verzie ht 0 NOORD-HOLLAND. Dinsdag 1 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9474 Brutale overval te Eindhoven. want er is nu Saladine De knoeierij met regeerings- tarwe. Ernstig verkeersongeval in de hoofdstad. EXECUTIE-RECHT. DE N.S.B. IN DE HOOFDSTAD. van da In 1931 aangelegde landbouwproel- velden In bet ambtsgebied (Vervolg), a RASSENPROEVEN. 1 Wintertarwe. Vergelijking van de interprovinciale serie; Wiloho; Emma; Juliana; Jraperial 11a; Pajbjerg 188; Cars- Jens V'. Proefnemers: N. Geertsema, Haarlcmmermcerpol- dcr (ill 5-voud), leider Ir. P. A. den Engelse en It L. JVaiboer te Anna Paulowna (in 2-voud). In samenwerking met het I. v. P. te VVageningen ^rorden ook nog de volgende rassen vergeleken op proefvelden bij R. JL. Waiboer voornoemd en J. Saai te Waardpolder: Wilhelmina; Jacob Cats; Algebra; Concurrent; J x W; W x lmp III; W x MM 1; Waldeck Pynnont E XXIV); Regentes E 1165); Orauje; Cata- nia; Prins Hendrik ld x M M III); W. E. L.; E. W. C 2a; Anna Paulowna; Koning Albert; Gonio; .W. E- 1.; Vada; Millioen 11. 2 Zomertarwe. Vergelijking van de interprovinciale serie: Heine's Kolben; Svalofs 01002; Svalofs extra Kolben II; Mansholt's van Hoek; Mansholt's witte zomertarwe, benevens de J x W zomertarwe en Carsten's zomer tarwe (L v. P. rassen). Proefnemer: H. K. Koster te Wicringerwaard (op de boerderij in de Anna Paulownapolder; (aanleg in 3-voud). 3. Haver. Vergelijking van de interprovinciale serie: Zege- ba ver; Binder-; Adelaar- en Gouden Regen II haver. Proefnemers: R. L. Waiboer. Anna Paulownapolder Kin 3-voud); J. C. Gehrels, IJweg te Halfweg, (leider Ir. B. A. den Engelse. 4. Zomergerst. Vergelijking van de brouwgerstrassen: Zegegerst; lAbed Kenia; Mansholt's 2-rijige; Saxonia; Oude Princesse; Spratt's Archer; Röwersdorfer Sudcten gerst Proefnemers: R. W. Stoepker te Eierland. Texel Kaanlcg in 3-voud). H. Wilms, Anna Paulownapolder (aanleg In drie- poud, mèt en zonder stikstofbemesting). 5. Breebaart te Kolhom (aanleg in drievoud en jtevens dun, normaal en dik gezaaid). Dr. M. Dijt te Eierland, Texel (aanleg In twee- ivoud: de hier uitgezaaide gerst is gejarowiseerd, ter wijl ter controle ook 2 veldjes onbehandelde gerst cijn opgenomen. Bovendien is op een drietal plaatsen nog een groot perceel bezaaid met origineel zaad. teneinde straks een behoorlijke partij voor brouwproeven te hebben. Deze groote velden zijn: 1 ha Saxonia bij R. W. Stoepker voornoemd; 1 ha iSaxonia bij Gebr. de Wolff, Eierland, Texel en 1 ha Zegegerst op een nog nader vast to stellen bedrijf. 5. Groene erwten. Vergelijking van de interprovinciale serie: Mans holt's plukerwt: M's gekr. extra kortstroo groene 'erwt; M's Corona en Hylkema's Unica. Te gelijker jtijd is onder deze erwten het karwij proefveld ge raaid. Proefnemer: A, Spaans te Kolhorn (Waardpolder). 3. Aardappelen. Vergelijking van de interprovinciale series: I 194; Furore; Roode Star; Robijn; Populair: (alle mot roode schil) en M 17; Souvenir; Eigenheimer; Friso; Unicum -f Zeeuwsche bonten (afkomstig van proef nemer). Proefnemer: J. Knook te Halfweg (aanleg in 5- .voud). Bij H.a Wilms te Anna Paulownapolder worden hog een aantal rassen vergeleken voor het I. v. P. te Wageningen. 7. Blauwmaanzaad. Vergelijking van de interprovinciale serie: Victo ria; Boma; Nobel; Emmabloem en Mansholt's blauw- maan. Proefnemer: N. Bonaherger te Kolhorn (Waard polder), aanleg in 3-voud. t 8. Karwij. Bij den heer S. Breebaart zullen dit jaar de vol gende rassen worden geoogst: Mansholt's karwij; Kistemakers Volhouden karwij; Landras. Op het nieuwe proefveld worden in de vergelijking opge nomen de hier boven genoemde rassen en een selectie .van den heer P. Blaauboer te Kolhorn. 