Rede van Hitier. Landbouw-beleid KIJKEIl is KOOPEn bij CLOECK DER REGEERING. Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. 41 dooden. DE BEDREIGING VAN GöBBELS. Duitsche D-trein ontspoord. ECHTELIJK DRAMA TE EINDHOVEN. Weer een Fransch vliegtuig verongelukt. Hoe Duitschland zijn arbeid organiseert. Herder overvallen en van zijn kudde beroofd. Donderdag 17 Mei 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9483 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. REEDS 18 LIJKEN GEBORGEN. WOORDEN VAN ROUW IN HET PARLEMENT. Het staat thans vast, dat hij de mijnramp te Pa- turages in België 41 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Gistermiddag te vijf uur waren er in het geheel reeds 18 lijken geborgen, die in de waschzaal van de mijn zijn opgebaard. Toen men de verschillende lijken aan de opper vlakte had gebracht, konden zij niet geïdentificeerd worden. I)e meeste zijn totaal verkoold. Dc koning en drie leden van de regcering hebben zich heden naar de plaats van de ramp begeven. Zij hebben een groet gebracht aan de slachtoffers van do mijnramp, wier lijken zijn opgebaard en verder een bezoek gebracht aan de zeven gewonden en hulpmaatregelen getroffen voor de gezinnen van de omgekomen arbeiders. Dc mijn, waar de ontploffing heeft plaats gehad, staat nis zoor gevaarlijk bekend. Enkele jaren go- leden nog heeft een ontploffing er een tiental slacht offers gemaakt. Aan de nabestaanden der verongelukten wordt linanciccle hulp verleend Op het tooneel van de ramp. Een der geredden heeft verteld hoe do ramp zich heeft toegedragen, maar zijn verhaal was zoo ver ward, dat men er geen duidelijk beeld uit kon recon- struooren. Ken andere geredde, die zelf deerlijke brandwonden over het geheele lichaam had opge- loopcn, vond op zijn panische vlucht naar den uit gang een kameraad, die met gebroken boenen op de rails van het mijnspoortje lag. De man smeekte hem niet achter te laten en met bovonmonseholijke in spanning is de andere erin geslaagd hem mee te sleuren naar de lift en hem op deze wijze van een wissen dood te redden. De groote waschzaal van de mijn is als lijken huis ingericht en slechts twee lijken liggen reeds in kisten, die in allerijl uit het dorp zijn aangevoerd De vijf anderen heeft men maar zoo lang neerge legd en met lakens en dekens toegedekt. Aan do la kens zijn papiertjes vastgespeld, waarop de namen Her ongelukikgen staan, of anders bijzondere kon- teekenen zijn aangegeven, die tot identificatie zon den kunnen leiden. Op een dezer paplerjtes staat als oenig herkenningsteken vermeld: „Draagt een breukband". Aan den ingang van de miin spelen zich hartbre kende toonoolen af. die onafscheidelijk met iedere mijnramp gepaard gaan. Vrouwen met roodgehuilde oogen. kinderen, die nog niet ten volle den omvang van het gebeurde beseffen, maar. aangestoken door het gejammer der vrouwen en aanvoelend dat. het noodlot zijn wreede grijpklauwen naar hen heeft uitgestrekt, zich angstig tngrm moeder aandrukkend telkens weer vragend of vader nu nog niet terug komt: kameraden van do verongelukten, die met somhoro gezichten voor zich uit staren, vloekend op de eindeloos durende onzekerheid of stil piekeren omdat Immers hetzelfde lot ook hun morgen kan treffen. Vijf mannen van de reddingsploeg komen naar hoven: het gelaat en do handen roetzwart, de gasmaskers voor. Langzaam, met loome. vermoei de schreden stapnen zij voort. Zij hebben den gohee- lon nacht gewerkt om te trachten hun opgesloten kameraden te bereiken. Moeizaam