mantelpakje? De ontploffing te Utrecht. lolt- en gebruiksvee Schmalz! Bil SCHMALZ GEKLEED IS GOED BESTEED. Roe de ramp geschiedde. Ongeregeldheden in het Oosten van Parijs. MISLUKTE BANKOVERVAL TE AMSTERDAM. ÜÏUtU&nAl on uoosdoallg umsufttn j,. oöp. Exportslactorij Hoe vindt je dit Natuurlijk hul) ik hul gekocht bij Een der arbeiders door een wegvliegend stuk ijzer of hout getroffen, zoodat hij op slag dood was. Omtrent de ernstige ontploffing gistermorgen om 8 uur in een der werkplaatsen van de Nederland- sche Spoorwegen te Utrecht, waarhij 1 arbeider ge dood en een 15-tal min of meer ernstig gewond wer den. worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De loods, in welke de noodlottige ontploffing plaats had, behoort tot een complex werkplaatsen, gelegen aan den Daalschcn Dijk nabij den Amster- damschcn Straatweg, even voorbij het Buurtstation Utrecht De loods was geheel van hout opgetrokken en be vatte een acyteleen-instnllatie. welke de benoodigde acyteleengassen voor het bedrijf opwekt. De aeyte- leen wordt in een compressor op één atmosfeer druk gebracht. Toen gistermorgen de werklieden in de smederij, gelegen naast de houten loods, hun werk aanvingen. bemerkten zij. dat er geen gas was. Een der arbeiders, de -U-jarige gehuwde bankwerker T. G. Geyssen, begaf zich naar den compressor om te zien wat er aan haperde. Op het moment dat hij de loods was binnengegaan, had de ontploffing plaats. Het houten gebouwtje sloeg geheel uit elkaar, de ateenen muur van de smederij aan den kant van de loods werd weggeslagen, het dak van de smederij werd ten decle afgerukt en in de smederij zelf werd een grooto verwoesting aangericht. Naar alle kan ten vlogen met groote kracht de stukken ijzer en hout en richtten ontzettende verwoestingen aan. Tot op zeer grooten afstand zijn in de omliggende ge bouwen en huizen alle vensters gesprongen. De kin deren van een openbare school in de Boorstraat heb ben vrijaf gekregen, omdat van de school de ven sters totaal zijn vernield. De 57-jarigo arbeider L. A. van Vliet liep op het moment v .n de ontploffing op het terrein van de werkplaatsen in de buurt van de houten loods. Hij werd door een wegvliegend stuk ijzer of hout zooda nig aan het hoofd gewond, dat hij op slag gedood werd. Onmiddellijk na de ontploffing snelde van alle kanten hulp toe. Er was een vijftiental gewonden, van wie tenslotte vier arbeiders in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het ergst is er aan toe de genoemde arbeider Geyssen, die in de houten loods was, toen de ontploffing geschiedde. Hij is de eenige die nadere inlichtingen over het gebeurde kan geven, doch tot gistermorgen 11 uur kon hij nog niet worden gehoord. Ernstig gewond zijn verder de 42-jarige gehuwde lasscher J. v. Geffen, de 47-jarige gehuwde voorslager H. Harskamp en de 36-jarige gehuwde bankwerker J. Heynekamp. De verwondingen van de overige getroffen arbei ders zijn van minder ernstigen aard. Zooals gemeld stroomde van allo kanten het pu bliek toe om te zien wat er gebeurd was. Van het eigenlijke gebeurde op het terrein der Nederlandsche Spoorwegen viel niets waar te nemen, dnnr dit ver van den weg af gelegen is. Wel konden de nieuws gierigen constateeren. welke verwoestingen de ont ploffing aan de huizen in de omgeving had toege bracht en hoe de gemeente-reinigingsdienst den ge- heelen ochtend bezig was om overal de glasscherven op te ruimen. Op het terrein van de ontploffing zelf arriveerden gpoedig tal van autoriteiten, onder wie do burge meester Mr. ter Pelkwijk, de hoofdcommissaris van Politie Schuitemaker, de directeur van gemeente werken Holsboer. verschillende autoriteiten van de TOCH NOG ERNSTIGE BOTSINGEN TER GELE GENHEDEN VAN DEN 1 MEI DAG. COMMUNISTEN RICHTEN GROOTE BARRICADES IN DE STRATEN OP. I' a r ij s, 2 Mei. Het 1 Mei-feest, dat in geheel Frankrijk zonder vermeldenswaardig incident ls verloopen, heeft in het Oosten van Parijs evenwel aanleiding gegeven tot een vrij ernstige hotsing tusschen communisten en de politie. Een geheele stadswijk is in rep en roer en het is niet te over zien, wanneer de ongeregeldheden een einde zullen nemen: sedert gisterenavond laat zijn eenige hon derden communisten slaags met een groote politie macht en leden van de Garde Mobile. In den avond hadden de taxichauffeurs van het Oostelijk deel der stad hun wagen uit de garage ge haald, omdat zij nachtdienst moesten doon. De communisten beschouwden zulks evenwel als een schennis van de arbeidsrust en in een