Radio fabricage op den loopenden band. Zaterdag 5 Mei 1934. In den beginne... geen chaos. MODERNE WONDEREN. door Drs. L. P. van don Dergh. HF.T Tavlor-systeem van de band fa bricage heeft reeds veel slof doen opwaaien en doet dat nog voortdu rend. Dat komt omdat iedereen geneigd Is altijd aan arbeiders te denken, die in een 7.00 hoog mogelijk opgevoerd tempo, ieder steeds weer dezelfde beweging her halen. Men denkt aan een product, dat snel en goedkoop in elkaar gcschroetd moet worden. Toch is dat lang niet immer het geval! Uitgaande van de veronderstelling dat het onzen lezers wel zou interesseeren hoe dit systeem eigenlijk werkt, zijn we eens een kijkje gaan nemen bij de Philips Fa brieken. Zij dio meenen in deze radiofabrieken handfabrichge in den dikwijls daaraan ge huchten zin te zien, komen bedrogen uit llier geen eindelooze herhaling van dezelf de monotone beweging, hier niet „een tik met den hamer op steeds weer dezelfde plaats." Elke man of elk meisje heeft een duidelijk omschreven taak op een kaart voor zich, een taak die vrij veelomvattend is en de volle aandacht vereischt, zij het ook dat door speciale werktuigen en ver nuftig uitgedachte fabricagemethoden de te verrichten arlieid tot de eenvoudigste vormen werd teruggebracht Zoo ziet de verbaasde bezoeker de geheele ingewikkel de bedrading van zulk een ontvangerchas- sis in vijf etappes tot stand komen en dit in een tijdsverloop, zóó kort, dat menig radioamateur dit voor een onmogelijkheid zou houden. Neen, een modem radiotoestel is geen massaproduct in .do beteekenis, die men dikwijls aan dat woord pleegt te hechten. Men denkt dan immers aan een product, dat op de goedkoopste wijze en in een ra zend tempo in elkaar geschroefd wordt Bij een modern radiotoestel wil massafabrica- ge zeggen: maanden van voorbereidende laboratorium-studie, rationeele constructie en vooral hoogst bereikbare precisie. Want draadjes, die onderling geïsoleerd zijn. Bij 't maken dezer spoelen worden een nauw keurigheid vereischt als vroeger alleen niaar bij wetenschappelijke proefnemin gen in een laboratorium noodig was; de nauwkeurige constructie der Super-Induc- tie-spoelcn is voor een gunstig resultaat voor het Super-inductie principe van het grootste belang. Naast deze onderdoelen worden in het magazijn ook de andere sa menstellende elementen verzameld, zooals de Lilliput-condensatoren, de weerstanden, de smoorspoelen, de luidsprekers, dio alle in afzonderlijke afdeelingen worden ge maakt. Do „lilliput" condensatoren met hun wonderbaarlijk kleine electrische verlie ren eischon evenzeer een geheele fahrieks- afdceling op. Hier wordt g< ponsd en ge vlakt (vlak gemaakt), gesoldeerd, geruimd en geboord, alles met een nauwkeurigheid van één duizendste milimeter. Zoo ont staan weerstanden, oliecondensatoren, smoorspoclen, transformatoren, luidspre kers, en te veel nog om op te noemen. Al deze onderdeden worden verzameld in bet hoofdmagazijn aan den montagehand. Wij keeren thans tot de chassisplaat te rug, die reeds sedert onze afdwaling, op ons staat te wachten. Bij elke chassisplaat wordt een compleet stel onderdeden gevoegd voor zoover deze niet reeds om verschillende redenen on der de werkers langs den band verdeeld zijn. De hand loopt met een zeer matige snelheid en wel zoo, dat men hij goed op letten de beweging net. duidelijk zien kan. Het vereischt zeer veel ervaring om deze snelheid zoo in te stellen, dat elke werker tijdig zijn materiaal aangevoerd krijgt zonder het tempo ook weer te overhaasten. Zoo ziet men dan eigenlijk in 'n verbluffend klein aantal etappen het radiotoestel groeien. Hier is een meisje bezig de tevoren op cte juiste lengte gesneden en in vorm ge logen draden tusschen de verschillende onderdeden te soldeeren. Het soldeeren is hier verheven tot wetenschap: het meisje gebruikt een „speciale" soldeerbout, „spe ciaal" tin, „speciaal" vloeimiddel, kortom alles is nauwkeurig bestudeerd en... doel treffend. Indien men dan ook zulk een roldeerplaats bekijkt, blijkt dit reeds een wonder van volmaaktheid te zijn: een vol- Rechts: Soldeeren aan den Band. Onder: Het electrisch uitmeten en bijregeling der afstemkrin- gcn. pleteerd is, voert de band het naar een ar beidstafel, waar