Plaatselijk Nieuws. De Langendijker Groentenveilingen. Landdag LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Mussert te Rome. Al te uitgelaten. Vlaf? als zinnebee'd van saamhoori'heid Bij Examens Motorfietsrijder tegen een auto gereden. van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf; federatie Noordhollands Noorderkwartier HEDENMIDDAG IN DE ROLZAAL TE DEN HAAG. WIE WEL EN WIE NIET MOETEN DIENEN. Heden (Dinsdag}middag om 2 uur zal. zooals we reeds eerder meldden, in de z.g. Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag de loting voor den dienst plicht plaats hebben voor de lichting 1936. Tot deze lichting komen in het algemeen te behooren zij, die in 1916 geboren zijn. Deze jongelieden moe ten zich in Januari 1933 voor den dienstplicht laten inschrijven. Dat nu al voor hen geloot wordt, houdt voornamelijk verband met de aanmelding voor de vooroefeningen. De aanwijzing van degenen, die gewoon dienst plichtige moeten worden, geschiedt eerst later in al- phabetisch volgorde. De loting dient om te bepa len. bij welken naam in het alphabetisch register deze aanwijzing zal beginnen. Men neemt daartoe liet. alphabetisch register van Amsterdam van een vorige lichting. Ditmaal is daarvoor bestemd het register van de lichting 1933. In dit register staan vermeld 7001 ingeschrevenen. Er zijn nu evenveel lotingsbiljetten gereed gemaakt, waarvan elk biljet het nummer draagt van een dezer ingeschrevenen. Een paar dagen vóór de loting controleert de lo tingscommissie of al deze nummers overeenstem men met het register. Dan worden de biljetten onder de oogen van de commisie opgerold, in ringetjes ge stoken. nog eens nageteld en vervolgens in de lo tingsbus gedeponeerd; de bus wordt verzegeld en val al deze handelingen wordt proces-verbaal op gemaakt. Bij de loting wordt dit proces-verbaal voorgele zen; dan wordt de gedeeltelijk uit glas bestaande bus. terwijl zij nog verzegeld is, gedraaid, waardoor de biljetten ter dege dooreen worden gemengd. Hierna worden de zegels verbroken, de voorzitter neemt één biljet uit de bus, leest het nummer voor, Terughoudendheid van Mnssolini? Zooals we reeds in ons nummer van Zaterdag meldden, heeft Ir. Mussert, de leider der N.S.B. in Nederland, een min of meer geheim bezoek van eenige dagen aan Rome gebracht, waar hij door Mussolini in audiëntie zou zijn ontvangen. Ook dat de fascistische pers zoowel over de audiëntie als over het bezoek van den heer Mussert een volstrekt stil zwijgen heeft bewaard. Naar „De tijd" nog verneemt, zou het bezoek van den heer Mussert ten doel gehad hebben de offici- eele Italiaansche sympathie te winnen voor den N.S.B. in Nederland. De Italiaansche facistische kringen koestert men n.1. omtrent het karakter der beweging zekeren twij fel, welke door vroegere bezoekers van andere fas cistische richting zijn gewekt of gevoed. Met name geldt dit het verwijt, dat bepaalde Nederlandsche fascisten tegen de beweging van ir. Mussert geuit hebben, dat deze zou gehoorzamen aan maconnieke invloeden. Naar verluidt zou Mussolini zich jegens den heer Mussert zeer terughoudend getoond hebben. Het zwijgen der fascistische pers schijnt zulks te beves tigen." Eindexamen besloten met een charge van de politie. Gummistok in plaats van het diploma. Zaterdagavond is het voor een H.B.S., te Den Haag, waar vele jongens en meisjes op uitslagen van de eindexamens stonden te wachten, warm toegegaan. Natuurlijk waren de jongelui niet in hun gewonen doen; de zenuwen spraken een woordje mee, want daarbinnen werd in de leeraarsvergadering beslist over het lot der scholieren. De zenuwachtigheid van deze H.B.S.