Het mooie weer lokt EEN SCHOENPOETS-BANKJE. EEN ZEER BRUIKBARE SCHEMERLAMP. VROUW, V7VODL GROOTER HYGIëNE EEN STERKER GESLACHT! door Dr. J. F. FREDERIKS. Het is aan de ontwikkeling van de me dische wetenschap en do hygiëne te dan ken, dat do menschen thans een betrekke lijk hoogcn ouderdom kunnen bereiken. Vooral niet betrekking tot de zuigelingen sterfte zijn in dezo richting belangrijke stappen gedaan. Hierbij moet men beden ken, dat do tegen woordigo wij zo van leven veel grootere eischen aan het menschelijk organisme stelt, dan dit vroeger het geval was. Wanneer wij oude boeken inkijken, worden wij dadelijk getroffen door de rus tige behaaglijkheid, waarmee alles vroe ger gebeurde. Tegenwoordig moet men voortdurend op post staan en op alles voor bereid zijn. Hoor het razende tempo van onze dagen leven wij steeds onder een ze keren druk, die niet nalaten zal, zijn na deel igen invloed op ons lichaam te doen gelden. Dit geldt voor de vrouw evengoed als voor den man. Zeer zeker is het huishou den tegenwoordig in vele opzichten gemak kelijker dan vroeger. Wanneer echter de veel geplaagde huisvrouw zich afvraagt, waarom zij tenslotte, niettegenstaande stofzuiger, electrisch licht, centraio ver warming en (luizende andere gemakkon van tegenwoordig, veel minder tijd heeft, dan haar grootmoeder, en overgrootmoe der dat hadden, dan mag zij hierbij niet over het hoofd zien, dat men vroeger ook veel meer dienstboden had. Dezo deden al het werk, dat thans met machines en an dere instrumenten gedaan wordt, zoodat do huisvrouw zelve veel meer „vrijen" tijd had. Overigens hoeven wij echter niet al te veel spijt te gevoelen dat de „goedo oude tijd" nu voorbij is. Onze gezondheid werd toentertijd door veel meer vijanden be dreigd. Denken wij slechts aan de Jaren tusschen 134G en 1351, toen in Europa 25 millioen menschen aan do pest stierven, tezamen een vierde deel der totale bevol king. Nog in 1721 brak in Toulon een ge weldige pestepidemie uit, die onder de 26.000 inwoners der stad 20.000 slachtoffers maakte, waarvan er 16.00(1 stierven. In de ISo eeuw eischten de pokken in Frankrijk jaarlijks 30.000 offers; in 1796 stierven er in Pruisen ongeveer evenveel. Do verbrei ding, der pokken, die vroeger elk jaar op traden, is door de tegen woordigo inentin gen geheel stopgezet; men hoort nauwe lijks nog van een geval van pokken. Zelfs de tuberculose zal niet lang meer een ge heim blijven voor de medische weten schap. Een der voornaamste oorzaken van de tegenwoordige betere gezondheidstoestan den is do hygiëne. Men huivert werkelijk ais men terugdenkt aan de sanitaire toe standen in vroegere eeuwen. En thans is de waarde en de beteckenis der hygiëne diep in het volk doorgedrongen, zelfs de kinderen op school schrikken terug van onhygiënische inrichtingen. Hierbij komt. dat de uitoefening van sport een goede li chaamsverzorging absoluut noodzakelijk maakt. Menschen, die zonnebaden nemen, die veel In de frissche lucht zijn, die baden en zwemmen, dooden op dezo wijze het beste nüo ziektekiemen en geven het li chaam een grooteren weerstand. Do nieu we generatie is veel sterker en gezonder dan de oude. Bijna in iedere familie groeien de kinderen hun ouders over het hoofd, en iedere moeder Is trotsch bij het zien van haar bloeiende kinderen. In ieder geval mag zij er zich in verheugen, dat zij zelve de basis gelegd heeft voor deze bloeiende gezondheid, door haar opgroeien de kinderen ver te houden van alles, wat hen eenigszins zou kunnen schaden. De opvoeding der moeder in hygiënisch opzicht is geenszins afgcloopen met het enidigen der kinderjaren. In de critische periode, waarin de jonge mensch zich van moeders rokken losmaakt, en zijn tijd door brengt mot spoel genoot en van zijn eigen leeftijd, mag de moeder de leiding van haar kind niet uit de hand geven, maar moet zij de jongens en meisjes wel degelijk loeren hun verstand te laten spreken. EEN NETTE MEISJESJURK. Na 7751. Do teckening laat U een meisjesjurk zien van tweed- stof in een staal- blauwe kleur. De hals is afgewerkt met 'n eenvoudig Bobby kraagje. Het heupstuk is glad