Schatgravers in de Oceanen, Radioprogramma Ingezonden stukken. De PaaschcoHecte voor het „Bio-Vacantieoord." Een-twee-drie klaveraas. NOODLOTTIG SCHOT. Bestrijdt de Narcissenvliegen. „PAPA GALMOT": BESCHERMHEER DER INDIANEN EN NEGERS. Avontuurlijke levensloop. MOEILIJK EN WEINIG ROMANTISCH WERK. Voor de Iersche kust liggen de bekende Italiaansche bergingsvaartuigen „Artiglio II" en „Artipione" .die trachten zullen kostbare ladingen van eenige gezonken schepen te lichten. De namen van deze schepen worden geheim gehouden. Toen het Italiaansche schip „Artiglio 11" voor Kin- sale Head lag, liep een ieder toe om dit vermaarde bergingsschip te zien. Met open mond stonden de Iersche visschers en keken en vroegen zich af, hoe zulk een doodgewoon schip het klaar speelde om uit een lang geleden gezonken wrak, zooals bijv. de „Egypt", goudstaaf na goudstaaf op t» diepen. De visschers, die uitvoeren om te zien wat die vreemde snoeshanen uitspookten, bemerkten, dat zij vlijtig peilden en groote kaarten raadpleegden. Den volgenden ochtend doemde een tweede schip op. De „Artipione", eveneens een bergingsboot. De twee stoomden dan in koers N.O. weg en ankerden 10 uur later voor Cork. De loods, die aan boord was, vertelde later, dat hij nog nooit zulke zwijgzame Italianen gezien had. Niets had hij van hen gehoord. En ook de graaf, dien hij meebracht aan wal, zweeg. In deze vroege lentedagen is de aanwezigheid van deze merkwaardige schepen en een graaf, in Cork een sensatie. Graaf Bukaggi is directeur van de So- rinne- onderneming, waaraan de Artiglio" behoort. Hij ging rechtstreeks naar den Italiaanschen consul A. C. Horne, waarmee hij een gesprek had, dat drie uur duurde. Wat bespraken de heeren in deze uren? Natuur lijk de berging van een schip. Maar aan deze kust zijn heel wat schepen vergaan, toch was het wel het meest waarschijnlijk, dat men de „Lusitania" op het oog zou hebben, die 7 Mei 1915 getorpedeerd werd. Zoo diep als men meende was het schip niet gezonken: nauwelijks 80 meter. Voor de menschen, die zich aan de „Ëgypt" gewaagd hadden, zou deze berging (afgezien nog van de strooming) een kinder spel zijn. Alleen was er niet steeds beweerd, dat er geen goud aan boord was geweest Uit bevoegde kringen wordt gemeld, dat met de Juweelen mee een waarde van 5 tot 10 millioen dol lar aan boord was. Dat zou dan wel geen zaakje voor de „Artiglio II" zijn. Dat dachten tenminste de Ieren Toen men graaf Bukaggi interviewde en onder andere deze algemeene opinie uitte, lachte hij en zeide: „Er was toch ook nog een lading metaal aan boord en papieren, die voor Amerika van belang zijn. Maa^ w'e zegt, dat WÜ juist de „Lusitania" zoeken. In de buurt ligt toch ook de „Entreprise". Dat klopt: de „Entreprise", een Harrison-stoomboot met een groote lading koper. Het is heden ten dage een feit, dat alleen goud zoeken niet zoo belangrijk is. De wereld heeft be hoefte aan metaal. Wanneer een wrak gunstig ligt, haalt men gretig koper of nikkel er uit. Eenige dagen geleden heeft men met behulp van 't Italiaansche bergingsvaartuig „Rostro" bij Roche- fort-sur-Mer 150 ton koper kunnen ophalen. Dat is momenteel een goed zaakje. Ook de „Noviembre" was al lang geleden gezonken. i Zoo zal men waarschijnlijk ook hier allereerst zoeken naar het koper van de „Entreprise" en de ladingen metaal van enkele andere schepen en zoo tusschendoor de „Lusitania" onder handen ne men. De plannen, om in de „Lusitania" binnen te drin gen, zijn niet nieuw. Door de uitvinding van de nieuwe duikerpakken, die het mogelijk maken tot een diepte van 