-'ers sloeg weldra over in een uitgelaten stemming. Zoover ging het zelfs, dat de jongens in een lantaarnpaal klom men en er even later een fiets in heschen. Begrij pelijk onder algemeene hilariteit van de toekijkende jeugd. Een surveilleerend agent heeft hierna, om de orde In de Sweelinckstraat te herstellen, de motorpolitie gewaarschuwd, die niet al te eerbiedig ontvangen werd. Een van de jongens werd in het zijspan mee naar het bureau genomen. Niet lang daarna, is het weer tot een treffen met de politie gekomen. Toen kwam juist een groepje jongelui de deuren der H.B.S. uitgestormd met het diploma in de hand, dat hun was overhandigd. Plot seling ontstond er voor de school een handgemeen met de politiemannen. Een jongen vocht met een agent en kreeg een fikschen klap met den gummi stok. waarna hij geboeid naar het bureau werd ge bracht. De leeraren, die tot hun ontsteltenis hun jongens met de politie zagen vechten, wilden tusschenbeide komen, doch zij werden met de gummistokken op veiligen afstand gehouden. Een van de leeraren ech ter rekende de politie in. Hij ging dcnzelfden weg al* zijn leerling... naar het politiebureau. Kort daarop is, de heer Tymstra, de directeur van de H.B.S. met verscheidene andere lieeren, waaron der eenige leeraren,, eveneens naar het bureau ge gaan, om te protesteeren tegen het optreden der po litie. Uitsoraak van den socialistischen pre mier van Zweden. De 6e Juni is de nationale feestdag in Zweden, waarop herdacht wordt, dat Gustaaf Wasa in 1323 tot koning werd uitgeroepen en dat in 1809 de grondwet werd ingevoerd. Ook is he* dien dag de naamdag van Koning Gustaaf. Op dien dag wordt aan de blauw-gele nationale kleuren bijzonder eer bewezen, om welke reden die dag ^ok wel de dag van de Zweedsche vlag wordt genoemd. In het stadion te Stockholm werd Woensdae#de gebruikelijke plechtigheid gehouden, in tegenwoor digheid van den koning. Bij die gelegenheid heeft de socialistische nremier Hansson een rede gehou den, waarin hij de blauwgele vlag het zinnebeeld noemde van de nationale saamhoorigheid. Zij is, aldus de premier, bet eigendom van alle Zweden. Zij mag geen partijvlag worden, haar kleuren mo gen niet in dienst worden gesteld van een of an dere organisatie. Wij moeten ons allen eendrachtig om haar kunnen verzamelen, onafhankelijk van uiteenloonende meeningen op velerlei gebied. De liefde voor het Zweedsche vaderland is latent hij iederen Zweed. Zij is meer of minder levend, meer of minder ostentatief. Zij is nie4 voorwaarde lijk en kan dit niet zijn. Zij is in ons te vinden, zij leidt en drijft ons, zij is sterker dan eenige andere macht. dat on het biljet vermeld is. en laat het aan het publiek zien. Is ook dit geschied, dan wordt het bij de loting aanwezige register van Amsterdam open geslagen en naam en geboortedatum bekend ge maakt van dengene, die onder dit nummer in geschreven staat, het publiek wordt in de gelegen heid gesteld, met eigen oogen het register in te zien cn hiermede is dan de lating weer voor een jaar gereed. Wat vroeger eenige weken duurde in een groot aantal districten, duurt thans niet veel langer dan een kwaritcr. Wat kan men nu dadelijk na de loting uit den uitslag afleiden? Om dit te verklaren, nemen wij den uitslag van de in 1933 gehouden loting voor de lichting 1935. Er kwam toen uit de bus nummer 3817 en dit bleek het nummer te zijn van De Me ij, Thedorus Marinus. geboren 28 April. Dit be- teekende, dat voor 4p lichting 1935 in elke gemeen te of groep van gemeenten de ingeschrevene, die denzelfden naam draagt en op denzelfden datum gehoren is, lotingsnummer 1 krijgt. Is er zoo