BEITELS In een cirkel rond. KIJKEfl is KOOPEn tijCLOECK Genère kan nog steeds niet besluiten. Landbouwstaking in Spanje. Het thuis-karnen. Invoer van granen aan banden. Met 130 K.M.-vaart tegen een boom. Uitzending Stadionconcert. Groote boschbrand bij Roermond. De ontzettende droogte in Amerika. DR. VAN AALST TREEDT AF. De droogte in Engeland. Ramp in een Roemeensch dorp. Het noodweer in Zuid-Frankrijk. Lotsy verlaat de Technische Commissie. Dinsdag 5 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SC1ACEH 77ste Jaargang. No. 9492 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlêN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het resultaat van vier uur vergaderen was een nieuw voorstel tot uitstel. Zij, die gemeend hebben dat na de heftige woorden, 'die de vorige week ter Ontwapeningsconferentie te Genève zijn uitgesproken, nu wel eenige meer defini tieve resultaten zouden zijn bereikt, komen bedrogen uit Gistermiddag zijn de besprekingen opnieuw ge opend, doch zij dragen nog nauwelijks den schijn van eenige bemoediging. Achter gesloten deuren is een vergade ring gehouden, welke vier uur duurde en waarvan het eenige resultaat was, dat opnieuw voor stellen werden gedaan tot uitstel. Deeelfde meeningsgeschillen van altijd deden zich weder voor. Het draaide weer geheel en al in het zelfde cirkeltje rond. over de vraag van de prioriteit tusschen veiligheid en ontwapening. Hemlerson had voorgesteld, (lat eerst weder onder handelingen over de kwesties der bewapening aon de hand van do Vrijdag ingediende voorstellen, o.a. van de zes ex-onzijdigen, zouden gevoerd worden. Hcndorson gaf te verstaan, zonder dit uitdrukkelijk te zeggen, dat hij een reis naar Berlijn voor dit doel noodzakelijk achtte. Wat de veiligheidskwesties betreft, meende Hender- son dat de onderhandelingen over het sluiten van regionale verdragen tot wederzijdsche bijstand het best buiten de conferentie om zouden gevoerd wor den door de staten die hiertoe bereid zouden zijn. Eden en Norman Davis steunden Henderson. Bar- thou en Litwinoff waren het daarentegen in het ge heel niet met hem eens. Zij achtten onderhandelin gen over de bewapeningsvraagstukken zonder nut, zoolang niet eerst overeenstemming over het vraag stuk zou zijn verkregen. Dc Fransche gedelegeerde Barthou, die do vorige week zulke heftige verwijten tot Duitschland gericht heeft, toonde zich ook nu weer allesbehalve verge vensgezind. Hij achtte het niet noodig in het tegen woordige stadium stappen te doen om Duitschland naar Genève. 'enig te krijgen, teneinde de conferentie te redden. Er lagen voldoende voorstellen ter tafel om over te beraadslagen. Frankrijk is bereid al hot mogelijke to doen om tot een overeenstemming te komen met Duitschland. Een reis naar Berlijn hoeft geen doel wanneer men niet iets zekers op zak heeft. Eden heeft een reis gemaakt langs de verschillende hoofdsteden zonder oenig resultaat. Men kan gerust te Genève verder doorwerken. Verdaging der confe rentie is volgons Barthou onnoodlg. Barthou bepleitte bespreking van het geheele vei ligheidsvraagstuk door de conferentie. Hij betoogde wederom, door Litwinov en Razyinski (Polen) on dersteund, dat geen redelijke kans op het verkrijgen van een accoord tusschen de groote mogendheden, Duitschland inbegrepen, zal bestaan, indien niet te voren het veiligheidsvraagstuk wordt opgelost. Bar thou wees op don vooruitgang welke de veiligheids- gedachte. in de laatste maanden heeft gemaakt. Barthou wees ook op den krachtigen aandrang van Henderson zelf in het belang van een versterking der veiligheid en was daarom dos temeer verbaasd, dat Henderson had voorgesteld dat thans over het slui ten van regionale verdragen tot wederkeerigen bij stand slechts buiten de conferentie om zou worden onderhandeld. Barthou en Litwinov drongen beiden erop aan, dat dc conferentie het