9. Paardeboonen. Vergeleken worden de rassen: Oldambster; Fuel- bergr^H. N. en v. W. (I. v. P. serie). Proefnemer: R. L. Waiboer te Anna Paulownapolder. 10. R o o d e k 1 a v e r. Vergelijking van rassen met de volgende her- bomst: Engelsch zaad: Poolsch; Rijnlandsch; Roosen- daalsch; Deensch (Otöfte 132) en van „de Klaver bloem". Deze stammen zijn uitgezaaid op groote akkers van eenzelfde perceel. Proefnemer: P. Kistemaker te Kolhorn (Waard polder). C. ANDERE PROEVEN. I. Voetziekte-proeven op win tertarwe. Bij Jm. Blaauboer te Kolhorn wordt nagegaan de Invloed van grondbewerking, zaaidikte en zaaitijd op de voetziekte-aantasting. Vergelijking van ondiep-, diep- en ondiepploegen -f ondergronden bij K. Kistemaker en M. v. Galen te Hoofddorp; M. Kamper te Luttekemeer en Baren- drecht te Sloterdijk. Deze laatste 4 proeven staan onder leiding van Ir. P. A. den Engelse. K. de Vries te Gr. IJpolder. 2. Verqelinqsziekte in suiker- bleten. Na te gaan de invloed van standwijdte, bemesting met chili en keukenzout bij Van Strien. Sloterweg, Haarlemmermeer en Groenenberg. eveneens Haarlem mermeer. (Leider Ir. P. A. den Engelse). 3. Lucerne-ontinqsproeven. Vergelijking van wel en niet geënte lucerne bij A. J. Kofoed, A. Pruissen, H. L. Knoop en C. van Wijk, allen Haarlemmermeer. (Leider Ir. P. A. den Engelse). L Borax-bemestinn op suiker bieten. Vergelijking van opklimmende giften borax bij M. W. v. d. Schans te Bovenkerk; P. Kroon te Abbenes; H. Houtkooper te Nieuw-Vennep; Gebr. Petrie te Hoofddorp; H. L. Knoop. Aalsmcerderweg; v. Haas- tert en J. Knibbe te Hoofddorp en R. J. M. v. d. Pol te Nieuw-Vennep. Het meerendcel dezer proeven wordt bekostigd door de C. P. C. Leider is hier weer Ir. P. A. den Engelse. In samenwerking met H.H. Landbouwonderwijzers worden dit jaar nog 30 oriënteerende kali- en fosfor- zuurbemestingproefveldjes geëxploiteerd, teneinde eenig inzicht te krijgen over den bemestingstoe stand. In de Haarlemmermeer wordt bovendien nog nagegaan de invloed van kalitoediening op duive- boonen bij J. Marbus, terwijl bij C. M. Gehrels te Halfweg nog diverse fosforzuurmeststoffen worden vergeleken op suikerbieten. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. RECTIFICATIE. Bij het in het blad van Zaterdag 21 April opge nomen overzicht proefvelden werden de letters C.P.C. beschouwd als afkorting van Centrale Proef- polder Commissie. Dit was niet juist. C.P.C. was in dit verband afkorting voor Centrale Proefvelden Commissie. Zondagmiddag om kwart over vier vervoegde zich zekere B. aan de woning van Van der Wiele aan den Kasteelweg te Eindhoven. B., die onder invloed van sterken drank was, trachtte ruzie te zoeken met v. d. W. Deze was hiervan echter niet gediend en ver zocht B. zijn woning te verlaten. B. verliet hierop de woning, terwijl hij zoide: „Je gaat er toch aan". Even later kwam hij op de achferpiaats van de woning van v. d. W. terug, trok een mes, waarmede hij v. d. W. een steek in het hoofd gaf. v. d. W. had nog de kracht om een schop te pakken, waarmede hij zijn aanval ler op het hoofd sloeg. De politie werd gewaarschuwd en B. werd in ar rest gesteld, wegens poging tot doodslag. De verwondingen van den aanvaller en den aange vallene zijn niet van ernstigen aard. WOLKBREUK BOVEN DUITSCH DORP. Groote schade aangericht. Zondagavond is te Löwenberg een hevig noodweer losgebarsten, dat gepaard ging met zwaren hagelslag en