hebben zij steen voor steen weggeruimd, het steeds weer neerploffend puin verwijderd, den lagen gang met balken en planken gestut om nieuwe instortingen te verhin deren Maar ondanks alle zwoegen hebben zij sedert middernacht niet meer dan vier dooden gevonden. Fr viel ook nauwelijks verder te komen, ook al om dat. d° gangen nog vol mijngas hangen en de uiter ste voorzichtigheid derhalve geboden is. Het reddingswerk. Nader wordt gemeld, dat gisteravond de atmos feer in de mijn eenigszins gezuiverd was en veel minder mijngas bevatte dan in den loop van den dag. De mijningenieurs hebben besloten de noodlot tige gaanderij op 821 meter diepte van een andere, eveneens brandende gaanderij, gelegen op 783 meter, te scheiden door middel van een muur. Omstreeks 10 uur 's avonds zijn nog enkele lijken gevonden. Onder dc dooden bevinden zich niet minder dan (1 paar broeders. Drie mijnwerkers, die Zondag aan Felle aanval op Joodsche kunstenaars. Berlijn, 16 Mei (V.D.). In de publicaties van den Strijdhond voor Duitsche cultuur en van het Reichs- verband „Deutsche Buehne" wordt gerefereerd aan de pas m jos van de redevoering van Rijkminister Dr. Goebbels, welke betrekking hadden op de Jood sche kwestie. De minister had o.a. gezegd, dat de Joden deze woorden als laatste waarschuwing moesten be schouwen. In verband hiermede wijzen de genoem de instituten er op, dat „een noodzakelijk woord op een noodzakelijk oogenblik van toonaangevende zij de is gesproken. Wij wenschen niet alleen ver schoond te blijven van de Joden als tooneelspelers en zangers, doch ook als schrijvers en componis ten. Ook als textdichters in muzikale tooneelstuk- ken wenschen wij van de Joden verschoond te blij ven, evenzoo als regisseurs of tooneeldecorateurs. Evenmin wenschen wij op het Duitsche tooneel al die lieden, die nu nog met Joodsche kringen be vriend of min of meer getrouwd zijn, al zijn het nog zulke groote „Könner". De kernpositie van het Jo dendom in de Duitsche cultuur vormen thans nog de Joodsche tooneel-uitgcvers, die zij helaas hebben vergeten te ontdoen van hun machtspositie." het zangersfeest te Parijs deelnamen, zijn eveneens omgekomen. De meeste lijken zijn verschrikkelijk verbrand, en in sommige gevallen zoo goed als ge heel verkoold. Een der lijken brandde nog toen de redders het bereikten. Men moest het met water bespuiten om het vuur te dooven. Waarschijnlijk zullen de laatste lijken, ten getale van 23 of 21 niet voor Vrijdag kunnen worden bereikt. Koning Lcopold en Koningin Astrid hebben 30.000 frank geschonken aan de gezinnen der slachtoffers van deze ramp. Koningin Elisabeth schonk 20.000 fr. Rouwhuldo in het Parlement. In de Kamer heeft president Poncelet Woensdag middag hulde gebracht aan de slachtoffers van dezo vreesclijke mijnramp. De minister van justitie, Jan- son, sloot zich aan bij dc parlementaire rouwhulde cn gaf aan de Kamer de stellige verzekering, dat dc regcering dc weduwen en weezen van do omgeko men mijnwerkers financieel zal helpen. In den Senaat heeft de voorzitter eveneens een roerende hulde gebracht aan de nagedachtenis van do slachtoffers der mijnramp Minister-President graaf Do Broquevillo betuigde zijn instemming met deze woorden. Incident in do Kamer. In de Kamer kwam het tot een kort incident, toen de communistische afgevaardigde Jacgmotte ver klaarde, dat de mijnwerkers te Paturage het slacht offer zijn geworden van de wraakzucht der patroons De voorzitter van de Kamer, do heer Poncelet, ont nam hem daarop het