HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl Het Amstelmeer als vischwater. Dinsdag 15 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9481 SOMBERE VOORSPELLINGEN. Een artikel van Mussolini over de ontwapeningskwestie. Referendum over loonsverlaging m de Belgische mijnen. De walvisschstand bedreigd. Kolfwedstrijden v. d. Noordh. Kolfvereen. De teeltbeperking voor rundvee. Het race-ongeluk bij Fontainebleau. Geheimzinnige moorden te Luenen. Ontploffing van een gashouder te Hongkong. Eindelijk regen in Midden-Amerika. Reusachtige brandschade in Polen. Vrachtauto omgeslagen. AwHsTri 91 Moeilijk uit elkaar te houden. „Indien men niet tot elkaar zal komen, zul len de gewapende naties een wapenings wedloop beginnen en Duitschland zal hetzelfde doen." Mussolini schrijft in het Zondagsnummer van de Berliner Boorsenzeitung een artikel „Ontwapening of wapening?" Voor het laatst, schrijft hij. zal ik mij heden met ontwapeningskwesties, met de ontwape ningsconferentie en met de vooruitzichten die er zijn bezig hebben te houden. Deze vooruitzichten wijzen erop, dat de ontwapeningsconferentie geëindigd is en dat een conferentie der wapening een aanvang neemt. Na een overzicht van den stand van het ontwape- ningsvraugstuk gegeven te hebben, komt de Duce tot do conclusie dat zich op het oogenblik geen ander alternatief biedt, dan het Italiaansche ontwapenings plan aan te nemen, of een wapeningswedstrijd te beginnen. In geval van mislukking zullen de gewa pende naties een wapeningswedloop beginnen en Duitschland zal hetzelfde doen. Niemand zal Duitsch land daarin kunnen verhinderen, want daartoe zou maar één middel bestaan: de preventieve oorlog! Frankrijk weet echter, dat het in geval van een pre ventieven oorlog niet op de solidariteit zou kunnen rekenen, die het in den laatsten oorlog geholpen heeft, toen de strategische overwinning aan de Marne door de neutraliteitsverklaring van Italië mogelijk gemaakt is. Terwijl reeds de bezetting van het Roergebied tot hardnekkigen passieven tegen stand leidde, zou waarschijnlijk op het oogenblik een bezetting van Duitsch gebied op zulk een krachtigen tegenstand stuiten dat de preventieve oorlog spoe dig in een werkelijken oorlog zou veranderen, die vermoedelijk zeer lang zou duren en ontelbare of- Iers aan mannen en kapitaal zou eischen. Ik geloof, aldus de Duce dat een door Ilitler geleid Duitschland beftigen tegenstand zou bieden tegen elk militair optreden van Frankrijk. Op den dag waarop de gedelegeerden ter ontwape ningsconferentie zouden verklaren, dat ontwapening een mooie, maar gevaarlijke utopie is, zal de Volken bond alle beteekenis verloren hebbcn.Zijn politiek die blijkbaar een statenblok verhinderen wil, zou ver vangen worden door de voor-oorlogspolitiek en ten slotte zal dan Zijne Majesteit het kanon weer spre ken. Ik schrijf deze woorden niet zonder diepe bezorgd heid. Een ontwapeningsconventie zou de wereld een periode van stabiliteit gegeven hobben. Mislukking van de conferentie opent do deur voor onzekerheid. Wellicht is Engeland bereid zijn laatste kaart uit te spelen, nl. door zijn macht en zijn prestige in te zet ten. De wereld wacht daarop sinds weken en in het bijzondei nu. een tijdstip waarop het niet om het eind van kabinetscoalities gaat, maar om het loven van millioenen en om het lot van Europa. BIJ verwerping staking in de geheele Belgische mijn-industrie. Brussel. De door de werkgevers in de Belgische mijnindustrie voorgestelde loonsverlaging van 5 pro cent zal op 16 Mei a.s. aan een referendum der ar beiders onderworpen worden. In geval van verwer ping der voorstellen zal waarschijnlijk op 22 Mei a.s. de