De uitvoeiing van het 60 Millioenen-plan. KIJKEfl is KOOPEfl tij CL0ECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Regeering en de loonen. Amenkaansch vliegtuig verbrand. HET NOODWEER IN SAN SALVADOR. Alleen in de hoofdstad reeds 2000 dooden. Demonstraties van SDAP. en NW. GELADEN ATMOSFEER IN SPANJE. DE GOLF VAN TERRORISME IN OOSTENRIJK. Nog maar een begin? Groote brand te Hankow. Zonderling incident bij Luik. Trein tegen autobus. Hittler naar Italië. Angstig oogenblik in autobus. Twee negers gelyncht Dinsdag 12 Juni 1934. SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9496 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De regeering Is er van overtuigd, dat de ge leidelijke weg naar een lager loonpeil de verkieselijkste is. Blijkens de memorie van antwoord van de Eer ste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijzi ging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting 1934 (crcdiet voor werkverruiming) is ook do regeering van oordeel, dat het aantal werkloozcn. dat door het aangevraagde crediet kan worden geholpen, in verhouding tot het totaal niet bijzonder groot is, maar ook. dut de waarde van den maatregel voor een belangrijk gedeelte van moreele beteekenis is. Dat de regeering zou tegenspreken, dat van hoo- gcr hand loonsverlaging zal worden bevorderd, Is niet juist. Zij heeft tegengesproken, dat zij bepaalde loonen dwingend wil opleggen. Zij heeft echter daar naast te kennen gegeven, dat zij bij de uitvoering van onder dit crediet vallende werken met do be langstellenden hoopt tot overeenstemming te komen omtrent zoodanige loonnormen, als wenschclijk en noodig zijn om een zoo groot mogelijk aantal arbei ders tc behoeden voor de ellende der werkloosheid. Zij vertrouwt, dat hier overeenstemming zal kun nen worden bereikt. Zou dit onverhoopt niet het ge val zijn, dan zou daaraan het gevolg moeten zijn, dat de werken niet worden ondernomen. De rogeering moet dit standpunt innemen, omdat met liet kunstmatig scheppen van werkgelegenheid alléén, dc werkloosheid niet daadwerkelijk kan wor den bestreden: teneinde van dit crediet een werke lijk nuttig rendement te verkrijgen, is het noodig, dat het mede wordt aangewend om zooveel mogelijk belemmeringen weg te nemen, die de natuurlijke verruiming van de werkgelegenheid tegenhouden. De regeering kan echter niet genoeg herhalen, dat het onjuist is haar de bedoeling toe te schrijven van dwingend te willen ingrijpen in het tegenwoordige loonpeil. Zij beschouwt het collectieve looncontract als elke andere privaatrechtelijke overeenkomst en is er zich ten volle van bewust, dat met ingrijpen in privaatrechtelijke overeenkomsten de uiterste voor zichtigheid moet worden betracht Reeds voldoende aanpassing van de loonen? Een andere vraag is natuurlijk of de loonen reeds thans voldoende verlaagd zijn, zoodat de regeering op verdere verlaging geen invloed zou behoeven uit te oefenen, flet komt den minister voor, dat hierop in het algemeen geen antwoord valt te geven, doch het lijdt geen twijfel, dat bij elke onderhandeling er volop gelegenheid zal zijn alle argumenten pro en contra ten volle tot hun recht te doen komen. Zij zijn van meening, dat men. wat men het ethisch mi nimum pleegt te noemen, dit niet los van het oeco- nomisch mogelijke mag bezien, zulks in het belang van de arbeidende bevolking in haar geheel. Lette men op het oeconomisch mogelijk niet, dan zouden verhoudingen kunnen ontstaan, die tot toeneming van werkloosheid zouden leiden. De regeering, die dit gevaar nimmer uit het oog mag verliezen, is zich intusschen ook bewust van de gevaren welke In te groote en tc plotselinge loondaling gelegen kunnen zijn. Zij is dan ook niet voornemens, verder te gaan dan