Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 14 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9465 Coöperatieve Boerenleenbank. Theater Royal. DE DIEFSTAL TE GENT. DE HELFT VAN DEN WEG AFGELEGD Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De Urker visschers krijgen hun netten terug! De conversie van de staatsschuld geslaagd. Onze U L.O.«school. Groot aantal nieuwe leerlingen. Evenals elders mag onze U.L.O.-school zich in een groote belangstelling, wat het leerlingenaantal be treft. verheugen. Voor den op 1 Mei a.s. aanvangenden nieuwen cursus hebben zich wel een vijftigtal nieuwe leer- lingen aangemeld, een aantal, dat nog nimmer werd bereikt en dat wel mede veroorzaakt wordt, door den huidigen economischer) toestand. Intusschcn, hoe zeer deze groote aangifte voor ge noemde onderwijsinstelling is toe te juichen, brengt zij ook consequenties met zich mee en ons gemeen tebestuur zal onverwijld maatregelen dienen te tref fen om aanstonds de leerlingen te kunnen ontvan gen, en het verlangde onderwijs te kunnen doen geven. Nog ruim l i dagen en 1 Mei is daar. Spoed zal dus betracht moeten worden! JOPIE ZONNESTRAAL. Nico Snel s Koorklassen zullen Zondag 22 April a.s. in het Noordhollandsch Koffiehuis opyoeren de kinder-revue-operette in 1 bedrijven: „Jopie Zonne straal'*, tekst van Nico Splinter en muziek van den heer Snol. Ongetwijfeld zal er groote belangstelling voor de ze kinderuil voering zijn, zullen vele ouders en kin dervrienden deze revue willen zien en hooren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. VERKOOP WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITÉ. Het Plaatselijk Crisiscomité deelt mede, dat, dank tij de medewerking van het Hoofdbestuur der Poste rijen in de laatste week van April crisis-postzegels gullen verschijnen met een toeslag ten bate van bet Nationaal Crisis-Comité. Uitgegeven zullen worden: zegels van 5 on G rent met de beeltenis van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Dit is de eerste maai, dat een postzegel met de beeltenis van II. K. H. Prinses Juliana in omloop wordt gebracht. De baten van de postzegels door het PI. Comité ver kocht. zullen geheel aan het Schager Comité ten goe de komen. NA 31 Juli a.s. zijn de zegels niet meer verkrijg baar; zij blijven evenwel geldig tot en met 31 Mei 1935. De toeslag bedraagt voor de 5 cents zegels 4 cent en voor de 6 cents zegels 5 cent, de verkoopprijs be draagt dus resp. 9 en 11 cent NIEUWE DIRECTIE. In de gister gehouden vergadering van aandeelhou ders der N.V. v.h. Trapman en Co te Schagen, zijn met ingang van 1 Januari 1935 met algemeene stem men tot Directeuren benoemd de beeren: J. Keesman te Schagen en II. de Raat te Alkmaar. De beeren P. Trapman en K. Kerkmeer, die tegen hoveugeuoeindcu datum hun ontslag als Directeuren hadden aangevraagd, werden tot Commissarissen be noemd en blijven dus in die functie aan de ven nootschap verbonden. De jaarlijksehe algemeene vergadering werd ge houden op Vrijdag 13 April in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. Zwaag. Als Voorzitter fungeert de heer Joh. de Veer, die ln zijn openingswoord er zijn spijt over uitdrukt dat dit openingswoord niet in opgewekter toon kan zijn, want nog steeds zijn wc in de crisis. Ook de werk zaamheden der bank staan in dit teeken, want de uitbetalingen, verband houdende met de regeerings maatregelen geschieden allen via de bank en de boerenleenbank vormt in dit opzicht dus ook een zeer belangrijke schakel. Wel zijn er enkele licht punten t< noemen, toename opbrengst veilingen