werkstaking in alle Belgische kolenmijnen uit breken. In één zomer <2000 dieren gedood. Naar men te Auckland in Nieuw-Zeeland schat, hebben Noorsche walvischvaarders in een enkelen zomer in de Zuidelijke IJszee 42.000 walvisschen ge dood. Van deskundige zijde wordt verklaard, dat bij een dergelijke jacht de walvisschen in do Zuidpool- wateren weldra zullen zijn uitgeroeid. Voor de janrlijkschc kolfwedstrijden van de Noordh. Kolfvereeniging. welke dit jaar te Iloogkarspel in de kolfbaan van café Bantam worden gehouden, zijn 125 kolvers ingeschreven. Behalve personeel kolvers zullen een twaalftal korpsen van drie aan de wed strijden deelnemen. Bovendien is een Eere-klasse in gesteld, waarvoor door het Bestuur 12 van do beste kolvers zijn aangewezen. B O E R D E R IJ. Gelijk bekend is, zal 1 Juli a.s een verplichte be perking van de vaarskalveren worden ingevoerd. Krachtens deze regeling zal het aantal vaarskalve ren, dat de veehouders mogen aanhouden, in de pe riode van 1 Juli tot 1 November a.s. geleidelijk moe ten worden verminderd, volgens het aantal door de Gewestelijke Rundvee-Centrale toegekend. Uiteraard is het gewenscht, dat de landbouwers zooveel mogelijk van de noodzakelijkheid van deze regeling overtuigd zijn. Om dit meer te bereiken, is dezer dagen op het departement van oeconomische zaken een vergadering gehouden van alle zuivel- en veetecltconsulenten van ons land, onder leiding van den secretaris-generaal van het departement, mr. dr. A. A. van Rhijn, en den chef van den binnenland- schen voorlichtingsdienst, ir. D. S. Huizinga. Voorts waren de heeren Buckmann, regeeringscommissaris voor de melk- en rundveehouderij, en ir. de Jong, waarnemend voorzitter van de Crisis-Rundvee-Cen trale, aanwezig. De secretaris-generaal wees op den grooten steun, welken de consulenten aan de teeltbeperking kun nen verleenen, door den landbouwers dag in dag uii voor te houden, dat het noodzakelijk is, dat de te I groote zuivelproductie wordt ingekrompen. Van de zijde van de Crisis-Rundvee-Centrale werd vervolgens een uiteenzetting gegeven van de plan nen, die in uitvoering zijn, waarna een breedc dis cussie volgde. Het aantal dooden gestegen tot acht. Een contrnctiefout in den race-wagen de oorzaak. Omtrent het race-ongeluk bij Fontainebleau (zie ook vóórkant Derde Blad), wordt nader uit Parijs gemeld, dat het aantal slachtoffers gestegen is tot acht. Uit het nadere onderzoek is gebleken, dat de oor spronkelijke veronderstelling, dat de coureur voor een op den weg loopende hond zou zijn uitgeweken, niet steekhoudend is. Integendeel zou gebleken zijn, dat de racewagen zelf constructiefouten had. Een der beide remblokken was onderweg losgeraakt en van den wagen gevlogen. Toen de wagen kort voor de finish oen snelheid van 170 K.M. had, wilde de coureur remmen. Aangezien slechts één der wielen geremd werd, werd de wagen opzij geslingerd en kwam in de toeschouwers terecht. Voorts heeft men geconstateerd, dat de rcge'.ingsdicnst, in strijd met do aanwijzingen van de politie, het publiek tot vlak bij den weg had toegelaten. a Twee lijken met schotwonden langs den weg gevonden. Luenen. Zondagochtend tegen 6 uur vond een bewoner van Luenen-IIorstmnr in Westfalen, toen hij zijn koeien naar de weide dreef, het lijk van een man. Korten tijd later vond een andere voetganger, ongeveer een kilometer verder, een manlijk lijk. Bei de lijken toonden schotwonden. De bewoners van do omgeving hadden 's nachts tegen drie uur schoten gehoord. F.en der dooden is de S.A.-man Tessmer en en de ander een oud-lid der K.P.D. Karl Froelich. Officieel geeft men van het geval de lezing, dat dc S.A.