordistrict Mid woud omvatte 20 ge meenten: Midwoud-Oostwoud, Twisk, Opperdoes, Mo dejnblik. Wervershoof, Nihbixwoud, Spanbroek, Op meer, Hoogwoud Aartswowd, Ahbekerk—Lnmbert- srhnng. Benninghroek—Sijhekarspel, Obdarn en Hensbroek en voorts «Ie gemeenten Andijk, Enkhui- zen, Bovenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel, Ven huizen, W estwoud, Wijdenes, Blokker, Schellinkhout, Zwaag. Hoorn, Wognum, Berkhout, Avenhorn en Oudendijk. liet cb stnictordistrict Purmerend omvatto 57 ge- meenten, liggemie in het Zuidelijk deel van de pro vincie onder de lijn Beemster, Schermerhorn, Oost huizen. Particuliere destructoren. Voorts heeft de commissie nagegaan, dat het voor de bestaansmogelijkheid van particuliere destructo ren. waarop de gemeenten in andere provinciën zijn aangewezen. ni^}t noodzakelijk is dat deze destructo ren hun werkingsfeer over Noord-Holland uitbreiden. Gemeend wordt, dat het vóordeelen met zich mede brengt. dat deze aangelegenheid voor zoover de pro vincie Noord Holland betreft, geheel provinciaal kan worden behandeld. In bet hierboven gegeven schema van destmetor- distrirt<a) is niet opgenomen de gemeente Amster dam. "Midat deze gemeente reeds thans de bedoelde wettelijke voorschriften zelfstandig op de gewenschtc wijze uitvoert, welke toestand kan worden besten digd. Ook zijn niet genoemd de eilandgemeenten, in ver band met de geografisch* ligging ontmoet de destruc tic» on de eilanden eigenaardige bezwaren. De com missie stelt zich voor ond»r oogen te zien, hoe aan deze bezwaren het doelmatigst is tegemoet te komen en desbetreffend een nader advies aan Ged. Staten te doen toekomen. Ook met betrekking tot de destruc tie in ('en Wieringermeerpolder hoopt da commissie een rader advies uit te brengen. ITet is der commissie bekend, dat in de gemeente T'i'hoorn eeri particuliere destructor van betrekke lijk geringe capaciteit is gevestigd. Daar deze destruc tor kort voor de instelling der commissie is opge dicht en aan de wettelijke voorschriften voldoet, zal de commissie het niet tegengaan, wanneer do gemeen te Uithoorn en aangrenzende gemeenten van dezen destructor gebruik wenschen te maken. Ged. Staten van Noordholland hebben de gemeen tebesturen in die provincie uitgenoodigd tot mede werkiii", opdat, waar zulks nog niet is geschied, de wettelijke voorschriften inzake onbniikbaarmaking voor voedsel voor mensch en dier van afgekeurd vleesrh worden uitgevoerd aan de hand van betgeen door de comm. aan Ged. Staten is medegedeeld. Tweejarig meisje door een duiker gozo- gen en aan den anderen kant weer tc voorschijn gekomen. V.D. vernoemt uit Toronto: Te Haniilton in Ontnrio is een tweejarig meisje, Margaret Scott, op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. liet kind kwam bij het spelen aan den oever van een bergstroom in het water terecht en werd onmiddellijk door den stroom naar ccn duiker gezogen, die het water onder den weg door voert. Een ouder zusje schreeuwde luide om hulp en holde naar den anderen kant van den weg, waar eenigo seconden later de kleine Margaret weer uit den duiker te voorschijn kwam. Een voorbijganger sprong zonder zich een oogenblik te bedenken in het water en smaakte inderdaad het genoegen het meisje te grijpen, juist op het oogenblik, dat de stroom baar naar een waterval zou hebben gesleurd, die zicli bier van den berg omlaag stort. Was zij niet gegrepen, dan zou het kind op de rotsen te pletter zijn gevallen. Ook de sectie op het lijk heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd. De lugubere vondst in dc Rccuwijksche plassen houdt dc gemoederen nog steeds bezig en dat te meer, waar over de toedracht van dit geheimzinnige drama nog steeds de grootste onzekerheid bestaat. De