De brug over het Kanaa bij de Stolpen. 60 MILLIOEN VOOR WERKVERRUIMING. DE WIJZIGING VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. Minister Verschuur's opvolger. Twee Nederlandsche schepen verongelukt. Verkeersongeluk, dat goed afliep. Huwelijksdrama in Den Haag. KIJKEn is KOOPEfl uj CL0ECK NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN HITTE. NIEUWE SPIONNAGEZAAK IN FRANKRIJK ONTDEKT. f Verzwegen inkomens en vermogens. De Kampioenwedstrijden te Rome. Donderdag 3 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9476 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adve^- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden nuar plaatsruimte berekend. VANDAAG AANBESTEDING VAN DEN ONDERBOUW. Vandaag zal door den Rijkswaterstaat aan het gebouw van den hooding.-dir. in de directie Noord-Holland te Haarlem worden aanbesteed het maken van den onderbouw van een bascule- brug over het Noord-Hollandsch Kanaal te Stol pen. Met bijkomende werken geraamd op f 88.000. Tweede Kamer neemt het voorstel aan. Het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Vlle hoofdstuk 3 der rijksbegrooting (Departement van Financiën) voor 1934 (crediet voor werkverrui ming) is gistermiddag door de Tweede Kamer aan genomen met 87 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Sneevliet, Aves, Van Hou ten en de communisten. Niet op de Tweede Kamer-agenda geplaatst. Voorstel-Vos verworpen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het voorstel- Vos om aan de agenda toe te voegen het initiatief voorstel-Vos tot wijziging van eenige bepalingen van de Winkelsluitingswet, verworpen met 53 tegen 40 Btemmen. Vóór stemde de linkerzijde en de heer Arts (R.K. .Volksp.); tegen de rechterzijde. Het eindeloos gesol met deze verzachtende bepa lingen van een wet, waarvan vooral in crisistijd een werkzaam deel van onze bevolking de moeilijkheden ondervindt, heeft dus nog geen afsluiting gevonden. Verder heeft minister Van Schaik zijn bescherming van de openb&Ae orde er zonder al te groote moeite doorgekregen. De eerstvolqendo weken noq qeen benoe- minq te verwachten. Dr. Colijn heeft noq een besprekinqen gevoerd. Naar aanleiding van loopende geruchten en me- idedeelingen in sommige bladen aangaande de ver vulling van de vacature-Verschuur in het kabinet, deelt de Regoeringspersdionst mede, dat Dr. Colijn nog mot niemand besprekingen heeft gevoerd en de eerstvolgende weken ook niet voornemens is zulks te doen. Op de Engelsche kast gestrand. Londen: Het Nederlandscho motorschip „Westland", geladen met ijzererts en op weg naar Antwerpen, is tengevolge van den mist nabij Portland gestrand. Daar het schip gevaarlijk zat werden de vrouw van den kapitein, zijn zoon en dochter en drie leden van de bemanning, gered. Men vreesde, dat het schip ver loren zou gaan. Een later telegram meldt, dat de „Westland" is vlot gesleept en in de haven van Portland is binnenge bracht Ander schip op het strand gezet na een botsing. Het Nederlandsche motorkustvaartuigschip „Castor" Is aan de kust van Lincolnshire op het strand gezet pa een botsing met een te Grimsby thuisbehoorende trawler. En een zenuwachtige agent. Gisternacht omstreeks half een slipte tijdens een onweersbui, die met hevigen regenval gepaard ging, op den Oostsingel te Delft een personenauto. Het voertuig reed recht op het water aan, doch gelukkig voor den bestuurder haakte het rcchtervoorspatbord in een jong boompje, dat daar aan den waterkant stond. De auto draaide om dit boompje een halven slag en kwam met de achterzijde boven het water te hangen; de boom werd wel scheef getrokken, doch bleef in den grond vastzitten, zoodat auto en bestuurder nog juist op het droge bleven. Omstreeks half twee werden auto en boom door een kraanwagen uit hun omstrengeling los gemaakt. Een Delftsche politicagent was met de regeling van het verkeer belast en elke nieuwsgierige automobi list, uiteraard op dit nachtelijk uur slechts spora disch