-man door Froelich zou zijn neergeschoten, waarna de oud-communist zelfmoord zou hebben ge pleegd. DE GEVOLGEN DER MISDADIGHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. Een schade van 13 mllliard dollar per Jaar. New York. Uit Jefferson-City in den staat Tcn- nessee wordt gemeld, dat de Federale rechter Waught verklaarde, dat de wereld der beroepsmisdadigers in do Vereenigde Staten ongeveer 400.000 personen telt. die per jaar het land een schade van ongeveer 13 milliard dollar berokkenen. Deze toestand is voorna melijk het gevolg van de onverschilligheid van een groot deel der bevolking jegens de misdadigheid. Rechter Waught verwierf korten tijd geleden groote bekendheid doordat hij erin slaagde de kid- nappersbendo van den bandiet „Machinegun Kelly" te ontmaskeren en in het tuchthuis te brengen. 1 Tot nog toe twintig dooden, honderd ge wonden, Hongkong. Op een der westelijke eilanden van de stad Hongkong is één der beide daar staande gas houders, de grootste van Zuid-China, in de lucht gevlogen. De huizen in de omgeving werden geheel vernield en op tal van plaatsen brak brand uit. Tot nog toe heeft men een twintigtal dooden geborgen, terwijl ruim honderd gewonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Omtrent de oorzaak van van de ramp verluidt, dat klaarblijkelijk de gasdruk te sterk is geweest, waar door het bovendek van den gashouder werd wegge slingerd. Een reusachtige gasstroom ging over de stad en ontbrandde op alle plaatsen, waar open vu ren brandden, onder andere ook in vele woonhuizen. Dientengevolge sprong kort daarna de gashouder in de lucht. Vele bewoners, in wier huis brand ontstond sprongen uit de ramen van hun woningen en an deren renden in paniek met verbrande gezichten en verschroeide haren de straat op. Onder de doo den, die grootendeels door brandwonden onherken baar verminkt zijn, bevinden zich vele vrouwen en kinderen. De brandweren uit dc geheele omgeving verleenen assistentie op de plaats van de ramp. Doch opnieuw wordt droogte voorspeld. Echter een deel van de oogst gered. CHICAGO. In de midden-westelijke staten heeft Zondag ecnige regenval een einde gemaakt aan de droogte, die gedurende een maand heeft geheerscht en de graanoogst opnoemelijko schade hoeft berok kend. De weerberichten voorspellen echter opnieuw droog weer, doch niettemin zijn de graanfarmers van meening, dat de geringe regenval voldoende kan zijn om nog een belangrijk deel van den oogst te red den. In den staat Iowa heeft echter gisteren opnieuw een zandstorm gewoed, die groote schade heeft aan gericht. En nog steeds ontstaan door de voortdu rende hittegolf groote branden. WARSCHAU. Volgens een bericht in de Pool- sche bladen is door de tallooze branden, die in den laatsten tijd in Polen hebben gewoed in het geheele land reusachtige schade aangericht. Alleen reeds in het wojwodeschap Kielca zijn tot nog toe twintig dorpen bijna geheel in de asch gelegd. Aangezien de hittegolf nog steeds voortduurt, ontstaan nog voort durend nieuwe branden in vele bosschen en dorpen. Kind gedood. i Leur. Zaterdag bracht de vrachtrijder v. d. Br. uit Breda zekeren R. uit Zevenbergen, die de auto bus te Breda had gemist, met zijn vrachtauto waarin zich tevens het 6-jarig zoontje van v. d. Br. bevond naar Zevenbergen. Aldaar werd R. bij een café afgezet, waarna v. d. Br. met groote snelheid den terugtocht aanvaardde. Bij het nemen van een bocht op den Boutweg onder Leur, sloeg de auto door dc groote snelheid waarmede werd gereden om en kwam op den lager gelegen wegberm terecht. De be stuurder kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen, doch het kind kwam onder den auto terecht en werd met