De verhoogde marktgelden voor de Marktstalletjes gehandhaafd. KIJKEn is KOOPEn tij CLOECK Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Raad Schagen. Wapenstilstand in Arabië. Overstrooming m Palestina. Het scheepsongeluk op de Weser. VAN DER MEULEN GAAT MEE NAAR ROME. DUITSCHE BALLON VERONGELUKT. De petroleumbrand aan den Bosporos. Dinsdag 15 Me! 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9481 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In bet eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsnc. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Spoedelschende vergadering van den Raad, op ver zoek van de raadsleden do hccrcn Orscl, Bakker en Mr. Buiskool, op Maandag 14 Mei 1934, des avonds ten kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Corneiissen, burgemeester, secretaris de heer A.. C. Roggeveen. Afwezig zijn de hoeren Van Nuland, Joh. de Veer en Van Erp, dc laatste met kennisgeving van verhinde ring. De Voorzitter opent de vergadering en doet mede- deeling van liet verzoek van de hierbov enge noemde raadsleden om oen vergadering uit tc schrijven en, wijzende op de verbazende achteruitgang van het marktbezoek, te wijzigen artikel 3 sub a der Veror dening op de heffing van markt-, staan- en waaggel den. Do Voorzitter herinnert er aan dat op 22 December 1933 door den Rand tot wijziging van de verordening werd besloten en bepaald dat aan staangeld zou moe ten worden betaald voor 2 M2. of minder f2.— en voor iederen vierkanten meter meer dan 2 M2. f 1. per vierkanten meter. Per 22 Maart 1934 werd deze ge wijzigde verordening goedgekeurd. Spr. geeft vervolgens het woord aan den heer Orsel als eerste onderteekenaar van het verzoek. Do heer Orsel wijst er op dat toen tot verhooging van de marktgelden werd besloten, spr. niet op de hoogte was van de enorme verschillen die er blijken te bestaan in de betaling van marktgelden. Vertrou wende op het voorste! van B. en W., heeft spr. aan het voorstel van B. en W; zijn stem gegeven. Op den eer sten dag waarop de verhoogde marktgelden moesten worden betaald, bleek dat er groot bezwaar bestond tegen die verbooging. Spr. heeft toen niet direct stap pen willen doen, mnar heeft den volgenden Donder dag willen afwachten. Met leede oogen heeft spr. geconstateerd, dat het marktbezoek zoo gering was. wat spr. heeft toegeschreven aan de s taking der marktkooplieden. Spr. is overtuigd dat het niet ver schijnen van de marktkooplieden grooto schade be- teekent voor het marktbezoek en voor de ingezetenen. Hem is gebleken dat met de heffing van de vorigo marktgelden onze gemeente reeds 't hoogste was van Nadarland, Op 22 Qeceobv LL was hem dat niet be kend en spr. oordeelt dat als later wordt ingezien dat men niet de juiste beslissing heeft genomen, het niet beschamend is, op zijn eerder ingenomen stand punt terug te komen. Niot attent fte verschillende wfnketfers lijden scha lde door het wegblijven van do marktkooplieden, ook de gemeente heeft reeds f90 schade geleden. Om meer dere redenen is het niet goed deze markt te doen ver- loopen. Spr. schetst de botoekenis van het marktwe zen, de economische beteekenis van een goeden omzet, via de markt, om dan vervolgens de verschillende Elaatsen te noemen waar belangrijk minder wordt etaald. Spr. stelt daarom voor de te heffen markt gelden weer tot den ouden vorm terug te brengen. Do heer Mr. Buiskool wijst op het feit dat deze materie niet gemakkelijk is. Bij oppervlakkige be schouwing. komen dc belangen v. middenstanders en marktkooplieden rnet elkaar in botsing. Spr. erkent dat de warenmarkt, zooals we die in Schagen kennen, eenigo schade berokkent aan sommige middenstan