Beveiliging tegen mijngas- C.RoggeveenCz. Het Pinksterfeuilleton Zaterdag 19 Mei 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9484 Proefnsnüigen met een Nederlandsche vinding. Prima Spenen=vaseline Firma GEBR. ROTGANS DE BOM OP „DE ZEVEN PROVINCIËN." IUÜSBÜUI Zonneschermen en Markiezen C. ROGGEVEEN Cz. iiraiiiiraiitiiraiii ittiaiiiMiiiiBi iKsutisw&gi Het zal tijd worden! Nederlandsch-Indië en Duiischland. Nog steeds herige branden in Oost-Europa. Groot aantal ijsbergen op de scheepvaartroute. Bij het optreden van mijngas laat een waar schuwend belgerinkel zich hooren. De strijd om het „zwarte goud" heeft opnieuw een groot aantal slachtoffers geëischt en ongetwijfeld is ieder niet ontzetting geslagen over wat zich «ie nfge- loopcn week in België op een diepte van 800 meter in de aardkorst heeft afgespeeld. Het behoeft dus nauwelijks betoog, dat naar elke uitvinding op het gebied van beveiliging van mijnwer kers tegen mijngasontploffingen. de belangstelling van de regceringen, in wier landen de exploitaties van ko lenmijnen een belangrijke plaats inneemt, dient uit te gaan. Dat vele van dergelijke vindingen reeds bij de eerste proeven in het laboratorium niet blijken ol bleken te beantwoorden aan de daarvoor gekoesterde verwachtingen, is voor de deskundigen in dezo „bran che" allerminst een geheim. Mogelijk blijft het echter, dat onder veel. dat als onbruikbaar terzijde wordt ge legd, een parel verborgen blijkt te liggen. Het uiteindelijk dool rechtvaardigt ten volle het. eventueel verspillen van tijd en moeite; do jongste mijnramp te I'arturnges in België moge daarvoor als een urgent bewijs worden aangehaald. In dit licht bezien is het dan ook alleszins verklaar baar, dat het Ministerie van Waterstaat te Den Haag belangstelling aan den dag heeft gelegd voor de uit vinding van een Amsterdammer, den hoer N. Robert. Het Persbureau Vaz Dias is in ue gelegenheid geweest, ten huize van den heer Robert van deze uitvinding kennis te nemen en daaromtrent van den uitvinder een aantal bijzonderheden tc vernemen. In dit verband kan worden medegedeeld, dat de uitvinding bestaat uit een z.g. mijnlamp, welko ge heel zonder benzine werkt. Zij is verbonden met een electrischen thermometer, waarvan men de contact punten kan verstellen naar gelang van de tempera tuur ter plantse. Om de kwikkolorn is een van kleine gaatjes voorzien manteltje aangebracht, waarin zich een platina mengsel bevindt, dat reageert op do aan wezigheid van mijngas. Het apparaat, dat verder met een schel is uitgerust, kan door den voorman van een groep mijnwerkers op de hoogste plek in de mijn schacht. waar moet worden gearbeid, opgehangen en verbonden worden met een geleidingdraad. Boven den grond heeft deze verbinding met een schel, welke, eventueel gecombineerd met een licht signaal. geplaatst kan worden in de portiersloge of in het kwartier van de reddingsbrigade. Bij het op treden van mijngas laat nu zoowel de schel in de mijn als die daar buiten haar waarschuwend geluid hooren. zoodat bijtijds de noodige maatregelen kun nen worden getroffen. De heer Robert deeldo mede. dat dezer dagen in het laboratorium van een der mijnen in Zuid Lim burg met zijn apparaat proeven genomen zijn. in aanwezigheid van den hoofdingenieur der mijnen, dr. Waterschoot v. d. Gracht, van den directeur van het laboratorium en van een viertal ingenieurs. Naar de uitvinder verklaarde is bij dezo proefne mingen