woord. Loonsverlaging uitgesteld. Brussel. Tengevolge van do mijnramp heeft de Federatie van Mijneigenaren besloten de loonsver laging, die op 20 Mei zou ingaan, tot 3 Juni op te schorten. Vrouw door haar man levensgevaarlijk met een scheermes gewond. De dader gearresteerd. Gisteravond te half zeven heeft de 30-jarige stra tenmaker J. J. Sch., wonende Voltastraat te Eindho ven, zijn vrouw met een scheermes zoodanig gesne den, dat zij levensgevaarlijk gewond naar het zieken huis moest worden overgebracht. Reeds geruimen tijd bestond er tusschen man en vrouw een vijandige verhouding, omdat Sch. zijn vrouw van echtbreuk verdacht met een vriend des huizes. Ook gisterenavond vielen hierover in de huis kamer weer woorden, toen Sch. plotseling het scheer mes, dat hij al ecnigc dagen bij zich droeg, uit zijn zak trok en zijn vrouw in den hals sneed. Vervolgens bracht hij haar nog ernstige snij wonden toe over bei de handen. Toevallig kwamen op dat moment een paar agenten voorbij, die den aanslag vanaf de straat zagen en on middellijk naar binnen gingen. Toen de agenten de kamerdeur openduwden hield Sch. zijn vrouw neg vast en riep de agenten toe: „ik heb het gedaan." Hierop is dc man gearresteerd en per celwagen naar het politiebureau vervoerd, waar hij zijn beken tenis aanvulde met dc verklaring, dat hij niet de bedoeling had gehad zijn vrouw te dooden. Wat wèl zijn bedoeling geweest was kon hij niet zeggen. Het scheermes werd in beslag genomen. De vrouw, die hevig bloedde, werd door den ontbo den geneesheer, dr. Verhagen, verbonden en per zie kenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Vier dooden en verscheidene gewonden. Gister is bij Langwedel in de nabijheid van Verden een D-trein ontspoord. Dc machine cn de voorste wa gen vielen om. Er zijn drie personen gedood, o.w. de machinist en stoker, en negen passagiers gewond, van wie vier zwaar. Alle wagons zijn totaal uitgebrand. Er waren niet veel passagiers, anders zou dc ramp nog ernstiger zijn geweest. VERDEN'. Onmiddellijk na het bekend worden van het spoorwegongeluk bij Langwedel, werden ge neeskundige hulp cn brandweer gealarmeerd, die met alle beschikbare voertuigen naar de plaats des onheils snelden. Manschappen van dc rijdende afdeeling van hot Verdenschc artillerie-regiment belastten zich met de afzetting van het omliggende terrein. In de nabijheid werden verband plaatsen ingericht. Ongeveer twintig lichtgewonden werden in boeren huizen ondergebracht. Verscheidene passagiers waren onmiddellijk na liet ongeluk begonnen met het blusschen van den brand in de restauratiewagen, doch het vuur greep buiten gewoon snel om zich heen en maakte liet reddings werk zeer moeilijk. Dit verklaart het feit. dat de ma chinist en de stoker, die niet onmiddellijk konden geborgen worden, nog steeds vermist zijn, zoodat het vermoeden voor dc hand ligt dat beiden zijn omge komen. De gewonden zijn inmiddels snel naar het zieken huis te Verden overgebracht. Op zee gedaald. Men gelooft dat de be manning ongedeerd is. Bij de manoeuvres van de Fransche marine en de luchtmacht, welke thans in het Kanaal worden gehou den, is opnieuw een vliegtuigongeluk gebeurd. Een marinevliegtuig, dat Woensdag door gebrek aan benzine in het Kanaal moest dalen, meldde draad loos zijn gevaarlijke positie, doch antwoordde niet meer op draadloos ingewonnen informaties. Het marinecommandement van Cherbourg heeft e.cnlge sleepbooten en aviso's ter assistentie uitgezon den. Volgens zekere geruchten zou het vliegtuig zijn afgedreven