Verlaging waterleiding- tarieven. Woensdag 18 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9467 Met ingang van 1 Januari 1935. Het Alkmaarsche zwembad. Bliksem ingeslagen. De loonsverlaging in de Zaanstreek. Stilstaande auto aangereden. Hei en bosch m vlam. Gesteunde landbouwers op het terrein van den handel. Ambtenaar ontslagen om politieke redenen. ELKEN WOENSDAGAVOHO van T-9 uur SPAARBANKZAKEN de Nederlandsche Middenstandsspaarbank Volkstuinties. De stakingsbeweging in Denemarken. Een hoofdige boer. Vrouw door trein gedood. N.S.B.'ers contra Vrijz.-Democraten. Marktberichten. Set opperrlaktetnrlei met 18 procent nanr omlaag, de kubieke meter van 25 op 20 cent. Bij de besprekingen in een der Commissies van Statenleden van de provincie Noordhol land heeft het aanwezige lid van Ged. Staten meegedeeld, dat met ingang van 1 Januari 1935 de tarieven van het waterleiding water van het Prov. Waterleidingbedrijf zullen worden verlaagd, aldus lezen we in de „Msb." De verlaging volgens den oppervlakte grondslag zal gemiddeld van alle pcrceelen ongeveer 16 pet. bedragen. Ook het tarief voor de tweede closets en voor douche-baden wordt verlaagd en de prijs van het water bij levering over den meter zal van 25 ct. per M3. worden teruggebracht tot 20 pet. per M3. Ook de bijlage voor neringen zullen gemid deld met 20 pet. verminderd worden, ten deele door een meter-abonnement vervan gen. De totale inkomstenvermindering wordt voor 1935 op rond f J00.000 begroot. Aanbesteding. Laagste inschrijving voor 1 50.930. ALKMAAR. De N.V. Nederlandscho Maatschap pij voor Zwembadenbouw heeft Maandagmiddag aan besteed het bouwen van oen open zweminrichting met betonnen bassins cn bijkomende werken. Ingekomen waren 15 biljetten. Laagste inschrijver was do heer P. Smit to Alkmaar met f 50.980. Raming f 47.000. Gisteravond sloeg tijdens een hevig onweer de blik sem in den grooten voorraadschuur van den kolen- handelaar van Benkom te Oss. De schuur stond spoe dig in lichter laaie. Niet minder dan 10.000 K.G. ko len zijn verbrand, terwijl 20 kippen en ecnigo varkens een prooi der vlammen werden. De brandweer stond machteloos. De belendende perccelen konden behouden blijven. Bespreking tnsschen partijen onder lei ding van den Rijksbemiddolaar. Vandaag zal te Den Haag onder leiding van den rijksbemiddeUinr, mr. S. de Vries Czn., een conferen tie plaats vinden tusschen de werkgevers- en werkne mersorganisaties, betrokken bij de door de patroons aanhangig gemaakte loonkwestie op 13 der grootste fabrieken in de Zaanstreek. Het resultaat van de gister door de werknemers organisaties gehouden besprekingen is zoodanig dat de patroonsvoorstellen door de christelijke en katho lieke organisaties zijn aanvaard, doch door do Moder nen zijn afgewezen. Ernstig verkeersongeluk bij Nijmegen. Gisteravond omstreeks tien uur heeft op den Rijks weg Den Bosch-Nijmegen onder do gemeente Heesch nabij het kruispunt Ileesch—Oss een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De K. uit Oss, was bezig een lekken band, wel ke hij tevoren door een reserveband had vervangen, van achteren aan den wagen tc bevestigen, toen plot seling een auto, bestuurd door mej. v. d. L. uit Oss van achteren naderde. De heer K. wist nog juist op het laatste moment weg te springen en zich zoodoen de in veiligheid te stellen. Een botsing was echter onvermijdelijk cn het gevolg hiervan was, dat de auto van mej. v. d. L. over den kop sloeg en die van den heer K. naar de andere zijde van den weg ge slingerd