Kijken is Koopen CLOECK Het 60 millioen plan. No. 23330 Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Minister Verschuur treedt af» Ontslag aangeboden wegens gezondheidsredenen. RIJKSMIDDELEN IN MAART. Mislukte" roofoverval te Rotterdam. BERLIJN'S MOTIEVEN. Voor verhooging der militaire begrootingen. Prinses Juliana naar Zeeland. Doodelijk ongeval te De Bilt. Afscheid Ds. Melchers. Wat het aanhangig ontwerp wil. Dinsdag 17 April 1934. Postrekening SCHAGGR 77ste Jaargang. No. 9466 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET KABINET HEDEN BIJEEN. De Minister van Economische Zaken, mr. T. J. Ver schuur, heeft op medisch advies wegens gezondheids redenen dezer dagen aan Hare Majesteit de Koningin ontheffing uit zijn ambt verzocht. De heer Ver schuur heeft met zijn ambtgenoot mr. Deckers reeds deel uitgemaakt van het derde mi- nisterio-Ruvs de Beerenbrouck (19291933), eerst als minister van arbeid, handel en nijverheid, on na 1 Mei 1932, bij de wijziging van den naam van zijn de partement, als mi nister van oecono- mischc zaken en arbeid. Als minis ter van oeconomi- eohe zaken is hij toen, in verband met de oprichting van een nieuw de partement van so- ciale zaken, over- MINISTER VERSCHUUR, gegaan in het tweede ministeric-Colijn. Er ia geen minister geweest, die gedurende de laat ste jaren zoo den last van de crisis te torsen heeft gekregen, als deze bewindsman. Zijn groote kalmte en zijn zin voor humor, waarvan zijn redevoeringen dikwijls blijk gaven, hebben hem ongetwijfeld gehol pen aan do zware eischen van zijn ambt het hoofd te bieden, totdat zijn physieke krachten te kort bleken te schieten, en hij voor een niersteenlijden, naar werd gemeld, in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Op een hoopgevend bericht, dat hij daaruit zou wor den ontslagen en alleen eenigen tijd rust moest ne men, volgt nu deze ontslagaanvrage. Wellicht moet de tijd van rust op advies der geneesheeren langer duren dan de heer Verschuur met de hooge eischen, welke aan het bestuur van zijn departement onder de bestaande omstandigheden gesteld worden, ver- ecnigbaar heeft geacht. Er verluidt intusschen. dat ook, en zelfs vooral, politieke redenen aan dit besluit ten grondslae liggen, hetgeen wij onder voorbehoud mcdedeelen, aldus de N.R.Ct Welke bezwaren men in sommige opzichten ook te gen zijn beleid moge hebben gehad, niet ontkend kan worden, dat hij in het debat oen groote behecrsching van de stof aan slagvaardigheid paarde en dat in het bijzonder in zijn credit moet worden geschreven, dat hij zich taai verzet heeft tegen den aandrang in zijn eigen partij (de R.K. Staatspartij) naar een zoogen. actieve, d.wz. protectionistische hanedlspolitiek.Deze werd nog in de eergisteren verschenen memorie van antwoord inzake liet invoerrechtcnontwerp, waaron der ook zijn handteekening staat, opnieuw afge wezen en men herinnert zich hoe hij nog zeer on langs in de Eerste Kamer krachtig van repliek dien de, toen uit den kring van zijn partijgenooten ge tracht werd de regeering tot andere gedachten te bewegen. Het kabinet heden bijeen. Alvorens de Kroon op het verzoek om ontslag uit zijn ambt door minister Verschuur, zal beslissen zal de ministerraad zich er over beraden. De raad van ministers zal daartoe morgenochtend bijeenkomen. Dan zal ook heslist worden, wie van de ministers de werkzaamheden van den heer Verschuur zal waarnemen totdat in de opvolging zal zijn voorzien. De gezondheidstoestand van Minister Verschuur. Zijne Excellentie voor her stel van gezondheid naar Frankrijk. Omtrent den gezondheidstoestand van Minister mr. T. J. Verschuur, die zooals bekend, in verband met een niersteenaandoening in het Maria- Pavil joen te Amsterdam is verpleegd, kan nog worden medegedeeld, dat gisteravond de Minister het zie kenhuis heeft verlaten. Op advies van zijn geneesheeren moet Minister Verschuur thans, waar hij door kolieken en de be handeling zeer vermoeid is, gedurende geruimen tijd rust nemen. Wij vernemen in dit verband, dat de heer Ver schuur zich voor herstel van gezondheid naar Royat in Frankrijk zal begeven. MOTOR OP HET TROTTOIR. Kindje