De Langendijker Groentenveilingen. ONNES VRIJGESPROKEN. Dinsdag 15 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9481 Aato over den kop geslagen. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK BIJ AUTO-RENNEN. Hagelstorm te Rome. Autobus in een ravijn gestort. Ontploffingsongeluk bij Sachalin. Geweldige brand bij Stamboel. ERNSTIG SCHEEPSONGELUK OP DE WESER. MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. Brutale smokkelaars. De zandstorm boven Amerika. Ook Italië heeft zijn zeemonster. Rechtbank acht het bewijs niet geleverd. Plotseling kwam Zaterdagmorgen het bericht, dat de vijfde Kamer der arr. rechtbank tc Amsterdam vervroegd vonnis zou wijzen in de zaak tegen M. Onnes van Nijcnrode. De verdediger, de pers en slechts enkele belang stellenden waren aanwezig. Precies te tien uur kwam de rechtbank binnen en begon de president, E. J de Vries, onder ademlooze stilte het vonnis voor te lezen, waarin de verdachte M. Onnes van NiJeqjrodc werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde en de voorloopige hechtenis onmiddellijk werd opgeheven De verdachte was bij het voorlezen zeer onder den indruk, nauwelijks kon hij zijn aandoening bedwin gen. Ook de beide verdedigers. Mr. Th. Muller Mas- sis en Mr. V J. C. M. Keppeyne van de Coppello hooi den onder «ic grootste spanning do uitspraak aan. Onmiddellijk na de vrijspraak begaven zij zich naar dc bank van den iieer Onnes, om hem de hand te drukken. Een merkwaardige samenloop van omstandighc den (misschien ook niet) is het feit, dat de heer On nes jui.it Zaterdag zijn verjaardag vierde, het is voor hem wel een dag van blijdschap geworden. Dc Officier in hooger beroep. Naar wij vernemen zal de Officier van Justitie yan dit vrijsprekend vonnis onmiddellijk hooger be roep aan teekenen, zoodat deze omvangrijke zaak voor het gerechtshof zal dienen. Hieronder volgt nog eens heel in het kort de voorgeschiedenis en hel verloop van dit veel bewo gen sensationeele proces: De geschiedenis. In het Kasteel „Nijcnrode**, onder Broukelen was in den nacht van 21) I'ebr. op 1 Maart 15)32 ingebro ken. I>e eigenaar van bet Kasteel, Onnes van Nijen- rodc, deed op de gebruikelijke wijze aangifte en ver klaarde, dat een groot aantal waardevolle miniatu ren, sieraden en schilderijen was gestolen. Met de verzekering werd een regeling getroffen voor een bedrag van f 72000. Toen in begin 1033 een huiszoeking plaats vond bij den detective Johanknegt, werd daar ccn aantal miniaturen van Nijcnrode gevonden. Men kwam op liet spoor van een wijd-vertakt complot. De Haag se! ie koopman Koning werd gearresteerd, benevens Witbraad, Mees Gerritsen en Biesing en drie inbre kers. Op 0 Mei 1033 werd ook de heer Onnes van Nijenroüc gearresteerd, onder verdenking de inbraak in elkaar te hebben gezet met behulp van Koning, .Witbraad, Blcsing en Mees Gerritsen. De heer Onnes heeft dus een jaar en drie dagen in voorloopige hechtenis doorgebracht. Zijn medever dachten werden tijdens het onderzoek ter terechtzit ting den een na den ander in vrijheid gesteld, doch do verzoeken van de verdediging om ook Onnes in vrijheid te stellen, werden afgewezen. Op 13 Februari had «Ie eerste openbare terechtzit ting plaats, drie en dertig «lagen duurde de behande ling. Tientallen getuigen a charge en a decharge kwamen voor het hekje. Onnes hield zoowel in hot vooronderzoek aks tijdens de zitting zijn onschuld vol. Drie gewonden, van wie twee levensge vaarlijk. Zaterdagavond