De NazMerreur in Oostenrijk. KIJKEfl is KOOPEfl bij CLOECK Steeds meer aanslagen. De verdwijning van Koeramoto. DE VERZWEGEN BELASTING. De tijdelijke opcenten op de suiker accijns. Het schuldenvraagstuk. De Nederlandsche Bank in 1933=1934 Bulgarije „ruimt op". Woensdag 13 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 77ste Jaargang. No. 949? COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. B(J Iniendlng tot 'a morgens 8 uur, worden Adver tenties nog rooveel mogelijk In bet eerstultkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ONRUST EN OPWINDING ONDER DE BEVOLKING. Verdoezelen en mooi praten helpen niets meer. Thans weet de wereld, dat sedert een week een ma- telooze golf van nationaal-socialistische terreur over Oostenrijk gaat, die zich uit in tallooze bom aanslagen op huizen, bruggen, spoorwegen en verdere verkeers middelen. En ofschoon volgens de laatste berichten de terreur- golf, die Zaterdag j.1. inzette, aan het afnemen is, heb ben toch nog steeds aanslagen plaats en neemt de onrust en opwinding onder de bevolking toe. k Oostenrijk is weer in het treurige middelpunt van de internationale belangstelling getrokken, want, en dit mag men niet over het hoofd zien, het voortduren van de tegenwoordig door de daden pvan terreur en de oeconomische moeilijkheden in het leven geroepen crisis, zou onvennoede gevolgen, ook van internationaal standpunt uit, na zich kun- ;nen sleepen. De Oostcnrijksche regeering, die zich thans in alanneerende oproepen tot de bevolking wendt en ►welker minister van onderwijs, ilr. von Schusch- nigg, Maandag In het oeroude Krems, waar juist een jaar geleden de groote Nazi-terreur haar aan vang nam, een niet minder alarmeerende rede hield, geeft nu zelve toe, dat het zoo niet langer kan. Men heeft onder den indruk van de laatste ernstige Aanslagen ook met de methode gebroken, om de Oostcnrijksche pers de publicatie van deze aan slagen te verbieden. De regeering zelf geeft direct (na de ontdekking van den aanslag het bericht daar- ftVan tamelijk uitvoerig aan de pers, zoodat men .sinds een paar dagen heele bladzijden gevuld vindt met de opsomming van de daden van terreur van de Nazi's. Daarbij worden bepaalde aanslagen nog altijd ver zwegen, bijv. dezer dagen verscheidene bomaansla gen in het gebouw van den bondskanselier, die ge lukkig van tevoren ontdekt en verhinderd werden. Een bom lag zelfs voor de nieuwe werkkamer van den vice kanselier prins Starhemberg. De toestand is door deze deden van terreur zoo danig verscherpt, dat de regeering naar het schijnt tiaar huidige tactiek tegenover de terroristen toch wijzigen wil. Niet slechts voelt de inheemsche be volking zich door de voortdurende daden van terreur waarvan men niet weet, waar en wanneer zij pre cies aan het licht zullen komen, rechtstreeks in lijf en leven bedreigd en verzet zich onder deze omstan digheden tegen de haar tot instandhouding van een ^versterkt veiligheidsapparaat opgelegde belasting, maar haar vertrouwen in de uitvoerende macht daalt en de wildste geruchten over de ware bedoeling van de uitvoerende organen grijpen om zich heen. Nog steeds aanslagen. Weenen: De Oesterreichische Abendzeitung meldt, dat Dinsdagochtend op het traject van den Oosterspoorweg een dynamietaanslag is gepleegd, waardoor de rails werden vernield. De aanslag had plaats op een traject, dat minister Fey op weg naar Boedapest moest afleggen. Vermoed wordt dat de aanslag zijn persoon heeft gegolden. Weenen: Op het belastingkantoor te Salzburg Is Dinsdagmiddag een bom ontploft, welke groote ma- tericele schade heeft aangericht. Twee personen zijp