Schager Beker- toiijiooi. VARIA. Zaterdag 14 April 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9465 Met de wedstrijden zal spoedig een bagin worden gemaakt. PROGRAMMA K.N.VJ5. PROGRAMMA N.H.V.B. Tragische gevolgen van de wereldcrisis Ondergrondsehe te Moskou. HUIC UITSLAG met jeuk die dol maakt veroorzaakt vurige wond KLOOSTERBALSEM Protest van weduwen. HET DUEL VAN DEN BUIKSPREKER. ELK JAAR NAAR DE COCOS-EILANDEN. VOETBAL DATUM VAN INSCHRIJVING NOG VERLENGD TOT DONDERDAG 19 APRIL. Spoedig zal de tijd er zijn, dat op het „Scha- genM-terrein het tournooi om dezen fraaien zil veren beker weer zal aanvangen, terwijl de win naars van iedere ronde een eereprijs ontvangen. Evenals vorige jaar schreven ook thans weer bijna alle vereenigingen uit Hollands Noorder kwartier in. Wij treffen o.a.: Succes I, (de be kerhouder), Succes 2 en 3; Petten I en 2; Water vogels 1 en 2; Heldersche Boys 1 en 2, N.V.V. 2; Wi erin ger waard 1, Aartswoud 1, Kolhornl, Dirkshom 1, D.E.S. 1, St. Maarten 1, Schagenl, 2 en 3; Helder 2, enz. enz. Op verzoek is de datum der inschrijving ver lengd tot Donderdag 19 April n.m. half 8, terwül om 8 uur dan in café Roobol de loting zal plaats hebben. Wij wachten nu nog op enkele elftallen. Waar blijven B.K.C., Dosko, Callantsoog, D.T.S.. Vrone, H.R.C.. J.V.C. enz. enz., welke toch op dit populaire tournooi vast niet mogen ontbreken! Het adres van den secretaris is P. de Vries, Hee- renboschstraat. tel. 55, Schagen. Sportvrienden, wij rekenen ook op U. 22 April speelt de le ronde. NEDERLAND—FRANKRIJK. Naar oen mededeellng in de Sp.kr. raden we onze lezers aan kaarten voor dezen wedstrijd niet meer aan te vragen, daar de termijn gesloten is en het beschikbare aantal ver is overvraagd. Wij herinneren er aan dat deze wedstrijd waar schijnlijk niet wordt uitgezonden wegens de gelijk tijdig te spelen wedstrijd Velocitas—Hcracles. Zou de A.V.R.O., zooals zij reeds vaak doet, Hol landers verslag niet op platen kunnen vastleggen en dan het relaas (desnoods met weglating van de saaiste episodes) afdraaien bijv. van 5 tot half ze ven? 15 April. Kamp. van Nederland: Velocitas—-Ajax: Heracles -K.I" .C. Afd. I. Promotie 2e klasse: D.W.S.—Velox. 2 A: KinheimZeeburgia; W.F.C.Velox. Promotie 3e klasse: Vriendenschaar—V.V.A- 3 A: Helder— Mcervogels; K.V.V.—Assendelft. 4 A: D.T.S.Vrone. Promotie res. 2e klasse: Haarlem 2—K.F.C. 2. Afd. II: Promotie 2e klasse: Hilversum—R.F.C.. (Sportkroniek). Wijzigingen. Adsp.: J.V.C. a—H.R.C b, veranderd In H.R.C. b Sparta a. Rauchbeker: D.T.S.—Zeemeeuwen uitgesteld. Gouden Kruis: Sparta 2—M.L.D. 1 veranderd In J.V.C 1—M.L.D. 1. Spartas 50 zege is n.1. omgezet In 100 nederlaag tegen J.V.C, wegens uitkomen ongerechtigd speler. RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG. Tevergeefs van alles geprobeerd. Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen zijn schrijven is voor iedere belangstellende ter inza ge hoe hij geleden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Sa lts nam en na drie dagen voelde hij reeds ver lichting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitgespro ken. vervolgt de heer H.: .Na gebruik van uw probaat middel Kruschen Salts bon ik nu van mijn rhpumatische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo oen uitwerking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeofs. Op aanraden van mijn vriend hen ik dan tot Kruschen Salts over gegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap hespeuien. Ook mijn spit in den rug oen ondraaglijke pijn - was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet wegge gooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebrui ken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceercn in de dagbladen G. H. te V. Hheumatische toestand is het gevolg van een over daad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingre diënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urine zuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwij derd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinde ren, dat hei voedsel in de ingewanden kan gaan gis ten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophoo ping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dageiijksche dosis'' Kruschen niet alleen rheutnntische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme ver- frisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) EEN FANTASTISCHE HOOGTESPRONG. De hou der van het wereldrecord, Walter Marty, moet bij een athletlekfeest te Fresno (Californië) zijn record van 2.04 op 2.076 meter verbeterd hebben. De slachtoffers onder de Jeugd. Het internationaal arbeidsbureau te Genève heeft een rapport uitgewerkt voor de volkenbondscommis sie voor jeugdbescherming, waaruit duidelijk de droe vige gevolgen van de economische wereldcrisis in het bijzonder voor de jeugd blijken. Het internationaal arbeidsbureau constateert, dat de crisis bijna overal een zoodanige daling van den levensstandaard heeft veroorzaakt, dat millioenen kinderen ondervoed zijn en gevaar loopen in abnor male hygiënische omstandigheden op te groeien. Daarbij komt tevens de morecle invloed van de crisis op de kinderen uit wier spelen, schoolopstellen enz. dikwijls de in het gezin heerschende nood en zorg tot uiting komt. Rnim 50.000 arbeiders werken er aan. Reuter seint uit Moskou: Ruim 50.000 personen arbeiden aan den aanleg van den Moskouschon on- dergrondschen spoorweg, waaronder verscheidene vooraanstaande Amerikaansche, Engclsche en Duit- sclio ingenieurs, aldus meldt het agentschap Tasa. Dit jaar zijn voor de bouwwerkzaamheden 350 mit- lioen roebel uitgetrokken. Het werk vordert snel en strekt zich uit over een lengte van 17 K.M. Van den tunnel is thans 1280 M. voltooid. Tevens worden de noodigc electrische centrales, ondergrond- sche stations, werkplaatsen enz. gebouwd. De regeering heeft den wensch geuit, dat op den 17en verjaardag van dc October-revolutie (7 Novem ber a.s.) de eerste lijn, ter lengte van ongeveer 12 K.M., in gebruik kan worrden genomen. Op initiatief van de werklieden der grootste Moskou- sche bedrijven zijn den lnatsten tijd op de rustdagen z.g. Communistische Zaterdagen ingevoerd, waarop arbeiders, studenten e.a. vrijwillig en zonder beloo ning arbeid verrichten aan den ondergrondschen spoorweg, om den aanleg te bespoedigen. Op don lnat sten „Communistischen Zaterdag" hadden zich 80.000 vrijwilligers aangemeld. VAN EEN BALLON EN VAN TROUWEN. Een meisje te Oslo in Noorwegen, had een ballon opgelaten, waaraan een briefje met haar naam en adres bevestigd was, met het verzoek aan den vinder, haar te willen schrijven. Thans heeft zij antwoord gekregen van een 25-ja- rlgen jongeman uit Polen, die haar schreef, naar Oslo te zullen komen om met haar te trouwen. Hiermee zal hij echter nog even moeten wachten, aangezien het Noorscho meisje pas 0 jaar oud is. HET NIEUWE HOOGTERECORD. Het gevoel op 14.500 meter. Rome: Dc Italiaansche vlieger Donati, die het hoogterecord van den Franschman Lomoino met 900 M. hoeft geslagen, deelde o.a. mede, dat hij op 14.500 M. de lucht zoo ijl was geworden, dat hij hot gevoel had gekregen, dat hij uiteen zou springen. De lucht druk bedroeg toen nauwelijks meer dan 100 m.M. en hij had het slechts aan zijn bijzonder goede lichame lijke gesteldheid te danken, dat hij bij volledig be wustzijn weer heeft kunnen landen. VUURWERK ONTPLOFT. 