De moord aan den Euphraat Holland lijdt een gevoelige nederlaag. Zaterdag 12 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9480 Zonen der woestijn trekken naar Dinawiyah. NEDERLAND-FRANKRIJK 4-5. De vier bandieten staan te recht. - Hoe het nachtelijk drama zich aan den wil den Enphraat heeft af gespeeld. - Het vonnis. - Een heilige stad in razernij. (Van onzen reizenden correspondent). BAGDAD, 26 April. VAN" heinde en verre waren de Bedoeïnen, die zonen der woestijn, gekomen naar iKet kleine Arabische stadje Dinawi yah om tegenwoordig te zijn bij de 'terechtzitting, waarin behandeld 'werd de zaak tegen vier Arabieren, beschuldigd van moord op twee reizigers, den Ame rikaan Baymond Fisher en den Duitscher Budolf May. Het stadje aan den Euphraat was vol, als gold het een feest en de regeering van Irak, rekening houdend met alle mogelijkheden, had er een aanzienlijke politiemacht heengezonden, j Het gerecht was van Bagdad gekomen. Voorzitter [was een Engelschman, O' Mara, de twee rechters wa- ■ren Arabieren. Voor ons was het de eerste keer, dat we met ons geheel hersteld driewielig voertuigje een grootcn tocht ondernamen, die tegelijk een proefrit jmoest zijn, voor een groot deel door woestijn, een tocht van heen en terug ruim vierhonderd kilometer, Iwant we bezochten tegelijkertijd een der heilige steden Kerbela, waar we den laatsten dag van de Nacharram- fecsten konden bijwonen, ook al had iedereen ons dat, als zijnde zeer gevaarlijk, afgeraden, i Wanhopig arm waren de vier aangeklaagde Ara- bieren, met gescheurde kleederen, zoo ellendig als we in Europa nimmer „proletariërs" zien. Naar hun ge laatskleur te oordeelen, waren het afstammelingen Jvan zwarte slaven. Al spoedig deden ze niet meer de minste moeite te ontkennen en we hoorden nu hoe het nachtelijk drama aan den wilden Euphraat zich had afgespeeld. Dat de moordenaars konden worden ontdekt, was een bloot toeval. Een der vier werd kort na den moord voor een onbeduidende overtreding tot een korte gevangenisstraf veroordeeld. In zoo'n Arabische gevangenis zijn geen cellen en het gaat er nogal gemoedelijk toe. De gevangenen spraken druk over den moord op de twee reizigers. De moordenaar kon zich naar Arabische gewoonte niet weerhouden te pralen en trots verklaarde hij, dat hij er meer van wist. Dit kwam der politie ter oore. De man werd aan een streng verhoor onderworpen en spoedig bekende hij alles en noemde hij zijn drie medeplichtigen. Een afdeeling van ruim dertig politie mannen wist na enkele dagen de andere drie op te sporen en gevangen te nemen. Aanvankelijk hebben de mannen getracht het voor te stellen, alsof het een wraakoefening betrof wegens het onbehoorlijk optreden der twee slachtoffers tegen over Arabische vrouwen, maar door mij en mijn mak ker wist de politie welke voorwerpen de vermoorden bij zich hadden gehad en tenslotte vertelde een der moordenaars, waar ze den buit hadden geborgen. In derdaad werden kleederen, een fototoestel, een klein filmtoestel en andere dingen gevonden en daarmede was het bewezen, dat het hier een roofmoord gold. De vier mannen hielden echter vol, dat ze bij hun slachtoffers zoo goed als geen geld hadden gevonden, terwijl wij weten, dat de Amerikaan behalve een aan tal chèques ruim 280 pond sterling aan bankpapier bfj zich had. Waar dit geld is gebleven, blijft onopge helderd. Uit de verklaringen van de moordenaars bleek, dat do twee slachtoffers verzuimd hebben enkele voor zichtigheidsmaatregelen te nemen. Te Diwaniyah, waar nu de roovers terecht stonden, had een der moordenaars de twee jongelui inkoopen zien doen en vastgesteld, dat ze in hun bootje veel reisgoed bij zich hadden. Met de drie anderen had hij er toen over gesproken en hun uiteengezet: „Als we die twee 's nachts kunnen overvallen, dan dooden wc zo en plunderen ze uit De lijken begraven we en hun bootje laten we zinken. Niemand weet cr ooit Iets van en de twee zijn „verdwenen", zonder dat ooit bekend wordt hoe." De vier