gewond. Dynamiet gevonden. Twee arrestaties. In n sbruc k: In een bosch Telfs heeft de gen darmerie een hoeveelheid dynamiet gevonden, in het geheel 62 K.G. Twee mannén, die juist per auto ter plaatse aankwamen, zijn gearresteerd. De maatregelen tegen de terreur. In de officieele „Wiener Zeitung" publiceert de re geering een Bondswet omtrent de uitbreiding van het standgerechtelijk optreden. Hierbij worden ook af spraken over dynamietaanslagen, het zich aaneen sluiten ten behoeve van dergelijke aanslagen, zelfs wanneer de werkelijke uitvoering niet tot stand komt, verder de vervaardiging, aanschaffing, bestel ling of verspreiding van springstoffen met het doel een misdaad te begaan, of andere personen deze mid delen te verschaffen, onder het standgerechtelijk op treden geplaatst. Verder worden behalve het „Straflandesgericht" bok de landsgerechten Graz en Innsbruck tot stand gerechten verheven. Deze maatregelen worden on middellijk van kracht. Omtrent de bevoegdheid der spoedgerechtshoven wordt nog medegedeeld, dat slechts een beperkt aantal misdaden van bijzonder gevaarlijk karakter door hen zal worden behandeld. Japan wil zeil In China onderzoeken. Tokio. De aangelegenheid der raadselachtige verdwijning van den vice-consul van Japan te Nan king, Koeramoto, neemt ernstige afmetingen aan. De Japansche regeering heeft drie oorlogsbodems tiaar Nanking gedirigeerd en haar consul-generaal opgedragen zekere eischen te richten aan de Chi- ïieesche regeering en zich het recht voor te behou den zelf een onderzoek in te stellen. Ontvoerd? De correspondenten der Toklosche bladen te Shanghai melden, dat er aanwijzingen bestaan, dat vice-consul Koeramoto ontvoerd is door leden der „blauwhemden", die optreden als ftgenten in burger der Chineesche gendarmerie. - - Welk deel belastingbetalend Nederland ver zweeg van het totaal vermogen en inko men? - Percentsgewijs is meer ver mogen dan inkomen verzwegen. Zooals we reeds meldden, bracht het generale pardon in totaal 10.5 rnilliocn gulden in 's Rijks schatkist voor over de belastingjaren 1931—1932, 1932 —1933 en 19331931 verzwegen vermogen ad resp. 434, 298 en 351 mïllioen gulden. De vraag rijst, aldus schrijft men thans aan de N.R.Ct., welke deel van 't vermogen en inkomen belastingbetalend Nederland heeft verzwegen. Wanneer men de hierboven ge noemde cijfers beschouwt zou men denken, dat het heel wat is en het zijn werkelijk geen onbeduiden de sommetjes doch uitgedrukt in percenten van het totaal vermogen en inkomen, is het nog niet zoo heel veel. Het totaal vermogen en inkomen bedroeg voor Nederland over 1931—1932 resp. 14.300 millioen en 4206 millioen gulden en over 1932—1933 resp. 11.718 millioen en 3657 millioen gulden. Aannemende, dat de bedragen over 19331934 ongeveer gelijk zullen zijn aan die over 1932—1933, is dus over de laatste drie belastingjaren verzwegen: a aan vermogen resp. 3.03, 2.51 en 3 pet. van het totaal; b. aan in komsten resp. 0.62, 0.68 en 0.55 pet. van het totaal. Opmerkelijk is, dat ondanks het feit, dat het aan tal aangeslagcnen in de inkomstenbelasting (ong. 1.700.000) belangrijk hooger is dan bet aantal aan geslagcnen in de vermogensbelasting (ongeveer 185.000), de percentages van t verzwegen vermogen veel hooger zijn dan die van het verzwegen inko men. Teruggave van deze accijns op voorraden, die er op 1 Juli zijn. - Wetsontwerp ingediend. Bil de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot nadere regeling voor de toepassing van ar tikel 8 letter a van de wet van 8 December 1933 om trent beëindiging van de heffing van 20 opcenten op den suikeraccijns. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat deze beëindiging op 30 Juni ten gevolge zal heb ben, dat de voorraden veraccijnsdesuiker. die na dien dag nog bij handelaars aanwezig zijn, niet verkocht zullen kunnen worden met bljberekening van 20 op centen op den accijns, daar de suiker, die na 30 Juni uit fabrieken of entrepots wordt uitgeslagen, zonder berekening van bedoelde opcenten kan worden ge leverd. Gelijksoortige moeilijkheden zouden fabrikanten van suikerhoudende goederen ondervinden. Zulke goederen, vervaardigd uit suiker, die na 30 Juni is veraccijnsd, hebben een voorsprong op suikerhouden de goederen, die vóór 1 Juli zijn vervaardigd of inge voerd, ten beloope van 20 opcenten op den suikerac cijns. Deze moeilijkheden kunnen worden voorkomen, doordat aan handelaren en fabrikanten, die op 1 Juli suiker of suikerhoudende goederen in voorraad heb ben, de betaalde 20 opcenten worden teruggegeven. De minister meent, dat deze aangelegenheid kan worden geregeld op overeenkomstige wijze als is ge schied in de wet van 24 Januari 1930. Het schijnt hem echter toe. dat het noodig is thans de teruggaaf af hankelijk to stellen van het aannemelijk maken, dat de opcenten inderdaad zijn betaald. Voor bonafide fabrikanten en handelaren zal. naar de minister ver trouwt, deze bepaling geen bezwaar opleveren. Ook Frankrijk zal niet betalen. P a r ij s: Dinsdagochtend heeft do Ministerraad, onder voorzitterschap van den President dor Repu bliek, de kwestie van den op 15 Juni vervallende schuldentermijn aan de Vereenigde Staten besproken. Nadat dc Minister van Buitenlandsche Zaken Bar- thou rapport had uitgebracht, heeft de regeering be sloten geen enkele betaling te verrichten. Antwoord der Vereen. Staten aan Enge land. Motiveoring der schuldennota niet aanvaard. Londen: Het Britsche ministerie van Buiten landsche zaken heeft het Amerikaansche antwoord ontvangen op de Britsche nota van 4 Juni in zake dc oorlogsschulden. In dit antwoord verklaart minister Cordell Huil, dat de Amerikaansche regeering volledig begrip heeft voor de aspecten der situatie, welke door de Britsche regeering zijn uiteengezet, doch hij betreurt het, dat de Amerikaansche regeering zich met deze uiteenzet ting niet kan vereenigen. In drie opzichten meent de minister de houding zijner regeering duidelijk te moe ten maken. lo. De minister van Justitie heeft mij medege deeld, aldus de minister, dat naar zijn meening de re- peeringen der debiteurlandcn, welke op grond van vroeger verrichte gedeeltelijke betalingen niet als in gebreken worden beschouwd, slechts het bedrag van den op 15 Juni vervallenden termijn behoefden te voldoen, d.i. voor Groot-Brttannië 85.670.765.50 dollar, om niet onder de Johnson-wet te vallen. 2o. Do Amerikaansche regeering moet met nadruk er op wijzen, dat de leeningen, welke Groot-Brittan- nië aan zijn geallieerden heeft verstrekt, geheel los staan van de schuld aan de Vereenigde Staten. De Britsche regeering heeft die schuld aangegaan in haar eigen naam en de terugbetaling er van is niet afhankelijk gesteld van hetgeen zou geschieden met do schulden aan Groot-Brittannië. OVERBLIJFSELEN VAN ROMEINSCHE BESCHA VING IN CAMPANIA. Rome. In de archeologische zone tusschen Rome en Napels en mei name te Cassino, zijn den laat- sten tijd belangrijke opgravingen en restauraties verricht. Tot de interessantste overblijfselen der Ro- meinsche cultuur in deze streek behooren ongetwij feld de Villa van Varro, het Theater en het Amphi- theater, alsmede het Etruskische Graf, een indruk wekkend monument, bestaande uit kolossale mar merblokken. Vooral de villa van Terentius