1 Mei-viering. De dag van den nationalen arbeid in Duitschland. Hoe het in Spanje toegaat Plagen in Zuid-Afrika. HET 1 MEI-FEEST IN ONS LAND. KIJKEfl is K00PEI1 uj CLOECK AANVANG ZOMERTIJD. Wereldkampioenschappen te Rome. Arme kleine. Onder een trein geraakt. Minister Kalff voor de Radio. Woensdag 2 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9475 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Enorme drnkte te Berlijn. Een mlllioen menschen op de been. Heel Duitschland werd gister beheerscht door de viering van den eersten Mei. Overal lag het werk stil. Zelfs de post werd niet bezorgd. Gistermorgen vroeg begon de optocht van de am bachten te Berlijn, waarvoor de belangstelling bui tengewoon groot was. De drukte in de straten van Berlijn was ontzaggelijk groot. Overal waren de vlag gen uitgestoken. Om 9 uur begon het oprukken van de Berlijnsche schooljeugd, dat eveneens groote belang stelling trok. De menschenstroom bewoog zich vooral in de rich ting van de Wilhelmstrasse en van den Lustgarten, terwijl velen zich ook reeds naar het Tempelhofer Feld begaven, waar de eerste vliegtuigen met ar- beidersdolegaties uit do verschillende deelen van het rijk reeds aankwamen. Er waren toen meer dan een millioen menschen op de been. De drukte in de buurt van den Lustgarten was zoo groot, dat de |>olitie bijzondere maatregelen moest treffen, om het verkeer in geordende banen te hou den. De belangstelling gold vooral den Meiboom die uit het Schwarzwakl naar Berlijn is getransporteerd. Om het gevaarte, een 43 meter hooge, 160-jarige den uit de wouden van Baden, uit het gocderenstation van liet Anhalterhahnhof te krijgen, moest een stuk van den muur weggebroken worden. Het oprichten van den Meiboom geschiedde door pioniers van de rijks weerbaarheid. Het gaf het aan schijn van een soort volksfeest. Jong en oud zaten met het mooie weer op de trappen van den Dom en het Museum naar de werkzaamheden te kijken, welke zich niet alleen tot den boom beperkten, doch ook de versiering golden van de groote openbare gebou wen daar in de buurt met mestoenen en met dennen groen omrande hakenkruisen. Inmiddels waren de deputaties van arbeiders uit alle deelen der stad op den Pariser Platz bijeengeko men, vanwaar zij zich in gesloten colones togen 12 uur naar de rijkskanselarij begaven, waar Htler de geluk- wenschen met den 1 Mei-dag in ontvangst nam. Beeds tegen één uur begon een groote menigte uit de met vlaggen en Mei-groen rijk versierde binnenstad zich naar bet Tempelhofer Veld te begeven, waar te vier uur Hitier zelf de officieele „arbeidsrede" zou houden, na een inleiding van Göbbels. Hier speelden .vijf kapellen van de rijksweer en waren meer dan tweeduizend zangers van dgn Berlijnschen zangers- hond verecnigd, die voor de noodige afwisseling zorg droegen. To één uur precies maakten de groote vlieg tuigen van de Luft-Hansa een staffelvlucht onder lei ding van vliegtuig G 38, dat den naam „Rijkspresident von Hindenburg'" draagt. De vliegers Udct en Fieseler hielden het reeds honderdduizend man sterke publiek bezig met hun gewaagde toeren. Tegen 2 uur begon de opmarsch van de ecre-com- pagnieën van de rijksweer, de politie, de S.A.- en S.S.- troepen, den vrij willigen nrbeidsdienst. de technisch Nothilfe, en do 2000 arbeiders uit het Saargcbied, die overal op htm weg toegejuicht werden. Na uren wachten kwam Rijkskanselier Hitier, die een zeer lange rede hield, waarin hij o.a. zeide dat millioenen volksgenooten thans voor de tweede maal liet groote lentefeest van den arbeid vieren. Vorig jaar was het in een geloof aan het gelukken aa nden nati onalen opbouw van ons volk. Heden in het gelukkig bewustzijn van het gehikt zijn en van het succes van ons werk. Of men ons liefheeft, of men ons haat, één ding kan niemand ontkennen: een nieuwe geest heeft zich meester gemaakt van het Duitsche volk en ons in staat gesteld tot prestaties die bewondering ver dienen. Men kan met trots vaststellen dat men de beteekenis van de afgeloopen 12 maanden niet kan misverstaan. Hitier ging daarna over