besloten dit plan uit te voeren. Eerst leg den ze zich te slapen om hun roovershandwerk goed uitgerust te kunnen aanvatten. Toen de duisternis reeds lang was gevallen, gingen ze op weg om hun slachtoffers te zoeken, wat niet zoo gemakkelijk was. De twee reizigers hadden, zooals uit de verklarin gen der roovers bleek, onzen raad gevolgd en over nachtten op 'n onbewoond eilandje, maar, en dit was hun fout, op een eilandje dicht bij den over en hun bootje hadden zo op het strand getrokken op een plaats, dat het zichtbaar was van den oever. Deze fout zou hun het leven kosten. Laat in den nacht zagen de vier roovers vanaf den oever het bootje op het strand van het eilandje. Eén van de vier waagde zich in het water en bemerkte, dat de stroom niet sterk en het eilandje gemakkelijk bereikbaar was. Hij wenkte de anderen en spoedig waren de vier bij de tent, waarin de twee reizigers argeloos sliepen. De Arabieren riepen: „Rafik! RafikJ" (vriend! vriend!) De Duitscher ontwaakte en kroop uit de tent. De Arabieren vroegen om lucifers en toen de Duitscher deze gaf, schoten ze hem zonder verder een woord te spreken, neder. Zwaar in don buik gewond, sprong de Duitscher in het water cn na:u in de duisternis bloedend de vlucht. In de stad van den godsdienstwaanzin. In het huis van een „fellach" (boer) vond hij een onderkomen. Vandaar werd hij den volgenden dag vervoerd naar het ziekenhuis te Diwaniyah, waar hij na enkele uren stierf. Bij het schot was ook de Amerikaan uit de tent gekomen om te zien wat er gaande was. De roovers schoten hem eveneens neder. Hij viel in het water en werd door den stroom medegesleept, zoo verklaar den de roovers. Ongeveer tien dagen later werd het lijk opgevischt. De vier Arabieren namen allerlei voorwerpen uit de tent mede, kleederen, een koffertje, foto- en film toestellen, maar ze vonden, zoo beweerden ze, zoo goed als geen geld. 't Bootje van hun slachtoffers lie ten de roovers zinken. Geheel met de waarheid kan dit niet overeenstem men. Volgens den Engelschen geneesheer te Bagdad die het lijk onderzocht, was de Amerikaan reeds dood toen hij in het water kwam. Toen wij zijn lijk in het ziekenhuis te Bagdad zagen, had het geen stuk klee deren meer aan. En waar is de buikriem gebleven, waarin de Amerikaan zijn honderden pond sterling met zich droeg? In elk geval, de schuld van do vier beklaagden stond vast en het gerechtshof beraadslaagde niet heel lang. Alle vier beklaagden werden ter dood veroor deeld en op het oogenblik, dat de lezers deze regelen onder de oogen krijgen, zijn ze reeds gehangen e% hebben vogels reeds hun oogen uitgepikt. Ze zullen gestorven zijn met den naam van Allah op de lippen, in de volkomen zekerheid, dat hun het paradijs wacht, vooral daar hun slachtoffers slechts „ongeloovigen" waren, voor wie het paradijs steeds gesloten is, hoe braaf en ingetogen ze op deze aarde mogen hebben geleefd. De veroordeelden hoorden het vonnis zonder de min ste ontroering aan en toonden niet het minste be rouw. De menschen in deze streken zijn nu eenmaal in aard en wezen volkomen anders dan wij, Westerlin gen. We konden dit nog opmerken te Kerbela, de heilige stad der Sjiltische Mohamedanen, waar we den laat sten dag der Moharram-feestcn konden bijwonen. Mannen, sommigen met ontbloote bovenlichamen, sloegen zich in wilde dweepzucht met kettingen en koorden, waaraan ijzeren punten waren bevestigd, steeds weder uitroepend in razernij: „Hassan! Hoes sein! Hassan! Hoessein! Ali! Het bloed stroomde bij enkelen zonder dat zij dat schenen te bemerken. Eén doode lag er, naakt uitgekleed, met roode verf bestreken, een die zichzelf had dood gepijnigd. Wij zagen hem, alleen toegedekt met een wit doek, weg gedragen op een baar. Fel-vijandige blikken werden geworpen op ons, de „ongeloovigen", de eenige Europeanen in deze stad van godsdienstige krankzinnigheid. Mijn Tsjechische makker nam rustig enkele foto's, vermoedelijk de eenige foto's, welke er van de Mo- harramfeesten in deze streken