ders, maar toch mag het algemeen belang verbonden aan die warenmarkt, niet voorhij worden gezien. Zij trekt de mcnschen en de winkeliers kunnen daar door gemakelijker hun klanten trekken. Aan don eenen kant kan de verhooging van markt gelden beteekenen, een ongewilde protectie van do winkeliers, doch spr. wijst er op, dat in de be- grootingsvergadering niet tot verhooging werd be sloten uit het oogpunt van protectie of van het we ren der marktkooplieden, doch uitsluitend is ge handeld naar het raam der begrooting. Daardoor is het besluit met algemeene stemmen aangenomen en heeft alleen de Voorzitter den wensch uitgesproken dat de Raad van het besluit geen spijt zou mogen hebben. De raad heeft er te licht over gedacht, al thans niet voldoende bij stil gestaan. Door de ac tie die de marktkooplieden voeren, lijdt het markt bezoek en spr. vreest, dat daardoor het doel, het verstevigen van de kas, niet alleen niet bereikt zal worden, maar dat zelfs het oorspronkelijke bedrag niet zal binnenkomen. En wat deze verhooging on gewild in een hatelijk licht plaatst, ist dat waar voorheen een geweldige soepelheid werd toegepast t.a.v. de ruimte die werd ingenomen, thans nauw keurig wordt uitgemeten welke ruimte wordt in genomen en waardoor soms een verhooging van fl tot f4 plaats vindt. Wel kan men zeggen dat dan voorheen te kort werd betaald, doch de betrok ken personen hielden nu eenmaal rekening met die soepelheid. Spr. wijst er verder op, dat ook de middenstand gedupeerd wordt. Men wenscht de marktkooplieden niet op de Gedempte Gracht, maar op de Gedempte Laan en de overschietende dan op de Gedempte Gracht, niet echter dan aan weerskanten. Als spr. zich niet vergist, heeft de middenstandsvereeniging een schrijven ontvangen, dat met dien wensch re kening zou worden gehouden, doch men ziet het om gekeerde toegepast en de middenstand staat dan ook op z'n kop. Spr. wijst dan vervolgens op het verschil van meening onder de middenstanders, de eene groep die de marktgelden verlaagd wil zien, omdat zij in deze warenmarkt een attractie voor onze markt zien, de andere groep van middenstanders, die erop wijzen dat zij hun lasten moeten opbrengen, de kos ten der sociale maatregelen hebben te betalen en dat daarom de gemeentelijke overheid dient te begrijpen dat do middenstand niet moet worden tegengewerkt. Spr. acht dat bezwaar alleen juist, wanneer het gaat tusschen een winkelier en een marktkoopman die dezelfde artikelen verkoopen, doch dat betreft alleen maar sigaren, ijzerwaren, fietsbanden en on derdeden,. Over 't algemeen zou spr. den gulden middenweg willen bewandelen. Spr. kan meegaan met een verlaging tot het vroeger betaalde staan geld, mits gewaarborgd wordt, dat over de volle ruimte; die wordt gebruikt, staangeld wordt be taald. Spr. maakt zich sterk, dat in dat geval het bedrag aan staangeld binnenkomt, dat was ge raamd. Spr. geeft voorts voorkeur aan een bereke ning per strekkenden meter boven die per vier kanten M. en noemt als regeling: 2 strekkende me ters of minder fl; 3 strekkende meiers f2 en verder per strekkende meter 50 cent. De heer Bakker vindt het oude marktgeld de zui verste berekening, wijst op de hooge kosten die een marktkoopman met een stal van -4 M2. thans heeft. Zonder spoorabonnement becijfert spr. de kosten op f 6 per dag, wat veel te hoog is. In 't belang van bur gerij. markt en marktkooplieden wil spr. de oude regeling; het boetekleed ontsiert ons niet, zegt spr. Wel wordt door winkeliers gewezen op de hooge belasting dio zij moeten betalen, maar aan staan geld wordt iederen Donderdag f 45 betaald, wat dus ook een aardige opbrengst is. De Voorzitter zegt, dat toen