HET WEZEN VAN HET KIND. EEN ZEKERE TOEKOMST VOOR DE KINDEREN. Een bijdrage tot werkverschaffing. PARIJSCHE ETAGEWONINGEN. ^/AODL Door TINE BREEBAART. Wanneer het jonge meisje in het huwe lijk treedt, heeft zij begrijpelijkerwijze zeer weinig theoretische en practische kennis van kinderopvoeding en weet zij uit den aard der zaak zoo goed als niels van pae dagogie en psychologie af. Wel zijn er, vooral in de groote steden meer cursus sen, waar de behandeling van het jonge kind wordt ondenvezen en aan theoreti sche vakken aandacht wordt besteed, doch het meerendeel harer vertrouwt op goed geluk op de practijk des levens, die te hulp zal komen als de eerste baby eenmaal belet komt vragen. Alhoewel het moederlijk gevoel in vele gevallen den juisten weg zal aanduiden, vooral als het jonge vrouwtje door een verstandige moeder geleid is geworden, zien wij toch nog maar al te vaak, dat vele fouten bij de opvoeding van het jonge kind worden gemaakt. De moeder, die haar kind op de Juiste wijze wil opvoeden, moet beginnen met het nauwkeurig gade te slaan. Zij mag niet van de meening uitgaan, dat alles zal verloopen, zooals het moet en dat het van zelfsprekend op bepaalde dingen zal rea- geeren. Het kind heeft niet altijd hetzelfde ka rakter als de ouders of grootouders, maar in de meeste gevallen een menging van verschillende eigenschappen. Hoe vaak komt het zelfs niet voor, dat wij verschil lende vreemde karaktereigenschappen ont dekken, die wij absoluut niet thuis kunnen brengen en waarbij wij ons afvragen: „Hoe komt hij hieraan?" In de eerste maanden leeren wij het tem perament en het wezen van het kind reeds kennen, hetgeen naarmate het ouder wordt zich steeds meer openbaart; als gevolg hiervan moet de opvoeding dan ook reeds van de prilste jeugd af beginnen. Tot ongeveer drie-jarigen leeftijd heeft het kind de voornaamste belangstelling op zich zelf gericht en speelt gaarne alleen, terwijl hij zich van zijn omgeving weinig aantrekt Na dien tijd komt het verlangen naar gezelschap en krijgt hij tevens meer dere belangstelling. Op dezen leeftijd kan men beginnen het allerlei lichaamsbewe gingen te laten doen, waardoor het meer harmonisch ontwikkelt. De moeder moet de goede eigenschappen van haar kindje zooveel mogelijk tot ont wikkeling doen komen. Naarmate bij het kind zijn eigen wezen meer tot uiting komt, zal het zich ongedwongen voordoen, vooropgesteld natuurlijk, dat aan de min der goede kwaliteiten de noodige aandacht wordt geschonken en men deze in goede banen tracht te leiden. Het spreekt vanzelf, dat alle kinderen niet volgens een zelfde plan kunnen wor den opgevoed, maar het gaat er om, uit elk kind afzonderlijk zooveel mogelijk goeds te halen. Wil het kind zelf iets trachten te onder nemen, dan moet men hem hierin niet ver hinderen, maar zijn plan tot uitvoering la ten komen en hem niet ontmoedigen, aan gezien het ook in zijn later leven van groot belang kan zijn, dat hij tot een of ander het initiatief neemt. Het is een groote fout, wanneer een moeder, zooals men maar al te vaak hoort, tot haar kind zegt: „dat kan je toch niet". Het kind moet niet ontmoedigd, doch aan gemoedigd worden. Is het kind soms humeurig of lastig, dan zal zij niet dadelijk moeten beginnen met straffen, doch zich eerst afvragen of hier wellicht een physieke oorzaak aan ten grondslag ligt en het kind nauwlet tend gadeslaan. In de eerste plaats moet er op gelet worden of de spijsvertering in orde is, daar hierin dikwijls een groote oorzaak te vinden is van het lastig zijn der kleinen. Is het kind hangerig en knorrig, dan is dti veelal het gevolg van te weinig slaap. Om half zeven moeten de kleintjes (tot drie, vier jaar) 's avonds in bed liggen, ter wijl ook de middagrust niet vergeten mag worden. Al slapen de grootere kinderen niet, dan toch moeten zij weten, dat zij minstens één uur in hun bed moeten blij ven, desnoods met wat speelgoed. Hun li chaam komt hierdoor tot rust, hetgeen voor een goede ontwikkeling en opgewekt humeurtje zeer noodig is. Eerst als de kinderen zes jaar