zeer tot tevredenheid van do deskundigen gebleken, dat het apparaat reeds bij het optreden van ruim één procent mijngas, het waarschuwend belgerinkel deed hooren. Nadere proefnemingen zullen moeten uitmaken of de waarde van deze vinding Zondanig is. dat zij de in zwanc zijnde beveiligingsmethoden in de scha duw zal stellen. per groote bus 30 cent. Gediplomeerd Drogist. HOOGZIJDE. SCHAGEN. Niet met opzet gegooid. Vlieger handelde in overeenstemming met zijn opdracht. Minister Deckers beantwoordt de vragen van het Kamerlid Albarda. De minister van Defensio heeft reeds Donderdag geantwoord op de Woensdag door het Tweede Ka merlid Albarda ingediende schriftelijke vragen aan gaande het werpen van de bom op „De Zeven Pro vinciën". Minister Deckers verklaart de desbetreffende me dedeel ingen in de Indische pers, waArvan hij ook kennis hoeft genomen, niet juist. Genoemde pers beweerde dat de bom op ..De Zeven Provinciën" niet bedoeld was als waarschuwingsboni. die vóór den hoog van hot schip had mooten neerkomen, en dat ook de vliegers niet do opdracht hnddon eerst een waarschuwingshom vóór hot schop te werpen, maar dat de vlieger van de ..I) 11" welbewust de eerste hom op hot schip wierp. Do minister wijst hiertegenover op do volgende zinsnede, welko o.m. in do orders van de deelnemen de vliegtuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 voor komt: .Is aan do sommatie totaal geen gevolg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dnn wordt door D 35 een hom van 50 K.G. kort voor den boeg geworpen." Iets verder stan» in deze orders: ,.D 35 keert het eerst terug boven „De Zeven Pro vinciën" in een aanvnlsrun en werpt zijn bommen af, indien duidelijk blijkt, dat op de waarschuwing? hom geen machines zijn gestopt of witte vlag is ge- heschen of uitgelegd." Het verslag van den commandant D 11 (D 35 was door bijzondere omstandigheden uitgevallen) over de verrichtingen in verband met de actie tegen de ZPN, vermeldt voorts: „Ten 0918 wordt een bom van 50 K.G. geworpen, richtpunt ongeveer 10 M. vóór boeg ZPN, koers Z.W." Uit een en ander blijkt, dat de handeling van den vliegers van de D 11 in overeenstemming is geweest met de hen verstrekte opdracht. Hoogzijde 114, Schagen. Tel. 73 Wij maken en vernieuwen tegen uiterst voordcclige prijzen. Steeds voorradig uitgebreide collectie ZON NESCHERMLINNENS i.d. nieuwe Dessins. Vraagt prijsopgaaf. Aanbevelend, Een monster-razzia te New-York, waarbij tal van misdadigers in handen van de politie vielen. In verhand met het vermoorden van drie agen ten van politie door Amerikaansche gangsters, heett do politie van New Vork met medewerking van 2000 detectives en talrijke agenten van politie in uniform een monster-razzia gehouden in New York en Brook- lyn. Up deze wijze is men erin geslaagd tal van beken de misdadigers, spelers en oplichters te arresteeren. Het totaal aantal arrestaties bedraagt 250, waaron der zich eenigo goede vangsten voor de politie be vinden, o.a. Marty Krompior, de eerste luitenant van Schutz, een bekende gangster die schuimbekte van woede toen zijn advocaat, die onmiddellijk naar het politiebureau gesneld was, eruit gesmeten werd; YVil- iiam „Bill", Bailey die reeds 6 maal gearresteerd is wegens moord, maar die men nog nooit heeft kunnen vcroordeelen, Tonv Bansanera, de leider van een bende chanteurs, 6 maal gearresteerd wegens moord en nog nooit veroordeeld; „Solly de Rocks", een man, die