en een opleving hij industrie, doch de vooruitzichten zijn nog zeer somber. De resultaten van de bank stemmen tot tevredenheid, doch de afwikkeling met sommige leden mocht wel gunstiger zijn. Spr. wijst er op, dat, ais het bestuur blijkt, dat er onwil ol gemakzucht in het spel is, het bestuur niet zal schromen, maatregelen te treffen, teneinde de goed willige leden te Iwveiligen. Het bestuur is bereid en in staat medewerking te veriecnen, maar verwacht die ook van alle leden. Tot nu toe kwamen de zwakke posten niet op de balans tot uitdnikking, maar in verband met het aanhangige wetsontwerp belasting van kapitaal in de doode hand. en waar door do bank van het reservefonds ad 1 30.000 zal inoeten betalen, zal het aanbeveling verdienen, in den vervolge «ie dubieuse posten op de balans te stellen en van het reservefonds af te trekken. Dit verdient ook aanbeveling, teneinde aanspraak te kunnen maken op vorderingen uit het fonds voor bijzondere doeleinden. Spr. hoopt echter dat de om standigheden dermate mogen verbeteren, dat deze genomen voorzorgen vormen van een fonds voor bijzondere doeleinden noodeloos zullen blijken te zijn. De notulen worden door den heer A. Brak gelezen ze worden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat dc rente gelijk gebleven is met die van vorig juar. Jaarverslag 1933. Door den kassier, den heer Nottelman, wordt het volgende jaarverslag uitgebracht: Waar ik vorig jaar reeds wees op don tamelijk gedaalden omzet en het terugloopen van de spaar gelden, komt thans de crisis in mijn jaarverslag nog sterker t.ot uiting. De rekening daalde onder hot millloen, wat na 1926 niet meer voor kwam en «1e telling van de balans haalde het eindcijfer 1 500.000 niet. wat na 192? niet meer gebeurde. Toch was het aantal dagboekposten ruim 300 hoo- ger. namelijk 2934. zoodat de werkzaamheden steeds toenamen, vooral ook mee door de betalingen van crisisgeiden. We hebben n.1. uitbetalingen gedaan voor de crisis-zuivciccntrale, voor de tarweorganisn tle, voor de aardappelorganisatie, voor de rundvee centrale, voor de varkenscentrale, voor den gerst- steun en de uitbetalingen van f 5 per koe. Dit zijn werkzaamheden waar zeer weinig aan verdiend wordt; maar wij verleenen onze medewer king omdat dit overheidsmaatregelen zijn, die toch in het belang van den hocrenstand zijn genomen en we het gewenscht achten, dat deze op de minst kostbare wijze worden uitgevoerd. Waar ook meerdere malen zij die geen lid zijn of geen zaken doen met een boerenleenbank hiervan profiteeren, hopen we dat dit voor hen aanleidino mag zijn, met de boerenleenbank connecties aan tc knoonen. Ons ledental verminderde door vertrek en over lijden niet 7, terwijl 3 nieuwe leden zijn toegetreden einde 1933 was het aantal 195. In de samenstelling van het Bestuur kwam geen verandering, als regel werd de tweede Dinsdag in do maand vergaderd, terwijl in het begin van het jaar door de vele te controleeren posten nog drie extra vergaderingen noodig waren. De Raad van Toezicht vergaderde elk kwartaal, terwijl twee gecombineerde vergaderingen werden gehouden. Vanwege de Centrale Bank werd behalve de ge wone jaarlijksehe inspectie, een onverwachte kasop name gehouden, waarbij boeken en bescheiden in orde bleken te zijn. Einde 1933 waren in omloop 464 spaarboekjes, 63 loopende rekening boekjes en waren er 141 voorschotten verstrekt. Dc rekening sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 954240.25. De balans van dc spaarbank tot een be drag van f 404180.95. Het eindcijfer van de balans was f 461344.21, terwijl