De mysterie van het Morgenland Hevige SNIJWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM Zaterdag 5 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9477 Bloedig feest te Bagdad DE WINKELSLUITING. 70-jarige man ernstig mishandeld. Conserveering van busgroenten. Het banditisme in Amerika. Nog ontevredenen in Duitschland Zware wolkbreuk in den West-Eifel. Godsdienstige razernij. Menschen die in verrukking sterven. - Oos- tersche methoden. Hoe men van lastige getnigen tracht af te komen We worden aanleiding tot een diplomatiek optreden. BAGDAD, 20 April. HF.T is nu een ongunstige tijd te reizen door landen, waar de zeer dweepzieke Sjiïtische Mohamedancn wonen, wier gemoederen thans in de heftigste mate zijn opgewonden. Zij vieren na melijk tien dagen lang hun Muharram-feest, dat de Sunnitische en andere Mohamedanen niet kennen. De Sjiïtische Mohamedanen verecren niet Moha- med het meest, maar diens schoonzoon Ali, echtge noot van Mohameds dochter Fatima, en beider zo nen, Hussein en Hassan. Ali en zijn zonen waren de rechtmatige opvolgers als kalif, hoofd van den Isla- mietischen godsdienst, maar ze werden honderden ja ren geleden vermoord door de aanhangers der Omaya- den. die zich van het kalifaat meester maakten. Deze moorden op Ali, Hussein en Hassan worden gedurende het Muharramfeest door de Sjiïtische Mo hamedanen herdacht en daarbij stijgt het fanatisme hunner aanhangers tot het kookpunt. Te Kerbela, te Kadimain, maar ook in enkele wijken van Bagdad heeft die herdenking plaats, waarbij veel bloed vloeit en steeds menschen het leven laten. Een Christen of een Jood is het niet aan te raden deze tooneelen van godsdienstige razernij, die na het vallen van do duisternis bij fakkellicht plaats hebben, te gaan bij wonen. De politie kan voor de veiligheid van „onge- Joovige" toeschouwers niet instaan. De laatste dagen van den Muharman geschiedt de viering ook overdag en wij zullen trachten ergens in een huis een verbor gen plaats te vinden, vanwaar wij de wilde tooneelen ongemerkt zouden kunnen fotografeeren. Voor dit herdenkingsfeest zijn van heinde en verre Moslims naar Bagdad gekomen en men ontmoet nu ook in de stad de zonderlingst uitgedoste, dweep ziekte derwisjen of fakirs. De herdenking van den moord op Ali, Hassan en Hussein geschiedt met optochten, waarbij de deejne- mers zichzelf of ook wel elkandér kastijden, dat hè( bloed stroomt en vaak dooden vallen. Gisteren warcu er drie slachtoffers, eergisteren twee. De mannen, die den optocht vormen, hebben het gehecle l>ovenlichaam ontbloot, in elke hand houden zij een riem met knoopen of met ijzeren punten, waar mede zij zichzelf of elkander den rug striemen onder het steeds weder uitstooten van de namen «Ali, Has san, Hussein, Hussein, Hassan!" Zij, die gedurende de herdenkingsdagen der mar telaren van den Islam zichzelf doodgeeselen of dood laten geeselen, zijn zeker dadelijk het hemelsche pa radijs te betreden. De bij deze wilde tooneelen ge storvenen worden geheel naakt uitgekleed, met roo- de verf bestreken en 200 in een Moskechof tentoon gesteld voor de „geloovigen", totdat de staat van ont binding een snelle begrafenis noodig maakt. De fa milieleden van deze slachtoffers zijn trotsch op hun verwanten, die op zulk een heilige manier het leven lieten. Een der eerste dooden van dit jaar was ons reeds dagen van tevoren aangewezen door den eige naar van de garage, waar thans ons motorrijwiel is ondergebracht. Deze eigenaar, zelf een Sjiïet, vertelde ons dat een zijner kennissen, dien wij bij hem zagen, een ongeveer vijftigjarige Mohamedaan, besloten had dit jaar gedurende den Muharram te sterven. Een zijner vrienden zou hem bij de geeseling terzijde staan. Wij geloofden er niet veel van, maar den tweeden dag der feesten was de man reeds dood, let terlijk doodgeslagen, zonder dat hij in zijn dweepzie ke