Plaatselijk Nieuws. Bad en Geyser Landbouw crisissteun. Zaterdag 19 IVlei 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9484 De groote rede van Dr. Colijn in de Tweede Kamer. ALCOHOL UIT BIETEN? BELANGRIJKE VERKLARING van Dr. Colijn. Alcohol uit bieten voor auto's. Techn. Bureau A. KEESMAN, Noord A 80, Schap Huwelijkstrouw in beeld „Het lot der biggen." Fa. GEBR. ROTGANS, Gedipt. Drogist, Schagen Theater Royal. De begrooting goedgekeurd. - Verhooging van steun uitgesloten. - Geen schrap door de hypotheken. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de landbouw-crisis-begrooting zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Maar niet, don nadat Dr. Colijn in zijn aangekon digde groote rede enkele belangrijke mededcolingei. had gedaan, ook ten aanzien van de belangen in Ned. Indiö. In lyt verloop van deze rede is zeer nadrukkelijk uitgekomen, dut bij de aanpassing van ons landbouw bedrijf aan do nieuwe omstandigheden, op het oogenblik een blijvend evenwicht nog niet te verkrij gen is. Wat in het binnenland kan worden afgezet, kan met vrij groote nauwkeurigheid worden nage gaan. Maar wat het buitenland zal afnemen, weet men telkenmale voor de beperkte periode van drie, zes maanden ol ten hoogste een jaar. Omdat nu een maal de handelsverdragen tegenwoordig voor geen langoren termijn worden afgesloten. De productie in haar geheel zal dus eerst dan kunnen worden vast gesteld. wanneer in den uitvoer naar het buiten land eenige stabilisatie verkregen is. Maar op het oogenblik is zelfs export met verlies, te meer gebo den, omdat in de toekomst de contingenten op het thans geëxporteerde gebaseerd zullen zijn. Voor zoo ver ,prognostics" op het oogenblik mogelijk zijn, ziet het er naar uit, of voor de jaren 1934—1935 de boter- export gehandhaafd zal kunnen blijven. Bij den tuin bouw zal door inperking van het areaal binnrn een jaar het evenwicht bereikt zijn. Met het ondersteunen van achter- lijke bedrijven kan niet worden voortgegaan. Dit laatste volgens het juiste principe, dat steun en sanoering een onafscheidelijk geheel vormen. Wa t de pachtprijzen be treft, wordt den landbou w-o r g a n i s a- ties van achter de Regeeringsta- fel Ingehamerd, dat het streven naar verhooging van pachtsommen uit den booze is. Omdat het nu eenmaal on mogelijk is het rendement te verbeteren zonder nieuwe steunverhoogingen. Het laatste wordt in ah soluten zin afgewezen. Do mogelijkheid van verlaging der hypo thecaire schulden wordt volle dig afgewezen. De hypothecaire schuld onderscheidt zich door een extra zekerheid. Wan neer de Staat door schrapping of vermindering op verlichting van deze schulden* zou aandrijven, zou men voor de toekomst tweeërlei crediet benadeclen. Staats- en landbouwcredieL Overigens is een voor ontwerp tot regeling van het exccutierccht thans gereed. Advies van den Economischen Raad is hier over reeds ontvangen. Vee-afslachting. De veehouderij, aldus vervolgt Dr. Colijn, zal moe ten worden ingekrompen, door afslachting, teeltre geling. omzetting van weiland in akkerbouw als de prijzen der producten daarvoor een aansporing zijn. Mocht een en ander niet slagen, dan zal wellicht weer tof kunstmatige afslachting moeten worden overgegaan. Er zal gestreefd dienen te worden naar zekere perfectionecring, wat geleidelijkheid ver- eischt. Men kan overtuigd zijn van het nut van zekere maatregelen, maar een minister moet voorzichtig zijn in zijn toezeggingen, waaraan hij vast zit. Een minister ad interim b.v. kan niets toezeggen om trent een directoraat generaal van den landbouw; deze kwestie raakt het goheele regeeringsbeleid. De N'ederlandsche vlag heeft vier eeuwen met eere op alle oceanen gewapperd; steeds moet dus ge vraagd worden, welk belang benadeeld wordt als een ander bevoordeeld wordt. Er is gesproken van een krap sluitend budget voor verschillende bedrijven. Snr. neemt dit over. over 't geheel genomen. Wat achterlijk is en in ge wone tijden ook verdwijnen zou. moet niet kunst matig in 't leven worden gehouden. Het vraagstuk der kosten is steeds een voorname factor daarbij. Akkerbouw en veeteelt. De waarde van den akkerbouw in Nederland in 1913 was 157 millioen, in 1933 74 milhoen; hij de