alleen onder deze bijnaam bekend is en die een groothandel drijft in gesmokkelde verdoovendo mid delen. De chef van politie, die de leiding had over deze razzia verklaarde daarna: „Men kan New York niet in één dag schoonmaken, maar we hebben een aar dig begin gemaakt'.' Een telefoontje met de kleine Robles, die zes danen in een hol In de Arizona-woes- tijn opgesloten heefl gezeten. „HelloHello Aldus klonk het heldere kinderstemmetje van dc zesjarige June Robles, slachtoffer van Amerika's laatste .ontvoeringsgeval", via de Atlantische tele foonlijn uit haar huis in Tucson, Arizona, in de re dactielokalen van de Daily Express" te Londen, welk blad Woensdag 'n telefonisch onderhoud met haar had. Drie weken lang, van 25 April af, Is June Robles gevangen gehouden in een ijzeren kooi. geplaatst in een ondiep gat in den grond, dat door haar ontvoer der? gegraven was in de Arizona-woestijn. Zij heeft geketend gelegen als een wild dier met een ketting om haar enkel en een tweede om haar middel, zoo dat zij zich nauwelijks kon bewegen. Toen zij Maandag gevonden werd door haar oom mr. Charles Robles en mr. Clarence Houston, attor- ney-generaa! voor Pima County. leverde zij een vree- selijken aanblik op. Het kind lag uitgemergeld en verzwakt door de verzengende hitte van de woes- tijnzon in haar nauwe ondcrgrondsche kooi. Gees telijk was zij evenwel nog ongeknapt en het was deze vitaliteit, welke haar zoo snel deed herstellen. Ver over den Oceaan klonk het hooge kinderstem metje: „Ik voel me best. dank u. Ja, ik was gewond, maar het was zoo warm, dat ik moe werd en sla perig, nadat ik om mammie had geroepen. Ik heb m'n rapport ook verloren en het was zoo mooi. Ik had het aan moeder willen laten zien. Ik was blij. loen Dechi (June's lievelingsnaam voor haar oom) en de andere man kwamen en me uit het gat haal den. Tevoren waren er alleen Bill en Will geweest. Ze brachten me sinaasappelen en water, maar ik hield niet van het water, het smaakte zoo gek. Ik had wat eebak en kamvgummi en Bill bracht me wat toffee's. Vader zegt, dat ik Bill niet meer terug zal zien. Neen, ik weet niet, hoe Bill er uit zag. Hij kwam alleen maar als het donker was. Ik miste m'n konijntjes erg. Ik heb er drie, witte, maar va der en Corney (het dienstmeisje) hebben er goed voor gezorgd." Het kinderstemmetje vervaagde en klonk een beetje vermoeid, toen het kind gevraagd werd, hoe alles gebeurd was. „Ik ging van school naar huis met m'n rapport om het mammie te laten zien en een man nam me mee in een auto recht naar de kooi. Ik was erg hang 's nachts toen het donker was. Ik riep „Mam mie! Mammie!" maar ze kon me niet hooren." In het telefonische onderhoud, dat hieron mot Ju ne's vader volgde, vertelde deze de gehee'e historie van de ontvoering en deelde mede. welko voor zorgsmaatregelen getroffen worden, om een herha ling van 't gebeurde te voorkomen. Mr. Fernando Robles is een rijke rancher, die de ^schikking heeft over tal van combovs. die het vee en de naarden op zijn uitgestrekte landerijen bewa ken. Hij verklaarde dat zijn dochtertje niet naar elders zal worden gezonden. Zij zal evenwel dag en nacht worden bewaakt door de staatsnolitie. Haar kindermeisje zal in de kamer bii haar slanen en mag haar voortaan geen oogenblik meer alleen la ten. Bovendien zal er steeds een comboy in haar omgeving zijn. om haar te beschermen. Betreffende het terugvinden van ziin dochtertje deelde de heer Robles