Genève kan niet besluiten. GRATIS KIJKEn isKOOPEn yjCLOECK SCHAGER COURANT Het bureau nog steeds oneenig. VERZWEGEN BELASTING. LOONSVERLAGING IN HET MIJNBEDRIJF. Nieuw tarief voor invoerrechten. Visschersdorp met afbranding bedreigd De verlossende regen in de Ver. Staten ONBETROUWBARE WETHOUDERS. 14000 man bij Philips. De leeningen van het Rijk aan de Gemeenten. Kist met machinerieën gekanteld. Boerenkar aangereden. De staking der landarbeiders in Spanje Woensdag 6 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGEII 77ste Jaargang. No. 9493 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentifin nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Barthou opnieuw ln het geweer; ditmaal te gen Henderson. - Felle woorden en dreigementen. In Genève is men ter ontwapeningsconferentie nog niet verder gekomen dan tot do bespreking van het toekomstige werkplan der conferentie. En zelLs ten aanzien daarvan is nog steeds geen besluit genomen. Ook gister is na een urenlange vorgadcring achter gesloten deuren geen over eenstemming bereikt, en wel speciaal door het verzet van den Franschen minister van buiten- landsche zaken, Barthou. Deze maakte aan het slot der bijeenkomst den voorzitter, Henderson, de hevigste verwijten, die daarop diep veront waardigd, dreigde het voorzitterschap te znllen neerleggen. Zoo hoog liepen do discussies, dat de zitting moest worden geschorst, zonder dat eenig besluit genomen kon worden. Morgen zal het bu reau nogmaals vergaderen, ten einde te trachten de zitting der algemeene commissie, die voor on- bepaaldcn tijd werd uitgesteld, voor te bereiden. Henderson deed bij de opening der vergadering nogmaals een beroep op den goeden wil van allen om tot overeenstemming te komen. Hij diende een uitvoerig ontwerp-resolutic in, die de mogelijkheid opende van een spoedige bespreking van de nalc- .vingswaarhorgen in de commissie-Bourquin. Het scheen aanvankelijk, dat deze resolutie zonder groot verzet zou worden aangenomen. Alleen de Pool Beek en de Spanjaard De Madnriaga maakten eenige op merkingen. waarna de bijeenkomst voor korten tijd werd geschorst om door een wijziging van den tekst aan hun bezwaren tegemoet te komen. Bij de heropening van de vergadering van het bureau deed Henderson mededeeling van een ge wij zigden tekst van zijn resolutie. Daarbij werd niet meer over de nota's dor groote mogendheden en over de mogelijkheid om tot een accoord te komen gespro ken, waartegen Polen zich had verzet, doch werd eenvoudig aan het bureau opgedragen met alle mid delen naar een verzoening der nog bestaande poli- tieko geschillen te zoeken. Bovendien was overeeenkomstig den wensch van Dc Madariaga erin opgenomen, dat het vraagstuk van de wapen fabricage en van den wapenhandel reeds onmiddellijk zou kunnen bestudeerd worden, zonder dat men hierbij op de politieke voorbereiding behoefde te wachten. Barthou had in de eerste periode van de hijeen- komst van het bureau door zwijgen den algemeenen indruk gewekt dat ook hij met de resolutie kon me degaan. Plotseling bezorgde hij echter een pijnlijke verras sing door te verklaren, dat de resolutie onaanneme lijk was. Het schijnt, dat de Roemeensche afgevaar digde, Tiluloscu,, die zelf geen deel van het bureau uitmaakt, tijdens dc schorsing Barthou heeft aange spoord tot verzet Barthou kwam weer met een redevoering, die op even felle en ongebruikelijke toon werd uitgespro ken als zijn beruchte redevoering van vorige week in de algemeene commissie. Barthou verklaarde de resolutie niet te kunnen aannemen, in de eerste plaats niet omdat daarin de veiligheidskwestio niet op den voorgrond werd ge plaatst: in dit opzicht herhaalde hij zijn betoog van Maandag. Nog een ander bezwaar echter