veeteelt ziin die cijfers resp. 050 pn 371 millioen. Hier was het deficit dus nog grooter dan in don akkerbouw. De steun aan don akkerbouw was in 1933 72^. aan de veeteelt 120V> millioen. In 1933 was de waarde der mostschappen 00. in 1933 37 mil lioen; aan voedermiddelen is uitgegeven in 1913 250, in 1933 172 millioen. De conclusie is ten slotte, dat do akkorbouw ongeveer verkeert in de nositie Van 1913, doch dat de veehouderij met 00 millioen blijft beneden het rendement van 1913. De loonon in den akkerbouw zijn echter honger, znodat in fpitc het rendement niet hooger ligt dan in de voor-oor logsjaren. De boeren in Nederland moeten weten, dat do pachtprijzen, moeten komen te lipeen beneden hef peil van 1913: dit moest beter verstaan worden door de gezamenlijke organisatorische krachten van den Nederlandschen boerenb -ond. (Beweging). Gevaren van devaluatie. Opnieuw wordt uitvoerig stilgestaan bii deva'uatie die volstrekt wordt afgekeurd. Het vraagstuk komt ter sprake hij de door verschillende leden Van Houten (christ. dom.). Van der Weyden (r.k.) ver dedigde verlichting van hypothecaire lasten. Zeer duidelijk wordt aangetoond, hoe in geval van een voor de helft gedeprecieerdcn gulden de boeren slechts dan geholpen zouden zijn. als de voor hun producten gemaakte prijzen dan ook naar verhou ding zouden stijgen. Dit is bijv in Amerika en Dene marken geenszins geschied. Bovendien zijn zelfs voor het landbuwbedrijf grondstoffen en hulpraid delen noodzakelijk. Voor zoover dit uit het buiten land worden betrokken, zou de depreciatie een on gunstig effect bereiken. De bieten-kwestie. Er is een bietenkwestie op zich zelf, aldus Dr. Colijn, welke niet uit den weg geruimd wordt door Zooals minister Colijn in zijn rede heeft mee gedeeld, overweegt de regeering ernstig de moge lijkheid om den suikerbieten ccn andere bestem ming te geven dan die welke zij tot nu hadden, n.1. de productie van bietsuiker. Het is zeer waarschijnlijk, dat daarbij gedacht wordt aan de vervaardiging van alcohol, in het bijzonder spiritus, uit bieten. Dr. Colijn hoeft hierbij klaarblijkelijk gedoeld op de bereiding van alcohol uit suikerbieten, welk pro duct dan via ccn menggebod voor benzine in de automobielen zou kunnen worden geconsumeerd. Dit idee is afkomstig van en sedert ongeveer twee jaren gepropageerd door den heer J. S. Visser te Santpoort, op wiens voorstel ter vergadering der Holl. Mij. van Landbouw d.d. 21 November 1932 te Den Haag gehouden, werd besloten, om een commis sie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk. Het zelfde resultaat kreeg een zelfde voorstel van don heer Visser op 13 December 1932 In een verga dering te Alkmaar van de Holl. Mij. van Land bouw. Beide malen endosseerde deze organisatie een en ander aan het Kon. Ned. Landbouw Comité, doch de voor de boeren toch geenszins van be lang ontblootc zaak (men denke aan de teeltbeper king van deze hakvnicht) vond maar geen voort gang bij het K.N.L.C. Ten slotte heeft toen de klei ne, maar zeer actieve vereeniging tot bevordering van den landbouw in Holl. Noorderkwartier, wé- derom op verzoek van den heer Visser, maar be sloten een commlsie in te stellen. Dit geschiedde op 29 November 1933, dus één iaar en acht dagen na het eerste besluit van de Holl. Mij. van Landbouw... .Deze commissie nu heeft dezer dagen rapport uit gebracht en dr. Colijn heeft in dat rapport, dat voor een paar weken terug uitvoerig in de Schager Cou rant is geplaatst, aanleiding gevonden, ook zélf een onderzoek te doen instellen naar de hiet-a'co- hol-kwestie, omdat hij (zooals hii thans in de Ka mer heeft verk'aard) het verwerken der suikerhie- ten tot iets anders dan suiker een gelukkige oplos sing zou vinden. het feit. dat Indische grond per H.A. meer goedkoo- per suiker kan opleveren dan de Netierlandsche. Wanneer het mogelijk zou zijn de hietencultuur voor den landbouw te behouden en de bieten industrieel voor iets anders te verwerken, dan was de oplossing gevonden. Dan was de landbouw geholpen en kon men hier goedkoope Indische suiker koopen. Naar die mogelijkheid wordt thans een onderzoek inge steld. Tensoltte deed Dr. Colijn de mededeeling, dat cventueele opheffing van de varkenscentrale, wan