zijn, mo- MIDDAGBLOUSE. Een rok met blouse of jumper is een ideale dracht in huis, zoowel als voor werkende vrouwen, 't Mo del. dat wij hier geven is heel ge makkelijk te ma ken en bestaat uit een rugpand, twee voorpanden, een dubbel ge knipte kraag, die met het oog op de lengte midden achter met een naad verbonden mag worden. Het knippen zou an ders te schadelijk zijn. De mouwen zijn blouse-model en in ver'and met de ruimte wordt er een stvige tailleband te gen genaaid, die met haken en oogen sluit Patronen in de gewenschte maten te be stellen 40 cent. 63460 1934 is een echt blousejaar. Men ziet zo in velerlei modellen en zelfs de allereer ste modehuizen komen er mee uit. Wat denkt U van van bovenstaande blouses, lezeressen? Vindt U ze niet bijzon der mooi? Een voor den middag zeer ge schikte blouse (Nr. 63476) en 'n blouse, die voor jonge dames is ontworpen (Nr. 63477). Nr. 63476. Deze blouse is gemakkelijk zelf te maken, eenigszins overblousend in de taille en om de heup strak aangesloten. De halsuitsnijding is ecnige keeren door gestikt, evenals de strik, die de blouse vol tooit. Nr. 63477: Gewerkte satijnen blouse met effen kraag en manchetten. Zeer gekleed model; is bijzonder geschikt voor gezette figuren, dan echter b.v. van effen crêpe sa- tin De patronen van deze fraaie blouses kos ten slechts f 0.45. Er is gemakkelijk mede te werken. gen zij om zeven uur naar bed gaan en moeten zij hun middagrust afgewend heb ben. Prikkelbare kinderen en zij, die een slechte spijsverteering hebben, moeten eenvoudig en licht gevoed worden, zeer weinig vleesch en eieren, daarentegen veel brood, boter, groene groenten en fruit; wei nig snoepgoed, daar dit de lust tot eten bij overgevoelige kinderen ontneemt Ontdekken wij bij de kinderen minder prettige eigenschappen, die zij van ons, ouders, geërfd hebben, dan zullen wij ons bijzonder in acht moeten nemen, opdat wij het kind niet door ons slechte voorbeeld sterken. Het voorbeeld der moeder, die in de eer ste plaats opvoedster van het jonge kind is, moet steeds zoo zijn, dat zij het beste geeft wat in haar is en steeds zal zij aan zichzelve moeten werken, om op een hoo- ger plan te komen. Zij is degeen, die een sfeer aan het huisgezin moet weten te ge ven en die moet zorgen voor een harmo nisch geheel, opdat het kind niet alleen naar lichaam, doch ook naar ziel kan ge dijen. Zijn er moeilijkheden, waardoor dishar monie wel eens niet te voorkomen is, dan toch moet men trachten het kind er zoo veel mogelijk buiten te houden, daar zij in hun jeugdjaren zoo heel erg ontvanke lijk zijn voor indrukken van buiten nf. Woorden en daden van de moeder wor den veelal in het geheugen van het kind gegrift en later bemerkt men eerst welken indruk zij op hem gemaakt hebben. Het moeder zijn brengt met zich mede, niet alleen een op zijde zetten van eigen verlangens, een zich zelf vergeten, doch tevens een voortdurend zichzelf opvoeden, om in staat te zijn, het mooiste, beste en zuiverste dat in ons is, aan ons kind te geven. Voldoen wij hieraan, dan kunnen wij met een gerust hart onze hoogste plicht, de moederplicht vervullen. De uitrustingverzekering. Door HUB. VER POORTEN. In Duitschland is een nieuwe maatregel inzake de bevolkingspolitiek voorgesteld, die in breeden kring belangstelling heeft ge wekt. Het gaat om een plan voor de z.g. uitrustingsverzekering der jeugd. Op veer tienjarigen leeftijd, wanneer voor de mees te Duitsche kinderen de tijd is gekomen om uit te kijken naar een beroep, wordt 'n bepaalde som uitgekeerd, die voorloopig is vastgesteld op 100 Mark. Wanneer, zooals men hoopt, het aantal geboorten met 2 millioen per jaar toeneemt, moet in geheel Duitschland voor dit doel 174 millioen Mark per jaar worden uitgekeerd uit de algemeene' rijksmiddelen. Het is thans nog niet te zeggen, of het voorstel verwezenlijkt wordt en zoo ja, welken vorm het tenslotte verkrijgt. In zijn algemeene strekking is het echter uit stekend geschikt om een der voornaamste oorzaken van de vrijwillige geboortebeper king uit den weg te ruimen, n.1. de be