SNELLER DAN SNEL. Schagen-nieuws. Woensdag 2 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9475 Brieven over Engeland. - Wat zal thans volgen? Om 100 jaar te worden. Aan groot gevaar ontsnapt. Het Schager Beker=tournooi. Fa. GEBR. ROTGANS, Gedipl. Drogist, Scliagen De loonsverlaging in den Wieringermeer- polder. Plaatselijk Nieuws. Meifeest. 28 April 1934. TOEVALLIG kreeg ik dezer dagen dat thans al bijna veertig jaren oude korte verhaal vau Wells in handen: De Gestolen Bacil. Wells gchreef het in 1895, en toen ik het herlas, bracht het een ander boek, niet van Wells, in mijn herinnering, een boek, dat ook over bacillen gaat. Maar een heel ander soort van boek. De Gestolen Bacil van Wells is zuivere fantasie. Het andere boek, Epidemiology in Relation to Air Travel (Leer der Epidemische Ziekten met betrek king tot Luchtreizen), van Arthur Massey, is even zuivere ernst. Kent U de fantasie van Wells? Ik bedoel niet zijn fantasie in het algemeen, maar deze bacillen-fanta sie in het bijzonder. Sta mij toe, dat ik ze nog even In het kort vertel. Een beroemd bacterioloog krijgt in zijn laborato rium bezoek van iemand, dien hij niet kent, maar die zich door middel van een aanbevelingsbrief (een vervalschten aanbevelingsbrief) toegang heeft weten te verschaffen. De bezoeker is anarchist van de daad. De bactrioloog toont zijn gevaarlijke visite eerst 'den cholerabacil. Onder den microscoop, zichtbaar gemaakt met een weinig kleurstof, en dood. De belangstelling van den vreemde vermindert plotse ling, wanneer hij hoort, dat het vlekje of streepje, dat hij zooveel honderdmaal vergroot voor zich ziet, niet in staat meer is, eenig kwaad te verrichten. Of Professor niet van die beestjes heeft in levenden lijve? Ja wel, dat heeft hij. Kijk hier, In dat reageer buisje. En dan vertelt de bacterioloog van de ontzet tende verwoesting, die de bacteriën in dat buisje zouden aanrichten, wanneer ze eens losgelaten zou den worden, en terecht kwamen in de Londensche waterleiding. Met wild-glinsterende oogen wordt hij aangehoord. Op dat oogenblik komt professors vrouw haar man even iets vragen. Een oogenblik spreekt hij met haar, In de gang. Dat oogenblik ls genoeg. Als hij terugkomt neemt zijn bezoeker afscheid, en een halve minuut later mist de bacterioloog zijn reageerbuisje. Een halve seconde later ls hij de achtervolging be gonnen. Op zijn pantoffels, die hij evenwel bij het harde loopen terstond verliest. Hij ziet Juist den anarchist een rijtuig aanroepen, maar gelukkig ©laagt hij erin zelf ook een huurrijtuig te be machtigen. Do twee aapjeskoetsiers zwecpen hun paarden langs de Londensche straten. Er is een af- standsverschil van vijftig meter. Zal Londen ten prooi vallen aan de Aziatische cholera, of Nog vijftig meter verder volgt in een darde huur rijtuig professors vrouw, met manliefs schoenen en zijn hoed, een hoogen zijden. Zij heeft hem zien hol len .bloothoofds, en op zijn sokken. Als liefhebbende echtgenoote is zij hem nagegaan, met de benoodigde kleedingstukken. De anarchist kijkt achterom naar zijn achtervol ger. Hij is zenuwachtig. Krampachtig klemt hij het reageerbuisje tegen zich aan. Dan een schok van het rijtuig op de kelen (het was 1895), een krak, en do onderste helft van het buisje ligt op den bodem van het rijtuig. Is dat de redding van Londen, of het verderf? Een oogenblik aarzelt de anarchist Dan neemt hij zijn besluit Hij ziet nog een paar droppels op den bodem van het buisje, en drinkt ze op. Verder vluchten is overbodig geworden. Hij laat zijn rijtuig stil houden, en met de armen op de borst gekruist wacht hij don professor af. In twee woorden heeft hij zijn daad duidelijk ge maakt Londen, de wereld, moet vernietigd