doodgereden. Zondagmiddag omstreeks half een heeft in de ge meente Nistclrode een motor-ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een motorrijder, die bezig was hot rijden te lee- ren, raakte plotseling de macht over het stuur kwijt, waardoor hij op het trottoir voor de woning van den heer v. d. Velde, waar een 3-jarig dochtertje gezeten was, terechtkwam. Het kind werd aangereden en zoo danig gewond, dat het vrij spoedig na het ongeval overleed. De politie heeft de zaak in onderzoek. LOONREGELING IN DE ZAANSTREEK. Woensdag besprekingen. Op het departement van Sociale Zaken zal Woens dagochtend een bespreking worden gehouden onder leiding van mr. De Vries over moeilijkheden bij de loonregeling bij de fabrieken in de Zaanstreek. De omzetbelasting nog steeds ver beneden de raming. Het maandelijksche overzicht van den stand der Rijksmiddelen vermeldt, dat aan directe belastingen grond-, inkomsten-, vermogens- en verdediginsrsbclas- ting) op ultimo Maart van het dienstjaar 1934 was ontvangen een totaal zuiver bedrag van f 38.659.305.0C. Bij den vorigen dienst was de opbrengst tot en met dezelfde maand van 1933 f 43.763.947.03. De opbrengst der overige middelen bedroeg over de maand Maart 1934 f26.045.lSl (Mrt. 1933 f 26.165.756.87) Aan omzetbelasting is thans na drie maanden ontvangen f 9.181.610.31, welke opbrengst dus nog steeds belangrijk beneden de raming, die voor drip maanden f 20.375.000.00 bedraagt, is gebleven. De op brengst over de maand Februari bedroeg f2.608.546 tegen f 3.227.427.27 over de maand Maart, hetgeen dus ongeveer de helft van de maandelijksche ra ming is. Als oorzaken van de opvallende mindere op brengst worden ook thans weer genoemd de groote oude voorraden en de terugslag van den grooten in voer in de laatste maanden van 1933, terwijl tevens het feit, dat de gebruikte zegels voor een deel op crediet ontvangen zijn, van invloed schijnt te zijn geweest. Ook de couponbelasting is nog ver heneden de ra ming gebleven, hetgeen echter verklaard wordt door het feit, dat de raming over een vol jaar is berekend terwijl de betreffende wet eerst op 25 Februari jl. in werking is getreden. ütf inkomsten ten bate van het gemeentefonds tot en met Maart 1934 bedroegen f 88249.054.5& (vorige dienst op hetzelfde tijdstip f74.638.267.58). Hei Wegenfonds bracht over Maart 1934 op f845.372.52. Juffrouw in het portaal van haar wo ning overvallen cn bedreigd. Dader na achtervolging gearresteerd. Gistermiddag kwart voor één is in een pand aan de C. P. Tielestraat to Rotterdam een zeer brutale overval gepleegd. In pand 41 aan die straat woont een juffrouw van ongeveer 55 jaar, welke juffrouw een aantal huizen bezit. Gistermorgen is zij, zoonis zij gewoon is om to doen, de huur op gaan halen. Juist toen zij in haar woning was teruggekeerd, werd er geheld. Zij deed open en een als heer geklee do man trad binnen; deze sloot onmiddellijk de deur achter zich, richtto een revolver op do verschrikte vrouw en op brutale toon eischte hij haar geld. De vrouw begon daarna hevig te gillen, hetgeen geluk kig werd gehoord door zekeren G. Timmermans uit do Pupillenstraat, die een paar huizen verder op straat stond. Timmermans snelde te hulp en trapte de deur in van welke gelegenheid de aanrander dankbaar pro fiteerde om de vlucht te nemen. Timmermans liep hem echter na. Tijdens deze achtervolging zag do vluchteling kans zijn revolver in een passeerenden vrachtauto te werpen. Een surveilleerende politieagent slaagde er ten slotte in den man to grijpen. Hij is naar het politie bureau aan de voorstraat overgebracht Do revolver is in de vrachtauto teruggevonden. Het wapen bleek ongeladen en defect te zijn. Naar wij vernemen is de dader -van den overval de 26-jarige los-werkman J. O. Het slachtoffer is de 62-jarige weduwe H. Z. De nota aan Londen gepubliceerd. Londen. De nota, die de Duitsche minister van buitcnlandscho zaken gericht heeft aan den Brit- schen ambassadeur te Berlijn in antwoord op vra gen betreffende de verhoogingen van de Duitsche begrootingen voor vloot, leger en luchtmacht, is he den door den minister van buitenlandscbe zaken, Sir John Simon in het Lagerhuis