Engelsche begrooting ingediend. Koopen in CLOECK Drooglegging Zuiderzee. Bezwaren in de Eerste Kamer. ONTWAPENING. Het Fransche antwoord aan Engeland. MINISTER COUJN NIET NAAR INDIE. Tragisch ongeval in de hoofdstad. Brutale insluiping te Rotterdam. Acht en een half millioen voor Amsterdam. Met gejuich begroet. Bedreigd natuurschoon te SchoorL Na den afsluitdijk in Friesland. Samen naar de stratosfeer. Trotzki naar Corsica? Woensdag 18 April 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGËR 77ste Jaargang. No. 9467 C0D11HIT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tantién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen!. Groot© letters worden naar plaatsruimte berekend. TELE LEDEN GEKANT TEGEN MEMORIE-POST INZAKE DEN NOORD OOST-POLDER. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1934 hadden vele leden ernstig bezwaar tegen verdere drooglegging van de Zuiderzeegrondcn en waren daarom min of meer scherp gekant tegen de me- moriepost inzake den Noord-Oost polder. De bezwa ren kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat na de Inpoldering van de Wicringermeer de toestanden op agrarisch gebied zich dermate hebben gewijzigd, dat thans stilstand van do drooglegging geraden is. De voordeelen zullen h. i. geenszins opwegen tegen de nadeelen. De resultaten van den Wieringermeer- polder vallen niet mede; het land schijnt niet vol doende te zijn ontxilt; van bereidwilligheid om den grond te aanvaarden bleek niets; gegadigden voor de in erfpacht uit te geven gronden schijnen zich jiiet aan te melden. De staat is tot veel grootere offers verplicht dan werd verwacht. Behoefte aan uitbreiding van cultuurgrond bestaat niet; het is zelfs de vraag of deze niet schadelijk zou moeten heeten, tenzij men zou willen aansturen op Nederlandsche autarkie voor wat de graanvoor- xiening betreft. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat bij de door aanwending van kunst mest, vooral na de uitvinding van stikstofhereiding uit de lucht, sterk verhoogde productiviteit van den grond, naburige fndustrieele staten meer dan vroe ger in eigen behoefte zullen kunnen voorzien en de vooruitzichten voor onzen export van landbouwpro ducten ook voor de toekomst slecht zijn. Het betreft hier, zooals verder werd opgemerkt, ©en geheel ander geval dan aanwezig is hij de ver vroegde uitvoering van noodzakelijke werken. Dit werk is niet noodzakelijk en bovendien wordt een object verkregen, welks waarde in geen verhouding staat tot de daaraan te besteden kosten. Het zou zaak zijn, van hetgeen thans in beginsel zal wor den aanvaard, de uitvoering eenige jaren op te schorten totdat er op landbouwgebied gunstiger verhoudingen zijn ingetreden. Uit een oogpunt van werkverschaffing zou bevordering van wegenbouw en boschcultuur veeleer aanbeveling verdienen om dat daarbij groote bedragen aan arbeidsloon zijn gemoeid. Eenige leden verklaarden ook niet bereid te zijn gelden te voteeren voor verdere drooglegging, als consequentie van het eenmaal genomen besluit tot afsluiting der Zuiderzee. Verscheidene andere leden konden zich. ondanks de bezwaren, neerleggen bij het denkbeeld van de re geering om tot inpoldering van den Noord-Oostpolder Over te gaan. Gewezen werd lntusschen op het speculatieve ele ment, dat in do geheele zaak blijft zitten. De tewerk stelling zal eerst gaandeweg van meer bcteekenis worden; voorloopig zal het element werkverruiming nog een bescheiden rol spelen. Ook merkten de hier aan het woord zijnde leden op, dat dit element, hoe wel geenszins te miskennen, niet meer van zoo groot belAng is, sedert de regeering met het z.g. f 60 mil- Jioenenplan is gekomen. Waren de leden, hier aan het woord, ondanks niet I© miskennen bezwaren bereid met hpt voorstel me de te gaan, do wijze waarop de regeering het voor