aansluitend, terwijl het rokje bestaat uit een rechte voor- en achterhaan en 2 zijhanen, die met een tamelijk die- po inspringende plooi aan elkaar worden bevestigd. Patroon hiervan verkrijgbaar voor don leeftijd van 10 l i jaar, voor den prijs van f 0.58 on der vermelding van No. 7751. A 70 A 71 Het mooie weer lokt ons thans naar bul ten voor een wandeling, maar dan willen wij ook een elegant, nieuw straattoiletje aan hebben. Ze zijn bovendien praktischer dan de lichte zomerjaponnen en -mantels, want het is nog te vroeg in het jaar oni op liet weer te kunnen vertrouwen. De prijs der patronen bedraagt slechts f 0.58. No. A 70 is een mantclcostuum van jer sey in een aardige pastelkleur, dat door den ëbnigszins klokkenden kraag een zeer modern cachet heeft. Er wordt een blouse van geruite tafzij bij gedragen en een hoedje in dezelfde kleur met een opgesla gen rand, die het voorhoofd vrijlaat. No. A 71 laat ons een andere toepassing A 72 zien van de moderne geruite stoffen. Ja pon cn driekwart lange mantel zijn ver vaardigd van zilvergrijze of beige stof. De stiksels van do raglanmouwen, die zich op schijnrevers voortzetten, maken een kraag overbodig. De eenvoudig gedragen shawl en het hoedje van dezelfde stof, maken het geheel wat fleuriger. No. A 72 is een elegant mantolcostuum van aardige gewerkte wollen stof in een gedekte kleur. De dubbele rollen en groote knoopen vormen een moderne garneering. Aan den hals is het jasje hoog gesloten, doch de driekwartlange mouwen laten even iets zien van de lichte voorjnars- blouse. ZIJ moet hierbij heel omzichtig en ver standig to werk gaan, opdat de goedge meende waarschuwingen niet het tegenge stelde effect hebben van wat zij beoogen. Men moet de jongens niet alleen waarschu wen voor de gevaren van de straat, maar ook voor den slechten invloed van een overmatig gebruik van alcohol en sigaret ten. De jonge meisjes, die dan juist op den leeftijd komen, dat zij veel In gezelschap verkeeren, moeten opmerkzaam gemaakt worden op do schadelijkheid van te veel koffie drinken. Koffie immers bevat het bekende gift, coffeïne, dat een zeer slech ten invloed heeft op het zenuwgestel en hiermede op de geheele gezondheid. Juist bij jonge meisjes is koffie een zeer geliefde drank. De opwekkende invloed echter, die van de geur en het aroma er van uitgaat, is geheel onafhankelijk van de schadelijke bcstanddeelen, en kan men dus evengoed de onschuldige Koffie-Hag gebruiken. Wij zijn tegenwoordig zoo ontwikkeld, nat wij niet meer gelooven, dat wij met kwakzalversmiddeltjes een hoogen ouder dom kunnen bereiken. Slechts een gezon de levenswijze, een strenge doorvoering en juiste toepassing van de regels der hy giëne en een matig gebruik van prikke lende genotsmiddelen, kunnen ons helpen dit voor velen zoo begeerlijke doel te be reiken. WELKE MAAT HEEFT U? Hebt U wel de maat. die U dacht? Dik wijls weet men niet eens precies, in welke mant men een patroon bestellen moet De juiste maat neemt U door te meten, a) omtrek van rug en buste, onder de armen door, over het breedste gedeelte; b) omtrek heupwijdte pijn. 15 20 c.M. onder de taille. Dit wist U waarschijnlijk wel, doch tal van andere dingen, die noodig zijn om de maat goed op te nemen, zijn U wellicht niet bekend. Hierover kunnen wij interes santé bijzonderheden lezen in het Mei nummer van „Het Practische Modeblad" dat togen toezending van een 6-cents post zegel, door de Moderedactrice v. d. blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage, koste loos aan U wordt toegezonden. Ook tal van andere wetenswaardige ar tikelen, die U uitsluitsel geven ovgr het maken van Uw kleeding kunt U in dit aantrekkelijke nummer vinden. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na -overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er \óóral aan de juiste maat en het nummer op te geven?. DE GROOTE VOORJAARSHOED. De nieuwe voorjaarshoeden zijn over 't algemeen met een tamelijk breeden rand. Do hoed staat nog steeds tamelijk schuin op het hoofd, doch door den grooten rand valt dit lang niet zoo op. Bij de eene vrouw zal de rand links, hij en ander weer rechtsnoergebogen zijn, ook al naar gelang het haar is gescheiden en geonduleerd. Bond den bol, die niet te hoog mag zijn. is een eenvoudige lintgarneering aange bracht, van voren eindigend in een tame lijk groote strik, terwijl het lint zelf nogal breed is. Vooral felle kleuren: rood, groen, geel, bard blauw ziet men op het oogenblik veel. Denkt U er om hij het koopen van een hoed In een schelle kleur, dat U reke nlng moet houden mot den mantel, die U er bij draagt, want de kleurencombinatie moet steeds smaakvol cn nooit schreeu wend zijn. Wij zullen het er allen over eens zijn. dat het eigenlijk onpraktisch is om de schoenpoetsdoos in de keuken te bewaren, maar waar zouden wij het leelijke dinu anders moeten laten? Een oplossing biedt het hierbij afgebeelde bankje, dat openge klapt kan worden en ruimschoots berg plaats biedt voor alles, wat wij noodig heb ben. Een van de voornaamste dingen is oen niet to laag blokje hout, waarop wij den voet bunnen plaatsen bij het poetsen van de schoen. Er zijn op dit bankje allerlei variaties denkbaar. Als het ruim genoog is, kan het deksel uit een eenvoudige vierkante plank bestaan. Inplaats van pooten kan or ook een vuil linnenkastje voor do slaapkamer onder staan. SMAKELIJKE BOTERHAM BELEGGING. Veelal weten wij niet, wat wij nu weer op de boterham zullen moeten geven. >m grage monden te houden, brengen we dan ook gaarne eens afwisseling in de beleg ging. Met tomaten. Men laat een eetlepel boter smelten in den koekepan en bakt hierin twee aan plakken gesneden toma ten, waarna men over het geheel twee ge klopte eieren giet en deze met de deksel op de pan laat stollen, daarna roert men alles dooreen en geeft het warm bij brood. Met eieren. Het geel van twee hard gekookte eieren wordt fijngemaakt en ver mengd met 100 gram boter of margarine, totdat men een gelijke massa heeft, waar bij het fijngehakte wit der eieren wordt gevoegd en één eetlepel peterselie, goed fijn gehakt. Met kaas. Honderd gram roomkaas (zachte) wordt met evenveel boter gedu rende vijf minuten geroerd, daarna voegt men er een geraspt uitje bij, 2 lepels totma- tenpurée, peterselie, zout en peper. Zeer smakelijk op bruin brood. ONS EXTRA PATROON. Een fraai voorjaarsjaponnetje. Nr. 63150. Met toestemming van de redactie van „Het Practisch Modeblad" plaatsen wij on derstaand fraai model. Een bijzonder vlot geslaagd model is hel hier afgebeelde voorjaarsjaponnetje, waar toe zich verschillende wollen en zijden weefsels leenen. Voor slanke fi guren kan do hooge halslijn ge handhaafd blij ven, tenvijl meer gezette dames dit zelfde model kun nen dragen, doch met een puntig uitgeknipte hals. De schouderlijn vindt de verbree ding in het over den bovenmouw vallende kapje; de mouw zelf is nnngesloton. De japon bestaat uit een lijfje, dat aan het. do heu pen omsluitende, zes-baans rokje is gezet, terwijl een smalle ceintuur de stiknaad niet alleen aan het oog onttrekt, doch tevens een aardi ge garneering vormt. De knoo pen kunnen op 't lijfje gezet wor den, terwijl In 't verbreede gedeel- to van de cein tuur knoopsgaten gemaakt worden. De halsgarneo- ring is zeer on gemeen en be staat uit crêpe georgette, waarvan de om trek geajourd is, terwijl in het midden ecnigc dwarse oprijgjes gemaakt worden, aan den binnenkant, zoodat de soepele stof aan beide kanten in plooien neervalt. Bij een punthals kan dezelfde garnee ring genomen worden, doch dan zijn de oprijgjes kleiner, zoodat de chabot dan te vens meer naar beneden valt. 63456 HET ZAKMES. Ja, moeders, ik schrijf Zakmes met een Hoofdletter, want kent U een belangrijker bezit voor Uw zoon of zonen dan het zak mes? Dat is immers hun trots cn glorie. Laten wij verstandig zijn en opze jongens vroeg wennen met een mes om te gaan. Daardoor voorkomen wij dat zij zichzelf vaak snijden, maar ook begrijpen de jon gens, wat voor een gevaarlijk voorwerp 'n mes kan zijn en zij zullen dan niet zoo ge makkelijk over te halen zijn mee te doen mei spelletjes als: messengooien en dege lijke aardigheden. Hoe meer verscheidenheid het mes heeft, hoe mooier de jongen