worden. De cholera zal uitbreken. Hij zelf zal het eerste alachtoffer zijn, de martelaar. Met een vreemd lachje heeft de bacterioloog hem aangehoord. Met hetzelfde vreemde lachje ziet hij hem heengaan, en neemt hij de schoenen en hoed in ontvangst, die zijn nu ook uitgestapte vrouw hem in de handen duwt Professor slaat wartaal uit, meent zijn vrouw. Zij heeft gevreesd, dat hij gek geworden was, toen zij hem zag hollen op zijn sokken. Zij weet het nu ze ker. Waar praat hij over? Apen? Blauwe achter stes? Gelukkig dat niemand hem hoort Maar dan wordt Professor duidelijker. Hij vertelt van den anarchist en biecht een leugentje op. Hij had indruk willen maken. Had een buisje laten zien, en gezegd, dat daar de cholerabacil in zat En dan lacht hij weer zoo vreemd. Nee, cholerabacillen waren het niet. Maar hoe zou het afloopen? De proeven op katten en honden en spreeuwen waren uitstekend geslaagd. Zou die anarchist „Ja, zie je Minnle, in het buisje zaten de bacillen, die die gekke blauwe kleur geven aan het achterste van sommige apen. H Is vervelend, want nu moet ik weer nieuwe kweeken. Maar zou die anar chist En grinnekend laat Professor zich in het rijtuig mee naar huis nemen en grinnekend trekt hij zijn schoenen aan. Een heel luchthartig verhaaltje van Wells. Mis schien herinnert hij zich nauwelijks, dat hij het ge schreven heeft, negen en dertig jaren geleden. De schrijver van The Shape of Things to Come, en 'After Democracy heeft, met den ernst der tijden, zijn luchthartigheid laten varen. En luchthartigheid is ook ver te zoeken in Mr. Massey's Epidemiology in Relation to Air Travel. Mr. Massey klaagt niet over de wonderen der techniek, en over de veranderingen, die het men- schelijk vernuft heeft teweeg gebracht. Hij wijst er slechts op, en waarschuwt Er was een tijd, zoo vertelt hij, dat de gevreesde gele koorts alleen maar heerschte in één enkel ge bied in tropisch West Afrika. Ecuwen, duizendtal len van jaren, zal zij daar geheerscht hebben en nooit kon zij verder komen. Ten Noorden en ten Zuiden van het gebied strekten zich dorre woestij nen uit, ten Westen was de Atlantische Oceaan, ten Oosten een hoogland. Daar, in het Oosten, lag in die eeuwen de eenige kans van de gele koorts om nog eens iets meer van de wereld te zien, dan dat tropi sche West Afrika. Maar de ziekte wordt door muskie ten overgebracht, en de incubatietijd bij den mensch bedraagt zes dagen, een tijd, die te kort was om het hoogland over te trekken. Toen kwam de zeventiende eeuw, en de Europeaan bezocht het gele koortsgebied in zijn schepen. Hij had watervaten op zijn schepen en in die waterva ten vond de muskiet gelegenheid eitjes te leggen, en zich te ontwikkelen. De gele koorts reisde naar tropisch Amerika, en verwoestte er een beschaving. Dat was in de zeventiende eeuw met de langzame zeilschepen. Thans zijn wij in de twintigste eeuw, en zeilschepen zijn door stoomschepen verdrongen, en het stoomschip legt een slakkengangetje af, ver geleken bij de vliegmachine. Wat, vraagt Mr. Massey, zullen de gevolgen zijn. als wij niet oppassen? Wij lezen met een zekeren trots, verbazing kun nen we het al niet meer noemen, dat binnen eeni- gen tijd de reis naar Indië nog maar zeven en een halven dag zal duren. Prachtig! Maar, zegt Massey, do incubatietijd van de drie volgende gevreesde ziekten: pest, cholera en gele koorts is zes, vijf en zes dagen respectievelijk. Lan- B O E R D E R IJ. Het onverwachte besluit tot plotselinge stop zetting van het opkoopen van rundvee. Over het plotselinge stopzetten van het opkoopen van rundvee schrijft het orgaan der Friesche Mij. v. Landbouw o.a. het volgende: „Do ééne week dreigt men met gedwongen rege ling, een volgende week