had Barthou tegen het voorstel, dat het bureau naar een verzoening der nog bestaande politieke meeningsverschillen zou moeten zoeken. Barthou meende geheel openhartig te moeten zijn. Deze uitnoodiging beteekende niets anders dan dat men onderhandelingen wenschelijk achtte over den terugkeer van Duitsehlnnd naar Genève. Daarbij zou Duitschland vermoedelijk voor waarden aan den volkenbond stellen, waaruit Duitschland zonder eenigen grond is weggeloopen. Aan een dergelijke vernedering wil Barthou den volkenhond niet blootstellen. Zijn standpunt is. dat Duitschland eerst uit vrijen wil naar Genève moet tcrugkeeren en dat dan daarna hier over alle kwes ties van veiligheid, ontwapening en rechtsgelijk heid zal worden gesproken, om een verzoenende op lossing te vinden. Scherp antwoord van Henderson aan Barthou. Deze wederom op hoogst onaangenamen toon uit gesproken redevoering van Barthou. die heel weinig hoop op eenige toenadering gaf. werd door Hender son beantwoord, waarbij hij zijn woorden nauwe lijks kon heheerschen. Henderson wees er op, dat de kwestie van het ver drag van wederkeerieen hijstand en van de na- levingswaarborgen, die toch veiligheidsvraagstuk ken zijn, voortaan in de resolutie genoemd zijn. In dien Barthou meent, dat Henderson in de resolutie, die hij ontwierp, niet onpartijdig tracht de meening Gegevens betreffende landelijk resultaat. De termijn, waarbinnen de inspecteurs der directe belastingen aan het departement, van financiën op gave hadden te verstrekken van de resultaten der bij hen ingekomen verzwegen belastingen, was per 1 Juni jl. verstreken. Naar het „Alg. Hshl." verneemt is het totaal bedrag echter op dit oogenblik nog niet bekend. Verscheidene inspecteurs hebhen nl. aan het departement verzocht hun opgaven later te mogen inzenden, omdat zij nog niet met de berekeningen gereed zijn kunnen komen In verhand hiermede kan aangenomen worden, dat het landelijk resultaat nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. der conferentie weer te geven, zal Henderson on middellijk ontslag nemen. Henderson laakte Barthou voor zijn gebrek aan medewerking. Daar Barthou de resolutie, die aller instemming scheen te hebben, van de hand wees. hoopte Henderson dat deze thans zijnerzijds een werkplan zou voorstellen. Indien Barthou dit niet zou doen, zal Henderson de algemeene commissie terstond bijeenroepen om de commissie mede te dee- len, waarom het bureau geen werkplan heeft kunnen vaststellen en de conferentie dus gesloten moet worden. Excuses. Barthou trachte daarop Henderson weder cenigs- zins te kalmeeren, door zijn verontschuldiging aan te bieden en hem de verzekering te geven, dat hij nimmer zijn onpartijdigheid heeft betwijfeld, maar de principieele meeningsverschillen over do resolutie werden met de repliek van Barthou niet opgeheven, zoodat Henderson niets anders kon doen dan het bu reau tot morgen te verdagen en natuurlijk werd in verband hiermede ook de voor morgen aangekondig de zitting van de algemeene commissie voor onbe- paalden tijd, waarschijnlijk voor eenige dagen, ui-t gesteld. Over het algemeen was men echter van opvatting, dat men vandaag nog wel een uitweg voor de reso lutie over de toekomstige werkwijze zou kunnen vinden, zoodat Donderdag of Vrijdag de algemeene commissie waarschijnlijk weder zal bijeenkomen. Practisch zal vermoedelijk dc aan te nemen resolu tie op een nieuwe verdaging der conferentie tot het najaar neerkomen. Mijndirecties stellen 10 pet. voor. - Besprekingen in de contactcom missie. Dinsdag kwam dc contactcommissie voor het mijn bedrijf bijeen naar aanleiding van den brief der ge zamenlijke mijnen, waarbij de loonovereenkomst per 1 Juli is opgezegd. Ter nadere toelichting hiervan