160 M. te duiken en die toch slechts 3.5 mm. dikke stalen wanden hebben, kon men ech ter pas aan de uitwerking van deze voornemens gaan denken. Deze duikerpakken ziin van groote waarde gebleken: aan de Fransche kust in de Mid- ricllandsche Zee en nu weer bij Cork haalt men met hun hulp goud en andere metalen uit groote diep ten op. Met behulp van dit duikerpak, eenige ontploffingen en de vacuumtubc van Mario Raffaelli zou men ook de „Lusitania" onder handen kunnen nemen wanneer het tenminste nut heeft. De vaeuumtube zou alleen tot taak hebben, het zand weg te zuigen, waarmee het wrak in deze 19 Jaar bedekt zal zijn. 1 Terwijl de „Artiglio" nu voor Cork aan het peilen Is en op beter weer wacht, spreekt men in de krin gen der schatgravers over een nieuwe sensatie. Aan <le kust van Syrië moet een Venetiaansche galei lig gen, die in 1499 door de Turken in den grond werd geboord. Met goud van Hyderahad. diamanten van Burma en andere kostbare dingen aan boord koerste dit schip naar Venetië. De opteekeningen van de positie van het gezon ken schip werden indertijd naar Constantinopel ge bracht. Daar werd er verder geen aandacht aan ge schonken. Nu moet een Turksche prins, Selim, die ln 1923 verdreven werd. dit nlan meegenomen heb ben en er na 11 jaren eindelijk in geslaagd zijn, een geldman gevonden te hebben, die een bergingsvaar tuig charterde. De zwijgzame Italianen van de „Artiglio" srhudden hun hoofden. Hoe fantastischer zulk een verhaal, des te minder er van waar is. Liever houden zij zich maar met de .Entreprise" bezig. Anders kan men slechts teleurstellingen na een seizoen werken mee naar huis nemen, zooals het geval was bii de „Me- rida", „Braak", „Santisma Cincepcion", „Florencia" en hoe zij nog meer heetten. Diepzeeduikers willen safe zaakjes. Ondanks de technische middelen is hun beroep nog te riskant om er een spel van te maken. Want Neptunes is gie rig en humeurig. Ook bij Cork en Kinsale Head Geachte Redactie, In het verslag van de afdeeling „Zijpe en Omstr." van de Holl. Maatsch. v. Landbouw komen enkele onjuistheden voor, n.I. waarin de Voorzitter zegt: „dat het doel van den Boerenbond (bedoeld wordt de Nationale Bond van Boerenbonden „Landbouw en Maatschappij") is, meer invloed te gaan uitoefenen op politiek gebied, n.1. om afgevaardigden in de Tweede Kamer te brengen, die de belangen der boe ren zullen behartigen" en de heer Vries zegt, dat 't versnippering geeft. Niets is echter minder waar: de Boerenbonden willen dat juist niet. De Boerenbonden zijn ontstaan uit 't -besef, dat het platteland door de crisis geplaatst wordt voor vraagstukken van economischen (huishoudkundi gen) en socialen (maatschappelijken) aard, welke niet alleen de levensbelangen van den boerenstand, maar van ons neheele volk raken, en hoofdzakelijk slechts langs politieken weg kunnen worden opge lost. Een krachtige actie is noodig om de politieke partijen, evenals de openbare mcening. wakker te schudden. Hiervoor zijn de bestaande land- en tuin bouworganisaties niet geschikt. Deze blijven buiten de politiek. En het stichten van één groote afzonder lijke boeren- en tuinderspartij is in Nederland niet mogelijk. Daarom willen de Boerenbonden geen afzonder lijke politieke partij zijn, maar aanhangers van ver schillende politieke partijen doen samenwerken, ten einde invloed uit te oefenen op de bestaande poli tieke partijen. Met de levensbeschouwing heeft het niets te maken. Het is alléén de bedoeling, dat alle plattelands bewoners van verschillende politieke richting eens gezind front maken tegen de fout. die