veiligheidsvraagstuk in den vollen omvang zal gaan behandelen. Als een communiqué van het secretariaat over dc vergadering van het presidium wordt nog het vol gende ontleend: Henderson zeide, dat het Russische voorstel om de ontwapeningsconferentie te wijzigen in een vre desconferentie met algemeenc stemmen zou moeten aangenomen worden. Voor zulke gewichtige beslis singen is het thans zeker geen tijd. Barthou zeide, dat li staten hadden verklaard, dat het veiligheidsvraagstuk het werk der conferentie beheerschte. Hoe kan men dan weer overgaan tot on derlinge onderhandelingen tusschen de verschillen de staten? Tusschen Duitschland en Frankrijk is overeenstemming mogelijk, dat heeft de oplossing van het Saarvraagstuk bewezen. Waarom zou dat ook niet mogelijk zijn bij het ontwapeningsvraagstuk. Norman Davis prak als zijn overtuiging uit. dat de werkzaamheden der conferentie zonder terugkeer van Duitschland tot mislukking zijn gedoemd. Ook de veiligheidskwestie zou volgens Norman Davis niet zonder Duitschland kunnen worden opgelost. De vertegenwoordiger van Engeland, Eden. liet doorschemeren, dat Engeland de voortzetting der conferentie doelloos acht en niet meer wenscht, dat dc zinloos geworden besprekingen worden voort gezet. Namens dc zes neutrale staten heeft de Zwccdsche minister van buitenlandsche zaken, Sandler, het woord gevoerd. Deze legde er den nadruk op, dat veiligheid slechts mogelijk is te zamen met ontwa pening. Tenslotte scheen men hier ook tot overeen- ming to zullen komen over de benoeming van een redactie-commissie voor de verdere voortzetting van deze discussie. De redactie-commissie zou bestaan Arbeiders verwerpen regeeringsvoorsteL United Press meldt uit Madrid: De Spaansché hond van landarbeiders deelt mede, dat hij de door de regeering voorgestelde oplossing van het conflict in den landbouw niet kan aanvaar den, aangezien niet is vastgesteld, welke loonen na den oogst zullen gelden. Derhalve is het bevel tot staking, die op 5 Juni (heden) zal uitbreken, gehandhaafd. uit het kleine bureau der conferentie, uit vertegen woordigers van dc regeeringen. die Vrijdag resolu ties hebben ingediend en uit de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Italië. Maar Aloisi verklaar de een benoeming in de commissie niet te kunnen aannemen, daardoor wederom den Italiaanschen te genzin tegen een voortzetten van do besprekingen zoolang Duitschland niet terugkeert, aan den dag leggend. Wellicht was Aloisi bevreesd dat men hem als hij het lidmaatschap der commissie aannam, wederom zou uitnoodigen. de voornaamste bemiddelaar tus schen Duitschland en Frankrijk to zijn. Na do weigering van Aloisi besloot Henderson tot voortzet ting van de discussie in het geheele bureau. De debatten bleven vruchteloos. Zooals gemeld worden de besprekingen heden hervat. Men gelooft, dat de eenige uitweg is een modus te vinden door de ontwapeningsonferentie tot October te verdagen. B O E R D E R IJ. Hooge Raad acht het strafbaar. De Hooge Raad heeft arrest crewezen inzake het beroep van den officier van Justitie te 'sGravonhage tegen een vonnis van de rechtbank, aldaar, waarbij met vernietiging van een vonnis van don kanton rechter te Alphen aan den Rijn, een melkboer te Woubrugge is ontslagen van rechtsvervolging ter zake dat hij te Woubrugge in zijn woning een in richting tot het bereiden van boter heeft gehad zon der te zijn ingeschreven bij de Crisis-Zuivelccntrale. Dc rechtbank heeft overwogen, dat nrt. Ibis van het Nieuwe Crisis-zuivelbesluit 1932 verbindende kracht mist, omdat het de grenzen van de Crisis-zuivelwet, waarop het steunt, overschrijdt. De Hooge Raad heeft thans in cassatie overwogen, dat al moge de Crisis-zuivelwet de verdecling van de daarin genoemde producten, waaronder boter, rege len, en niet de voortbrenging daarvan, niettemin het hebben van een karn als regel zal leiden