bestaan. Ik gevoelde me niet heel erg op mijn gemak en hield de hand aan mijn revolver, doch mijn makker merkte gemoedelijk op: „Do menschen hier hebben al gehoord van de ter dood veroordecling der vier bandieten en dat zal wel tot kalmte manen. Waren die vier kerels vrij gekomen, dan zou ik het niet wagen me nu hier te vertoonen en te fotografeeren." Onze aanwezigheid veroorzaakte evenwel steeds meer opwinding en toen we na ruim een half uur de stad verlieten, werden ons door de menigte steenen nageworpen, doch onze vier-cylinder-motor bracht ons spoedig buiten alle gevaar. Lachend zeide mijn reisgezel: „Inhalen kunnen ze ons met hun kameelen en paardjes toch niet." En met een flink vaartje keerden we terug naar Bagdad. J. K. BREDERODE. 40.000 toeschouwers beleven een hevige te leurstelling. - Verdiende zege der Fran- schen. - Sterke aanvalslinies, zwak ke verdedigingen. - Mol en Kei zer mislukkingen. De overwinning van de Fransche voetbalploeg in den strijd tegen Nederland op Hemelvaartsdag is volkomen verdiend. De oorzaken zijn gemakkelijk op te sporen. In de eerste plaats telde ons nationale team ditmaal enkele zeer zwakke plekken en het is onbegrijpelijk, dat men bij vervanging van eenige spelers door de harde noodzaak Anderiessen en Mijnders m en geen goede plaatsvervangers heeft kunnen opstellen. Anderiessen speelde Donderdagmiddag niet mee. en eerst nu kwam eens duidelijk naar voren, wat de Ajaxied voor ons elftal beteekent. Men miste zijn zwoegen, zijn werken van begin tot eind, men miste zijn openen naar de vleugels, men miste in de mid denlinie de eenheid, die er tot nu toe steeds had ge- heerscht. Oprinsen bracht er in de eerste helft niet veel van terecht en in de tweede helft ging het wat beter. Het was goed van aanvoerder van Heel ge zien om den Noad-man tenslotte half te zetten en zelf spil te gaan spelen, waardoor er weer ruggegraat in het elftal kwam. De totale prestatie van Oprinsen was niet onvoldoende, maar hij haalt het nog lang niet bij Anderiessen. Ken verzwakking dus van niet geringe beteekenis op een der belangrijkste punten. De vervanging van Mijnders door Mol. Ook al een harde noodzaak. Anderiessen kon niet meespelen naar men weet door de blessure opgeloopen in den wedstrijd tegen K.F.C. j.1. Zondag, Mijnders ontbrak op het appèl, doordat hij met koorts te bed lag. Vlak voor den wedstrijd werd bekend, dat Mol den D.F.C.-er op de linksbuitenplaats zou vervan gen. Waarom Mol, vroeg een ieder zich verwonderd af? Waarom niet Mulders van Ajax, die n.b. als re serve op de lijst stond? Mol speelt den laatsten tijd steeds midvoor in zijn club en het lijkt ons een fout van beteekenis van de Keuze-Commisie door in plaats van Mulders den reserve Mol aan te wijzen, als plaatsvervanger van Mijnders. Mulders is toch niet als reserve aangewezen om eventueel op de back plaats te gaan spelen of op de spilplaatsen? Het is inderdaad een noodlottige beslissing gebleken. Niet alleen dat gedurende vrijwel den geheeleir wed strijd onze „beruchte" voorhoede met slechts vier spelers aanviel Mol verknoeide alles! het mo reel van dit mislukken drukte o.i. beslist op de ploeg. Dat desondanks deze voorhoede kans zag vier doelpunten te produceeren hebben we aan het kranige viertal te danken en aan de zwakke verdediging van Frankrijk. Maar daarover later. En tenslotte Keizer. Keizer heeft in dezen wed strijd zijn tweede kans gehad en deze totaal ver knoeid. Beslist heeft hij schuld aan minstens twee van do vijf punten, maar belangrijker is o.i. de fout, dat er vrijwel nooit contact heeft bestaan tusschen Keizer en onze backs. Bij eiken aanval der onzen kon men dat constateeren en wij willen geenszins alle schuld gooien op Keizer, maar wat de Ajaxied Donderdagmiddag liet zien, was geen internationaal peil. Dit waren de zwakke plekken In onze ploeg. En de conclusies? Nederland heeft een douche gehad op dezen warmen Hemelvaartsdag, die meer dan goed ls geweest voor de leiders, spelers en niet