alle politieke partijen gemeen hebben, n.1. dat men geen voldoende aandacht schenkt aan het karakter van het platte land en zijn beteekenis voor het geheele economische leven, maar uitgaat van industrieele en stedelijke verhoudingen. Daardoor is de economische en voor al onze maatschappelijke politiek op een dwaal spoor geraakt, met het gevolg, dat de plattelands bevolking door toedoen van die politiek, door de andere bevolkingsgroepen wordt uitgebuit en de maatschappij totaal vastloopt. Bij de bestaande landbouworganisaties bestond de vrees, dat hare werkzaamheden door de Boerenbon den zouden worden geschaad. Dit berustte op een groot misverstand. (In de noordelijke cn oostelijke provincies is er samenwerking). Integendeel zullen de „Boerenbonden" in menig opzicht met de organisaties kunnen samenwerken en voor haar een krachtigen steun zijn. De land- en tuinbouworganisaties hebben de laatste 40 jaren 't platteland op technisch en handelskundig gebied buitengewone diensten bewezen cn zij zullen dit ln de toekomst kunnen blijven doen. Die organisaties hebben mede hun best gedaan om voor het platte land steun te krijgen in den crisisnood. Maar desondanks de genomen steunmaatregelen staan de prijzen der producten van 't platteland, als men den toestand van voor den oorlog op 100 stelt, daar beneden, n.1. in Dec. '33 voor de akker bouwproducten op 98 en van veeteeltproducten op 75, wat nu wel weer lager is, daar de melk- en kaas- prijzen sindsdien weer aanmerkelijk gedaald zijn. Ën daartegenover staan de prijzen der stedelijke en industrieele producten op 200. Dus het ontvangcijfer is belangrijk lager, dan het uitgaafcijfcr. Bij een dergelijke wanverhouding is het niet te verwonderen, dat het moet leiden tot het blijven stilstaan der geheele maatschappelijke ma chine te plattelande en in alle op den afzet onder de plattelandsbevolking aangewezen neringen en bedrijven. Wie dan ook rondziet, kan dan ook constateercn dat men heel wat minder laat doen op z'n bedrijf en smeden, timmerlieden, schilders, enz. weinig meer te doen hebben en dat men den bodem zoo min mogelijk door arbeidskrachten laat bewerken, dus van bouwland grasland heeft gemaakt, waar weer het gevolg was: een teveel van de melk- en vleesch- productie. En mede door de zelfvoorziening der landen, waarheen anders geexporteerd werd, is het verer gerd, terwijl de invoer naar ons land van goed- koope producten, waarvoor in ons land nooit met voordeel kon worden geproduceerd, vrij gelaten was; totdat er vorig jaar wel, maar dan toch onvoldoen de rekening mee gehouden is, hetzij door heffing of beperking. De Boerenbonden stellen zich ten doel de oogen van Regeering en Volk te openen voor het onrecht jegens het platteland gepleegd, het geen zich tegen woordig weer wreekt op don middenstand. Het valt niet te ontkennen, dat de Regcering voor een reusachtige taak staat op het terrein van land en tuinbouw en veeteelt, om te komen tot loonende prijzen en dat gebeuren moet met regeling aan de grenzen en aanpassing der bedrijven, door vermin dering der producten, tot heden, voor export bestemd en vermeerdering van producten, welke tot heden ingevoerd \verden. Daarom moet de Volksvertegenwoordiging in alle fracties ingelicht worden, omdat do uiteindelijke be slissingen toch altijd door een meerderheid in de Kamers gebracht worden. En verder zou nog het ge mis aan redelijk Inzicht, ten opzichte van het platte land, hetwelk er soms op bureaux van ministeries heerscht, door algeheele inlichting, ten goede ver dwijnen. Met dank voor de