De Centrale Stierenkeuring Uit OMGEVING Last van Uw zenuwen? MINIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN te Alkmaar Langs de straat. Flinke buit gemaakt. De weg over den Afsluitdijk. DE H RK RH V 00 WAARD Installatie Burgemeester. Op Zaterdag 21 April a.s. zal de nieuwbenoemde burgemeester, de heer B. J. F. Sutman Meijer, als zoodanig geïnstalleerd worden. Woensdagmidag reed de landbouwer J. Groen Pz. met een met een paard bespannen driewieldekar langs den Middenweg. Door schrikken van het paard laakte G. het beheer over het dierkwijt en sloeg dit op hol. De spoorstok sprong los en G. geraakte daar bij zoodanig in de knel, dat hij ernstig gekwetst werd en de onmiddellijk ontboden geneesheer een elleboobreuk constateerde. Met de auto van den paardenhandelaar Stammes, die daar juist passeerde, vond overbrenging naar het St. Elisabethgasthuis te Alkmaar plaats. Het paard werd opgevangen zonder verdere onge lukken te hebben veroorzaakt. Donderdagmorgen wilde een marskramer, gedtv micilicerd te Hoorn, van zijn rijwiel afstappen bij de zaak van den heer Schut aan het Kruis. Deze persoon maakt, daar hij een stijf been heeft, bij het afstappen steeds gebruik van een vast steunpunt en wilde ook thans weder zich vastgrijpen aan den voorgevel van het huis. Hij was er echter niet op verdacht, dat zijn rijwiel van nieuwe remmen was voorzien, hetwelk tot ge- volk had, dat hij vlugger stopte dan hij van plan was. Daarbij viel hij tegen de voorruit van de gla zen deur, met gevolg dat deze brak en een ernstige verwonding van den onderarm plaats vond. De spoedig aanwezige geneesheer constateerde dat drie pezen waren doorgesneden en gelastte na aan legging van een noodverband oogenblikkelijke over brenging naar een ziekenhuis, waarna vervoer naar Jloorn plaats vond. Z IJ P E De Minister van Sociale Zaken heeft de werk verschaffingen (Staatsbosch beheer en Wieringermeer- polder) voor deze gemeente verlengd tot 3 Juni a.s. Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan C. Helder te Petten tot het bouwen van een woonhuis aldaar; aan C. Vriesman te Petten tot het bouwen van een woonhuis aldaar; aan D. Veul te 't Buurtje tot het bouwen van een schuurtje aldaar; aan W. Hoveling te Petten tot het bouwen van een ijsfabriek en bergplaats aldaar. aan wed. S. Bosboom JessurumLobo te Amster dam tot het bouwen van een varkeusschuur te Bur- gerbrug. STOLPERVLOTBRUG. Aan het bestuur der Coop. Zuivelfabriek „De Een dracht" alhier is vergunning verleend ingevolge de Hinderwet, tot het uitbreiden van een bestaande fa briek. PETTEN. Naar wij vernemen is vanwege de afdeeling „Zijpe- Callantsoog" van Het Witte Kruis een verbandtrorn- mei geplaatst in de nieuwe Jeugdherberg alhier. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat het woon- en winkel huis, eigendom van den heer C. Zeeman alhier uit de hand verkocht is aan den heer K. Borst te Oud- karspel. BURGERBRUG. Aan den heer D. Eriks Azn. alhier is opgedragen de bouw van een nieuw woon- en winkelhuis, voor .rekening van den heer C. Rijs te Burgervlotbrug. LANGEND UK ZUIDSCHARWOUDE. Een jubileum. Vrijdag 13 April werd door den gemeenteveldwacn- ter, den heer F. H. Prins den dag herdacht, dat hij voor 20 jaren in den politiedienst trad. Van deze 20 jaren heeft de heer Prins ruim 16 jaren de gemeente Zuidscharwoude gediend. Dit feest werd in meer huiselijken kring herdacht. *s Middags waren de burgemeester dezer gemeente en eenige collega's uit de omliggende gemeenten aan wezig, om den heer Prins, die juist van een lichte aanval van