voorbijkomend, werd door hem tot doorrijden gesommeerd. Toen een taxibestuurder eenige klan ten voor een huis tegenover de plaats van het onge luk wilde laten instappen, sommeerde de agent hem formeel zich onmiddellijk te verwijderen en hij dreigde een charge op hem te zullen uitvoeren. De taxichauffeur koos den wijsten weg en liet zijn klan ten in de nachtelijke rust van den Oostsingel achter Man doodt zijn vrouw en slaat daarna de hand aan zich zelf. Gisternacht heeft zich in de Residentie een ernstig huwelijksdrama afgespeeld. Des morgens viel het den buren op, dat het in de woning van het echtpaar v. d. B. aan do Bunscho- tenschestraat 36 opvallend stil bleef, terwijl men toch wist, dat de familie thuis was. Bij aanbellen kreeg men geen gehoor. Do buren meenden hieruit te moeten besluiten dat er iets niet in orde was en waarschuwde de politie. Deze verschafte zich langs de achterzijde door ver breking van een ruit toegang tot de woning. Bij on derzoek in het huis vond zij de 36-jarige vrouw met een groote hoofdwond hadend in haar bloed bewe gingloos op den grond liggen. Het bleek, dat zij reeds was overleden. In een andere kamer, waar een gaskraan open stond, vond de politie het lijk van den 35-jarigen echtgenoot W. v. d. B. Vermoed wordt, dat de man eerst zijn vrouw met een bijl den schedel heeft inge slagen en daarna zich zelf door gasvergiftiging het leven heeft henomen. Nagelaten brieven wijzen er op. dat echtelijke on- cenigheid de aanleiding tot dit huwelijksdrama is geweest. Het echtpaar v. d. B. had één kind, een 6-jarig jongetje, dat Dinsdag door hen bij kennissen was ondergebracht. De beide lijken zijn naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. De aanleiding tot het drama. Omtrent de omstandigheden, die vermoedelijk de aanleiding tot het drama zijn geweest, vernemen wij het volgende: De beide slachtoffers waren tien jaar getrouwd; zij bewoonden een heel huisje. Bunsehotensche- straat 36. De man. W. v. d. B.. was broodbezorger bij Bogers en was des Zondags en ook wei op andere tijden als hulpconducteur hij de H.T.M. werkzaam. De vrouw had bijverdiensten als huisnaaister en zij had dezer dagen haar diploma costuumnaaien ge haald. De verstandhouding tusschen heide echtelieden was langen tijd zeer gunstig, doch liet. vooral de laatste maanden, veel te wenschen over. hetgeen werd geweten aan hoogmoed van den kant van de vrouw, die met vriendinnen uitging en zich in een milieu wenschte te plaatsen, waarop hot inkomen van haar man niet was berekend. Zij wilde een scheiding en zou dan met haar zoontje en met den inboedel naar Nijmegen, waar haar moeder woont, vertrekken. De man eohtor zou herhaaldelijk op een schikking hebben aangedrongen en van schei ding niet hebben willen weten. Dubbele moord. Dinsdagavond om 8 uur was er weer groote on- eenigheid geweest. Kort daarop waren beiden naar het consultatiebureau van den Hoogen Raad ge gaan ter bespreking van de scheidingskwestie. Mej. v. d. R. had intusschen hun zoontje naar een vrien din gebracht, met het verzoek of het kind daar den nacht mocht doorbrengen, omdat zij en haar man vermoedelijk eerst laat in den avond zouden thuis komen. Nadat zij samen waren teruggekeerd, heeft do vrouw zich naar haar slaapkamer aan de voor zijde boven hegeven. terwijl de man zijn eigen slaap kamer aan de achterzijde opzocht. Kort daarna moet het drama zijn geschied: ver moedelijk is de vrouw in haar slaap overvallen. Te genover een buurman had v. d. B. wel eens gezegd dat hij, wanneer zijn vrouw geen schikking wilde treffen haar de hersens zou inslaan. Vanochtend werd de dochter van den huurman K.. toen zij ontwaakte, onwel tengevolge van sterke gas- lucht. De heer K. stelde een onderzoek in en kwant toen tot de ontdekking dat de oorzaak lag in het perceel van v. d. R.. wnar op herhaald bellen niet open werd gedaan. Daarna waarschuwde de. heer K. de politie met het reeds gemelde resultaat. Twee hevige branden en een treinontsporing in Polen. Reuter seint uit Warschau: Het gehucht Pawlowice bij Kielcc is Woensdag door een hevige brand bijna geheel in de asch gelegd. Zeven personen kwanten in de vlammen om. Bo vendien werden talrijke personen gewond. 