er een saldo of winst werd gemaakt van f 2709.59. Van half April tot half Juli moesten we geld. zij het dan ook een klein bedrag van de Centraio Bank betrekken. Dc overige maanden hadden wij een tegoed in Utrecht. Do hij ons gedeponeerde spaargelden zijn weer teruggeloopen met ruim f 50.000, dus door elkaar f 1000 per week. Dit is wel aan de tijdsomstandig heden te wijten. Het is toch meermalen gebeurd dat bejaarde mensclicn hun sinds jaren bij ons staande spaargelden hebben opgenomen om hun kinderen, die in hun bedrijf te kort kwamen te helpen. Dit teekent den toestand, en ik sluit mijn verslag dan ook in do hoop. dat dit een volgend jaar meer opti mistisch mag zijn. De Voorzitter dankt den heer Nottelman hartelijk voor de vele werkzaamheden die hij zich weer als kassier heeft willen getroosten en spr. feliciteert den heer Nottelman met diens volledig herstel. Voor de wijze waarop de heer A. Brnk tijdens dc ongesteld heid van den kassier als tijdelijk kassier is opge- terden, wordt hem gaarne dank gebracht. Bij monde van tien heer P. S. Eenhoorn verklaart de Raad van Toezicht, dat alles steeds in orde werd bevonden en lof wordt gebracht aan den kassier voor diens werk. De verhouding tusschen Raad van Toezicht. Bestuur en Kassier was steeds zeer goed. De rekening 1933 wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van f 951.240.23. de balans der spaarbank tot een bedrag van f 404.180.95 en die der Boeren leenbank tot een totaal bedrag van f 461.344.21, waar onder een winstsaldo van f 2709.59. Goedgevonden wordt om 9'10 deel van deze winst te storten in het reservefonds en 1/10 deel in het pensioen fonds. Verkiezinqen. Het aftredende bestuurslid, de heer Joh. de Veer, wordt herkozen, evenals het aftredende lid van den Raad van Toezicht, de heer M. Kant. Beiden nemen de benoeming aan, waarop felici tatie volgt. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE" en «»p PROEF Garage C NIEUWLAND, BERGEN. N.O.G. Nadat in de Februari-vergadering van de afdec- ling Schagen van het N.O.G. de heer Loggers, Bur gemeester van Barsingerhorn, voor de aanwezige leden een causerie had gehouden over „Inflatie", waardoor een duidelijk inzicht in dit onderwerp ver kregen werd, en in de Maart-bijeenkomst de heer Krabbendam, hoofdbestuurslid, een beschouwing had gegeven over de fusie-kwestie N.O.G. en Bond, hield de heer Do Vries te Schagen j.L Donderdag een lezing over „Niets nieuws onder de zon." Hierin zette hij uiteen, hoe vele zak en,die oogen- schiji)lijk nieuw lijken, in de Oudheid reeds bij de volkeren voorkwamen, zij het dan, dat de vormen, waarin ze optreden, eenigszins gewijzigd zijn. Zoo hoorden we, hoe parfumerie, lippenstiften en poe- dordoosjes in de grijze oudheid volkomen bekend waren. Ook de stroomingen van tegenwoordig als communisme en fascisme, toegegeven dat ze zich op andere wijze uitten, zijn te vinden in de oudere en nieuwere geschiedenis. En zoo kon de inleider Salomo's woorden: „er is geen nieuws onder de zon" terecht tot de zijne maken. Voor de heer De Vries het woord kreeg, heette de Voorzitter de vrij talrijk opgekomen leden van harte welkom. De notulen gaven geen aanleiding tot op merkingen. Onder de ingekomen stukken dienen genoemd te worden, die van 't Hoofdbestuur, waarin aangedrongen werd. onverslapt de actie voor de openbare school te voeren, vooral in den tijd, wan neer nieuwe leerlingen toegelaten worden. Verder werd gewezen op de prachtige actie van de afdecling Amsterdam om jeugdige collega's, die geen betrekking hebben, werk te verschaffen. Een schrijven van de propaganda-commissie spoor de aan tot onvermoeide ijver om het aantal leden tc vergrooten. Op 31 December telde de organisatie 6175 leden, terwijl dit aantal nog steeds groeit Vervolgens kwam de propaganda-feestavond ter sprake, die door het overlijden van de Koningin- Moeder was uitgesteld. De voorzitter sprak de hoop uit dat allen aanwezig zouden zijn en ook anderen zooveel mogelijk op te wekken, Zaterdag a.s. 