hij verleden jaar in October van vacantie terug kwam, hij het voorstel tot verhooging van marktgelden vond. omdat er voor de begrooting nog een gat van f800 was te stoppen. Spr. heeft toen zeer sterk betwijfeld of dit bedrag zou worden ontvangen, hij zag er een ver laping in en Jieeft er tegen gewaarschuwd, omdat hij het belang van den middenstand heel anders ziet. Niet alleen dat ook de marktkooplieden moeten bestaan, maar het gaat om den Schager midden stand, hoe meer bezoek aan de markt, hoe meer menschen er in hun zaken zullen komen. Maar om dat spr. elf menschen tegen zich had, is spr. er niet verder op ingegaan. Ook de marktmeester was tegen stander van de verhooging. Do cijfers die hier echter zijn genoemd, zijn over dreven. Blijkens opgave van den gemeente-ontvan ger, bedroegen do marktgelden per 22 Maart f 15, 29 Maart f 37.50, 12 April f 36, 19 April f 33.45, 26 April f -44, 3 Mei do eerste marktdag van do vorhoogdo marktgelden f 25.25, 9 Mei f 12. Spr. hoeft gehoord dat er heel wat middenstanders tegen de verlaging van de marktgelden zijn, maar het heeft spr. ver wonderd dat er dan tot nu toe geen verzoek van de middenstanders is ingekomen. T.o.v. dc opmerking dat voortaan een ieder dient tc betalen wat hij ge bruikt, dit wordt thans reeds sterk doorgevoerd. Er is aan spreker gevraagd, de nieuwe regeling op te schorten, doch aan dat verzoek kan spr. geen ge volg geven en ook kan spr. niet toestaan dat de bur gerij hinder ondervindt; in dat geval zal spr. streng optreden. De heer Stam is als middenstander voorstander van de marktstalletjes. Toen op 22 Dec. werd beslo ten tot verdubbeling van het marktgeld, was het spr. hekend, dat bij het oude tarief, niet de volle ruimte werd berekend, soms betaalde men niet meer dan in totaal f 1 en spr. had toen do gedachte dat met het dubbele tarief, op dezelfde wijze, zou worden voortgegaan. Als nu echter met het nieuwe tarief het volle bedrag moet worden betaald, zal dat teveel zijn. Spr. deelt mede, hoe een marktkoop man, die voor spr.'s huis staat, voor een ruimte van 8 M2. tot den huldigen dag selchts f 2 betaalt en dat vindt spr. niet goed. Die man is zelf niet tegen de verhooging, doch als hij nu f 8 zou moeten betalen, zou spr. dat teveel vinden. Spr. kan meegaan met heffing van het oude tarief, maar dan zonder par don, wat de juiste ruimte betreft. Immers anders betalen de brutaalsten het minst. Ook spr. gevoelt meer voor berekening per strekkende meter, bij een diepte van 2 meter. Waar de heer Bakker wees op de onkosten die de marktkoopman heeft, wijst spr. er op dat do zakenmenschen hebben todragen de hosten van personeel, verlichting, enz. Niet sympa thiek vindt spr. de wijze waarop de marktkooplie den hun actie voeren, het rondstrooien van dat pa pier, enz. Laat men zich tot het bevoegde adres rich ten, een staking is niet de juiste manier. Spr. wijst er op dat de«kooplieden ook niet tevreden zullen zijn met het volle tarief, naar de werkelijke ruimte toe gepast.^ want men wil niet meer dan f 2 hotalen. De Voorzitter erkent dat inderdaad vroeger niet geïnd werd het bedrag dat feitelijk verschuldigd was. Ook nu nog is het verschuldigde bedrag door een ingezetene geweigerd, maar dio zal vervolgd worden. Als men klachten over de toepassing heeft, zal spr. het gaarne vernemen. Den hoer Blaauboer, wethouder, spijt het, dat deze vergadering is aangevraagd, zoo kort na een besluit dat met algemeene stemmen is genomen. De conse quentie van een dergelijke houding zal ons op een glibberig pad brengen, het is een zeer gevaarlijke weg, die do raad op deze wijze inslaat. Spreker handhaaft zijn standpunt dat het billijk is. de markt gelden