deelden de directies mede. dat de voortdurende slech te gang van zaken het haar onmogelijk maakt het bedrijf voort te zetten, indien niet de productiekos ten verder worden verlaagd. Daar alle andere mid delen om hiertoe te komen ziin uitjreptlt, bleef niet anders over dan de loonregeling die sinds 1 Juni 1932 gegolden heeft, op te zeggen. De directies zagen zich genoodzaakt een algemeene loonsverlaging van 10 pet. voor te stellen. De verte genwoordigers van de vakbonden waren van mee ning, dat van de loonen vooral op de mijnen, waar regelmatig verzuimdagen waren ingelegd, niets meer af kan. Zij zagen in verdere loonsvermindering geen oplossing, omdat de oorzaak der tegenwoordige moeilijkheden niet ligt in te hoogen kostprijs; doch in do afzetmoeilijkheden als gevolg van maatregelen van het buitenland. Alleen de regeering zal hier kunnen helpen. Do vertegenwoordigers der vakbon den meenen dan ook dat de aandacht van de re geering nogmaals moet worden gevestigd op den noodtoestand waarin het mijnbedrijf verkeert. De directies hebben hiertegenover opgemerkt, dat de regeering herhaaldelijk is ingelicht over don toe stand. De directies erkenden, dat de loonsverlaging, door die arbeiders die reeds in belangrijke mate door verzuimdiensten getroffen werden, zwaar te dragen is. Zij spreken de verwachting uit, dat, indien over de loonsverlaging overeenstemming verkregen wordt, dit zal leiden tot vermindering van het aantal ver zuimdiensten. Indien op sommige mijnen ook in de toekomst meer dan een dag per week niet zal wor den gewerk^ zal getracht moeten worden de betrok ken arbeiders op andere wijze tegemoet to komen. Teneinde de vakbonden gelegenheid te geven na der van het voorstel kennis te nemen, werd beslo ten de verdere besprekingen uit te stellen tot Woens dag 13 Juni a.s. Van 10 op 12 pet.? Dezer dagen is gemeld, dat bij het Departement van Financiën in voorbereiding is een wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, dat nog voor 1 Juli in werking zal treden. Nader verneemt het „Alg. Ilsbl.", dat dit ontwerp gewijzigde tariofwet, behalve een reeks bijzondere verhoogingen en nieuwe heffingen tot strekking zou hebben een algemeene verhooging van het grond- tarief van 10 pet. tot 12 pet. Reeds dertien huizen vernield. Reuter meldt uit St. Johns (New Foundland): Het gchcele visschersdorp Kells aan de Bonavista- baai wordt met vernieling door brand bedreigd. Der tien huizen zijn reeds verwoest en verscheidene vis- scherijstations staan nog steeds in brand. Verdorde graanvelden komen tot nlenw leven. Uit Chicago: In de westelijke staten, welke ge teisterd zijn door de droogte, valt regen, maar in vele gevallen komt deze te laat om de troosteloos uitzien de graanvelden tot nieuw leven te brengen. Het water is nog een kostbaar iets, ondanks de zwa re regens, die gisteravond in verscheidene staten ge vallen zijn. Onverantwoordelijk omgesprongen met millioenen aan belastinggelden. De óentsche wethouder van financiën, A. Baltha- zar, is afgezet, omdat hij in zijn kwaliteit van wet houder 20 millioen francs belastinggelden bij de Bank van den Arbeid had gedeponeerd, afschoon hij als commissaris van deze bank wist hoe wankel haar positie was. Hij is niet de eenige, die op deze wijze het gemeentebelang heeft opgeofferd aan het belang van zijn partij. Zijn vriend en partijgenoot De Bruy- ne, aldus de Brusselsche corr. van het „Algm. Hsbl." wethouder van financiën van Antwerpen en even eens commissaris van de Bank van den Arbeid, heeft, naar men weet, ook alles gedaan wat hij kon om deze Bank met behulp van aan zijn hoede toe vertrouwde gemeentegelden te redden door 22 mil lioen francs bij de roode bank te deponecren. En nu dc heer Balthazar door de