op den tijd na den oorlog, de 19 jaar marxisme en de redding die het nationaai- sorialisrne bracht, doordat het maakte dat het Duit sche volk zich na 15 jaren weer terugvond. Hij sprak verder over de successen van het natio- naal-socialistisch regiem bij de bestrijding van de werkloosheid en over dc scheiding tusschen werkge ver en werknemer, de klassestrijd, die thans door de nationaal-socialistische idee is opgeheven.. (Hier werd hij hartelijk toegejuicht). Hitier eindigde met de 1 Mei-viering het symbool te noemen van de hcreeni- ging van het Duitsche volk. Na de rede van Hitier zongen de twee millioen aan wezigen het Horst Wessel lied, en het Duitschland- lied. Daarna werd ingerukt Het slot van het Berlijnsche feestprogramma werd gevormd door de betooging in den Lustgarten. Ook daar waren vele eerebataillons opgesteld met vele muziekcorpsen. Ongeveer kwart over zeven verscheen Göring aan de stcenen balustrade van het slot bij de autoriteiten. Hij werd hartelijk toegejuicht. In zijn rede had Göring het voornamelijk over de 14 jaren die het Duitsche volk na don oorlog in het ongeluk stortte en de uitkomst die het nationaal-socialisme bracht. 1 Meidag ln Frankrijk nog nooit zoo kalm geweest. De 1 Meidag in Frankrijk is nog nooit zoo kalm geweest. De optochten verliepen overal zonder ern stige incidenten. Te 6 uur gisteravond was er nog geen enkel incident te Parijs gesignaleerd. Autobus sen, trams en taxi's rijden, de openbare diensten werkten normaal. In de particuliere etablissementen waren weinig arbeiders weggebleven. In de banlieue deden zich verscheiden Incidenten voor die echter niet ernstig waren. De bctoogingen tc Vincennes eindigde te 6 uur en dc ontbinding ge schiedde kalm. In de provincie deed zich geen enkele opmerkelijk feit voor. In de groote industrieele centra van het noorden was het volkomen kalm. De openbare dien sten vertoonden geenerlei storing, nl de particuliere ondernemingen was het aantal stakers kleiner dan vorige jaren. In Spanje overal het werk neergelegd. De eerste Mei Is in Spanje gevierd met een neer leggen van de werkzaamheden in alle bedrijven, zoowel te Madrid als in de provincie. In de hoofdstad was zonder eenige uitzondering alle werk stop gezet, in de straten bewoog zich geen enkel verkeer, de eenige auto's, die nog reden, waren die der doctoren, die speciaal vergunning hadden gekregen. In de ochtenduren werd nog melk rondgebracht en eenig onontbeerlijk werk verricht, des middags lag alles evenwel stil. Speciale treinen vervoerden duizenden reizigers. Er deden zich geen incidenten voor. De autoriteiten hadden uitvoerige maatregelen genomen om de orde te handhaven, doch tot gisteravond laat bleek ingrijpen nergens noodig. Parade op het Roode Plein te Moskou. Ter viering van den eersten Mei Is op het Roode Plein te Moskou een parade gehouden door de troe pen: de volkscommissaris van oorlog en marine. Wo- rosjilow passeerde de revue. Op een tribune bij het mausoleum van Lenin verschenen Stalin, Molotof, Kalinin en de andere leden der regeering en van de executieve der partij, die luide werden toegejuicht. Alle leden van het corps diplomatique waren aan wezig. Na een toespraak van Worosjilof en een plech tige eedaflegging defileerden de jonge strijders van het roode leger voor de tribune, gevolgd door verte genwoordigers van dc verschillende wapens, waarna de verschillende arbeidersdclegaties kwamen. 1 Mei in Londen. Londen. 1 Mei (V.D.) De viering van den eersten Mei is volkomen ordelijk verloopen. De eenige onge regeldheden. die plaats vonden, waren verkeersop stoppingen. De groote betooging in Hydcpark verliep zonder incidenten. Ernstige ongeregeldheden te Delhi. Honderdvijltig gewonden. New Delhi. Gister hebben te Delhi iBritsch-ïn- dië) in verband met den len Mei ernstige ongere geldheden plaats gehad als gevolg van een synipa- thiestaking van 7000 textielarbeiders met de staken de arbeiders der spinnerijen to Bombay. Er werden 150 menschen gewond van wie 100 ernstig. In Japan. Tokio, 1 Mei. De 1 Mei betoogingen der arbeiders