te verhoogen, niet met hef dool daardoor de marktkooplieden te weren, mnar omdat het billijk is tegerjover don winkelstand, die zeker in dézen tijd wel meer dan 100 pet. hoogere lasten dan vroeger moet betalen. Spr. oordeelt dat men zich wel wat n! te beangst maakt voor de mindere ontvangsten. Dat mag nu 't geval zijn, nu er actie gevoerd wordt; een actie dio de marktkooplieden wel zoo goed mo gelijk zullen trachten door te zetten, omdat ook in andere plaatsen verhooging van marktgeld valt te duchten. Spr. wijst er op hoe de marktgelden slechts een klein percentage van de te dragen kosten betee kenen. en als dat marktgeld zoo'n belangrijke rol speelt, zal het geen bezwaar zijn om den prijs van de koopwaar met een paar centen te verhoogen. Spr. wijst op de verklaring van middenstanders die den Donderdag vroeger een van hun beste dagen achtte en nu teruggebracht zien tot een gewonen weinig winst brengenden dag. In 't belang van Schagen acht spr. het dan ook dat het genomen besluit ge handhaafd wordt. De heer Schoorl erkent dat het inderdaad geen gemakkelijke materie is. Verschillende raadsleden hebben vreemd opgekeken, toen ze vernamen dat met het innen der marktgelden maar wat werd ge daan en ook nu blijkt uit de mededeelingen van den heer Stam, dat de heeren marktkooplieden maar be talen, wat ze kwijt willen zijn. Spr. oordeelt dat dit niet gaat, dat niet de marktkooplieden haas moeten spelen. Spr. is het eens met den heer Stam, dat do wijze, waarop de marktkooplieden hun doel trachten te bereiken, niet zeer sympathiek is. Men had beter gedaan de zaak te bespreken, daar waar 't behoort, bij den Burgemeester of hij B. en W., waarna het op de plaats zou komen waarop het behoort. Er is ge zegd dat, de concurrentie betrof slechts enkele arti kelen, maar spr. noemt sigaren, ijzerwaren, zadel makers- en leerartikelen en niet te vergeten krame- rij. Spr wijst er op dat een der marktkooplieden hier komt grossieren, en dat dan ook werd ver klaard, dat f 1 per M2. niet zoo erg was, want dat haalde hij er gerust wel weer uit. Spr. wijst er vor der op dat men met de heffing van rechten ook in andeie gemeenten niet malsch is, dat bijv. Den Hel der voor een ventvergunning van één dag f 5 eischt De heer De Veer komt tér vergadering. De heer Schoorl zijn betoog voortzettende, wijst op den gevaarlijken kant, dat men op het eerste sein van verzet, maar direct het hoofd in de schoot wil leggen, en waarschuwt dat de gevolgen van een dergelijke handelwijze niet te overzien zullen zijn. Als men zich maar kalm neerlegt bij wat de tegen partij wenscht, dan zullen wo mot dit geval nog maar slechts aan 't begin zijn. Wij moeten niet direct doen, wat men ons op onsympathieke wijze tracht af te dwingen. Bij de volgende begrooting zou spr. in 't raam dier bcgrooting, deze materie nog eens wil len nagaan, maar tusschentijds weer tot verlaging te besluiten, daar zou spr. niet aan denken. De Voorzitter wijst er op dat de marktkooplieden voordat het ontwerp der verordening in den raad kwam, in November per deputatie of bestuur in do vergadering van B. en W. zijn geweest en hebben aangetoond hoe verkeerd voor een middenstandsbe- lang het is, de marktgelden te verhoogen. Daarbij is er op gewezen dat alleen Eindhoven 50 cent per M2. hief. Een ventvergunning is geheel iets anders, dan marktgeld. Den heer Klaver verwondert het dat hier geen ge schriften zijn van Algemeen Belang en Midden- standsvereenigingen, dan zou spr. hebben geweten wat hij moest doen. De heer Mr. Buiskool zegt dat deze aangelegenheid niet zoo spoedig kan worden besproken en de moei lijkheid was bovendien, dat de eene groep midden standers verlaging