's avonds 7,30 uur bij Igesz aanwezig te zijn. Koning der Wildernis. Een dier grootsche en gigantische filmwerken, die de laatste jaren in de wildernis zijn opgenomen, draait deze week in Theater Royal. De ..Koning der Wildernis" met Buster Crabbe, den Olympischen Zwemkampioen in de hoofdrol, is gebleken één der beste films op dit gebied to zijn. Joe Nolan, die in Afrika is om leeuwen voor een circus te vangen, vindt bij een Engelschen ranch-hezitter een pracht van een circus-attractie. Het is een „leeuwen-man", die als klein kind tus- schen de leeuwen is opgegroeid en die nu door No lan gekocht wordt. De gevangene wordt in een kooi naar Amerika vervoerd. In de haven van bestemming aangeko men, opent een douane-beambte de kooi, waarin Ras pa de „leeuwen-man" is opgesloten. Deze ontvlucht, springt over boord en zwemt naar land. Met niets anders aan dan een pantervel, verwekt de voort vluchtige onder de bewoners der stad sensatie, zoo dat de politie hem weldra op de hielen zit. Kaspa klimt door een open raam een huis binnen en daar hij honger heeft, eet hij van een pas ge dekte tafel het ontbijt op. dat Anne Rokers en har vriendin bezig zijn klaar te zetten. Na van de schri hekomen te zijn, weet Anne den vreemd uitziende Indringer bezig tc houden en zoowaar zijn vriend schap te wekken. Als de politie, inmiddels ge wan schuwd door Anne's vriendin, Kaspa komt arrester ren. is het Anne die in staat is hem te kalmeeren Hii doet alleen wat zij zegt Kaspa wordt naar het circus teruggebracht en slechts als Anne bij hem is, wil hij er blijven om zijn leeuwen te verzorgen. Anne wordt door den di recteur geëngageerd als Kaspa's geleide. Zij traan met het circus op reis en voordat een jaar verstre ken is. is Anna er in geslaagd Kasna te leeren spre ken en hem tot een beschaafd mensch on te kwee ken .In zijn hart echter bezit hij nog steeds een groote liefde voor zijn wilde dieren en heeft hij heimwee naar Afrika. Als eindelijk het circus in Anne's geboorteplaats terugkomt, besluiten Kaspa en Anne, die geneog hebben van het circusleven, te trouwen. Kaspa neemt afscheid van de dieren en vertrekt met Anne. Maar niet voor langen tijd, want er breekt brand uit in het circus. De bezoekers veroor zaken een paniek. De menagerie is door vlammen omringd cn als eenige mensrhen een poging doen om de beesten te redden, gebeurt het ontzettende. De dieren ontsnappen en rennen de stad in. dood en verderf verspreidend. Zij vallen de bewoners aan en nu zij eenmaal filoed geproefd hebben, kan geen macht hen weerhouden. Kaspa. de „leeuwen-man", vergezeld van Anne. komt op de plaats van het on heil. In enkele dramatisch en sensationeele scènes zien wij de „leeuwen-man" zijn invloed aanwenden om de dieren in hun kooien te drijven. Eén tijger echter is nog vrij en staat op 't punt Anno aan te vallen. De leeuw, welke door Kaspa juist naar zijn kooi gebracht wordt, komt echter tusschen beide en weet na <jen hevigen en spannenden strijd de tijeer te verslaan Anne is gered. Enkele maanden later zijn Anne en Kaspa, wien als belooning voor zijn ontreden de leeuwen ge schonken zijn, in Afrika. En