stel aantrekkelijk wil maken, vond van meer dan ©en zijde bezwanr. Hier rijzon twee vragen: L Moet men nu reeds bij voorbaat aannemen, dat gedurende den geheelen tijd dat de uitvoering duurt tien A twaalf jaar de toestand van de arbeidsmarkt zal blijven gelijk die thans is? En 2. is het juist, om aan te nemen, dat do kosten van steun aan de hier ge dachte werkloozen gelijk zullen zijn aan het volle geldende loon? Gaarna zou men vernemen hoe de regeering zich de financiering denkt. Wat de begrooting in hot algemeen betreft, acht ten sommige ieden het juist dat nog niet zal worden overgegaan tot het uitgeven van gronden in erfpacht maar dat in de eerste jaren nog staatsexploitatie zal worden toegepast, totdat meer ervaring ten aanzien der ingepolderde gronden zal zijn opgedaan. Van andere zijde werd daarentegen niet juist ge- Parijs, 17 April (V.D.). Omtrent den minister raad van Dinsdag, waarin de nota van antwoord aan Engeland behandeld is, wordt vernomen, dat de z.g. kleine ontwapeningscommissie op het standpunt heeft gestaan, dat bij den huidigen stand van zaken het sluiten van een overeenkomst eigenaardigheden met zich brengt, dat Frankrijk stelling moet nemen tegen iedere herbewapening van Duitschland en dat ten slotte Frankrijk mogelijk met alle ter beschikking staande middelen een eventueel Duitsch-Franseh geschil in het reine moet brengen. Tegen deze opvatting kantte zich de minister van Buitenlansche Zaken. Barthou, die het sluiten van een overeenkomst bepleitte. Londen; Over den inhoud van de Fransche nota aan Engeland, welke, naar verluidt. Dinsdagmiddag den Franschen ambassadeur te Londen is overhan digd, wordt uit Parijs gemeld, dat do Fransche regee ring in de nota haar voldoening uitspreekt over het betere begrip van haar opvatting inzake de ver- eiechten voor veiligheid, doch overigens weigert de Duitsche herbewapening een schending van de ver dragen te noemen. De Fransche regeering acht het doelloos de ontwapeningsbesprekingen tusschen de in hoofdzaak belanghebbende staten voort te zetten, aangezien er geen vooruitzicht zou bestaan, dat deze besprekingen tot een resultaat zouden komen. acht dat de kosten van tijdelijke exploitatie en ont ginning niet meer gesplitst worden gehouden. Ge vraagd werd of het in de bedoeling ligt, den aan te leggen dijk het karakter van een zeedijk te geven, dan wel of, nu de afsluiting voltooid is, met den aanleg van een binnendijk zal kunnen worden vol staan. Andere leden vroegen of vaststaat dat de groote afsluitdijk betrouwbaar is bij alle eventuali teiten, dus ook bij stormvloed in den ernstigsten om vang. Eenige leden maakten bezwaar dat degenen, die door de afsluiting der Zuiderzee broodeloos worden, slechts tijdelijk worden gesteund. Sommige leden wezen er op, dat in verschillende bladen is medege deeld dnt gronden in den Wieringermeerpolder ten behoeve van Duitsche emigranten (vluchtelingen) ter beschikking zijn gesteld, opdat deze zich daarop in den landbouw zouden bekwamen met het oog op een mogelijke latere vestiging in Palestina. Het zou nuttig zijn, indien de regeering haar standpunt dien aangaande zou willen mededeelen. Nogmaals werd gepleit den naam IJsselmeer te vervangen door dien van Flevomecr. In verband met het aftreden van minister Verschnnr. - Hij zal tijdelijk het beheer ovzer diens apartement over nemen. Naar gemeld wordt, zal In verband met het aftre den van minister Verschuur, de voorgenomen reis naar Indië van den minister-president, dr. H. Co- lijn, niet doorgaan. Verder wordt gemeld, dat de heer Colijn ovor- nemens is, ad interim het beheer te nemen over het departement van Economische Zaken. De heer J. Hardeman, hoofd der tweede afdecling van het departement van Koloniën, die dr. Colijn op zijn reis naar Indië zou vergezellen, zal thans de reis