bekend gemaakt Do nota houdt in, dat met betrekking tot de be grooting voor het leger ten bedrage van 654.0 mil lioen R.M., hetgeen een verhoogihg beteekent van 172 millioen, deze verhooging noodzakelijk i3 voor voor bereidingen, welke in den loop van het bcgrootings- jaar zullen moeten plaats vinden ten behoeve van de omzetting van de rijksweer in een militieleger met korten diensttijd. Het opnemen van deze som men op de begrooting voor dit doel vloeit voort uit den staat van onderhandelingen met betrekking tot de ontwapuningskwcstic. De uitgaven voor vloot- doeleinden zijn geraamd op tweehonderd zesender tig millioen Rijksmark. Deze verhoogde uitgaven do verhooging bedraagt 50 millioen zijn ver oorzaakt door de gestegen kosten van systematische vernieuwing van reeds lang verouderde eenheden van do Duitsche vloot, waarvan de vervanging, deels op grond van veiligheid voor de bemanningen, niet langer kan worden utigesteld. De bogrooting van het ministerie van luchtvaart kan niet beschouwd wor den als een bcwapeningsbegrooting. Zij bestaat uit een bogrooting voor luchtvervoer cn ecu begreoting voor luchtverdediging. De geraamde uitgaven voor luchtverkeer bedragen 160 millioen tegenover 77 mil lioen in vorige jaren. Deze verhooging vindt haar ontstaan aan de vervanging van verouderd vlieg- tuigruatcriaal van de particuliere Duitsche lucht transportmaatschappij „Lufthansa", die gelijk dit in andere landen het geval is, regeeringssubsidies krijgt voor uitgaven, die noodig zijn voor verhoogde veilig heid in de lucht, voor de installatie van systemen van verlichting en draadlooze richtingbepaling in verband met vliegen in den winter en des nachts voor de lange-afstandslijnen, benevens voor de ont wikkeling van het overzeeschc luchttransport en wetenschappelijk onderzoek op het gebied van lucht transport in het algemeen. De begrooting voor luchtbescherming bedraagt 50 milioen R.M. Op de begrooting van het vorige jaar was slechts 1.3 millioen R.M. voor dit doel opgeno men, aangezien de organisatie van de luchtverdedi ging in dien tijd nog slechts in zijn eerste stadium verkeerde. De pas tot ontwikkeling gekomen orga nisatie bedoelt de bescherming van de burgerbevol king tegen luchtaanvallen. De werkzaamheid dezer organisatie bestaat in het inrichten van kelders, die gevrijwaard zijn tegen gas en granaatscherven, het trainen van afdeelingen in het schadeloos maken van gifgassen, uitbreiding van het brandbluschsys- toem, liet trainen van bijzondere afdeelingen voor waarschuwing, technische reparaties en andere der gelijke zaken. Bezoek aan verschillende steden. Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana in de maand September a.s. een bezoek brengen aan de provincie Zeeland en verschillende steden bezoeken. Een gedeelte van de reis wordt gemaakt aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. Motorrijder de macht over zijn stuur kwijtgeraakt. Gistermiddag, omstreeks 5 uur heeft op den Eei> sten Brandenhurgerweg te De Bilt een ernstig onge val plaats gehad, waarbij een persoon het leven ver loor. De 24-jarige A. A. Dikkers, wonende te Bilthoven, reed met zijn motor op genoemden weg in de rich ting van den Utrcchtschenweg. Achter op de duo van den motor was een juttczak gebonden. Vermoedelijk raakte deze zak onder het rijden los en heeft de be stuurder, zich omdraaiende, getracht het voorwerp goed te bevestigen, tengevolge waarvan hij het stuur kwijt raakte. D. reed tegen een boom, en was op slag dood. De motor werd totaal vernield. In tegenwoordigheid, in de eerste plaats van be langstellenden, gemeenteleden en voorts van alle ringcollega's, tal van predikanten uit Leeuwarden, Weidum, Wartena, enz., heeft ds. G. W. Melchers gistermiddag afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Warga, welke hij sedert 1919 heeft ge diend. Nadat gezamenlijk was gezongen het eerste vers van psalm 103 en ds. Melcliers I Corinthe 13 had gelezen en voorgegaan was in gebed, sprak hij naar aanleiding van 2 Thimothcns 47: Ik heb den goeden strijd gestreden, den loop beëindigd en het geloof behouden. Hij liet zijn 40-jarige ambtstijd aan zijn oog voor