het natuurlijk vindt. Er zijn verschillende instrumenten aan, die hij nooit noodig zal hebben, zooals b.v. do Champagnekurkhaak, en de knoopen- haak, maar dat is niet zoo erg, misschien is Uw jongen zoo vernuftig er een andere bestemming voor te vinden. Het kleine schroefboortje, de kurketrek- ker, de priem en het mes zelf komen steeds van pas. Leer Uw zoon om bij voor komende gelegenheden een flesch open te trekken. De meeste moeders denken, dat de jongens dit alles uit zichzelf kennen, maar veelal zult U zien, dat de kurke- drnaier scheef in de kurk gaat, waardoor dezo breekt, of dat hij er niet diep genoeg in wordt gedraaid, waardoor hij losgetrok ken kan worden. Zulke dingen moeten evengoed als vele andere, geleerd worden. Ook het slijpen van punten moet uw aandacht hebben. Eerstens moet hij leeren netjes to slijpen, geen rommel te maken, en het potlood moet er na het slijpen verzorgd uitzien. Als U op al dergelijke kleinigheden let, zal de jongen vanzelf netjes worden en iemand, die neties is, is uit den aard der zaak ook voorzichtig. Dus moeders, geeft Uw zoon al vroeg 'n zakmes, maar... leer hem er mee om tc gaan. De schemerlamp, die tegenwoordig in geen enkel huishouden meer ontbreekt, ziet men wel in alle denkbare uitvoerin gen, maar tegenwoordig komen de meta len lampen hetzij van gechroomd nikkel, van dof of glanzend metaal meer en meer in de mode. En niet alleen als groote lamp, maar ook als schemerlamp vinden deza >eel toepassing. Een zeer bruikbare samenstelling voor allerlei doeleinden geschikt, laten wij TJ hier zien. Nemen wij eerst de lamp, zooali wij dezen op een tafeltje kunnen zetten. U ziet het voetstukje, waarop een puntig toeloopend zuiltje staat Dan volgt er een kogelgewricht, waardoor het bovenstuk verschillende richtingen kan worden uitge draaid. Daarop volgt de montage met peer cn kapje van perkament U kunt het lampje gewoon aan den muur bevestigen, zooals de tweede afbeelding laat zien en ten slotte voor hen, die of ziek zijn of des avonds in bed nog graag een poosje liggen te lezen, ziet u hier op de bovenste afbeel ding, dat U dezen lamp ook aan den stijl van het ledikant kunt bevestigen, waar door U goed licht hebt en geen gevaar :oopt uw oogen te bederven. Wil men gaan slapen, dan behoeft men slechts de knop om te draaien, het licht is uit en men kan de lamp rustig aan het ledikant laten zitten. U ziet, een zeer bruikbare schemerlamp dus inderdaad. HET ZAKDOEKEN-SCHOHTJE. Over het algemeen hebben de vrouwen een hekel aan een schort en hoewel het oen kleedingstuk is waar de huisvrouw nu eenmaal niet buiten kan, zal zij, zoodra het maar mogelijk is steeds onmiddellijk haar schort afdoen. En inderdaad, is het gckleedcr geen schort voor te hebben, maar wij weten het allen, hoeveel vlek ken en smoezeligheid een schort uitspaart. Wist U echter, dat het mogelijk is van een paar aardige zakdoeken een schat van een schortje te maken, dat zoo coquet is, dat wij het aan kunnen houden, zelfs al wordt er onverwachts gebeld? De eene zakdoek wordt in het midden rond uitgeknipt, daar steken wij ons hoofd door. De afwerking van de halsopening geschiedt door het omhoren met een boor- bandje in de kleur van do zakdoeken of in een scherp afstekende kleur. De beide zak doeken worden aan een eind vastgehecht, terwijl dan een lint wordt aangebracht, waarmede het schortje op onze rug wordt vastgehouden. Van het stuk, dat uit de halsopening wordt weggeknipt, kunnen wij het drie hoekige zakje maken, dat aan den boven kant eveneens met een boorbandje wordt afgewerkt U kunt hiervoor allerlei zakdoeken ge bruiken. Om 's morgens in huis te dragen b.v. twee aardige boerenzoekdoeken, doch 's middags op onze nette japon maken wij zoo'n schortje van twee crêpe de chine zak doeken, in wit of een zachte pastelkleur, zoodat als wij even in de keuken iets moe ten doen, wij geen kans loopen vlekken op onze japon te krijgen. U begrijpt het aantal manieren en de verschillende materialen zijn zoo uitge breid, dat wij met deze enkele aanwijzin gen kunnen .volstaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7