Ring van Boerenleenbanken Naar een wereld Pinksterzegen. ZONDER OORLOG. HET KAPITAAL IN DE DOODE HAND De verongelukte Duitsche ballonvaarders Auto te water. Wethoudster veroordeeld. Bomaanslag in het Festspielhaus te Salzburg. Vredesdemonstratie voor vrouwen in Den Haag. Chineesch stoomschip vergaan. DILUNGER WEER IN ACTIE? De handgranaat Unter den Linden. Schipper over boord geslagen en verdronken. Het spoorwegongeluk bij Pforzheim. Leeuwen ontvlucht. Eenige wijzlninncn in het ontwerp-Oud. Aantal vrij stellingen uitgebreid. Verschenen in het *verslne van de vaste commis sie voor belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp betreffende Heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. werd gesteld. Hiemit blijkt, dat het schriftelijk en mondeling overleg den heer Oud aanleiding heeft gogerven. en- hele wij zingingen aan te brengen. Deze zijn echter niet van ingrijpenden aard en tasten de grondslagen van het ontwerp niet aan. Wel is het aantal vrij stellingen niet onbelangrijk uitgebreid. Zoo wordt in het gewijzigde ontwerp vrijstelling verleend aan werkloozenkassen, en aan bewaar scholen. die niet het maken van winst beoogen. Ook wordt buiten twijfel gesteld, dat vereenigingen. opgericht door meer dan één lichaam, buiten de belasting zullen vallen. Daarentegen zullen vereeni gingen. wier kapitaal geheel of ten deele in aan- deelen is verdeeld, beschouwd worden als instellin gen van de doode hand. behoudens de in het ont werp genoemde vrijstellingen. Voorts heeft de minister thans bepaald, dat de wet gedurende vijf jaar zal gelden. Coöperaties. De coöperatieve vereenigingen zullen tenzij zij zooveel op naamlooze vennootschappen gelijken, dat zij bij vergrooting van het geplaatste of gestorte ka pitaal het z.g. kapitaalsrecht verschuldigd zijn on der de nieuwe belasting vallen. Intussehen zal het bedrag der inleggelden worden afgetrokken. De categorie der vrijgestelde lichamen wordt daarentegen uitgebreid tot de bedrijfsverenigingen volgens de land- en tuinbouw-ongevallenwet en de ziektewet, vereenigingen bedoeld in de zee-ongeval lenwet, risicovereenigingen krachtens de ongevallen wet en de werkloozenkassen, gegrond op het werk loosheidsbesluit 1917. Echter zal het vermogen der vakverenigingen niet worden vrijgesteld. Het deskundig onderzoek. Dc deskundigen hebben den verongelukten bnilon Sigfeld Bartsch thans ter plaatse onderzocht. Profes sor Kohl-Förster, die hot onderzoek van Duitsche zij de geleid heeft, zeide, dat uit Masoch's aanteeken- boek nog gebleken is, dat de ballon op 13 Mei te 9 uur 45 een hoogte van 10.000 NL bereikt heeft. Op dat oogenblik schijnt de zuurstof-voorziening te heb ben gehaperd en de beide inzittenden hebben het ne- wustzijn verloren. Schrenck was bij do daling uit den gondel gevallen. Het is pas later bekend geworden, dat het zoeken naar het lijk van dr. Schenck geruimen tijd in beslag heeft genomen. Militairen, grenswarhttroepen en boe ren hebben den heelen omtrek van Sebesj aan de Ruesisch-Litausche grens afgezocht. De ballon blijkt verscheiden kilometers vlak over den grond door den wind voortgesleurd te zijn. In het gehucht Metisjsji heeft het gevaarte het dak van een onbewoond huis afgerukt en een aantal telegraafpalen omvergewor pen. Daarna is de ballon over het Olbitn-meer gedre ven, waarbij dr. Schrenck uit den gondel gevallen is. Men heeft het lijk later in het meer gevonden, liet dreef tengevolge van de zware laarzen in staande hou ding rond. De lijken der belde slachtoffers. Gisteravond zijn de stoffelijke resten van de beide ballonvaarders per trein uit Moskou naar Duitsch- Jand gezonden. Bij de lijkschouwing is komen vast te staan, dat geen lichamelijk letsel is toegebracht, dat den dood tengevolge zou kunnen hebben gehad. Vaststaat, dat de dood is ingetreden ten gevolge van gebrek aan zuurstof. Onderzoek