sectie op het stoffelijk overschot van het slacht offer, dat gistermiddag heeft plaats gehad, heeft even eens geen enkel positief resultaat opgeleverd, zoodat men nog altijd in twijfel blijft verkeeren over de vraag, of hier van zelfmoord dan wel van misdrijf moet worden gesproken. De justitie heeft het lijk aan de familie vrij gege ven. Hét zal te Den Haag, de woonplaats van den omgekomen jongemaon, worden ter aarde besteld. Ook op de plek, waar het lijk is gevonden, heeft het pat-ket een onderzoek ingesteld. De op het lichaam gevonden ijzeren staven en kleeren cn de verschillende eigendommen van het slachtoffer, waarop reeds beslag was gelegd, heeft de justitie naar Rotterdam meegenomen. De justitie heeft het verder onderzoek tot zich ge trokken. Te Rceuwijk gebeurt op het oogenblik niets meer. Men verwacht wel, dat een oplossing van de vele vragen, die in deze duistere geschiedenis nog onbeantwoord zijn gebleven, allereerst te Haarlem en te 's-Gravenhage zal worden gezocht, waar men, vijf maanden na de vermissing van het slachtoffer, onge twijfeld voor een zware taak staat. Zelfmoord? Nu bij dc sectie geen enkel spoor van geweld of mis drijf op bet lijk is gevonden, wordt het vermoeden, dat de jongeman zich zelf heeft verdronken, sterker. De stukken ijzer die men op bet lijk heeft gevonden op den rug had het slachtoffer een T-ijzcr en links en rechts oen stuk staafijzer kunnen afkomstig zijn van de zomerhuisjes, die langs do piassen, ook aan dezen uithoek, staan en Wubben kan ze zichzelf heb ben omgebonden. Men idijft ecliter voor het phvsologischce raadsel staan waarom liet slachtoffer zelfmoord zou hebben gepleegd. Uit niets is gebleken dat omstandigheden daartoe aanleiding zouden kunnen zijn. Ten einde na te gaan of men nog eenige aanwijzing zou kunnen vinden, heeft de justitie de plaats waar het lijk is gevonden afgedregd en ook de oevers van den plas afgezocht, maar tot nu toe heeft men niets kunnen vinden. Weer 33 schipbreukelingen van de „Tsjel- joeskin" in veiligheid. Prof. Schmidt zelf ernstig ziek. Moskou. Naar het Tass-agentschap meldt, zijn de piloten Molokoff, Kamanin en Slepneff cr Dinsdag m geslaagd. 22 schipbreukelingen van de „Tsjeljoes- kin" met behulp van drie vliegtuigen van liet kamp van prof. Schmidt naar Vankarem over te brengen. Gister is het de groep-Kamanin opnieuw gelukt de reis naar het kamp te maken en elf personen naar Vankarem over te brengen. In den loop van twee dagen zijn op deze wijze 33 schipbreukelingen van de „Tsjeljoeskin" in veilig heid gebracht. De piloot Molokoff heeft hierbij bij zondere bewijzen van doorzettingsvermogen aan den dag gelegd. Volgens een bericht van den vlieger Oetsjakof, die zich in het kamp der „Tsjeljoerkin'-manncn be vindt, is professor Schmidt, de leider der expeditie, reeds drie dagen ziek, zonder (lat hij hiervan in zijn berichten gewag heeft gemaakt. In verband met de hooge koorts van den patiënt vreezen zijn lotgenooten, dat hij aan pleuris of long ontsteking lijdt. Oetsjakof heeft machtiging gevraagd, om professor Schmidt, wanneer deze ziek mocht blijven, thans het allereerst uit het kamp op de ijsschots te redden cn hem naar Alaska te vervoeren. De rcgeeringscommissaris heeft in dit voorstel toe gestemd, waarop Oetsjakof aan professor Schmidt de categorische order heeft gegeven de leiding van het kamp aan zijn assistent liobrof over te dragen. Moskou. Een radiogram uit het kamp van pro fessor Schmidt meldt, dat aldaar een vliegtuig is gearriveerd met den gevolmachtigde van de reddings expeditie van de „Tsjeljoeskin' -bemanning, Ocsja- kow. Do schipbreukelingen gedragen zich heldhaftig, vooral prof. Schmidt, die zijn ziekte tot nog toe voor de bewoners van het kamp verborgen