6 personen verminkt. Ter gelegenheid van een feestelijkheid in het dorp Canjayar zou een vuurwerk worden afgestoken. Door nog onopgehelderde oorzaak is in het vuurwerk plot seling een ontploffing ontstaan, tengevolge waarvan zes personen vreeselijk verminkt werden. OP SLAG GEDOOD. Met het hoofd onder een autobak. Donderdagmorgen is dc 23-jarige chauffeur Smits uit Nuth, toen hij bij de nieuwe stoom-dakpannenfa- briek te Echt, zijn auto deed kippen, met zijn hoofd onder het omgekantelde gedeelte terecht gekomen. De ongelukkige werd op slag gedood. Dank zi| den KLOOSTERBALSEM verdwijnt vond en huiduitslag mOe moet er niet aan krabben, zeide men mg, als ik klaaydt dal de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige p(jn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond L. HL u IJ. H. AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen h'J brand- en sn(i wonden Oob ongeëvenaard als wrUlmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.H0 eo 50 gr. f 1. EEN EIGENAARDIG GEBRUIK. In vele Engelscht dorpen en kleine stadjes heerscht nog een eigenaar dig volksgebruik. Op een bepaalden Zondag in ds lente trekken de Jongelingen door de gemeente en vragen alle meisjes, die ze ontmoeten, om een kas. Wie van de meisjes te schuchter is, moet een penny straf betalen. Op bovenstaand plaatje zien we hos twee meisjes zelis tot op het dak van de veranda worden vervolgd. Slachtoffers der ramp tc Ossegg. Praag: Voor het parlementsgebouw te Praag speelden zich Donderdagvoormiddag heftige scènes af. 88 weduwen van de slachtoffers van do ramp in de Nelson-mijnen bij Ossegg waren in autobussen, met haar 78 kinderen, naar Praag gekomen om aan te dringen op uitbetaling van steun. Haar was door de autoriteiten toegezegd, tint een groot bedrag, door particulieren bijeengebracht, onder haar verdeeld zou worden, maar dat was nog steeds niet gebeurd. Een politiecordon verhinderde de vrouwen het par lement binnen te dringen. Het kwam daarbij tot hef tige scènes, en ettelijke vrouwen en kinderen vielen in zwijm. Na eenigen tijd gelukte het de orde to herstellen. Een delegatie, bestaande uit tien der weduwen, werd toegelaten hij den voorzitter van de kamer. De we duwen verklaarden dat allés wat zij tot nog too aan steun hadden ontvangen, éénmaal 200 kronen was geweest. Voor elk kind beneden de 14 jaar hadden zij éénmaal 150 kronen ontvangen. Zij wilden meer hebben. DERTIENJARIGE ONTVOERDER VAN JONG KIND. Vervolgd wegens moord. Chicago: Een jongen van 13 jaar, die zou hebben bekend op 8 April een meisje van twee jaar to heb ben ontvoerd, zal waarschijnlijk wegens moord won den vervolgd. Hij bracht het kind naar den zolder van een afgelegen huis, waar liet aan wind en koude was blootgesteld, en liet het daar geheel naakt liggen. Twee andere jongens, dio het hoorden schreien, waar schuwden de politie, liet kind werd naar het zieken huis overgebracht, doch overleed daar. Dc jury geeft in overweging den jongen kinderroo- ver wegens moord te vervolgen. In het begin van de regeering van Nikolaas I werd ln Polen overal een streek verteld, welke de toenmaals zeer bekende buikspre ker Kosinski had uitgehaald. Deze bezat het ongewone talent, niet alleen de meest verschillende stemmen te kunnen nabootsen, maar ook zulke beweeglijko ge zichtsspieren, dat hij, in een enkel moment, zijn uiterlijk tot onken baar toe kon veranderen. Hij woonde meestal op het land, maar kwam vaak te Lublin, waar hij geregeld een stamcafé bezocht, dat het tooneel van zijn mimische gaven was. Een van zijn liefste grapjes was, zich