De B rabantsche Brief GARANTIE" rani» BIUE Een Huwelijk Raad Schoorl, van D „Ik geef U f Zaterdag 14 April 1934. SCHAGER COURANT Vijfde blad. No. 9465 zegt het BLUE BAND-meisje Menler, Deze week mot ik torh weer 's 'n vertesseltje doen! Maar op veurhaandl 't is wezenlijk, 't is weren- iig gebeurd! 'k Noem alleen gin na men; nie van de plek. noch van de menschen, die d'i rolleke in 't drama zoow prentjes gespuid hebben. Waant en da's eigen lijk 't piekaante van 't ge val. de acteurs leven nog. Daarom: gin namen. Maar veur 't gemak zal Ik d n eencn vernoemen as „Boer Kaasbol" en d n aanderen as „Boer Nonkel". De plek mag 'k ok nie noemen! Dus, we zeggen veur «('narigheid (en 't ge mak) dan maar „Pinnekensdraadland". Deur de laanderijen van Boer Kaasbol en Boer Non kel. gelegen dus in Pinnekensdraadland. stroomt 'n rivier, die me ok 'nen fantasienaam zullen geven, la ten me zeggen; laten me zeggen, ja wa denkte gij van „de Mercuur" amico? Ginnen lillijken naam, watte! 't Is bekaanst jammer dan er zo n rivier nog nie is! Dus, nog eens, om gin wargaren te krijgen: Er was 's 'n' Laand en da hiette: Pinnekensdraad- laand. Deur da Laand stroomde 'n schoone rivier, ge naamd: de Mercuur. En in da Laand woonden twee boeren: Kaasbol en Nonkel, die aan weerszijden van de Mercuur d'r vette akkers en d'r gedoeike hadden liggen. Kaasbol en Nonkel stonden bekend as echte slim- tnerikken. Of ze ok zoow bezonderst slim wéren. da's 'n twee de kwestie. Slim lijken en slim zijn, da's nog 'n slim verschil. Maar veul kan me da nie botteren, waant ik geef gin cent op échte of op nagemokte slimheid, waant ik ben van allebei de soorten n bietje vies. Slimheid is maar al te dikkeis 'nen valschen sleu tel, om er mee in te breken bij 'nen fatsoendelijken evennaaste! Maar 'k mot nie afdwalen. 'k Mot dieën slhninen Kaasbol en dieën slimmen Nonkel in de gaten houwen, aanders zijn ze me nog ontglipt veur m'n pompier vol is en dan miste gij mijn vertesseltje! Kaasbol en Nonkel hoerden nie slecht» Huilie ak kers waren van vetten, sappigen rivlerklei, waar ze niemaand dankoewel veur hoefden te zeggen, waant daar had de Mercuur veur gezurgd. En mee de Mer cuur is 't zoow gelegen: die kabbelt en die wiebelt plazierig voort, jaar in, jaar uit, lot de zon in z'n spieceMak mee groote pracht verzinken; de maan en de sterren op 'm glaanr.cn lijk zuiveren monturen op zwarten fluweel; de Mercuur slibt z'n vetten klei over de akkers van Kaasbol en Nonkel, draagt de vol geladen, witbczeilde schepen klepperend in d n wind, v.n 't eene end naar 't aandere deur 't groene Pinne kensdraadland, kortom: de Mercuur verspreidt de goeie gaven mee de royaliteit van 'nen Sindereklaas (maar dan 364 keeren per jaar!) en kabbelt altijd maar verder en verder, die „doet wel en ziet nie om" om 'n bekend sprikwoord op de Mercuur toe te pas sen. Dikkeis had Kaasbol op de brug zitten droomen In de zuiveren Mercuur. Mennigt pepke had ie er leeggesmoord en uitgeklopt in de golfkes van die klokkende Mercuur. Z'n beesten hadden al jaren en jaren geprofiteerd van de welige oeverkaanten van «leuzen blaanken stroom, waar 't zware, sappige syas, dikken klaver en rinsigen zuring zoow maar veur 't maaien stond veur de lange, luie tongen van Kaas- bol's kerngezonde melkvee, 's Zomers stonden ze tot d'n zwaren hangbuik in de koelte van 't kristallige water, slobberend en bulkend in d' overdaad van deugd. En as Ik zeg d<Ct Kaasbol en z'n vee en z'n akkers zoow profiteerden van «leuze Mercuur, dan wil da nie zeggen, da Nonkel minder profiteerde! Intcugen- decl! Ok Nonkel slurpte z'n profijten in onbewuste ondaankhaarheid. Ok Nonkel zuchtte van welbehagen in de oplaaiende koelte van deuzen blaanken stroom, waar ie uren mee z'n klompen boven te schommelen BA slapende" mee open oogen lijk z'n koeien. Wie er mee begonnen is, weet ik nie! Mar op 'nen zekeren dag kreeg een van deuze twee gebeuren n idee» Wa ge zouw kunnen noemen: 'n „slim" ge dacht. FEUILLETON. DOOR ETHEL M. DELL. Vertaald door Dicky Wafelbakker. 