in Japan zijn gehouden onder de leuze: loonsvcrhoo- ging en 48-urige werkweek. Daar Trotski, naar Reuter uit Parijs meldt, er aan wanhoopt, een verblijf te vinden, zou het mogelijk zijn, dat de Fransche regeering hem „interneert", tenzij eenig land hem binnen acht-en-veertig uur het recht van asyl verleend. Trotski, blijkbaar vrcezend vermoord te zullen worden, trekt, zoo meldt Iteuter verder, van hotel naar hotel, zich daarbij niet verder dan ongeveer 200 kilometer van Prijs verwijderend. Hij wordt door zijn vrouw en een particulieren speurder vergezeld en zou, na zijn vertrek uit Barbizon nooit langer dan één nacht in hetzelfde hotel hebben vertoefd. Voor liefhebbers van politiek een paradijs. Aan een particulieren brief uit Madrid ontleent het „Alg. Hsbl." het volgende: „Voor liefhebbers van politiek, leven wij hier in een paradijs. In de volksvertegenwoordiging worden alle economische kwesties stijf genegeerd en zwelgen de afgevaardigden in partijgedoe. Het land gaat economisch te gronde, maar daar wordt minder op gelet. Je verkoopt geloof ik geen zwavelzuren ammoniak meer naar Valencia, is het wel? Beter van niet, want daar viert de anarchie hoogtij. De oogst van de vroegere z.g. Malteser aard appelen had er sinds een week gerooid moeten zijn (waarde 5 millioen pesetas), maar de boeren kunnen er niet aan beginnen, omdat de heele provincie aan sabotage van alle publieke installaties denkt (licht, water, gas) en niemand wil of durft te werken. Thuiszittend bemerkt men alleen door de couran ten iets van al die herrie, maar toch zijn er avonden achtereen geweest, dat wij zoo tegen 10-11 uur tel kens een bom hoorden ontploffen, want dc metaal industrie-arbeiders zijn tc Madrid in staking en be stoken zóó de werkplaatsen van hun patroons" Na de overstroomingen van den laatsten tijd. Na de groote overstroomingen van den laatsten tijd wordt Zuid-Afrika geteisterd door vele plagen, waar van zoowel menschen als het vee to lijden hebben. Te Kectmanshoop in Zuld-West-Afrika, heerscht naar Reuter meldt,'n ernstige epidemie van tvpheuso koortsen, waaraan reeds twee Europeanen en drie in landers ten offer zijn gevallen. Ook verscheidene ge vallen van dyphtheritis hebben zich voorgedaan, ter wijl groote muskieten dc malaria overbrengen. In den Oranje-Vrijstaat worden de kudden schapen door be smettelijke ziekten gedecimeerd. In Natal woedt een paardenziekte,, waardoor deze dieren „als vliegen" sterven. In den geheelen Oranje Vrijstaat telen de muskie ten, vliegen en ander ongedierte voort in de groote moerassen en poelen, welke na de regens en over stroomingen zijn achtergebleven. Op vele plaatsen is geen drinkwater meer te krijgen en moeten de bewo ners zich behelpen met flesschen mineraalwater. De materieele schade, welke de overstroomingen hebben aangericht, wordt op 1.200.000 pond sterling geschat. EEN EERECODE VOOR ONDERWIJZERESSEN. Dokter Carr Duff, van de universiteit te New York heeft aanbevolen dat alle onderwijzeressen zich zou den houden aan de volgende punten, waaraan haar collega's in een stad in Noord-Caroline zich moeten onderwerpen. Dezen beloven n.1.: Niet verliefd te zullen worden, verloofd of heime lijk getrouwd. Niet te zullen «lansen, zich onbe schaamd klccdcn of zich te gedragen zooals een on derwijzeres en vrouw niet past. Niet uit to gaan met een jongen man, tenzij het ambt dit vcreischt. In vele districten, aldus dr. Duff, geven mannelijke onderwijzers hun eerewoord, niet te zullen drinken of rooken, ruwe taal te bezigen of des avonds laat uit te gaan. Groote demonstratie in het Stadion to Amsterdam. AMSTERDAM. Ongeveer 20 tot 25.000 menschen waren gistermiddag in het Amsterdamschc stadion bijeen voor de viering van het 1 Meifeest van dc S.D.A.P. In tegenstelling tot andere jaren was het programma van het Meifeest dit keer tot een geslo ten geheel herleid en het geheel tot een groot spel, «lat lijden, ondergang en wederopstanding van de arbeidersklasse moest verbeelden. Uiteraard was de gesproken tekst tot een minimum beperkt, de mu ziek en het „bewegingskoor dat op plastische wijze aan de bedoeling uitdrukking gaf, voerden do over hand. Ook de spreker, de heer Koos Vorrink, voor zitter van de SJJ.A.P., was min of meer in het spel „verwerkt". Zijn woorden vormden een geheel met de uitvoering. Hij wees op het gevaar van het fas cisme, herdacht de dooden, die in Duitschland en Oostenrijk gevallen waren, en sprak zijn sympathie uit voor de levenden, die in de concentratiekampen van Duitschland en in de gevangenissen van Oosten rijk en Duitschland naar vrijheid snakken. Amsterdam'» oude grachten fantastisch verlicht. Fakkeloptocht van de mo derne arbeidersbeweging. Om ongeveer half negen verliet de 1 Mei-stoet de Nossaukaclc en het Frcderik Ilendrikplantsoen, waar zij werd opgesteld. Zij werd gevormd door de Amstcrdainsche afdcclingen van de S.D.A.P., de mo derne vakbonden, sportbond en A..T.C. Men trok via de Rozengracht dwars door den Jordaan, langs een gedeelte van de Hecrcngracht, waarin de tallooze fakkels, die in de stoet werden meegevoerd, op fan tastische wijze weerkaatsten. Over de N. Z. Voorburg wal en het Spui, trok men langs het Rokin naar het nieuwe parkeerterrein, waar zij door den heer J. W. Matthysson, voorzitter van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P. te ongeveer half tien werd ontbon den. Naar schatting namen ongeveer 40.000 personen aan deze demonstratie deel. Langs den weg, vooral in den Jordaan, was zeer veel belangstelling. Nog langen tijd na de ontbinding, bleef het in do omge ving van Dam, en Rokin buitengewoon druk. Dank zij uitgebreide maatregelen, die het Mei-comité en de verkeerspolitie hadden genomen, kon de stoet overal op vlotte wijze passeeren en ondervond het tramverkeer niet te veel stagnatie. 1 lüei-rellctjes te Laren. Laren. Gistermiddag heeft ter gelegenheid van de 1 Mei-viering een relletje plaats gehad te Laren, waarhij rake klappen zijn uitgedeeld. Het O.S.P.- raadslid P. v. Praag werd hierbij min of meer ern stig gewond. Een groep O.S.P.-crs liep met het 1 Mei-nummer van „De Fakkel" te colporteeren, terwijl op een handkar werd medegedragen een bord, waarop op ruiende woorden geschreven stonden. Voorts werd een spreekkoor gevormd en werd de heer Van Nis pen, de burgemeester, daarbij als een moordenaar betiteld. Do politie werd gewaarschuwd en deze trachtte dc stoet te verspreiden. Zij stuitte hierbij op verzet van de O.S.P.-ers en zag zich genoodzaakt met de klewang harde klappen uit tc deelen. Het raads lid Van Praag en de Ó.S.P.-cr Fokke werden hierbij min of meer ernstig gewond en naar het politie bureau overgebracht. Na hier verhonden te zijn, werden zij door den burgemeester gehoord en is pro- ces-verbaal tegen hen opgemaakt. Ze zijn daarop weer op vrije voeten gesteld. Te Rotterdam eeniqen tijd zeer rumoerln geweest. Politie met steenen en stuk ken ijzer bekogeld. In de Oleanderstraat aan den Linkermaasoever te Rotterdam is het gister eonigen tijd zeer rumoerig geweest. Door deze straat moest de 1 Mei-optocht van de S.D.A.P. trekken Voor do stoet kwam. pro beerden Communisten een optocht tc forrneeren met het doel om bij de komst van de S.D.A.P.-optocht deze met spreekkoren te begroeten. De politie ver hinderde dit en de demonstranten werden verjaagd. De politie werd toen met steenen bekogeld en van dc daken van eenige huizen werd met stukken ijzer en steen naar de agenten gegooid. Bovendien werd ook van eenige daken geschoten. Dc politie heeft daarop teruggeschoten, niemand is echter geraakt. F.en onderzoek naar de daders van deze schietpartij werd ingesteld. Dank zij het doortastend optreden van de politic was de rust spoedig weergekeerd. Op verschillende punten van dc stad is het voorts on rustig geweest. Bestuurslid van de S.D.A.P. krijqt pro ces-verbaal wegens het dranen van een roode tulp tijdens den optocht. Tegen een bestuurslid der S.D.A.P. te T.Tmuiden is gistermorgen proces-verhaal opgemaakt, omdat, deze tijdens don optocht een roode tulp droeg, die in be slag werd genomen. Rumoerige communisten te 's-Gravenhago In de loop van den avond zijn