nadat hij zijn vrienden, de wilde dieren, de vrijheid heeft hergeven, sluit Kaspa Anne in zijn armen, overstelpt door geluk in hot land te zijn. dat hun paradijs zal worden. MARKTOVERZICHT. Over 't geheel waren er wel heel goede kwaliteit vette koelen aangevoerd, Donderdng j.1. De, handel was matig. Zie vorige markten. Op andere markten was het niet rooskleurig. Hier konden de duursten ook niet meer gelden dan 28 ets. De heer W. Kooij- man verkocht er twee stuks gelde koeien, ieder f 215.de één ging naar Den Helder, en éen bleef in Schagen. Voor een koe werd nog f 230 geboden, maar de eigenaar, de heer H. Kooii. van de Yennik. wilde dit niet doen. dus de koe ging huis-toe. De handel in kalfkoeien was goed. de hoogste no- teering was f 255, dat wil wat zeggen. De gelde koeien werden stug. duur verkocht heette het. maar voor 's morgens acht uur hadden de heeren Jb. Kooij en Zoon te 'tZand er al 16 stuks verkocht, dus zou men denken van een vluggen handel. De aanvoer was goed en alles werd verkocht. De pinken werden op deze markt ook duur ver kocht. Nuchtere kalveren was veel vraag naar: deze handel was vlug. De kalveren ln doorsnee waren wel f 1ü0 hooger hij de vorige week. In naarden was niet veel to doen. De handel in oude slachtschapen was goed. deze golden 1527% gld. In overhouden voor de weide was het een stuggen handel, voor de slacht werd niet gekocht. Aans pek leek wel niet veel behoefte, de hoogste noteering. 18 ets. is minder bij vorige weken, dus een trekkende handel. De handel in biggen en schrammen was kalm. Bokken en geiten, handel stug. De aanvoer op de kinpenmarkt was weer niet groot, maar wij zitten in den tijd van eierengaren. Dan worden ze natuurlijk thuis gehouden. Regeerings^oeien 29 stuks aangevoerd. Over *t geheel was het een levendige, drukke markt, met veel bezoek. Zijn de dieven reeds Dinsdagavond met hun buit er vandoor gegaan? Inzake den diefstal van hef paneel uit de kathe draal te Gent wordt thans gevreesd, dat do dieven reeds Dinsdagavond inplaats van Woensdagnacht met hun buit zijn vertrokken en gemakkelijk over de grenzen zouden zijn gekomen, omdat het alarm toen nog niet gegeven was. Hierboven een afbeelding van bet gestolen paneel. De voorzitter der vereeniging van Belgische anti quairs verklaarde overtuigd te zijn, dat de diefstal door vreemdelingen moet gepleegd zijn„ die zich daarna naar Amsterdam moeten begeven, hebben, waar, zeide hij, een soort bende bestaat, die zich in dit genre diefstallen gespecialiseerd heeft. Bij het opsporen van de daders nog geen voet verder. Volgens een artikel in de „Indépendance Beige" nn gistermorgen, zou kanunnik Van den Gheyn vis zijn meening te kennen hebben gegeven, dat hiitschers bij den diefstal van het paneel de hand n het spel zouden hebben gehad. Hetzelfde ver- laarde gisteravond de bijzondere correspondent an de „Derniere Heure" die te Gent een langdurig nderhoud met den kanunnik heeft gehad. Van evoegde zijde te Gent wordt ons echter verzekerd, Idus de Brusselsche corr. van het Alg. Hsbl., dat anunnik Van den Gheyn zich niet in dezen zin Iieeft uitgelaten. Hij heeft in een onderhoud met de journalisten o.m. de veronderstelling geopperd, dat de dader een maniak zou zijn, en op een desbe treffende vraag van een der verslaggevers ver klaard, dat deze maniak natuurlijk ook wel een dweepziek Hitleriaan zou kunnen zijn. Bijzondcren nadruk heeft hij hierop niet gelegd. Het onderzoek van de politic is nog geen stap gevorderd. Men is op het oogenblik doende de vreerndelingenlijsten van de hotels te controleeren