ontzaggelijken regenval. De dorpsbeek trad bui ten de oevers en overstroomde het land, terwijl tal van huizen in gevaar gebracht werden. De zware ha gelkorrels richtten ook groote schade aan. Ook in de stad Greiffenberg trad de Oclse-beek buiten zijn oe vers en zette groote terreinen onder water. Jonge sla is een Heerlijk eten, maar nog veel smakelijker wordt zij nu Saladine er is, de fijnste slaolie waarmee ooit een malsche sla ward aangemaakt, of een voortreffelijke mayonnaise werd bereid. Neem Saladine voor zachtheid en aroma van Uw sla en mayonnaise en voor alles, waar slaolie voor noodig is. OOUDZEOEL 80 CENT - OROENZEOEL 65 CENT - ROODZEOEL 50 CENT OE BESTE Twee tarwe-helers aangehouden. Voort durend komen nieuwe feiten aan het licht. Dezer dagen maakten wij melding van de arrestatie van den graanhandelaar O. uit Wieldrecht in ver band met knoeierijen met regeeringstarwe. Daaromtrent wordt nader uit Dordrecht gemeld: De brigadier-majoor van de rijksveldwacht te Nu- mansdorp. die het onderzoek leidt in de fraude, ge pleegd door den graanhandelaar O. uit Wieldrecht (Dubbeldam) met de levering van tarwe, heeft nog doen arresteeren de telers J. A. v. D. en W. de R. uit Klaaswaal, omdat zij schriftelijk verklaard hadden tarwe geleverd te hebben, die niet geteeld was, zoo dat van deze fictieve tarwe provisie ontving en den rijksbijslag kon opstrijken. De justitie heeft de molenaars v. O. uit Oud- Beijerland en J: K. uit Maasdam, moeten vrijlaten, omdat geen termen aanwezig waren hen nog langer in arrest te houden. Vermoedelijk zijn nog meer arrestaties te verwach ten. Nader wordt» nog het volgende gemeld: Naar aanleiding van de publicaties in de dagbla den over het ingrijpen van de justitie in deze zaak. hebben zich uit tal van plaatsen tarwetelers bij de justitie of de politie gemeld, met de mededeeling, dat ook zij zich schuldig hebben gemaakt aan het opge ven van tarwe, welke zij niet hebben geteeld, waar door zij onrechtmatig steungelden hebben ontvangen. Deze zaken worden thans nader uitgezocht. Voorts is gebleken, dat de graanhandelaar O. uit Wiedrecht, die het beheer had over een opslagplaats van z.g.n. regeeringstarwe. uit die voorraden leveranties ten eigen bate heeft gedaan. Bij een onlangs gehouden controle is een groot manco ontdekt. De tarwe werd verzonden in zakken, welke blijkens de opschriften erwten zouden bevatten. Tegen O. komen steeds meer bezwarende feiten aan het licht. De man, die voor zijn bemoeiingen een salaris van f6000 genoot, schijnt zich ook schuldig gemaakt te hebben aan knoeierij met de zgn. t. c.-tarwe. Twee gewonden. Uit Amsterdam, 29 April. Bij de brug, die de verbinding vormt tusschen den Middenweg cn de Linnaeusstraat te Amsterdam, is Zondagmiddag te drie uur een ernstig verkeersongeval geschied. Een personenauto, die uit de richting Linnaeuskade ko mende, den Ringdijk wilde oprijden, is in botsing ge komen met een autobus van de gemeente, welke van het Betondorp kwam en de brug naar de Linnaeus straat wilde oprijden. De auto, die van rechts kwam en dus den voorrang had, werd van achteren geraakt en geheel ontzet. Door den hevigen schok hebben de inzittenden, een dame en een kleine jongen, een hersenschudding op- geloopen. De G.G.D. heeft beiden naar hun woning vervoerd. De dame was er ernstiger aan toe dan het kind en kon niet gehoord worden. De chauffeur van de auto kwam met den schrik vrij, de autobus liep weinig schade op. Het ongeval trok ter plaatse groote belangstelling. BOMAANSLAG TE WEENEN. In den nacht op Zondag tegen 3 uur is een bom