en gezien zijn ter hoogte van Calvados. Men gelooft dat de bemanning ongedeerd is. HET IN ZEE BEDOLVEN GOUD. Russisch galjoen, in 1721 gezonken, wordt gelicht. Helsingfors. De Zweedsche graaf Alarik Wachmeister heeft evrklaard, in het bezit te zijn van een oud scheepslogboek, waarin de juiste plaats is vermeld, waar in 1721 een Russisch galjoen aan do Finsche kust is gezonken. Het. schip had 14 vaten goud aan boord. Graaf Wachmeister heeft zich thans de hulp van een Finsche bergingsmaatschap pij verzekerd, om het schip te lichten. De maat schappij zal een derde van den gevonden schat als loon ontvangen. „CAPACITEITEN MOETEN DEN DOORSLAG GEVEN." BERLIJN. Hitier heeft op het Tweede werkcon gres van het Duitsche Arbeidsfront een redevoering gehouden, waaraan wij het volgende ontlecnen: Wij zouden niet in enkele maanden dc vakvereenigingen hebben kunnen terzijde stellen, wanneer het gelooi der leden aan do juistheid van de eigen idee nog zou hebben bestaan. Indertijd stonden wij voor een moeilijko beslissing, er waren menschen die meen den, dat wij onder geen omstandigheden deze or ganisaties mochten aantasten. Ik was van het te gendeel overtuigd en de werkelijke leiders der par tij met mij. Wij hebben met een slag feiten gescha pen en dc ontwikkeling heeft ons bevestigd, dat het overwegende deel der Duitsche arbeiders innerlijk niet meer aan het Marxisme hechtte. Vervolgens betoogde Hitier de noodzakelijkheid om uit te gaan van het feit van de ongelijkheid van aanleg en bekwaamheid, die op haar beurt mee brengt, dat ook de prestaties niet gelijk kunnen zijn. Vanzelf komt men zoodoende uit de zeer primitieve vlakte van dc communistische opvattingen tot een hooger niveau, dat door het feit van het particuliere eigendom gekenmerkt wordt. Het communisme is geen laatste idealen vorm van menschelijkesamenle ving, maar 't primitiefste uitgangspunt. De gorotste gelijkvormigheid ziet men slechts bij de allerprimi- tiefste wezens. Hoe hooger de mensch stijgt, hoe grooter de tegenstellingen zijn. Vandaar dat de pres tatic in een onverbrekelijk verband staat met den staat van den schepper. Slechts de schepper kan zijn schepping beheeren. Daarmee is de basis van het particuliere eigendom gegeven. Weliswaar moet vanwege de gevaren, die hierin liggen, een modificatie intreden, waardoor boven dit z.g. vrije spel der krachten het beginsel van het ge meenschappelijke nut komt. te staan. Aan den eenen kant moet aan het vrije spel der krachten een zoo groot mogelijke ruimte gegeven worden, anderzijds echter moet het binnen de lijst van de menschelijke doelgemcenscliap blijven, die als volk en volksgemeenschap wordt aangeduid. In het vervolg van zijn rede, zeide Hitier, dat Sovjet-Rusland hem voorkwam als een man, die door het moeras aan den arm der kapitalistische staten gaat. Het neemt de arbeidskrachten, ingenieurs en ma chines, betrekt alles van kapitalistische staten, wan delt er naast en spreekt van Marxistisch communis me. Men moet zich op eigen beencn plaatsen dat zou bij een land als Rusland zeer wel mogelijk zijn en zeggen: Schep je nu je paradijs. Dan zou men resultaten zien. Nu loven zij als communisten slechts door de niet-comunistische instellingen van deze wereld. Een wereldbeschouing moet evenwel geheel op eigen voeten kunnen staan. De communistische kan dat dat niet. De feiten zijn, aldus Hitier, niet te betwisten. Millioenen menschen zijn van honger gestorven in een land dat op acht menschen in de stad 62 boeren telt. Zulke toestanden