heeft op den Rijksstraatweg tegen over het Blindeninstituut te Bussum een ernstig ongeluk plaats gehad. Ken auto. komende uit de richting Laren, passeerde een voor hem rijdende auto. heeft deze toen even geraakt en sloeg over den kop. De inzittenden, de heer en mevrouw Lasonder en mevrouw Tas, allen uit Nnardcn, werden uit den wagen geslingerd. Mevrouw Lasonder werd niet ern stig gewond, doch dc beide anderen werden in le-. vensgevnarlijkcn toestand naar de Majella-stichting overgebracht. DC NOODLOTTIGE DROOGTE IN ROEMENIë. Eindelijk regen. De hevige regenval van de laatste dagen heeft op het laatste oogenblik de vooruitzichten voor den graanoogst in Roemenië zoodanig verbeterd, dat de rogeoring het onlangs uitgevaardigde graanuitvoer- verbod waarschijnlijk weer zal intrekken. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK IN FRANKRIJK. Twintig zwaar gewonden. Parijs. In het station te La Rochelle is een rangeertrein met een snelheid van 50 K.M. op een stilstaanden personentrein gereden. Twintig perso nen werden zwaar gewond; cenigcn van hen ver- keeren in levensgevaar. De schuld ligt bij de machinist van den rangeer trein, die de signalen niet in acht heeft genomen. VRACHTAUTO MET SA-MANNEN VERONGELUKT. 5 zwaar-, 13 lichtgewonden. Breslau. Zondagmiddag is een vrachtauto met 23 SA-mannen alhier in botsing gekomen met een personenauto. De vrachtwagen viel door zijn grootc snelheid om. IS SA-mannen werden gewond, 5 hun ner ernstig. TWEE MIJNWERKERS DOOR VALLEND GESTEENTE GETROFFEN. En gedood. Neunkirchcn. Zaterdag viel in de mijn Reden- Tett een steenmassa neer, waardoor twee mijnwer kers werden gedood. Dc- 38-jarige Otto Jnchum uit Hoiligonwald en de 39 jarige Erwin Nauhasscr uit Wcmmetsweiler werden volkomen bedolven. Het bergingswerk was zeer moeilijk,' daar weer steen massa's losraakten en neervielen. Kerst in den loop van Zondag zijn de beide lijken gevonden. De slacht offers waren beiden gehuwd cn vader van 1, resp. 3 kinderen. POLITIEKE RELLETJES TE LYON. Vechtpartij tusschen sociaal-democraten en communisten. Parijs. Zaterdagavond is te Lyon een vergade ring van sociaal-democraten do«.»r communisten ver stoord. Kr ontstond een hevig.» vechtpartij, waarbij tien personen werden gewond. De politie ontruimde de vergaderzaal. Coureur komt tusschen de toeschouwers terecht met een snelheid van 180 K.M. Tot nu toe zes dooden. Parijs. Bij de autorc-nnen, welke Zondag door de automobielclub „Ile de Francc" tc Fontaine- bleau zijn gehouden, is de door Eric Lora bestuurde „Bugalti-auto" op 3C0 M. voor de finish door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tusschen de toeschou wers terecht gekomen. Er zijn reeds zes dooden be kend, o.w. twee soldaten. Tal van personen zijn ge wond. Lora is stervende. Zeven dooden. Nader uit Parijs: Het ongeluk te Fontainebleau heeft zeven per sonen het leven gekost. De bestuurder van den ver ongelukten wagen, Lora, is in het ziekenhuis aan de opgeloopen verwondingen overleden. Gebleken is. dat Lora een pseudoniem was voor den militairen vlieger Cocbin. Deze is 28 jaren geworden. De oorzaak. De oorzaak van het ongeluk is nog niet nauwkeu rig vastgesteld. Ken hond zou het afgezette baange- deelte hebben overgestoken. Dc toeschouwers probeer den door geschreeuw en gewuif den coureur op den hond opmerkzaam tc maken Dc bestuurder wer-l door deze signalen plotseling afgeleid, zoodat hij de macht over zijn stuur verloor. Met een snelheid van 