tot het ver- deelen daarvan. Op dezen grond werd 't vonnis ver nietigd, het bewezen verklaarde strafbaar gesteld en de gerequireerde veroordeeld tot drie gulden boete subs. 1 dag hechtenis. Tegenprestatie verelscht voor Ned. pro ducten. De Nederlandsclie Graancentralo heeft bekend ge maakt, dat met ingang van heden de invoer van graan uit Hongarije, Roemenië, Yoego-Slavië en Bul garije alleen is toegelaten, wanneer daar tegenover staat een uitvoer van Nederlandsche of Ncderlandsch koloniale producten naar genoemde landen. Met betrekking tot contracten tot en met 2 Juni afgesloten is bepaald, dat alsnog zal moeten worden getracht een dergelijke compensatie te vinden. Voorts is met ingang van heden de invoer van graan uit Polen alleen toegelaten als daar tegenover staat een uitvoer van Nederlandsche of Nederlandsch koloniale producten naar Polen Ernstig auto-ongeluk bij Oudenaerde in België. Vier dooden. Op den straatweg tusschen Ronse en Oudenaerde in België heeft Zondagnacht een ongeluk plaats ge had, dat vier personen het leven heeft gekost. Do heer D., die met zijn vriend, den griffier bij de rechtbank van Oudenaerde. en hun dames een be zoek aan de kermis van Ronse had gebracht, reed met een snelheid van 130 K.M. per uur, tegen een boom. De kruin van den boom knapte af, terwijl de schors geheel werd afgerukt. Een deur van de auto werd op 50 M. van de plaats van het ongeluk aan getroffen. De motor werd ingedrukt, terwijl de vee- ren van de auto aan stukken sprongen. Bij de botsing werden de inzittenden uit den wa gen geslingerd. Twee hunner werden op slag gedood terwijl de beide anderen enkele uren later in het ziekenhuis van Oudenaerde aan de gevolgen zijn overleden. Naar het buitenland een succes. Tele grammen van dank en waardeeringO Amsterdam: Uit hier to lande ontvangen te legrammen over do uitzending per radio van het Sta dionconcert van Zaterdagavond j.1. kan worden vast gesteld, dat vrijwel de geheele wereld het concert ge hoord en er van genoten heeft. Zoo zijn o.m. uit Oost- en West-Indië alsook uit Amerika betuigingen van dank en waardoering ingekomen, In een dezer telegrammen uit Brooklyn New York viel o.a. te lezen: „Enthousiaste gelukwenschen schitte rende Stadion Mengelberg-concert door welgeslaagde uitzending. Uitstekend gehoord. Innigen dank. Reeds meer dan 300 H.A. dennenbosch e^n prooi der vlammen. Roermond: Een geweldige brand woedt sinds Zondagavond in de uitgestrekte wildrijke bosschen van dc grensgemeenten Elmpt en Berkenbosch. Meer dan 300 H A. hoog opgaand dennenbosch is een prooi der vlammen geworden. De woning van den bosch- wachter is eveneens door net vuur vernield. Veel wild is gedood, waaronder zelfs eenige reeën. Maan dagmiddag woedde het vuur nog voort. 154 dooden. Chicago: Door de ontzettende droogte in hot Midden-Westen zijn tot nu toe 154 personen om het leven gekomen. De materieelc schade wordt op meer dan 200 millioen dollar geschat. Als president der Nederlandsche Handel-Mij. Een krachtige persoonlijkheid. Naar gemeld wordt, heeft dr. C. J. K. van Aalst, in verband met zijn leeftijd den wensch te kbnnen gegeven, met ingang van 1 Juli a.s. af te treden als president van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij. Als No. 1 op de voordracht, welke ter voorziening in de daardoor te ontstane vacature bij dc in de twee de helft van Juni te houden algemeenc vergadering van aandeelhouders zal worden ingediend, is ge plaatst de heer mr. D. Crema de Jongh, thans direc teur der maatschappij. Diens plaats als directeur zal iet worden vervuld. De heer van Aalst is van 1889 af aan de maat schappij verbonden, geweest, waarvan 32 jaar als lid van de directie en sedert 1913 als president. De heer Van Aalst werd 7 Mei 1866 te Hoorn ge boren. waar zijn vader predikant was. Zijn ouderlijk huis te Hoorn heeft hij later aan dc Kamer van Koophandel