der stratosfeer. Russische sonde stijgt ruim 18.000 meter. Uit Wladiwostock meldt Reuter: De bemanning van het stoomschip „Stalingrad". dat zich nabij de Behringzee bevindt, beeft een z.g. radio- sonde, een automatischen stratosfocrballon, opgelaten, die een hoogte bereikte van 18.100 in. Uit de automatische instrumenten bleek, dat de tem peratuur op de aarde 3.8 gr. boven en op 9400 m. hoogte 39 gr. beneden nul bedroeg. De bestunrdor redt zich zelf. Gisteravond elf uur reed de heer K. E. T. met zijn auto van Schiedam langs de Schiedamsche Schie, toen hij bij de machinefabriek van de firma van Son den voor hem rijdenden autobus van Schiedam naar Over- schie wilde passeeren. Bij het te veel naar links uit halen, botste hij tegen den daar staanden telefoon paal, waardoor de bestuurder het stuur kwijt raakte en links met groote snelheid in de Schie reed. Hij had het geluk in niet te diep vaarwater te komen, waar door het mogelijk was het portier te openen, zoodat hij met een nat. pak is vrij gekomen. Dc politie heeft in deze zaak procesverbaal opgemaakt tegen T. Bij de botsing zijn verscheidene telefoondraden af geknapt. RECHTBANK f 25 wegens valschheld in geschrifte. De ongeregeldheden te Zuid- en Noord-Scher mer. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde gister het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarbij do wethoudster van Zuid- en Noord-Schermer, mevr. M. S. is veroordeeld tot f 25 boete, gubs. 25 dagen hech tenis, wegens valschheid in geschrifte. De wethoudster had valschelijk mandaten opge- amnakt tot uitbetaling van gelden aan werkloozen. Het geld werd uitbetaald aan personen, die bij een aannemer in dienst waren. Zij gaven het geld weer aan den aannemer, die een provincialen weg aan legde. Een aantal werkloozen was daarbij tewerk gesteld. De verdachte had dus, ten einde de door de regeering verboden toeslag toch te kunnen uitbeta len. zoogenaamd aan de te werk gestelden „werk- loozengeld" uitgekeerd, hoewel zij in dienst waren bij den aannemer. Het geld kwam bij den aannemer terecht, hoewel de regeering het geven van toeslag aan particulieren verbood. De Officier van Justitie te Alkmnnr bad drie maanden gevangenisstraf geëischt De procureur- generaal requireerde bevestiging van het vonnis. Groots materieels schade aangericht. Weenen. Gisteravond te ongeveer 6 uur is in de voorzaal van het Festspielhaus te Salzburg een dy- namietbom ontploft, die in een in het midden van de hal staande fontein was verborgen. Verscheidene marmeren zuilen, kostbare mezaiekvensters en alle ruiten van het gebouw en de tegenoverliggende ge bouwen werden vernield. Op het moment van de ontploffing werkten nog verscheidene personen op het kantoor, die allen min of meer ernstige ver wondingen opliepen. De aangerichte materieele schade is zeer groot. De bom vanuit een auto geworpen. Nader pit Weenen: Het bericht van den bomaanslag verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad. De eerste le zing van dc wijze, waarop de aanslag geschiedde blijkt niet juist te zijn geweest. De bom was n.1. niet verborgen in de groote fontein in het midden van do bal. Do juiste toedracht was. dat gisteravond tegen fi uur een groote limousine voor het theatergebouw verscheen. Tweo mannen sprongen uit den wagen, snelden het gebouw in en wierpen do bom midden in de hall. De uitwerking van do otnploffing was zeer hevig. Groote stukken marmer splinterden van de marmeren zuilen af. De mozaiekvensters aan den straatkant en aan den kant van do theaterzaal werden vernield, even als alle ruiten van het gebouw en van de huizen in de naaste omgeving. De bom was waarschijnlijk voorzien van een korte tijdontsteking, want zij ont plofte eenige minuten nadat zij was geworpen. Do heide dnders hadden inmiddels kans gezien weer in hun auto te springen en er met groote snelheid van door te