influenza hersteld was, geluk te wen- echen. Het allereerst werd het woord gevoerd door den lieer burgemeester Jhr. van Spengler, die de diensten van de politie in het algemeen hesprak en in het bijzonder die van den gemeenteveldwachter. Spr. was steeds over het werk van den jubilaris zeer tevreden geweest. Spr. vestigde de aandacht op de salaricering van deze functionarissen, die, zooals het blijkt uit brieven, welke men van hoogerhand ontvangt, schijn baar alleen voor verlaging vatbaar zijn, want er wordt aangedrongen, de bezoldiging gelijk te maken aan die van de rijksveldwachters, zoo ze liooger moch ten zijn dan de laatstgenoemde. De burgemeester zou echter steeds, zooveel het in zijn vermogen lag, de verlagingen der salarissen, waarmede men thans de wereld schijnt te kunnen redden, tegen gaan. Met dc beste wenschen voor de verdere loopbaan van den jubilaris, bijgestaan door zijn vrouw, spelde de burge meester den jubilaris de zilveren medaille voor 20 ja ren trouwen politiedienst op de borst. Nadat de lieer Prins voor de tot hem gesproken woorden had bedankt, werd door den heer Leurink namens den bond van gemeenteveldwachter den bur gemeester dank betuigd voor zijn bereidwilligheid, de medaille te willen overhandigen, waarna spr. zich tot den jubilaris en echtgenootc richtte en namens den bond de hartelijke felicitaties overbracht en als aan denken aan dezen dag 'n prachtige staande schemer lamp overhandigde. Spr. roemde de eenvoud van den jubilaris en de goede samenwerking, welke er altijd onder de collega's bestaat. Ook de gemeenteveldwachter van Broek op Langen- dijk, de heer Nieuwenhuis, sprak als de oudste der Langendijker veldwachters den neer Prins toe, die voor de hartelijke woorden en het cadeau dankte. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en zal deze dag den jubilaris en zijn vrouw zeer zeker nog lang in aangename herinnering blijven. BROEK OP LANGENDIJK. De gehouden Emmabloem-collecte heeft in deze ge meente opgebracht een bedrag van f60. Als verdacht van diefstal van een rijwiel, hetweik reeds in Februari was ontvreemd, is tegen een per soon procesverbaal opgemaakt. Het rijwiel is in be slag genomen. LANGENDIJK. De laatste dagen zijn de tulpen sterk vooruitgegaan en bij gunstig weer zullen weldra de tulpenvelden, die hier ook reeds in groot aantal voorkomen, in volle pracht staan. Het zal dan weer de moeite loonen een tochtje te maken langs de slooten, die de akkers schei den. We hebben inzake de geruchtmakende bagger- regeling, die in werkgevers- en werknemerskringen, alsmede in die van de gemeentebesturen zooveel stof heeft doen opjagen, eens een onderzoek ingesteld naar het verloop sinds 1 April, toen de gewijzigde re geling werd ingevoerd, en sinds een zeer verzwaarde rrbeidsprestatie van de arbeiders werd gevergd. Men deelde ons mee, dat in Oudkarspel. Noord- en Zuid scharwoude, door de arbeiders slechts 4 driekwarts- pramen modder worden gehaald, omdat het in éen woord onmogelijk is meer te halen, wil men niet de groote kans loopen voor eenigen tijd te moeten wor den uitgeschakeld, omdat men te veel van zijn krach ten heeft gevergd. De loonen der arbeiderss zijn daar door met ongeveer 18 gedaald, wat wel zeer jammer is, als men weet, dat die nog nauwelijks f 13.