oogenblik waren eenige honderden demonstranten samenge schoold. die met steenen naar de auto's gooiden. De politie, die niet direct de rust kon herstellen, re- rruircerde versterking, doch toen deze aankwam na men de communisten een dreigende houding aan. Tenslotte trokken zij zich in eenige zijstraten terug en barricadeerden zich in de arbeiderswoningen in de z.g. Cité Jeanne d'Arc. Toen kwam het tot een ernstig treffen met de politie. Uit de vensters werd geschoten en met alle mogelijke voorwerpen ge gooid. De nauwe straatjes veroorloofden de politie niet krachtig on te treden, zonder gevaar te loopen. De communisten maakten daarvan gehmik en stuurden steeds weer groenjes van 50 man ongeveer, de straat op, die straatsteenen aansleepten, welke dan later uit de vensters werden geworpen. Op een andere plaats werden loopgraven aange legd, welke eveneens werden beschut met barricades van straatsteenen. Tegen middernacht waren aan de zijde van de politie een persoon gedood en elf ge wond. Het rumoer nam van minuut tot minuut toe. De politie stond wegens de duisternis, doch evenzeer in verband met de nauwe straatjes, machteloos te genover het gepeupel. Uit alle deelcn van de stad arriveerden politieversterkingen, zoodat tegen 1 uur reeds duizenden manschappen verzameld waren, welke onder direct bevel stonden van den politiepre- fect. Teneinde onnoodig bloedvergieten te voorko men, heeft de politie zich vroeg in den morgen in haar stelling teruggetrokken en zich ertoe beperkt het geheele stadsdeel af te zetten. Groote zoeklich Nederlandsche Spoorwegen en de commandant van de brandweer van Utrecht, die echter geen assisten tie behoefde te vcrleenen, daar, zooals gemeld, geen brand is uitgebroken. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in. Omtrent den omvang van de schade kon nog niets worden gemeld. Deze is vrij aanzienlijk, hoewel be halve de acyteleen-installatie geen machines verlo ren zijn gegaan. Ook de machines In de smederij zijn ln tact ge bleven. Den geheelen morgen werd het opruimings- werk voortgezet De dader cp de vlocht gearresteerd. Gistermorgen heeft een 22-jarige werklooze man getracht in een bank op het Damrak to Amsterdam zijn slag te slaan. Een der vrouwelijke bedienden van de Noord- Hollandsche Bank, gevestigd Damrak 24, was bezig met het in orde maken van de etalage, waarin de bank als wisselkantoor allerlei soorten vreemd geld etaleert oen zij hiermede bezig was, kwam plot seling de bedoelde jongeman binncnloopen, die een greep deed in den stapel bankpapier, welke voor het etalccren gereed lag. Voordat de jufrouw iets kon doen, had de man de zaak weer verlaten en het op een loopen gezet Er werd onmiddellijk alarm gemaakt en een ach tervolging werd geopend. De jongeman vluchtte door de Karnemelksteeg en de St. Jacobsstraat naar den N.Z. Voorburgwal, waar hij op het geroep „houdt den dief" door een chaufieur werd gegrepen. Deze leverde hem aan de politie over, die den mis dadiger naar het bureau Warmoesstraat overbracht. Hier bleek, dat hij nog in het bezit was van ver schillende soorten geld tot een bedrag van onge- vear f 400, waaronder een Indisch bankbiljet van f 100, Engclsche ponden, enz. Hoeveel geld hij bij zijn overval in de Noord-Hol landsche. liank wist te bemachtigen, staat nog niet vast. Het schijnt dat hij op zijn vlucht een gedeel te van het geld heeft verloren. Een gedeelte daar van is reeds weer terecht. Verder is gebleken, dat de jongeman sinds eenige dagen zwervende was. Sinds Zondag was hij niet meer in zijn woning geweest. Wat er gestolen werd en wat er vermist wordt. Nader vernemen we nog dat do Jongeman erin slaagde de volgende bankbiljetten mede te nemen: 132 pond sterling, 1000 Mark, 7000 Roemccnsche lei, 200 Zwitsersche francs, 50 Franscho francs, 200 gul den Indisch bankpapier en 100 lire, in totaal onge veer 2000 gulden aan Hollandsch geld. Tot dusver zijn nog niet terecht 160 Mark, 7 Engclsche ponden bankpapier en de 50 Eransche francs. Tóen de man binnenkwam, dacht de chef van de Bank, die achter het loket zat, dat hij naar het lo ket zou komen. Plotseling sprong de jongeman ech ter in de richting van de etalage, deed een greep in het bankpapier en verdween onmiddellijk. Het ging zoo snel in zijn werk, dal de man verdwenen was voordat de juffrouw goed begreep wat er ge beurd was. DE ROODE TULP ALS UITING VAN STAATKUN DIG STREVEN. Te Zaandam heeft Dinsdag 1 Mei de politie proces- verhaal opgemaakt tegen drie personen, onder wie de voorzitter