mede, dat June allereerst naar haar moeder vroeg en vervolgens near haar zoekgeraakte rannort. Zij had er zich al die dagen ongerust over gemaakt. Het kind vertelde later, dat al den tijd. waarin zij in de kooi had gelegen, haar ontvoerders slechts drie maal naar haar waren wezen kijken. Zij brach ten haar het water, uitgedroogd voedsel en eenige verschc sinaasappelen. Haar vader is van meening, dat deze vruchten hanr eigenlijk in het leven heb ben gehouden. De omgeving van Tuscon ziet er op het oogenblik uit, alsof er een guerilla-oorlog aan den gang is. Alle beschikbare krachten van de plaatselijke-, staats- en federale politie, ziin nog steeds on zoek naar de bandieten, welk onderzoek zij tot de Mexi- caansche grenzen uitstrekken. De onderhandelingen over het handels verkeer hebben tot overeenstemming ge leid. De eenigen tijd geleden tusschen een Nederland sche delegutie, onder leiding van II. Ms. gezant te Berlijn, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum eener- zijds en een Duitsche delegatie, onder leiding van dr. Hans Flach. Ministerialrat ira Reichswwtschafts- ministerium anderzijds te Berlijn geopende onder handelingen met betrekking tot een regeling van het handelsverkeer tusschen Nederlandscb Indië en Duitschland, welke dezer dagen te 's Gravenhage werden voortgezet, hebben tol overeenstemming ge leid. De beide regeeringen zijn o.m. overeengekomen den omvang van het wederzijdsche goederenverkeer zooveel mogelijk te bevorderen, c.q te ontzien. Voor enkele gewichtige Indische producten, als palmolie, copra en koffie zijn nieuwo exportmoge lijkheden geopend. Voor eenige speciale Duitsche artikelen, die voor Ned. Indië van veel belang zijn, zijn tariefafspraken gemaakt. De desbetreffende overeenkomst zal dezer dagen te Berlijn worden onderteekend en zoo spoedig mo gelijk aan de Staten Generaal ter goedkeuring wor den voorgelegd. Gevolg van droogte en storm. Een heel stadskwartier van Windau door het vuur bedreigd. Reuter seint uit Riga: De stad Windau wordt door een ontzettende hrnndcatastrofe geteisterd. Een aantal zaagmolens dat zich op den linkeroever van de Windsaurivicr ocvindt, staat sedert den nacht van Woensdag op Donderdag met alle houtvoorraden in lichte laaie. Door de vreeselijke hitte zijn op den anderen oever van de rivier reeds tal van huizen in brand geraakt. Nadere berichten ontbreken nog. Het vuur grijpt steeds verder om zich heen, daar de brandweer aan het einde van haar krachten is gekomen. De oorzaak van den brand moet geweten worden aan het ontbranden van zaagsplinters. Een heel stadskwartier wordt door het vuur be dreigd. Gevolg van aardbeving. Washington. Dc groote toeneming van het aan tal ijsbergen, die zich bewegen op de scheepvaart route op den Atlantischen Oceaan, wordt door de Internationale Amerikaansche IJscontrole toegeschre ven aan de in November 1933 in de Baffinbaai plaats gehad hebbende aardbeving. Deze heving heeft het ijs los gemaakt en heeft vele kolossale ijsbergen op drift gebracht waarna zij door den Golfstroom zijn medegenomen. De ijscontrole is dusdanig geperfectioneerd, dat de schepen steeds tijdig kunnen worden gewaarschuwd voor de ijsbergen, die zich op de door hun te nemen route bewegen. Tevens wordt nog gebruik gemaakt van de hulp van vliegmachines die eveneens fle bewegingen van de ijsbergen nauwkeurig registree- ren. Waarschuwing aan de schepen. Uit Boston wordt nog gemeld: Het