werd. Mej. v. d. L. kwam met den schrik vrij, evenals een der inzittenden van do auto van den heer K., zijn echtgenoote. Twee zoontjes echter, dio eveneens in den wagen gezeten waren, bleken ernstig gewond to zijn en moesten naar het Liefdes- fiesticht tc Heesch overgebracht worden. Zij zullen, ndien zulks mogelijk blijkt, naar het ziekenhuis te Oss vervoerd worden. Branden in de provincies Limburg en Brabant. In de laatste dagen hebben in Noord-Limburg en Oostelijk Noord-Brabant op verschillende plaatsen branden gewoed. Een groot aantal H.A. heidegrond en bosschen zijn door het vuur vernield. In de omgeving van de zinkfabriek te Budel aan de Zuid-Willemsvaart, aldus lezen we in het Alg. Hdbld., is een brand ontstaan, die gretig voedsel vond in dc droge struiken en het vele hakhout. Gedurende den geheelen dag heeft men gebluscht, doch ondanks alle moeite is men er nog niet, in geslaagd, den brand te stuiten. Ook bij Beverbeek aan de Belgische grens zijn door brand teen paar H.A. bosschen in de asch gelegd. In de bosschen van den heer mr. Kneepkens te Weert en de gemeentebosschen onder het gehucht Moezel (gcm. Weert) hebben de bosschen vlam gevat. De omwonenden hebben na vele uren blusschen de hevig woedende vlammen weten te doovcn. Ongeveer 45 H.A. bosschen werden hier een prooi der vlammen. In de Peel bij Ven ra y ontstond eveneens eens brand, die zeer spoedig zich over enkele H.A. uitstrekte. Door krachtig optreden slaagde men erin, ook dezen brand to blusschen. De groote droogte en het gebrek aan water dat overal heerscht, geeft het vuur gretig voedsel en is de oorzaak ervan, dat het blusschings- werk zoo moeilijk slaagt. De drie Ned. Middenstandsbonden beklagen zich bij de regeering. De commissie van overleg van de drie Ned. mid denstandsbonden heeft verscheidene klachten ont vangen over het hand over hand toenemende euvel, dat landbouwers de door hen geproduceerde kans rechtstreeks aan particulieren vorkoopen met uit sluiting van den tusschenhandel. Vanzelfsprekend wordt deze tusschenhandel hiermede ernstig ge schaad. wijl de kaas buiten hem om tegen belang rijk lageren prijs wordt aangeboden. Bijzonder ernstig is het echter, dat de landbou wers tot dezen rechtstreekschen kaasverkoop tegen lage prijzen in staat worden gesteld door de onder steuning, die zij krachtens de Crisls-Zuivelwet ont vangen. De Middenstandsbonden zijn van meening. dat hier van een euvel mag worden gesproken en heb ben den minister van oeconomische zaken daarom verzocht maatregelen tegen dit euvel te nemen door aan de steunverleening aan den landbouw en de veeteelt de voorwaarde te verbinden, dot de ge- steunden niet gaan treden op het terrein van den handel. Mot vertrouwen meenen de Middenstandsbonden zoodanige maatregelen te mogen verzoeken, omdat daardoor mede kan worden voorkomen, dat de han del op zijn beurt zich wegens dreigenden ondergang tot de regeering om steun moet wenden. Voor het Ambtenarengerecht to Amsterdam is be handeld het beroep van den heer C. J. H. Poppe, ad junct-commies der Directe Belastingen, Invoerrech ten cn Accijnzen, te Zaandam, en lid van den Ge meenteraad van Zaandam, wicn door den Minister van Financiën tegen 1 Mei a s. op grond van zijn lidmaatschap van de Onafhankelijke Socialistische Partij eervol ontslag is verleend. De heer Poppe was vertegenwoordigd door mevr. mr. Chr. A. de. Ruvter—De Zeeuw, die betoogde dat het bewuste artikel 97b van het Rijksambtenaren reglement onverbindend is, aangezien bet in strijd is met met de Grondwet en