zorgdheid, dat men ziin kinderen financi eel niet veilig kan stellen. De leus, dat een flink mensch altijd zijn weg wel vindt, staat juist voor de breede massa maar al te vaak alleen op papier. Ook de flinkste iongen wordt in zijn vrije beroepskeuze belemmerd, wanneer niet alleen een spe ciale vooropleiding onmogelijk is, doch bo vendien het geld ontbreekt, om hem ook maar de eenvoudigste uitrusting te ver schaffen. In dit verband is juist het veertiende jaar kritiek. De kinderjaren behooren dan tot het verleden en daarmee wordt meteen de kinderkleeding afgelegd. De jongens krijgen hun eerste lange broek op dien leeftijd en in elk gezin beginnen op dien leeftijd de grootere uitgaven voor kleeding, leermateriaal e.d. voor een kind. Er zijn als regel slechts een paar bankbiljetten van 20 Mark voor noodig, doch voor dui zenden gezinnen is zulk een bedrag onmo gelijk op te brengen. En van een dergelijk klein bedrag hangt in duizende gevallen de geheele toekomst van een kind af. Het genoemde plan heeft dus ten doel, om deze zorg van elk Duitsch ouderpaar af te nemen. Men hoopt, dat hierdoor als vanzelf het aantal geboorten zal toenemen en ook het aantal groote gezinnen, dat de laatste jaren zoo sterk is achteruitgegaan. Vele Duitsche ouders waren tot dusverre van meening, dat één kind altijd wel in 't leven kon worden gezet, zonder dat men er zich al te veel moeite voor behoefde te geven, doch dat deze kans met elk volgend kind te zeer verminderde. Van staatswege is de uitgave ten volle gerechtvaardigd. De bedoelde uitkeerin- gen eischen niet meer van de algemeene middelen, dan de uitgaven, die men zich jaarlijks moet getroosten voor ongclukki- gen en ouden van dagen. De eene uitgave is even noodzakelijk als de andere, doch terwijl de eerste productief is en het ge heele volk ten goede komt, is do tweede onproductief en slechts in het belang van de betrokkenen zelf. HOEVEEL STOF IS ER NOODIG? Deze vraag wordt ons veelal gesteld er. tot onzen spijt kunnen wij dit altijd slechts bij benadering opgeven. Het hangt geheel en al af van de breedte der stol en het zuinige knippen. Heeft men een ruit of een gebloemd pa troon, waar „klim en val" aan is, dan ver bruikt men meer stof, dan bij effen ma teriaal, waarbij de patroondeelen in el kander geschoven kunnen worden. Voor groote maten wordt zoowel in de lengte als in de breedte ook meer stof gebruikt. Voor speciale klecdingstukken bv. voor een mantel, rekent men bij een stofbreedte van 130—140 c.M. voor middelmatige figu ren twee maal de lengte vanaf de hoog ste punt van den schouder tot den onder kant plus zoom en één maal de lengte van de mouw. Smalle figuurtjes hebben voor een rok genoeg aan 1.60 M., terwijl grootere ma ten 2 M. en meer stof behoeven, indien deze ten minste 1.30 M. breed is. Aan te raden is om vooral niet te weinig stof te koopen, daar iets teveel uitstekend dienst kan doen om een japon te moderni- seeren of een eventueel gesleten gedeelte te vervangen. Het laatste geldt ook voor kinderklee ding; hierbij moet rekening gehouden worden met flinke zoomen, liefst met de hand genaaid. Een van de groote voordcelen van zelf naaien bestaat juist in het overhouden van stof, iets wat men bij confcctiejapon- nen mist. We zullen bij het koopen van stoffen met oordeel te werk gaan en liever iels meer, dan te weinig stof koopen, opdat het nuttig effect zoo groot mogelijk zij. In dit nummer zijn zeer goede afbeeldin gen opgenomen van de allernieuwste mo dellen. Gaat U eens na, welke japon U goed zal staan. Vraag non vandaag een knippatroon aan en kijkt U dan eens hier en daar of U een aardig stofje kunt vin den. U weet nu ongeveer hoeveel U noodig heeft. M ie van uit de kleinere steden in ons land in de groote, b.v. in Amsterdam en Rotterdam komt, vraagt zich veelal met verwondering af, hoe het mogelijk is, dat inenschen het in zulke „kazerne'woningen uithouden. Alles went, dus ook dit, alhoe wel we inderdaad gelooven, dat ook deze bewoners, wier eenige uttloopjo een bal- con is, vooral in de zomersche dagen snok ken