heeft weten te houden. De overige Russische vliegers wachten te Vanka rem op gunstig weer voor een vlucht naar het kamp. In totaal reeds 62 man in veiligheid. Naar uit Vankarem gemeld wordt, hebben drie vliegmachines van de sovjet-regeering wederom 29 man uit het Tsjeljoeskin-kamp naar Vankarem overgebracht. In totaal zijn tot nu toe 62 man gered geworden. Op het oogenblik bevinden zich nog 28 deelnemers van de expeditie op de ijsschol. Ook prof. Schmidt, de leider der expeditie, is reeds naar Vankarem overgebracht. Belgisch zakenman doodt zijn vroegeren schoonzoon. Dinsdag heeft in een der drukste straten van Pa rijs een 65-jarige Belg een landgenoot neergeschoten. Dc dader liet zich zonder verzet arresteeren en ver klaarde, dat het slachtoffer zijn schoonzoon was, die acht jaar geleden te Antwerpen zijn vrouw, de doch ter van den dader, van wie hij gescheiden leefde, had doodgeschoten. Zijn schoonzoon was in België tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld, doch later be genadigd. Acht jaar lang had dc Belg hem gezocht om zijn dochter, wier huwelijk ccn marteling was, te wre ken. In den zomer van 1922 maakte de toen 25-jarige Albcrt van dc Vorst, zoon van eene zeer geziene Ant- werpsche familie, in een dancing te Oostende, kennis met een jong meisje, mej. Lissoir, dc dochter van een rijk zakenman uit Luik. Zeer tegen den zin van haar ouders, verloofde zij zich met den jongen man, die oen slechten naam had, en huwde hein in November 1922. Het huwelijk werd een droevige mislukking; Van de Vorst behandelde zijn jonge vrouw op minder waardige wijze, zoodat zij in 1925 met haar beide kin deren de wijk nam naar haar ouderlijk huis te Luik. Tijdens liet scheidingsproces, toen de beide partijen zich in het Antwerpsche Paleis van Justitie bevon den, loste Van de Vorst eensklaps van zeer nabij een achttal schoten op zijn vrouw, die onmiddellijk werd gedood. Twee geruchtmakende processen waren er het ge volg van, waarbij de families Van de Vorst en Lissoir in groote vijandschap tegenover elkander stonden. Al bcrt Van de Vorst werd ten slotte tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De vader bezwoer dat hij den moord op zijn doch ter zou wreken. En toen hij onlangs vernam dat zijn vroegere schoonzoon, na acht jaar gevangenisstraf, in voorwaardelijke vrijheid was gesteld en zich te Parijs ophield, begaf hij zich naar Parijs en zocht zijn 6poor. Nauwkeurig ging hij cenige dagen zijn gangen na en wachtte hem toen op. Dinsdagmiddag om drie uur verliet Van dc Vorst, vergezeld door een klein jonge tje, zijn woning. Lissoir maakte van het oogenblik gebruik, dat het jongetje even terzijde, liep om zijn vijand met drie kogels te dooden. Toen deze was neer gevallen, loste hij nog ccn vierde schot om zeker te zijn. Bij zijn arrestatie verklaarde de heer Lissoir dat hij den moord met voorbedachten rade had gepleegd en geen verzachtende omstandigheden in aanmerking wenschto te zien genomen. Ilij had zijn dochter ge wroken en gevoelde zich opgelucht. VOEDSELWEIGERAARS IN DE SPAANSCHE GEVANGENIS. Tweehonderd gedetineerden. Tereul: Tweehonderd anarchistische syndica listen, die in de gevangenis zitten, zijn tot voedsel- wcigering overgegaan als toeken van protest tegen hot amnestie-wetsontwerp, waarvan zij niet zullen profitceren. Motortrein op twee goederenwagens ge- loopen en ontspoord. Eén doode en 4 zwaar gewonden. Reuter meldt uit Kopenhagen: Op de lijn Skagcn-Frederikshaven is gistermiddag hij Hulsig een uit Skagen komende motortrein door verkeerden wisselstand met een snelheid van 50 km. op twee met steenen geleden goederenwagens ge- loopen. Dc motortrein ontspoorde en dc eerste wagen werd gedeeltelijk vernield. Verscheiden personen