verbrijzeld hoofd onder den wagen vandaan gehaald. Dr. Giesbers uit Leur en een geneesheer uit Zevenbergen konden slechts den dood constateeren. De burgemeester en de gemeente-politie, alsmede de officier van justitie te Breda, waren spoedig aan wezig. Het lijkje werd naar het ziekenhuis te Etten overgebracht. Dr. Hulst uit Leiden en Dr. Giesbers verrichtten het sectie-onderzoek. Van de Br. werd na verhoor op vrije voeten ge steld. De auto werd zwaar beschadigd. KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM GEKREGEN. HARSKAMP. Zondag is in het huis van D. v. d. Brink te Eschoten een kachel, die op steenen stond, plotseling scheef gezakt. Een kan kokende melk kwam hierdoor te vallen. Dc inhoud kwam terecht op het 3-jarig zoontje dat voor de kachel aan het spelen was. Met ernstige brandwonden overdekt werd het knaapje naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd waar hij is overleden. E«j dosis Poster's Maagpillen •g avonds bi) het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens 1 volkomen normale stoelgang- V f 0.65 per flacon. 113 personen met denzelfden familienaam in het plaatsje Oberammergau. In het plaatsje Oberammargau, waar de beroemde Passiespelen worden gehouden, wonen dertig fami lies Lang, in totaal omvattende 113 personen. Na den naam Lang, die het meest voorkomt, volgt de naam Bierling, bestaande uit 26 families met 85 le den. Een hunner Willy Bierling, een flinke hout hakker, vervult in de Passiespelen de rol van Jo- hannus. Tijdens de passiespelen voegen vele deelne mers aan de spelen aan hun familienaam een num mer toe om de leden met denzclfden naam uit elkaar te kunnen houden. In do passiespelen komen ieder maal weer de namen van de volgende spelers voor; Lang, Bierling, Zwink, Rutz en Mayr. Hans Zwink, die dit jaar de rol van Judas op zich' neemt, is een bet-achterkleinzoon van Franz Seraph Zwink, die in de achttiende eeuw vele van de fres co's schilderde op do huizen in het dorp. Deze fa milie is trotsch op de door haar geleverde presta ties. Zij telde reeds vijf leden die de Christusfiguur uitbeeldden, vier Judassen, drie Petrussen, drie Jo- hannussen en een Maria. De naam Mayr deed 150 jaar geleden zijn intrede" in Oberammergau. Thans bevinden zich 23 perso nen in het dorp die dezen naam dragen. De be kendste leden van deze familie waren Joseph Mayr, de Christus in de Passiespelen van 1870—71, 1880 en 1890. Guide Mays, die de .Tudasfiguur in do Spelen in de laatste twee uitbeeldde is... een nakomeling van Josenh. Zijn dochter Klara speelt dit jaar de rol van Magdalena. DRIE JONGELUI DOOR DEN VLOED VERRAST EN VERDRONKEN. Parijs. Drie jongelui, die gisteren tijdens de eb nabij de bekende Mont St. Michel aan de Breton- sche kust erop uit waren gegaan om te visschcn, werden door den vlcod verrast en verdronken. Alle pogingen om de lijken te vinden, bleven tot nog toe vergeefsch. TWEE HITLER-KNAPEN IN DEN RIJN VERDRONKEN. In een draaikolk geraakt Keulen. (V.D.) Zondagochtend geraakten drie Hitlerknapen, die nabij Rodenkirchen in den Rijn zwommen, in een draaikolk. Slechts een hunner kon gered worden. De beide anderen, elk 17 jaar oud, verdronken. MANDSJOERIJSCH VAARTUIG BESCHOTEN Door een Sowjet-batterlj. Tokio (V.D.) Uit Tsitsikar wordt gemeld, dat een Mandsjoerijsch vaartuig bij de uitmonding van dc Soengari-rivier in de Amoer door een Sowjet-bat- terij zou zijn beschoten, waardoor verscheidene pas sagiers, waaronder een Japansch overste, werden gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken. Volgens een later telegram zou slechts een lid der bemanning zijn gewond, terwijl een ander lid der bemanning gedood werd. TRANSCONTINENTAAL RECORD VAN AMERI- KAANSCH POSTVLIEGTUIG. 