van marktgelden wenscht, de an dere groep evenwel weer niet. Spr. heeft deze ver gadering gewild tot zuivering van do atmosfeer. Uit het oogpunt van de marktkooplieden bezien, acht spr. een staking tactisch. De heer Schoorl merkt op dat Donderdag een weelc geleden toch al een lijst circuleerde, toen was er, dus al actie en ook spr. verwondert het dat er o!fi« cieel geen schrijven is ingekomen. De heer Mr. Buiskool deelt mede een lijst te heb ben, maar dat is geen georganiseerde lijst. Spreker heeft expres geen melding van die lijst willen ma ken, omdat men niet altijd evenveel waarde aan ge plaatste handteekeningen kan hechten. De heer Blaauboer vraagt wie met die lijst heeft geloopen, waarop wordt medegedeeld van een paar. marktkooplieden. De heer Orsel wil het amendement van den heer Mr. Buiskool, een berekening per strekkende meter steunen. Als de heer Mr. Buiskool zijn voorstel, heffing per strekkende meter preciseert, worden verschil lende bezwaren geuit, en het resultaat van hoon en weer praten is, dat tenslotte in stemming komt om voortaan aan marktgelden, van niet-ingezetenen te heffen 50 cent per M2., inplaats van f 1, zooals thans maar dan beslist te heffen, naar de ingenomen plaatsruimte. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 4 stem men, voor stemden de heeren Orsel, Stam, Bakker en Mr. Buiskool. De verhoogde marktgelden blijven dus gehandhaafd. De Voorzitter zegt dat hij dit besluit niet ter ver nietiging kan voordragen, maar als de toestand van thans blijft doorgaan, zal hij er Ged. Staten toch wel op moeten wijzen dat de begrooting niet klopt, en de belasting zal moeten worden verhoogd. De heer Blaauboer vindt dat dit wel kan worden afgewacht Hierna sluiting. Onderhandelingen over de vredesvoor waarden znllen spoedig aanvangen. Londen. Volgens een bericht uit Djedda deelt de regeering-Ibn Saoed officieel mede, dat een wapen stilstand tot stand is gekomen met den Imam van Jemen. De Imam heeft zich bereid verklaard de voorwaarden van Ibn Saoed te aanvaarden. De on derhandelingen over de vredesvoorwaarden en do door Ibn Saoed geëischte waarborgen zullen spoe dig aanvangen. Vreugde bij de Saoedi's over den wapen stilstand. Nader uit Dzjedda: Het bericht van den wapenstilstand tusschen ko ning Ibn Saoed en den Iman van Yemen is bij do Saoedi's met groote vreugde ontvangen. Er werden groote feesten gehouden, waarbij groote hoeveelhe den runderen werden geslacht en gebraden om den wapenstilstand te vieren. Men neemt aan, dat de Imam van Yemen de voorwaarden zonder wijziging zal aanvaarden. Tot dusver 20 lijken geborgen. Reuter seint uit Jeruzalem: De oude stad Tilberias, aan het meer van Galilca, is door geweldige regens, de laatste dagen, zwaar geteisterd. Ernstige overstroo- mingen hebben in da.stad verwoestingen aangericht; vele menschen zijn daarbij om het leven gekomen. Tot dusver zijn twintig dooden geborgen, en men is nog steeds bezig naar lijken te zoeken. 2000 BOEREN DAKLOOS IN PORTUGAL. Tengevolge van een hevigen storm. Lissabon. Ruim 2000 boeren op de hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloos geworden, als ge volg van een hevigen storm, gepaard gaande met regen en hagel. Vele menschen werden door de groote hagelstee- nen gewond en duizenden schapen zijn gedood. De verbindingen zijn verbroken en do Portugce- sche regeering treft alle mogelijke maatregelen, om hulp te verleenen. Berging der lijken eerst na het lichten van de boot. De Noord-Duitsche Lloyd meldt nog de volgende bijzonderheden over het tragisch ongeluk met de sleepboot „Merkur" (zie ook elders in dit nummer). De pogingen, om de ingesloten leden van de be manning der met