van de sociaal democratische raads fractie, den heer R. Plooyer, wegens het voeren van een roode tulp als uiting van een staatkundig streven in den optocht van de plaatselijke afdee- ling der S.D.A.P. Tegen den laatste is bovendien proces-verbaal opgemaakt wegens het voeren van de vlag van den ambtenarenbond, wijl in die vlag het rood den boventoon heeft en ook die vlag wordt schouwd als een uiting van et staatkundig streven. ten zijn op de gevels der huizen gericht De commu nisten richten op straat nieuwe barricades op en sto ken hier en daar vuurtjes. De politie zou evenwel niet voornemens zijn voor het aanbreken van den dag tot een energicken aanval over te gaan. Het gevecht in den slop. Nader uit Parijs: De politie is den toestand nog niet geheel meester. In de vroege ochtenduren ging de politie over tot een vrij algemecnen aanval, waarbij de barricades konden worden genomen en ontruimd. De commu nisten zetten evenwel het vuurgevecht voort uit de huizen. De politiebeambten, die aan den aanval deelnamen, waren ten deele uitgerust met pantser- vesten. Als dekking werden de groote manschappen- wagens der politie gebruikt. Ook de brandweer was gereuuireerd, die de massa bespoot. Niettemin schoot de politie in de nauwe straatjes slechts langzaam op. liet is niet uitgesloten, dat de politie zich, na dat zij de straten zal hebben doen ontruimen, ertoe beperkt de geheele wijk af te zetten., in de hoop dat de communisten tegen den middag hun schuil plaatsen zoullen verlaten. Mocht zulks niet liet geval zijn, dan zal een razzia op groote schaal worden ingeluid, waarbij dan ook gebruik zal worden go- maakt van traangas. Huiszoekingen. De deuren der wo ningen met geweerkolven ingeslagen. De toestand in de Cité Jeanne d'Arc heeft In den loop van den morgen een essentieelo ontspanning on dergaan. Nadat de politie de straten had ontruimd, drong zij door in de woningen, waarvan de deuren met geweerkolven moesten worden ingeslagen. Alle huizen werden van onder tot boven doorzocht. Meer dan twintig personen werden gearresteerd. Zelfs de daken werden bewaakt, teneinde onmogelijk te ma ken, dat omsingelde communisten zouden vluchten. De huiszoekingen duren voort. De stadswijk is nog steeds afgezet. De straten geven het beeld van groote verwoestingen: geen lantaarn is heel gebleven, de ruiten der lager gelegen woningen zijn vernield. Overal liggen steenen, meubelstukken, glazen en vaatwerk, zoomede bierflesschen, wclko voorwerpen door de communisten als projectielen werden ge bezigd. 138 arrestaties. In het geheel zijn 138 personen gearresteerd. Het is evenwel niet bekend, hoeveel personen in hechte nis zullen worden gehouden. Twee politiebeambten, waarvan de eene een hoofd wonde opliep, tengevolge van en steenworp, en de andere een schot door den schouder, zijn evenals een gewonde commissaris van politie naar het zie kenhuis van de politie overgebracht. Hun toestand haart evenwel geen zorg.. De benoodigde Radion met wat koud water in een schaal tot een papje mengen. Wat meer koud water bijvoegen tot een melkachtige vloeistof ont staat. Voor eiken emmer die in den waschketel gaat V* pakje Radion nemen. Zeer vuil goed eerst èen nacht laten weeken in een Radion-oplossing ter sterkte van V4 pakje Ra dion per 2 emmers water. Voor de andere stukken der huishoudwasch is dit weeken niet noodig. Doe het koude water Tn den ketel, voeg de melk achtige Radion-oplossing toe en roer goed om. Doe het goed er in en breng het aan de kook. Dan op halve hitte zetten en een kwartier laten trekken. Spoel eerst in lauw water, daarna in koud, totdat het spoelwater helder is. Bij het eerste spoelen zeer weinig water gebruiken, om kalkzeepvorming te voorkomen. RAD 40-0106* WITTERE WASCH, MINDER MOEITE, MINDER KOSTEN Turnkring Hollands Noorderkwartier Aangesloten bij het K.N.G.V. Groote GYMNASTIEK-WEDSTRIJDEN op ZONDAG 6 MEI a.s. in Theater Royal en EERE-AVOND in het N.H. Koffiehuis te SCHAGEN Aanvang wedstrijden 9 uur 'smorg. Entrée 50 ct. Aanvang Eere-avond 8 uur. Entrée 60 ct, bel. inbegr. 500 deelnemerst,sters). BAL N A. AKKRUM. Afdeeling Levend Vee Afzet. Koopt Uw door bemiddeling der boven genoemde afdeeling. Vraagt inlichtingen ten kantore t« Akkrum, telefoon no. 11. Is het niet aardig? Ook mijn JAPONNEN koop Ik er altijd. Je kunt er wat fijn winkelen. Reuze keus en beslist niet duurder dan bij wie ook. Je moet er ook eens gaan kijken. Ze brengen geregeld wat nieuws. Ik zeg altijd maar:

Schager Courant | 1934 | | pagina 3