Göring gaat heen. H. DEKKER KIJKEI) is KOOPEn lij (10ECK DE SITUATIE IN HET VERRE OOSTEN. Kantoor voor Boekhouden en Belastingzaken. ONTSLAG GEVRAAGD ALS PRUISISCH MINISTER. IN DE VAART. Minister Rust in het Rijkskabinet. Japan stelt Londen gerust. Veerpont in botsing met stoomschip. 1 Mei te New York. Bij een te kort aan gras Revolutionnaire samenzwering verijdeld. Chineesch stoomschip gezonken. Jongetje onder de tram. Tol te Jutphaas opgeheven Dinsdag 1 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9474 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hij blijft minister-president. - Rijksminister Frick krijgt tevens binnenlandsche za ken in Pruisen. - Rast wordt rijks minister van wetenschappen en onderwijs. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Officieel wordt de oprichting gemeld van een rijks- ministerie voor wetenschap, opvoeding en volkson derwijs. Op voorstel van Hitier heeft de rijkspresident den Pruisischen minister van wetenschap, kunst en volksonderwijs, Rust, tot hoofd van het nieuwe rijksministerie benoemd. Rust behoudt tegelijkertijd zijn tegenwoordige func tie in het Pruisische kabinet Göring vraagt ontslag. Het D. N. B. meldt tegelijkertijd den inhoud van een brief van den Pruisischen premier Göring aan Hitier, gedateerd 17 April 1934, waarin do Pruische premier o.a. schrijft: Ik heb er steeds naar gestreefd den opbouw van den Duitschen eenheidsstaat te bevorderen, waar ik kon, evenals de unificatie en hernieuwing des rijks in nationaalsocialistischen geest van Pruisen uit. In dien geest zijn een aantal verleden jaar door de Pruisische regeering genomen maatregelen en is ook mijn in het vorig najaar opgesteld memorandum in zake de rijkshervorming, waarin de instelling van rijksgouwen in de plaats van de landen worden voor gesteld. Nu met de wet over den wederopbouw des rijks van 30 Januari 1.1. een nieuwe stap naar de vol tooiing van het eenheidsrijk is gedaan, acht ik het wederom mijn plicht de maatregelen des rijks op het gebied der rijkshervorming van Pruisen uit in elk opzicht te steunen. Ik stel u hiermede voor, bij de benoeming van mi nister Rust tot rijksminister, den rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Frick tevens te belasten met de waarneming der zaken van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. De overdracht der zaken zal het meest doelmatig op 1 Mei ge schieden. Door de verbinding van deze departementen krijgt het rijk de beschikking over alle ervaringen en vak kennis van 't Pruische departement, wordt de een heid van bestuur verzekerd en elke kans op mee- ningsverschil voortaan buitengesloten. Dat lk mij hiermede bereid verklaar de leiding van een der belangrijkste Pruisische departementen uit handen te geven meen ik te kunnen verantwoor den met het oog op het doel, dat ik nastreef. Daar komt de overweging bij, dat de bijzondere taken van het Pruisiche binnenlandsche, bestuur, waarmede gij mij bij het begin der nat.-soc. revolutie hebt belast, intusschen zijn volbracht. Tenslotte voel ik de noodzakelijkheid, dat ik mij ontlast van de omvangrijke werkzaamheden, die verbonden zijn aan het bmnenlandsch bestuur van Pruisen, opdat ik kan beantwoorden aan de groote eischen, die bij mij hebt gesteld op ander gebied, speciaal bij het uitvoeren van de rijksreorganisatie in Pruisen. Daar rijksminister dr. Frick zich bereid heeft ver klaard naast de leiding van het rijksministerie van binnenlandsche zaken ook die van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken op zich te ne men en daar ik mij mag verzekerd houden van uw instemming met mijn