razernij pijn had gevoeld. Twee dagen is zijn rood geverfd lijk tentoongesteld voor de „geloovigen" en Arabier, genietend van zijn nargileh (waterpijp). Een Arabier, die midden op het veld zijn gebed verricht, het gelaat gewend in de richting van Mekka. daarna onder de belangstelling van duizenden begra ven. De politie heeft wel de ergste buitensporigheden verboden, maar dit verbod kan niet worden gehand haafd. Onder de politiemannen bevinden zich vele Sjiïten, wier godsdienstige overtuiging hen een op treden tegen hun geloofsgenooten verbiedt. Maar bo vendien, wat zou een handvol politiemannen kunnen uitrichten tegen een in godsdienstige razernij verkee- rende menigte van duizenden? Een krachtig ingrijpen van de overheid zou onvermijdelijk een opstand, ook van een aantal machtige Sjiïtische stammen, tenge volge hebben, waarbij natuurlijk heel wat weer men schen zouden vallen dan er thans bij het zonderlinge feest het leven laten, zoodat het middel erger zou zijn dan de kwaal. De plaatselijke bladen vermelden de doodsgeval- len bij den Muharram niet en de politie laat alles rustig op zijn beloop. Een menschenleven heeft hier niet dezelfde waarde als in Europa. Drie dagen gele den ontstond in een der drukste straten tusschen eenige mannen (en strijd, waarbij zes dooden vielen. Deze twist ging om vier en twintig fils, nog geen twintig cent. De vorige week word aan den oever van den Ti- gris een visscher vermoord om het bezit van twin tig fils, nog geen zestien cent. Dit waren evenwel in de oogen der bevolking ern stige gevallen, want de gedooden waren Mohame danen. Waren het Christenen geweest, dan had men het niet zoo erg gevonden. Voor de echte, overtuigde, in de eerste plaats .voor, d9,-$jiniscbe Mohaiii- 'lanen bestaat er slechts één strafrecftUNtrin&al: hét oude „oog om oog, tand om tand". Doodt een Mohamedaan een man. oo£ al is het zonder moedwil, dan moet hij zelf sterven maar dit geldt alleen als de gedoode een Moha medaan is. Is de gedoode een „ongeloovige", een Christen of een Jood, dan komt de schuldige er af met een kleine schadevergoeding. Dit koranieke recht, nog van kracht in het ko ninkrijk Hedzjaz, is weliswaar in Irak afgeschaft, doch het leeft voort in de overtuiging der menschen. Het dooden van een Christen of een Jood zal het ge weten van een dweepzieken Mohamedaan minder drukken, dan het dooden van een hond, want het noodeloos dooden van dieren is door de Koran na drukkelijk verboden. Een goed Mohamedaan, die in zijn kleederen naar ongedierte zoekt, zal de gevon den beestjes niet dooden, maar wegwerpen. Deze eigenaardige opvatting betreffende het doo den van „ongel00vigen" wordt ook door een aan tal Mohamedaansche politiemannen gehuldigd, door dezelfde mannen, die geroepen zijn een meer mo derne wet uit te voeren. Inzake den moord op den Duitscher en den Ame rikaan, waarover ik enkele weken geleden schreef, doet de politie alle moeite de moordenaars zooveel mogelijk schoon te wasschen en het voor te stellen of er van roof geen sprake kan zijn geweest, en de moord het gevolg is van een onbehoorlijk optre den der twee ongelukkigen tegenover Arabische vrouwen, wat mijn reismakker en ik, die de twee jonge menschen kenden, volkomen uitgesloten achten. Volgens de politie hadden de vermoorden geen cent bij zich. Mijn Tsjechische kameraad en ik weten echter met zekerheid, dat de Amerikaan behftlve 370 dollars in chèques, nog ruim tweeduizend Neder- landsche guldens aan Engelsch bankpapier bij zich had. Hierdoor worden wij lastige getuigen en de politie had er iets op gevonden. Op een Zondag werd mijn makker op het pas poortenbureau ontboden en daar deelde men hem mede, dat hij het land dadelijk moest verlaten. Deze aanval werd gericht tegen mijn makker, omdat zijn vaderland noch consulair, noch diplomatiek te Bag dad is vertegenwoordigd, zoodat hij zich op niemand