Zaterdag 12 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9480 Bedreiging van Göbbels. Met volkswoede tegen de Joden. SCHULDENPOLITIEK VAN AMERIKA VERSCHERPT. Als gij het monster van Lochness vangt.. Veer aan de Hembrug. De geheimzinnige moord in Frankrijk. Haar man de dader. De opvolging van Hindenburg. Vogel-idylle. De 200.000 dollar bijeen. WAARHEEN MET DE 350.000 BIGGEN? Maandag wordt met de levering begonnen. Voor het geval de export niet beter wordt. - En als zij zich als gelijkwaardig blijven beschouwen op cultureel gebied. Rijksminister van Propaganda, Göbbels, heeft gis- ter te Berlijn een rede gehouden, waarin hij een ernstige bedreiging tot de Duitsche Joden richtte. Wanneer thans nop, aldus de minister, een deel van het buitenland ons anoniem boycotteert, en peen Duitsche poederen wil koopen, dan weten wij heel goed, dat do schuld daarvan bij onze Joodscho mede burgers ligt. (Levendige instemming). Ik kan echter niet, omdat de Joden in het buitenland ons boycot ten. in het binnenland de wetgeving betreffende do Joden intrekken, maar wij moeten die crisis door staan. (Groote instemming). GÖBBELS. De Joden meencn misschien hun Joodschen mede burgers in Duitschland met hun optreden een dienst te bewijzen. Zij doen het ergste, wat zij kunnen doen, want zij moeten niet gclooyen, dat wij, indien zij inderdaad den boycot zoover drijven, dat hij wer kelijk een ernstige bedreiging van onze economische situatie wordt, daarom de Joden vrij uit zullen la ten. De haat, woede en wanhoop van het Duitsche volk zullen zich dan in do eerste plaats tegen die genen richten, die in het land te pakken zijn. In het verdere verloop van zijn rede zeide Goeb- bels: „Er zijn niet alleen gevaren op economisch en politiek, doch ook op cultureel gebied. Het volk zelf heeft instinctief die gevaren gezien. Wanneer bijvoor beeld de Joden meenen, dat het onbloedige verloop van «le Duitsche revolutie hun het recht geeft met de oude brutaliteit en arrogantie weer het Duitsche volk te prikkelen en te provoceeren, dan moeten zij ons geduld niet te zeer op de proef stellen. Wij heb ben de Joden ontzien. Wanneer zij echter meenen, dat zij daarom het Duitsche tooncel weer kunnen betreden, om het Duitsche volk kunst te laten zien, wanneer zij meenen, dat zij weer in de redactieloka len kunnen opduiken, om in Duitsche bladen te schrijven, wanneer zij weer over den Kurfürtendamm flaneeren, alsof er niets gebeurd is, dan mogen deze woorden hun nis laatste waarschuwing dienen". (Stormachtige bijval). Zij moeten zich in Duitschland zoo gedragen, zoo als dat gasten betaamt. Wanneer zij meenen, dat hun geloofs- en rasgenooten in de wereld hen kun nen uitkoopen, dan kunnen zij er van overtuigd zijn, dat dc wereld ons reed? heeft gedaan wat zij ons in zake het Jodenvraagstuk kon doen; dat heb ben wij op den koop toe genomen. Het Jodendom kan hiervan overtuigd zijn: Wij la ten het met rust, als het zich stil en bescheiden bin nen zijn vier muren terugtrekt, als het niet provo ceert en als het zich niet tot het Duitsche volk richt met den eisch als volwaardig en gelijkwaardig aangezien te worden. Doet het Jodendom dat niet, dan moet het de onvermijdelijke gevolgen aan zich zelf wijten. Wij behoeven het nationaal-socialismo niet door menschen te laten uitbuiten, die niets van bet nationaal socialisme bespeurd hebben. Wij hebben tegenover die menschen blijk gegeven van een mildheid, die door onze aanhangers dikwijls niet meer begrepen is". Vervolgons ging Goebhels over tot een aanval op .diegenen, die een cultureelen strijd tegen het natio