hij gaan. Gedurende zijn lidmaatschap der Tweed* Kamer werd hem niet de noodigc geestelijke onaf hankelijkheid voor zijn ambt gewaarborgd en besloot hij dit wetgevend lichaam te verlaten. Zijn belang stelling keerde spoedig lot de kerk terug. Na te heb ben gewaagd van den strijd ook in de kerk, zeide spr. met Paulus: Ik heb den goeden strijd gestre den, hoewel ik weet dat ook ik ten deele gekend hel) laat ik toch niemand toe te twijfelen aan de zui verheid van mijn bedoelingen. Aan het einde van zijn predicatie richtte hij zich tot de leerlingen der catechisatie, tot den ring van zijn collega's om zijn grooten dank te uiten voor de sympathieke houding tijdens zijn ziekte, tot den kerkeraad voor de har telijke samenwerking en tot de kerkvoogden die een moeilijken tijd tegemoet gaan nu deze vacature nog niet kan worden vervuld. Vervolgens sprak consulent Borgman den scheidenden predikant toe, namens de gemeente en kerkerand. Gij gaat thans heen met een geloof, dat in de Wargaster jaren sterker en dieper is geworden, zeide hij. met uw vroyw, die met u heeft meegeleefd, met haar die ook uw strijd heeft meegestreden en het misschien veel moeilijker heeft gehad dan gij zelf. Verder sprak nog de heer Kooistra. namens de kerkvoogdij, die den scheidenden predikant dank zegde, ds. II. A. Ysbrandv uit Grouw namens de ringprediknnten wien het spijt, dat een markante persoonlijkheid met sprankelondcn geest hen verlaat en tenslotte heeft gesproken de heer A. de Vos uit Leeuwarden namens de vereeniging Kinderzorg in den classis Leeuwarden, waarvan ds. Melchers voorzitter was. Ds. Melchers dankte allen, waarna hij voorging in gebed. Tot slot van den dienst werd staande het tiende vers van psalm 68 gezongen. In de pastorie hebben vele ouden en jongen nog van den predikant afscheid genomen. Het geneesmiddel moet niet gezocht worden In uitvoering van werken, waarvoor geld be schikbaar is, maar in versobering, waar door geld voor werken zal vrijkomen. Productiekosten moeten dalen door vermindering van vaste lasten. In de memorie van antwoord aan do Tweede Ka mer inzake het crediet van f 60 millioen voor werk verruiming heeft de regeering nog eens uitvoerig uiteengezet, waarom een loonsverlaging vereischt is hij het uitvoeren van dat groote werkverruimings- plan. Het geneesmiddel moet niet worden gezocht in een forceeren van de uitvoering van werken, waar voor het geld niet beschikbaar is in welk geval de volksrijkdom nog sneller zou afnemen, maar in een zoodanige versobering van de volkshuishouding, dat door besparing de middelen worden verkregen, welke voor uitvoering van deze werken noodig zijn. De regeering merkt verder op, dat zij met haar ontwerp niet uitsluitend beoogt, door uitvoering van een aantal openjmre werken de werkloosheid tijde lijk to doen verminderen, maar tevens do aanpas sing van het geheele bedrijfsleven aan de gewijzig- do internationale omstandigheden te bevorderen en daarmede ook het herstel van het budgetair even wicht in de hand te werken. Productiekosten verlaagd door slinken van vaste lasten. De regeering is van meening dat verlaging der productiekosten niet uitsluitend moet worden ver kregen door loonsverlaging, maar zooveel mogelijk door vermindering der vaste lasten. Dat zij naar vermogen in deze richting werkzaam is, bewijst de dezer dagen tot stand gekomen conversie op groote schaal van de Nederlandsche staatsschuld. In haar onderzoek naar de maatregelen, die op het stuk van het executierecht moeten worden ge troffen, heeft de regeering ook het vraagstuk van een dwangaccoord buiten faillissement betrokken. Een ontwerp tot wijziging der faillisementswet op dit punt bevindt zich in vergevorderden staat van voorbereiding. Ook de regeering is van oordeel dat verbeteringen in de organisatie van bedrijfsleven door de verschil lende bedrijfstakken zelf tot stand zullen moeten worden gebracht, al zou de overheid daarbij even tueel de helpende hand moeten bieden. Indien doelmatige reorganisatie, door een groote meerderheid gewenscht, dreigt af te stuiten op het verzet ccncr klcino minderheid, zal het zeker ernsti ge overweging verdienen ol hier