kon beroepen. De politic was bereid ons nog niet geheel hersteld motorrijwiel kosteloos naar de Perzische grens te vei- voeren en rekende er blijkbaar op, dat ik dan wel vrijwillig mede zou gaan, waarmede ze dan twee on aangename getuigen kwijt zou zijn. Deze wijze van optreden was wel heel echt „Oriëntaalsch". Mijn makker protesteerde in het Turksch en schold in het Tsjechisch. Hij zeide dadelijk aan de andere zijde der grens te zullen telegrafeeren aan den mi nister van buitenlandsche zaken te Praag en dan ook mede te deelen waarom hij over de grens was gezet, n.1. om een lastigen getuige los te worden. Daarvoor kregen de hoeren angst en het uitwijzingsbesluit werd ingetrokken. Enkele dagen later werd het geheel en al duidelijk waarom de politie plotseling tegen mijn makker was opgetreden. De Amerikaansche consul vertelde mij van het Iraksche ministerie van buitenlandsche za ken officieel medcdeeling te hebben ontvangen, dat er van roofmoord op den Amerikaan geen sprake was, daar de ongelukkige geen geld bij zich had gehad. Ik heb nu voor den Amerikaanschen consul een beëedigde verklaring afgelegd van tegenovergestelde strekking en tevens heeft de Amerikaansche zaakge lastigde bij de regeering van Irak geprotesteerd tegen het optreden van de politie ten opzichte van mijn makker. Deze heeft zich thans buiten de zaak gehou den, daar hij geen tijd heeft. Hij is thans in de felle „warmte bezig de veer van een vrachtautomobiel bruik baar te maken voor ons zwaar gehavend zijspanwa- gentje. De politie zal vermoedelijk het onderzoek in de moordzaak rekken, tot wij vertrokken zijn. Wij kunnen toch niet ten eeuwigen dage te Bag dad blijven alleen om (in de letterlijke betcekenis van het woord) een paar moordenaars aan de galg te helpen. J. K. BREDERODE. HET DWANGBUIS MOET TOCH WORDEN VERRUIMD! Het Alg. Handelsblad schrijft: Een bittere teleurstelling moet het voor den Neder- landschcn winkelstand zijn, dat de voorgenomen kleine verlichting van druk hem thans toch niet ge gund wordt door de grilligheid van de politiek. Meer dan eens hebben wij betoogd, dat de minister in zijn memorie van antwoord over het ontwerp tot tijdelijke afwijking van de wet (verruiming verkoops gelegenheid op Zondag) verklaard heeft, dat „het ka binet in zijn geheel achter het wetsontwerp staat"; thans wenscht blijkbaar de minister van Economische Zaken ad interim, die als anti-revolutionnair het wets ontwerp blijkbaar toch erg onverteerbaar vindt in zoover het de Zondagssluiting raakt! de verdedi ging van dit wetsontwerp en het andere, de techni sche wijziging, aan den definitieven opvolger van minister Verschuur over te laten; hij heeft althans de vorige week aan den Kamervoorzitter verzocht, de beide ontwerpen voorloopig van de agenda af te voe ren, en bovendien heeft nu eergisteren de Tweede Kamer heslist een politieke uitspraak! dat het initiatief-ontwerp-Vos evenmin zal worden behandeld. Zoo wordt een deel der burgerij aan kleine politiek opgeofferd! Want dat deze de toch al zoo geringe verruiming broodnoodig had. bitter en dringend noo dig, staat buiten eiken twijfel. De regeering heeft het In de toelichting van dit nu al meer dan een jaar oude ontwerp trouwens zelve onomwonden erkend. Zoo heeft zij bijv. in de Memorie van Antwoord over het „tijdelijke" ontwerp geschreven, dat een zekere ver ruiming van de verkoopsmogelijkheden op Zondag een in dezen tijd voor de hand liggend middel is om den getroffen bedrijven tegemoet te komen, een mid del dat niet onbeproefd mag worden gelaten. De me morie geeft dan gegevens over den achteruitgang van den omzet tengevolge van de Zondagssluiting, en wel op grond van een onderzoek door het Economisch In stituut voor den Middenstand. De conclusie is, dat over het algemeen het omzet- yerschil op Zaterdag en Zondag samen ongunstiger is geworden dan in de rest van