een omvangrijke meetin- richting de aandacht trekt. Hier ondergaat het chassis de behandeling, waardoor het waardig wordt den naam „Super-Induc- tie"-toestcl te dragen. Het wordt met een metalen plaats dichtgeschroefd, lampen worden ingezet, verbindingen gemaakt. F.en schakelhandle wordt overgehaald, me ters slaan uit en brengen onherroepelijk elke afwijking aan het licht. Een paar stelschrocven worden gedraaid, nog eens en weer eens, de wijzers van de meetin strumenten naderen eindelijk de roode streep, nog een laatste bijstelling en de „trimmercondensatoren" zijn op hun Links Het toestel nadert zijn voltooiing. Onder: Overzicht van de zaal, waar de Bandfabricage staat opgesteld. komen zuivere spiegelende halve bol voor de contactplaatsen, een zilverglanzend ge heel dichtgevloeid draadspiraaltjc voor de laschplaatsen. Inmiddels zijn steeds meer onderdeelen met behulp van automatische of halfauto- matische schroevendraaiers in het chas sis vastgeschroefd en op hun beurt ver bonden. Een volgende arbeidster verricht eenige controle-metingen, teneinde te zien of tot dusverre alles in orde is. Want nu komt het moeilijkste werk, het monteeren van den meervoudigen variabelen conden sator en van de spoelbussen. Dit vereischt groole handigheid, want een ongcwensch- te druk of wringing tijdens de montage uit geoefend kan de onderlinge gelijkheid be derven. Zoodra het chassis aldus gecom cxacto waarde ingesteld, waardoor het toe stel zijn standaard selectiviteit en gevoe ligheid verkregen heeft „Gevoeligheid WI „Gevoeligheid 40" noteert het meisje op do label en plaatst het zoo juist door haar gecontroleerd chassis van een ontvangtoe stel 830 A op den loopenden band naast haar, die juist, weer een chassis aanvoert, waaraan de laatste hand is gelegd vóór de afregeling. „Gevoeligheid 40", weinigzeg gend voor den leek, maar des te belang rijker voor den bedrijfsingenieur, die de reis van h^t chassis van liet begin van den transportband tot aan het einde met dc grootste nauwkeurigheid gadeslaat. Wat dc meetinstrumenten op de scha keltafel vóór het meisje verraden, is voor hem een aanwijzing, dat er wederom een ontvangtoestel gereed is, dat een selectivi teit en een versterking bezit, zooals door het laboratorium vooraf wetenschappelijk was berekend. Wederom een toestel dat in zijn gecompliceerdheid honderd procent nauwkeurigheid eischt: één draadje ver keerd gemonteerd en het toestel kan niet functionneeren, één soideerverbinding on oplettend gemaakt en het toestel kraakt. Hier moet dan ook steeds gewerkt worden met de uiterste precisie: wat niet aan de meeteischon voldoet is onherroepelijk „uit val", het wordt gesloopt of vernietigd, want toestellen die de band aflevert, moe ten jarenlang volwaardig hun levenstaak kunnen vervullen. Nog is het wordingsproces echter niet beëindigd; behalve dat nog een aantal me tingen te verrichten zijn, moet het toestel nog tezamen met den luidspreker in het sierlijke kastje gemonteerd worden. Ook dit kastje heeft zijn ontwikkelings geschiedenis: de sierkunstenaar peinzend boven zijn teekenbord, de Philite fabriek met haar 600 tons persen, die het Philite- zonder deze precisie zou massafahricage niet moge lijk zijn cn omgekeerd kan deze precisie, slechts door jarenlange ervaring en door goed geleide massafa hricage verkregen worden. Ten dienste van deze fa bricage kan men werktuigen vervaardigen en werk wijzen toepassen, die anders tc kostbaar zouden zijn. Bij een dergelijk massaproduct profiteert de gebrui ker dan ook in de ruimste mate van de laatste vor deringen van techniek en wetenschap. Het „in den beginne was de chaos" der oude Grie ken, geldt hier niet. De eerste regel van de ontwik kelingsgeschiedenis van een modern ontvangtoestel zou zakelijk moeten spreken van de „chassis-plaat". Deze plant n.1. draagt, steunt, veroenigt, verbindt en bevestigt alle overige onderdeelen. Zij wordt in de metaalwaren fabriek door machtige persen met één daverenden slag uit een stuk plaatijzer geslagen; geheel gereed met omgebogen wanden en voorzien van allo benoodigdc gaten komt zij uit de machine te voorschijn. Zij wordt gebeitst, galvanisch met een laagje cadmium bedekt, gedroogd, dan geadmini streerd, getransporteerd