alleen onderneipen. De luchtreis van dr. Colijn zou anders den 3den Mei zijn aangevangen. Voor dit besluit kunnen verschillende beweegrede nen bestaan. De aandacht verdient, dat de reis niet zal doorgaan. Met andere woorden: er is geen uit stel, maar afstel. Zou dit er op wijzen, aldus de NJLCrt, dat hot af treden van minister Verschuur een verwisseling van portefeuilles in het kabinet noodig maakt, zoodat b.v. minister Colijn van koloniën naar oeconomische za ken het departement van den heer Verschuur overgaat en wellicht aan een roomsch-katholiek (den heer Weiter?) de portefeuille van koloniën zal wor den aangeboden? Immers het zal met de protectionistische neigingen zoowel aan den linker- als aan den rechtervleugel der R.-K. Staatspartij moeilijk zijn, voor den heer Verschuur een plaatsvervanger uit die partij bereid te vinden de handelspolitiek van zijn voorganger te gen het verzet van zijn partijgenooten voort te zetten. Jongen met de lading mee van een vrachtauto gevallen. Hoe gevaarlijk het Is op een rijdende auto te klim men, is gistermorgen weer eens gebleken in de Bes tevaerstraat te Amsterdam, waar een jongen van acht jaar deze gevaarlijke klimpartij met ernstige verwondingen heeft moeten bekoopen, zoodat zelfs voor zijn leven gevreesd wordt. Gistermorgen reed in genoemde straat een vrachtwagen van de firma Bruynzeel te Zaandam, welke in twee vakken hoog opgeladen was met deuren. Daaroverheen was een riem gespannen om verschuiving van de deuren te voorkomen. Twee jongens, resp. 7 en 8 jaar klom men op den rijdenden wagen, van wie de een zich vasthield nari den riem en de andere aan de deuren. Een oogenblik later knapte de riem, met het gevolg, dat een stapel deuren van den wagen viel. De jon gen, die zich hieraan vasthield, viel mede op straat en kwam onder de deuren terecht Ernstig gewond, zoodat men zelfs voor zijn leven vreest, werd hij naar het Wilhelrainagasthuis overgebracht. De an dere jongen kwam er goed af. De wagen is door de poltiie in beslag genomen en zal nader onderzocht worden. Den chauffeur treft geen schuld, aangezien hij niet kon zien, wat er achter op den wagen gebeurde. Trommel met effecten uit een klnis ge stolen. Maandag heeft een handig insluiper kans gezien om uit een kantoorpand aan de Gedempte Bierhaven te Rotterdam een blikken trommel uit de kluis weg te nemen, zonder dat het personeel daarvan iets heeft bespeurd. De trommel is groot 45 x 35 y 30 c.M. en met een hangslot gesloten. De inhoud van de trommel bestaat uit: 300 aan- deelen van f 1000, waarvan 200 blanco en 100 op naam, 3 pakjes coupons, met stempel .vernietigd", 2 grootboeken, 1 balansboek, 1 map met polissen, 1 map met particuliere geschriften, 4 testamenten, 1 boedelbeschrijving en verschillende acten en balan sen en sleutels. De inhoud is voor den dader of eventueclen vin der waardeloos. Een belooning van f 50 voor de terugbezorging van deze trommel met inhoud is in uthdcht gesteld. Het Hdbld. verneemt, dat de regeering voornemens is van de zestig millioen, voor arbeidsverruiming be stemd, acht en een half millioen te Amsterdam te la ten verwerken. Gunstigste batig saldo sinds 10 Jaar. - Ver schillende belastingen verlaagd. LONDEN, 17 April (V.D.): De minister van Fi nanciën, Chamberlain, heeft in het Lagerhuis de be grooting ingediend. Op deze begrooting zijn geen gel den uitgetrokken voor de betaling van oorlogsschul den aan de Vereenigde Staten, evenmin worden ont vangsten verwacht uit hoofde van herstelbetalingen. De begrooting sluit op een bedrag van 698 millioen, met een beschikbaar surplus van 29 millioen. De belasting op automobielen wordt vermindeid van een pond sterling tot 15 shilling per paarde- kracht, terwijl met ingang van 1 Juli de salaris- en loonkortingen tot de helft zullen worden terugge bracht. De