voor West-Friesland geschonken. Hij ont ving zijn opleiding te Amsterdam, eerst op do H.B.S., daarna in 1883 op de O.H.S. Hij was een der oprich ters van de bekende verecniging „Hou en Trouw" waarvan hij eenige jaren voorzitter is geweest. Dr. Van Aalst is ook de man geweest die den stoot gegeven heeft tot het maken van het Westfriesche Kanalenplan. Gesterkt door veelzijdige ervaring, met een blik verruimd over een wijd geziehtveld. vereenlgde Van Aalst in zich alle eigenschappen voor een voorgan ger en baanbreker; hij toonde zich een man van bij uitstek practisch beleid en krachtig initiatief. Benoemd tot drager van het Grootkruis Oranje-Nassau. Waardeerende woor den van dr. Colljn. Dr. Van Aalst is bevorderd tot drager van het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau. De minister van Stant, minister van Koloniën, dr H. Colijn. heeft dr. van Aalst van deze onderscheiding mededeeling gedaan in een brief van 4 Juni, welke luidt: Hooggeachte Heer Van Aalst, Het was met leedwezen, dat de regeering vernam, dat gij het oogenblik gekomen acht, Uw ambt van President der Nederlandsche Handel-Maatschappij neer te leggen. Al was het mij niet onbekend, dat dit voornemen reeds geruimen tijd bij U bestond, nu dat heengaan een feit geworden is. gevoel ik behoefte, nog eens opzettelijk getuigenis af te leggen van mijn bijzondere waardeering vor alles wat gij in den loop van vele jaren in het belang van land en volk ver richt hebt gedurende de periode, die gij aan het hoofd hebt gestaan van de instelling, die door onzen eer sten Koning, in nog moeilijker jaren, dan wij thans beleven, in het leven werd geroepen. Ik zal daarbij niet uitweiden over Uwe verdiensten voor dc Nederlandsche Handel-Maatschappij. Ande ren kunnen dat beter beoordeelen dan ik, al mag ik er wel op wijzen, dat Uw bijzondere stuwkracht ten aanzien van vestigingen Uwer maatschappij in het buitenland ertoe heeft hijgedragen, dat de goede klank van Neerland's naam wijder verbreid werd dan anders het geval zou zijn geweest. Ook mag ik in dit verband niet onvermeld laten wat door U gedaan werd ter bevordering van onze Nederlandsche industrie (hoogovens en staalfabrie ken met name), onze nationale scheepvaart en de organisatie van belangrijijko takken van ons In disch bedrijfsleven. Toch denk ik, hoe gewichtig ook, niet in de eerste plaats aan deze werkzaamheden. Meer nog gaan mijn gedachten uit naar de steeds cordiale mede werking, door U verleend bij de talrijke financieels operatics in verband met den geldelijken toestand van moederland en koloniën en vooral ook naar het aandeel, dat gij gedurende de oorlogsjaren gehad hebt in de zorg voor het in stand houden van ons volksleven. Uw medearbeid in het Koninklijk Nationale Steuncomité, Uw samenwerking met den toenmali ge n minister van financiën, wijlen mr. Treub, en niet het minst ook Uw onovertroffen leiding van de N.O.T., die ons volk voor onzegbaar veel kommer heeft bewaard, brengen mij immer en ook nu weer het Fransche gezegde te binnen: II a bien mérité de sa patric. Vooral daarom is het mij zulk een bijzonder ge noegen U te kunnen mededeelen, dat het H.M. heeft behaagd U bij Kon. Besluit van 30 Mei 103-4 no. 39 te begiftigen met het Grootkruis van de Oranje- Nassau-orde. Het is de officieele erkenning van wat ik hiervoor in slechts gebrekkige woorden heb kun nen uitdrukken. U met die benoeming van harte geluk wenschend, moge ik U tevens een rustigen levensavond toe- wenschen, al hoop ik, dat gij die rust niet zoozeer zult uitstrekken, dat wij voortaan uw advies zou den moeten missen wanneer wij dit, in deze moei lijke tijden op bepaalde punten van U zouden willen vragen. Met do meeste hoogachting. Uw dw dr. (wg.) H. COLIJN. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer W. Hek te Mastwijk Gem. Montfoort deelt ons dd. 13 April 1934 mede: Sedert eenige maanden voer ik Bertela' Kunet- korrel aan al myn kip pen en kan U verklaren nog nimmer zooveel eie ren geraapt te hebben als na het gebruik van dit voeder. Van een hok van 23 kippen kryg ik 18 4 19 eieren per dag en van een hok van 73 kippen 61 63 eieren per dag OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM Een laatste waarschuwing aan hen, die niet zuinig met het water omgaan. De Groot-water-voorzieningscommissie voor Lon den heeft gisteren vergaderd en de voorzitter zeide, dat de droogte van dit voorjaar niet was overtrof fen sinds betrouwbare statistieken, langer dan een eeuw geleden, zijn bijgehouden. Desondanks was de positie van die watervoorraden nog gezond en als de Theems aan haar bronnen niet zou uitdrogen, ook bij een voortdurend drogen zomer nog voldoende om de behoeften te dekken van Groot-Londen. Maar spr. moest hier een laatste waarschuwing aan toe voegen tot de bezitters van auto's en groote buitens in dc voorsteden. Het schoonmaken van auto's kostte duizenden liters (gallons) per dag en op vele bui tens lieten de eigenaars de tuinspieten dag en nacht water geven om hun tuinen een fraai aanzien te ge ven. Dit ging niet langer en de Commissie zou. zeer tot haar spijt, tot vervolging wegens waterverspilling moeten overgaan, als genoemde categoriën van eigenaars niet vrijwillig hun gebruik zouden beper ken tot het absolute minimum. 20 boeren bij een aardverschuiving be dolven. Boekarest. In de gemeente Oratem werden 20 boeren aan den voet van een berg bij het graven van leem door een aardverschuiving bedolven. De ter hulp geijlde dorpsbewoners konden tot nu toe slechts één doodc bergen. Van de redding der overigen kan geen sprake meer zijn. Door een wolkbreak dorpen van de bui tenwereld afgesneden De onweders. die sedert 24 uur in het departement Dröme in Zuid-Frankrijk woeden, aldus werd gis teravond uit Parijs gemeld, leiden tot catastrophale gevolgen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een wolkbreuk plaats gehad, waardoor ver scheidene dorpen geheel van de buitenwereld zijn afgesneden. Twee menschen zijn door den bliksem gedood. Er zijn troepen gezonden om de bevolking bij te staan. Er is veel vee omgekomen en talrijke gebouwen staan op instorten. DE NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Inplaats van Minister Verschuur. Naar de N. R. Ct. verneemt, moet de benoeming van mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter van het R.K.- Verbond van Werkgcversvakvereenigingen, tot minister van cconomisclio zaken nu eerstdaags to verwachten zijn. SPORT. Naar de Haagsche corr. van de „Tel." verneemt, heeft de heer K. J. J. Lotsy aan het bestuur van den K.N.V.B. medegedeeld, dat hij niet aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming tot voor zitter van de technische commissie. Waar de voorzitter van de technische commissie tevens bestuurslid van den bond moet zijn, is het zeer waarschijnlijk, dat het K.N.V.B.-bestuurslid Do Vries, die mede de leiding van aen toer van het Ne derlandsche elftal had naar Italië, de plaats van dea heer Lotsy in de technische commissie zal innemen. Het besluit van den heer Lotsy zou niet geheel on verwacht gekomen zijn. Reeds het vorige jaar had hij te kennen gegeven, dat het werk voor de T.C. te veel van zijn tijd in beslag nam en dat hij daarom liever wilde heengaan. De brief van den heer Lotsy, waarin hij zijn ont slag als voorzitter van de Technische Commissie verzoekt, is dan ook reeds verzonden vóór het Ne derlandsche elftal de reis naar Italië aanvaardde. Het behoeft in dit verband geen nader betoog, dat het resultaat van den wedstrijd te Milaan, op het besluit van den heer Lotsy in geen enkel opzicht van invloed is geweest. Het was genomen ongeacht de prestaties welke het Nederlandsch elftal in Italië zou verrich ten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1