aanslag gepleegd op het huis van den Sicherheits- direktor van Opper-Oostenrijk, baron Hammerstcin Equord. Alle vensterruiten van het huis werden ver nield, terwijl ook verder matcrieele schade werd aan gericht. Het verluidt, dat de zoon van den Sicher- heitsdirektor gewond is. NOODWEER BOVEN BERLIJN EN OMGEVING. Zondagavond heeft boven Berlijn en omgeving noodweer gewoed, gepaard gaande met hagel en wolk breuken. De regenval was zoo hevig, dat op enkele oogenblikken de straten onder liepen en zelfs de trottoirs blank stonden. Wettelijke regeling in ontwerp gereed. Naar de „Msb." verneemt, is het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp, regelende voorzieningen van het executie-recht, in het begin van de vorige maand gereed gekomen. Het ontwerp, -flat bereids het departement van Justitie verliet en naar de colleges van advies ver zonden is, vertoont formeele gelijkenis met de crisis pachtwet, heeft eveneens betrekking op landelijke eigendommen en zal uiteraard ook alleen rechtsgel dig zijn gedurende de buitengewone tijdsomstandig heden, om daarna eveneens per wet weer ingetrokken te worden. DE HEER BENSDORP OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is te Leeuwarden over leden de heer L. F. Bensdorp, een der oprichters van de Cacaofabrieken Bensdorp en Co. te Amsterdam cn Bussum. Geen vriendelijke ontvangst in de hoofd stad. Groote politiemacht op de been. Charges en klappen. Geen der duizenden van Mussert's volgelingen, dio gistermiddag „in gesloten colonnes" achter hun door zijn lijfwacht en zijn adjudanten omgeven lei der door Amsterdam s straten gemarcheerd zijn van het Centraal Station naar het R.A.I.-gebouwd, geen hunner zal op die demonstratieve wandeling de prettige gewaanvording hebben gehad van: hè, wat aardig en beminnelijk gastvrij weet ons die goede Amsterdamsche bevolking toch te ontvangen! De burgemeester als hoofd der politie had het op trekken in gesloten formatie naar de plaats der bij eenkomst verboden, blijkbaar uitgaande van de overweging, dat het gemakkelijker is voor de politie om een zoodanig groot aantal menschen togen een niet-vriendelijk gezinde menigte te beschermen, wan neer zij optrekken in verspreide groepen. Ondanks is het er af en toe heet toegegaan. De lange stokken, waarmee de bereden agenten tegenwoordig ter vervanging van de sabel gewapend zijn, bleken hierbij voor dergelijke gelegenheden zeer bruikbare wapens, en menigeen die zich te ag- gressief tegenover de N.S.B.-ers gedroeg, heeft hier van gevoelige ervaringen opgedaan. Behalve door politie-ruiters was de heele lange optocht geëscor teerd door agenten van de motorbrigade en honder den agenten te voet In het R.A.L-gebouw. Het R.A.I.-gebouw was geheel gevuld. Volgens de opgave van de leiding waren er 12.000 leden en belangstellenden aanwezig, waarvan pl.m. 7000 van huiten Amsterdam: uit Noord- en Zuid-Holland, en uit Utrecht. De zaal was, ter weerszijden langs den kap, ver sierd met kleine oranje-blanje-bleu vlaggen, met, te gen de dakspanten, rood met zwarte cartouches. Aan de beide uiteinden was een groot doek gespan nen; het eene met het opschrift: Indië verloren, rampspoed geboren; het andere met: Een voor al len, allen voor één. Rede ir. Mussert. De lieer Mussert zeide in zijn rede o.m^ dat J\ét regeeringsbesluit volgens hetwelk ambtenaren geen lid meer van den N.S.B, mogen zijn, de beweging weliswaar duizend leden, doch geen duizend i^atio- naal-socialisten heeft gekost. In Januari cn Februari heeft de leiding een stel selmatig onderzoek in de beweging doen instellen. Het gevolg daarvan is geweest, dat aan 3000 men schen is gezegd, dat op hun lidmaatschap niet langer prijs werd gesteld. Door deze vrijwillige aderlating, aldus spr., zijn we gezonder geworden. Thans zijn we aan de 30.000 leden toe. Weliswaar heeft de S.D.