plaatsing, M. C. Stammes. DONDERDAG 19 APRIL. HILVERSUM (301.5 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek: 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30 Voortzetting solistenconcert; 12.00 Lunchconcert door Kovacs La- jos en zijn orkest; 2.00 Concert; 2.30 Gramofoonmu ziek; 3.00 Knipcursus; 3.45 Verzorging zender: 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen: 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Radio- tooneel voor de jeugd: 5.30 Gramofoonmuziek; 6.30 Sportpraatje door II. Hollander; 7.00 Vioolrecital; 7.30 Engelsche les voor beginners; 8.00 Vaz Dias; s.05 Concert door het Omroeporkest. Solisten: Elly Ney, piano en Marcel Wittrisch, tenor; 9.00 Gramo foonmuziek; 9.30 Concert door het Omroeporkest; 10.30 Gramofoonmuziek: 11.00 Vaz Dias; 11.10 Kovacs Lajos cn zijn orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon muziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Gods dienstig halfuurtje: 12.15 K.R.O.-Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie hand werken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Gramofoon muziek: 3.45 Verzorging zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Septet o.l.v. I'iet v. d. Hurk: 6.30 Sportpraatje; 6.45 Cause rie; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Uitzending uit de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem: II. Moll Messe van Joh. Seb. Bach, door koor, orkest en solisten; 10.20 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.| 7.00 Gevarieerd concert; 7.40 Idem: 8.55 Zangreeital; 9.25 Moderne Duitsche muziek; 10.10 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.20 Gramofoonmuziek: 4.20 Omroeporkest; 5.35 Idem; 8.35 Idem; 9.30 Accordconmuziek. BRUSSEL (322 M.) 12.30 Orkest; 6.05 Gramofoonmuziek; 7.20 Omroep orkest; 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORO (1261 M.) 11.20 Ensemble; 2.05 Concert; 7.20 Symphonie-orkest; BERLIJN (357 M.) 6.20 Pianorecital; 6.35 Omroepkoor; 9.50 Concert HAMBURG <3?* M 12.20 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert: 10.20 Dans muziek; 11.25 Mannen- en Vrouwenkoor; LANGENRERG (456 M.) 12.20 Orkest; 3.20 Militair concert; 9.40 Gramofoon muziek; 10.20 Omroeporkest. DAVENTRY f1590 M.) 12.20 Orkest; 2.20 Idem; 8.20 Militair orkest; 11.05 Dansmuziek. PARIJS EITFEL (1446 M.) 7.50 Pianorecital. PARIJS RADIO (1796 M.) 11.50 Orkest; 7.20 Kamermuziek; 9.50 Orkest. MILAAN '369 M 4.50 Dansmuziek; 5.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Ope rette-uitzending. ROME (421 M.) 4.20 Vocaal- en instrumentaal concert; 5.15 Gramo foonmuziek; 8.05 Concert WEENEN (507 M.) 11.20 Omroeporkest; 3.30 Gramofoonmuziek; 6.35 Concert; 9.35 Orgelconcert; 10.00 Gram.muziek. WARSCHAU (1415 M.) 4.15 Concert; 755 Poolsch concert; 9.25 Dansmuziek. Het Bestuur van de Stichting „Bio-Vncantie:oordM deelt mede dat de Paaschcollecte, welke ten bata der Stichting in 185 bioscooptheaters is gehouden, in totaal heeft opgebracht; f 2S.406.89. Het bestuur der Stichting betuigt zijn hartgrondi- gen dank aan alle bioscoopbezoekers, die door hun gave hebben medegewerkt deze schitterende op brengst ie verkrijgen, waardoor het de Stichting mogelijk is ook dit jaar weer een groot aantal kin deren van de meest hohoeftigen in ons land onder dak te verleenen in het Bio-Vacantieoord „Russen- duin" te Bergen aan Zee. Twee landbouwers verliezen ln enkele minuten I 900. Op 26 Maart en op 7 April kwamen twee boeren die uit omliggende gemeenten naar Utrecht waren gekomen voor hun zaken, meldt het „l'tr. Dbl." in cafés op