ie mand niet. dan valt nummer 1 ten deel aan hem, die alphabetisch op den drager van dezen naam volgt. Wie alphabetisch op nr. 1 volgt, krijgt nr. 2 en zoo vervolgens; de letter A wordt geacht aan te sluiten bij de letter Z en dientengevolge krijgt hij, die het eerst, onder de letter A ingeschreven staat, het nummer, volgende op dat van hem, dio het laatst oindcr de Z werd ingeschreven. De geboortedatum komt in zooverre in aanmer king. dat hij volkomen gelijke namen de volgorde wordt bepaald door de geboortedatums. Eerst ruim een jaar na de loting, als de inschrij ving. het verleenen van vrijstellingen wegens broe- derdienst en de keuring achter den rug zijn, kan worden uitgemaakt wie van de ingeschrevenen als gewoon dienstplichtige zullen moeten dienen. Wel staat vast, dat zij. wier namen alnhabetisch vol gen op den uitgeloten naam. voor het meerendeel moeten dienen, en dat zij. wier namen komen kort voor een uitgeloten naam, vrij zullen zijn. In de laatste laren was het ongeveer 10 a 14 procent, dat vriilootte. Gewoonlijk maken velen van de gelegenheid ge bruik, om de loting, die in het openbaar plaats heeft, bij te wonen. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtablotten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Militair gedood, één persoon ernstig ge wond. Heemstede: Zondagmorgen omstreeks twaalf uur, heeft op den Heerenvveg, nabij den hoek. van de Oprinsenlaan te Heemstede, een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij een militair werd gedood cn één persoon zwaar werd gewond. Uit de richting Den Haag naderde omstreeks dien tijd een motorfietsrijder, zekere H. J. B., wonende te Laren (bij Lochem). Op de duo van den motor was een militair gezeten. Toen de motorfietsrijder nabij den hoek van de Oprinsenlaan was gekomen, naderde uit de tegen overgestelde richting een auto, bestuurd door den heer A. F. A. E. uit Amsterdam. Door onbekende oor zaak vloog de motor in snelle vaart tegen den auto. Zoowel de motorrijder als de duo-passagier werden tegen den grond gesmakt. De motorrijder bekwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofd en aan beide beenen, zoodat hij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest worden vervoerd. De militair is enkele minuten na het ongeval over leden. Zijn stoffelijk overschot is naar liet lijkenhuisje te Heemstede overgebracht. De motor werd totaal vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur van de auto bleef ongedeerd. DRIE BERGBEKLIMMERS OMLAAG GESTORT. Weinig hoop op redding. Andermatt (V.D.): Aan de Zuidelijke helling van de 3300 meter hoogc, zelden bestegen Glctschhorn in het kanton Uri zijn Zondag drie Zwitsersche toeris ten omlaag gestort. Een reddingsploeg is onderweg, doch er bestaat weinig hoop, dat men de slachtoffers nog levend zal kunnen bergen. Het verloop van de vroege aard appelprijzen heeft de volle belang stelling. Vooruitzichten niet gun stig. - Concurrentie van Malta aardappels. - Telkens andere mini mumprijzen. - De prijs, zoowel van groote, drielingen en kleine steeds lager. - Vrij groote aanvoer. - De prijzen van tomaten loopen vrij sterk terug .