voorstel, zou ik bijzonder dank baar zijn voor een spoedige toestemmende beslissing. DR. FRICK. GARING. Brief van Hitler aan GAring. Daarop heeft rijkskanselier Adolf Hitler op voor stel van den Pruisischen minister-president den rijks minister van binnenlandsche zaken dr. Frick belast met de waarneming der zaken van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. Aan Göring heeft de rijkskanselier den volgenden brief, gedateerd 1 Mei, gezonden: „Reeds op 17 Maart van dit jaar hebt gij mij voor gesteld, dr. Frick te belasten met de waarneming der zaken van den Pruisischen minister van binnenland sche zaken. U zelf hebt daarbij, uw eigen persoon ach terstellend in het belang der rijkseenheid, den wensen geuit, ontheven te worden van uw ambt als Pruisisch staatsminister en minister van binnenlandsche zaken. Dezen wensch heb ik thans vervuld. Ik doe u hierbij toekomen de oorkonde van het ont slag uit uw ambt als Pruisisch staatsminister en mi nister van binnenlandsche zaken. Ik voel mij hierbij gedrongen, u mijn oprechten en hartelijken dank uit te spreken voor alles, wat gij in dit ambt gepresteerd hebt. Terecht hebt gij er zelf op gewezen, dat de ta ken, met de zorg waarvoor ik u heb belast bij het be gin der nat.-soc. revolutie, door u Intusschen volbracht zijn. U hebt deze taken met bijzonder veel inzicht en energie tot een goed einde gebracht. Nu gij, terwijl ge Pruisisch minister-president blijft, in overeenstemming met uw eigen wensch als Prui sisch minister van binnenlandsche zaken aftreedt en uw plaats inruimt voor den rijksminister van bin nenlandsche zaken dr. Frick, ben ik er van overtuigd, jiat hierdoor volgens uw eigen wensch het groote doel der rijkshervorming op bijzonder doeltreffende wijze wordt bevorderd. Goederenwagons van stoomtram in een vaart terecht gekomen. Dienst stop gezet Toen gistermiddag omstreeks half zes de Dedems- vnartsche stoomtram, komende uit Dedemsvaart, na- hij Zwolle tusschen de lichtnis en het plankenloods je reed, brak van een der drie achter do locomotief gekoppelde wagens, de as. De wagens kantelden en kwamen in een langs den weg gelegen vaart te recht. Alle drie wagens werden zwaar beschadigd. Zij sleepten in hun vaart een duikermuur mee. De rails werd over een lengte van ongeveer 100 meter vernield. Zoodoende is de dienst op Dedemsvaart stopgezet Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Zijn levensloop. BERLIJN, 30 April. De nieuwe rijksminister van wetenschap, opvoe- dnig en volksonderwijs, Bernard Rust, is een der oudste voorvechters der nat-socialistische beweging Als Pruisisch mi nister is hij een krachtige persoon lijkheid gebleken. Hij werd on 30 September 1883 te Hannover geboren studeerde aan ver schillende univer siteiten o.a. filoso fie en filologie, werd leeraar en ging bij het uit breken van den oorlog als reserve luitenant naar het front Hij werd zwaar gewond en kreeg het ijzeren kruis tweede en eerste klasse. Na den oorlog werd hij weder leeraar. Hij sloot zich kort daarna bij de Völ- kische beweging aan en vervolgens bij de N.S.D.A.P.; in 1925 werd hij tot gouwleider in Zuid-Hannover en Brunswijk benoemd, in 1930 lid van den rijksdag. Toen hij als fractieleider in den landdag der provincie Hannover naar aanleiding van het verbieden der Hitlerjeugd een motie van wantrouwen indiende tegen den socialistischen op- perpresident Noske, werd hij van zijn functie van leeraar ontheven. Op 30 Januari 1933 werd hij bij 't Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken be noemd en kort daarna Pruisisch minister van we tenschap, kunst en volksonderwijs. BERNARD RUST. VERKLARING VAN SIMON. ENGELAND LAAT DE KWESTIE THANS RUSTEN. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon, heeft gister in het Lagerhuis de aangekondigde definitieve verklaring over het stand punt van Engeland t.a.v. de Japansche mededeeling betreffende haar politiek in het Verre Oosten afge legd. Simon zeide, dat de Britsche nota, die 25 April den Japnnschen minister van buitenlandsche zaken door den Engelschen ambnsadeur te Tokio is over handigd. er op wees, dat de regel ..gelijke rechten in China" uitdrukelijk gegarandeerd is door het ook door Japan onderteekonde negenmogendhedenver drag van 1922 en dat de Engelsche regeering ook in het vervolg alle rechten in China moet genieten, die zijn toegekend aan alle onderteekenende staten. De Britsche regeering kan Japan natuurlijk niet het recht toekennen, alleen te beslissen, of ceniger- lei actie, bijv. het toestaan van technische en finan cieels steun aan China een gevaar beteekent. Vol gens de artikelen 1 en 7 van het negenmogendheden- verdrag heeft do Japansche regeering het recht, de opmerkzaamheid der andere onderteekenaars te vestigen op iedere actie in China, die haar veiligheid bedriegt Dit recht beteekent een bescherming voor Japan en de Britsche regeering neemt daarom aan, dat de verklaring van Japan niet ten doel heeft, de rechten van andere mogendheden in China aan te tasten of Japans eigen vcrdragsplichtcn geweld aan te doen. In zijn antwoord heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken Hirota gezegd, dat de onder stelling der Britsche regeering juist is. Hij heeft den Britschcn ambassadeur de verzekering gegeven, dat Japan de bepalingen van het negenmogendhedenver- drag in acht zal nemen en dat de politiek der Ja pansche regeering met die der Britsche regeering t.a.v. dit verdrag overeenstemt. Tenslotte heeft hij ver klaard, dat Japan ook in het vervolg de grootste waar de blijft hechten aan de politiek van „de open deur" in China. Simon voegde aan deze verklaring toe, dat de Brit sche regeering deze kwestie verder laat rusten. Ook de Vereen. Staten zullen het incident als geslo ten beschouwen. Landbouwstraat SCHAGEN Memories voor Successie, Boedelscheidingen, Koop- actes, Acten van ruiling, Hnnrcontracten, enz. Billijk tarieL Verstrekt gratis inlichtingen op elk gebied. De schok op beide oevers gehoord. Geen persooonlijke ongelukken. Kopenhagen. Gister is de veerpont van Hel- singfors naar Helsingoer, de „Kroonprinses Louise", met de wagons van den trein van Oslo aan boord, in aanvaring gekomen met een Britsch stoomschip. De schok van de aanvaring werd op beide oevers van den Oeresund gehoord. De veerpont werd ern stig beschadigd, doch kon de reis naar Helsingoer voortzetten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, een vrouwelijke passagier kreeg een zenuw schok. Geweldige betoogingen verwacht. N e w-York, 30 April (V.D.) Voor de 1 Mei feesten, waaraan naar schatting 250.000 personen zullen deelnemen, heeft de politie groote voorzorgs maatregelen getroffen. De communisten zullen in op tocht door de straten trekken, waarbij de moeders der vijf te Scottsboro ter dood veroordeelde negers voorop zullen loopen. De stoet zal door 1175 politie agenten begeleid worden. De socialisten marchceren van de 14de straat naar Madison Square. Des avonds organiseeren de communisten een feestvoorstelling van Maxim Gorki's „Stormvogels". Te Chicago rijn de openbare gebouwen onder scherpe bewaking gesteld. HET HEELE JAAR ZOMERTIJD. De regeering van de Zuid-Amerikaansche repu- bleik, Chili, heeft besloten den zomertijd het geheele jaar