20. „Ik veronderstel dat dit wèl het geval is," zei Marcia bedaard. „We mogen niet te veel eischen, kindje." Goldie schoof haar stoel met een ruk ach teruit. Haar gezichtje was doodsbleek en haar blau we oogen leken grooter dan ooit. Ze liep op haar moeder toe, en sloeg met een kinderlijk gebaar haar armen om haar hals heen. „Oh, liefste, liefste moe der," klonk liet smeckend, „laten we nog één week hier blijven. U weet zelf wel dat vader, het ook goed zou vinden. En wc hebben nog zooveel plannetjes gemaakt." „Het zal niet gaan. kindje," luidde het antwoord. „Het is me heel duidelijk geworden dat we hier lang genoeg zijn geweest misschien zelfs veel te lang. Jo herinnert je toch wel, «lat de oorspronkelijke af spraak was: „een korte vacantie, zoodat Dennis en jij weer sterk konden worden." ,En het is in werkelijkheid veel te kort geweest," zei Goldie, terwijl ze haar wang tegen die van haar moeder legde. „Dennis en ik willen nog niet terug, is het wel. Dennis?" „Het hangt er van af wat moeder wil," zeide de jongen volkomen onverwacht. Goldie wierp haar hoofdje uitdagend in den hals, en koek Marcia weer aan. „Oh, is dat het?" bracht ze schor uit. „U U wilt zélf terug." Cr was een klank van beschuldiging in haar stem, doch Marcia wendde haar oogen niet af. „Vind je het dan zoo vreemd dat ik graag naar vader te rug wilde gaan?" vroeg ze langzaam. De eigenaardige, verbaasde stilte die op haar vraag volgde was al voldoende antwoord. Een gevoel van verontwaardiging maakte zich van haar mees ter. „Welnu?" vroeg ze streng. Waant en da's nie om kwaad te spreken van Kaasbol of Nonkel, waant: denken dejen ze nie zoow erg overdadig, maar és ze dochten, nouw, «ian was 't heelegaar en alleen aan d'r eigen en daar kon nooit iemand beter van worren! Daarom stonden ze dan ok as ..slim" te bock, verst&de gij. amico? Afijn, 'n gedacht! En om kort te gaan, da gedacht kwam hierop ter neer: z'n laanderijen uitbrcien, deur de Mercuur te versmallen! 'n Heel werk, zekers, maar egoisten zien nie op 'n klein bietje arbeid, waant daar hebben ze menschen genogt veur in d'ren dienst Daar wier gespaaid, gedempt, gekruid, neeë, ge zouw bekaanst trotsch geworren zijn, om zo'n onder nemingsgeest. En nouw is 't mee zulke ondernemende „denkers" zóów gesteld: ze apen malkander altij na. Kek maar bij oew in de buurt. Vroeger was er jaren laank gin sigorke te krij gen, toen kwam Piet Jaansen z'n eigen vestigen mee 'n sigarenwinkeltje en drie maanden later, amico, brakte gij de beenen over de sigarenwinkeltjes in oew straat. Och neeë, lach nouw nie om die sigaren- frikskes, waant suikerbakkers doen zoow en ja kraanten doen zelfs zoow? Amsterdam, Berlijn. Londen. alle groote stejen hebben toch d'ren „N.Z. Voorburgwal'. Dust En toen Kaasbol of Nonkel die goeie Mercuur zoow ijverig en zoow ondernemend aan 't begappen was, begost «1'n aanderen ok! sjuust tot aan de grens van sjuust tot aan de grens van Kaasbol „werkte' z'nen eigendom. Nonkel „werkte" z'nen eigendom. En op 'nen gocien dag waren ze gereed, kwamen bij malkander uit, keken malkaar lachend in d'oo- gen, mee zoow iets as: „ja, wij hébben d'n naam van slimmelingcn, maar ok de daad, de eigen schap!" Ze begrepen malkaren en op zulke momenten hebben twee menschen veur malkaar altij 'n diep respect, waant ze respecteeren op dad-d-«50gen- blik d'r eigen! (De zeldzame gouwen momenten tusschcn compagnons o.a.!) Nie afdwalen, Dré, bij oew chapiterke blijven. Kaasbol en Nonkel hadden over de heele lengte van de Mercuur deur huilie eigcndommelijke laan derijen, op die manier duuzenden vierkaante me ters gocien grond gewonnen en de Mercuur stroomde even lustig en fier deur, as altij. Neeë, toch nie! De Mercuur stroomde 1 u s t i g e r. Eigenlijk zouw- de gezeed hebben: d r i f t i g er. Waant de bron van de Mercuur produceerde op ouwe kracht en denzelfden kwak water moest in 't gebied van Pinnekensdraadland, deur 'nen veul naamveren gang! De koeien van Kaasbol en Nonkel waren dan ok al van begin af veul minder content over 't geval, dan Kaasbol en Nonkel zeivers! Maar datte tusschen 2 hokskes en stripkes. 