den Vleutenscheweg en in de Elizaheth- straat in aanraking met hun onbekende personen, die tot hazard-spel uitnoodigden. De beide boer«-n gaven daaraan gehoor; do eene boer verloor met dit spel f 600, de ander f 300. De politie werd in het geval gemoeid. Bij haar nasporingen leidde het recherchewerk naar Den Haag en daar zijn nu Zaterdnq j.1. twee personen aangehouden van omstreeks 50 jarigen leeftijd, die alle twee door de hoeren werden herkend als «le mannen, die met hen het hazardspel hadden ge speeld op invitatie van de onbekenden. De beide aangehoudenen zijn goede bekenden van de politic in den lande. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nieuwsgierig meisje door revolverschot getroffen. Gisteravond omstreeks negen uur werd te Holt- Blerik de 20-jarige Bert ha Teeuwen door een revol verschot, afgevuurd door P. L. in t onderlijf getrof- fea Te ongeveer 9 uur stonden op het kleine plein te Holt-Blerik een twintigtal wcrkloozc jongelui to praten voor het café van den heer M. Teeuwen, al daar, toen do ongeveer 26-jarige schilder IJ. L. even eens uit Holt-Blerik het troepje naderde, aldus lezen we in de „Msb." Enkele van de jongelui hadden verleden week de fiets van L. vernield, met do woorden: „als Jullie nog eens mijn fiets moeten heb- l>en" kwam L. op de jongemannen toe. Kr ontstond een korte woordenwisseling, waardoor de 20-jarige B. T. uit de woning naar buiten kwam om te zien, wat er gaande was. L. had zich inmiddels van het troepje verwijderd. Eensklaps trok hij een revolver en schoot op de samenstaande jongelui. Het meisje, dnt ongeveer een meter van de jon gens afstond, kreeg het schot in liet onderlijk Een der jongelui wierp zich onmiddellijk op den dader cn trachtte dezen den revolver te ontrukken. Tij dens de worsteling ging het tweede schot af, dnt ge lukkig niemand raakte. L. zag kans zich los te rukken en vluchtte weg. Later heeft men hem in de schuur zijner ouderlijke woning gevonden en werd hij aan de politie overge leverd. De jongeman lijdt reeds geruimen tijd aan overspanning. Het getroffen meisje Is naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Haar toestand is naar omstandig heden vrij goed. Daar het voor onzen uitvoerhandel en voor de uit voeringsinspecties van zeer veel belang is, dat aan de uitbreiding van de Narcisvlieg aantasting paal en perk gesteld wordt, lijkt het mij wel dienstig even erop te wijzen, dat ook Noord-Holland veel last heeft van deze insecten. In den beginne, d.w.z. toen men pas begon met het kwoeken van Narcissen, had men van deze heesten. vooral op zwaardere gronden, nog niet zooveel last maar. hoewel de aan tasting op zand erger is, toch moeten wij ook op klei uitkijken. Voor het eiland Texel Is het gevaar Juist zeer groot en het is voor dat eiland van belang, dat het tracht zijn goeden nnnin te behouden. Wat do bestrijding van de Narcissenvliegen be treft, kan in het kort het volgende ge/egd worden. Bij het ziekzoeken moeten alle wegblijvers en alle planten, die slecht opkomen, vooral die met spich tige bladeren opkomen, worden uitgekokerd en deze hollen moeten vernietigd worden. Op dit oogenblik bevatten de bollen n.I. nog de maden van de vlie gen; die moeten natuurlijk niet op een hoop gewor pen worden of in de sloot. Ze moeten gelood wor den. Men kan ze dooden door de bollen in een die pen kuil te werpen, waarop dan direct een flinke hoeveelheid hevochtigde ongoblusehto knik gewor pen wordt. De kuil rnoet worden toegedekt en flink vast aangetrapt. Snijdt men de boleln door, dan kan men de larven vinden; vooral de