-— per week bedroegen. In het laatst verschenen nummer van De Ontwa king, orgaan van den Neutralen Bond van Boeren- Land* en Tuinbouwers wordt meegedeeld, dat in deze maand het laatste nummer van dit orgaan zal verschijnen, zoodat de leden nu „De Nederlandschc Tuinbouw" zullen ontvangen, het orgaan van den NedL Tuindersbond. Op tal van akkers staan de vroege aardappels al flink boven den grond. Toch zijn ze achter bij verleden jaar, toen echter de nachtvorsten veel scha de aan dit gewas hebben veroorzaakt. ZUIDSCHARWOUDE. Bij den gehouden wedstrijd tusschen de damclubs te Zuidscharwoude en Winkel was de uitslag 27—15 in het voordeel van Zuidscharwoude. W ER1 X GE A1 Sportnieuws voor Zondag a.s.: L. R. „Wieringen", rijles 10 uur. Succes-nieuws: Rauchbeker: Andijk 1Succes 1. Vertrek 1 uil H.R.C 6—Succes 3. Vertrek 9.15 uur. Dirkshora 1—Succes 4. Vertrek 12.45 uur. Schoolwed strijden. Zaterdagmiddag 3 uur, 14 April: O. L. school Hipp. 2Chr. school Den Oever. Woensdagmiddag a.s.: 2.30 uur: Chr. schoolo. 1. school Den Oever. 3.45 uur; R.K. schoolo. 1. school Wes Ierland. 4.45 o. 1. school Hipp. 1—o. 1. school Hipp. 2. De uitslagen der gespeelde schoolvoetbalwcdstrij- den Woensdag j.1. gespeeld, luiden: O. L. school Hippol.—O, L. school W'esterland 2—1. O. L. school Den OeverR.K. school 10. Deze wedstrijden worden allen gespeeld op het Succes-terrein. Openstelling schutsluis. Blijkens mededeeling van den Dir.-gen. der Zuider zeewerken, zal met ingang van 16 April a.s. de schutsluis en voor zoover het scheepvaartbedrijf zulks noodig maakt, dc draaibrug te Den Oe\er tot nadere aankondiging zijn opengesteld van 5 tot 21 u. Stremming scheepvaart. De groote schutsluis in den Afsluitdijk te Korn- werderzand zal wegens daaraan te verrichten on derhoudswerken vanaf 17 April a.s. 6 uur tot 18 April 18 uur gedeeltelijk gestremd zijn. Schepen met een draagvermogen van uiterlijk 600 ton zullen door dc kleine schutsluis geschut kunnen worden. Aanbesteding. Op Woensdag 9 Mei a.s. zal door den Dir. Gen. der Zuiderzeewearken worden aanbesteed het ma ken van drie loswallen in de Wieringermeer met bijkomende werken. Dc kosten zijn geraamd op f 13.500. DEN OEVER. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs alhier is benoemd Mej. v. d. Stam te De Steeg. Gemelde onderwijzers komt in de plaats van Mej. Voerman. Visscherlj. In tegenstelling met de vorige week zijn de ha ringvangsten deze week aanmerkelijk beter. Gemid deld werd per schuit ongeveer 100 kisten per dag aangevoerd. In de afgeloopen week is de hoogste dag van aanvoer ongeveer 7000 kisten geweest, dit is ongeveer 350 last. Behoeven we over de vangsten niet tc klagen, thans is er weer iets anders waar we niet tevreden mee kunnen zijn. Het schijnt met den handel op het buitenland slecht te gaan, waardoor de visch zoo goed als onverkoopbaar is. De prijzen liepen de laatste dagen van f 0.20--f 0.30 per kist. Door enkele visschers is de visch dan ook opgehou den en weer in zee geworpen. Een en ander teekent wel den zeer ongunstigen tijd voor den haringvis- schcr. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. TUINBOUW De V4 inhouding vervalt. Uitbetaling ongeveer Juni te verwachten. Toen de Aardappelen-centrale in September van het vorige jaar haar taak begon, werden minimum prijzen vastgesteld van f 3, f 2, f 1.50 en f 1.25, at naar gelang de soorten. De centrale moest die prijzen garandeeren, maar tegelijk was door den minister bepaald, dat zij daar bij op eigen middelen moest drijven en niet op toe slag van het Rijk zou kunnen rekenen. Het was dus zaak voor de Aardappelencentrale om voorzichtig to zijn. Daarom werd van de l>oeren, die konden verkoopen, bij het aanvragen van een ver- voer bewijs, *4 van den minimumprijs voorloopig in gehouden, teneinde daarvan een fonds te vormen, om ook voor hen, die niet konden