kustwachtschip „Mondota" seint, dat in dc na bijheid van de Grand Banks in do omgeving der groote scheepvaartlijnen niet minder dan 71 groote ijsbergen in zicht gekomen zijn. Verder zijn onder de zeespiegel ijsbergen' en groote stukken drijfiis waargenomen. Den schepen is geadviseerd met ver minderde snelheid te varen en dubbele uitkijkposten te plaatsen, totdat zij uit do gevaarlijke zone zullen zijn gekomen. door WOUTER VAN T HOFF. „Nu, waarde Bolman," zei de uitgever, „ik zou graag willen, dat u voor De Echo een aardig Pink- sterverhaal schreef. Maar asje blieft geen suikergoed, geen verlo ving onder den bloeienden appel boom! Wij zijn een modern blad en hebben dus geen sentimentali- teiten noodig. Iets krachtigs, iets pakkends, iets uptoedeets in hon derdkilometertempo, begrijp je? Enfin, je weet wel hoe ik het be doel en ik maak me sterk, dat het jou wel toevertrouwd is. Apropos dat honderdkilometertempo, ga je nog uit de stad met de Pinkster dagen?" „Alleen maar een uitstapje in do omgeving, denk ik, meneer Kei zer." „Mooi! Veel plezier dan!" „Aangename Pinksterdagen, me neer Keizer." De uitgever nam met een hand druk afscheid en Paul Bolman be gon een wandeling om zijn schrijf tafel. Plotseling kwam er een gedach te hij hem op, die hij terstond ging verwerkelijken. Hij ging naar de telefoon en draaide een nummer op. „Bent u daar, juffrouw Lucie? Ja, Hoe maakt u het? Ge zond en vroolijk? Dat doet m<) plezier! Wat zegt u? Mij niet om bekommerd? Maar, juf frouw Lucie! U weet toch we! hoe toegenegen ik u ben Ja, zelfs vandaag, Zaterdag voor Pink steren. Vanmiddag hen ik vrij wat zoudt u er van zeggen als ik u voor een uitstapje uitnoodigdc? Ja? Nu, ik had gedacht naar Arnhem en dan een toertje door de omstreken, of een eindje de Be tuwe in of do Veluwe op. Wel, na tuurlijk bent u weer tijdig thuis. Schikt het u vanmiddag om drie uur op het St. Jansplein, bij de kiosk? Goed, ik zal stipt op tijd zijn. Dag Juffrouw Lucie, tot s«»-eks dan!" Daarna zette Bolman zich aan zijn bureau en schreef zijn Pink- sterverhaal het is heerlijk, 't is 'n waar genot, om eens ordentelijk te kun nen uitslapen," zei meneer Keizer tot zichzelf, terwijl hij zich nog eens omdraaide en weer indutte, 'n Uurtje daarna was hij klaar wakker, liet zijn krant op bed brengen tegelijk met zijn ontbijt. „Een lijvig nummer," dacht hij, toen hij het Pinksterbijvoegsel er uit nam. „Toch eens zien, wat die jonge Bolman hij elkaar gepend heeft Nette jongen, die Bolman 'n zeer nette jongeman! En kén ook wat. Waar aha, hier!" En Keizer las: PANNE. Een moderne Pinkstergeschiedenis door Paul Bolman. Personen: Lucie; twintig jaar, lieftallig, slank, bninette. Munt ui', in tennis en hockey. Paul; jongeman met egoïstische wereldbeschouwing, eenige ken nissen en een auto. Lucie's vader; goed soort oude heer. Geen vijand van rijn-, moe zel- en andere wijnen, zooals Bour gogne en Kaapscho sherry, als ze goed zijn. Geeft toe een moderne levensopvatting te zijn toegedaan en is voorstander van het honderd kilometertempo. De auto; kleine, nette twoseater, stottert een beetje, maar fk anders volmaakt betrouwbaar en voegt z.'ch geheel naar den wil van zijn eigenaar. II. Lucie en Paul hadden elkaar op het tennisveld leeren kennen. Paul schept behagen in Lucie, maar deze schept meer behagen In den auto. Paul hoopt, dat deze neiging mettertijd wel op hem zal over gaan en heeft met het oog op het feit dat