- Geen hooge prijzen voor bloemkool. - Idem voor wor telen. - Iets betere prijzen voor ra barber. Zooals we in ons vorig overzicht reeds het ver moeden uitspraken, is het uitgekomen: de aanvoeren van vroege aardappelen zijn sterk toegenomen deze week. Vooral uit St. Pancras en Broek op Langendijk kwamen ze. De volgende week zal het nog drukker worden, daar dan ook uit andere plaatsen zal worden aangevoerd. Met bijzondere belangstelling volgen de tuinders nog altijd den gang van zaken op de aardappelmarkt. Loopt het mis met de prijzen, dan is de ellende voor hen niet te overzien. En de vooruitzichten zijn blijk baar nog niet schitterend In De Streek gaat het weer al niet best Daar zijn ze al gedeeltelijk onver koopbaar, omdat ze daar niet alle in het binnenland kunnen worden geplaatst. De tuinders hier maken zich bevreesd, dat het ook aan onze veilingen, bij nog grootere aanvoeren, wel eens mis zou kunnen loopen. We hoorden ook al vele klachten over de concurrentie die door het aanbod van Malta aardap pelen aan onze Schotsche muizen of Eerstelingen wordt aangedaan. De verkoop van onze eigen aard appelen in het binnenland wordt daardoor ten zeerste belemmerd; de venters klagen daarover steen en been, en dringen aan op een invoerverbod. Daaraan schijnen echter consequenties verbonden, die voor oningewijden niet zoo gemakkelijk worden voorzien. De aan de veilingen bestede prijzen stonden onge twijfeld onder den invloed der vastgestelde minimum prijzen. Hierin kwam heel wat verandering. Waren die aanvankelijk op f(5 voor groote gesteld, later werd dit f5.50. daarna f5.3u en op het laatst der week f4.90. Voor drielingen was het Zaterdag f3, nadat die enkele dagen f4.30 was geweest. Kriel mocht zelfs WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang van 1 Juli tot dijkgraaf van het heemraadschap Wieringen, J. Dovos Sz. te Wieringen; b. met ingang van den eersten Dinsdag in Juli tot heemraad van don Prins Hendrikpolder op Texel, W. Zegel te Texel; en is aan W. van Slooten te Heerhugowaard, op zijn ver zoek ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Heerhugowaard. (N.II.) SCHAGEN'S HARMONIEKAPEL. Een nieuwe directeur. Met groote voortvarendheid heeft het bestuur van Sehagen's Harmoniekapel gezorgd, dat de kapel, na het gebeuren met den heer Dol, een nieuwe directeur kreeg. Reeds a.s. Woensdagavond n.1. treedt deze, de heer Jnc. Jansen, uit Bergen, vroeger alhier, als zoodanig in functie en het bleek wol uit de mededeelingen van onzen zegsman, dat het bestuur van onze kapel met groot vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Leden, ontevreden over den gang van znken, zooals die zich den laatsten tijd voordeed en die daarom bedankt had den, deden toezegging dat ze nu opnieuw weer in de gelederen zouden treden; krachtige actie voor dewer ving van nieuwe leden zal worden gevoerd, terwijl het bestuur hoopt en vertrouwt dat Sehagen's burgerij deze goede voornemens zal steunen en dat velen zich als donateur van de -vereeniging zullen komen aan melden. Ook de heer Jansen zal zeker zijn groote bekwaam heid beschikbaar stellen om Sehagen's Harmonie tot een krachtig muziekcorps op te voeren, haar muzikale prestaties te verhoogen. Moge directeur en corps door ernstige studie het zich voor oogen stellende doel zoo na mogelijk bereiken en zich voor den steun van Sehagen's burgerij daarbij geschraagd zien. Begunstigd door heerlijk mooi zomerweer werd Zondagmiddag in den muziektuin de aangekondig de groote landdug van bovengenoemde, organisatie gehouden. De meegevoerde vaandels en banieren, de frissche pakjes van de leden der aanwezige afcfeelingen van den Ned. Arbeiderssportbond, ze gaven aan het ge heel een fleurig aanzien. Hot Helders Fanfarecorps zorgde, reeds voor den aanvang, voor muzikale op luistering. Precies om twee uur nam de voorzitter van de fe deratie. de heer Van der Wielen, het woord om en kele mededeelingen te doen. o.a dat niet gecolporteerd mocht worden. De zorg voor den door het gemeente bestuur beschikbaar gesteklen tuin werd den bezoe kers ten zeerste aanbevolen. In zijn openingswoord heet de