zouden in Duitschland leiden tot de vernietiging van het ge heele volk. Wat Duitschland betreft, dit streeft naar een orga nisatievorm, waarbij de capaciteiten van het volk zooveel mogelijk tot haar recht komen. De leider van een onderneming moet van nature er voor bestemd zijn en dat wordt bewezen door zijn eigen prestatie en bekwaamheid. Niemand mag van tevoren voor een bepaald ambt bestemd zijn; hij moet zijn capaciteiten bewijzen. Wanneer we dit principe huldigen, dan moet dit al len ten goede komen. Maar wanneer wij de geheele kracht van het volk gebruiken voor een werkelijk vruchtbaar productieproces, waaraan ieder deelneemt, niet slechts als gever, maar ook als ontvanger, dan is het ontketenen van een staking even waanzinnig als het verstrekken van werkloozensteun zonder te genprestatie. Slechts op die wijze kan men dit probleem oplos sen. Ten slotte zal slechts de geheele kracht van een natie het bedrijfsleven beschermen en verdedi gen. Datgene, wat wij als doel zien, is evenwel niet van vandaag, op morgen te bereiken, doch daartoe behoort vooral geduld en tijd. Daarom zou ik het groote Duitsche arbeidsfront willen toewenschcn, dat zijn leiding en al hun leden nimmer het geloof zullen verliezen, kome, wat wil. Wie geloof in het hart heeft, heeft do grootste kracht ter wereld, die bestaat En wij kunnen dit geloof hebben met het oog op ons Duitsche volk en in het bizonder op den Duitschen arbeider. Wij allen, die eens den oorlog hebben leeren ken nen, weten, dat het doel van een politiek nimmer kan zijn, oorlogen te voeren. Ons doel zal steeds zijn het volk in zijn levenshouding gelukkig te maken. Daarom kennen wij geen andere politiek dan die van den vrcedzamen opbouw. Doch ook daarom kunnen wij ons volk nimmer als slaven laten vernederen, door ons zal de vrede nimmer worden gebroken doch het nieuwe Duitschland zal zich ook nimmer on- ierwerpen, nimmer zijn rechten prijsgeven, nimmer iets van zijn grond opofferen. Het zal zijn bestaans rechten op deze wereld verdedigen en er tot het uiterste voor op dc bres staan. Wij zullen nimmer den vrede breken, doch niemand moet gelooven ons in vrede zonder tegenstand te kunnen onderwerpen. VANDAAG HET ANTWOORD VAN MINISTER COLIJN. Gister is in de Tweede Kamer het debat over het landbouw-beleid der regeering voortgezet en na af loop der zitting hadden 23 afgevaardigden hun agra rische welsprekendheid kunnen „botvieren". Doch al naarmate de middag vorderde, daalde do toch al geringe belangstelling en dc laatste sprekers hebben uit den aard der zaak weinig nieuws of in teressants meer ter tafel kunnen brengen. Over de positie van den landarbeider sprak de heer Albarda (s.d.a.p.) Naar zijn meening ontbreken de waarborgen, dat van den steun een deel aan de arbeiders ten goede komt. Er komen zelfs loonen van 18 en 19 cent per uur in den landbouw voor en er is in sommige gevallen alweer sprake van verla ging tot 16 cent. In vele gevallen wordt ieder overleg met de landarbeidersbonden over het loon geweigerd Reeds meermalen is op krachtig ingrijpen van de regeering aangedrongen. Er is op papier een regeling getroffen een maand geleden verscheen, een K. B. doch van een begin van uitwerking is nog niets gebleken en dc loonsverlagingen gaan nog steeds voort. De voorwaarden, die minister Verschuur blijkens de Memorie van Antwoord had willen stellen, lijken den heer Albarda niet voldoende. Gaarne zou hij willen weten of de werkgevers zullen worden ge dwongen en hoe en wanneer aan de voornemens uitvoering zal worden gegeven. Eveneens werden de belangen van de landarbei ders bepleit door den heer Amelink (a.r.). die het vcrleenen van steun aan de landbouwers afhanke lijk gesteld wilde zien van het sluiten van collec tieve contracten of het aanvaarden van arbitrage. Ook hij vroeg margarine tegen lagen prijs voor do werkloozen. D hoogte der pachtprijzen is te berde gebracht door de hceren Van Houten (christ.