Een tweede belangrijk onderdeel der tegenwoor dige Philipstoestellen zijn de Super-Inductie-spoelen; ook deze worden vervaardigd in een afzonderlijke labrieksafdeeling. De kern der spoelen is gesneden uit door dc Philips glasfabrieken vervaardigd buis- glas: hierop worden windingen gelegd van een spe ciale draadsoort, bestaande uit 15 haardunno koper gedeelte van het ontvangtoestel verzorgt. Op do montagetafel komen deze onderdee len en de in te bouwen luidspreker bijeen om tot het groote geheel te worden ver- eenigd en als ontvangtoestel te worden verpakt in een doos van golfcarton, ver vaardigd in de Philips Cartonnagefabrie- ken. Er is wéér een der duizendc Philips toestellen gereed, die naar alle landen van de wereld gaan om daar in vele, zeer vele huizen het nog steeds overweldigende wonder van dc radio te brengen. MINNEBRIEVEN IN EEN SCHOOR STEENMANTEL. Dieven op zoek naar de schat van David Garrick. De groote Engelsche tooneelspeler David Garrick had zeker ook niet kunnen droo- inen, dat 150 jaar na zijn dood de marme ren plaat van zijn schoorsteenmantel het meest hegeerde diefstalobject in Londen zou zijn. In deze groote stad wordt welis waar alles gestolen, wat men ook maar eenigszins kan vervoeren, maar juist aan schoorsteenmantels schenken de dieven in den laatsten tijd hun bijzonderen aan dacht. Schoorsteenmantels zullen in Lon den net zoolang gestolen worden, tot men bij toeval stuit op het voormalige eigen dom van den eens beroemden Shakespea- re-vertolker David Garrick. Bij zijn dood in 1779 vermaakte hij de groote marmeren plaat aan zijn vriend en collego Palmer. Diens vrouw weigerde de plaat in ont vangst te nemen, die haar veel te groot was. Toen Palmer korten tijd daarna thuis kwam en hiervan hoorde, was hij razend. Sedert dien echter is dc plaats van David Garrick's schoorsteenmantel spoorloos ver dwenen. Garrick had deze plaat uitgehold, en een zeldzaam archief er in onderge bracht. Daar lagen natuurlijk allereerst de liefdesbrieven, die hij ook voor de wan- trouwerige oogen van zijn vrouw wilde verbergen. In een ander vak lag zijn ver mogen: honderd duizend pond; een reus-, ochtige som voor dien tijd. Het kostbaarst was echter het manu script van „Richard III", voorzien van tal rijke handteekeningen van dc hand van Shakespeare, dat Garrick op onrechtma tige wijze in bezit had gekregen. Men kan zich thans Palmers woede en het enthousiasme der Londensche dieven begrijpen. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: d a t er eiken dag gemiddeld 160 millioen menschen luisteren naar 40 millioen ra diotoestellen? d a t er in Amerika 22.350 bioscopen zijn d a t daarin ongeveer 11.000.000 plaatsen zijn? d a t in Amerika ongeveer 47 pet, van alle huizen het eigendom van dc bewo ners zijn? dat het New York City Aquarium een van de grootste aquariums ter wereld 'is en het oudste van Amerika? dat er over de heele wereld 58 natio nale Roode Kruis organisaties zijn? d a t er onder de Amerikaansche dog bladen slechts één is, di.e geen dagelij k- sche plaatjesserie publiceert? dat 95 pet. van alle huizen in Zwelen, boerenwoningen zoowel als stadshuizen, electrisch licht hebben? A,., Zij was een knappe weduwvrouw en hij een ronde zeeman, niet gewend met landrotten om te gaan. Hij vroeg haar aldus: Maaike, Je schuit drijft stuurloos op de woeste levenszee en d'r is geen sterke hand, om hem veilig langs de klippen te loodsen. Zeg, Maaike, zou jij me niet als kapitein willen hebben, om de schuit in het goeie vaarwater te sturen? Spijt me Nolis, zei ze blozend doch vastberaden, Maar dat gaat niet. Maar als je wil kan je als tweede stuurman komen Snugger nam zijn spoorkaartje op, in casseerde het geld dat hij terugkreeg en liep heen. Even later kwam hij weer aan het loket en zei: Meneer, U heeft me daar net verkeerd teruggegeven! Kan best wezen!, antwoordde de klerk onverschillig, „maar daar kan ik nu niets meer aan veranderen! Dnt kan iedereen wel komen vertellen. U had dat moet zeggen, toen U het geld daar straks in ontvangst nam." „Nou, mij goed, hoor," antwoordde Snugger, „mij kan het niet schelen. Maar U heeft me tien gulden te veel terug gegeven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13