schaft men de levering voorloopig maar heelemaal af." Het blad verwondert zich terecht o.a. over een der door de Centrale genoemde argumenten, n.1. dat „de zuivelpositie mede door de laatstelijk gesloten handelsverdragen van dien aard is, dat thans stop zetting der afneming mogelijk is." Het blad wijst er, eveneens terecht op, dat de exportboterprijs den laatsten tijd 41 cents per kilo bedraagt en dat sprake is van raffinage van boter voor export naar Enge land ad 37 ets. per kilo. „Do Vee- en Vleeschhandel" schrijft o.a.: „Wij ontvingen (het bericht der stopzetting) Woens dag en informeerden bij de Rundveecentrale in Den Haag, om zekerheid te verkrijgen. Die kon men daar nog niet geven, er was nog geen beslissing ge val lea Intusschen kwam een officieel communiqué te on zer kennis en bleek ons nog, dat op Woensdagmid dag 5 uur bij leidende personen der Rundveecentrale van de publicatie van dit communiqué niets bekend was... De Rundveecentrale wist, dat er voorstellen bij den Minister waren, maar moest uit de dagbladen vernemen, dat er is besloten en wat er wordt gepu bliceerd en dat er anders is besloten, dan de Rund veecentrale had verwacht," Het vakblad juicht verder den getroffen maatre gel toe en ziet in het terugkecren van „de dwalin gen des weegs" het bewijs, dat dr. Colijn, bij zijn beheer van het departement van Economische Za ken een anderen koers zal inslaan, op dit gebied. Verder wijst het er op, dat de Regeeringscommissaris op de persconferentie d.d. 29 Maart een totaal an dere koers aangaf (het afslachten moest en zou wor den doorgezet, desnoods onder dwang) dan op de vergadering van Holl. Noorderkwartier op den dag van het communiqué, 20 April („op mijn advies heeft de regeering besloten, de afslachting van rundvee per 12 Mei stop te zetten"). En dc tegenstelling tus- schen de motiveering van deze twee volkomen te genovergestelde standpunten Ls navenant. Tenslotte wijst het vakblad er op, dat de Rundvee centrale op 't oogenblik voor een bedrag van 10 10.5 millioen bij Financiën in het krijt staat, waar tegenover als waarborg staat een onverkochte voor raad blikvleeseh van li millioen kilo, een kolossale vooraad dus, die binnen afzienharen tijd niet kan worden verkocht en geconsumeerd. In elk geval zal volgens het vakblad de crisis accijns op rundvlcesch voorloopig nog niet kunnen worden afgeschaft, omdat éérst dat groote tekort moet worden weggewerkt. Wèl spreekt het blad de hoop uit, dat Financiën zal instemmen met een af betaling op langen termijn, zoodat de accijns thans zal kunnen worden verlaagd, opdat het met 18 A 20 pet. gedaalde ninvlcesehverbruik zich weer eeniger- mate zal kunnen herstellen. Waar blijft het risisrundveebesluit? Tenslotte wijst het blad op het inblikken van nuchtere kalveren (tot velled veal). Van de 160.000 die er zouden worden verwerkt, zijn er nog slechts 30 40.000 „onder het deksel". Het blad schrijft: „De teeltregeling, waarmee men al lang had moe ten beginnen en die vooraf had moeten gaan, óók bij dc maatregelen der varkenshouderij, komt dan nu op het eerste plan, wordt streng doorgevoerd, maarhet Crisisrundveebcsluit, hetwelk de wetti ge bevoegdheid moet geven, die maatregelen door tc zetten, is nog nimmer verschenen. Vergeten? Neen, dat gelooven we niet. Eerder ne men we aan, dat er bij heel die bemoeiing met den rundveestapel iets hokt en de groote lijn, het vaste plan altijd heeft gemankeerd.Men is gaan probeeren, afslachten, vernietigen, ten koste van millioenen en ten koste van heel wat bedrijfsontwrichting, welk afslachtings-„systeem", zooals ook het „Handelsbl." constateert, niet het minste nut heeft afgeworpen, behalve voor eenige groote slachterijen. En nu werpt zich