- A.P. een nieuw mombakkes voorgedaan, doch dit beteekent voor ons volk niets, 't Is alles schijn, boe renbedrog. Niets is er, vergeleken bij vroeger, ver anderd. Wij bekommeren er ons niet om, dat de S.D.A.P. wil opzitten en pootjes geven. Onze strijd gaat niet tégen het volk, doch om de ziel van ons volk. In hun angst voor de N.S.B., zijn alle politieke partijen één geworden. Die eenheid wordt nu gepre senteerd in den vorm van een nationale regeering. Doch in wezen is er van een echt nationale regcering geen sprake. Wij zullen strijden langs legalen weg voor het be houd van de natie. Spr. bracht hulde aan den bur gemeester van Amsterdam, die het R.A.L-gebouw voor deze vergadering had kunnen weigeren, doch zich niet op dien weg had willen hegeven. De komende tien jaren, aldus ir. Mussert verder, zullen beslissend zijn voor het zijn of niet zijn van het Nederlandsche volk. De uittocht. Bij de uittocht was wederom een geweldige politiemacht op de been toen te ruim 10 uur de groote stoeten demonstranten, die hadden deelgenomen aan den gewestelijken landdag van den N.S.B., het R.A.I.-gbouw aan de Ferdinand Bol straat verlieten om van het Centraal Station en het Weesperspoorstation naar hun haardsteden terug te keeren. De omgeving van het R.A.I.-gebouw was af gezet; het as- en voetgangersverkeer in de richting van de binnenstad werd op dit punt naar de zijstra ten verwezen. De deelnemers aan den landdag, die naar het Centraal Station moesten, trokken zooveel mogelijk in gesloten formatie en met opgerolde vlag gen en vaandels via Ferdinand Bolstraat, Vijzel straat, Rokin en Damrak naar het Stationsplein. Alle zijstraten waren door de politie afgezet, teneinde te voorkomen, dat de rijen door revolutionaire elemen ten, die op tal van plaatsen in grooten getale aan wezig waren, werden verbroken met de mogelijke fatale gevolgen daarvan. In de Ferdinand Bolstraat bij Ceintuurbaan en Jan Steenstraat heeft de politie eenige malen kracht dadig met sabel en gummistok moeten optreden te gen een groot aantal personen, die op deze punten wanordelijkheden trachtte uit te lokken. Bij laatst genoemde straat werd uit een der vensters een bloempot geworpen, gelukkig zonder iemand te tref fen. De politie deelde hier rake klappen uit. Een inspecteur, die van een opgeschoten jongen een klap op den mond kreeg, arresteerde dezen belhamel en gaf hem over aan van alle kanten toegeschoten re chercheurs. Agenten van de motorbrigade begaven zich voortdurend met hun motor met zijspan op de trottoirs om ook daar groepen onruststokers uiteen te drijven. Ook op het Rokin is eenige malen ge chargeerd. De deelnemers aan den Landdag, die, door een groote politiemacht begeleid, via Ceintuurbaan en Weesper zijde naar het Weesperpoortstation trok ken, hebben vrijwel geen avonturen op hun weg ontmoet. De omgeving van het station was geheel afgezet. Later op den avond, toen de voor het Centraal Station bestemde massa daar reeds was „verwerkt", is er op het Spui nog enkele malen door de politie hevig gechargeerd onder een in dit stadsgedeelte samengestroomde menigte, die op wonordelijkheden uit was. Een man kreeg daarbij zulke rake klap pen, dat hij per auto van den G.G. en GJ). naar het ziekenhuis is vervoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5