spreker allen harte lijk welkom, zijn vreugde uitsprekende over de groo te opkomst en ook over het feit. dat thans dergelijke dagen met eigen menschen opgeluisterd kunnen wor den. Leden en leiders worden voor hun spontane medewerking hartelijk dank gezegd. Ook al zullen dan misschien wel eens grootere prestaties te aan schouwen zijn geweest, laat men bedenken dat het onze eigen menschen zijn. die optreden. Spr. hoopt op het welslagen van dezen feestdag, dat hij zal zijn een goede inzet voor de verdere actie van onze beweging. Op voortreffelijke wijze zingt daarna de arbeiders- zangverecniging „Anna Paulowna" onder directie van den heer Rusting een aantal liederen Daarna is het de nog jonge afdeeling Schagen van den N.A.S.B., die op het middengrasveld, onder adem looze stilte en groote belangstelling hare verrichtin gen doet onder leiding van den her Van der Lenden en met pianobegeleiding van Mevr. HelderBrom mer. De heer Hiemstra spreekt. Door den bondsvoorzitter, den heer P. Hiemstra, lid van de Tweede Kamer, wordt nu het woord gc- op één dag heeiemaal niet worden aangevoerd, later weer wel met een minimum-prijs van f3.30, die Za terdag op f2 werd gesteld. Aanvankelijk werd voor groote aardappels nog tot f8.70 bepaald. Bij de vast stelling van den minimumprijs werden er echter al spoedig heel wat voor f5.30 verkocht, terwijl de hoogste noteering toen tot f6.80 liep. Op het laatst der weck kon nog gemiddeld f 6 wor den gemaakt, doch Zaterdag werden er al voor f 1.90, den toen geldenden minimumprijs, van de hand ge daan. Drielingen brachten ongeveer f 1 minder op en voor kriel was al heel weinig belangstelling. Die nog verkocht werden, brachten f 2f 2.20 op. Het beschot valt nog niet mee, zoodat bij dc gemaakte prijzen, de financieelc uitkomsten beneden het bevredigende ble ven. De grootste aanvoeren hadden plaats aan de veiling van de L.G.C., waar dicht hij de 50 spoorwa gens werden verhandeld. Te Noordscharwoude bleef dc aanvoer beneden 4 spoorwagens. De lomatenkweekers hadden ook geen beste week. Leek het aanvankelijk, dat de prijzen van het eind der vorige week zich zouden handhaven, in de tweede helft dezer week liepen ze sterk achteruit. De eer ste dagen kon voor A-qualiteit nog ongeveer f28 wor den bedongen, wat ook voor B het geval was, C liep van de f23.20 tot f26.S0, terwijl CC f 16.80f20.— op bracht. Later echter daalde tot f22.30 a f23.80, ter wijl B Zaterdag voor f 18.20—f20 50 werd verkocht C gold do laatste dagen f20.30f21.40, en CC f 13.90 f 15.00. Dat was dus een achtei uitgang van beteekenis. Er werden ongeveer 70.000 K.G. aangevoerd. Dc hoeveelheid aangevoerde bloemkool nam iets toe, doch de qualiteit van van dien aard, dat de prijzen toch lager waren dan b.v. in Alkmaar. Eerste soort, die in het begin der week f 8.90—19.80 op bracht., werd later voor f7—f8 verkocht. Voor tweede soort werd f 4—f 6.20 betaald. Er was ook een grooter aanbod van wortelen. Ge zien de grootte van de bossen (ongeveer 40 stuks van een bos) waren de prijzen maar matigjes. De mooiste brachten tot f 5.80 op, er werden er echter ook voor f 4.20—f 4.00 verkocht, de gemiddelde prijs schommel de om dc f 5. Zaterdag kon slechts f 4.40f 4.70 wor den gemaakt bij zeer matigen aanvoer. In den prijs van de rabarber kwam eenige verbe tering. De mooiste van de meest gezochte soort werd voor f 1.50f 1.70 verkocht; een gedeelte bracht f 1.30 tot f 1.40 op. Vergeleken met het vorige jaar is dit nog een aardig prijsje; toen toch ging alles voor den mi nimumprijs van f 1 weg. De prijzen van de andere producten wijken weinig van die van verleden jaar af. voerd. Als