de vraag op. wat moet er met de kalveren gebeuren, die na 1 Juli niet meer gehouden mogen worden zonder vergunning? „Het ligt niet in de bedoeling der risisrund veeeent raio de kalveren over te nemen", staat zeer lakoniek in het commu niqué. En er zullen, nu er zooveel koeien extra zijn gedekt, met de hoop op Icverinq van drachtig vee aan de Centrale, juist veel kalveren nog komen en dc boeren hebben zoo weinig voor de velled-veal-pro- ductie ingeleverd. Die toevoer naar de slachterijen zal nu wel toenemen. Maar die kalveren moeten nuchter zijn, dus de boeren met oudere kalveren zien zich dien weg afgesloten. Misschien dat liet be grip van „nuchter" in dit geval wat kan worden verruimd, opdat ook nog kalveren van een week oud den weg naar het regceringsblik zullen kunnen gaan." den waar pest, cholera en gele koorts hecrschen, zijn Egypte. Irak en West-Afrika. De zeereis van deze landen naar Engeland (en dus ook naar Nederland) duurt tien, achttien en tien dagen. Als tot yoor korten tijd geleden, iemand in een der landen pest, cholera of gele koorts had op gedaan, had de ziekte zich geopenbaard vóór hij Engeland (of Nederland) bereikte, en het schip ging in quarantaine. En thans? De vliegmachines leggen dezelfde af standen af in drie, vijf en drie dagen. Met andere woorden, wij kunnen menschen in ons midden heb ben, die, zonder dat zij er zelf iets van weten, pest, cholera of gele koorts onder de leden heben. Mis schien blijkt dat morgen, of overmorgen, of op zijn allerlaatst den dag daarna. Maar in dien tijd zijn zij in aanraking geweest met tientallen andere men schen, met hun vrouw en kinderen, met vrienden en bekenden. Over nog vijf of zes dagen kan een pestepidemie zijn uitgebroken, kan cholera heer- schen. Wij kunnen optimistisch zijn, en zeggen: het zal wel zoo'n vaart niet loopen. Mogelijk niet, waar schijnlijk niet. Maar Mr. Massey toont aan, dat het met onze isolatie feitelijk is afgeloopen. En we kun nen toch niet elke vliegmachine, die uit Indië, uit Egypte, uit West-Afrika komt, drie dagen op Waal haven of Schiphol in quarantaine houden. 45 dagen gevast om gezond te blijven. V.D. verneemt uit New York: De 65-jarige mevrouw Sarah Whitman, heeft ge durende 45 dagen gevast, hetgeen voor haar leeftijd ontegenzeggelijk een prestatie en een record bc- teekent. Mevrouw Whitman heeft in de afgeloopen achttien jaar steeds van tijd tot tijd gevast. De langste termijn waarin zij vrijwillig geen voedsel tot zich nam. %vas in 1919. Zij wilde toen zichzelf van asthma genezen en nam daartoe in 5 dagen geen voedsel. Dierlijk voedsel gebruikt mevrouw Whitman nooit, zelfs geen eieren. Als zij vast, doet ze het flink; zij drinkt dan alleen koud water. Dit is ook haar me dicijn. wanneer zij zich niet lekker gevoelt. Achttien jaar geleden woog zij 180 pond. Haar ge zondheidstoestand was toen zeer slecht. Nu weegt zij iets meer dan honderd pond en zij gevoelt zich in staat een wandeltocht door Californiö te maken. Volgens haar verliezen dc menschen, als zij vasten, gemiddeld een pond per dag aan gewicht. Die be rekening is echter hij haar niet juist gebleken: zij verloor slechts 13 pond nan gewicht in 45 dagen. Ge durende haar vasten was haar gezondheidstoestand uitstekend. „De mcnschelijke machine is een wonderlijk ding", meent mevrouw Whitman en zij gelooft, dat zij bij een goede behandeling zeker honderd jaar kan blij ven functionneeren. Met den motor naast de rails gevallen, ter wijl een trein in volle vaart passeerde. Maandagavond reed de 21-jarige milicien-mecani cien van de luchtvaartafdeeling tc Soesterberg H. Buis op zijn motorfiets over de Korte Kade te Botterdam in de richting naar Gouda. Op de duo-zitting zat zijn 21-jarige