de week. Tegenover de Kamerleden die bezwaren hadden, merkte de re geering op, dat, hoe men ook moge denken over de wenschelijkheid van een opvoeding van het publiek tot het inkoopen op Zaterdag, daarmede de noodza kelijkheid om de door de crisis getroffenen op kor ten termijn eenigermate te hulp te komen, niet weg genomen wordt. Zoo zien we dus een inconsequentie. Van tweeën een: óf de verlichting is dringend noodig en moet dus nu worden gegeven, óf zij is niet zoo erg nood zakelijk (wie gelooft dat?) en dan is al deze wette lijke voorbereiding met de verzekeringen, van de re geering erbij ten onrechte gedaan. Gevaarlijk is het in een tijd dat nationale samen werking voor het welzijn der natie meer dan ooit noodig is, zich aan een dergelijke taak te onttrek ken en en deel der bevolking het gevoel te geven, dat het in den steek wordt gelaten; zou minister Co- lijn, de leider van ons nationale crisis-kabinet, niet alsnog tot do conclusie willen komen dat hier toch werkelijk iets en snel! moet worden gedaan? Nu inmiddels blijkt dat de Regcering wèl bereid is db technische herziening spoedig te doen behandelen (zie elders in dit nummor) maar niet haar andere voorstel i. z. tijdelijke afwijking der winkelsluitings wet (verruiming verkoopgelegenheid op Zondag) meo- nen wij eens te meer hierin een politiek zeer betreu renswaardig feit te bespeuren. Door den veldwachter met hevig bloeden de hoofdwond op het land gevonden. Nieuw C u y c k: Donderdagavond is de alleen wonende man H. van Baardwijk, kermende van pijn en hevig bloedend, op het land gevonden, gelegen ach ter zijn woning. De daar toevallig passeerende ge meenteveldwachter ontdekte de reeds in half hewuste- loozen toestand verkeerenden man. De direct ontbo den geneesheer constateerde een ernstige wonde aan het hoofd en achtte directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Do man vertelde toen hij weer even tot bewustzijn kwam, dat hij was mishan deld door L. de G. en door zijn knecht, die als plceg- jongen bij het slachtoffer inwoont. Beiden zijn Don derdagavond nog voor den burgemeester van Vlijmen geleid die hen na verhoor in voorarrest stelde. De aanleiding tot deze overval zou moeten worden ge zocht in een oude veete over een grondkwestie. De G. heeft bekend den 70-jarigen van B. met een schop te hebben geslagen. Regeeringsvoorschrifteft aan de fabrikan ten. Alleen normale uitbreiding is toe gestaan. .'.Var het „Ned. Weekblad van Kruidenierswaren" verneemt, is namens de regeering ter kennis der con servenfabrikanten gebracht, dat voortaan alle bussen voor groentenconserven moeten zijn voorzien van een den fabrikant toegewezen slagletter, terwijl alle eti ketten den naam van den fabrikant moeten dragen. Tevens zijn uniforme benamingen voor den inhoud vastgesteld met normen, waaraan de inhoud moet vol doen. De conserveering moet zich bepalen tot de reeds in 1933 verwerkte producten, terwijl alleen een nor male uitbreiding der productie is toegestaan. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur ,Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mjjn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin ■net kinderen telkens van pas komt. Ka een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." g D ,e Gr- A M IfED'C ORIQinEEL T6R INZAOI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfniiddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Er zal een crediet worden aangevraagd ter vorming van een speciaal politiecorps. De Amerikaansche minister van justitie maakt be kend, dat bij het congres een crediet zal worden aan gevraagd van 2.millioen tot uitrusting en vorming van het politiecorps ter bestrijding van het wassende misdadigerswezen. De gangsters hebben overigens heden in verschil- lijde plaatsen hun aanwezigheid duidelijk doen Mij ken. Drie bandieten, die van machinegeweren