werden gewond van wio 5 zwaar. Spoedig na het hekend worden van het ongeluk waren reddings brigades ter plaatse, die de gewonden naar de zie kenhuizen in Frederikshaven en Skagen overbrach ten. De bestuurder van den motortrein, wiens beide boenen verbrijzeld werden, is aan zijn wonden over leden. Drama in een smokkelaarswoning aan de Opper-Silezische grens. ACHT PERSONEN GEDOOD. Het D.N.B. seint uit Rosenberg: In het plaatsje Kutzoben, in het district Rosen berg (Opper-Silezië) heeft Dinsdagnacht een ontzet tende ontploffing plaats gehad, waarbij acht perso nen het leven verloren. Een dorpeling Peter Grutz- ka, wiens hoeve vlak bij de Duitsch-Poolschc grens ligt en ais een smokkelaarsnest bekend staat, ver borg in zijn woning een grooten voorraad zwavcl- aether en brandspiritus, welke door Poolsche smok kelaars over de grens naar Polen zou worden ge bracht. Dinsdagavond kwamen zeven smokkelaars bij Grutzka om volgens afspraak 10 liter zwavelacther en 40 liter brandspiritus naar Polen te brengen. Bij het overgieten van den aether in varkensblazen ver loor een van de smokkelaars de noodiee voorzichtig heid uit het oog, zoodat een deel van de gevaarlijke vloeistof werd gemorst en direct ontbrandde. Het vuur deelde zich aan de overige niet aether gevulde varkensblazen mede met het noodlottige gevolg, dat een ontploffing ontstond, welke verschrikkelijke ge volgen had. De hoeve was in een oogwenk een vlam menzee gelijk en brandde tot den grond toe af. Vijf kinderen van Grutzka. zijn schoonmoeder, een zekere Katharina Augnstinick en een Poolsche smok kelaar kwamen in de vlammen om. Grutzka en zijn vrouw moesten zwaar gewond naar hef ziekenhuis in Rosenberg worden vervoerd. De zes overige Pool sche smokkelaars liepen eveneens zware verwondin gen op, doch hadden nog de kracht zich over de grens naar Polen te sleepen. Daar is een van hen aan zijn verwondingen bezweken en drie smokke laars werden naar oen ziekenhuis overgebracht. De beide overigen, die er nog tamelijk goed zijn afgeko men^ konden zich naar huis begeven. Deenschc geoloog erheen vertrokken: In vervolg op het artikel in ons nummer van pistor naar aanleiding van de vulkanische uitbarsting op IJsland, gedurende de Paaschdagcn. welke uitbar sting nog steeds niet geheel tot rust gekomen is. la ten we hieronder nog cenige interessante bijzonder heden volgen, welke in een persgesprek met den Deenschen geoloog dr. Niels Ni eisen, die op het oogen blik voor onderzoek op weg is naat IJsland, werden neergeschreven. Niemand heeft den krater nog gezien, rnaar men weet, dat deze vulkaan een der krachtigste ter we reld is. De dikte van de ijskap van do Voinajo kuil is niet bekend, men schat haar echter op een paar honderd meter. Zelfs in den zomer is de temperatuur erboven zelden hooger dan 15 graden Celsius onder nul. Diep onder dit geweldige ijsdek ligt de krater en als bet tot een uitbarsting komt. wordt het ijs verbrijzeld als een vensterruit, opent zich midden in het landijs een geweldig gat. slaat een machtige vuurzuil op en wordt een stroom van asch kilometers hoog geslingerd. Dezer dagen heeft rector Hunnessen, asch geconstateerd tot op vijftienduizend nieter hoog te. De uitbarsting gaat gepaard met krachtige elec- trische ontladingen, voortdurend rolt de donder en lichten de bliksemschichten. Bij de uitbarsting, die de laatste dagen aanmerkelijk in kracht afgenomen schijnt te zijn. kon tot nog toe geen uitstr tomen van lava geconstateerd worden, maar er gebeurt iets heel anders, dat eigenlijk nog veel interessanter is. Door de geweldige hitte moet rondom den krater over grooten afstand het ijsdek afgesmolten zijn en door verschillende dalen stroomt het kokend heete smeltwater naar de kust, waar