collega W. A. Dircke uit Maastricht. Even vóór den overweg bij den Terbregschemvcg haalden zij een auto in. Vermoedelijk was de aandacht van den bestuurder te veel op dezen auto geconcentreerd, waardoor hij niet zag, dat de overwegboomen geslo ten waren. Dc overweg wacht er, die de motorfiets met groote snelheid zag naderen, heeft, om een ongeluk te voorkomen, dc hoornen weer haastig opgelicht. Dit gebeurde echter niet vlug genoeg, zoodat de twee jongemannen tegen het hekwerk van een der boomen opbotsten. Zij vlogen terzijde de spoorbaan af en ble ven daar beiden gewond liggen. Ondertusschen na derde een trein in volle vaart De spoorwegwachter had geen gelegenheid meer de twee mannen weg te dragen. Gelukkig echter lagen zij naast dc rails, zoo dat de trein hen juist niet raakte. Dr. N. de Jong, uit Zevenhuizen, verleende de eer ste hulp. Hij constateerde, dat Buis een zware her senschudding had opgeloopen en Dircke aan gelaat en achterhoofd was gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Buis was gisteren nog bewusteloos. (Officieele mededeelingen). De loting der 2e ronde, welke Maandagavond werd gehouden, wees uit, dat Zondag 6 Mei de volgende wedstrijden zullen worden gespeeld op het Sparta- terrein: 11—12 uur: Succes 3—Kolhorn 1. 12Vi-iy4 uur: Watevogols 2—DOSKO. 2. IV22V2 uur: D.E.S. 1—Schagen 3. 2%—3% uur: halve finale (een der winnaars loot hiervoor vrij). 45 uur: finale. Dc eerste prijs is een fraaie lauwertak; tweede prijs een medaille, terwijl de firma Van Geelen voor de hoogste score weer een eere-kruisjo uitloofdo. Programma voor a.s. Zondag. B.K.C. I—Schagen I, aanvang 2.30. Vertrek per bus I.30. H.R.C. 6Schagen 3, aanvang 12.30. Vertrek per bus II.30. (Zie verder mededeelingen. SCHAGER BEKER TOURNOOL Dc elftallen zullen op liet bord en Woensdagavond op de vergadering bekend gemaakt worden. I)e bedoe ling is een Junioren-elftal in Den Helder te laten spe len in de plaats van het derde, dat dan thuis zal spe len voor den Schager Beker. Training hedenavond zeven uur op het terrein tot acht uur. Ledenvergadering hedenavond, dus niet Donder dag. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 762 m.M. Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 16 gr. C. is 55 gr. F. Het aangewezen adres voor: BREUKBANDEN - BUIKBANDEN. ELASTIEKEN KOUSEN, etc. Het loon met ingang van 9 Mei a.s. op 30 cent per uur bepaald. M i d d c n m e e r: In overleg met het hoofdbestuur van de drie arbeiders-organisaties wordt met ingang van 9 Mei a.s. het uurloon van de landarbeiders in den Wieringermeerpoldcr bepaald op 30 cent. Van 1 November tot 1 Mei 1935 geldt bovendien voor de gezinshoofden, in den Wieriiigermccr woon achtig, een verblijfstoelage van 27 cent per dag. Voor deze verblijfstoelage komen ook in aanmerking de trekker-bestuurders en paardenknechts. In dezelfde zaal, waar den vorigen avond door een spreker van de N.S.B. de absolute ondergang van de S.D.A.P. in Nederland was voorspeld, Heeft gister avond do afd. Schagen van de S.D.A.P., de Schager Bestuurdersbond en dc Soc.-Democratische Vrou wenclub een uitstekend geslaagd Meifeest gevierd. De groote zaal van het Noordhollandsch Koffie huis was geheel bezet, en er heerschte een zeer opge wekte geest. Bloemtjes op tafels, de bezoekers met een roode tulp getooid, de diverse doeken met opschrift aan den wand, dat alles gaf het geheel een feeste lijk aanzien. Door den heer Orscl werd de vergadering geopend, die in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over de groote belangstelling in een tijd waarin de S.D. A.P. zoo heftig wordt aangevallen. Spr. heet de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer K. de Jonge, den spreker, herdenkt het