Hoe besteedt U IETS OVER POTTEKIJKERS. UW VRIJEN TIJD? DRINKEN AAN TAFE. OPRUIMEN VAN KASTEN EN LADEN. WAT MAAKT EEN VROUW AANTREKKELIJK VROUW, t«»sj iCRS.FE.ncH WAXODR VOORAL GEEN BEROEPSWERKZAAM HEDEN. door TINE BREEBAART. Het is voor een vrouw een van de be langrijkste vereischten, dat zij haar tijd goed weet in te deelen. Heeft zij dit niet van kindsaf geleerd, dan kan men haar slechts den raad geven om door zelfopvoe ding deze goede eigenschap aan te kwee ken, want wie zijn tijd niet kan indeelen en met zijn vrijen tijd niets weet te begin nen, is er slecht aan toe. Er zijn tallooze vrouwen, die niet eens zooveel te doen hebben en toch nooit klaar zijn. Andere vrouwen weten zich daaren tegen met haar vrijen tijd geen raad en vervelen zich, zoodra haar werk achter den rug is, omdat zij in het geheel niet beseften, dat iemands vrije tijd niet alleen een bron van velerlei vreugde kan zijn, maar ook kansen biedt om in het leven vooruit te komen, hetzij door de ontwikke ling der eigen persoonlijkheid, hetzij door zich op een of ander gebied kennis eigen te maken. Niemand is te oud om iets nieuws te leeren, wanneer men zich maar niet inbeeldt, te oud te zijn. Wie op lateren leeftijd nog iets gaat leeren, zal integen deel ondervinden, dat er daarvan een ver- jongenden invloed uitgaat. En dit is zeer natuurlijk, want de hersenen worden dan weer op dezelfde wijze in beslag geno men als in de jeugd en daarnaast heeft men als ouder mensch de vreugde over het vergaren van nieuwe kennis, die in de jeugd maar al te vaak ontbreekt Elke vrouw moest zich in haar vrijen tijd bezighouden met iets, dat zooveel mo gelijk verschilt van haar dagelijkschen werkkring. Alleen dan zullen de bezighe den van den vrijen tijd een gunstigen in vloed op haar hebben.' Zoo ia bijv. wel te begrijpen, als een vrouw, die in haar be roep intellectueel werk moet doen, ook in haar vrijen tijd leest en studeert, doch zij zou veel verstandiger doen met niet toe te geven aan dit verlangen, doch integendeel iets te gaan doen in huishouding en tuin. Tuinieren vormt een uitstekend tegenwicht tegenover intellectueel werk. De hersenen krijgen rust, terwijl het lichaam wordt ver- frischt Ook huishoudelijk werk heeft een soortgelijken invloed. De reden, dat intel lectueel werk verrichtende vrouwen vroe ger „blauwkousen" werden genoemd, lag voornamelijk in het feit, dat zulke vrou wen geen veelzijdig ontwikkelde menschen waren, doch haar leven, geheel eenzijdig instelden en werden tot een pendant van het „boekenwurm". Deze ongunstige uit werking van het intellectueele werk kan vermeden worden, wanneer men in zijn vrijen tijd een andere richting inslaat. Ook de sport biedt hiertoe gelegenheid. Maar dan is het niet voldoende dat men bepaalde uren apart zet voor wandelen, gymnastiek of iets dergelijks. Men moet voor zijn vrijen tijd iets vinden, waarvoor men een nieuwe, oprechte belangstelling kan aankweeken. Menschen, die naast hun beroep een verstandig gekozen „stokpaard je hebben", zijn bijna altijd gelukkig en tevreden, gezond en in staat om hun v.erk goed te verrichten. Want waar het op aankomt is dit, dat door verandering van bezigheid andere hersencellen aan het werk worden gezet om over vermoeienis in één richting te vermijden. Het systeem is hetzelfde als wat de landbouwer toepast door middel van wisselbouw. Het is niet noodzakelijk, om een stuk land braak te GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 8771 Geruite zijde zoo wel als een effen tint voor de meer gezette figuren maken van dit model een aardig geheel. De kraag met revers aan één zijde en pun tig geknipt voor pand met knoop- garneering geven het een vlot aan zien. De rok is slechts even klok kend, terwijl de mouw is aange sloten. Wil men 't japonnetje nog een extra garnee ring geven, dan kan men dit doen door onder aan de rok een smalle plissé aan te bren gen, evenals aan den op,lei kant van de mouwen. Men heeft hier voor 3 x de wijdte van de rok noodig i en 3 x de omtrek 0]f' der beide mou- II J\ wen, terwijl men den buitenkant laat ajouren. Plis- sé's zijn dit jaar zeer modern. Een mooi geheel krijgt men o.a. van don kerblauw met revers en kraag in bleu crêpe georgette; de moderne modetinten. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. laten liggen, wat hiermee te vergelijken is, dat een vrouw zich na afloop van haar be roepsbezigheden op een divan uitstrekt, en aan niets meer denkt. Men kan het stuk land ook nieuwe krachten toevoeren door het aanplanten van een ander gewas en hetzelfde geschiedt, wanneer men zich be zighoudt met de een of andere gezonde liefhebberij. Bij vrouwen, die huishoudelijk werk doen, is het geval precies eender. Ook zij moeten in haar vrijen tijd iets geheel an ders doen en zullen zich bij voorkeur tot intellectueele bezigheden moeten wenden. Zij kunnen musiceeren, teekenen, schilde ren, lezen, talen leeren wat zij slechts gaarne doen. Zij kunnen natuurlijk niet dadelijk uitblinken op het gekozen terrein, doch dat is ook niet te verwachten. Men bereikt niets van beteekenis zonder in spanning, doch door geregelde oefening in een richting, waarvoor van nature aanleg bestaat, wordt vaak verrassend veel ge presteerd. Elke vrouw heeft toch in haar jeugd of op school wel een lievelingsvak gehad. Hoe vaak hoort men haar niet zeg gen: „Als ik niet getrouwd was, dan was ik dit of dat geworden." Wanneer zij nu in een dergelijke richting haar kennis aankweeken, dan kunnen zij er voor zich zelf veel genoegen aan beleven, te meer, waar zij zich daarbij niet met praktische bijgedachten behoeven te kwellen. Het zou ook niet goed zijn om zijn liefhebberijen en zijn vrijen tijd te gebruiken om een ander het brood uit den mond te nemen. Het vullen van den vrijen tijd is dus iets, waaraan groote beteekenis moet worden gehecht. Het biedt ons de mogelijkheid om gezond en frisch te blijven en te worden tot een gelukkig, harmonisch ontwikkeld mensch. MEISJES JURKJE. 8774 Een mouwloos jurkje, b.v. van 'n mooie tint zijde linnen, zal onze meisjes aardig kleeden. Bleu voor blond jes en steenrood voor de donkerder typen flatteert al tijd. Het rokje heeft breede plooien, die gemakkelijk ingestreken kun nen worden na 't wasschen. Deze plooien geven bij het loopen zoo'n aardig coquet aan zien, omdat ze dan min of meer uitspringen. Patronen ver krijgbaar tot acht jaar. Velen zijn de volkomen ongegronde mce- ning toegedaan, dat water drinken tijdens de maaltijden ongezond is. De één zegt, dat het voedsel er zoo door verdund wordt, dat het lichaam moet verzwakken, terwijl dc ander juist beweert, dat men er dik van wordt. Zoowel de eene uitlegging als de andere is onjuist. Het spreekt vanzelf, dat 's zomers, wan neer de hitte het^ichaam dwingt om meer water uit te scheiden door de versterkte uitwaseming, ook de behoefte aan vloei stof grooter wordt, zoodat dan ook de nei ging, om aan tafel te drinken, sterker is dan 's winters. Zoolang men water of een andere niet-alcoholische drank gebruikt, kan dit niet schadelijk zijn, tenzij men ook dit overdrijft en door een te sterke ver dunning van de spijsbrij in de maag, deze overbelast. Alcoholische dranken, bijv. bier, dat veel mout bevat, maken echter wèl dik, want doordat alcohol inplaats van vet gebruikt kan worden voor de ontwik keling der noodzakelijke lichaamswarmte, blijft door het gebruik van alcohol de vet- reserve van het organisme onaangetast. Het drinken van water is echter wij herhalen het ook tijdens de maaltijden volkomen onschadelijk voor gezonde men schen. Voor zoover het lichaam dit water niet noodig heeft, ontdoet het zich er weer van via de nieren, de huid en de longen. Het idee, dat door het drinken van water aan tafel de vetvorming wordt bevorderd, is natuurlijk geheel ongegrond. Het water, dat door maag en darmen is opgenomen, wordt aanvankelijk opgenomen