liet den weg naar zeo ten decle versperd vindt door den ruim tweehonderd meter dikken gietscher Skeidarjökull. En ofschoon dc krater een kilometer of vijftig van de kust ligt, is het smeltwater nog zoo warm, wanneer het da Skeidarjökull bereikt, dut het tot ver in de spleten van den gietscher dringt, er het ijs doet springen, zoodat geweldige blokken ijs. ijsbergen vuil behoor lijke afmetingen zelfs, met groote kracht in zee ge slingerd worden. Het is onmogelijk het stroomgebied van het smelt water te passeeren en het heeft vooralsnog ook wei nig beteekenis hier nadere onderzoekingen te ver richten. Daarom zullen dr. Ni eisen en zijn beide met gezellen uit Westelijke richting komende trachten om den krater heen te trekken en dun. langs de hel ling afdalend, den kraterrand in het ijs te bereiken. Vermoedelijk heeft do vulkaan voor ditmaal .genoeg lucht" gekregen, zoodat voorloopig geen nieuwe uit barsting te verwachten zou zijn. En dr. Nielsen hoopt op tijd op de Votnajokull aan te komen, want nieuw ijs cn sneeuw kunnen betrekkelijk vlug de sporen van de uitbarsting doen verdwijnen cn den krater opnieuw met een machtige ijslaag bedekken. Havik vliegt door het open raam van een auto en verwondt twee kinderen. Een groote havik vloog door het geopende zijraam van een auto, waarin zich een drietal kinderen be vond, dat op weg was naar school, te Port Elizabeth in Zuid-Afrika. De vogel wierp zich onmiddellijk op een van de kinderen en bewerkte dit danig met sna vel en klauwen. Het meisje trachtte haar gezicht met haar schooitasch te beschermen tegen de woe dende aanvallen van haar belager, doch deze richtte zich toen op borst en armen van het kind en bracht het ernstige verwondingen toe. Een schoolmakkertje, dat zich eveneens in de auto bevond, hielp het meis je. Hij greep den vogel en wierp dezen op den bo dem van den wagen, waar hij hem met zijn boenen naar beneden bleef houden. Hierbij haalde de havik het been van het ventje geheel open. Inmiddels had de bestuurder van de auto, geal armeerd door het geschreeuw achter hem. gestopt en gewapend met een zwaren sleutel snelde hij de kinderen te hulp. Met een stevigen tik van den sleu tel op den kop werd de vogel gedood. Bij graafwerk op het grootste stadsplein te Maastricht. Op het grootste stadsplein „Het Vrijthof" te Maastricht, wordt liet groote standbeeld van St. Servu- tius geplaatst en daarnaast de St. Servatiusbron. Bij het graafwerk voor deze werken is men gestuit op vele geraamten, welke deels slechts 20 centimeter on der de oppervlakte lagen. In totaal zijn meer dan 25 schedels opgehaald. De geraamten liggen allen met het hoofd naar het oosten. Houtresten zijn niet ge vonden, zoodat niet wordt aangenomen, dat ter plaat se ccn gewoon kerkhof is geweest. DE SPOORWEGAANSLAG BIJ LINZ. Nog geen spoor omtrent de daders. Weenen. Het officieele onderzoek inzake den spoorwegaanslag bij Linz heeft tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. De Dinsdag gearresteerde spoor wegarbeider moest weer in vrijheid worden trestold. ITet onderzoek ter plaatse is bijna ten einde. Het schijnt dat de aanslag nauwkeurig is voorbereid. Volgens de autoriteiten moeten meer personen bij den aanslag zijn betrokken, aangezien het voor één persoon onmogelijk is in 28 minuten tijd de rails over 15 M. te verwijderen. Men vermoedt dat hier sprako isv an wraakneming van vroegere spoorwegarbei ders. Dezer dagen zal in de Mededeelingen vanwege het Departement van Onderwijs, K. en W. het spellings voorstel van minister M&rchant worden gepubliceerd. De verwachting kan worden uitgesproken, dat een beslissing over het ontwerp in zijn huidigen yoim spoedig zal volgen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1