spr. een onderwerp had moeten kiezen voor dezen middag, zou dat hebben geluid: moed, beleid en trouw. Want dat hebben we noodig als we het wereldgebeuren aanschouwen. Na den economi- schen opbloei leven we thans in een geweldige cri-, sis, niet een 30 fi 40 millioen werkloozen, waarachter, 60 millioen vrouwen en kinderen staan, zoodat een 100 millioen lijden onder do werkloosheid. We zien de geestelijke verwildering, waaronder ook als symp toom genoemd kan worden liet fascisme. Spr. herinnert aan het bedriegclijke van de verze kering in Duitschland, dat aan de werkloosheid een einde zou komen. Uit tal van arbeiders en midden standers klinkt het „Heil Hitier" al moeilijker. Spr. wijst ook op het gebeuren in Oostenrijk, hoe de katholieken in ons land, met name het Tweede Kamerlid, de heer Hermans, de gang van zaken In Oostenrijk toejuicht. Toch is in Oostenrijk dc hou ding van de arbeiders niet zoo meegaand. Het is toch een groot bewijs van moed als op 1 Mei in Weenen 80.000 arbeiders bijeen komen om ons 1 Mei feest te vieren. In Italië is de toestand voor de arbeiders meer dan slecht. De werkloozc arbeiders ontvangen niets en de arbeiders, die wél werken f 2.40 per weck. Onbe grijpelijk is bet dan ook dat een man als Dr. Pos- thuma na een bezoek aan Italië, Mussolini een tele gram van hulde zond voor de wijze waarop do fas cistische regeering zijn taak volvoert. Het faseisme in ons land is van hetzelfde slag. Het begint met den aanval op onze vakbeweging, evenals in Duitschland; men begint met de moderne, maar eindigt ook met de andere vakbeweging te onder werpen. Daarom moeten alle arbeiders zich zoo sterk mogelijk verzetten tegen het fascisme. Als men de beteekenis V. d. vakbeweging wil beoordeelen, moet men zich eens herinneren hoe de toestand was toen de vakbeweging nog niet bestond, toen er nog geen sprake was van vele sociale maatregelen. Wij wpten dat men in dezen tijd dc crisistoestand in de aller eerste plaats tracht af te wentelen op de arbeiders. Als men zegt. dat de werkloozensteun verminderd moet worden omdat Nederland geen geld heeft, dan zeggen wij, dat er in Nederland geld genoeg is voor dit doel. Onze politieke organisatie en vakbeweging is sterk genoeg om zich tegen dit alles te verzetten. Spr. waarschuwt er tegen, dat de arbeidende klasse haar macht niet uit de handen geeft De werkgever be weert thans wel. dat men graag een arbeider een goed loon zou gunnen als de opbrengst der produc ten dit maar toestond. Spr. herinnert echter aan het niveau waarop het loon stond in den voor den boer gouden tijd en toont met diverse voorbeelden aan, dat toen ook geen sprake was van een behoorlijk loon voor den arbeider. De werkgever is alleen be reid een goed loon te geven, als het kan en als het moet Aan de toestanden van vroeger zijn we ont worsteld. omdat we begrijpen dat we menschen zijn. We hebben helaas niet kunnen handhaven, wat we veroverd hebben, maar als de vakbeweging niet had bestaan, wat zou er dan van de loonon terecht zijn gekomen? Ook de landarbeiders hebben geprofi teerd van de vakbeweging. Wij moeten onze organi satie blijven steunen, ook in dezen tijd en bedenken dat er na dezen crisistijd wel weer een betere tijd zal komen. Als die opleving komt. laten we dan ge reed stann. opdat niet terugkomt de toestand van in de negentiger jaren. Spr. wijst er op. hoe de regeering heeft goedgevon den dat de arbeidersorganisaties erkend worden en in tal van streken worden dan ook overeenkomsten gesloten. We moeten blijven vechten voor een betere maatschappij, een maatschappij waarin ook reke ning wordt gehouden met de rechten van de arbei