verkoopen, den minimumprijs tc kunnen verzekeren. Nu de centrale 67 maanden heeft gewerkt, heeft men een overzicht kunnen krijgen van den gang van zaken. Het fonds blijkt groot genoeg om aan alle boeren den minimumprijs ten volle uit te betalen. Daar de inhouding van het *4 v»n den minimum prijs niet noodig was en bovendien veel administra tie veroorzaakte, beeft het baatuur van de centrale besloten met ingang van a.s. Maandag, 16 April, deze inhouding te doen vervallen. Voortaan zullen dus verkoopers den vollen ver koopprijs in handen krijgen, terwijl do inhoudin gen van voorbeen zoo spoedig mogelijk zullen wor den uitbetaald. Dat „zoo spoedig mogelijk" zal, naar wij vernemen, Vrijdag 26 April 1934, des voormitfdags 9 uur, wordt in de Bergerhout te Alkmaar door de Provinciale Commissie tot bevordering der Rundveefokkerij in Noordholland de jaarlijksche Centraio Stierenkeu ring gehouden. Deze jaarlijksche keuring is een onmisbare be langrijke schakel in de keten der vccvcrheterings- maatregelen van de georganiseerde rundveefokkers. De beteekenis van dezen dag uiteen to zetten voor de georganiseerde fokkers is dan ook volkomen oevrbodig. Maar behalve voor direct belanghebbenden den, een betrekkelijk klein groepje van Noordhol- landsche rundveefokkers, is deze keuring ook van belang voor de niet bij de vecverbeterings-organi- saties aangesloten veefokkers. In de afgeloopen weken zijn op een 18-tal plaatsen in Noordholland z.g.n. „voorkeuringen" gehouden. Op deze plaatselijke voorkeuringen verschijnt zoo mogelijk al het aanwezige mannelijke fokmateriaal van de georganiseerde fokkers. De stieren worden hier verdeeld in ..aangehouden" en „niet aangehou den". Alle „aangehouden" of goedgekeurde éénjarige stieren verschijnen op de Centrale Stierenkeuring te Alkmaar. Deze splitsing in aangehouden en nict- aangehouden berust hoofdzakelijk op grond van de beoordeeling van den uitcrlijken lichaamsbouw, het exterieur. Vooral in een provincie als Noordholland, waar de fokkerij primair gebaseerd is op de melk productie, kan en mag het exterieur niet verwaar loosd worden. Een heel enkele keer wordt een stier met overigens goed exterieur afgekeurd ,op grond van onvoldoende productiecijfers van de moeder. Het omgekeerde komt natuurlijk ook voor. Over het algemeen zijn dc productiecijfers van de stier-moeders in Noord- IIolland goed, een enkele zondigt nog wel eens in vetgehalte. Dc fokkers dienen wel te bedenken, dat het aanhouden van een kuikalf van een buitenge woon productieve moeder met matig vet, nog te verdedigen is, anders wordt het evenwel, met een stierkalf. Een koe toch brengt jaarlijks als het goed gaat slechts één kalf ter wereld, een stner verwekt er meerdere, waarom het aanhouden van een stier kalf met onvoldoende vetgehalte aan de moeder, ook al geeft zij nog zooveel melk, fokkundig onjuist en gevaarlijk is. Wij zijn geen vctmaniakken, maar een vetgehalte, lager dan 3.50 voor een stiermoeder, achten wij onvoldoende, de praktijk in eigen provincie en ook elders heeft wel bewezen, dat een minimum percen tage van 3.50 met behoud van een goede plas melk, zeer goed mogelijk is. Bovendien stelt iedere koopor tegenwoordig bijzonder op prijs een „erfelijk" be hoorlijk gehalte en dit „erfelijk" behoorlijk gehalte wordt tenslotte alleen bereikt als de vrouwelijke voorouders van den stier geen van allen een gehalte lager dan b.v. 3.50 bezitten. Uit de op de voorkeuringen „aangehouden" twee jarige en oudere stieren worden door de keurings- commisie enkel die stieren naar Alkmaar ontboden, welke