door de bloedvaten en met den bloedsomloop ge bracht naar die weefsels van het lichaam, die behoefte aan water hebben. Is er op deze wijze meer vloeistof in het bloed ge bracht, dan het lichaam noodig heeft, dan heteekent dat voor een gezond mensch zelfs een zeer wenschelijke doorspoeling der nieren. Men kan dus zonder eenige bezorgdheid tijdens de maaltijden niet-alcoholische dranken gebruiken, mits niet in zulke groote hoeveelheden, dat de spijsverte ringssappen er te sterk door worden ver dund. Het bovenstaande geldt intusschen al leen voor gezonde menschen, want bij vele ziekten is het drinken van water en ande re vloeistoffen op zichzelf reeds schadelijk. Dat „pottekijkers" tot do sympathieën van ln huisvrouw behooren, we gelooven het niet Haar dagclijksche bedrijvig heid met ketel, panne tjes en potjes houdt zij liefst in een sfeer van geheimzinnigheid, die zich slechts even door een appetijtelijken geur verraden mag. En zij heeft gelijkl Doch nu over een wèl sympathieken potte-kij- ker, want de „pottekij ker" in kwestie helpt haar in haar bezighe den, behoedt haar voor vergissingen en onaan genaamheden, die haar nu, hoe bedreven en oplettend zij ook is, zoo vaak ergernis en onge noegen bezorgen. De oorzaak van veel keukenstrubbelingen is immers onvoldoende licht Het gebruikelijke plafondlampje in het midden van de keuken brengt practisch steeds mee, dat men zichzelf bij het fornuis in het licht staat Het is zeer goed mogelijk, dat men het vermoeiende en nadeelige, gewend als men er aan is, hiervan niet meer be merkt. Maar de nadeelige invloed van het slechte licht aan het fornuis,uit zich dan dikwijls door een afkeer van koken. Een algemeene verlichting van de keu ken door een plafondlamp is noodzakelijk, evenzeer echter een speciale verlichting van het fornuis. Wat men noodig heeft om bij het koken goed te kunnen zien, is een „pottekijker". Deze vriend der huisvrou wen bestaat uit een kleinen, speciaal ont worpen Philips-reflector met een „Spiral- ta"-lampje van 40 Decalumcn, welke bo ven het fornuis wordt aangebracht Daar de reflector zeer diep is, heeft men zelf geen hinder van de lamp. Alleen het for nuis wordt helder en intens door den smal- len lichtbundel bestraald. Met zoo'n „pot tekijker" verkrijgt men niet alleen op zeer goedkoopc wijze een voldoende, doch zelfs een overvloedige verlichting, die door den zwaarsten damp heen schijnt Het koken wordt een genoegen en een dankbare taak. iederen dag opnieuw. Bovendien is de Philips „pottekijker" keurig van uitvoering. De reflector is ner gens gelascht, waardoor roesten in naden is uitgesloten. Hij wordt zoowel in zwarte gelakte als wit geëmailleerde uitvoering geleverd. Aan de binnenzijde is de reflee tor wit geëmailleerd. Naar gelang de om standigheden kan men het model met op- hangbeugel of voor buis-aansluiting bezi gen. Zeiden we te veel, toen we spraken van een sympathieke „pottekijker"? We geloo ven het niet! Het is noodig en nuttig, dat iedere huis vrouw zich gewent om iedere drie of vier maanden hare kasten en laden op te rui men. In de eerste plaats wint men hier door met de schoonmaak veel tijd, want dan kan men dit werk, dat op geregelde tijden toch plaats vindt, overslaan. Men zal ondervinden van hoeveel nut deze drie- of viermaandelijksche opruim- beurten zijn, indien men ze tot regel heeft gemaakt Men krijgt een overzicht van al les wat men heeft opgeborgen in kisten, kasten en laden. Een huisvrouw, die altijd haar dagen bezet heeft met allerlei huis houdelijk werk, komt er gauw toe dit of dat maar even een plaatsje in la of kast te geven en weet dan zelve later veelal niet, waar zij het „opgeborgen" heeft. Het beste is een regenachtige dag voor dit MIDDAGJAPON. 