't Veurjaar kwam in Pinnekensdraadland. Lekke re, malsche, groeizame regenbuien kledderden van de dikke, lage lochten. D'n vetten kleibojem lag te zwellen onder de be vruchtende krachten, die van d'n hemel wemelden. Op 'n oogenblik evenwel kost 't l^and van Kaasbol en van Nonkel 't nat nie meer verzwelgen en «Ie Mercuur golfde mee kracht over de pas gezaaide nkkers. Mee man en macht wierd 'r aangepakt. *t Water geloosd en de dijken versterkt de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen VERSCH GEKARND 1 per Vi pondspakje rBB I48H Goldie's armen hadden haar hals losgelaten. Dik ke tranen biggelden langs haar wangen en haar roo de mondje trilde heftig. „Oh, dén dan veronderstel ik dat het wel zal moeten," stamelde ze. Ze keerde zich om en rende naar haar kamertje. Dennis kwam nu ook overeind en liep onhandig en verlegen op de deur toe. „Wel te rusten, moeder." Marcia stak hem haar hand toe. „Het spijt me erg voor jullie. Dennis," zei ze zacht. Hij hield haar hand in de zijne en streelde die. „Het is voor U natuurlijk heel anders," zei hij. „U geniet niet van dingen zooals wij. En Goldie is sta pelgek op Peter geworden. Het wordt bedtijd. Ik ga maar, moeder." Het was voor het eerst van zijn leven dat hij haar aan het uur van naar bed gaan had herinnerd, en er kwam een nevel voor Marcia's oogen. „Goedennacht, lieveling," zei ze, terwijl ze haar gezicht ophief voor zijn kus. Hij boog zich tot haar over en kuste haar plichtmatig. Ze wendde gcener- lei pogingen aan hem te weerhouden, doch zoodra de deur zich achter hem gesloten had, leunde ze met haar ellebogen op de tafel en even later be dekte ze haar oogen met de handen. Zooals ze daar zat wekte ze een wanhopigen. verdrietigen indruk. Er huisde een gevoel van bitterheid in Dennis' hart terwijl hij naar hoven ging. Moeder was schandelijk egoïstisch: oudere menschen hadden het recht niet zelfzuchtig te zijn, oordeelde hij. HOOFDSTUK XIV. Het verre, verre land. Twee uur later zat Marcia voor haar bureautje en schroef haar echtgenoot dnt ze naar de stad zouden ♦crugkceren. Het was geen lange brief, want ze had hot gevoel dat ze te veel van zijn tijd kon vergen door uitgebreide epistels. Het was niet moeilijk haar woorden te vinden, en evenmin had ze angst dat hij iets tusschen de regels door kon lezen. Hij had het immers altijd zoo druk. Toon dn brief klaar was, zat ze geruimen tijd on bewegelijk voor zich uit te staren en luisterde naar het zachte geklots van de golven. De wind was gaan liggen, manr het regende nog steeds. Het klokje op den schoorsteenmantel liet tien slagen hooren. Ze maakte een vermoeid gebaar alsof ze wilde staan, doch op dat oogenblik hoorde ze een ander geluid een langzaam, rustig tikken op een der vensterluiken. Ze schrok heftig en haar oogen hin gen als gekluisterd aan dat raam. Er verliepen eenigc seconden: daarna werd het getik herhaald, en het geluid was nu dringender bijna eischend. Langzaam kwam ze overeind en opende het luik. Het was een pikdonkere avond, maar tegen de duis ternis kwam scherp een gelaat uit. „Oh, kom bin nen; het regent zoo," mompelde ze. Eric klom door het raam en stond vóór haar. „Het is heel onconventioneel," begon hij, „doch ik kon niet slapen voordat ik je nog gezien had." En daar na voegde hij er aan toe, daar hij