180 K.M. kwam de auto in de menigte terecht. In geen tientallen Jaren voorgekomen. Rome. Zondagmiddag heeft te Rome een hagel storm gewoed, zooals in tientallen jaren niet is voorkomen. In verschillende deelen van de stad werden ruiten cn het glas van straatlantaarns ver nield, de boomen werden bijna volkomen van hun bladerdos broofd, terwijl de hogclsteenen nog uren lang eenige duimen dik op de straten bleven liggen. Hier en daar werd het tram- en busverkeer ge stremd. Met 20 inzittenden. Brussel. De chauffeur van een autobus met een twintigtal toeristen uit Brussel, die een bezoek hadden gebracht aan Marche les-Dames, waar wij len Koning Albert om het leven is gekomen, raakte op den terugweg het stuur kwijt, zoodat de wagen in een ravijn niet een diepte van 8 meter terecht kwam. Twee der inzittenden werden ernstig gewond, terwijl de overige 18 inzittenden minder erge kwetsuren opliepen. De handel heeft een paar maan de^ in het begin van het jaar, een vlot verloop gehad. - Later sterke achteruitgang. - Inventarisatie- cijfers klopten niet. - Over de heele linie achteruitgang. - Roode kool voor een deel onverkoop baar. - De mooiste brengt buiten gewoon lage prijzen op. Hetzelf de verschijnsel met gele kool. - Draait ook door. - Deensche witte iets minder slecht. - Geringe aan- voer van uien. - Lage prijzen - Idem bieten en aardappelen. - Lage rabarberprijzen. - Tomaten loopen iets achteruit. De beide Langendijker Groentenveilingen zullen op het eind dezer maand haar jaarlijksche Alge- meenc Vergadering houden. Als «laar het jaarver slag over 1933 zal worden behandeld, dan zal daar uit ongetwijfeld een zeer pessimistische toon klin ken. De omzetten zullen lager zijn dan ze ooit zijn geweest en veel optimistische voorspellingen voor de toekomst zullen niet kunnen worden gedaan. Mocht de handel in het begin van het jaar een paar maanden een vlot verloop hebben gehad, na dien is het weer een cn al misère geworden. Ook het verloop op andere veilingen, zooals we dit de laatste weken hebben kunnen lezen, is van dien aard, dat we helaas moeten constateeren, dat we nog midden in de crisis zitten en dat er voor den tuinbouw nog weinig hoopvols in het verschiet ligt. Het is na half Maart aan de Langendijker veilingen wel bijzonder slecht geloopen. Daar bovendien de cijfers der inventarisatie slecht klopten met de werkelijk heid, is dit ongetwijfeld nog een factor te meer geweest, die èn handel en tuinbouw heeft gedu peerd. Als men weet, hoe slecht het met de jonge groen ten gaat, dan zal het geen verwondering wekken, als het met de winterproducten niet veel beter is. Het ontbrak over de geheelc linie aan de noodige belangstelling, daar er zoo goed als geen vraag mee voor de stapelgroenten was. Er werden deze week nog ongeveer 20 spoorwa- 21 dooden. Peking. Op het Japansche gedeelte van het eiland Sachalin heeft bij den bouw van een clectri- sche centrale een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn 21 dooden geborgen. De reddingswerkzaam heden worden voortgezet. In petrolenmtanks. Stamboel. Dc reusachtige petrolenmtanks in Tsjoeboektoe, een aan den Aziatisrhen kant van den Bosporus gelegen plaats, op ongeveer 20 K.M. van Stamboel, welke toebehooren aan de Standard Oil Cy., zijn in den loop van den nacht op Zondag in brand geraakt. Ken ontzaggelijke vuurgloed slaat tegen den hemel. De brandweer dor onderneming en uit de omliggende plaatsen, stellen alles in het werk om het vuur in zijn vaart te stuiten, doch dc krach tige Noordenwind wakkert het onweerstaanbaar aan. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Ook is onbekend of menschlevens verloren zijn ge gaan. Sleepboot gekapseisd en in de diepte ver dwenen. - Acht menschen in levens gevaar. Naar uit Bremerhafen gemeld wordt, geraakte Za terdagmiddag <lo sleepboot „Mercur" in botsing, bij het afsleepcn van het stoomschip „Albert Ballin", van de Ilapag, voor den boeg van liet schip, nadat dc trossen reeds losgegooid waren en de sleepboot reeds langszij wilde gaan. Door de botsing kapseisde dc sleepboot, waarna hij onmiddellijk zonk. Vijf le den der bemanning, o.w. de kapitein, konden gered worden. Dc andere zeven matrozen en de vrouw van den kok, die zich toevallig aan boord bevond, zijn nog in het gezonken schip opgesloten. Zij geven nog teekenen van leven. Bergingsvaartuigen en duikers zijn ter plaatse, maar over het lot der opgcslotencn bestaat nog geen zekerheid. Acht personen omgekomen? Nader wordt gemeld, dat de bergingswerkzaamhe den hij de Mercur moesten worden opgegeven. Het schip is gekapseisd. De twee machinisten, twee sto kers, de kok en diens vrouw worden als verloren beschouwd. Do bergingswerkzaamheden zijn noch- thans Zondag voortgezet. Over de oorzaak van dc ramp worden nog de vol gende bijzonderheden meegedeeld: De gezonken sleepboot Mercur assisteerde de Al bert Ballin, welke uit New York kwam en door de Noordsluis naar Hamburg zou verder varen. Albert Ballin had reeds de kabels van de Mercur losge gooid, terwijl de Mercur langszij wilde aanleggen oni de loodsen aan boord te nemen. Daarbij geraakte de Mercur voor don boeg van de Albert Ballin werd geramd en zonk binnen enkele minuten. De Albert Ballin keerde direct na het ongeluk terug met eeni ge averij. Ken ruim liep vol. De Mercur Zondagavond nog niet gelicht Tot Zondagavond laat was men er nog niet in ge slaagd tengevolge van den hoogen zeegang het sleep- schip „Mercur" te lichten. Het schip ligt nog steeds onder den waterspiegel. Vanaf gistermorgen vroeg zou het bergingswerk worden voortgezet gons roode kool aan beide veilingen aangevoerd, maar een deel ervan was onverkoopbaar, zoodat ze op de belt terecht kwam. Het was een grootc zeld zaamheid als een partijtje van het allermooiste goed 2 A 3 ponds kool, f2 werd gemaakt. Veelal kon niet meer dan f 1.401.G0 worden gemaakt en sommige partijen brachten nog minder op. Ook mooie groote kool kon soms geen kooper vinden en bij afwijken de qualiteit was dit steevast het geval. Aan de Brocker veiling werd nog kool voor 75 cent ver- Kocht, zoodat de prijzen nog lager zijn dan verleden jaar, toen liet ook al slecht was. De roode kool-hou wers hebben het de laatste weken buitengewoon slecht gehad en deze week spant daarbij de kroon. De laatste weken waren voor de gele kool ook al slecht geweest, doch nu was het allertreurigst. Het was eigenlijk al heel weinig heter dan met dc roode. Er liepen ook al partijen door, zoodat deze voor den minimumprijs moesten worden afgestaan. De hoogste noteering was f2.30; dit kwam echter maar een paar keer voor. Dc mooiste kool van de soort, die het meest gezocht was, bracht veelal niet meer dan f 1.30f 1.80 op. Voor groote kool was zoo goed als geen belangstel ling, evenmin als voor afwijkende qualiteit. De voor raden van deze zijn gelukkig niet groot meer, wat wel bleek uit de aanvoeren, die aan beide veilingen in totaal 8 spoorwagens beliepen. Voor Deensche