door de noodzakelijke aanpassing wordt gevor derd, en is er van overtnigd, dat de geleidelijke weg naar lager loonpeil de meest verkieselijke is. Nog op een ander punt moet de Regecring een blijkbaar nog bestaand misverstand trachten weg te nemen. Zij heeft betoogd, dat verlaging van pro ductiekosten noodzakelijk is ter verruiming van de Werkgelegenheid, maar niet, dat de opheffing van de werkloosheid afhankelijk zou zijn uitsluitend van het peil tot hetwelk dc productiekosten zou den zijn verlaagd. Evenzeer beantwoordt de Regeering ontkennend do vraag of niet. de door loondaling bereikte con- currenticmogelijkhcid door gelijke maatregelen van het buitenland illusoir zal worden gemaakt; de Alle Inzittenden omgekomen. Een groot Amerikaansch passagiersvliegtuig met ze ven personen aan boord, werd sedert Zaterdag ver mist. Het vermoeden, dat het toestel in de Catskill-bergen was neergestort, bleek juist tc zijn. Gister is het ge heel verbrand teruggevonden. Alle inzittenden waren om het leven gekomen. Hun lijken waren verkoold. Ernstig ongeluk met Argentljnsch vlieg tuig. New "Vork: Uit Junin in Argentinië wordt gemeld, dat een vliegtuig, komende uit Chili, met zes passa giers en een vierkoppige bemanning aan boord, ten gevolge van den dichten mist een verkeerde landing maakte op het Marchiquifa meer, 200 mijlen ten wes ten van Buenos Aires. Drie personen zijn hierbij ver dronken. loonregelingen zijn in ieder land te zeer van bijzon dere factoren afhankelijk, dan dat op dit gebied maatregelen in het eene land genomen, aanstonds over de grenzen gelijke toepassing zouden vinden. Overigens dient hierbij te worden bedacht, dat ver laging van productiekosten in het algemeen ver grooting van het verbruik en van den omzet ten gevolge heeft. Nadat uit verschillende berekeningen en vergelij kingen van kostprijzen een denkbeeld omtrent de meest juiste hoogte van het loon zal zijn verkre gen, zal getracht worden door onderhandeling om trent dit loon overeenstemming te verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij dc kosten van het nood zakelijk levensonderhoud niet uit het oog zullen worden verloren. Belang voor de gemeenten. Dc Regcering is zich terdege bewust, dat het wets ontwerp mede van belang is voor de gemeenten, met name voor die, waar do werkloosheid het grootst is. Zij is inderdaad voornemens om deze gemeenten zooveel mogelijk tegemoet te komen, door, voorzoo ver het de uitvoering van gemeentewerken betreft, de daarvoor benoodigde kapitaalsuitgaven renteloos aan de gemeente voor te schieten. Anderzijds ech ter zal de Regeering daarbij de voorwaarde moeten stellen dat ook de gemeente aan het doel, dat met het crediet wordt beoogd, zooveel als noodig is me dewerkt. Met name geldt dit voor die gemeenten, welke met betrekking tot de noodzakelijke versobe ring harer huishouding nog ten achter zijn geble ven. Daarbij zal met name de vraag onder het oog zijn te zien, of zij voor de bezoldiging van haar per soneel nog regelingen handhaven, die boven redelij ke normen uitsteken. Aard uit te voeren werken. In het algemeen is het de bedoeling, die werken te doen uitvoeren, die kunnen bijdragen tot verhoo ging van dc economische weerbaarheid van het land en tot vermindering van de werkloosheid. Het is dc bedoeling, dat Rlkswerken zullen worden uit gevoerd door den daarvoor aangewezen Rijksdienst. Omtrent de vraag of het mogelijk zal zijn, het ka pitaal aan te wenden voor het verkrijgen van werk verruiming in bestaande industrieën moet de regee ring zich voorshands haar oordeel voorbehouden. Het gevaar ligt hier voor dc hand, dat op deze wijze juist de aanpassing van de industrie aan de inter nationale concurrcntie-eischen zou worden belem merd. Het