overlijden van den heer G. Kempt en verzoekt den aanwezigen op te staan en als daaraan is voldaan, en door een oogenblik zwijgen de nagedachtenis van Rempt is geeerd, deelt spr. mede, dat die nagedachtenis van morgen ook is geëerd door op het graf van den over ledene tulpen neer to loggen. Spr. wil voorts nog eenige leugens weerleggen, die gisteravond door den spreker van de N.S.B. zijn gedebiteerd en wijst er o.a. op, dat do S.D.A.P. in Nederland zich ook wel buiten de Duitsche S.D.A.P.'ers zal redden. Na het openingswoord treedt dan op Lotte Wins, geintroduccerd door den heer Alex Wins, die al spoedig het contact tusschen het publiek en het echt paar Wins weet tot stand te brengen. Op voortref felijke wijze voert Lotte haar dansen uit, waarbij vooral de Chineesche koorddans een succes was. Daarna verkreeg liet woord de heer K. de Jonge, voorzitter van den Fahricksarbeidersbond, die de be- teekenis van het Meifeest schelste, het Meifeest mede dienende om uiting te geven aan den afkeer van het kapitaal en de warme liefde voor het socialisme. Dit jaar laten wij op dit Meifeest geen speciale eischen weerklinken, omdat wij rekening houden met de aanvallen die tegenwoordig de S.D.A.P. heeft te verduren. Het is daarom dat wij thans alleen optre den onder do leus „vóór democratie en vóór socia lisme". Tegenover do democratie staat de dictatuur, het fascisme of wat hetzelfde is, het nationaal-socialisme. Spr. brengt in herinnering de zege die llitler in Duitschland heeft behaald en hoe later ook in Oos tenrijk het fascisme zegevierde. Hij schetst de gru welheden door het fascisme in Italië bedreven, ter wijl ook in Duitschland op de schandelijkste wijze de tegenstanders worden mishandeld. En als men denkt dat in Oostenrijk, waar het fascisme door de kerk wordt gezegend, christelijk zal optreden, dan heeft men hot mis. Met verschillende voorbeelden toont spr. het schandelijk optreden van het Oostenrijkscho fascisme aan. Zou het in ons land beter gaan als dc heer Mussert de macht in handen zou krijgen? Het fascisme kan niet zonder geweld, zonder terreur de macht in han den krijgen. Achter dit nationalisme zit weer de haat jegens de arbeidersklasse, en dat blijkt omdat de be weging gesteund wordt door het geld van het kapita lisme, door het geld van de werkgevers. Wel doen de nationaal-socialisten zich nog soepel voor, maar de arbeidersklasse kan niet genoeg gewaarschuwd wor den tegen het nationaal-socialisme. Ook wijst spr, op den invloed van do andere reactionnaircn. Spr. wekt aan het slot van zijn rede op, zich nauw aan een te sluiten om de arbeidersbeweging zoo sterk mo gelijk te doen worden, tc strijden voor democratie, voor het socialisme, ook te strijden tegen het fascis me, dat liet kapitalisme in stand wil houden. Daverend applaus weerklinkt als de spreker ein digt en sponiaan staan de aanwezigen op om de In ternationale te zingen. De voorzitter dankt den heer De Jonge hartelijk voor zijn met gloed uitgesproken toespraak. Do heer Alex Wins treedt dan op als goochelaar, met groot succes. Een bijzondere attractie bleek voorts te zijn de po litieke poppenkast; de propaganda voor de Vara, voor de openbare school enz., die daarbij werd gevoerd, een stuk politieke historie van Schagen, 't sloeg geweldig in. Voor het optreden van de afdeeling van den N'ed. Arbcidcrssportbond werd de nieuwe vlag, voor deze afdeeling onthuld en werd medegedeeld dat deze af deeling reeds ongeveer 140 leden telt en 40 donateurs. We vermelden tenslotte nog dat herhaaldelijk uit volle borst dc verschillende strijdliederen werden ge zongen. Het was volop feest, een Meifeest werd gevierd als nooit te voren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5