ingrijpen van over- heidswego niet gewenscht moet worden geoordeeld. Overal waar do regecring steun moet verleencn, wordt gestreefd naar sancering ook van de kapitaals- politiek. Zoo is door de hypotheekbanken de ver- eischte medewerking toegezegd, ter verkrijging van bouwcrediet voor goedkoopen woningbouw tegen een in verhouding tot de rente der pandbrieven zoo laag mogelijk gerekenden rentevoet. In hoever op dezen weg nog verder kan worden doorgegaan, zal de praktijk moeten leei'cn. Voor een goed begrip van zaken moet op den voorgrond worden gesteld, dat het doel, met 't wets ontwerp beoogd, geen ander is, dan om het Neder landsche volk zooveel mogelijk te verlossen van den geesel der werkloosheid. Vraagstuk der loonnormen. Van een plan als het onderhavige is alleen dén blijvend nut tot vermindering dor werkloosheid te verwachten, indien het tevens wordt gebruikt, om op zoo ruim mogelijke schaal aanpassing van het bedrijfsleven te verkrijgen aan het internationale peil der productiekosten. Gestreefd zal moeten wor den naar een zoodanige loonsbepaling, dat aan het grootst mogelijk aantal arbeiders de gelegenheid wordt geboden, om in het bedrijf werkzaam te zijn. De regecring wil trachten, langs dén weg van onder handeling te komen tot zoodanige loonnormen, als wenschelijk en noodig zijn om een zoo groot moge lijk aantal arbeiders te behoeden voor de ellende der werkloosheid. Teneinde het overig zooveel mo gelijk te vergemakkelijken en een vlotte oplossing van geschillen te bevorderen, heeft de regeering een orgaan als het Werkfonds ingesteld, waardoor nauw contact met de organen va nhet maatschappelijk le ven zal zijn verzekerd. Gold voor woningbouw. Ook worden telkens wanneer zich de gelegenheid voordoet, met de betroken geldschieters onderhande lingen gevoerd. Als voorbeeld kan worden medege deeld, dat door de hypotheekbanken de vereischte medewerking is foegezegd ter verkrijging van bouw crediet voor goedkooper woningbouw togen een in verhouding tot de rente der pandbrieven zoo laag mogelijk berekenden rentevoet. In hoeverre op dezen ueg nog verder kan worden voortgegaan, zal de practijk moeten leeren. De regeering is daaromtrent niet pessimistisch gestemd. Huurverlaging. De regeering zal tot verlaging van huren mede werken door in samenwerking met de gemeente zoowel den houw van goedkoopc arbeiderswonin gen te bevorderen, als huren van bestaande wonin gen, waarvoor rijk en gemeente samen, dan wel do gemeente alleen liet risico loopt, te verlagen. Met de bestudeering der twee grootste gemeenten is de re geering ter zake bereids in onderhandeling. De middenstand. In het voorloopig verslag wordt als maatregel ter vermindering va nde lasten van den middenstand genoemd de verlaging van de winkelhuren. De re- geering wil hieraan gaarne haar aandacht geven, doch het is haar vooralsnog niet duidelijk, op welke wijze zij die verlaging zou kunnen bewerkstelligen. Hetzelfde geldt van het tegengaan van de moor dende concurentie. Met wat een stelselmatige bevor dering der Nederlandsche industrie" wordt genoemd behoort de overheid de noodige voorzichtigheid te betrachten. De regeering is allerminst in gebreke gebelven hier te evrrichten, wat noodig is. In het bijzonder op het terrein der credietverlecning is hier echter voorzichtigheid plicht. Omtrent de vraag, wie gerechtigd zijn werken hij het werkfonds aan te brengen, zou do regeering geen enkele beperking willen voorschrijven, al zul len uiteraard openbare lichamen daartoe het eerst geroepen zijn. Maar ook semi-officieele lichamen als bijv. Kamers van Koophandel, en zelfs particulieren, zullen waardevolle aanwijzingen kunnen geven. Speciale werk-objecten voor jeugdige werkloozen. Het ligt in de bedoeling enkele werken in het hij zonder to bestemmen voor jeugdige werkloozen. liet aangevraagde bedrag van zestig millioen is te zien als een eersto credietaanvrage voor „werkver ruiming". Slaagt deze eersto poging, dan zullen, naarmate de omstandinrohden het noodig maken en dc leeningscapaciteit het gedoogt, verdere crediet- aanvragen voor dit doel worden gedaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1