bestuur van het Werkfonds zal hij zijn werk zaamheid telkens met do vakcentrales in aanraking komen. Met het oog hierop schijnt het niet noodig. vertegenwoordigers van die centrales in het bestuur op te nemen. Wat een vlieger op zijn vlncht boven het ge teisterde gebied zag. - Gansche dorpen door de catastrofe verwoest. In de kleinste, dichtst bevolkte republiek van Mid- den-Amerika, heeft, zooals elders reeds in dit num mer gemeld, een ontzettend noodweer gehcerscht. Nadere bijzonderheden melden thans, dat het aan tal slachtoffers van de noodweer-catastrofe veel hoo- ger is dan aanvankelijk vermoed werd. Alléén reeds In de omgeving van de stad San Salvador moet het aantal dooden op 2000 worden geschat. Een vlieger heeft een vlucht gemaakt boven het geteisterde gebied. Hij rapporteerde dat gansche dor pen verwoest zijn. Uit een rivier zag hij den romp van een visschersstoomschip, dat door den storm overvallen werd, uit het water omhoog steken. Overal in den omtrek is groote schade aangericht. Het gebied van La Libertad is na La Union wel het zwaarst geteisterd. Ook daar zijn gansche dorpen verwoest De president van San Salvador heeft een groote hulpactie op touw gezet. Hij heeft tevens een veror dening uitgevaardigd, waarbij verboden wordt dat de prijzen van levensmiddelen verhoogd worden: terwijl bovendien de invoerrechten op eenige levens middelen voor den tijd van drie maanden worden op geheven. Volgens de „New York Times" zou het dorp Agua Caliente met zijn 250 inwoners totaal verdwenen zijn, tengevolge van een aardverschuiving. Zestig percent van de gebouwen der stad Santo Thomas zou verwoest zijn. Er is voor millioenen schade aangericht Stad ln Honduras verwoest. Boston (Massachussetts) (R.O.). Volgens een radio bericht aan de „United Fruit Company, alhier, moet de stad Ocotopeque (Honduras) zijn verwoest. Bij de overstroomingen in dit gebied zijn vijf honderd raen- schen om het leven gekomen. Op den Zondag vóór de opening der Staten- Generaal. De S.D.A.P. en het N.V.V. zullen op den Zondag, voorafgaande aan de opening van de Staten Generaal. 16 September, vier massale demonstraties houden tc Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Arnhem. DUIZENZENDEN ARRESTATIES. DE PROVIN CIALE GEVANGENISSEN REEDS OVERVOL. 700 Politieke gevangenen naar een concentratiekamp De staking onder de landarbeiders in Spanje be gint ernstige vormen aan te nemen. Duizenden per sonen zijn reeds gearresteerd, met het gevolg, dat de provinciale gevangenissen overvol zijn. Weliswaar moet geconstateerd worden, dat de al- gemeene staking van de landarbeiders niet tot stand is gekomen cn sommigen zijn dan ook van meening, dat het geheel een groote mislukking is geworden, moor aan den anderen kant geeft toch het feit dat 150.000 arbeiders het werk hebben neergelegd en volgens hun verklaring liever hun leven zullen ver liezen dan toe te geven, aanleiding tot ernstige be zorgdheid, temeer daar er geen teekenen aanwezig zijn voor een verbetering in den toestand. De toestand te Madrid. De toestand te Madrid herinnert aan de laatste dagen van de monarchie. De censuur is ingevoerd. Op verschillende plaatsen is het tot ernstige onlus ten gekomen, waarbij, voor zoover bekend, 12 per sonen gedood en talrijke andere gewond werden. Te Madrid zijn de laatste dagen bij anti-fascisti sche betoogingen verscheidene personen gewond. De invoering van de censuur is oorzaak, dat aller lei geruchten de ronde doen en de atmosfeer iA ge laden. Telkens worden opslagplaatsen van wapenen en munitie ontdekt. Een dezer opslagplaatsen be hoorde toe aan een socialistische» afgevaardigde, die echter nog niet aangehouden kon worden, aan gezien dc cortes nog niet tot opheffing van zijn im