naar een heerlijk beschaduwd gras veld om daar eens naar hartelust te luie ren. Onze etagewoningen zijn echter nog ver re te verkiezen hoven de Parijsche wonin gen, waar zes verdiepingen niet tot de uit zonderingen behooren. Veelal hebben deze groote kazernewonin gen eerst een binnenplaats, soms met een klein grasveldje, dan komt men aan een groote deur, waarmede men het huis met de vele woningen betreedt. Denkt U echter niet, dat U zoo maar één, twee drie, de trappen op naar boven kunt hollen. Voor al niet in de huizen der goed gesitueerden, want al spoedig komt de congierge U tege moet uit zijn of haar hokje en vraagt op den man af, welke bewoners U wenscht te bezoeken. Deze huizen dateeren veelal uit het laatst der vorige eeuw en nog vroeger en zijn zoowel wat stijl als indeeling betreft, begrijpelijker wijze weinig modern te noe men, iets wat de Parijzenaar echter niet deert, want inderdaad gaat hij in vele ge vallen weinig met zijn tijd mede. Heeft men zich dus aangemeld aan de loge van de(n) conciërge, en heeft men den naam genoemd van do familie, die men bezoeken wil, dan is de doorgang vrij en worden alle mogelijko inlichtingen om trent het liggen der woning verstrekt. Dit laatste is zeker niet overbodig, als men bedenkt, dat zich op iedere etage vele wo ningen bevinden. Voor leveranciers en personeel is een aparte trap, die rechtstreeks naar boven leidt, terwijl alle boodschappen aan de keukens worden afgeleverd, die vanaf den diensttrap te bereiken zijn. De dienstbodenvertrekken worden ook langs deze trap bereikt en zijn geheel en al gescheiden van de daaronder gelegen woningen. De woningen van de Parijze- naars hebben over het algemeen kleine kamers, die met zware meubels en por tières gemeubileerd zijn. Alles wijst op den afkeer naar het moderne, doch daarente gen een zekere gehechtheid aan het oude. een zeker conservatisme, zouden wij het willen noemen. Veel schilderijen zien wij aan de wanden, veel verguld, kristallen kronen en luchters, snuisterijen en al wat tot de ouderwetsche meubilccringcn bc hoort. Hier spreekt de traditie tot de be zoekers en de waarde, die men aan oude familiestukken hecht Veelal hebben deze kamers slechts één, lang smal vènster, dat als eenige lichtbron niet in staat is veel licht en zon naar bin nen te brengen. Eischen, die wij hier zelfs aan eenvou dige huizen stellen, wat comfort betreft, kent men in Parijs niet. Slechts in de bui tenwijken, waar men nieuwe huizen houwt druppelen deze moderne eischen langzaam door, daar de conservatieve Parijzenaar min of meer gekant is tegen alles wat mo dern is op het gebied van woningbouw en inrichting en deze nieuwere opvattingen zoo lang mogelijk van de baan tracht te schuiven. BEDJAKJE. Nr. 63461. Herstellende zieken ondervinden veel ge mak van een bedjakje, zooals onze afbeel ding er een weer geeft Het meest prac- tisch is flanel te nemen of cachc- mire, indien het althans tevens de bedoeling is, meer dere warmte aan schouders, rug en armen te geven. Het maken is slechts weinig werk, rug en bei de voorpanden worden gestikt, evenals de mouw naad, waarna de laatste in het armsgat wordt gezet. De ge heele omtrek wordt gefestonneerd, even als de onderkant van de mouwen. Men denke er aan, eerst de festons te teekenen volgen? den omtrek van het patroon en daarna genoeg stof aan te knippen om la ter zonder moeite te kunnen festonneeren. Wie niet bedreven is in tcekenen, kan strijkpatronen koopen voor festonranden. Wil men het jakje maken van zijden tricot of zijde, dan werkt een Bretonsche kant mooi af. Het jakje is tevens een aardig geschenk om aan a.s. moeders te geven, die er veel practisch nut van zullen ondervinden. Patronen in alle maten 40 cent HANDIGE GARNEERING. Siersteken op kindergoed in waschzijdo uitgevoerd, geven een aardige garneering Men kan boogjes en zig-zag-lijnen maken in den kettingsteek, terwijl boven elkan der vallende boogjes in diverse kleuren in den festonsteek gewerkt tevens een aar dig geheel vormen, evenals knoopjes of moesjes boven festonboogjes. DE CRISISVROUW