Lucie's vader een niet on aanzienlijk vermogen en slechts een eenig kind bezit, het besluit genomen zijn vrijgezellenlcven op to geven en zich met Lucie in den echt te laten verbinden. Bij kleine uitstapjes zorgt hij ervoor in Lu cie's nabijheid te zijn en zich van zijn beste zijde te doen kennen; zij laat zich zijn bedekte toespelingen, naar het schijnt, welgevallen zon der er evenwel op te reageeren. Alles wat hij er uithaalt, is een enkele en tamelijk vluchtige kus. III. Daar des winters het tennisveld gesloten is, en Pauls auto, om be lasting uit te sparen, in de garage staat te slapen, zien de beiden el kaar slechts bij gelegenheid op dansthee's, en Paul moet er mee tevreden zijn, dat hij Lucie dan naar huis mag brengen. Als hij dan ernstig over liefde praat, meent zij, dat dat een hoogst in- actueel gesprek is. En wat hij er wel van dacht, wie het tenniswe- reldrecord 1933 zou winnen. Daar om is Paul ontevreden en wacht nu met smart op het voorjaar; hij stelt al zijn hoop op zijn wagen. Eerste autotocht pas na Paschen; Paul heeft niet eerder de belasting kunnen betalen, omdat zijn chef hem beleefd maar beslist het ge vraagde voorschot geweigerd heeft. Lucie is zeer lief, laat haar hand eenige kilometers lang door Paul vasthouden, hetgeen hem met blij de hoop vervult. Maar als zij hem daarna vraagt, waarom zijn hand spieren gedurende den winter slapper zijn geworden, voelt hij zich ietwat teleurgesteld. Hij komt tot het besluit, dat hij zóó niet door kan gaan en dat er iets moet gebeuren. V. 's Zaterdags voor Pinkster nam Paul een wanhopig besluit. Hij noodigt Lucie uit voor een kort autoritje in den namiddag, waar toe Lucie bereid is op voorwaar dc, dat zij weer bijtijds thuis zou zijn. Maar dat wil Paul juist niet. Hij laat zijn kleinen wagen loopen wat hij kan, is 's avonds op rond 120 K.M. van zijn woonplaats en draait in een dorp. dat 10 K.M. van den spoorweg af ligt, de gazoline- toevoer af en wacht rustig tot het wagentje ophoudt te loopen. Pan ne. Lucie schijnt er niet al te on gelukkig onder te zijn. Paul is nog een uurtje met den motor bezig maar kan het defect niet ont dekken. Verklaart tenslotte, dat er rdets anders overblijft dan in het dorp te overnachten. Lucie heeft daar ernstige bezwaren tegen; houdt het voor compromitteerend om 's nachts, met Paul, van huis weg te blijven. Paul ziet dat in en stelt Lucie voor zich met licm te verloven, waarop zij na eenige be denkingen ingaat. Aan haar vader wordt het volgende telegram ver zonden: „Zijn in Wocnhoven, hotel Zwijnshoofd, tel. 301. Kunnen we gens panne niet terug. Hebben ons zooeven verloofd. Lucie, Paul." VI. Pinksterzondag, in de vroegte, helt de vader op. „Dat is me een fraaie Pinkstergeschiedenis," zegt dc oude heer, „maar, als jullie niet anders wilt mijn zegen. En jij, Paul, krijgt een salarisvcrhooging van tweehonderd gulden met te rugwerkende kracht per 1 April." Waarop het jeugdig paar het Pinkstertochtje in een honderdkilo metertempo voortzet. Meneer Keizer belde en vroeg naar zijn dochter Lucie. Zij was in 't heelc huis niet te vinden. Dus belde hij Wocnhoven nummer 301 op. Paul Bolman kwam aan de telefoon. „Wat zegt u van mijn Pinksterverhaal?" vroeg hij. „Wat zal ik daarvan zeggen?" vroeg meneer Keizer terug. „Maar zet die tweehonderd gulden maar uit je hoofd honderd is genoeg, want zóó goed was je Pinksterver haal nu ook weer nietl"

Schager Courant | 1934 | | pagina 13