muniteit besloten heeft. Volgens mededeelingen van te Hendaye aangeko men reizigers zullen zeven honderd Spaansche poli tieke gevangenen, die de laatste dagen gearresteerd zijn, naar een concentratiekamp op de Canarische eilanden gezonden worden. Door communisten qesteenigd. Erger lijk voorval te Madrid. Ton aanschouwe van honderden baders op het modebad-strand Playa, a. d. Manzanares te Madrid hebben communisten in badcostuum gisteren een jongen van 16 jaar, van wien gezegd werd dat hij fascist was, dood gesteenigd. Geheimzinnige schietpartij te Madrid. Vier ernstig gewonden. Vijf j'ongelui, van wie twee meisjes, die gister avond van een uitstapje terugkeerden, werden on verwachts uit een met vier personen bezette auto beschoten. Vier der jongelui zijn ernstig gewond. STEEDS WEER NIEUWE DYNAMIET- AANSLAGEN. Hoewel de reeks van dvnamictaanslagcn en an dere daden van terreur, welke in de laatste dagen vrijwel zonder ophouden in Oostenrijk gepleegd zijn (zie ook het bericht elders in dit nummer), over het geheel genomen slechts geringe schade hebben aangericht, acht men toch in regeerings- kringen den toestand buitengewoon ernstig, temeer daar men van meening is, dat de gebeurtenissen van de laatste paar dagen slechts een inleiding vormen op wat nog te wachten staat. Voor deze sombere voorsjielling is ale reden, wan neer we vernemen, dat in den nacht van Zondag op Maandag op de spoorlijn van Triest nabij Stein- haus bij de Sommering wederom een dvnamiet- aanslag is gepleegd en ook uit de verschillende bondsstaten nog meer aanslagen worden vermeld. In Voralberg bij Bludenz wérd een telgraaf paal door een ecrasietbom vernield. Bij Patcrnion in Karinthio is het tot botsingen gekomen met leden van de stormscharen. Te Liefering (Salzburg) werden bij een kerke lijke plechtigheid rookbommen geworpen. Er zijn vier personen gcaresteerd. Op do Turkenschans te Wecnen zijn vier papieren bommen tot ontploffing gebracht. Bij Aschbach op het rajcct Amstetten—Linz is een spoorrail vernield. De directeur van een papier fabriek is Amstetten is gearresteerd. In Beneden-Oostenrijk zijn op tal van plaatsen telegraaflijnen vernield. Verder deelt de veiligheidspolitie mede, dat te Wecncn in den loop van den nacht een omvangrijk wapendepot in beslag is genomen, waarbij de po litie 117 handgranaten, bommen en hclsche machi nes in handen vielen. De politie verklaar», dat het hierbij gaat om dezelfde helschc machines, die in de laatste dagen gebruikt zijn bij de dynamietaan- slagen op spoorbruggen en spoorlijnen. 21 personen omgekomen. SHANGHAI: In Hankow heeft een groote brand gewoed, waarbij 21 personen om het leven zijn geko men. Honderd vijf en dertig huizen werden in de asch gelegd. Nederlandsche plezierboot in de sluis van Klein-Lanaeken in beslag genomen. De kapitein, een Zweed, ontvlucht. Spi- onnage in het spel. Het Brusselsche blad „Lc Soir" publiceert een be richt uit Luik, volgens hetwelk zich bij de sluis van Klein-Lanaeken een zonderlinge scène zou hebben af gespeeld met een Nederlandseh schip, waarvan de naam niet vermeld wordt. Zondag om 1 uur 30, aldus ontleent de Brusselsche corr. van de „Msb." aan bovengenoemd blad, kwam volgens genoemd blad een plezierboot van Neder landsche origine in genoemde plaats aan met een paar honderd touristen aan boord, die van een uit stapje naar Luik terugkeerden. Terwijl het schip geschut werd, vroegen Belgischo douanebeambten aan dc tourisen of zij iets te derla- recren haddon. Een der beambten zag toen den kapi< tein zich ijlings naar zijn cabine begeven, waar hij in alle haast papieren uit een lade haalde en in zijn zakken stopte. Toen hij op de brug terugkwam, vroeg de beamb te hem naar de papieren in kwestie, doch de kapi