betalingen van werkloozenuitkeeringen zullen in vollen omvang worden hervat, eveneens met ingang van 1 Juli. De inkomstenbelasting wordt met sixpencc verminderd, doch de indirecte belastingen zullen op geen enkele wijze worden verminderd. Er is oen overschot van bijna 1 millioen. CHAMBERLAIN. De minister zeide, dat hij 12 maanden geleden een deficit van 32 millioen pond moest mededeelen. Dit jaar wordt het overschot begroot op 39 millioen. Ten aanzien van de toekomst zeide Chamberlain dat noch het afgoloopen, noch het volgend jaar voor zien was, noch in de betaling van oorlogsschulden noch in de ontvangst van herstelbetalingen. Cham berlain zeide, dat de voortdurende afneming der werkloosheid tegenover verleden jaar een besparing geeft van 10.688.000 pond. Er zijn voorbereidingen getroffen voor do opruiming van krotten voor een campagne ten bate van do landbouwproducten en ter verbetering van de watervoorziening ten platte lande. Uitgaande van een redelijk optimistischen kijk op den loop van den handel, achtte spr. zich gerecht vaardigd in de verwachting, dat uit alle belangrijke bronnen van inkomsten een grootere opbrengst aan belastinggelden zal ontstaan. Betreffende de verlaging van de belasting per PK zeide de minister, dat de autoindustrie in do afgo loopen jaren haar productie buitengewoon had uit gebreid, doch dat de Britschc fabrikanten eenige moeilijkheid ondervonden in het concurrceren in het buitenland, aangezien de buitenlandsche belasting vergeleken met de Engelsche minder was. Een ver laging van 1 tot 15 per PK zou een gunstige reactie hebben op den auto-uitvoer. De kosten hier van bedragen 2.200.000 voor dit jaar en 4 millioen voor een volledig jaar en zullen drukken op het wegenfonds. De minister schate de inkomsten voor 1934-'35 op dc bestaande belastingbasis op 727.200.000 pond ster ling en de uitgaven op 638.100.000 p .st., hetgeen een overschot geeft van 29.100.000 p. st. Dit is voldoende om een aanvang te maken met het lang verwachte proces van verlaging der lasten en offers der laatste jaren. Het is rechtvaardig, dat deze verlichting zoo veel mogelijk ten gunste komt voor die klassen, die geleden hebben, toen dc crisis acuut was. De verla gingen der werkloozenondersteuningcn en van de salarissen en de aanvullende belasting, opgelegd in 1931, worden in dit verband door de regeering het eerst genoemd. Andere eischen kunnen eerst daarna worden behandeld. Met het herstellen van de helft van alle salarisverlagingen, te beginnen bij 1 Juli a.s., zal een bedrag gemoeid zijn van 4 millioen p. st. en 5.5 millicn p. st. het volgend jaar. Een nieuwe clausule wordt opgenomen in de werkloosheidswet, waarin de werkloozensteun vanaf 1 Juli a.s. volledig weer op peil wordt gebracht, hetgeen uiteraard een overeenkomstige wijziging met zich medebrengt voor de maximum-tarieven der overgangsbetalingen. Betreffende de inkomstenbelasting zeide de mi nister, dat alles sprak voor een verlaging. De ver mindering met 6 d, welke werden opgelegd in 1931 zou een bedrag eischen in dit jaar van 20.500.000 p. st. en 24 millioen p. st. over een volledig jaar. De minister eindigde zijn rede met een opwekking tot een vergelijking met wat in het buitenland ge schiedt. Terwijl men in de andere landen verlagingen in de sociale voorzieningen onder oogen moet zien, gevoelt men in Engeland, dat het ergste achter den rug is. Het verheugde spr. dat het eindelijk mogelijk geworden was eenige verlichting te geven en hij was er van overtuigd, dat deze verlichting er weer toe zou bijdragen het herstelproces in het nieuwe belasting jaar te versnellen. Groote vreugde ln Londen. Nader wordt nog uit Londen gemeld: De begrootingsverklaring van den minister van financiën heeft begrijpelijkerwijze groote vreugde ge wekt. Voor de effectenbeurs hier