94 boer derijen werden totaal vernield. 3000 personen zijn dakloos. De oorzaak van den brand wijt men aan de groote hitte. In het gehucht Grabowo bij Torun zijn door een brand 8 boerderijen met 26 woonhuizen en voorraad schuren in de asch gelegd. Een knaap kwam in de vlammen om. 85 stuks vee zijn gedood. Hier zijn 300 dakloozen. De oorzaak van den brand is ook hier de hitte. Bij Zantosc is des voorntiddags een personentrein op weg naar Lublin ontspoord. Do machinist cn de stoker werden zwaar gewond, eenige passagiers licht. De oorzaak van de ontsporing wordt eveneens gezocht in de hitte, die de rails heeft doen uitzetten, zoodat ze krom trokken. Organisatie, die voor Duitschland werkte. De voornaamste agent van dezo organisatie aangehouden. PARIJS. De „Temps" meldt dat de Sürcté Gé nérale een belangrijke spionnage-organisatie heeft ontdekt die voor Duitschland werkte en dat do voor naamste agent van deze organisatie werd aange houden. Er zijn verscheidene bevelschriften tot aan houding uitgevaardigd, met de tenuitvoerlegging waarvan men bezig is. Noch bij de Sürété Générale noch bij de prefec tuur wilde men volgens Havas inlichtingen geven te dezen aanzien over de aanhouding van een spion, die in verbinding zou hebben gestaan met Froge ('n officier, die bij een vroegere spionnagezaak betrok ken zou zijn. Red.) Gisteravond verklaarde men echter op het parket van de Seino dat er een bevelschrift werd getcekend le^en den Pool Sylvain Krauss in een zaak van spionnage. Dit bevelschrift is uitgevoerd, Cn Krauss zit thans in de Santé. Voorschotten in ruil voor defensiedocu menten. Een nader Reutertelcgram meldt dat de agent van den Duitschen spionnagedienst door de Silrété Gé nérale gearresteerd werd op het oogenblik dat hij aan een Fransch officier geld overhandigde in ruil voor documenten van belang voor de landsverde diging. Onder den naam Tworyt plaatste de spion adver tenties in de bladen waarin hij geld ter leen aan bood aan ambtenaren, officieren enz. Ken Fransch officier wendde zich tot den geld schieter en lichtte zijn superieuren in over het hem gedane voorstel bestaande in het ruilen van docu menten voor geld. Door voor te geven op do voor waarden in te gaan maakte de officier de arrestatie mogelijk. Na zijn advertenties geplaatst te hebben begaf Tworyt zich naar Amsterdam, waarheen hij zijn post liet. opzenden. Tworyt bekende in werkelijkheid Georgcs Svbert te zijn, die 15 maanden geleden werd geïdentifi ceerd als de geheimzinnige correspondent die aan den militairen intendant Froge had geseind. Froge is eveneens aangehouden. B O E R D E R IJ. 19 Oostenrijk maakt „Edammer" kaas en importeert deze ook reeds naar het buitenland. De kwaliteit kan echter niet bij de onze halen. De medewerker van het „Alg. Handelsblad", G. Nypels schrijft uit Weenen: Op economisch gebied kan men thans ook in de zen hoek van de verdwaasde wereld staaltjes hooren. We hebben een tijd geleden het graan ge had, dat door Italianen gratis geleverd werd, mits de Oostenrijksche ontvanger de invoerrechten be taalde en dc vrachtbrieven terugstuurde, opdat de Italiaansche verzender de premies kon toucheeren. Daarna kregen we nog sterker: Italiaansche sar- dijnenfabrikanten boden zeil nog een beduidend be drag per 100 Kg. aan voor wie hun fabrikaat wilde ontvangen! Alles, vracht en rechten betaald. Men kon de waar dus na ontvangst desnoods in den Do- nau werpen als ze onverkoopbaar mocht zijn. De ristorno op de vracht, ovcneengekomen hij de Itali aansche overeenkomsten ter bevoordeeling van Triest, bleken aanzienlijk genoeg om ze zoodoende, met een premio voor het wel willen in ontvangst nemen, naar Oostenrijk te spuien. Voor ons, Nederlanders, was meer van belang wat den heeren der