Geeft acht Woensdag 6 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9493 Schooltoestanden op het platteland. Crisisrundvleesch in blik. Inbreker te Leeuwarden aangehouden. Hevig noodweer boven Silezië. Ontploffing in een fabriek. Ernstige botsingen in Roubaix. NEDERLAND'S NATUURSCHOON BEDREIGD. OFFICIEREN IN HOOGER BEROEP. Zeven personen gedood. UIT DE PERS- Hoe er soms met de wordt gesold. openbare school Men schrijft onder bovenstaand opschrift aan het „Alg. HsbL": De gemeente Aengwirden in Friesland zij heeft ruim +800 zielen heeft den laatsten tijd heel wat op schoolgebied beleefd. Eerst had men die bij de opheffing van de openbare lagere scholen te Luin- jóberd en Nieuwebrug en de stichting van een nieu we school tc Spitsend ijk. Deze quacstie, die vrijwel de gehecle bevolking in beroering bracht, duurde drie jaren lang, en is ten slotte in allerhoogste in stantie beslist. Daarna is tc Luinjeberd een soort privéschooltje geopend, door het vroegere schoolhoofd, doch toen deze naar elders werd benoemd, duurde het niet lang of ook dit instituut verdween. Toen kwamen de quacsties, die zich voornamelijk concentreerden in het dorp Tjalleberd. het oudste en voornaamste dorp in „de Streek". De gemeenteraad verhuurde daar twee lokalen van de o.l. school aan een chr. schoolbestuur, dat daarin een bijzondere school open de. Zoodat beide scholen onder één dak voor de noodige afscheidingen in het gebouw was gezorgd gehuisvest waren. Dit stond een deel der bevolking maar matig aan, vooral omdat het meende dat de overblijvende twee lokalen voor het o.l. onderwijs niet voldoende voor het aantal leerlingen zou zijn. Inderdaad was het aantal leerlingen van dien aard, datde wet drie leerkrachten voorschreef. Een tijdlang werkten nog twee leerkrachten in één lokaal naast elkaar; na veel gehaspel besloot de gemeenteraad, bij de school een houten hulplokaal te stichten. Daarna deed zich het geruchtmakende geval voor, dat ouders van leerlingen weigerden hun kinderen nnnr de school te zenden, omdat een onder wijzer, die als tuberculosepatiënt in een sanatorium verpleegd was. opnieuw als leerkracht aan deze school verbonden werd. Na eenige weken verzuim kwamen de scholieren terug, nadat de directeur van een Consultatiebureau had verklaard, dat de onderwijzer in kwestie geen gevaar voor besmetting opleverde en zich geregeld aan een onderzoek zou onderwerpen. En pas was deze zaak weer in het reine of daar kwam - als een donderslag bij helde re lucht! het besluit van den minister van Onder wijs, dat met een paar dagen de school te Tjalle berd opgeheven werd, de oudste school in de streek! De leerlingen werden ingedeeld op scholen te Spit- sendijk en Gersloot. Een deel der ouders besloot echter zich zulks niet te laten welgevallen, maar samen te werken voor de stichting van een bijzondere neutrale school. Deze actie had succes. Het aantal vereischte leerlingen is toegezegd en onder leiding van den Hervormden predikant ter plaatse, ds. H. A. Ludwig, is thans een vereenigine voor zulk een school opgericht. Zoo spoedig mogelijk zal de koninklijke goedkeuring op de statuten aangevraagd worden. Ook voor hen die een inkomen genieten gelijk aan den steun en voor diaconieën en liefdadigheidsinstellingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij meedeelt, dat, naast de in vroegere desbetreffen de circulaires genoemde categorieën van personen in den vervolge de distributie van vleesch in blik ook zal kunnen geschieden aan personen, die een