ter stede kwam het tot uitbundige tooneelen: het verkeer moest zelfs een tijdlang stopgezet worden, tot eindelijk de politie er in geslaagd was eenigszins ruim baan te maken. Bij na alle aandeelen vertoonden een koersstijging. Zelf den is het zoo druk op straat geweest als na de be kendmaking van de belastingverlagingen. In de om geving van de beurs waren alle restaurants overvol. In de straten hoorde men herhaaldelijk hoera geroep voor Chamberlain. Overal heerscht een ware feest stemming. De bebouwing van het Hargergat. Het bestuur van den Bond Heemschut, vernomen hebbend dat er plancn bestaan voor den bouw van oen woonhuis aan het Hargergat aan den weg van Groet naar Kamperduin, heeft aan B. en W. van Schoorl een schrijven gericht, waarin verzocht wordt geen bouwvergunning 'laartoe te verleenen en zooda nige middelen te beramen dat ook in de toekomst op deze plek geen huizen kunnen worden gebouwd. De schoone omgeving met het mooie landschap, het water langs den duinvoet en de achtergrond der fraaie, begroeide duinen, vormen bij elkaar een na tuurtafereel, dat niet geschonden mag worden. Verbetering van het weggedeelte Afsluit- d ij kHeer en veen. De minister van Waterstaat heeft aan het gemeen tebestuur van Sneek het volgende medegedeeld: „Het ligt in de bedoeling de verbetering van de ver binding Afsluitdijk—-Heerenveen te financieren uit voor werkveruiming beschikbaar te stellen gelden. Bij de uitvoering, die zooveel mogelijk zal worden bespoedigd, zal worden begonnen met het wegvak Af sluitdijkHarkezijl, daarna zal het wegvak Sneek— Joure worden ter hand genomen. Mevronw Jean Piccard gaat den eerst- volgenden tocht met haar man mee. Uit Wilmington (Delaware) seint Reuter dat mevr. Piccard (Iweelingsbroer van den beroemden Belgi sche stratosfeer-viieger prof. Piccard) haar echtge noot zal vergezellen op den tocht naar de stratos feer, welke deze voornemens is in Juli of Augustus a.s. van Detroit uit te ondernemen. Mevr. Piccard zal de bailon besturen, terwijl haar echtgenoot de wetenschappelijke instrumenten zal bedienen ter bestudeering van de Kosmische stralen. Men wil na zonsondergang opstijgen en tot het aanbreken van den dag in do lucht blijven. De be doeling is slechts om de bestaande gegevens over de stratosfeer uit te breiden en niet om oude records te breken. Dr. Piccard zal gebruik maken van de bal lon en de gondel, waarin luitenant Settle en ma joor Fordney verleden jaar 17.5 km. zijn gestegen. Ministerraad besluit in te trekken. verblijfsvergunning Reuter seint uit Parijs: De Fransche minister raad heeft gistermorgen besloten, de verblijfsvergun ning voor Trotzki, waarvoor Chautemps het vorig jaar toestemming verleende, in te trekken, omdat Trotzki de door hem aanvaarde verplichting om zich van alle actie te onthouden, niet is nagekomen. Trotzki zal worden verzocht zijn koffers te pakken. Naar verluidt zal hij over de grens gezet worden. HEVIG ONWEER BOVEN BAARN EN SOEST. Bakkerij uitgebrand Maandagavond brak een hevig onweer uit boven Baarn en Soest. Omstreeks negen uur kwam er een felle lichtstraal onmiddellijk gevolgd door een knet terenden slag. Bij den brood- en banketbakker C. van Ee in de Kerkstraat ging plotseling het electrische licht uit en spoedig stond de geheele bakkerij in lichte laaie. De brandweer kon niet voorkomen, dat het perceel uitbrandde. Slechts weinig huisraad kon worden gered. Huis en inboedel waren laag verze kerd. DOODELIJK ONGELUK. Tijdens hevig noodweer met z'n auto te gen een boom gereden. Hees. Maandagavond om half tien is de Zeer- ccrwaarde heer Th. A. Dorkinderen, rector van Huize Gerra te Haarlem (N.B.) en aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom 's-Her- togenbosch, alhier tijdens hevig noodweer met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1