-dem.) en Wijn koop (comm.) Door den landbouwsteun zei do chr.-dem. afgevaardigde zouden de grondeigenaren ertoe overgaan de pacht te verhoogen. Hij dringt kortweg aan op Regeeringsoptreden tegen landeige naren en hypotheekgevers. Dat hij hypothecair cre- diet door middel van hypotheekbanken, met name vele kleine luvden betrokken zijn. werd niet ver meld. Ook de waterschapslasten dienen verlaagd to worden. De heer Wijnkoop had ten slotte een drietal mo ties, waarin verlaging van rente en aflossing van de landarbeidersplaatsjes tot de helft, verstrekking van kunstmest, een verbod om achterstallige rento en aflossing te verhalen op de werkverschaffings- loonen en een verbod van executie worden ge vraagd. De heer Groen (r.k.) wees er op, dat de tuin bouw met zes milliocn onvoldoende gesteund was. Vooral bij dezen bedrijfstak moet export bevorderd worden. Dc beurt was nu aan minister Colijn, doch de mi nister beloofde, de Kamer een samenvatting, welke hij gisteravond zou klaarmaken en die hij vandaag zou uitspreken. MELAATSCHHEID TE BELGRADO. Vlektyphus eischt honderden dooden. In Belgrado zijn kort geleden vier gevallen van melaatschheid, geconstateerd. De kranten mogen niets hierover publiceeren, zoodat de stad vol on controleerbare geruchten is, aldus Reuter. In het Bosnische Sandjak woedt een epidemie van vlektyphus, welke reeds honderden dooden heeft ge- eischt. In een aantal dorpen zijn in elk huis drio of vier ziektegevallen. Door toedoen van den herdershond de da ders opgespoord. Reuter seint uit Belgrado: Door toedoen van een herdershond zijn te Subititza, in Joego Slavië drio dieven van een kudde schapen gearresteerd. De bandieten hadden den herder bewusteloos gesla gen en de kudde weggedreven. De hond ging naar het dorp en trachtte de aandacht van den veldwachter te trekken, doch deze joeg hem weg. De hond ging toen den hoed van zijn baas halen, welke met bloed was bevlekt, en legde deze voor den veldwachter neer. Deze begreep nu, dat er iets gebeurd was en ging met den hond mee. Hij kwam nog tijdig bij den her der aan, zoodat diens leven gered is. Vervolgens leidde de hond de politie naar de plaats, waar de dieven zich met den buit verborgen hadden. VLIEGTUIGBOTSING IN ENGELAND. Londen. Zes een-persoonsvliegtuigen van de Royal Air Force, behoorende tot het Norlhumber- iand-eskader, maakten gister in gesloten formatie oefeningen. Twee toestellen zijn tegen elkander ge botst en te pletter geslagen. De beide piloten spron gen uit de toestellen cn landden behouden per pa rachute. ACHTTIEN POOLSCHE MIJNWERKERS AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Eerst heden wordt hekend, dat Dinsdagavond in do Hi 11 ebrand-mijn te Antonienhtttte in Polen ten gevolge van een mijngas-ontploffing een groot ge deelte van een mijnschacht instortte, waardoor acht tien mijnwerkers van de buitenwereld werden afge sloten. Na twee uur ingespannen werken slaagde een reddingsbrigade er echter in, de ingesloten kamera den te bereiken en ongedeerd uit hun hachelijke po sitie te redden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1