door van kracht te doen zijn. voedert U in de weide het voor* deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratlo-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bl) Uw voederhande laar o{ aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Twee Nederlanders er bij betrokken. P a r ij s, 30 April (V.D.)Naar verluidt zou een wijdvertakte revolutionnaire samenzwering door ge zamenlijk optreden van de Fransche en Belgische po litie verijdeld zijn. De negen leiders, een Zwitser, een Italiaan, een Duitscher, twee Nederlanders, twee Polen en twee Zuid-Slaven zijn in arrest gesteld. Er zouden documenten zijn gevonden met betrek kingen tot plannen voor een opstand op den eersten Mei, waarbij uitvoerige plans de campagne en een lijst van huizen, waar munitie lag opgeslagen. In verband met het bovenstaande, waarvan nog geen officieele bevestiging is gegeven, zijn 3000 man troepen naar Parijs ontboden om de politie bijstand te verleenen bij het handhaven van orde en rust. Ook te Sofia zouden in verband met deze zaak voor bereidende maatregelen zijn genomen. De Bulgaarsche minister van binnenlandsche zaken heeft alle betoo gingen verboden en de arbeidersleiders zijn gewaar schuwd, dat zij persoonlijk verantwoordelijk worden gesteld voor alle ongeregeldheden. Bemanning van 31 koppen vermist. S j a n g h a i, 30 April (V.D.) In de nabijheid van Kadodate is een Chineesch vrachtschip in een hevigen storm geraakt. Van het schip en zijn beman ning van 31 koppen ontbreekt tot dusverre ieder be richt, zoodat men het ergste vreest. VOORLOOPIGE OVEREENKOMST TUSSCHEN TURKIJE EN NEDERLAND. Stamboel. De voorloopige overeenkomst met N e- d e r 1 a n d, die op 1 Mei afliep, is met twee weken verlengd. In dien tijd zullen de handels- en clcaring- overeenkomsten worden onderteekend. Met een verbrijzeld been langs den lijn gevonden. Eenlge uren later overleden Meppel, 30 April. Hedenmiddag ongeveer vier uur, is te Dedemsvaart het ongeveer 7-jarig knaapje van den heer S. met een verbrijzeld been langs den trambaan gevonden. Hoe en wanneer het ongeval is geschied, is een raadsel. Het personeel van den tramdienst heeft van een ongeval niets bemerkt. Eenige uren, nadat het knaapje gevonden was, is het overleden. DE GOK-TAX BELGISNEDERLAND. Zeldzaam staaltje van Nederlandsch op- timisme. Een ondernemend taxi-bedrijf te Utrecht heeft Zondag een „gokje" gewaagd op den wedstrijd Bel gië—Nederland. Het had reclame gemaakt met bet volgend voorstel: „U betaalt f4 per persoon als Ne derland wint. Verliest Nederland, dan betaalt 1' al leen benzine en olie". Naar verluidt hebben nog heel wat Utrechtenaren van de kans gebruik gemaakt, om voor eqn koopje naar de Sinjorenstad te reizen. ILet moet den ondernemer wel to moede zijn geweest in de befaamde drie minuten, toen een 1—0 achter stand in een 31 voorsprong werd omgezet En het tarief bleef: vier gulden per persoon -. „Msb.** voor 3Vi uur. Naar wij vernemen, heeft het Gemeente-Bestuur van Utrecht besloten, den tol bij den ingang van de ge meente Jutphaas op te heffen voor den tijd van 3V2 uur| In verband met de opening der nieuwe Pcr- silfabriek te Jutphaas op Woensdag, 2 Mei a.s. zal n.L van 9.30 tot 1 uur geen tolgeld worden geheven. DUITSCH SPORTVLIEGTUIO VERONGELUKT. Bazel. Een Duitsch sportvliegtuig, dat te Bazel een tusschenlanding had gemaakt, is kort na het vertrek naar Geneve van ongeveer 300 Meter hoog te slecht neergekomen. De bestuurder, iemand uit Frankfort, is er slecht aan toe, terwijl zijn vrouw aan de wonden van den .val is bezweken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1