de uitdrukking van haar gezicht zag. „Je hoeft niet bang voor voor het lichamelijke te wezen. Ik geef je de plech tige verzekering, dat ik mezelf volkomen in bedwang heb." „Wil je niet bij het vuur komen zitten?" vroeg ze op vreemden, rustigen toon. Hij droeg jas, noch hoed en zijn gezicht droop van het water. Hij deed wat ze verzocht, en even later zaten ze hij het haard vuur. Marcia was volkomen bedaard. Haar zenuwen waren haar niet meer de haas. „Ik moest komen," zei Eric, „en iets verklaren. Heb je er wat op tegen?" „Nee." „Ben je hang nu je voldoenden tijd heb gehad om er over na te denken?" vroeg hij. „Nee," zei ze weer. Hij keek haar onderzoekend aan, maar er viel niets uit de uitdrukking van haar gezicht waar te nemen. „Luister eens goed," begon hij. „Ik hen niet zulk een vervloekte lafaard als je denkt. Ik liet me door mijn verbeeldingskracht meeslepen: dat is al les, en op een gegeven oogenblik kon ik die niet aan. Kun je dat begrijpen? Heb jij ooit heb jij ooit gedroomd?" „Oh, ja, heel dikwijls zelfs," zei ze toonloos. En hierop voegde ze er aan toe: „Het is erg gevaarlijk zooicts te doen." „Zonder twijfel heb je gelijk," zei hij met iets van zijn gewone cynisme „Mijn buitensporigheid was evenwel van zulk enen onschuldigcn aard. dat jij er zelfs niet over had kunnen klagen „Mag ik je nu vertellen, wat ik droomde?" „Kan het eenig goed doen?" vroeg Marcia zacht. Hij trok zijn wenkbrauwen tezamen. „Ben ik dan 't Leek onbegonnen. De Mercuur is nouw eenmaal nie in te toornen tusschen muurkens of dijken. Maar zooas al meer gezeed: Kaasbol en Nonkel hadden volk genogt en Wcrendig ze wonnen d'n slag. D'n zaai was gered, 't voule nat kost in deuzen tijd gin kwaad, maar... do veurdeelen van de ge wonnen meters grond, waren veurloopig naar do knoppen, veur Kaasbol en Nonkel. 't Volk was wekenlaank in touw gewiest, de loo- nen gingen deur en d'n aanderen, d'n gewonen ar beid was blijven liggen! Maar... da kwam volgend jaar wel terechte! De grond was eenmaal gewonnen, die winst gold over jaren nóg, dus... Kaasbol en Nonkel keken malkaar weer 's „begrijpend" en „respectvol" in d'oogen. Maar... ochèrme! Oejoeijoei! Erm „slim" Kaasbolleke! Erm „slim" Nonkeltje! 't Bleef tobben! En as 's Zomers 't gouwen koren stond te golven op de vette klei-akkers, de holmen hogen van de zware vrucht, dan zette Augustus in mee regen, re gen, regen en wekenlaank viel d'n regen in plas sen op Pinnekensdraadland. De Mercuur... ge begrept. Ze gulpte d'r overvloedige water schuimend en bruisend over do vruchtdragende akkers, waarop de oogsten stonden te... verrotten. Neeë, zóów duur hadden Kaasbol en Nonkel nog nooit grond betaald, as deus ellendige paar duuzend meters, geroofd aan de Mercuur! 't Is waar gebeurd, amico. En dit vertesseltje schoot me te binnen, toen 't gicsterenavond in 't Dagblad v. N.Br. las: „Aan Beloië is door de botersmokkelarij, alleen al op NederlaAsche boter een schade toegebracht van 20 mleljoen frs." Neeë, de Mercuur is nie te stuiten. Nie deur hoer Kaasbol, nie deur boer Nonkel en mee gin legers werkvolk! De bron van do Mercuur blijft vloeien, altij vloeienl De stroom van Mercuur mot z'nen breejen, ruimen loop houwen. Is nie in te dijken tusschen hebzucht en machtsvertoon! Mag de Mercuur nie vrijelijk stroomen. dan zal ze 't doen op smokkelmanier, dwars over die dijken. En as Boer Kaasbol en Boer Nonkel en aandere Boeren laankst de Mercuur gelegen, «la nie leeren... dan zullen ze duur, heel duur d'n geroofden grond aan Mercuur betalen! Steeds betalen! En... straat- èrm sterven! Wien d'n schoen past, daar ievcraans m Den Haag... hij gaat z'n gaank, horre. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag 12 April, des morgens 10 uur, ten rnadhuizc. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burgemeester. Secretaris de heer Smits. Voorzitter opende met welkom en deelde mede, giste ren de procedure voor de rechtbank te Haarlem te hebben bijgewoond omtrent de afsluiting van het middenpad van het Achterpad van den heer Zwaarl. Woensdag na Pinksteren zal de uitspraak volgen. Naar aanleiding van de notulen werd door den heer Schermor eenigc aanvulling gevraagd, daar er niet genoeg in uitkwam, dat aan den Minister zou wor den géschreven dat de school „niet" zal worden op geheven en als het „moest" gebeuren, dat dan een geldelijke steun voor een centrale school van het Rijk wordt aangevraagd. Na eenige bespreking werd de voorgestelde wijzi ging aangebracht. De Secretaris deelde mede. dat het objectief aan den Minister is geschreven, zooals de heer Schermer nu voorstelt. De strandwacht Greeuw vroeg om een tweede wacht. Er zal worden afgewacht hoe het loopt. Voorzitter merkte op, dat er van de kustwacht eenige menschen aan het strand dienst zullen doen. Aan het Hoogheemraadschap wordt overgedragen een stukje land aan den Heerenweg voor f 1. Ingekomen stukken. Schrijven d.d. 28 Maart 134, no. 145, van de Ge deputeerde Staten van Noordholland, waarin medege deeld wordt de zienswijze van de commissie van ad vies inzake het destructievraagstuk, ingesteld bij be schikking van den Minister van Sociale Zaken, d.d. 8 Februari 1934. no. 17-4E, afd. Volksgezondheid. De Commissie komt tot de conclusie dat districts- gewijze aansluiting voor de Noordhollandsche Ge meenten bij de bestaande destructorcn de meest ge- wenschte oplosing is en geeft daartoe een schema van aansluiting. Gedeputeerde Staten geven de organen van de in ongenade? Weiger je me aan te hooren?" Zij bewoog zich .en ging iets verder van hem af zitten. „Nee, dat is het niet. Natuurlijk wil ik je aanhooren. Maar praten kan sommige dingen niet ongedaan maken, geloof je wel?" „Zeer zeker niet," gaf hij toe. „Niettemin kunnen feiten hierdoor vaak in een ander daglicht worden geplaatst en bestaat de mogelijkheid, dat we weer op den ouden, vriendschappelijken voet komen te staan. Zou je daartegen bezwaren hebben?" „Ik vrees," bracht Marcia uit, „dat ik niet goed over dit onderwerp kan praten. En ik denk mis schien het was duidelijk merkbaar welk een krachtsinspanning het haar kostte verder te gaan „en ik denk dat het 't beste is op bepaalde dingen niet te veel door te gaan. We hebben een heel pret tige»! tijd gehad: je bent voor ons allen even aardig geweest, maar nu is er een einde aan gekomen. Morgen zijn we al druk aan het pakken en den volgenden dag gaan we naar huis." „Oh, je vertrekt dus?" vroeg hij grimmig. „Jo loopt weg, Marcia, waarom?" Er was een ecnigszins strenge klank in zijn stem terwijl hij die vraag stelde. Ze hief haar hoofdje op en zag hem recht in de oogen. Het leek alsof zo hiertoe als het ware gedwongen werd: niet andei's kón handelen. „Ik doe het eenige wat me overblijft." „Dat is belachelijk", protesteerde hij. „Van een molshoop maak je een berg. Marcia, beste Marcia, ga nog niet weg." Ze hiel met een afwerend gebaar haar hand op. „Ik- heb een besluit genomen en daarvan ben ik niet af te brengen," zei ze bedaard. Hierop volgde een korte stilte: ze beefde over haar geheele lichaam en wendde wanhopige pogingen aan hem niet tc laten bemerken wat er in haar om ging. Zoodra hij begon te spreken zag ze weer op, en ze werd getroffen door den horden klank van zijn stem. „In orde! Ik begrijp het. Ik zal gaan." Ilij had de deur al bereikt voordat ze hem tegen hield. „Eric, Eric!" zei ze. „Wacht even." Zijn hand rustte op den deur!;nop, doch ineens e-rdc hij zich met een ruk om. Langzaam liep hij m]> harr top zonder iets tc zeggen. „Het. Rgt allerminst in mijn bedoeling je weg te jagen, of onvriendelijk te zijn zei ze haperend. „Ik

Schager Courant | 1934 | | pagina 17