dat bovendien het ont slag onrechtmatig is, omdat het niet gegeven is op grond van het dienstbelang, doch om een bepaalde politieke richting te bestrijden. Do Minister van Financiën was vertegenwoordigd door mr. M. Wossclink, die van oordeel was, dat het ambtenarengerecht niet bevoegd was artikel 97b van het Rijksambtenarenreglement te toetsen aan «Ie Grondwet en dat het bovendien wel degelijk een dienstbelang was, dat do staat betrouwbare ambtenaren had. De uitspraak werd bepaald op 1 Mei a.s. DE MISHANDELING TE SAPPEMEER. De 50-jarige arbeider P. Baas uit Tripscompagnie, die in den avond van eersten Paaschdag bij een bezoek aan bet stations-koffiehuis te Sappemeer- Oost werd mishandeld .den volgenden dag ernstig gewond en in bewusteloozen toestand in een hoek van de serre op den grond werd gevonden is na een verpleegtijd van ongeveer 14 dagen in het acade misch ziekenhuis Groningen overleden. De kaste lein en oen 20-jarige. slagersknecht, die bij de vecht partij aanwezig zijn geweest, zijn onlangs verhoord, maar voorloopig op vrije voeten gelaten. VLIEGTUIGONGELUK IN HONDURAS. Vier dooden. New York: Uit Tegucigalda (Honduras) wordt gemeld, dat op het, traject Yoro-Tegucigalda tijdens een hevigen regenstorm een vliegtuig is verongelukt, waarhij de bestuurder en drie passagiers om het le ven zijn gekomen. OPLICHTING DOOR AMBTENAAR. Een adjunct-commies aan bet kantoor der hypo theken en het kadaster te Snoek heeft zich schuldig gemaakt aaji oplichterijen tot een gezamenlijk be drag van f 750 en het als ambtenaar innen van gel den, welke niet verschuldigd zijn. Daar hij sedert eenige dagen verdwenen was. werden zijn opsporing en aanhouding verzocht. Do man werd te Maastricht aangehouden en is gister gevankelijk nanr Sneek vervoerd, waar hij in verzekerde bewaring is ge nomen. Hij zal ter beschikking van dc justitie wor den gesteld. kan men xijn verrichten bi] Kantoor: SCHAGEN - MARKT 81. Directeur: Mr. J. A. E. Buiskool. Gespannen toestand in Esbjerg. Kopenhagen, 17 April (V.D.). Dc toestand in de Deensche scheepvaartstaking is verbeterd. Nadat het weer door de havenarbeiders in Aalborg en Esbjerg hervat was kon een reeks stoomschepen met land bouwproducten geladen, naar Engeland vertrekken. Hierdoor was de staking der stokers en matrozen cffectloos geworden. Tegen de organisaties der sto kers en matrozen, die zich buiten staat hebben ver klaard en schadeloosstelling van 20.000 kronen elk aan do werkgevers to betalen, is in opdracht der werkgevers een cisch tot in staat van failliscmcnt- stelling ingediend. Terwijl de rust dus overal vrijwel hersteld ls, is de toestand in Esbjerg, waar het scherpe in grijpen der politie, vooral van de versterkingen uit Kopenha gen, tegen de demonstranen op Maandag j.1., groote ontevredenheid heeft doen ontstaan, zeer gespannen. In verband met de botsingen besloten do vakver- eenigingen des middags het werk neer te leggen, hetgeen ten gevolge had dat des middags in allo be drijven der stad liet werk gestaakt werd. Aan een protestvergadering namen naar schatting 10.000 per- I sonen deel. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij de mcnschen tot bezonnenheid aanmaande en de aanne- ming aanbeval van een resolutie, waarin het optre- den van de politie scherp veroordeeld wordt en waar- in wordt gcëischt, dat de politicmannen van huiten «Ie stad zich alleen mogen ophouden in het haven kwartier. Communistische sprekers dienden een mo tie in, waarin de onmiddellijke verwijdering gcëischt werd van de politiemannen van buiten de stad. Wan neer hieraan niet wordt voldaan, wordt gedreigd met een algemeene staking van 24 uur. De communis tische motie werd met bijna algemeene stemmen aan genomen, terwijl eerstgenoemde resolutie welgeteld 2 stemmen kreeg. Gisteravond zijn uit Kopenhagen nieuwe politieversterkingcn naar Esbjerg gezonden. Politie en controleurs met de roeispaan te lijf. Te Zaandam kwam gistermorgen vroeg in de Zaan bij de gasfabriek de ambtenaar van de crisis zuivcl- centrale, die aan boord was van een rnet twee rijks veldwachters bemande politiemotorboot, een melkboer van den Elverringdijk, die in een jol melk vervoerde, tegen. De ambtenaar, die frauduleus vervoer van melk vermoedde, sommeerde den boer aan den wal te ko men en zijn bussen te laten onderzoeken. Inplaats van daaraan gevolg te geven, nam de boer een roei spaan op en gaf daarmee een der rijksveldwachters een klap, bracht zijn jol naar den wal en liet de bus sen melk in do Zaan leegloopen. De politie heeft toen do jol „geënterd", waarbij deze kwam te kantelen,zoodat do boer te water geraak te. Toen hij eindelijk goed en wel aan wal was, nam hi] opnieuw de roeispaan op om er den ambtenaar mee te lijf te gaan. Tenslotte is dc man onder lievig verzet per politieboot naar het bureau gebracht, waar procesverbaal tegen hem is opgemaakt, De spoorbaan overgestoken. De 54-jarige vrouw C. v. V. werd. toen zij gister middag de spoorbaan nabij Halfweg wilde overste ken, door een juist passeerenden trein uit Haarlem aangereden. De vrouw, die doof is, had de trein niet hooren aankomen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Per auto van den G.G. en G.D. werd het stoffelijk overschot van de vrouw, die te Amsterdam Woonachtig was, naar het O.L. Vrouwengasthuis overgebracht. Het treinverkeer ondervond een kwar tier vertraging. HONDSDOLHEID. In een Hongaarsch plaatsje was een 44-jarige man, die door een dolle hond werd gebeten, opgenomen in een ziekenhuis. Toen dc dokters den patiënt wilden behandelen, kreeg deze een aanval van razernij, in welken toestand hij 7 personen beet. De slachtoffers zijn overgebracht naar het Instituut Pasteur tc Boeda pest, Mogen niet grooter zijn dan drie Are. - Onrechtmatige concurrentie tegenover de tuinders. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht inzake volkstuintjes. Daarin zegt ne minister, dat zijn ambt genoot van Economische Zaken in verband met de teeltbeperking van tuinbouw-gewassen het volgende onder zijn aandacht heeft gebracht. Verschillende gemeentebesturen stellen gronden, welke voor stadsuitbreiding bestemd zijn. maar als bouwterrein niet onmiddellijk noodig zijn, beschik baar voor z.g. volkstuintjes. Voorzoover deze een beperkte oppervlakte, b.v. 3 Arie niet te boven gaan, bestaat daartegen niet het minste bezwaar, aangezien deze tuinarbeid voor de betrokken personen, in den regel arbeiders, een aan gename bezigheid is. terwijl zij tevens op die wijze in hun behoeften aan aardappelen en groenten, de laatste dikwijls ook voor inmaak, kunnen voorzien. Sommige gemeenten zijn in dat opzicht wat vrij gevig, door in het bijzonder ten behoeve van werk- loozen betrekkelijk groote perceelen beschikbaar te stellen. Dit opent de mogelijkheid, dat -den tuinders concurrentie, wellicht zelfs een illoyale concurrentie wordt aangedaan en kan oorzaak zijn, dat het dool der noodzakelijk geachte teeltbeperking voor tuin- bouwgewassen niet wordt bereikt Immers, indien deze volktuintjes zoo groot worden, dat de opbrengst grooter is dan voor eigen