inko men genieten, hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk is te stellen met dat. hetwelk ter plaatse door de steuntrekkenden, als bedoeld in de circulaire van 4 November 1033. wordt genoten De beoordeeling hiervan zal geheel aan de gemeentebesturen worden overgelaten. Ook zal distributie mogen plaats vinden aan dia conieën en instellingen met liefdadige doelstelling, ten behoeve van door deze lichamen ondersteunden, waarbij evenwel nauwlettend dient te worden toe gezien, t.a.v. de instellingen met liefdadige doelstel ling zoo door de gemeentebesturen als door de be sturen dier instellingen zclven en t.a.v. de diaco nieën alleen door haar besturen, dat geen vleesch wordt verstrekt aan dezelfde personen, door meer dan één instantie. Die veel op zijn geweten had. Uit Leeuwarden wordt bericht, dat de politie er In geslaagd is den dader te arresteeren van een reeks inbraken, in de Friesche hoofdstad gepleegd. Langen tijd heeft de recherche haar aandacht aan een inwoner dezer plaats, zekeren van A. geschon ken. Het is haar thans gelukt zooveel bewijsmate riaal te verzamelen, dat ontkennen, hetgeen de man thans nog doet. hem wel niet meer zal baten. In den nacht van l i op 15 Mei werd in een pand aan de Oostergrachtwal een brutale diefstal met braak ge pleegd, waarbij o.a. eenige gouden tientjes werden gestolen. Deze gouden tientjes zijn hem ten slotte noodlottig geworden, daar de recherche drie perso nen heeft opgespoord, aan wie hij met gouden tien tjes heeft betaald. De man is ingesloten. Straten en velden ernstig verwoest. In de omgeving van Koeningshain (Silezië) heeft een hevig noodweer gewoed, waardoor in het bijzon der de j>Iaatsen Wartha, Gierischwalde en Banau zijn geteisterd. Te Wartha, een bekende Silezische bedevaart plaats, stroomde het water van de bergen in wilde beken door de straten. Verscheidene woonhuizen overstroomden en een aantal bruggen werd weg gerukt. Te Gierischwalde drong het water tijdens het Lof de kerk binnen, zoodat de kerkgangers in allerijl het gebouw moesten verlaten. Ook hier leken de stra ten wel beken. Het water stroomde huizen en stal len binnen en zware boomen werden ontworteld, terwijl tal van voorwerpen en stukken houtwerk door. de straten dreven. Veel kleinvee kwam in het water om. Het water zakte vrij spoedig, doch liet groote verwoestingen achter. In de tuinen is de aan plant verdwenen en de gewassen zijn van de vel den weggespoeld. In de gemeente Banau en Gierischwalde wordt men des te zwaarder getroffen, aangezien daar ver leden jaar door een hagelbui groote schade werd aangericht. Twee personen gewond. Gistermorgen werd de brandweer te Zaandam ge alarmeerd voor een feilen brand in de houtmeclfa briek „Do Haan aan den Kalverringdijk, toebehoo- rende aan de Gcbrs. Groot te Zaandijk. De bewoners van de buurtschap Het Kalf en ook verder in den omtrek werden opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek dat er in de fabriek een ontploffing had plaats gehad. Er bevonden zich drie personen in de fabriek toen de ontploffing geschied de. Twee hunner waren bezig met het vervoeren van halen meel. Beide mannen de 40-jarige I). Slop en de 27-jarige 1J. Hille werden tegen den grond geslagen, terwijl hun kleeren in brand vlogen. Zij snelden onmiddellijk naar buiten en sprongen in een nabij gelegen sloot. Hun verwondingen waren echter van dien aard. dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Aan het blusschingswerk werd deelgenomen door de brandweer uit