gaan. De kwetsuren der gewonden zijn niet van emsti- gen aard en voornamelijk veroorzaakt door glas splinters. Het zenuwgesteld van eenige gewonden is echter door de schrik ernstig geschokt. De politie heeft nog geen enkele mededeeling go- daan van de eerste resultaten van hot onmiddellijk ingestelde onderzoek. Van dc daders ontbreekt elk spoor. DE MOEILIJKE TAAK t DER VROUW. In het algemeen is de taak der vrouw reeds uiteraard zeer zwaar. De moeilijkheden aan haar sekse eigen: vorming, perioden, zwangerschap, op voeding der kinderen, haar huiselijke werkzaamhe den, kceren der jaren, enz., zijn oorzaak, dat menige vrouw vóór haar tijd zich oud voelt. Geen wonder dan ook, dat zooveel vrouwen lijden aan rugpijn, hoofdpijn, slapeloosheid, slechte bloedsomloop, dui zeligheid. rheumatische pijnen enz. Haar organen raakten te vroeg verzwakt en zij gunde zich geen tijd om in te grijpen, toen zich de eerste verschijnselen daarvan vertoonden. Menige vrouw denkt bovendien dat zulke kenteekenen niets anders dan natuurlijk 'zijn, niets is minder waar. Gij kunt uw gezondheid herkrijgen, wanneer gij gebruik maakt van het daartoe speciaal vervaardig de middel: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze voe ren de onzuiverheden af. welke zich in uw gestel hebben opgehoopt door trage werking der organen, die het bloed rein. zuiver en gezond houden, en wek ken deze organen op tot gezonde werking. Begin nog heden met het gebruik en gij zult ondervinden welk een ommekeer zij ook bij u zullen teweeg brengen. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten f 1.f 1.75, en f3.— p. doos. omzetbelasting in begrepen. Let vooral op den juisten naam. In al zijn eenvoud was de stille betooging een demonstratie van indrukwek kende ernst. Gistermiddag is ter gelegenheid van den Volken bondsdag te Den Haag een Stille Rondgang van vrouwen gehouden, als demonstratie voor de vrede. Het was de eerste keer in ons land, dat vrouwen sldus van haar Vredeliesvende gezindheid getuigden Velen hebben aan den rondgang deelgenomen, een zeer groot aantal vrouwen uit Den Haag, maar even zeer talrijke groepen van elders, die waren gekomen om getuigenis af te leggen van haar sterk verlangen naar een wereld zonder oorlog. Tegen half 3 stelde do stoet zich op aan het Malie veld. Er waren eenige duizenden deelneemsters aan wezig. Toen een groot doek geheschen werd. waarop het woord „Vrede", heerschte er groote stilte. Eenigen tijd daarna zette de stoet zich in beweging. In kal- men pas wandelde men langs de .Tosef Israelslaan. het Rosarium, de Oosterduinlaan, de Carel van By- landtlaan. de Laan Copes van Cattenburch en van daar met een omweg door de Boschjes naar de Ba taaf, In den stoet werden verschillende doeken met opschriften meegevoerd, zooals „Gij zult niet dooden" „Nooit meer oorlog", en het woord van Hugo do Groot: „Waar de wegen der gerechtigheid eindigen, begint de oorlog." Adres aan de regeering. Langs den geheelen weg was er groote belangstel ling. Bij de Timorstraat scheidde zich een deputatie van vijf en twintig vrouwen, onder aanvoering van mcj. H. H. Piepers af cn begaf zich nnar het Vredes paleis om den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Sir C.oril Ilurst. uit naam van het romité van den rondgang éen manifest, on derteekend door de dames E. J. Miolée-Riem Vis, M. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 766 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. behoudens kans op rcgei; Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen Moderne Ontwikkel- en Afdrukinrichting. Vraagt onze DIJO-film, 50 ct., 8 opnamen. Eén-en-veertig opvarenden verdronken. Peking: Nabij Tsjifoe is het Chineesche stoom schip „Sanfin" in een storm geraakt en vergaan. De geheele bemanning, bestaande uit 41 koppen, is ver dronken. Spaarbank in Michlgan voor 30.000 dol lar beroofd. Naar Reuter uit Flint in Michigan meldt, hebben drie roovers, van wie er een op Dillinger moet heb ben geleken, aldaar een inval gedaan in een spaar bank, waar zij met machine-revolvers de klanten en het personeel in bedwang hielden en er met een 30.000 dollar vandoor zijn gegaan. Een nader bericht meldt, dat even voor den inval een gepantserde auto 100.000 dollar naar de spaar bank had gebracht, welke echter dadelijk in de kluis in veiligheid gebracht waren. Een ooggetuige van de gebeurtenis heeft verteld, dat hij in de huurt van de bank een auto heeft ge zien met vijf mannen en een vrouw, die allen ge wapend waren met machinepistolen. Een tweede auto met een man en een vrouw, die met kartet- pistolen gewapend waren had in de straat op en neer gereden. Een der klanten van do bank ver klaarde zeer stellig, dat een der roovers Dillinger is geweest. Tien laar tuchthuisstraf geëischt. Schulze bekent opnieuw. Berlijn. In het proces in verband met den hand granaat-aanslag Unter den Linden heeft de Officier van het bijzondere gerechtshof te Berlijn aan het eindo van zijn requisitoir tegen den beklaagde een straf geëischt van tien jaren tuchthuisstraf. In den aanvang van de zitting van heden word sensatie verwekt door het feit, dat Schulze, die in den loop van het proces hardnekkig ontkend had de handgranaat geworpen te hebben, nadat hij op den eersten dag een ondubbelzinnige bekentenis had af gelegd, verklaarde de dader te zijn geweest van der Colk-Smidt en K. A. van Sonsbeek te over handigen. In dit manifest verklaarden de genoemde dames „uit naam van een zeer groot aantal vrouwen cn moeders van Nederland, samengekomen uit alle dee- len des lands, zomler te letten op onderscheid van politieke of godsdienstige gezindte, om op den Vol- kenhondsdag door een stille rondgang voor de ge heele wereld te getuigen, dat zij het geweld niet meer aanvaarden als middel om welk doel ook te bereiken; dat zij vrede willen door rechtspreek en dat zij den oorlog beschouwen als zijnde in tegen spraak met alle humanitaire of godsdienstige be- grippea" Namens de Nederlandsche vrouwen werd er in 't adres ten sterkste op aangedrougen, dat de lands- vertegenwoordigers van den Volkenhond zoo spoe dig mogelijk positieve besluiten zullen nemen t er bevordering van snel voortgaande ontwapening in den geest van de Volkenbondsgedachte. „Zij zijn" aldus het adres in zijn vervolg „daarbij geïspireerd door het woord van H.M. de Koningin der Nederlanden, die op 17 Mei 1933 in ten telegram aan den president der Vereenigdo Sta ten van Amerika verklaarde: „Mij is geen reden hekend. waarom vreedzame re geling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te beslechten. „Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vérgaande ontwapening Ihans gebiedend noodzakelijk is:immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten onder vinding bewijst, tot onvermijdclijken oorlog". De vrouwen van Nederland verklaren voor do ge heele wereld, «lat zij verlangen: ...Rechtspraak en bemiddeling lnplaats van ge weld". In de Bataaf. Na aankomst in de Bataaf begaf zich een tweede deputatie van daar naar het ministerie van Justi tie om den minister, die zich daarmee op verzoek van den minister-president had heiast. een over eenkomstig aan de regeering gericht adres te over handigen. In dit adres wordt er ten sterkste op aan gedrongen, dat. de regeering stanpon doen zal, op dat do bovenstaande woorden door H.M. de Ko ningin uitgesproken, in vervulling gaan en daartoe krnehtigen invloed op den Volkenbond uitoefene. Het adres, dat aan den president van het Inter nationale Hef werd overhandigd is voor den Vol kenhond bestemd. Tn de Bataaf werd de rondgang ontbonden met redevoeringen van mei. Peteri, mevrouw Smit Schurkink Kool. mei. Anna Kers en mevrouw Mio- 'éeRiem Vis. die alleen van vurige begeerte naar