naal-socialisme voeren". „Men strijdt niet uit religieuze motieven, maar uit politieke, aldus de minister. Zij schelden ons uit, ons. die hun de mogelijkheid hebben gegeven nog op den kansel te staan. Wat heeft dan het Centrum tegen de onzedelijkheid gedaan? Ik heb nooit, gele zen. dat kardinaal Fnulhaber indertijd geprotesteerd heeft, tegen het zedenbederf van het volk door schouwburg, bioscoop, enz. Al dien menschen wordt bij dezen verzocht met mij eens naar dc armen van Wedding en Neukölln te gaan. Wij plaatsen ons dan voor die armen en vragen wat zij Christelijker vinden: dat men in den afgeloopen winter over dogma's heeft gestreden, of dat men dien arinen brood en vuur heeft gegeven. Die strijdbare mannen Gods moeten zich niet ver gissen in hetgeen het Duitsche volk daarover denkt. Het Duitsche volk is het eeuwige strijden al lang moede. Wij zullen dat in de toekomst niet moer toe laten. Want niet Gods woord wordt daar verkon digd, maar het woord van het Centrum, dat langs den omweg van den kansel ter kennis van het Duit sche volk moet worden gebracht. Wat zouden de kerkelijke lioogwaardigheidsdra- gers zeggen, aldus Göbbels. terwijl zijn toehoorders minutenlang juichten, wanneer wij in de geschiede nis van hun pausen rondsnuffelden, waarin, naa*- men zegt. ook niet alles zoo moet zijn geweest, zooals het de zedelijkheids codex voorschrijft. Wij denken daar niet in het minst aan. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het nationaal-socialis me spreken. Landen, die gedeeltelijke of symbolische betalingen doen, zijn ook in gebreke. WASHINGTON: Dc Verecnigde Staten' hebben hun Europeeschen debiteuren doen weten, dat Ame rika bereid is. partieele betalingen op den a.s. J5 Juni-termijn der oorlogsschulden te aanvaarden. Anderzijds heeft echter het staatsdepartement de zer dagen aan de diplomatieke vertegenwoordigers debiteurennaties medegedeeld, dat zij, als ze op 1T» Juni gedeeltelijk ol z.g. symbolische betalingen doen, aan de gevolgen der Johnson-wct het verstrekken van leeningen verbiedt aan landen, die geheel ot gedeeltelijk in gebreke zijn gebleven hun schulden te voldoen. Verschillende gezanten, o.a. de Italiaansche en de Fransehe, hebben een bezoek gebracht aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Washington, om opheldering te vragen over de Johnson-wct. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de Fransehe mi nisterraad zich met deze aangelegenheid bezig hou den, na den terugkeer van Barthou uit Genève. Volgens ile „Herald Tribune" is Roosevelt besloten te vermijden, dat de schuldenkwestie aanleiding wordt ttot controversen in het parlement. Hij schijnt voornemens, een plan voor een nieuw verdrag met Finland op te stellen. De correspondent van de „Journal of Commerce' te Washington meldt, dat binnenkort een boodschap van den president aan het congres de sehuldenkwes- tic zal behandelen en dat Roosevelt hierin zal ver klaren, dat de gedeeltelijke schulden-betaling niet meer aanvaardbaar zal zijn. Ook zal hij verklaren, dat aanvullende wetten noch noodig, noch wenschelijk zullen zijn. De correspondent van de „Herald Tribune te Washington bericht, dat dn leiders van het congres Roosevelt hebben medegedeeld, dat het congres dl wet-Johnson dusdanig uitlegt, dat hierdoor geen land. dat een gedeeltelijke betaling doet, veront schuldigd wordt. Maar let op de lengte. De directeur van den dierentuin te New York, Blair, heeft een belooning van 25.000 dollar uitgeloofd voor dengene, die het monster van Lochness vangt. Hot dier moet evenwel leven en gezond zijn en een