Zaandam, Zaandijk en Koog. Het terrein van den brand was echter moeilijk te benade ren en de spuiten moesten met schuiten en motor booten ter plnntsc worden gebracht. Het gebouw is geheel afgebrand. Hevige straatgevechten met anti-fascis ten. Parijs. Tijdens een vergadering in Roubaix waar de rechtsche afgevaardigde Ilenriot het woord zou voeren over den binnenlandschen polltickcn toestand, is liet gisteravond tot ernstige botsingen gokomen. Het vergaderlokaal was door een krachti ge afdeeling politie afgezet en de bezoekers werden aan een nauwkeurige controle onderworpen. In de omliggende straten waren geruimen tijd voor het openen van de vergadering anti-fascisten tezamen gekomen, welke trachtten de bezoekers tegen te hou den met het gevolg, dat tenslotte hotsingen ontston den. De politie moest worden versterkt en zelfs be reden politie werd te hulp geroepen om de orde te herstellen. Er ontstonden hevige straatgevechten. Op verschillende plaatsen in de stad werden barri cades opgericht, die door de mobile garden werden bestormd. Eerst tegen 8 uur was de rust eenigszins hersteld, zoodat Ilenriot toen voor ongeveer 2000 toe hoorders zijn rede kon uitspreken. Na het einde van de vergadering werd het weer onrustig, zoodat de politie nogmnals moest optreden. Bij de botsingen zijn ruim honderd personen gewond. Te middernacht was alles weer rustig. DE TAIFOEN AAN DE KOREAANSCHE KUST. Drie honderd vijftig personen verdron ken, gewond of vermist. Driehonderd vijftig visschers zijn verdronken ol worden vermist of zijn gewond in den taifoen, welke aan de Korennnsche kust heeft gewoed, meldt Reu ter. Er zijn 1800 personen gered ten koste van groote moeilijkheden; 300 schepen zijn vergaan. ONRUST ONDER DE FRANSCHE BOEREN. Afgevaardigde van de tribnne en een pak slaag toegediend. gesleept De landbouwcrisis heeft ook onder de boerenbe volking in Frankrijk onrust gebracht, hetgeen Maan dag wel heel duidelijk bleek toen afgevaardigde Bcnassy die een landbouwdistrict vertegenwoordigt, voor zijn kiezers in een vergadering een redevoering wilde uitspreken. De aanwezigen sleepten den af gevaardigde van de tribune en dienden hem een pak slaag toe, onder anti-parlementaire kreten. ZELFMOORD VAN EEN PAARD. Omdat haar veulen dood was. Te Haulerwijk (Fr) kwam een jong veulen in een sloot terecht, waardoor het spoedig verdronk. Toen men het cadaver den volgenden morgen wilde weg halen, schopte en trapte het moeder-paard naar iedereen, die in de richting van het verdronken veu len ging. Den daarop volgenden morgen vond men naast het veulen de moeder verdronken in de sloot. MET DE TRAM IN BOTSING GEKOMEN. Motorrijder op slag gedood. Heerenveen. Gistermorgen is de 30-jarige J. Mink uit Leeuwarden, die zich met zijn motorrijwiel op weg bevond naar Lemmer op de tramkruisinR Rijksstraatweg Follega nabij Lemmer, met de tram die om 9 uur uit Lemmer vertrekt, in botsing geko men. Het slachtoffer dat afschuwelijk verminkt was, was op slag dood. De wedloop in bewaap'ning is begonnen, Zoo luidt de eisch van 't Europeesch beleid, De vredeswil is weer eens overwonnen Door groote vrees voor eigen veiligheid. Men wil geen oorlog, (denk aan het verleden), Maar d'afwecr moet compleet zijn en paraat, Er zijn opnieuw weer dank're moog'lijkheden, Die een gevaar zijn voor den eigen Staat! Do vroeg're lessen zijn nog niet vergeten, Toen onverhoeds een sterke vijand kwam, En zonder eer en zonder een geweten Bezit der mooiste idealen nam! Dat zal zich nimmer, nimmer meer