gebruik, wordt het meer dere op de markt gebracht In verband met het bovenstaande verzoekt de mi nister de gemeentebesturen de uitgifte van gronden voor volkstuintjes te beperken tot 3 Are per gezin. AANSLAG OP EEN MILITAIREN TREIN. IN CHINA. Dynamietlading ontploft te vroeg. Charbin. Bandieten hebben een lading dynamiet op den weg gelegd, waar een uit 42 wagens be staande militaire trein moest passeeren. Het dynamiet ontplofte echter te vroeg, zoodat slechts dc locomotief werd vernield. Er zijn geen slachtoffers. JAARVERSLAG DER NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Op Maandag 16 April 1934 werd in de „Industrieele Club" te Amsterdam, onder Voorzitterschap van den beer G. Stapel Sr. te Benningbroek, de jaarlijksche Algemeene Ledenvergadering gehouden van de Nd.- Hollandsche Landbouw-Onderlinge, lid van de Vcr- eeniging ,de Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopendo over liet boekjaar 1 November 1932 tot cn met 31 October 1933 blijkt, dat de Noord-IIollandsrhe Landbouw-Onderlinge bij het eindo van het boekjaar 38S8 leden had, met een jaarloon van f 3.801.425. Het leden-aantal van de Centrale Landbouw- Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32624 met een jaarloon van ruim 4S millioon gulden. In het verslagjaar werd bij de Noord-IIollandsche Landbouw-Onderlinge aangegeven 523 ongevallen, van welke 1 ongeval een doodelijken afloop had en aanleiding gaf tot het toekennen eenor rente aan nagelaten betrekkingen en 52 gevallen schadeloos stelling over een langoren termijn dan 6 weken vor derden. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor rekening der Centrale Landbouw-Onderlinge kwam bedroeg 7145. Van deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzekering betreft 14 en voor Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 755 m.M. Vooruitzichten: Veranderlijk. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. ONZE BRIL PAST... '2 DE PRIJS OOK 1 Firma GEbR. ROTGANS SCHAGEN zoover de vrijwillige verzekering betreft 1 een doode lijken afloop. Van deze 15 ongevallen met doodelijken afloop gaven er 5 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. Deze laatste ongevallen betroffen op één na alle de wettelijke verzekering. Er werden 2 renten toegekend wegens blijvende invaliditeit. Over het geheel genomen, is ook dit jaar wederom oen daling van het door de aangeslotenen in totaal uitbetaalde loonbedrag waar te nemen; dc kosten der ongevallen van tijdelijkcn aard (t.m. do eerste G weken na het ongeval) daalden eveneens. Daarentegen waren de kosten na de eerste 6 we ken, in totaal niet onbelangrijk hooger dan over het vorige boekjaar. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons cn kinderen van leden en over de Ziekte-regeling voor inwonend personeel. Getracht een vergadering door gescheld en hon-zee-geroep In de war te sturen. - a De plaatselijke leider der N.S.B. bij zijn kraag genomen en de zaal uitgezet. Men schrijft aan de N.R.Crt.: De afdeeling Bussum van den Vrijzinnig Democra- tischcn Bond hreld Maandagavond een openbare vergadering in het gebouw Concordia aldaar, waarin mr. L. G. van Dam, algemeen secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem Bond en mr. B. W. Stomps, het woord voerden. De voorzitter, ir. G. J. Meijers, deelde bij den aanvang van de vergade ring mede, dat aan het eind onbeperkt gelegenheid tot debat zou worden gegeven. Desondanks trachtten een aantal N.S.B.