zij daanoor geschikt acht. Fokkerij en afzet, dus handel in overtollig fok materiaal zijn onafscheidelijk aan elkaar verbon den. Tenslotte is het systematisch fokken van land- houwhuishouddieren een middel tot noodzakelijke handhaving van het eenmaal bereikte peil, middel tot zoo mogelijk verhooging van de rentabiliteit van het bedrijf. Doel is uiteindelijk verbetering der ma- terieele bestaansvoonvaarden. Handel sluit in reclame, en het is deze reclame, welke selectie voor Alkmaar noodzakelijk maakt. Op de Centrale Stierenkeuring valt veel te lecren, zoowel voor de georganiseerde fokkers-inzenders en niet-inzenders, als voor de niet georganiseerde fok kers. Alle fokkers, hetzij georganiseerd, hetzij niet georganiseerd, streven allen naar hetzelfde doel, al leen over den weg om dat doel te bereiken, loopen de meeningen en de werkwijze uiteen. Beide groe pen hebben elkander noodig. De keuring zelf is hoofdzakelijk een keuring op exterieur. De daarvoor aangewezen jury's hebben tot taak pee rubriek uit alle aangeboden stieren de beste to halen en deze groepsgewijze en in rang orde te plaatóen. Waar het in de fokkerij niet enkel gaat om correct en sterk gebouwde stieren, maar hoofdzakelijk om de voortbrenging van correct en sterk gebouwde zeer productief vrouwelijk rundvee, bij de voortbrenging waarvan do stier een onmisbaar zeer belangrijk mid del is, verstrekt de Prov. Commissie in de catalogus bij eiken stier de afstamming tot in generaties met zooveel mogelijk productiecijfers van de daarin voor kotueude vrouwelijke voorouders, niet het doel een ieder in staat to stellen, zich eenigszins een oordeel te kunnen vormen over dc erfelijke productieaanleg welke door de stieren op de nakomelingen zal kun nen worden overgebracht. Waar zulks buitengewoon moeilijk is en kennis van zeer veel factoren en hunne mate van invloed verei.scht, heeft «le Prov. Commissie ter wille der voorlichting, tevens gemeend een commissie aan te moeten wijzen, welke elk jaar tot opdracht heeft, haar oordeel omtrent dc afstamming der aangebo den stieren in een letter uit te drukken, welke let ter hij elke stier in de catalogus staat vermeld. Deze letter met dc daarbij behoorende kwalificatie omvat dus het oordeel der commissie omtrent afstamming- exterieur, afstamming-productie en eventueele an der»? afstam tningshijzonderheden. Wat de N.H. commissie betreft, kunnen wij hier gerust vermelden, dat het oordeel zeer sterk wordt Beïnvloed door de afstarnmings-productiegegevcns. In de catalogus staan 130 nummers vermeld, waar van 22 een-jarige stieren geboren 1 April 1933 of la ter; 74 een-jarige stieren geboren 1 December 1932— 31 Maart 1933; 26 twee-jarige stieren en 8 drie-jarige en ouders. Bij de volgorde in de cataolgus is reke ning gehouden met de bloedlijn waartoe de dieren behooren, hetgeen op de eerste bladzijde van de ca talogus overzichtelijk is weergegeven. Van de in Groningen gefokte en door de N.V. Vee- export in Noordholland gostationneerde Hcnriot 2, zoon van den beroemden Heridcn, komen 19 eén-ja- rige stieren in Alkmaar. Dit aantal is van dien aard, dat het momenteel wel lijkt alsof deze import van grooten invloed zal worden op da N.H. fokkerij. Of dit ook inderdaad het geval zal worden, zal buiten gewoon sterk afhangen van den invloed van Henriot 2 zelf en zijn zoons op de productiviteit, want op dit punt geeft men in N.H. niets toe en terecht. Behalve Henriot zijn er dit jaar weinig op den voorgrond tredende vaderdicren. Wij zouden nog willen noemen Dinn's Wodan, zoon van Wodan Melkbron, waarvan 