te vergeten pers en publiek. Een koude douche voor de waan, dat Oranje naar Milaan zou gaan met de overwinning tegen Zwitserland reeds in den zak. Dat we ook wel van Tsjecho-Slowakije zouden win nen en dat we eigenlijk groote kans maakten om de finale te bereiken. Maar deze douche is nog te doelmatiger geweest, omdat ze kwam van Frankrijk, het land, dat immers tot de acht zwakkere landen voor de wereldkam pioenschappen werd gerekend. En Nederland, dat tot de sterkste acht werd uitverkoren, leed daartegen den nederlaag. Ons prestige heeft een knak gekre gen, een gevoelige, maar een, die juist op tijd kwam. Ons elftal zal te Milaan met andere gevoelens in het veld komen door dezen nederlaag, de leiders zullen probeeren de beslist zwakke plekken in onze ploeg weg te werken, het publiek zal niet bij voorbaat in een overwinningsroes kunnen zijn. Wat dat betreft, Nederland mag Frankrijk dank baar zijn voor het lesje van Donderdagmiddag. Want de zege voor de Franschen was verdiend! Want in feite, de nederlaag op zich zelf vinden wij niet zoo erg. De fouten zijn te verbeteren en de kern van ons elftal is goed. En er is nog veel, heel veel van te verwachten. Maar van moreel standpunt bezien kwam de nederlaag op het juiste moment. Frankrijk heeft ons land vanmiddag met de feiten aangetoond, dat we geen „wunderteam" hebben. En dat we in alle bescheidenheid naar de wereldkampioenschappen kunnen gaan, zooals België, Duitschland, en Frankrijk. Het valt te hopen, dat Mynders en Anderiessen te Milaan weer op hun oude plaats staan, Keizer zal wel vervangen worden door van Male en dan gaan wij met gelijke, maar dan ook volkomen gelijke kansen in den strijd tegen Zwitserland. De stijging van de prestaties van ons internatio naal voetbal kunnen het best uitgedrukt worden aldus: Het Nederlandsch elftal zal tegen elk land met gelijke kansen in het veld kunnen treden, geen enkel land heeft bij voorbaat van Nederland gewon nen. Maar „men" dacht na onze successen zoo'n beo tje, dat Nederland vrijwel tegen elk land kon win nen en dat de tegenpartij al heel goed zou moeten spelen om niet te verliezen. Door dezen nederlaag zijn de verhoudingen duide lijker geworden, Nederland weet zijn plaats in het wereldvoetbal een beetje beter. De wedstrijd. Precies om 6 minuten over half drie, wanneer 40.000 toeschouwers op de tribune hebben plaats genomen en de elftallen zich als hieronder aangegeven hebben opgesteld, gaat de wedstrijd beginnen. NEDERLAND: Keizer Van Run Oprinsen Van Heel Bakhuys Smit Mol O Aston Rio Nicolas Alcazar Keiler Lietaer Verriest Cottenïer Mattier Mairesse Thépot FRANKRIJK. De Franschen zijn direct gevaarlijk. Van links en van rechts wordt op Keizers doel geschoten, onze verdediging loopt elkaar in den weg, een schot van Weber Pellikaan Wels Vente De Arabische Abu Markub is een van de zeldzaam ste vogels. Deze steltlooper bevindt zich op het oogenblik in den Berlijnschen dierentuin en is daar een groote bezienswaardigheid. Rio wordt ingcknald, maar Weber zet zijn been er voor en het eerste gevaar is bezworen. De eerste Hollandsche aanval gaat uit via Wels. Holland leidt! De tweede Nederlandsche aanval van eenige be teekenis levert zoowaar reeds een doelpunt op. Van Heel heeft een aanval onderschept, hij plaatst mid dendoor naar Bakhuys, deze maakt een beweging of hij het leder met het hoofd zal doorspelen. De bal vliegt juist over zijn hoofd heen en belandt bij Wels. Onze rechtsbuiten rent op het Fransche doel af, passeert op het juiste moment hard en laag langs den grond naar binnen, waar Vente geen moeito heeft onhoudbaar keeper Thépot te passeeren 1- 0. Het geheele stadion juicht na dit fraaie doelpunt. Er zijn dan nog geen vijf minuten gespeeld. Twee minuten later mag Wels den eersten hoekschop ne men. het leder wordt goed voor doel geplaatst, maar tenslotte gaat de bal over do uitlijn. Even brengen de Franschen een tegenbezoek aan Keizer, maar dan is Holland al weer in den aanval. 