herhalen, Daarvoor staan nieuwe, jonge levens klaar, Men wil opnieuw den hoogsten prijs betalen, En offeren in d ure van gevaar! Men gaat weer in den noodlots-cirkcl draaien: „Jij sterk? Ik sterker!" zoo luidt het gebod, Het oorlogszaad laat zich gewillig zaaien, Zijn oogst is vrees'lijk voor het wereldlot! Maar toch, men sterkt zijn weermacht en zijn forten, Wellicht is straks opnieuw de tijd te kort, En de geleerde schudt aan de retorten, Waarin de afweer klaar gebrouwen wordt! Waar zijt gij allen, die U hebt verbonden Tot een verheven, brcede vredcs-leer? Eens klonk het pleidooi uit millioenen monden Voor het beginsel: „Nooit geen oorlog meer!" Waar zijt gij allen, nu de tijden dreigen, Van welke natie of ras go zijt? Sluit U aaneen, gij moogt niet langer zwijgen, De afweer roept! HET IS DE HOOGSTE TIJD!!! Juni 1934. KROES. (Nadruk verboden). Wat bestaat er met Schager Kermis 5 jaar Nog steeds worden talrijke hecta ren bosch- en heideveld door het vuur vernietigd. Den laatsten tijd ging er geen dag voorbij of uit verschillende deelen van het land werden branden gemeld, waarbij weer een deel van ons natuurschoon door het vuur was verwoest. Het ergste is, dat veel al dit onheil werd veroorzaakt door schromelijko na latigheid of roekeloosheid. Dikwijls zelfs zijn zij, die naar buiten gingen om te genieten van bosch en hei de schuldige oorv.aak van deze vernieling, 'n Wegge worpen eindje sigaret of sigaar, 'n uitgeklopte pijp, 'n onvoldoend bewaakt kampvuurtje, 't zijn evenzoo- vele oorzaken van een brand, die uren en uren vor dert om bedwongen te worden en die intusschen honderden hectaren zwart blakerde. Gisterenavond is de Veluwe wederom het lijdend voorwerp geweest van zulk een brand, waarvan, ge lijk bijna steeds, de oorzaak niet bekend is. Tc Apeldoorn is n.1. tusschen Hoog-Buurloo, Radio- Asselt, IIoenderloo en de Ugchelscho bosschcn ruim honderd H.A. heide door brand verwoest. Do grond behoorde toe aan baron van Verschure. De brandweren uit Apeldoorn, Eendracht, Ugche- len en Beekbergen en boschbrandweergroepen ver richtten liet blusschingswerk. Zij slaagden erin het vuur vlak voor de Ugchelscho bosschcn te stuiten. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die per auto passeerden, hebben eenige oogenblikken het woeden van het vuur gadegeslagen. Geweldige boschbrand bij Ongeveer 300 H.A. bosch vlammen opgegaan. Roermond. en helde in Sedert Zondag woedt op Duitsch grondgebied aan de Limburgsche grens ten Oosten der gemeenten Herkenbosch en Vlodrop een groote bosch- en heide brand, welke reeds circa 300 H.A. bosch en heide heeft vernield. Gisternacht heeft het vuur Neder- landsch grondgebied bereikt. Vanaf de Duitsche grensplaats Elmpt heeft de brand zich tot Herkenbosch uitgebreid en heeft het driehoekje Nederlandsch grondgebied, dat daar in UIT ONZE OOST. De muiterij op „De Zeven Provinciën". Voortgezette behandeling door het Hoog Militair Gerechtshof. Ancta seint uit Batavia: Bij de berechting van de officieren van „Do Ze ven Provinciën" door het Hoog Militair Gerechtshof verklaarde bekl. Dekker, zijn eerewoord aan de mui ters te hebben gegeven. Pres.: „Men geeft zijn eerewoord niet aan muiters. Maar dit is weer een kwestie van mentaliteit en karakter." Bekl.: Ik zag de mensclien niet als muiters, doch als ondergeschikten. Jhr. de Ranitz: Vond u het een officier waardig tijdens do muiterij te bridgen? Bekl. betreurt het achteraf. Bekl. Baron de Vos van Steenwijk zegt in Hooger beroep te zijn gekomen omdat hij