4006 kilometer in 11% uur. New York (V.D.) Een Amerikaansch postvlieg tuig, bestuurd door den piloot Jack Raryc, heeft 'ondag den afstand van Los Angelos naar Newark n den staat New Jersey, een traject van ongeveer iOOO kilometer, afgelegd in den recordtijd van elf uur en 31 minuten. Tc Kansas-City maakte hij een tusschenlanding van tien minuten, zoodat zijn ge middelde uursnelheid 360 kilometer bedroeg. Het oude record stond op naam van Eddic Rickcnbak- kors, met 13 uur en 2 minuten en was in het begin van het jaar gevestigd. Bemoedigende vooruitzichten wat betroft de „uitgezaaide** snoekbaars van het vorige Jaar. VAN EWIJCKSLUIS. In begin April van het vorig jaar is door ons mel ding gemaakt van het uitzetten van een partij snoekbaars als pootvisch in het Amstelmeer. Deze partij, waarbij zich, behalve een groot aantal écn- en twee-jarige exemplaren, ook enkele volwassen en reeds geslachtsrijpe snoekbaarsen bevonden, was be doeld om den grondslag te vormen voor een toe komstige aanvulling van den vischstand in dit pl.m. 700 H.A. groote zoetwaterbokken, waarom aan de houders van het vischrecht in dit en do onmiddel lijk hieraan verbonden wateren den eisch werd ge steld, dat zij de eerste paar jaren, zoolang dit door het hoofd der afdceling Visscherijen aan het Depar tement van Economische Zaken noodig werd geacht, de visscherij op snoekbaars niet zouden uitoefenen en indien bij eenigerlei wijze van visscherij toch snoekbaars zou worden gevangen, deze onmiddel lijk weer zouden moeten worden vrijgelaten. Aan dezen eisch is voldaan en wanneer door de visschers in hunne fuiken eens een exemplaar werd aangetroffen, gaf men dit onmiddellijk de vrijheid weer. Inmiddels is een jaar verstreken en het ligt voor de hand, dat vooral de betrokken viscligcrechtigden zichzelvo de vraag wel eens hebben gesteld: Zal deze proef gelukken? Twee vragen drongen zich daarbij naar voren. Eerstens deze: Is het Amstelmeer geschikt om snoekbaars tot ontwikkling te laten ko men? En onmiddellijk daaraan verbonden de tweede vraag: Gesteld, dat de snoekbaars in dit water eene hem passende omgeving en voldoende voedsel voor zijne ontwikkeling aanwezig vindt, zijn dan ook do voorwaarden aanwezig voor een geregelde voort planting? Uit bet feit, dat In het Amstelmeer ook spiering voorkomt, die, hoewel klein van stuk, toch een zeer goed voedsel voor den snoekbaars kan worden ge acht en het gunstige verschijnsel, dat vrijwel over het geheele jaar 1933 snoekbaars werd opgemerkt, mocht reeds de hoop worden gekoesterd, dat de eer ste vraag bevestigend zou mogen worden beantwoord Immers, zouden de voorwaarden voor de ontwikke ling niet of onvoldoende aanwezig zijn geweest, dan had men mogen verwachten, dat deze vischsoort zich al spoedig een uitweg zou hebben gezocht en dus na korten tijd uit dit water verdwenen zou zijn. Dat zulks niet geschiedde, stemde dus reeds bemoe digend. De tweede vraag was echter niet zoo spoedig te beantwoorden. Zeker, men achtte ook voor dc voort toling kansen aanwezig. Dc snoekbaars wil namelij' voor het kuitschieten gaarne gebruik maken vom rijswerk of takken, waartegen zij het broed dan a' schuurt. Ook deze zijn in het Amsteldiep in vrij groote voorraad aanwezig (resten van rijswerk, hi: de indijkingen losgeraakt en later naar den böder gezonken), evenals lang? d« boord van het Bnlgzand- kanaal Oostpunt-Aartswoud, aan welke hoorden eveneens veel rijswerk is gebezigd. Toch scheen het twijfelachtig, of dat rijswerk voor dit doel op den snoekbaars wel voldoende aantrekkingskracht zou bezitten, wijl het door het langdurig verblijf onder