lanen van de groo te Narcisvlieg kan gemakkelijk gevonden worden en gedood. Van de kleine Narcisvlieg bevinden zich gewoonlijk meer dan éen exemplaar in een bol cn het zoeken daarnaar is dus niet zoo eenvoudig. Een direct bestrijdingsmiddel bestaat in bet van gen van de vliegen met een vlindernetje, doch is veelal te tijdroovend; toch wordt het wel eens ge daan. vooral op zonnige, beschutte akkers. Volgens opgave van recenten datum uit Engeland kan men de vliegen dooden door te sproeien met een vloeistof, bestaande uit een oplossing van 125 gram natriumfhinrirle. V?. K.G. ruwe glycerine, 1 K.G. witte suiker op 20 liter water. De vloeistof moet in groote druppels over het ge was gesproeid worden met behulp van een gieter, vooral op zonnige beschutte akkers, omdat die voor al door de vliegen worden opgezicht. Ook sproeit men natuurlijk op zonnige dagen omdat dan de vliegen zeer druk vliegen. Vanaf eind Mei tot mid den Augustus vliegen ze. Er zou 1 tot 2 liter noodig zijn per Are en er moet viermaal gesproeid worden. Op de noodzakelijkheid van een algemeene en zeer zorgvuldige bestrijding van andere ziekten, o.a. aaltiesziek wordt tevens de aandacht gevestigd. Men bedenke, dat, vooral op het oogenblik. de zuinigheid zoo gemakkelijk de wijsheid bedriegt, omdat het vooral nu noodzakelijk is een goeden oogst te hebben. Slechts een groote oogst en een gezond gewas geven nu nog kan* op een bestaan. Alle inlichtingen betreffende narcissenziekten, alsmede die van andere gewassen, worden gaarne door ondergeteekende verstrekt. De ambtenaar bij den Plantenz.k". Diensf, VAN HERWIJNEN. S t.-P a n c r a s. Door het proces-Stavisky wordt onze aandacht weer op Jean Galmot gevestigd, die op buitengewoon avon tuurlijke wijze carrière maakte. Het onderzoek brengt eenige merkwaardi ge dingen aan het licht Dat de kleine Jean nog eens tot de rijkste mannen van de wereld zou behooren, had niemand bij zijn ge boorte kunnen denken. Zijn vader was een arme onderwijzer, die al leen één wensch had: den jongen tot een flinken man op te voeden. Jean zou op de universiteit gaan en zich aan de studie wijden. Maar de jonge man met het on rustige avonturiersbloed hield het niet lang op de schoolbanken uit Hij zei de studie vaarwel en ging in de journalistiek. Men ntag niet beweren, dat Jean Galmot een sieraad van zijn stand was. Hij verstond perfect de kunst om sensaties bij de haren erbij te slepen. Aan zijn fantasie was het te danken, dat een krant in Nice na een paar jaar tijd, haar oplage met tienduizenden exemplaren ver- grooten kon. Monsieur Galmot zorgde voor de sensaties door ze eenvoudig uit zijn duim te zuigen. Een gevaarlijke rooversbende moest volgens hem in de bergen rondzwierven. Alle bewoners verbleekten, toen dit ont stellend bericht kwam. Men rukte elkaar de kranten uit de handen. De heele politiemacht en gendar mes werden aan bet werk gezet en gesteund door een compagnie alpen jagers. Het eenige resultaat van deze expeditie was de ontdekking, dat deze roovers alleen in de fanta sie van Galmot bestonden! Dank zij de goede relaties, die hij zich had verworven, huwde hij met de dochter van een Zuid-Ameri- kaanschen consul. Toen het „roo- versschandaal" bekend werd, acht te zijn schoonvader het beter hem naar Gavana te sturen. Hij dacht, dat de jongeman daar wel een beetje zou kalmeeren en vermoed de in het geheel niet, dat hij nu zijn schoonzoon in de gelegenheid stelde een van de meest avontuur lijke loopbanen te beginnen, die men kent. Hij was 27 jaar, toen hij in het onbekende land aankwam. Het eerst zwoegde