zich onschuldig acht. Bekl. wendde nimmer geweid aan omdat hij als luit. derde klasse dit niet zelfstandig meende te mogen doen. De president vraagt waarom bekl. niet schoot toen korporaal Boshardt hem de radiohut deed ver laten. Bekl. antwoordt zulks te hebben nagelaten als gevolg van de afspraak met luit. Dekker, dat niet zou worden geschoten. Pres. wijst bekl. op artikel 12 regl. Krijgstucht, dat ook hot gebrek aan een zelfstandige positie nooit mag leiden tot werkloos blijven. Voorts verklaarde Boshart dat de afspraak met den luit. Dekker nog niet bestond. Bekl. ontkent uit de hut te zijn gejaagd. Hij was toch van plan de hut te verlaten, Pres.: Dan had u zulks niet op dat oogenblik moe ten doen. U was de baas in de radiohut. Geen burger zou gehandeld hebben zooals u ais zeeofficier. Eén schot zou een einde aan de muiterij hebben gemaakt Bekl.: Ik vraag mij af, welke gevolgen het lossen van een schot gehad zou hebben. Pres.: Het bad u misschien uw baantje kunnen kosten, maar daar gaat het niet om, u had nooit de hut mogen verlaten. De Ranitz toont aan dat bekl. wel dgelijk onder bedreiging van korp. Boshart de radiohut verliet. Heftige discussies ontstaan, waarna Jhr. Do Ra nitz concludeert dat de officieren op bewonderens waardige wijze hun drift achterbaks hielden. Bekl. Do Wilde acht de overwegingen van den Zeekrijgsraad onjuist en de straf te zwaar. Pres.: Was u niet bang voor uw hachje? Bekl. zegt niet hcelemaal gerust te zijn geweest. Er bestond twijfel over de vraag of gebruikmaken van geweld in de lijn der autoriteiten lag. De president vraagt waarom bekl. bij de muiters naar liet eten informeerde. Bekl. zegt dat hij be vreesd was voor vergiftiging. Pres.: U vond het compromis met de muiters wel goed? Bekl.: Ja, wij wisten waaraan wij toe waren. Pres.: Ja, er zou niet op u geschoten worden, u zoudt lekker eten krijgen, dat niet vergiftigd was, dat alles was O. K. Bekl. waarschuwde de jongere officieren hun re volvers niet zichtbaar te dragen. Pres.: Waarom zei u: doe niet zoo flink? Bekl.: De derde klassers deden net of zij dat wa ren en schoven alle schuld op de andere officieren. Bekl. Smits acht bet vonnis niet juist. Hij bad zich ernstig voorgenomen zij nleven te geven indien cr maar eenige kans was op onderdrukking van de muiterij. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur- 761 ra.M. Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen Moderne Ou'wLkkel- en Afdrnkinrichtlng. Vraagt onze DlJO-fllm, 50 ct., 8 opnamen. Duitschland inspringt, aangetast. Over een afstand van ongeveer 5 K.M. hangt een blauwe rook over bet zonnige land, terwijl op ongeveer vier plaatsen het vuur woedt. Met man en macht is men met blusschingswcrkzaamhcden bezig. Een boschwachterswoning onder de gemeente Elmpt is door het vuur aangetast en geheel ver nield. De bewoners hadden zich reeds eerder voor het naderende gevaar met hun have en goed in veiligheid kunnen brengen. Op last van Graaf Wolff Metternich te Swalmen, wiens boschgebieden niet ver van het geteisterd ge bied gelegen zijn. worden thans brandgangen ge kapt, brandgreppels gegraven en tegenvuren aange legd. Het was een moeilijke taak de kruipende vlam men, die vaak de schoenen der blusschers schroei den. te ontloopen. De uitkijkpost bleef zich steeds oriënteeren, of het gevaar van het blusschingswerk niet te groot werd. Op de Noord-Veluwe 173 H.A. verwoest. Omtrent den ernstigen brand, die Zaterdag f.1. on der de gemeente Heerdc woedde en die door den sterken