de kiel naar boven drijvende sleep boot te redden, zijn vruchteloos gebleven. Er werdén pogingen gedaan, om door middel van steekvlammen tot het inwendige van het schip door te dringen. De werkzaamheden werden evenwel vooral door de sterke strooming ernstig bemoeilijkt. Dc na het zinken van de „Merkur" nog eenigen tijd gehoorde kloptcekens waren reeds urenlang ver stomd, toen men tenslotte de reddingspogingen moest opgeven. Met een bezwaard gemoed besloten de deskundigen, die op de plaats van de ramp aan wezig waren, het reddingswerk te staken, daar zij inzagen, dat verdere pogingen in de gegeven om standigheden vruchteloos waren. De berging van het wrak geschiedt door de lich ters „Ivraft" en „Wille", in opdracht van het rijks- stroom bestuur. De lijken zullen waarschijnlijk eerst geborgen kunnen worden, als het schip gelicht is. Dr. VAN DER MEULEN. Naar wordt medegedeeld, heeft dr. A. Y. van der Meulen, de moeilijkheden begrijpende, waarin de Technische Commissie en de Kcuzecommissie van den K.N.V.B. ten opzichte van het doelverdedigers- vraagstuk van het Nederlandsche elftal zich op dit oogenblik bevinden, alsmede tengevolge van de tal loos vele verzoeken van officials en spelers, besloten zich alsnog ter beschikking te stellen van de Technische Commissie om de reis naar Italië me de te maken. De Technische Commissie heeft dit aanbod gaarne aanvaard, daar zij overtuigd is dat deze daad van den oud-aanvoerder van het Nederlandsche elftal niet al leen met geestdrift ontvangen zal worden, maar voor al omdat zij meent, dat dit aanbod een gunstig mo reel effect op de geheele ploeg zal hebben. Gisterochtend te Bitterfeld opgestegen en tot nn toe nog geen bericht. V.D. verneemt uit Bitterfeld: Gisterochtend, tegen 8 uur, is te Bitterfeld de sub- stratosfecrballon „Bartsch von Sigsfeld" opgestegen. Gistermiddag was te Bitterfeld nog geen bericht van de landing ontvangen, zoodat men het ergste vreest. Aangezien in de hoogere luchtlagen een groote windsnelheid heerscht, bestaat de mogelijkheid, dat de ballon zeer ver, misschien naar Polen, Rusland of naar zee is afgedreven. Het rijksministcrie van buitenlandsche zaken is op de hoogte gesteld en heeft maatregelen geno men, opdat dc inzittenden bij een eventucele nood landing in het buitenland alle mogelijke assitentie zullen vorkrijgen. De ballon „Bartsch von Sigsfield" is de grootste Duitsche balon en heeft een inhoud van bijna 9500 ':uh. meter. Commandant is dr. ing. Schrenck uit Berlijn. Heeft zich nog steeds meer uitgebreid. Brandstichting de oorzaak? Omtrent de in den loop van Zondag uitgebroken groote brand in het petroleumdepot a.d B.-Bosporus (zie ook elders i.d. no.) "verneemt V.D. nog uit Istan- boel, dat deze zich inmiddels verder heeft uitgebreid. Bij een Turksch—Amerikaansche petroleummaat- schappij zijn in totaal 10.000 ton petroleum verbrand. Bovendien zijn in het daarnaast gelegen depot van hot Russisch Naphta-Syndicaat vier groote tanks ver nield en wel twee door ontploffing en twee door uit branden. Vanwege de groote hitte is het niet mogelijk de vuurhaarden te naderen. Het vuur woedt momenteel ongestoord verder in de overige opslagplaatsen. De brandweer moet zich ertoe beperken de omgeving en de andere opslagplaatsen aan do oevers van den Bosporus te beschermen. Eenige kleine administra tiegebouwen zijn reeds verbrand. Mcnschenlevens schijnen niet te betreuren te zijn, aangezien zich des nachts geen mcnschen op de terreinen der opslag plaatsen bevinden. De justitie stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Men vermoedt, dat hij door brandstichting is ontstaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1