Oostenrijksche regeering en pers. dezer dagen werd verteld hij een bezoek aan de mo del-zuivelfabriek van Mistelbach, die Weenen van melk voorziet en van het te veel boter en kaas maakt Dollfuss begon zijn loopbaan als directeur van de Kamer van Landbouw van Neder-Oostenrijk. Hij heeft in die hoedanigheid vooral gestreefd naar ver hooging der zuivelproduct ie, teneinde Oostenrijk, dat vroeger groote hoeveelheden boter uit Denemarken en kaas uit Nederland moest betrekken, van dien invoer onafhankelijk te maken. Het is hem gelukt. Er is thans zelfs reeds een over productie aan melk; zoodat men een zuivelindustrie kon stichten om deze tc verwerken: het modelbe- drijf, dat men thans den hoogen heeren toonde, en dat, volgens toen gedane mededeeling, werd bekos tigd uit de Volkcnbondsleening. Men heeft daar eerst een soort Roquefortkaas wil len maken, maar dit lukte niet best; en dio kans had ook niet zoo mogen heeten, want zulks ver bied het verdrag van St. Germain. Jammer genoeg bestaat er geen conditie met ons land en ook geen conditie bij het verleenen van onze tranche der Volkenbondsleening die ver biedt. Nederlandsche plaatsnamen te misbruiken, om imitaties van producten van ons land bedriege- lijk voor echt te doen doorgaan. Volgens een mededeeling van de directie zou het gelukt zijn, na grondige studie, een Edammer kaas te maken, die „de qualiteit van de Hollandsche con currentie haast evenaart." In het blad van den vice- kanselier Fe\' wordt ecliter naar aanleiding van dit bezoek, tot de Oostenrijksche huismoeders het ver manende woord gericht thans, n uin Oostenrijk boter on kaas wordt gemaakt „die minstens even goed is als de buitenlandsche waar," deze te bevoordcelcn. En men deelde ook mede, dat reeds naar Milaan en Parijs „Edammer kaas" uit Mistclbnrh wordt uitge voerd. De productie is er reeds tot 550 Kg. per dag gestegen. Het is jammer, dat men. bij het laten proeven van deze. in vorm en kleur bedriegelijk nagemaakte „EDAMERkiiso" den heeren niet tevens een stuk echte, Nederlandsche, ter vergelijking gegevon heeft. Zelfs een door paprika en knoflook gelooide tong moet de superioriteit, en het verschil in smaak met ons product onmiddellijk proeven. In ieder geval weten we nu, dat de Oostenrijkers thans niet alleen onze Edammerkaas in hun land met namaak trachten tc verdringen, maar dat ze er ook reeds mee in het buitenland concurreeren. en er, met mindere waar, de reputatie van ons product ondergraven. Dc Redactie van het „Alg. Hsbl." voegt aan bóven* stnnn bericht het volgende toe: De op 't oogenblik te Rome gehouden wordende internationale zuiveleonferentie zal zich o.a. bezig houden met kwesties als deze. Er bestaat trouwens reeds een internationale aanduidingsregeling voor kans. Op „Edammer", die niet in Nederland is be reid. moet n.1. het land van herkomst worden ver meld. In Den Haag een overweldigend aantal aangiften. De laatste dagen voor den fatalen datum van 1 dezer is het aantal boetvaardigen, dat zich bij den inspecteur der directe belastingen te Den Haag is komen aanmelden wegens te weinig betaalde in komsten- of (en) vermogensbelasting, naar de N.R. Ct. verneemt, overweldigend geweest. Alleen Zaterdag j.1. kwamen er nog niet minder rlan 450. Het totale aantal aangiften van te weinig betaalde belasting bedraagt voor Den Haag 4000. Op het oogenblik kan nog zelfs niet bij benadering vastgesteld worden over welk bedrag nan verzwegen inkomsten cn vermogens deze aangiften tezamen loopen. Met de schifting, enz. van de opgaven zal nog wel een dag of veertien verstrijken. Bij de inspectie Alphen a. d. Rijn is voor een be drag van f 800.000 aan verzwegen vermogens en in komsten aangegeven. DERTIG JAPANSCHE WAPENSMOKKELAARS GEKNIPT. 