Noordenwind bijna niet Ie stuiten was, wordt nog nader gemeld, dat deze vnn het land goed ,de Dellen" 53 H.A. bosschcn verwoest heeft. De bosschen waren tegen brandschade vocrekerd. Van de legerplaats Oldebroek, waartoe ook behoort een gedeelte van „de Dellen', die in verhand met de uitbreiding van de legerplaats waren aangekocht, zijn 120 H.A. bosch en heide een prooi der vlammen geworden. De vuurhaard is ontstaan op circa 5 K M. van „de Dellen" in de richting van Wezen en kwam met een snelheid van circa 1 K.M. in 10 minuten aanrollen. Hij had een breedte van ongeveer lVfc K.M. Bliksem slaat in vrachtwagen met spring- stoL Norman (Oklahoma) (V.D.). Maandag ƒ.1. is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in een vrachtwagen, die geladen was met nitroglycerine. De vrachtwagen maakte deel uit van do uitrusting van een expeditie die onderzoek verrichtte naar aan wezigheid van petroleum. Tengevolge van het in slaan van de bliksem ontstond een ontzaggelijke ontploffing, tengevolge waarvan zeven man werden gedood, terwijl een enorm gat in den grond werd geslagen en groote schade werd toegebracht aan in de nabijheid staande huizen. EEN ONGEWOON SPECULATIE-OBJECT. Verzekeringen op het leven van dent RoosevelL presi- Londen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft gisteren Lloyd's verzocht een einde te maken aan de speculatie in verzekeringen op het leven van president RoosevelL Het is namelijk be kend geworden, dat tal van zakenlieden zichzelf ver zekerd hebben tegen het overlijden van den Ameri- kaanschen president op grond van de verwachting, dat wanneer Roosevelt iets mocht overkomen tijdens zijn presidentschap, dit ernstige reacties teweeg zou brengen. 465e STAATSLOTERIJ (Nle, officieel) 5de klasse, 14de lijst Trekking van Dinsdag 5 Juni 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 2524 11229 19212 t 400.— 16377 16608 200.— 227 14624 19072 20146 f 100.— 165 1497 6309 6363 8315 Ö808 104?9 HOOI 11204 12448 13855 15118 16572 18508 18*44 Prijzen van 70.— 24 80 112 192 214 320 331 334 462 552 716 741 861 1015 1047 1055 1099 1105 1306 1338 1572 1702 1708 1750 1776 1820 1851 2015 2043 2167 2256 2428 2628 2631 2778 2822 284C 2906 2999 3026 3051 3107 3193 3343 3354 3481 3515 3518 3561 3599 3674 3789 3808 3830 3863 3968 4134 4374 4502 4566 4596 4632 4688 4744 4840 4842 4870 4935 4952 5138 5185 5394 5483 5666 5807 5846 5870 5936 6052 6279 6384 6396 6486 6713 6766 7168 7400 7482 7596 7648 7754 7822 7835 7893 7905 7965 7996 8174 8259 8363 8413 8471 8517 8531 8536 8584 8672 8679 8686 8692 8779 8938 9268 9370 9410 9424 9447 9484 9488 9755 9899 9952 10136 10333 10356 10358 10467 11)596 10710 10744 10761 10875 10890 10946 11114 1U46 11171 11281 11382 11447 11525 11649 11676 11725 11778 11792 11863 11921 11930 11956 12093 12152 12228 12270 12312 12690 12698 12722 12725 12896 12976 13022 13053 13193 13223 13290 13323 13341 13509 13526 13583 13794 13848 14022 14145 14162 14227 14287 14357 14732 14858 15101 15177 15325 15327 15349 15363 15395 15495 15528 15594 15602 15617 15653 15655 15748 15835 15876 15988 16002 16030 16214 16423 16564 16658 16666 16710 16729 16791 16994 17086 17192 17303 17401 17525 17533 17585 17606 17646 17675 17679 17771 18119 18201 18216 ft308 18469 18526 18589 18607 18756 18870 18883 18904 18949 18959 18977 19012 19063 19114 19374 19583 19584 19881 19933 19964 19999 20018 20257 20279 20288 20386 20394 2C482 20524 20600 20607 20808 20870 20943 20972 20997

Schager Courant | 1934 | | pagina 5