neer ertoe zou worden overgegaan, slechts geschie den zal door een nieuwen Minister van Economische Zaken. En wel degene, die met de nieuwe maatrege len zal moeten werken en ervoor verantwoordelijk zal zijn. Persoonlijk verklaarde minister Colijn, allerminst overtuigd te zijn, dat wijziging in de politiek ten op zichte van do varkenscentrnle noodzakelijk is. Bij de afdecling „granen" stond do uitbreiding der binnenlandscho graanbouw tegenover vrees voor te groote invoerbeperking van buitenlandsch graan. Dr. Colijn zorgde voor den juist en middenweg. De reeks der 50-jarige hu welijksfeesten Is opnieuw met één vermeerderd. Dinsdag a.s„ den 22sten Mei, zal het echtpaar A. Barten en T. Barten—Mosk te Oudkarspel, dit heugelijk feit herdenken. Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande eenige plaatsruimte vragen, waarvoor bij voorbaat mijn dank! In uw blad van Woensdag 16 Mei komt het vol gende voor: „Er zullen thans 350.000 biggen worden afgenomen om te voorkomen, dat in de naaste toe komst een grooter aanbod van varkens zal plaats vinden, dan noodig is tot dekking van de behoeften van de binnenlandsche markt". En verder: „deze dieren worden verwerkt tot diermeel.. Een proef met hot verwerken van deze beestjes is door de destruc- toren niet genomen, men moet dus maar hopen, dat het destrueeren dezer voor 80 pet. uit water bestaan de „pappige" diertjes geen technische moeilijkheden zal opleveren." Dus weer teeltbeperking. Steeds maar weer ver nietiging. Ik vraag me af: is het redelijk en zedelijk geoorloofd om op zoon wijze door te gaan met ver nietiging? Neen en nogmaals neen! Afgezien van het wreede en onmenscheiijke, hetwelk hierin schuilt, kunnen we toch tevens wel begrijpen, dat al deze beperkingen niets bereiken! Denkt men hiermede nu werkelijk de crisis op te lossen, of althans wat te verzachten? Onzin!! De vooruitgang kan men tijde lijk remmen, maar tegenhouden nooit! Hebben 100 jaar geleden de trekschuiten den strijd gewonnen van de spoorwegen? Neen, nietwaar? 't Kan trou wens ook niet want de ontwikkeling gaat z'n gang. Thans is alles zóó geperfectioneerd en gerationali seerd, dat er een z.g. overproductie is ontstaan! Maar is die er werkelijk? Nogmaals: onzin! We zieu alleen het eigenaardige verschijnsel dat de behoeften der menschen geen gelijken tred hebben gehouden met de ontwikkeling der techniek. Daarom is er z.g. te veel. Maar bovendien worden de behoeften der men schen geremd door de bezittende klasse, die de distrihutic der productie beheert, ten bate van zichzelve. En dat nu is m.i. de oorzaak, waardoor het evenwicht tusschen productie en distributie is verstoord. Wilt ge gezonde, economische verhou dingen? Laat een elk dan nemen naar z'n behoefte, beperk de behoefte der menschheid niet. doch wak ker deze aan. omdat do techniek in staat is daaraan te voldoen. Vormt raden en federaties van produ centen en cónsumcnten. met uitschakeling van hen, die zich ten eigen voordeele meestpr maken van alles, zonder er rechtmatig aanleiding voor te heb ben. daar ze niet deelachtig zijn aan het productie proces. Slechts een gemeenschappelijke distributie is in staat om aan deze wanorde een einde te ma ken. Dan behoeft men z'n toevlucht ook niet meer te zoeken tot zulke moorddadige middelen als dat momenteel het gevolg is. Zie. M. de R., dat is naar mijn bescheiden mee ning de oplossing, de radicale onlossing van crisis en ellende en daarom haat ik ook al die vloekwaar dige lapmiddelen, welke niets anders bewerkstelli gen dan het steunen van een stelsel hetwelk niet meer houdbaar is en het afstompen van het men- scheliik gevoel. Gaarne miin meening voor een betere priis ge vend, en U. M. de R.. nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, D. KRUIT. Schagerbrug. Het feit, dat onze varkensexport den laatsten tijd sterk achteruit geloopon is, en de vooruitzichten voor de naast? toekomst allesbehalve rooskleurig zijn, heeft de N'ederlandsche Varkenscentrale genoopt tot het nemen van maatregelen, die aan 350.000 jonge krulstaarten het leven zal kosten, of zooals het heet, ze worden uit de markt genomen,; maar dat komt op hetzelfde neer. In ieder geval zullen ze het niet lang overleven en