regeering is afgezet het desbetreffende koninklijke besluit zal waarschijnlijk reeds morgen in de Staatscourant verschijnen be gint men zich te Antwerpen af te vragen of het niet tijd wordt dat er ook tegen den heer De Bruyne een dergelijke maatregel wordt genomen. Dc „Gazette van Antwerpen" heeft de kat de hel aangebonden en vraagt in een hoofdartikel: „Wat gaat er nu gebeuren met den Antwerpschen schepen van financiën? De toestand van den heer De Bruyne verschilt van dien van den heer Balthazar enkel op dit punt: Balthazar werd verloochend door de liberalen in den Gcntschcn gemeenteraad, terwijl dc liberalen in den Antwcrpsch engemcenterand den heer De Bruyne door dik en dun steunen. Zij verklaren zich in zekeren zin solidair mot dc 'socialisten, op ge vaar af mede aansprakelijk te worden gesteld voor de zware verliezen, welke de stad naar te vreezen staat zal ondergaan." Het, katholieke blad maakt van de gelegenheid gebruik om ook de Antwerpschc liberalen nog even een veeg uit de pan te geven en misschien heb ben do liberalen deze veeg wei eenigszins verdiend. De houding, die zij inzake het geval van de Bank van den Arbeid hebben aangenomen, is inderdaad niet bewonderenswaardig geweest en kan in patrij- poiitieke overwegingen overigens ook reeds een bedenkelijke basis voor besluiten, waarbij alleen moreele overwegingen den doorslag zouden mogen geven nauwelijks haar verklaring vindon. In ieder geval: het balletje is aan het rollen ge bracht en het zou ons niet verwonderen indien wij straks den heer De Bruyne zagen meerollcn. De laatste zes weken meer dan 1000 man aangenomen. De directie van Philips deelt mede, dat, ondanks belangrijke verplaatsingen naar het buitenland, dc 1 hmps-fabrieken te Eindhoven, in verband met de verhoogde productie, gedurende de laatste 6 weken meer dan 1000 mensehen hebhen aangenomen, waar door het aantal arbeiders bij haar onderneming te Eindhoven weer boven de 14.000 is gestegen. De gang van zaken tot dusverre is overeenkomstig haar verwachtingen en geeft geenszins aanleiding tot ongerustheid. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Gisteravond heeft de heer Roelofsen uit Rotterdam in een druk bezochte openbare vergadering te Zut- fen gesproken over de diverse crisismaatregelen. Na afloop van de vergadering heeft de commissaris van politie proces-verbaal tegen hem opgemaakt, naar aanleiding van het door hem gezegde dat: „zoolang wij een minister van economische zaken hebhen, die met den heer van den Bergh van de Unilever zijn vacant ie to Nico doorbrengt, waar deze do inzet voor de roulette betaalt en de minister de winst opstrijkt, er geen verandering in den toestand zal komen. Wie zich vanat heden op de abonneert, ontvangt alle In de maand Juni verschijnende nummers Minister Oud wenscht de rente niet te ver lagen. Het Tweede Kamerlid de heer Vliegen had den Mi nister van Financiën de vraag gesteld of deze niet van oordeel was, dat, nu de groote Rijksconversiclee- ning is geslaagd en het Rijk leent a 4 pet., het onbil lijk is dat de gemeenten die van het. Rijk hebben ge leend, hooger rente moeten blijven betalen. Dc Minister van Financiën beantwoordt deze vraag ontkennend. Het verstrekken van gcldleeningen van Rijkswege aan de gemeenten is volgens den Minister te beschou wen als een zeer uitzonderlijke maatregel. Het ligt daarom in den aard der zaak dat de door het Rijk in rekening te brengen rente niet kan worden bepaald naar de condities, die het Rijk voor zijn leeningen kan bedingen doch moet worden vastgesteld, mede onder invloed van de positie, waarin de gemeente met betrekking tot de mogelijkheid van het aangaan van leeningen verkeert. Werd niet aldus gehandeld, dan zou de zonder linge toestand zich voordoen dat gemeenten, die niet meer in staat zijn op de vrije markt de vereischte gelden op te nemen, aan het noodigc crediet zouden worden geholpen, op betere voorwaarden den ge meenten, die. zij het op niet zoo gunstige voorwaar den als het Rijk. toch nog op normale wijze de noo- dige gelden kunnen verkrijgen. INSTELLINGEN VAN DE DOODE HAND. Belastingvoorstel wordt 19 Juni door de Tweede Kamer behandeld. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Juni te 1 uur. In deze vergadering komen o.m. aan de orde het wetsontwerp inzake heffing van een be lasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Voerman ernstig gewond. Voet geheel verbrijzeld. Gistermiddag is te Amsterdam met een transport waarbij twee paarden gebruikt werden, een ernstig ongeluk geschied. Het zware gevaarte, bestaande uit een kist met machinerieën, welke op een lorrie was geladen, is op de Martelaarsgracht ter hoogte van Kreymborg'a Kleedingmagazijn gekanteld en met een zware slag op het plaveisel terecht gekomen. Do gevolgen waren noodlottig voor den tweeden be stuurder van het transport, die naast een der paar den liep. Hij kreeg den zwaren kist op den voet, welk lichaamsdeel geheel werd verbrijzeld. De geneeskundige dienst heeft den ongelukkige naar een der gasthuizen vervoerd. Het liet zich aanzien, dat het verwijderen van het gekantelde gevaarte geruimen tijd in beslag zou ne men. Het verkeer ondervond echter geen stagnatie. Landbouwer ernstig gewond. Gistermorgen om half negen wilde de landbouwer B. Profitius, die naast een tweewielige met hout be laden boerenkar, waarvoor een paard gespannen was liep, van den Rijksstraatweg te Hierden den weg naar zijn boerderij inslaan, doch hij verzuimde daar bij een vcrkeerstceken te geven. Het gevolg was dat het span van achteren werd aangorden door een groote vrachtauto. Het paard sloeg daarbij op hol en dc landbouwer raakte bekneld tusschen den wagen en de auto, om vervolgens door zijn eigen kar te worden overreden. Het slachtoffer werd naar het Pi- us-ziekenhuis te Harderwijk vervoerd. Daar bleek, dat hij een hersenschudding had opgeloopcn cn beide boenen had gebroken. Gistermiddag was het slachtoffer nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Een derde der arbeiders schijnt te staken. De tegen gisteren door de soc.-democraten, ge meenschappelijk met de syndicalisten aangekondig de algemeene staking der landarbeiders, aldus werd gisteravond laat uit Madrid gemeld, kon ondanks de omvangrijke maatregelen der regeering en de ver gaande tegemoetkomingen niet verhinderd werden. Hoewel dé censuur op de berichtgeving van de ge beurtenissen op het platteland zeer verscherpt is, schijnt toch vast te staan, dat ongeveer een derdo der arbeiders in staking is gegaan. In dc provincie Jaen en in verscheidene andere gebieden moet het tot aanvallen op de landeigenaars gekomen zijn. Men spreekt van 2 dooden en verscheidene gewonden. In het bijzonder de vrouwelijke arbeiders schijnen zich te buiten te zijn gegaan. MIJN-EXPLOSIE IN CHINA. 75 mijnwerkers gedood. Volgens een bericht uit Tansjarisj'an is in een mijn, waar reeds kort geleden n explosie had plaats gevonden, wederom een explosie ontstaan, waar door de mijn in brand geraakte. Voorzoover tot dus ver bekend is zijn 75 mijnwerkers om het leven gekomen. ONTPLOFFING IN HET STATION ZAGREB. B c 1 g r a d o. - Op het station te Zagreb (Agram) is Dinsdagmiddag in een wagon van een sneltrein een bom ontploft. Het rijtuig, dat in den trein Pa rijs— Salszbnrg—Zagreb liep, werd gedeeltelijk ver nield. Persoonlijke slachtoffers waren er niet, aange zien de passagiers reeds eenigen tijd den trein verla ten hadden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1