lengte hebben van 12 meter. Tweede pont nog dit jaar gereed. Nu de provinciale weg naar Alkmaar gereed is ge komen en het verkeer dermate is toegenomen, dat de pont aun de Hembrug op de drukke uren den toe vloed van auto's en rijwielen niet kan verwerken, wordt met steeds meer verlangen naar een tweede pont uitgezien. Op het oogenölik zijn drie^ nieuwe ponten in aanbouw, een voor de Hembrug, éen voor Buitenhuizen, en de derde, die in reserve wordt ge houden voor de drie pontveren over het Noordzeeka naal te Velson, Buitenhuizen en de Hembrug. Men verwacht dat nog in den loop van dit jaar de tweede pont in dc vaart zal worden gebracht, aldus de Zaan- sche corr. van het Alg. Hdbld. DE VERZWEGEN MILLIOENEN. Zaandam brengt bijna een ton belasting op. De inspecteur der directe belastingen heeft de ba lans kunnen opmaken van de verzwegen millioenen aan vermogens of inkomens in het rayon Zaandam, welke tot 1 Mei 1.1. nog konden worden aangegeven. Het resultaat luidt als volgt: Aan vermogen over drie jaar is aangegeven een kapitaal van 10 millioen gulden. Aan inkomens werd aangebracht oen bedrag van f500.000. Deze bedragen maken aan belasting de somma van f90.00. Ter rijksinspectie te Baara is een bedrag van f522.976 aan verzwegen inkomen opgegeven en aan verzwegen vermogen een som van f 6.665.000. Jonge vrouw doodgeschoten bij Lorient. Zij was een nicht van Henriot, die onthullingen deed in het Stavisky-schandaal. Woensd&g werd Frankrijk opnieuw in beroering ge bracht door een moord, die gepleegd is op het bui tengoed Kerbenne bij Lorient, waar de 23-jarige Mi- chel Henriot 'n zilvervossen-kweekerij heeft.nadat hij de zilvervossenteelt in Duitschland had bestudeerd. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn lü-jarige vrouw door vijf schoten doodelijk gewond. Twee kogels hadden haar in het hoofd endrie in het lichaam getroffen. De schoten waren gelost uit een karabijn, die zich in huis bevond en vermoedelijk door een bedelaar of landlooper, wien «le jonge vrouw iets geweigerd had, afgevuurd. Michel Henriot legde zijn vrouw op bed, waar zij stierf voordat hij om hulp had kunnen tele- foneeren. Toen hij dit probeerde merkte hij, dat hei telefoontoestel omver geworpen was en dat hij geen verbinding kon krijgen. Hij moest derhalve loopen naar het dichtstbijzijnde huis, dat 800 meter van hei zijne verwijderd was. Een huurman met een fiets waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse was. Het jonge paar bewoonde pas sedert twee weken het eenzaam gelegen huis. waar zij geen ander per soneel dan een jeugdig dienstmeisje hadden. Michel Henriot is de zoon van den officier van ju stitie te Lorient, zijn vrouw het nichtje van het Ka merlid Henriot, die in de afgeloopen maanden in de Kamer op den voorgrond trad door dc onthullingen die hij deed over het Stavisky-schandaal. Verdenking van moord tegen den echt genoot. Nader bleek dat deze moord nog geheimzinniger was dan men aanvankelijk dacht. Thans is bekend geworden, dat dc jeugdige echtgenoot van het slacht offer, Henriot, een maand geleden een levensverze kering op het leven van zijn vrouw afsloot ten be drage van 80.000 francs, waarbij in de polis uitdruk kelijk de bepaling werd opgenomen, dat de verze keringspremie ook zou worden uitbetaald ingeval van een gewelddadigen dood. Mevrouw Henriot, een boerenmeisje uit Picardië, had haar aanstaande echtgenoot loeren kennen door een advertentie in de dagbladen. Zij zou bij het hu welijk in .September j.1. een huwelijksgift van 185.000 francs hebben meegebracht, welk bedrag geheel als Dc naam van