EN DE GRIEP. Weet u, wat een crisisvrouw is? Vol gens een rapport, dat de Engelsche medici I.aidlaw, Andrawes en Smith hebben op gesteld voor het genootschap voor weten schappelijk onderzoek, is de crisisvrouw een typisch verschijnsel der crisistijden. De bewondering voor de overdreven slanke lijn brengt in zulke tijden juist do jonge en gezonde vrouwen tot een dieet, dat het lichaam verzwakt en vatbaar maakt voor ziekten. Het is voornamelijk deze slanke lijn, die heeft bijgedragen tot de versprei ding der gevaarlijke en verraderlijke griep Hierdoor worden deze vrouwen tot een ge vaar voor de samenleving, tot een haard van besmettelijke ziekten. Het schijnt on mogelijk, zoo voegen deze medici er aan toe, dat menschcn van gezond verstand zich kunnen onderwerpen aan leefregels, die niet eens een voldoende voeding toe laten, en dat alleen om met de overdrij vingen der mode mee te kunnen doen. Zij zijn dan ook van meening, dat de crisis- vrouw evengoed moet verdwijnen als do crisistijd. Nog iets anders is met betrekking tot do griep gebleken. Vroeger beschouwde men haar als een typische menschenziekte, waarvoor dieren onvatbaar waren. Dit is echter onjuist gebleken. Men is erin ge slaagd om griep op dieren over te brengen en deze dieren daarna immun te ma ken tegen een tweede aanval der ziekte. Hiermee is door het grieponderzoek do eerste schrede gezet op den weg van het experiment. Er zullen met dat al nog ja ren van studie noodig zijn, voodat men 'n bruikbaar middel tegen de griep bezit. In dit verband moet nog worden vermeld, dat rte griep met bepaalde tusschenpoozen ernstige epidemieën veroorzaakt. Sommi gen hebben hierin zelfs een zekere regel maat gezien en de eerstvolgende hevige griepepidemie voorspeld voor 1945. Het is tc hopen, dat men dan een goed middel er tegen bezit en dat ook de crisisvrouw, zoo wel als de crisistijd, een ding van het ver leden zal wezen. DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een fornuis kan men weer mooi glan zend maken met spirituslak, dat men vol komen moet laten opdrogen, alvorens de kachel anngernaakt wordt. Geëmailleerde gasstellen kan men het best onderhouden door ze met een zeep- sopjo af to nemen en op te wrijven met een vette doek. Stroohoeden kan men verven, nadat men ze eerst goed afgeborsteld beeft en daarna boven den stoom houdt. Bij den drogist koopt men hoedenverf of lak in de gewenschte kleur, laat het stroo drogen en vernist de verf daarna. Aangebakken emailpannen, waarin na het koken een laagje groenten, rijst of aardappelen is blijven zitten, zet men weg met een weinig water met een hand zout, laat het gedurende eenige uren staan en kookt het water daarna een minuut of tien héél zachtjes, waarna de korst gemak kelijk verwijderd kan worden. Tasschen. Men kan zich een passende handtasch bij iedere japon maken, indien men iets meer stof koopt, en een rechthoekige tasch met overslag of een aan een beugel ge maakt, hetzij deze van metaal of hoorn is. De tasch moet gemaakt worden in over eenstemming met de japon, hetzij deze een sportief dan wel een gekleed karakter draagt. Monogrammen van zilver of ander metaal, dan wel van vilt uitgesneden in- afstekende kleur staan zeer apart en mo dern. De monogrammen van vilt kunnen met een klein feston steekje worden opge werkt. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919, t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat-en het nummer op te geven? KORTE LIJFJES. Zeer practisch om onder dunne blouses te dragen zijn korte lijfjes van tulle of waschzijde, waarin men de soushras te vens bevestigt. Men behoeft de laatste al dan niet in de teere weefsels te hechten, terwijl men tevens voorkomt, dat het ge deelte der blouse, dat anders met do huid in aanraking komt, vettig wordt DUNNE WEEFSELS. Indien men dunne weefsels op de ma chine naait, trekt de naad veelal in: Mcri voorkomt dit door dunne reepjes vloeipa pier onder de naden te leggen en gelijk mede te naaien. Men verwijdert ze, nadat men een naad af heeft

Schager Courant | 1934 | | pagina 8