tein beklom de ijzeren ladder van de sluis en liep daarna langs de rivier in de richting van de Neder landsche grens. Vervolgens sprong hij in het water en al zwemmende kon hij ontkomen. Tijdens dc achtervolging hadden andere douanebe ambten een anderen Nederlander, den loods van het schip, aangehouden, en kort daarna aan de gendar merie overgeleverd. Nader verluidt, dat compromitteerende papieren in beslag werden genomen. Uit een dezer papieren zou blijken, dat de gevluchte kapitein in werkelijk heid een te Maastricht wonende Zwccdsche inge nieur zou zijn, die een specialist is op het gebied van spionnage. Het parket van Tongeren, dat het schip in beslag heeft doen nemen, heeft een onderzoek ingesteld. Talrijke dooden bij botsing op overweg in Spanje. Madrid (R.O.): Er zijn minstensl7 personen ge dood bij een gruwelijk spoorwegongeluk bij La Pola de Gordon, bij de stad Leon in Noord-Spanje, toen de express van Madrid naar de provincie Asturic op een overweg tegen een autocar botste. De autocar, die 31 personen bevatte, werd in een ri vier geworpen. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden reeds tot 22 schijnt gestegen te zijn en dat der gewonden 10 bedraagt. Voor besprekingen met Mussolini. Naar Reuter uit Rome meldt, zou de bijeenkomst van Mussolini met Hitier zijn bepaald op 14 Juni in de koninklijke villa Stra tusschen Venetië en Padua. De te Venetië wonende Duitsche nationaal-soeialis- ten hebben Zaterdag een bijeenkomst gehad met het hoofd der Berlijnsche politie, die naar Berlijn is te ruggekeerd. Een nader Reuterbcricht meldt, dat Hitier, vergezeld van Von Neurath, Vrijdagmorgen per vliegtuig te Ve netië zou aankomen en dat de besprekingen nog den zelfden dag zouden beginnen. Dit bericht uit gewoon lijk goed ingelichte bron zou nog niet officieel zijn bevestigd. Donderdag of Vrijdag reeds bijeenkomst? Nader uit Rome, 9 Juni (Reuter): Uit goede bron wordt vernomen dat Hitier en Mussolini elkander Donderdag of Vrijdag zullen ontmoeten tc Riccione of Venetië. Haast te water gereden. Zondagmiddag reed op het smalle deel van de Lcidsche Vaart, onder de gemeente Heemstede een autobus der N.Z.H.T.M., die den dienst onderhoudt tusschen Haarlem en Heemstede. Door het teveel uithalen naar rechts, geraakte het rechter-voorwiel van dc bus in een grasberm, juist ter plaatse waar een uitholling was geraakt, en verloor de chauff. de macht over het stuur. De bus reed op het water aan, doch de bestuurder wist, hoewel de voorwie len reeds over het water hingen, de auto nog tot staan te brengen. De inzittende passagiers, die he vig geschrokken waren, konden de bus aan de ach terzijde verlaten. Die beschuldigd werden een blanke vrouw te hebben aangerand. New Tork. Twee j'onge negers die ervan beschuldigd werden een blanke vrouw te hebben aangerand, zijn door een woedende volksmenigte bü Lambert in den staat Mississippi gelyncht. Daar liW de overheid ter oore was gekomen, dat de in woners van Lambert de gevangenis wilden be stormen, werd besloten de negers per auto en on der krachtige bewaking naar de gevangenis van Clarsdale over te brengen. De menigte waaronder zich verscheidene vrouwen bevonden wachtte de auto buiten de stad op. Ongeveer 200 gewapende en gemaskerde mannen overweldigden de cscor- teerende politie en enkele minuten later waren de beide negers op het terrein van een spoorbrug op geknoopt en werden hun lijken doorzeefd met ge weer- en rcvolverkogcls. De politie heeft een onder zoek ingesteld, doch naar de locale pers meldt, kan niet verwacht worden dat de daders zullen worden gcaresteerd, aangezien de meest op den voorgrond tredende burgers aan den lynchmoord hebben deelgenomen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1