generaal Von Epp genoemd. Boedapest, 11 Mei (V.D.) De „Pesti Ilirlap" meldt uit Berlijn, dal de toe stand van Rijkspresident Von Hindenburg in den lnatston tijd aanleiding tot bezorgdheid zou geven. In politieke kringen houdt men zich reeds geronnen tijd bezig met de kwestie van zijn opvolging. Men weet mede te deelen, dat Adolf Hitier noch aan zijn eigen candidatuur noch aan dc afschaf fing van het pre sidentschap denkt, doch tot opvolger van Von Hindenburg den tegen woord i gen Rijksstadhouder van Beieren, ge neraal Von F.pp zou hebben be stemd. Aangezien Hit Ier zich bij voorkeur Beier noemt, zouden in geval van Von Epp's verkiezing de beide hoogste functies van het Duitsche Rijk in handen van Zuid Duitschers zijn. Generaal Von Epp. Een meezenfamilie in een brievenbus. Onlangs vond de heer Klamer, administrateur van het Diaconessenhuis aan dc Lawick van Pabst- straat te Arnhem, in dc brievenbus van zijn wo ning, welke bij den ingang naar het hoofdgebouw is gelegen, een strootje in de brievenbus. De familie Klamer vermoedde, dat een schooljongen het er in had gegooid. Het strootje werd weggeworpen, maar den volgenden dag bevatte de brievenbus en stuk mos. Toen werd het geval anders beschouwd. Het bleek, dat koolmeezen materiaal voor de inrichting van hun woning aanvoerden. Men Het de vogels kalm hun gang: de post werd uitgenoodigd om de brieven vonrloopig niet. in de bus te deponeoren. maar aan de deur af te geven. Toch verdwaalde er een brief in. tot groote verontwaardiging van het mannetje, dat dezen vreemden indringer niet duld de: in snippers werd de brief teruggevonden. Binnen veertien dagen was het omvangrijke mee- zennest klaar en op een goeden dag lagen er acht eitjes in, die nu zijn uitgebroed: acht koolmeesjes piepen er nu in de brievenbus onder zorgen van de ouders, die beurtelings de wacht op het nest betrek ken. Meestal is het vrouwtje overdag buiten en 's nachts op het nest. Het wachten is nu op het tijd stip, dat de meesjes zullen uitvliegenHsbl." DE VERMISTE IJSLAND-EXPEDITIE VAN DR. NIELSEN TERECHT. Tengevolge van een sneeuwstorm opge houden. Kopenhagen. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de Deensche onderzoekers en de andere leden van de expeditie naar de Vatna Joekul Krater, die sedert eenige dagen vermist waren en over wier lot men zich ernstig had gemaakt, gisterochtend be houden zijn teruggekeerd. Zij hadden den krater onderzocht, waaruit een zware rookkolom tot ruim 500 meter hoven den kra ter opsteeg. Tengevolge van sneeuwstormen was de expeditie op den terugweg een week opgehouden. kapitaal in de zilvervossen fokkerij was gestoken. Mevrouw Henriot had twee lichaamsgebreken. Ten gevolge van een val als kind was zij linksch gewor den, terwijl zij als overblijfsel van een hoofdoperatie een spraakgebrek had. Anderzijds was Henriot we gens zenuwoverspanning afgekeurd voor den mili tairen dienst. Do karabijn, waarmee do vijf doodelij- ke schoten zijn gelost, was eigendom van Henriot. Het is een vrij zelden voorkomend model en niet iedereen kan met het wapen omgaan. Do rechter van instructie en het parket twijfelt daarom er aan, ol een landlooper zich zich om een dergelijke daad uit te voeren van een in huis zijnd hem onbekend jacht wapen zou kunnen bedienen. Het dienstmeisje van het echtpaar verklaart, dat de beide echtgenooten Henriot in de beste verstand houding leefden. Slechts eenmaal had zij mevrouw Henriot verrast, toen dezo zonder eenige aanleiding, een revolverschot uit het raam had gelost. Henriot bekent zijn vrouw te hebben ver moord. Rij het voortgezet onderzoek