witte kool was dc vraag nog het minst slecht. Toch werd zeer sporadisch voor de aller mooiste kool van 2 a 3 pond slechts f3.60 betaald. Op het laatst der week was die prijs zelfs niet meer te be dingen en bleef de hoogste prijs 30 a 40 cent beneden de f3.l)c groote kool bracht f 1.70 tot f2.30 op. Za terdag was de markt buitengewoon slecht en draaiden nog enkele partijen «loor. De voorraden zijn ook hier van weldra geruimd en ook deze week werd slechts een 10-tal spoorwagens aangevoerd. Met de uien loopt het ook op zijn eind. De aanvoer was klein. Voor grove uien werd nog f2.50 betaald, drielingen brachten 80 cent op, voor «Ie mooiste gele uien werd gemiddeld f2.betaald. Afwijkende quali teit werd voor f 1.00— f 1.90 verkocht. Ook voor bieten is de tijd voorbij. Er werden slechte prijzen besteed, n.1 60 cent tot f 1.-40. Een partij aard appelen. Robijn, werd voor f3.verkocht. Rabarber was weer slecht in prijs, hoe goed de qualiteit van dit product ook was. De hoogst bestede prijs was f2.—; veel werd voor f 1.30—f 1.80 verkocht. Er zijn er ook voor 75 cent geveild. De tomaten brachten goede prijzen op, ofschoon de laatste veiling toch lagere prijzen werden besteed clan aanvankelijk. A-qualiteit bracht eerst f55, later f51 op. Voor B was dit respectievelijk f61 cn f50. C. bleef op f 46, doch CC daalde van f31 op f25. Dc aan voeren waren uit den aard van de zaak nog niet groot: ruim 400 K.G. Koopman overvallen en levensgevaarlijk mishandeld, - Een der daders ge grepen. Zaterdagavond heeft zich aan den Rijswijkschen' weg in Den Haag een ernstig geval van mishande ling voorgedaan. In perceel 329. welk perce»'! drie étages heeft, was de parterre in gebruik bij den 53--jarigen koopman E. B.. die zelf op de 3e étage woont. De le «''lage is bewoond door «Ie familie L., terwijl cle 2e étage te huur stond. Gisterochtend vervoegde zich hij den koopman B. een heer. die zeide met hem te komen spreken over de huur van de 2e étage Na eenige besprekingen werd overeengekomen, dat de bezoe ker tegen den avond zou terugkomen met zijn zwa ger. voor wien hij voorgaf, het huis bestemd zou zijn. Inderdaad verscheen Zaterdagavond ongeveer 6 uur twee personen bij B., van wie een per rijwiel en de ander te voet. Niet zijn drieën gingen zij daar op in de parterre om over de huur te spreken. Eenigen tijd later hoorde de familie L. van de le «stage echter gestommel en gekreun beneden. Zij ver trouwden dc zaak niet en liet de politic aan h«t Rijswijkscheplein waarschuwen. Inmiddels ging «Ie familie naar heneden en sloot de deur. welke toe gang gaf tot de parterre, af. De politie verschafte zich toegang tot de parterre, en hij onderzoek vond zij in een achtervertrek R. zwaar gewond op don grond liggen, terwijl ziel) in dezelfde kamer ook nog een der beid») mannen be vond. Deze had zich blijkbaar niet snel genoeg uit de voeten kunnen maken, waarschijnlijk is de andere aan de achterzijde over een schutting ontvlucht. Het slachtoffer is door den geneeskundigen «lienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Za terdagavond laat was zijn toestand zeer ernstig. Hom was. zooals onmiddellijk kon korden geconstateerd, met een looden pijp de schedel ingeslagen. De in hot vertrek aangetroffen persoon werd door de politie gearresteerd. Hij is «Ie 30-jarige monteur G. H. en geen onbekende van «le politie. Door het zwijgen van den gearresteerde en mede tengevolge van den hopeloozcn toestand waarin «Ie heer Blanckc zich