838 Deze japon met een geheel door- loopende midden- baan, vóór zoo wel als achter, kleedt zeer goed af, en is daarom ook voor gezette dames buitenge woon geschikt. De voor- en achter banen zijn op de zijstukken gestikt, die op heuphoog te een ronde lijn aangeven. De kor te gladde mouw heeft een kleine opslag, terwijl de hals met een smal schuin bies je wordt afge werkt Ingezette plooien zorgen voor de noodige onder- wijdte, terwijl in het voorpand een omgebiesde in knip is gemaakt, waardoor 'n pun tig afgewerkte reep stof gehaald wordt. Men kan het geheel van zwarte zijde ma ken of crêpe satin, en dan in dof en glimmend verwer ken, terwijl ook alle mogelijke kunstzijdjes zich voor dit model buitengewoon goed leenen. De meer gezette vrouw moet echter voor zichtig zijn bij de keuze van dessins en iets rustigs uitzoeken, b.v. een niet te groo te moes op zwart, blauw of bruine fond Patronen tot en met maat 52 verkrijg baar. werk te gebruiken, want al opruimende wordt men door het werk in beslag geno men en ziet het trieste daar buiten niet. I)e lappenlade wordt flink onderhanden genomen en stofresten, waarvan geen kle dingstukken meer voorhanden zijn, cn geen dienst meer kunnen doen, gaan on herroepelijk weg. Wat bewaard moet blij ven, wordt in nette rolletjes gerold met een reepje stof bijeen gebonden. Een goed opgeruimde lappenlade is niet alleen pret tig, om te zien, doch het spaart den tijd van zoeken, indien men iets noodig heeft om te verstellen. Ook de brievendoos krijgt een beurt en veelal komt er een brief voor den dag, waarvan men met schrik bemerkt, dat hij nog niet beantwoord is, een verzuim, dat wij op een rustigen avond in kunnen ha len. Boekenkasten en -planken moeten ook een beurt hebben en dan zien wij veelal, dat men nog boeken van anderen in zijn bezit heeft, of dat uitgeleende boeken nog niet terug zijn, hetgeen in de agenda aan geteekend en in orde gemaakt kan worden. Naaitafel en stopmand vragen speciale aandacht, want dit zijn d e dingen, waarin veelal een ware chaos te vinden is van klosjes, knoopjes, spelden, rolletjes zijde enz. Heel practisch is om knoopen, rolletjes zijde, drukknoopen en andere bij elkander behoorende kleine dingen in leege sigaret tendoosjes te bewaren. Eindelijk is men zoover gekomen, dat do kleerkast onderhanden genomen wordt Kleedingstukken, waaraan kleine répara ties moeten gedaan worden, hangt men bij elkaar. Ouderwetsche joponnen kunnen veelal gemoderniseerd worden of wel ver maakt voor de kinderen. Wat echter door de betrokkenen niet meer gedragen kan worden, kan goede diensten bewijzen, in dien men het naar een kleerencomité zendt. Ook het huisraad vraagt geregeld een toeziend oog, opdat kleine reparaties tij dig gemaakt kunnen worden, waardoor men tevens geld spaart. Wacht men tot een of ander erg gesleten is, dan zijn de kosten veel grooter. De schijnbaar verloren tijd besteed aan het opruimen van laden en kasten, zal ech ter in vele opzichten vruchten afwerpen. Men kan met een rustig gemoed alles overzien, zonder te vreezen voor onaange name verrassingen te komen te staan. Het is trouwens ook zeer goed, indien men de kinderen reeds vroeg leert orde op hun speelgoedplank of -kast te stellen. Al les waarmede gespeeld is, moet opgeruimd worden en op gezette tijden moet moeder controleeren of de kleintjes hieraan de hand houden. Onbruikbaar speelgoed wordt niet bewaard, terwijl datgene wat met lijm cn verfpot opgeknapt kan wor den, met hulp van vader of moeder weer goedgemaakt wordt. Als we op deze manier eens een middag besteden aan het opruimen van kasten en laden, dan moet het middagmaal maar eens extra eenvoudig toebereid worden, zoodat dit niet te veel tijd in beslag neemt. Iedere huisvrouw, die zich gewent aan het op deze manier in orde houden, zal zeker een rustig, tevreden gevoel hebben; niets is aangenamer, dan dat een huishouding niet alleen goed functionneert, maar dat de huisvrouw zelve overtuigd is, dat alle bijkomstigheden ook in orde zijn. Een vrouw maakt zich tegenover haat omgeving gaarne zoo aantrekkelijk moge lijk en terecht. Toch zijn er nog velen, die zich