werd het steeds dui delijker, dat de hypothese van den moord door een vreemden zwerver niet houdbaar was. Tegelijk rees er steeds meer verdenking tegen den jongen echt genoot. Deze was een vreemde figuur. Wegens vlagen van neurasthenie was hij na korten tijd uit den mili tairen dienst ontslagen. Ilij zocht steeds dc een- aamheid en daarom had men de bezigheid van het fokken van zilvervossen voor hem uitgedacht. Hij was een uitstekend schutter en liep veel rond •net zijn geweer om zeevogels te schieten. Zijn heele •ïersoonlijkheid maakte een onevenwichtigen indruk. De omstandigheden van het vinden van het lijk •Ier ongelukige negentienarige door haar man maak- •on zijn verklaringen weinig aannemelijk en men krijgt den indruk, dat zijn vader, de procureur-ge neraal, dit ook al begrepen had. want hij had verlof aangevraagd en verklaard dat hii wilde dat het on derzoek met de grootste onnartijdicheid en gestreng heid gevoerd zou worden. Toch hield hii vol. dat de antwoorden van zijn zoon volkomen natuurlijk wa ren. Gistermiddag is de Jonge man thans voor het eerst ernstig verhoord en nadat dit verhoor ruim twee uur geduurd had, viel hii door de mand en ver klaarde dat hij inderdaad zelf zijn vrouw heeft doodgeschoten. Hij heeft haar daarna op bed ge legd en is alarm gaan maken, alsof hij, thuiskomen de, haar doodelijk getroffen gevonden had. Merkwaardig is de kalmte en de zekerheid, waar mee hij tot dusver, ook tegenover de correspondenten van de groote Panische bladen, die hem opgezocht hadden, zijn oorspronkelijk lezing had volgehouden. Te Lorient, waar de familie Henriot zeer gunstig bekend stond, heeft deze zaak een geweldige sensatie verwekt Insull voorloopiq op vrije voeten. Reuter meldt uit Chicago: Do advocaat van Samuel Insull heeft medege deeld. dat hij thans in slaat isde cautie van 200.000 dollar ie storten. Derhalve zal Insull, de van bc- driogelijke bankbreuk beschuldigde bankier, nief naar het Huis van Bewaring behoeven terug te kec- ren, doch vonrloopig op vrije voeten worden gesteld. Voorts heeft de advocaat de bevoegdheid van hef federale hof ontkend, om Insull te berechten. De advo caat grondt zijn actie op het feit, dat „de geweldda dige arrestatie en detentie'' vap zijn cliënt door dl Turksche politie zonder de bij de wet vereischte pro cedure hebben plaats gevonden. Voorts verklaart de advocaat, dat de Turksche politie als agent voor de Verecnigde Staten is opgetreden, toen zij zich aan boord van het Grieksche s.s. „Meiotis" begaf. Ook Insull's overbrenging van de „Meiotis", zijn detentie te Istanhoel en zijn uitlevering aan een vertegen woordiger van het Amerikaansche gezantschap zijn volgens den advocaat onwettige handelingen geweest Op grond van de door zijn advocaat gedeponeerde akte van wraking heeft, Insull gister bij zijn ver schijnen voor het federale hof geweigerd, antwoord te geven op de vraag of hij zich schuldig of onschul dig acht aan hedriegelijke bankbreuk. Opnieuw gearresteerd, maar na het de- poneeren van 50.000 dollar weer vrijge laten. Nader uit Chicago: Samuel Insull, die na het storten van een cautie van 200.000 dollar op vrije voeten was gesteld, is onder een nieuwen aanklacht weer in arrest genomen en eerst na het storten van nog 50.000 dollar weer vrijgelaten. WILDE HONDEN DOODEN 50 RENDIEREN. Tc Gellivara in Finland, op de grens tusschen Finland en Zweden is een kudde rendieren aange vallen door groote troepen wilde honden. Vijftig ren dieren werden gedood. De autoriteiten kennen den oorsprong van deze honden niet en vragen zich af, hoe de gevaarlijke dieren