bevindt, is het der politie nog niet kunnen blijken, of er veel geld in huis is geweest. Of het de bedoeling van «le daders is geweest, den heer Blanckc te vermoorden, is evenmin bekend. Men zou dit wel kunnen aannemen, omdat dc beide daders een looden pijp bij zich hadden. Het gebeurde heeft m deze volkrijke buurt groo:e consternatie gewekt en honderden bespraken voor het perceel het gebeurde. Vergeefsche versperring. Antwerpen. In verband niet het veelvuldige smokkelen met behulp van gepantserde auto's heb ben de douanebeambten bij de Belgische grens ver sperringen aangebracht, bestaande uit stalen platen, die voorzien zijn van ponnen en «lie onderling ver bonden zijn door kettingen. Gisternacht arriveerde in razende vaart een zwaar geblindeerde auto, geladen met gesmokkeld vee, langs de Wijk Kroonhoek te Mccrdonkwaal over den weg. De auto kwam uit Nederland. Dc douaneamb tenaren hadden bun versperring geplaatst en «ia auto reed er in volle vaart op. Door «Ion schok slin gerde de smokkelauto van links naar rechts van den weg, terwijl tevens door «Ie douaneambtenaren een regen van kogels op «tc smokkelaars gelost weril. Een der kogels ketste op de stalen platen van «Ie auto terug en trof oen douane-ambtenaar, «lie zooda nig gewond wcnl, dat hij in zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis moest worden overgebracht. In middels slaagde de pantserauto er toch nog in zich' uit zijn netelige positie te bevrijden en in de «luister- nis tc ontkomen. Tot dusverre heeft men verder geen enkel spoor van tien wagen gevonden. Driehonderd milliocn ton zand in dc lucht Zondag werd uit New-York gemeld: Een duistere zandstorm, over een lengte van 1500 mijlen en een breedte van 1000 mijlen woedt int reeds eenige dagen. Deskundigen schatten. «Int «le storm roecls thans een hoeveelheid van 300 milliocn. ton vuil heeft meegevoerd en zijn van meening. dat dit de grootste zandstorm is, die ooit is voorgekomen in Noord-Amcrika. Drie kwart van bet land is er door getroffen. Er kan nog niet bij benadering ge schat worden, hoe groot do schade is. die door «lezen storm is aangericht, doch reeds thans taxeert men, dat de tarwe-opbrengst er 20 millioen bushels tuin der door zal worden dan voor den storm geschat werd. De ziekenhuizen te New-York hadden liet buiten gewoon druk, doordat zich voortdurend groote aan tallen personen meldden, wien zand in «le oogen was gevlogen cn die in de ziekenhuizen hulp vroegen. In netten nevanqen. Men zal trachten het aan land te trekken. Rome. Bij het eiland Ischia voor Napels heb ben Italiaansche visschers oen reusachtig monster gezien, dat van tijd tot tijd opdook. De geweerscho ten, die de visschers losten, hadden geen resultaat, waarna zij versterkingen uit Napels requireerden. Twee. motorbooten der Napolitaanschc havenpolitie namen de jacht met karabijnen over, doch eveneens zonder gevolg. Daarna werden twee grootc politic- booten met machinegeweren en scherpschutters te hulp geroepen, die bet monster zoo in liet nauw dre ven. dat het. den uitgezetten netten niet meer kon ontkomen. Men hoopt thans het monster met bijzon dere toestellen aan land te kunnen trekken. Intus- schen beeft men geconstateerd, dat de visch een lengte van ongeveer 20 meter heeft. ult de OMGEVING Z IJ P E BURGERBRUG. Met ingang van heden is de heer F. Abbenes, brie venbesteller alhier, in gelijke betrekking overge plaatst naar Heiloo.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9