met zijn hond te onderhouden, die zoo was gedres seerd, dat hij op een door zijn baas gegeven teeken, de lippen bewoog alsof hij sprak. lederen keer, als er vele gasten in het koffiehuis waren, vroeg Ko sinski zijn poedel naar een of an dere zaak, waarop deze zijn lippen begon te bewegen. Kosinski gat dan op zijn eigen vraag antwoord en wist dat zoo te doen, dat het den indruk wekte, alsof de woor den uit den bek van den hond kwamen. Bij zulk een vertooning bevond zich ook eens een jong Russisch officier. Hij wist niets van de kunst van buikspreken en was niet wei nig verwonderd, dat hij den hond hoorde spreken, des te. meer, om dat het dier. niet gelijk een pape gaai, dezelfde woorden herhaalde, maar op iedere vraag een passend antwoord gaf. De beschaving, zoo meende hij, had dus zulk een voor uitgang gemaakt, dat zelfs de die ren hiervan voordeel trokken. Toen hij tot deze overtuiging was gekomen, kwain in hem het niei te onderdrukken verlangen, zulk een belangwekkend bewijs van de Europeeschc beschaving naar de binnenlanden van Rus land mee te nemen. En daar hij tamelijk vermogend was. wilde hij van Kosinski den hond koopen. „Mijn oudo vader", zoo zeide hij, „verveelt zich in het dorp zonder conversaties. Wat zou het een tijd verdrijf voor hem zijn, steeds een hem aanhankelijk wezen naast zich te hebben, waarmee hij zich kon onderhouden." Kosinski vatte het voorstel ernstig op, wilde eerst niet van zijn hond scheiden, wiens gezelschap hij ten zeerste waar deerde. „Maar u kunt toch een an deren hond opvoeden", zei de offi-, cler. ,Ik ben bereid voor uw poedel mijn lievelingspaard in ruil te ge ven, dat ik anders voor geen hon derd roebels zou willen verkoo- pcn." Dit aanbod beviel Kosinski wel en hij begon te onderhandelen. Het rijpaard bleek een uitstekend ros te zijn en de ruil had plaats onder do voorwaarde, dat do officier op het laatste oogenblik, vóór hij ver trok, den hond zou krijgen. Eenigo jaren verliepen, zonder dat er eenig bericht van den poo- del kwam. Maar op een morgen kwam de bedrogen officier weer in het koffiehuis in gezelschap van zijn zoo duur verworven hond. Toen hij Kosinski zag, sprong hij op hem al. Hij had hem bedrogen, dc hond kon niet spreken. „En in welke taal heeft u den hond aangesproken?" vroeg do buikspreker. „Natuurlijk in het Russisch", antwoordde de officier, niet zoo erg zeker meer van zijn zaak. „Dan is het ook geen wonder, dat de hond niet in een hem vol komen onbekende taal antwoordt", antwoordde triomfantelijk Kosins ki. „U bent een mensch en nog wel een zeer beschaafd mensch, maar wat zou u zeggen, als iemand in het Chineesch oi Japansch toi u sprak. En dat ik geen bedrieger ben," daarvan zal ik u dadelijk overtuigen, zoodra ik hem in een hem bekende taal heb aangespro ken." En Kosinski wendde zich tot den poedel: „Hector, waarom heb je voor stommetje gespeeld, toen meneer de officier je iets vroeg?" Do hond begon de lippen te be wogen. de aanwezigen hoorden duidelijk, als kwam het uit den bek van den hond, Het antwoord: „Ik ben toch geen Berlitz, dat ik alle talen behcersch?" Een uitbundig gelach bewees den officier, dat men hem weer voor het lapje hield. Daarover woe dend geworden, vroeg hij Kosins ki satisfactie en wel den volgenden morgen. Kosinski nam de uitda ging aan. Hij had de keuze der wapenen en hij koos het mes, zich bereid verklarende dadelijk te "du- ellceren. Hij nam een mes van de tafel, verdraaide de oogen zooda nig, dat men alleen het wit zag, greep met de linkerhand het einde van zijn tong en begon het mes daarop te wetten. Toen de officier «lat zag, schrok hij zóó, dat hij uit riep: „Dat is de duivel, de