bijeen zijn gekomen. Over wogen wordt, om jacht oji ze te maken. B O E R D E R IJ. ZE WORDEN BUITEN DE NORMALE CONSUMPTIE GEHOUDEN. Het staat nog niet vast wat er met de ongeveer 350.000 biggen, welke in de komende weken aan de Nedcrlandsche Varkenscentralo geleverd zullen wor» den, zal geschieden. Verschillende besprekingen hier omtrent worden nog gevoerd. Wel gaat men uit van het principe, dat deze beesten buiten de normale consumptie moeten worden gehou den. De regeling van de inlevering van deze biggen moe ten wij wegens plaatsgebrek tot het blad van mor gen uitstellen. Welke biggen aan de Nederlandsche cen trale zullen moeten worden geleverd. Volgens het officicele communiqué zullen met in gang van l i M e i, dus komenden Maandag, van alle toornen biggen van 5 en meer stuks de volgende aan tallen aan de Nederlandsche Varkenscentrale moe ten worden geleverd: toom van 5, 6 of 7 biggen: 1 big moet geleverd worden; toom van 8, 9 of 10 biggen: 2 biggen moeten gele verd worden; toom van 11, 12 of 13 biggen: 3 biggen moeten ge leverd worden; loom van 14, 15 of 16 biggen: 4 biggen moeten ge leverd worden. Deze regeling geldt ook voor biggen van stamboek varkens. Extra biggen van sterzeugen zullen buiten de regeling vallen, voor zoover het betreft in het big- genhoek inschrijvenswaardigc biggen. Niet-inschrij- venswaardige biggen dezer zeugen zullen alle moeten worden geleverd. Doel van dezen maatregel is, om het aantal var kens, dat in den loop van dit jaar zal worden aange boden, te verminderen. Het is bekend, dat do uit voer van varkensvleesch sinds het midden van 1933 door de verscherpte contingenteeringen in do verschillende landen achteruit gelnopen is. De toe wijzing van higgenmerken is daardoor grooter ge worden dan het aantal varkens, dat vermoedelijk in 1934 voor de binnenlandsche consumptie en voor den uitvoer zal kunnen worden geslacht Deze levering der biggen moet geschieden nadat het metalen oormerk is aangebracht. De merker, welke deze metalen oormerken aanbrengt, zal mede- deelen, hoeveel biggen moeten worden geleverd en waar en op welken dag dit zal moeten geschieden. In het algemeen zal de levering moeten geschieden in de week, volgende op die, waarop de metaalmcr- ken zijn aangebracht en op de leveringsplaats van den kring, waarbinnen het bedrijf van den betrok ken varkenshouder is gevestigd. Op de leveringsplaats zullen de biggen van het tatoueermerk worden voorzien en daarna aan den kringzaakvoerder van dc Varkenscentrale worden ge leverd. Voor deze biggen zal betaald worden een prijs van f 4 per stuk, vermeerderd met f 0.30 als terug betaling voor het reeds betaalde mcrkgcld, dus in totaal f 4.30 per stuk De aandacht wordt er op gevestigd, dat wanneer het in te leveren aantal biggen niet wordt geleverd, de toewijzing van het aantal higgenmerken, dat de betrokken varkenshouder mag laten aanbrengen, ver minderd wordt met een aantal, gelijk aan het aan tal biggen, dat geleverd had moeten worden. Tevens opent de Varkonscentrale .do gelegenheid, om aan haar biggen te leveren, welke niet van het oormerk zijn voorzien. Dit zal echter uitsluitend kun nen geschieden door leden der Gewestelijke Varkens centrales welke geen biggen meer kunnen laten mer ken. Bij de aanbieding ter leveringsplaatse zal daar om een verklaring van de plaatselijke commissie der Gewestelijke Varkenscentrale moeten worden overge legd, waaruit blijkt, dat de betrokken varkenshouder geen biggen meer kan laten merken. Voor deze Dier gen zal ccn prijs betaald worden van f 1.50 per stuk

Schager Courant | 1934 | | pagina 5