38.000 vuurwapenen in beslag genomen. Tokio: De politie heeft het bestaan ontdekt van een bende smokkelaars, die verscheidene jaren lang wapenen hebben geleverd aan China. Van de 34 ben deleden zijn reeds 30 gearresteerd, o.a. de leider, die een voorraad van 38.000 vuurwapenen en 300.000 pa tronen bezat. Tot deze bende behoorden voornamelijk zeelui. DE DOODENDE DRAAD. Arbeider in aanraking met electrischen stroom. Gistermiddag is op de machinefabriek Breda een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongehuwde 27-jarige P. is, toen hij zich over de kraanhaan naar dc kraan begaf, in aanraking gekomen met den stroomdraad der electriciteit met een sterkte van ongeveer 380 volt. Direct werd de stroom afgesloten. Genoemde P. viel toen naar beneden en stortte van een hoogte van ongeveer 15 meter neer. Dr. Payens, die spoedig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk is door de politie in beslag genomen en naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. RANGEERDER TUSSCHEN WAGONS BEKNELD. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond heeft bij de Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht een ernstig ongeval plaats gehad. Ach ter de centrale werkplaatsen was men bezig met het rangeeren van eenige wagons. Door onverklaarbare oorzaak is dc wagenlichter V. D. tusschen 2 wagens beklemd geraakt. Met zeer ernstige verwondingen is het slachtoffer naar de rijksklinieken vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. In den morgen was ter plaatse ook een arbeider door een neervallenden balk getroffen. De man moest met een zware hersenschudding naar de rijksklinie ken worden vervoerd. ERNSTIGE BROEDERTWIST. De rol van het mes In het drama der liefde. Te Limmel bij Maastricht is het Dinsdagavond tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen de genr. D. en J. L. R. Beeds eenigen tijd was er een woorden twist, totdat, toen zij op den grooten weg te Limmel kwamen, plotseling een der gebroeders een mes trok en daarmee op R., oud 30 jaar, lossloeg en hem di verse steken in het achterhoofd toebracht. In ernsti- gen toestand werd R. naar het ziekenhuis vervoerd. Een liefdeshistorie schijnt wederom de oorzaak van dit drama te zijn geweest. TIJDENS UITSTAPJE DOOR TREIN OVERREDEN. Noodlottig ongeluk in Spanje. Madrid. In de buurt van Barcelona heeft bij een spoorwegovergang een trein een groep perso nen, die een uitstapje maakten, aangereden. Drie personen zijn gedood en elf zwaar gewond. SPORT. Vijftien deelnemende landen aangewezen. Thans zijn vijftien landen voor de eindwedstrijden aangewezen. Het zestiende zal eerst op 24 Mei hekend zijn, op welken dag te Rome de wedstrijd Amerika Mexico zal worden gespeeld. Men mag wel met zeker heid aannemen, dat de Amerikanen dezen wedstrijd zullen winnen. Zooals ten minste uit Amerika wordt bericht, komt Amerika met een zeer sterke en goed voorbereide ploeg. De volgende vijftien ploegen staan thans definitief vast: Brazilië, Argentinië, Egypte, Zweden, Spanje, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Tsjochoslowakije, Roe menië, Zwitserland, Nederland, België, Duitschland, Frankrijk, waarbij dus nog vrij zeker Amerika komt. Holland geen schijn van kans? F.en medewerker van de „Tel." heeft een onder houd gehad met den Kngelschcn scheidsrechter Bous, die Zondag den voetbalwedstrijd BelgiëNederland heeft geleid. Op de vraag of de Hollandsche ploeg eenige kans op succes zouden hebben in Italië, werd het antwoord zonder aarzelen gegeven. Neen, ik geef Holland geen kans, zegt Rous. En ik zal u vertellen waarom niet. Men is van plan in Italië de acht zwakste clubs tegenover de acht sterk ste te laten uitkomen, om te voorkomen, dat bijvoor beeld al dadelijk Italië tegenover Oostenrijk speelt en dus onmiddellijk een der sterkste deelnemers zou zijn uitgeschakeld. Nu dus Holland en België cn Zwitserland, om maar drie van de zwakkere op te noemen, al dadelijk tegen over een sterk elftal worden opgesteld, is hun kans om het verder te brengen, vrijwel verkeken. Wat erg jammer is. omdat Holland, zooals ik daar straks al zeide, misschien nog nooit zoon sterke combinatie heeft uitgebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1