6 twee-jarige stieren zijn opgc roepen. Excellent van Sophie's Botermijn, v. Abra ham 3, waarvan 3-éénjarige en 3 twee-jarige. Wanneer wij de stieren indeelen volgens de N.H. bloedlijnen, krijgen wij het navolgende te zien. één-j. 2-jar. oudere Max Albert li-stam: via Frans 104 8 1 1 Frans 110 7 1 Frans 111 4 2 Frans 116 9 Abraham-stam: via Blok Max 4 7 2 1 Abraham 3 Sophie's Boter mijn Excellent 3 3 Emma's Wodan-stam: via Wodan 7 2 2 Wodan 3 Wodan Jan 2 9 3 2 Wodan Wodan Melkbron 3 6 1 Melne-stam: via Jonge Meine 4 J. Meine 22 Jonge Meine 23 15 2 Tenslotte zijn er nog een aantal stieren, niet be hoorende tot een der voornoemde bloedlijnen, w.o. enkele geimporteerde uit Friesland, w.o. van prima afstamming. Voor de één-jarige stieren, welke worden geklns- sificecrd zijn bronzen medailles beschikbaar gesteld, voor de rubriek twee-jarige stieren worden 15 pre mies van f 50 uitgeloofd en voor de rubriek drie-ja rige en oudere stieren is een totaal van f 100 voor prijzen beschikbaar, te verdeden door de jury. Wij besluiten met den wensch, dat de Centrale Steirenkcuring te Alkmaar in alle opzichten moge slagen. De Rijksveeteelt-consulcnt L. de Vries. GOEDKOOP AUTORIJDEN. De kleercn maken den man, zegt het spreekwoord. En volgens de kleeren wordt de mensch dan ook veelal beoordeeld. Dat dit niet altijd opgaat, heeft dezer dagen een taxi-chauffeur zeer tot zijn schade ondervonden. Twee onberispelijk gekleede heeren, de een met een prachtige bontkraag op den jas, wenschten van do taxi van onzen chauffeur gebruik te maken. Zooals gezegd, het waren onberispelijk gekleede hee ren en werden ze van buiten getaxeerd. Dadelijk had de chauffeur het volste vertrouwen in deze passa giers. Hij verheugde zich reeds in het vooruitzicht van een flinke fooi, en het ritje, dat de heeren wenschten te maken, viel ook nogal mee. Het kon zoo ongeveer een goede 100 kilometer worden. Ja, dacht-ie, z'n dag was goed. Dit alles gebeurde 's morgens nog tamelijk vroeg in Amsterdam. De reis ging naar buiten en het eerste station, wat werd aangedaan, was het plaats je Oosthuizen, waar een der heeren wenschte uit te stappen, terwijl de andere heer, die goed gekleede met de bontjas, nog verder moest en ook den rit wel zou betalen. Maar natuurlijk, dat was dik In orde. De reis werd voortgezet en na heel wat zoeken was eindelijk het tweede tusschenstation bereikt Het was in de buurt van Oudkarspel, toen de eenige overgebleven passagier, den chauffeur ver zocht even stil te houden en een oogenblik op hera te wachten. Hij moest even een boodschap doen. Onze vriend had nog steeds het volle vertrouwen in zijn vertrouwenwekkenden passagier en bleef wachten. Het duurde een kwartier, het duurde een half uur, maar wie er terug kwam? Geen heer met een bontjas. De chauffeur wachtte nog een poosje maar begon toen toch argwaan te krijgen. Hij stelde eens een onderzoek in, en vernam, van eenige per sonen, dat „mijnheer' met een schuit was overgeva ren en weggewandeld. Na nog eenigen tijd te hebben gewacht kwam de passagier nog maar niet opdagen. Als dit een sprookje was, zou het eindigen met de mededeeling, dat de chauffeur nog stond te wach ten. Maar daar het de waarheid is. is hij tenslotte weer naar zijn woonplaats teruggekeerd. Een erva ring rijker, maar een aantal guldens armer... omstreeks Juni worden, want er moet eerst nog heel wat administratief werk worden verricht, voordat ieders aanspraken zijn uitgezocht en vastgesteld en de uitbctalingschequos gereed zijn. Het gaat namelijk om een aantal van ongeveer 100.000 