dat is voor iets, dat pas op dc wereld gekomen is ook al is die wereld dan geen ideaal geen prettig vooruitzicht. En bovenal, wan neer je voorbestemd bent om tot diermeel te worden „vermalen" en misschien straks aan je eigen moeder (varkensmoeder wel te verstaan) weer tot voedsel zal dienon. De vorige week is met deze tragische inzameling een begin gemaakt. Hierboven zien we het drietal kinderen uit het varkensgezin die „het lot" getrok ken hebben en door den controleur genoteerd wor den. Het aangewezen adres voor: BREUKBANDEN - BUIKBANDEN. ELASTIEKEN KOUSEN, etc. „De 200 P.K. van Zijne Majesteit". De eerste Aemrikaanscbe LILIAN HARVEY-film. Een vroolüke, muzikale, romantische intrige met ecu Europeesch tintje. De liedjes, die in deze film ge zongen worden, zijn gecomponeerd door den beken den componist William Kernei!. Lilian Harvcy als „Lili Wieier." Lilian Harvcy, bekoorlijk, lieftallig, charmant, als immer, zooals het Europeeschc publiek haar kent en liefheeft, in een vroolijke, muzikale, romantische operette. Zij kreeg schitterende kritieken in de Amc- riknnnsche en Engelsche pers, terwijl de Duitsche critici vol lol zijn over haar eerste Amerikaanscho film. Volmondig hebben deze hoeren verklaard, dat deze film in alle opzichten door en door schitterend is en zeer zeker in den smaak van het publiek zal vallen. Lilian Harvcy - John Boles in de Fox Film „De 200 P.K. van Zijne Majesteit" Iedereen denkt, dat Lili de favoriet van den ko ning is, die om dc financiën van het rijk te redden, moet trouwen met prinses Isabella van een naburig Rijk. Ru port vindt het avontuurtje,- dat hem in zijn schoenen geschoven wordt, wel aardig en besluit, zelfs eens te gaan onderzoeken, wie zijn favoriet is. Lili, wanhopig, gaat intusschen naar een theater bureau om een nieuw baantje te zoeken. Tusschen lange rijen sollicitanten zit ook zij te wachten, ter wijl zij verschillende malen voor moet dansen on de gekste capriolen maakt. Plotseling hoort de di recteur van het theaterbureau een politiebericht, waarin aanhouding wordt verzocht van Lili Wieier. Dit is een onderdeel van mama Watchek's plannen. Lili wordt door de politie weggehaald en onder stren ge geleide naar hot volkscafé gebracht. Jlier wordt zij reeds met ongeduld verwacht. Alles i5 in orde voor haar optreden. Schitterende costumes, parfums, poeders etc. zijn aanwezig en Lili oogst een daverend succes met haar liedjes. „The Band is gaily playing". Koning Rupert is ook onder de toehoorders en wan neer zij in haar kleedkamer terugkomt, wacht hij haar daar op. Hij stelt zich voor als Kapitein Von Linden en wenscht haar geluk met de manier, waar op zij een door hem gecomponeerd lied heeft voor gedragen. Rupert, die beter componist dan staats man is, vertelt baar dan, dat hij een nieuw lied ge schreven heeft en samen studeeren zij het in. Den volgenden morgen moet Lili dadelijk op het palcis komen. Stigmat, de chauffeur van den ko ning. maakt haar bang, door to vertellen dat de koning alles weet en woedend is. Lili durft niet te gaan, doch zij wordt aangekleed door mama Wat- chek en Stigmet neemt haar mee. Als zij in het paleis aankomt, staat een doel van het volk to wach ten op den koning, welke op het hordes zal verschij nen, om het sluiten van de bogrooting aan te kon digen. Lili wordt in een wachtkamer gebracht, waar de koning bij haar zal komen. Zij is dol van angst en verbergt zich in een aangrenzend vertrek, waar Rupert haar vindt. Zij ziet hem' nog steeds aan voor Kapitein Von Linden en biecht hem alles op, ook, dat zij niet de favoriet is van den koning. Op dit moment komt de Koningin-Moeder binnen en ver rast hen in een min of meer pikante situatie. Zij deelt Rupert. mede, dat prinses Isabella, door hot schnndaal met Lili, haar aangedaan, hem niet wil trouwen. Rupert is niet erg wanhopig, al beteeken- de het huwelijk met deze prinses ook de laatste red ding voor zijn Rijk. Een Raadsheer komt echter plotseling met het verblijdende nieuws, dat er olie bronnen zijn aangehoord in de provincie Malu en zoo kan Rupert de sluiting van de begrootoing als mede zijn voorgenomen huwelijk met Lili van het balkon afkondigen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5