in de Boekhorstr. te 's-Gravenhage een aantal communisten en opge schoten jongens, die zich op bevel van de politic niet wilden verwijderen, door eenige agenten uiteen gedreven. F.en van do mannen, die zich niet op bevel van de polilie uit een volksoploop wilde verwijderen heeft daarbij een klap met oen sabel opgeloopen, waardoor hij niet ernstig aan den pink werd ver wond. Vermoedelijk hebben dezelfde personen even tevoren een ruit van een filiaal van de firma Simon de Wit in de Boekhorsstraat ingeworpen. Van 14 op 15 Mei. De overgang naar den zomertijd op 15 Mei geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei te twee uur. 16 scheidsrechters aangewezen, w.o. één Nederlander: Van MoorseL V.D. verneemt uit Milaan: In een to Milaan gehouden bijeenkomst onder presidium van dr. Bauwcns (Duitschland) werden 16 scheidsrechters aangewezen voor het leiden van de wedstrijden, welke in Italië zullen worden ge speelt! van 27 Mei a.s. tot 10 Juni voor de wereld kampioenschappen. Behalve dr. Bauwens waren aan wezig de hoeren Mauro (Italië), Delaunay (Frank rijk), terwijl de heer Verdyck (België) met kennis geving afwezig was. Onder de 16 gekozen scheidsrechters bevindt zich slechts 1 Nederlander, n.1. de heer J. F. van M o o r- sel uit Den Haag. Op Donderdag 3 Mei a.s. wordt te Rome bij de lo ting uitgemaakt, welke wedstrijd door den heer Van Moorsel zal worden geleid. Dit hangt er natuurlijk ook vanaf welke landen tegen elkaar uit de bus ko men. Vierjarig jongetje te Rotterdam onder 'n vrachtauto geraakt en levensgevaarlijk gewond opgenomen. Gistermiddag heeft op den Boezemsingel te Rot terdam een noodlottig ongeval plaats gehad. F.en vierjarig jongetje was de straat reeds voor meer dan de helft overgestoken toen de kinderjuf frouw, die nog op het trottoir stond, het terugriep. Het aarzelde toen even en liep inderdaad terug. Een auto, die van den Goudschesingel was geko men, had inmiddels al links uitgehaald om achter het kind om te passeeren. Dc chauffeur echter had er geen rekening mcc gehouden dat het kind terug zou loopen. Hij kon dan ook, toen dit wel gebeurde, een aanrijding niet voorkomen. Het jongetje liep te gen het rechtervoorwiel op. Ten gevolge van het krachtige remmen bleet de auto juist stilstaan, toen het wiel op het lichaam van het kind stond. Met een zware beenbreuk en een vermoedelijke hekkenfractuur is het opgenomen en naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. 67-jarige arbeider deerlijk verminkt. Door tot dusver onbekende oorzaak geraakte gis termorgen de 67-jarige arbeider A. Zorn, in dienst bij de N.V. Aannemings-Mij. J. M. Strijland, te Uit hoorn, onder een goederentrein. Eenige wagens gin gen over beide becnen, terwijl zijn linker arm werd afgerukt. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar Amsterdam overgebracht. Men vreest voor zijn le ven. Op Zaterdag 5 Mei a.s. Op Zaterdag 5 Mei zal minister Kalff te half zes oen rede uitspreken voor het Partijcongres van do Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" te Nijme gen. Deze reden zal de V.L.R.A. (Liberale Omroep) uitzenden (golflengte 1875 M.) De liberale omroep zal voor dezen liberalen hoogtijdag een bijzondere uitzending doen plaats hebben; ook een rede uit te spreken door dr. S. E. B. Bierema, voorzitter van de liberale Kamerfractie zal worden uitgezonden. UIT ONZE OOST. TWEE DOODEN. EEN ZWAAR GEWONDS. Bij auto-ongeluk. Aneta seint uit Semarang: De commies van de Semarang-Joanna-Stoom- tram M., de beer H. A. de Lizer en diens dochtertje zijn bij een auto-ongeluk nabij Ocngaran gedood. Mevr. De Lizer werd ernstig gewond. AARDVERSCHUIVING OP MIJNBOUWTERREIN. Voor 170.000 schade. Aneta seint uit Padang: Op het terrein der Mijnbouw Mij. Salida, afdeeling Painan, heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor de woningen van den hoofdingenieur en twee geëmployeerden werden vernield. Een groot Winterthur-compressor is verdwenen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade wordt ge taxeerd op 170.0(XA

Schager Courant | 1934 | | pagina 1