betrokkenen. Door het vervallen van de Vi inhouding komt er intusschen geen verandering in de minimum-prijzen der aardappelen. Wel is het mogelijk dat de markt prijs eenigszins daalt. De prijzen van den handel toch waren veelal boven den minimum prijs, omdat de verkoopers er een gedeelte van de *4 inhouding, waaromtrent zij niet zeker waren, dat zij die ten volle uitgekeerd zouden krijgen, in verdisconteerden. Wanneer eventueel de aardappelenprijzen dalen, 7.if willen "toch nooit beneden de minimum-prijzen kunnen gakken. BIJ een Inbraak te Teterlngen. Geld kist leeg teruggevonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een brutale inbraak gepleegd in de boerderij van de we duwe Laurijssen gelegen aan het lloeveneind te Te- teringen bij Rrcda. l>e inbrekers hebben het huis geheel doorzocht tot hun aanwezigheid ontdekt werd door een der beide inwonende dienstboden, die werd gewekt door een lichtschijnsel. Zij zag plotseling het schijnsel van een electrische zaklantaarn op zich gericht. Zij vroeg wie er was, doch toen zij op deze vraag geen antwoord kreeg, begon zij luidkeels om een in de andere kamer slapende knecht te roepen. Eer deze echter uit bed was waren de indringers verdwenen en hadden via den stal de vlucht geno men. De knecht wekte hierop dc andere bewoners, waarna een onderzoek in het huis werd ingesteld. Het bleek, dat een flinke buit den dieven in han den was gevallen. Gestolen waren: o.n. 13 biljetten van tien, twee van twintig en een van 25 gulden, een beurs met 17 gulden, een rijwielhelastingmerk, een gouden broche in den vorm van een strik, twee gouden oorbellen in den vorm van een halshand, twee gouden oorbellen in bladvorm met waaiertjes, een gouden kalsketting met waaiertje ter lengte van 60 centimeter, twee gouden ringen met steen, een zilveren rozenkrans in etui, twee doublé en twee zilveren horlogekettingen, alsmede een blank ijze ren geldkistje aan de buitenzijde eenigszins gevlamd en van binnen roodbruin geverfd van de afmetingen 30 hij 25 bij 10 c.M., welk geldkistje inhield een pandbrief van de Boeren Hypotheekbank te Eindho ven groot duizend gulden, een onderhandsche schuld bekentenis te name der r.k. kerk v. d. II. Wil- lebrordus te Teteringen groot f 500, een idem ten name van de r.k. kerk van de O.L. vrouwe van Goeden Raad te Teteringen groot f 1500. een idem ten name van dezelfile groot f 1000, een idem ten name van het St. Elizabethgesticht te Breda groot f 1500, een idem ten name van de stichting Moeder- heil te Breda groot f 1500, een idem ten name van L. J. landbouwer te Klein Donge groot f 3500, bene vens een nantnl kleinere voorwerpen. Het geldkistje is gistermorgen leeg gevonden op het erf, waar het onder stroo verborgen was. De politie stelt een onderzoek in doch van de dieven ontbreekt tot nu toe elk spoor. Verzoek om verbetering van een gevaar lijke plek. Aangezien is gebleken dat hij Kornwerderzand voor het verkeer, komende van Wieringen, ter hoog te van de haven, waar de weg over don afsluitdijk een flauwe bocht maakt, inzonderheid hij mistig weer, gevaar bestaat to water te geraken, hebben de A.N.W.B. en K.N.A.C. bij den dienst der Zuiderzee werken op het treffen van een voorziening b.v. in den vorm van een seinplank langa het haventalud aangedrongen. OORLOGSOVERBLIJFSELEN. 465 lijken bij Amiëns gevonden. P a r ij s: Bij Amiëns zijn de lijken van 465 in den slag aan de Somme gesneuvelde soldaten gevonden. Het betreft hier 380 lijken van Duilsche soldaten ca 85 van Fransche soldaten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10