voor zien waren, drongen in Forstoria fOhio) een bankge bouw binnen en schoten op de 17 bij de loketten aan wezige personen, die zich onmiddellijk met opgesto ken handen tegen de muren geschaard hadden. De boeven maakten 12C0Q dollar buit en vluchtten in een vrachtauto. Toen zij bemerkten, dat zij achtervolgd worden, schoten zij uit hun machinegeweren blinde lings door de straat en verwondden 4 voorbijgangers. Twee bankemployés, die zij als gijzelaars hadden meegenomen, werden 3 K.M. verder weer in vrijheid gelaten. Te Newhaven (Connecticut) trachtten gangsters een kleedingmagazijn te overvallen, zij werden echter door de politie gestoord. Het kwam tot een heftig vuurgevecht, waarbij 2 personen gewond werden. New York houdt het record voor moorden, New York prijst zïth Zelf om hef feit, da ter 47 personen minder een gewelddadigen dood stierven in het afgeloopen jaar dan in 1932; het aantal dood slagen is echter groot genoeg om iemand nog onge rustheid te bezorgen. Alles bij elkaar verloren 431 personen het leven door moordenaarshand of door doodslag. Van de slachtoffers konden 205 worden ondergebracht bij de crimineele misdadigers, en een aantal hunner was betrokken bij zaakjes uit de „onderwereld". Van de andere doodslagen moeten 95 worden beschouwd als „crimes passionels. 85 als gevolgen van vechtpartijen, 26 als gevolg van financieele kwesties, 20 als wraak- misdaden, terwijl 32 personen gedood werden bij be- roovingen of bij het plegen van roofovervallen. Het totaal aantal ernstige misdaden bedroeg in de stad New York procentsgewijze 7.8 minder dan in 1932. Er werden 161 inbraken minder gepleegd en het totaal aantal groote diefstallen nam met 21 pet. af. Met een trommelvuur van overtulgings- maatregelen zullen ze bekeerd worden. Berlijn. De „N.S.K." meldt, dat de rijkspropa- •randaleiding van de nationaal-socialistische partij, in aansluiting op de geweldige demonstratie op 1 Mei, waarop dc eendracht der eerlijk-willenden nog heter dan verleden jaar bleek, instructies heeft ge geven voor het voeren van een omvangrijke verga- derings- en propaganda-actie. die zich in het bijzon der zal keeren tegen de zwartkijkers en kritikasters, tegen de geruchtenverspreidcrs en de nietsnutten, tegen saboteurs en opruiers, die altijd nog gelooven, den klaren, opbouwenden arbeid van het nationaal- socialisme te kunnen verstoren. En daarom zullen, van de eerste Meidagen af tot den 30sten Juni toe, als een trommelvuur, vergade ringen, demonstraties en manifestaties worden ge houden tegen al die plagen, die voorgoed moeten verdwijnen. Volgens de in de tijden van strijd gevolgde metho den zullen vergaderingen worden gehouden tot in het laatste dorp, elke week, in steeds sneller tempo. Aan onverbiddelijkheid der gestelde eischen. aan overtuigingskracht en succes moet deze actie alle tot dusver gevoerde acties in de schaduw stellen. Groote schade aangericht. Trier, 3 Mei (D.N.B.): Woensdagmiddag en ook des avonds is hoven het district Trier, voornamelijk echter boven den West-Eifel en de Saargouw, een zwaar onweder neergekomen. Een wolkbreuk barstte los boven een zijdal van de DuitschLuxemburgsche grensrivier Our in de nabijheid van Dasburg. Groote hagelkorrels kletterden neer. De uit het zijdal komende beek was spoedig zoo hoog gezwollen, dat het water in de huizen van een deel van Dasburg binnendrong. De bewoners klommen boven op schuren en op de daken hunner huizen, daar de laagliggcnde woon vertrekken met water doorstroomd waren. Dc muren van een nieuwgebouwd huis stortten in en meubels werden door het water op straat gesleurd. Tuinen en velden bieden een beeld van grenzelooze verwoesting. In een tuin viel een heelc bijenstal om, tengevolge waarvan alle daarin aanwezige bijen ver dronken. Het kleinvee kon slechts met moeite gered worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9