duivel in eigen persoon", sprong als een gek het koffiehuis uit en zag van den hond zoowel als van het duel af. De schatzoekers blijven vol moed. In alle werelddeelen wordt gegraven. Minder winst kans dan in een loterij. F,r is opnieuw een expeditie vcr- troken naar de Cocos-eilanden. om te zoeken naar do schat, die daar verborgen moet liggen. Men staat werkelijk verbaasd over dit staal tje van vasthoudendheid, waar reeds zooveel millioenen tevergeefs zijn uitgegeven om dienzelfden schat te bemachtigen. Dat. hij op het eiland aanwezig is, valt niet te betwijfelen. Het eiland, dat in den Stillen Oceaan ligt. werd bijna drie ecuwen geleden het eerst genoemd als een zeeroovernest. Veel later in 1821 werd de schat er begraven. Des tijds brak er in Lima. de hoofdstad van Pent, een paniek uit, omdat men de aankomst van de vloot der rebellen vreesde. De rijkste inwo ners der stad begaven zich op een F.ngelsche brik en verzochten den kapitein om hen in veiligheid te hrengen. Dit beloofde hij en zij kwa men aan boord, groote hoeveelhe den goud en inwoeien met zich voerend. Toen het schip op zee was. bleek de kaopein. Thomson genaamd, een gewetenlooze zceroo- ver te zijn. Hij doodde ziin passa giers en ging er met hun Kostbaar heden ven door. Hoewel hij door een F.ngelsche hogat werd achter volgd. s'aagde hii erin om te ontko men. Toen hii zijn einde voelde naderen, vertelde hij een zekeren Keating zijn geschiedenis; hij deel de ook nauwkeurig mee. waar en hoe hij de schat op do Cocoseilan- den had begraven. F.erst in 1845 werd er voor het eerst naar den schal gezocht, doch zonder succes. In 1870 trokken er opnieuw onder nemende schatgravers op uit, even als in 1894. Daarna is er bijna elk jaar op de Cocoseilanden naar den schat gezocht. Deze expedities wa ren over 't algemeen zeer kost haart die van 191" hoeft bijv. meer dan 100.000 pond gekost. Er zijn tot nu op zijn minst 26 verschillende expe dities geweest. Het zoeken naar do schat wordt ten zeerste bemoeilijkt door het feit. dat het geheelo eiland met bosch is bedekt. Men kan dit wel wegkappen, doch liet volgend jaar is de open plok weer begroeid. Om een werkelijk doel matig onderzoek te verrichten zou men niet mot 40. doch met 400 per sonen aan het w'crk moeten gaan. Ook op het Eikeneiland op d e kust. voor Niouw-Schotland moet een groote schat van goud en edel- steenen hegraven zijn en wel aan den voet van een ouden eik. die niet ver van de kust vandaan staat. Hier is men bijna 100 jaar geleden hegonen te graven. Ongeveer 3 M. onder do aardoppervlakte werden daarbij eiken heiken gevonden en toen men nog dieper groef, bleek men met een ouden miingane te doen te hebben. Op 30 M. diepte werd een vlakke steen gevonden, waarop gekrast was: „Drie meter lager zijn 10 millioen pond begra ven". Aangezien intusschen de nacht was ingevallen, werd het werk gestaakt. Den volgenden mor gen wachtte den schatgravers een vreeselijke teleurstelling: de mijn gang was door een hooge vloed ge heel met zeewater gevuld. Natuurlijk liet men het daar niet hii. F.r werd een nieuwe maatschap pij gevormd, die het eerst met rompen probeerde. Tot 1914 werden deze pogingen met de meest ver schillende pnmnen en installaties voortgezet, doch zonder resultaat. En zoo zijn er op de geheele we reld honderden schatgravers ijverig aan het werk. F.r wordt gezocht op eilanden in do Cnraihische Zee, in oude Mexieaanse.be mijnen, in de <-u in est eden van Afrika en Azië. Vele menschen zetten hun leven en groote sommen op het spel voor de uiterst geringe kans op een belang rijke vondst. Zii konden nog beter in de loterij spelen

Schager Courant | 1934 | | pagina 13