2—01 Het gevaar voor het Fransche doel komt van rechts, waar Wels er direct zin in heeft en door zijn snelle rennen herhaaldelijk verwarring sticht. Hoofd zakelijk aan zijn werk is het te danken, dat Holland spoedig nummer twee kan scoren. Als de kleine Unitasman weer eens den hal to pakken krijgt, jongleert hij z4cb langs Liataej, pas seert naar binnen, waar Bakhuys staat. Ohze mid voor ziet zijn kans, komt voorbij den linksback Matt ier en alleen voor keeper Thépot gekomen lost hij een schot, dat wel hard is, maar slecht gericht. Do Fransche doelman is door de situatie blijkbaar ge heel verrast, wel stopt hij het leder, maar door do vaart rolt het leder toch over de doellijn, 2—0. Er zijn dan 8 minuten gespeeld. De Franschen zijn even overdonderd, vooral in de achterhoede rammelt het geweldig. De voorhoede trekt zich van den achter stand niets aan, snel en van verrassenden aard zijn hun aanvallen, maar het is iets te kort gehouden, zoodat Weber en van Run in de meeste gevallen nog kunnen redden, zij het niet zonder moeite. WelsBakhuys 30! En het is alweer Wels en Bakhuys, die samen numero drie produceeren. Onze rechtsbuiten rent langs de lijn, plaatst naar den vrijstaanden Bakhuys, die in zijn eentje de Fransche verdediging, keeper Thépot incluis, passeert en gemakkelijk den hal in het leege doel schiet 30. Na 13 minuten heeft Hol- lond een 30 voorsprong. De kleine 40.000 toeschou wers zijn dol van geestdrift en menigeen heeft reeds visioenen van 93 enz. enz. Maar de volgende minuut is wellicht beslissend geweest voor den gehcelen wedstrijd, is althans een zeer belangrijke factor geweest voor het verdere ver loop van den strijd. Tegenpunt. Van den aftrap neemt de Fransche voorhoede het leder mee. Razend snel samenspelend wordt tegen stander na tegenstander gepasseerd. Nicolas komt tenslotte vrij voor doel tc staan, met alleen Keizer voor hem en van Run schuin daarnaast. Nicolas geeft echter door naar Keiler en deze rechtsbuiten lost van dichtbij een scherp hoog schot in den rech terhoek, onhoudbaar voor Keizer 31. Vier doelpun ten in een kwartier. Door het tegenpunt aangemoe digd komen de Franschen nu steeds terug en het verbaast een ieder, hoe gemakkelijk onze verdedi ging door de blauwen wordt gepasseerd. Enkele fraaie staaltjes voetbal laten zij zien en na 20 minu ten heeft Frankrijk voor de tweedo maal succes, al was het een grove blunder van Keizer. Zig zag gaat de Fransche voorhoede door onze verdediging heen Oprinsen is nergens en alle druk wordt op 't achter trio uitgeoefend. Het leder komt bij den snellen Kei ler, die een als voorzet bedoeld schot lost, dat met een boog in Keizer's handen terecht komt. Onbegrij pelijkerwijs laat hij het leder uit de handen vallen •n midvoor Nicolas, die is ingeloopen, tipt snel en handig het leder tusschen Keizer en Weber door in doel 3—2. En niet lang daarna een derdo punt voor Frankrijk. De Fransche voorhoede schiet weer eens bliksemsnel door de verdediging heen, Alcazar schiet voor, Nicolas zal inschieten, maar zijn schot belandt tegen eenige spelers. Het leder vliegt naar rechts, waar Alcazar staat, in plaats van dat We ber inloopt, blijft hij naast Keizer iir doel staan, do Franschman plaatst in, Nicolas loopt toe en tusschen Weber en Keizer door tipt de kwieke Franschman den gelijkmaker in het net 3—3. Er zijn dan 26 minuten gespeeld, Frankrijk heeft een 30 achterstand in een minimum van tijd ge heel opgehaald. Een prestatie, die er wezen mag! Van Heel moedigt zijn mannen aan en Oranje i* nu weer sterker. Het gaat iets minder slecht op den linkervleugel, maar wat mist een ieder den snellen handigen Mynders. Holland lijdt weer! Het Is een van die verrassend open aanvallen van rechts, dat Holland het vierde punt schenkt. Blik semsnel spelen Vente en Wels samen, een tikje van Wels naar Vente. Deze geeft door aan onzen mid voor, die naar rechts gezwenkt is, hij ziet dat Smit er beter voor staat, geeft vlak voor doel naar den

Schager Courant | 1934 | | pagina 9