schroom vallig van anderen terugtrekken en mee- non, dat slechts zij bekoren, die een knap uiterlijk en een zekeren durf hebben, zich op don voorgrond te stellen. Niets is echter minder waar, dan deze opvatting, daar de aantrekkelijkheid, de charme, die er van een vrouw uitgaat, niets met deze eigenschappen te maken heeft. Men kan een knappe vrouw ontmoeten, waar absoluut niets van uitgaat, terwijl 'n andere daarentegen, die op het eerste ge zicht allerminst knap te noemen is, wan neer zij een kamer binnenkomt, een sfeer van warmte om zich heen verspreidt. Haar vriendelijke blik, haar lachende mond als zij spreekt, haar ongekunstelde wijze van optreden en spreken, doen aanvoelen, dat men te doen heeft met iemand, die iets van haar innerlijk voelen aan anderen weet te geven. Er zijn echter ook vrouwen, die een aan geboren charme bezitten, die haar onweei> staan baar maakt, toch daarbij eigenschap pen bezitten, die niet geheel en al over eenstemmen met de bekoring, die van haar uitgaat. Zij veroveren iedereen, zonder cr eenige moeite voor te doen. Zonder deze aangeboren charme kan echter iedere vrouw, die dit wil, aantrek kelijk zijn, indien zij zich slechts moeite hiervoor geeft en vooral geen gevoel van minderwaardigheid parten laat spelen. Men moet zich zelf die eigenschappen weten eigen te maken, dio do mensch op een hooger plan brengen en trachten eigen fouten en gebreken te begrijpen en zoo min mogelijk tekortkomingen bij anderen te ontdekken. Men moet ruim en mild oor- deelen om zich met vertrouwen aan ande ren te geven. Zich te geven met liefde, zon der zelf eerst te eischen, geven van het beste wat dc mensch in zich heeft, zie hier het antwoord op de vraag, hoe men ande ren tot zich trekt. Niets slechts nu en dan bij vlagen, naar gelang het invalt, doch onder alle omstan digheden moet men trachten iets voor an deren te zijn. Blijvende belangstelling too- nen in het lot van anderen, zoo noodig nu en dan een bemoedigend woord, een hand druk, beurt hen, die moeite en verdriet hebben rneer op, dan men wellicht denkt; ja verricht soms wonderen. Men moet zich weten aan te passen aan iedere omgeving en niet altijd eigen wil en wenschen den doorslag laten geven. Is dit het geval, dan kan men zeker zijn, niet tot haar gerekend te worden, waarvan men kan zeggen, dat niets van haar uitgaat. Men moot trachten ook de goede eigen schappen te ontdekken bij hen, die (schijn baar) stug en onvriendelijk zijn, hetgeen veelal een gevolg is van een groote levens- tragiek. Ieder toch heeft zijn fouten en gebreken; de een verstaat echter beter de kunst de ze te verbergen dan de ander. Veel strijd kan voorkomen worden, in dien men tracht elkander te begrijpen, en meer liefde kan gezaaid worden, indien men elkanders belangen meer behartigt. Wij meenen de vraag, welke wij boven ons artikeltje stelden, slechts zeer kort te hebben aangegeven; ieder kan haar verder naar eigen gevoel uitwerken. Een feit is, dat een vrouw in een enkel woord, in een handdruk, meer gevoel van medeleven kan weergeven, dan in een reeks van phrases. Vrouwen, die trachten te geven van het beste, dat in haar is, ver spreiden koesterende warmte, waar zij zich vertoonen, iets wat thans meer dan ooit noodig is. TINE BREEBAART. KINDERSPEELPAKJE. 63457 Is er wel practl- scher kleeding denkbaar, dan *n speelpakje van aardig gebloemd wasch- en licht »cht katoen? Aller liefste dessins wer ken er toe mee, zoo'n eenvoudig pakje, dat in en kele uren ge maakt wordt, de trotsch van broer of zus te doen uit maken. Des verkiezende kunnen '1 kraagje en de zakken van effen materiaal gemaakt worden, doch noodig is dit niet. Patronen verkrijgbaar tot zes Jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919, t.n.v. den Rnippatronendienst te s-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. Do patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven?,

Schager Courant | 1934 | | pagina 4