rede en internationale gerechtigheid getuigden en hun toehoorsters tot ijveren daarvoor met Kracht en vnrtulging opwekten. In al zijn eenvoud was de rondgang een demon stratie van indrukwekkende!! ernst. Vrijdag j.1. vergaderde de Ring van Boerenleen banken te Schngen in Hotel Igesz aldaar, onder lei ding van haar voorzitter, den heer G. J. Lovink te Anna Paulowna. Van de 14 bij deze Ring aangesloten banken wa ren 10 afgevaardigden aanwezig. Afwezig waren de vertegenwoordigers van Koegras, Texel", Wieringen en 't Zand. Voorzitter opent met een hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Visser, Inspecteur-Directeur van de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht, die even voor de opening ter vergadering verschijnt. Enkele ingekomen stukken worden gelezen: me- dedeelingen gedaan: rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer Sleutel afge legd. welke rekening na inzage eener Commissie in orde werd bevonden. Na bespreking der agenda voor de Algcmeene Vergadering op 6 Juni a.s te Utrecht te houden, werd als lid van Bestuur herkozen de heer G. J. van Leersum te Winkel en werd voor den heer D. van der Oord te Barsingerhorn inplaats, die bedank te, met overgroots meerderheid aangewezen de heer K. Kant te Schagerbrug, die deze benoeming aan vaardde. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde naar de Ringvergadering werden aangewezen de heeren G. J. Lovink en J Keuken, waarna na eenige zakelijke besprekingen Voorzitter de bijeen komst met een toepasselijk woord sluit. BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmorgen om ongeveer 5 uur had de pl.m. 23- jarige schipper J. Schotvanger, varende op een melk- schuit van Heerhugowaard naar Alkmaar, het onge luk bij het scheppen van een emmer water over boord te vallen en te verdrinken. Na ongeveer 3 kwartier dreggen werd het slachtoffer uit de Ringvaart opgehaald. De levensgeesten wn« *n reeds geweken. Dr. Zwarteveen uit Heerhugowaard verrichtte de doodschouw. Vijf arrestaties. Karlsruhe. Van officieele zijde wordt medegedeeld dat „ter opheldering van de schuldvraag hij het spoorwegongeluk van Pforzheim" vier employe's der Bijksspoorwegen zijn gearresteerd, voorts de machi nist die den trein van Muelacker heeft bestuurd. In de ziekenhuizen bevinden zich nog tal van licht ge wonden. Het aantal zwaargewonden bedraagt 30. Een soldaat leelijk toegetakeld. Tengevolge van het breken van den vloer van een kooiwagen van een menagerie zijn te Parijs drie leeu wen ontvlucht. F.en der dieren heeft een soldaat in den schouder gebeten en met zijn klauw 's mans hoofd leelijk toegetakeld. Do ongel-ikkige, is in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Na een opwindende jacht zijn de ontsnapte dieren opgevangen. Nu daalt weer de Pinksterzegen, Met bezieling, allerwegen, Op de blijde aarde neer, Waar de wereld, als herboren, 'n Juichend scheppings-lied doet hooren Van vernieuwing, telkens weer. Door de gouden zonneluchten Gaan de feest'lijke geruchten, Alles jubelt en herleeft Vogels zingen, bloemen geuren, Nu een wonderlijk gebeuren Naar den hoogen hemel streeft! Maar zooveel gebogen mensehen. Met hun dagelijksche wenschen, Arm aan geestelijk tegoed, I.even voort in donker vreezen, Leer ze weer gelukkig wezen Met den waren Pinkster-moed! Iloe de tijd ook moog' benauwen, Pinkster, schenk ons Uw vertrouwen, Sterk ons, nu de nood bedroeft, Door een geestelijk herleven, Wil ons de bezieling geven. Die het zoekend hart behoeft. Stort Uw geestdrift in ons denken, Kom ons de begeest'ring schenken. Die ge eenmaal hebt gebracht. Trek zóó, zeeg'nend langs de aarde, Rijk aan innerlijke waarde, PINKSTERZEGEN, GEEF ONS KR \CIIT!t Pinksteren 1934. KROES. (Nadruk verboden.) In verband met de Pinkster dagen zal het eerstvolgend nummer WOENSDAG 23 MEI verschijnen

Schager Courant | 1934 | | pagina 11