Natuurlijk doen allerlei wilde geruchten de rondo, maar in feite blijft het diepste mysterie over de zaak hangen. De Duitsche Rijksminister Dr. Göbbels over politieken toestand. - Bewapenings kwestie in een beslissend sta dium. Het D. X. B. meldt uit Berlijn: Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehouden over den politieken toestand en o.m. verklaard, dat in iets meer dan een jaar de helft van den weg is afgelegd, waarvoor de leider had gedacht vier jaar noodig te hebben. De arbeiders hebben zich in deze tijden grootendeels moe ten tevreden stellen met loonen, die niet. in overeen stemming waren met het hooge culturoele peil van ons volk. GÖBBELS VOOR DE MICROFOON. Omtrent de kerkelijke quaestie zeide Göbbels, dat in Duitschland nóch een arbeiders-, nóch een burger lijke-, doch" slechts een Duitsche pers bestaat. De con fessies en haar vrijheden te beschermen is de zaak der regcering. Deze zal deze bescherming waarschijnlijk effectiever uitoefenen dan bladen en partijen. Hun stroomarmen hebben allerminst het recht do regeering en het nationaai-socialisme daarom van een nieu.v heidendom te beschuldigen, omdat zij op politiek ge bied de totaliteit voor zich opeischt, doch overigens een ieder op zijn manier zalig wil laten worden. Wij zullen niet dulden, dat hot werk van ons ge- loof ergens ook maar eenige schade lijdt. Onze lankmoedigheid is geen zwakheid. Wij hebben iets beters enbelangrijkers te doen. De Duitsche natie staat midden in eett taaien strijd om haar rechtsge lijkheid. De quaestie der bewapening schijnt thans in een beslissend stadium te treden. De leider heeft het standpunt der Duitsche eer gehandhaafd. Wij moeten onze grenzen kunnen beschermen, om in vre de te werken en de welvaart van ons land te ver- meerderen. Ons standpunt inzake het recht is onver* anderd. Meervoudige Strafkamer. Bij vervroegde uitspraak bevestigde de Rechtbank het vonnis van den Hoornschen Kantonrechter, waar bij de Urker visschers T. B., P. B., R. B., T. H., P. P.p J. S., P. de V. en KI. V. werden veroordeeld ter zake ht visschen zonder acte op het thans als binnenwater, aangemerkte IJselmeer, echter mot wijziging van ue straf die werd bepaald op f 3 boete subs. 3 dagen hech tenis voor elk der appellanten, terwijl voorts werd gelast teruggave der in beslag genomen en verbenrd verklaarde netten. Als raadsman en verdediger in al deze Hooger ba- roepzaken opponeerde Mr. A. Schenkeveld, advocaat te Alkmaar. Huishoudonderwijs. Blijkens eon voorkomende advertentie in dit num mer stelt de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw- Rollecate" te Deventer de inschrijving open voor den nieuwen cursus tot opleiding van huishoudkundige ten plattelande. Het doel van de school is: A de vorming van huishoudkundigen ten platte lande; B. de opleiding voor de akte N XIX (Icerares hij hel Jandbomvhuishoudonderwijs) c. het geven (bij gebleken behoefte) van kortero of langere cursussen op het gebied van het land- bomvhuishoudonderwijs. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar genoemde advértentie in dit nummer. In totaal voor 903 millloen gulden Ingeschreven. De op 12 dezer plaats gehad hebbende algemeene conversie van Nederlandsche staatsschuld ten bedrage van 900 millioen is geslaagd. Ter conversie werd aangeboden een bedrag van 718 a 749 millioen, terwijl het totaal van de vrije iu« schrijving bedraagt 155 a 156 millioen. In totaal is derhalve, naar de voorloopige uitkom sten, ingeschreven voor een bedrag van ruim 903 mil lioen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5