ders. De boeien waarin de arbeiders in het buitenland zijn geklonken, ze zullen van tijdelijken aard zijn! Daarom zegt spr., laten we hebben, moed. beleid en trouw. Wij weten dat de taak ons door Marx opgelegd nl. om ons te organiseeren, is een moeilijke taak, maar het is ook ren dankbare taak. Maar dnn is ook eenheid noodig. F.enheid. trouw en kameraad schap, dan zullen we kunnen vechten voor een be tere maatschappij, oen maatschappij, waarin voor ons allen zal zijn vrijheid, ardeid cn brood. Applaus. De foderatievoorzitter dankt den heer Hiemstra voor zijn met gloed uitgesproken rede en hoopt dat de aanwezigen het gesproken woord zullen uitdra gen tot hen die afwezig zijn. Na de pauze wordt het programma vervolgd, aller eerst met strijdliederonfantasie door een 3-tal zang verenigingen onder leiding van det; heer J. Koa en met pianobegeleiding van den heer Honig alhier. Het Helder s fanfarecorps, dirigent de heer Lurh- tenburg, zorgde het volgende half uur voor muziek, waarbij o.a. een tweetal nummers werden gespeeld die op het a.s. muziekconcours te Wieringen ten uit voer zullen worden gebracht. Op zeer muzikale wijze werden deze nummers ten gehoore gebracht, het werd voor corps en den be kwamen dirigent een groot succes en met een dave rend applaus gaf het publiek uiting aan zijn waar deering. Daarna is het een viertal afdeelingen van den ar- beiderssportbond om haar kunnen te demonstreeren, welk programmapunt wederom uitstekend slaagde. De eigenlijke landdag was hiermede te ruim half zes geëindigd, maar werd nog gevolgd door een op tocht door Schagen. Achtereenvolgens namen aan den optocht deel: de arbeidersmuziekvereeniging „Den Helder", de afdeelingen Den Helder. Koegras, Anna Paulowna, Wieringerwaard, Oudesluis, Cal- lantsoog, Schagen, St. Maartensbrug. Knlhorn. Wie ringen. Slootdorp. Winkel. Nieuwe Niedorp, Hoog woud, St. Maarten. Dirkshorn. Oude Niedorp. Zui- scharwoude en Middenineer. van den modernen land- arbeidersbond en de diverse afdeelingen van den Ar beiderssportbond. De lange stoet, die door een groot gedeelte van Schagen trok. had veel belangstelling. Al met nl kan op een welgeslaagden landdag wor den teruggezien; een landdag die door ongeveer 1200 personen werd bezocht. COLPORTEEREN VAN BELEEDIGENDE SCHRIFTUUR. Zondagmiddag, vóór den aanvang van den Landdag van den Ned. Bond van Arbeiders in liet Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, werd door de politie en jongeman opgebracht, die zich had schuldig gemaakt aan het colporteeren van belecdigende schriftuur n.1. de brochure van de Onafhankelijke Socialistische Partij, getiteld: Arbeidersslavernij of Opstand? De overtreder verzotte zich hevig, ging op de straat lig gen en bezorgde op deze wijze de politioneele macht nog een warm oogenblikje. Dat de politic zich streng aan de desbetreffende be palingen hield blijkt wel hieruit, dat een jongedame, eveneens op weg naar den Muziektuin, zich genood zaakt zag om een roode roos, dfe zij zich in het haar had gestoken, te verwijderen. De O.S.P.er herkreeg na afloop van de optocht zijn vrijheid. OVERNAME VERLOF. Door den heer Honijk, alhier, is zijn verlof A over gedaan aan den heer H. Stenk, cn wel ten behoeve van het café, dat binnenkort door hem op 't Noord zal worden geopend. Door den heer Honijk is een verlof B aangevraagd. CAFE-TERRAS. Door den lieer W. J. F. van Erp, wordt voor het café ,,'t Oude Slot" een café-terras ingericht. BOUWEN. Voor den heer A. Delver alhier zal op een perceel grond van den heer C. Blaauboer aan 't Noord, een woonhuis worden gebouwd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2