water meestal veel aangroei vertoont en dus eene slijmerige buitenlaag bezit, terwijl voor dit afschu ren een ruwe buitenhuid gewenscht is. In de Recuwijksche plassen heeft men voor een aantal jaren terug, toen men daar de snoekbaars had ingepoot, ter bevordering van de voortplanting gebruik gemaakt van dc kleine harige wortclvczels van den beukboom, welke zeer ruw aanvoelen en voor het afschuren bijzonder geschikt blijken te zijn. Waar de hiermee genomen proeven op zoodanige wijze zijn geslaagd, dat zij tot navolging aanspoor den, vatte hij verschillende specialiteiten op vissche- rijgebied de overtuiging post, dat het Amstelmeer hiertoe mogelijk een zeer gunstig object bood. In samenwerking met het bestuur der Vereeniging „Vis- schersbelangen" alhier, werd dan ook op 19 Maart j.1. door den heer Dr. Havinga, Hoofd van de afdce ling Kust-, Rivier- en Binnenvisscherij van 't Rijks- Instituut voor Biologisch Visscherij-Ondcrzoek met een vaartuig van de Visscherij-Inspectie een onder zoek ingesteld op het Amstelmeer, waarbij werd ge zocht naar dc beste plaatsen, waarvan het reeds ge noemde materiaal vervaardigde z.g. .snoekbaarsnes ten" zouden kunnen worden neergelaten. Later zijn enkele manden, gevul dmet bedoelde wortelvezels, aan het adres der Visschersverecniging toegezon den, welke hiervan een aantal volgens de verstrekte aanwijzingen gereed gemaakte „nesten" door hare leden liet vervaardigen, die omstreeks 20 April te water zijn gelaten. Nu was verder het wachten op de verschijning van broed op deze „nestcn".Zoo nu en dan werd eens gecontroleerd of zich reeds broed vertoonde, doch nog in het begin der afgeloopen week was hiervan niets merkbaar. Vrijdag echter, bij een nieuw ingestelde controle, werd reeds vrij veel broed opgemerkt en bij een Zondagmorgen ingesteld onderzoek bleek, dat de „nesten" in het Amstelmeer neergelaten, ruim van vischbroed waren voorzien. Sommige dezer nes- sten zagen vrijwel vaal-wit van do duizenden grijs achtig wit gekleurde vischeitjes, die aan de haar fijne wortclvezeltjes zaten vastgekleefd Op enkele in het Balgzandkanaal geplaatste nes ten werd evenwel nog geen broed opgemerkt. Nu staat het echter nog geenszins vast, of het in het Amstelmeer aangetroffen broed dat van snoek baars is. Waar deze vischsoort hier tot heden nago- noeg niet voorkwam, is er onder de betrokken vis schers nog geen, die met zekerheid durft zeggen, dat deze eitjes van snoekbaars afkomstig zijn. Maar hoogstwaarschijnlijk is zulks wèl het geval. Dit zal echter nog nader worden onderzocht. Mocht daarbij blijken, dat dit vischbroed het gewenschte snoek- baarsbroed is, dan mag de aanwezigheid hiervan ze ker als een hoopgevende belofte voor dc toekomst worden aangemerkt. Wat, na de mislukte resultaten der visscherij in 1932 en '33, zeker niet als over bodige weelde mag gelden. Afgezien nu van het resultaat van het in te stellen onderzoek, meent men te mogen aannemen, dat de vorig jaar te water gelaten volwassen en geslachts rijpe snoekbaarzen ook reeds (en toen dus zonder toepassing van hulpmidelen) in het Amstelmeer hebben vóortgeteeld. Men leidt dit af uit de aanwe zigheid van meerdere jonge snoekbaars jes van een lengte van 17 tot 22 c.M., een lengte, die door deze vischsoort in één jaar tijds kan worden bereikt. Zou dezo verondersteling juist zijn, dan bestaat na- 'uurlijk nog te grooter zekerheid omtrent het voort bestaan der snoekbaars in dit water, dan wanneer zulks alleen door toepassing van hulpmiddelen mo gelijk zou blijken. Waarmee echter niet is gezegd, dat mén deze hulp middelen dan wel zou kunnen verwaarloozen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5