hij als plantage-ar beider, dan werd hij rubberverza- melaar en later zelfs mijnwerker. Dan vinden wij hem weer terug als orchideeënjager. Jarenlang worstelt bij in „de groene hel" het tropische oerwoud met de verraderlijke natuur, trekt door moerassig woud, rillend van koorts, bedreigd door duizenden gevaren. Dertien jaren vecht Galmot en dan heeft hij overwonnen. Tree voor tree klimt hij op, het eene stuk plantage na het andere kwam in zijn bezit. Met zijn veertigste jaar was hij een rijk man. Hij was eigenaar van groote suikerplanta ges, een vloot van 42 schepen staat tot zijn beschikking, ladingen goud, exotische kruiden en andere kost bare producten worden door hem verzonden. Hij was nu de onge kroonde koning van Guayana. En merkwaardig: deze harde man, die op de zelfzuchtigste en avontuurlijkste manier zijn vermo gen bij elkaar had geschraapt, werd door de gekleurde bevolking ver afgood. In zijn twisten met de ko loniale ondernemingen verdedigde bij niet alleen zijn eigen belangen, maar ook die der inlanders, die door zijn concurrenten vaak uitge buit werden. Toen „Papa Galmot" de machtig ste man van Guayana was gewor den, braken voor de Tndianen en Negers tijden aan, die in vergelij king met hun vorige jaren een he mel op aarde leken. Intusschcn was ook in Frankrijk de aandacht op dien zonderling gevallen, die onder de gloeiende tropische zon een dergelijke fan tastische carrière had gemaakt. Toen hij kort na den oorlog als afgevaardigde in het Fransche parlement zijn intrede deed, werd hij daar als een moderne ver overaar bewonderd en gevreesd. Maar toen eerst het merkwaardige van hem niet meer opviel, werd een vijandelijke stemming merkbaar. Zekere duistere zaakjes uit zijn verleden werden openbaar en ook werd hij van corruptie beschuldigd. Het kwam zelfs zoover, dat zijn im muniteit werd opgeheven en hij voor het gerecht moest verschij nen. Hij werd eerst tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar in hooger beroep achtte de procu- ieur-genernal de bewijzen niet vol doende, zoodat hij vrijspraak eisch- te. Het hof veroordeelde hem toen voorwaardelijk. Hoewel Galmot er in dit proces dus schappelijk afkwam, leed hij er later toch groote verliezen door. Hij verloor een belangrijk deel van zijn vermogen en trachtte nu met de politiek goed te maken wat hij in zaken verloren had. In deze cri- tisrhe periode kwam hij met Sta- visky in aanraking. De samenwer king van deze twee groote avontu riers is nooit geheel duidelijk ge worden. Wel blijkt hun verhouding later niet bepaald vriendsehappe lijk geweest te zijn. De lieeren gingen uit elkaar, nadat Galmot Stavisky bij de politie verklikt had. Dank zij zijn goede relaties kwam monsieur Alexandre dit „bedrijfs ongeval" te boven, maar bij zwoer Galmot wraak. Tn 1928 stierf Gal mot aan een vergiftiging De kokin, die van dezen moord ver dacht werd, moest wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken worden. Een pakje met persoonlijke aan teckeningen van Galmot, dat van Guayana naar Frankrijk gestuurd werd, verdween spoorloos. Na we ken ontving de politie een pak uit Holland waarin de ascb lag van de verbrande dagboeken! Misschien dat het nieuwe onder zoek nog eenige belangrijke din eren over „Papa Galmot" aan het licht zal brengen. Of zij echter ook door de bevoegde instanties gepubliceerd zullen worden, is een andere kwestie. Den Indianen en Negers, die nog heden te dage vol irots en liefde over hun bescher mer praten, zal dat alles wel on- verschillig laten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2