-ers, onder wie de Bussumsche lei der, de heer Robertson, door interrupties en hou-zee geroep de rede van den eersten spreker te verstoren. Aan het eind van de rede van mr. van Dam wilde de lieer Robertson het woord nemen, waartoe de voorzit ter hem geen gelegenheid gaf, daar hij aan het eind der vergadering onbeperkte gelegenheid tot debat kon krijgen. De aanwezige N.S.B.-ers trachtten daar op door hou-zee geroep vermengd met scheldwoorden de vergadering in de war to sturen. De aanwezige po litie pakte daarop den heer Robertson in den kraag en verwijderde hem uit de vergadering. Vijftien zij ner aanhangers verlieten eveneens do zaal. Van de gelegenheid tot debat aan het eind der ver gadering maakte geen N.S.B.-er gebruik. ALKMAAR, 16 April. Groentcnveiling. Aardbeien f 1.50—3, andijvie f 2.70—6.10, bloem kool I f 18—28, II f 10—14, kropsla f 4.40—6.90, knol- selderie f 1.40—2.60 per 100 stuks, bieten f 2.60, gele kool f 4.90—6.40, roode kool f 3.50—0, uien f 1.30- 2.30, prei f 2.40—8.20, rabarber f 1.50—5, raapstelen f 2.20—3.10, radijs f 2.404.40, selderie f 0.50—1.90, per 100 bos, postelein f 0.971.99, spinazie f 0.10 0.30, per bak, dubbele spercieboonen f 40, witlof I f 3.505.50, II f 1—2.50 per 100 pond. AMSTERDAM, 17 April. Zecuwsche bonten en blauwen f 45, id. eigenh. f 2.00—2.80, id. Bevel, f 2.90—3, Vlaamscho zand-in- dustrie f 2.602.S0, IJpolder Bevelanders f 3.103.20 per 70 Kg., Beverw. zand, Ililleg. id., f 67, Drent- sch eigenh. f 44.50, winter Malta f 1414.50, per 100 Kg., Fricsche muizen f 2.60—2.80, Limburgsche industrie f 2.60—2.80 per 70 Kg. PURMEREND, 17 April. Kaasmarkt: 3 st. kleine boerenkaas f 18.50; 1775 Kg. boter f 1.30—1.50, weiboter f 1.20—1.35; 1072 runderen: 250 vette 5260 cent; 672 gelde koeien f S0160, 100 melkkoeien f 110—210, 50 stie ren 3246 cent; 9 paarden f 60120; 55 vette kalve ren 4060 cent; 957 nuchtero kalveren: slacht f 3—9, fok f 614: 239 vette varkens: slacht 3235 ct, <>5 magere varkens f 13—20, 258 biggen f 712, 588 scha pen f 8—26, 34 bokken f 3—11, eendeieren f 2—2.50, kievitseieren f 2.50, piepkuikens 92Vk97^ cent, Eierveiling: 9300 kipeieren a f 2.102.60, 420 kip eieren b f 1.10—1.90, 11382 eendeieren a f 2.65—2.70, 377 eendeieren b f 2.05, 25 kievitseieren 1212 ct, oude kippen en hanen 4550 ct., konijnen f 0.30 —2.25, eenden 30—70 cent, duiven per paar 40 cent. Vrije markt: 950 kievitseieren 13—18 cent. Op de gemeentelijko kaasbeurs waren heden aan gevoerd 23 partijen kaas, wegende 51.000 Kg., han del matig. Hoogste prijs 19 gld. per 100 Kg. Eierveiling „Paradijs". Aanvoer: 260.000 cendeieren f 2.05—2.85, 120.000 kipeieren: 70—60 Kg. f 2.80—3.70, 6566 Kg. f 2.452.60, 63—64 Kg. f 2.30—2.50, 60—62 Kg. f 2.20—2.40, 58—59 Kg. f 2.20-2.30, 56-58 Kg. f 2.10—2.20, 53—55 Kg. f 2—2.20, 50—52 Kg. f 1.90—2. NOORDSCHARWOUDF.. 18 April. 500 Kg. aardappelen Bevelanders f 2.60—2.70, 6500 Kg. uien f 0.801.10, drielingen f 0.80, grove f 0.80— 1.10, 21700 Kg. roode kool f 1—2.70, 10000 Kg. gele kool f 3—6.40, 38400 Kg. D. witte kool f 4.40-6. BROEK OP LANGENDÏJK, 18 April 1934. Aangevoerd: 6700 Kg. uien: drielingen f 0.80. grove f 1.101.30, gele nep f 0.801, 18000 Kg. roode kool f 1.—3.50. 7r-.no Ko. gele kool f 4.10—6.50, 2700 Kg. D. "'♦te kool f 55.20. WARMENTTUTZF.N. 13 Anril 1934. Roode kool, 1e kw. f 12.10. 2e kw. f 1. gele kool, «e kw. f 3.60- 5.10. D. witte kool, 1e kw. f 4.10- -5.10, "!en f 0.301. dtioli',T",n f 0.80. grove uien f 1 Aan voer: 11.100 Kg. roode kool, 1700 Kg. gele kool, 4500 Kg. D. witte kool, 2650 Kg. uien.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5