Varro (116-28 v. Chr.) den prootsten latinist der Oudheid, volkstribuun en schrijver van 150 werken, blijkt een bijzonder fraai gebouw te zijn geweest, een vorste lijk verblijf omgeven door uitgestrekte tuinen, visch- v ij vers, volières, voorzien van luxueuze thermen, 'n indrukwekkend gejiecl, dat echter grootendeels door de troepen van Octavianus verwoest werd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Twee oude menschen met moeite gered Door niet bekende oorzaak is de boerderij met geheelen inventaris, bewoond door J. Oude Hinken in dc buurtschap Manderveer tot den grond toe af gebrand. Met groote moeite zijn een tweetal oude menschen in nachtgewaad kunnen worden gered. Een drietal kalveren konden nog op het laatste mo ment met moeite in veiligheid worden gebracht. Al les was laag verzekerd. MET f 1000 VERDWENEN. Twee arestatles. Te Zand voort zijn Maandagavond gearresteerd een 17-jarige en een 19-jnrige jongen. Eerstgenoem de was ruim een week geleden verdwenen met 'n hedrag van f 1000. dat hij voor een firma op de Keizersgracht te Amsterdam geïnd had. De 19-ia- rige zat in het complot cn tezamen hebben zij het grootste deel van het bedrag opgemaakt. Mr. Trip over den wereldtoestand. „Natio nalisme en egoisme vierden hoogtij." Krachtig pleidooi voor handhaving van den gouden standaard. Vertrouwen In den gulden. De president van de Nederlandsche Bank vangt het jaarverslag als steeds aan met een belangwekkende bespreking van den algcmcenen toestand. Voor hem, aldus mr. L. J. A. Trip, (Re nog steeds van meening is, dat een werkelijk blijvend wereld herstel slechts verkregen kan worden door verbete ring en uitbreiding van de internationale betrekkin gen, vormt het afgcloopen boekjaar een uiterst onbe vredigend tijdperk. In peen enkel opzicht traden die verbetering en uitbreiding in. Integendeel, nationa lisme cn egoisme vierden hoogtij. Op politiek gebied verscherpten zich de tegenstellingen. De ontwape ningsconferentie was onmachtig eenig resultaat te bereiken. De Volkenbond werd van een belangrijk deel van zijn invloed en werkingsfeer beroofd. De bewapeningswedloop nam opnieuw een aanvang. Voor de internationale betrekkingen op monetair en handelsgebied vormde de Londensche Wereldconfe rentie het beslissende moment. Desniettemin zijn er volgens het verslag, toch •ok lichtpunten te ontdekken en in de eerste plaats wordt er dan op gewezen, dat waar op hulp van buiten niet langer kon worden gerekend, in ver schillende landen krachtige moatrekelen werden genomen, welke leidden tot een versterking van de positie der centrale overheid, waardoor het rogee ren wederom mogelijk werd. In de tweede plaats kan worden geconstateerd, dat als de teekenen niet bedriegen, de omvang het werëlilgood eren vork eer ondanks alle directe en indirecte belemmeringen, in den laatsten tijd niet verder daalt, doch zelfs een neiging tot stijging vertoont. Hieruit mag wellicht worden afgeleid, dat het laagste punt van den we reldhandel bereikt werd, cn dat, naar gelang der in terne positie van een toenemend aantal landen aan stabiliteit wint, een langzame uitbreiding van het internationale verkeer kan worden tegemoet gezien,. De monetaire taak van de Nederlandsche Bank besprekende stelt het verslag vast, dat deze haar zwaartepunt vond in de handhaving van de goud- waarde van het nationale ruilmiddel. Bij herhaling had men hierbij te kampen tegen de onrust, ge wekt door de ongunstige monetaire toestanden in het buitenland en door de pleidooien, die in het binnenland van sommigo zijden voor het verlaten van den gouden standaard gehouden werden. Dc krachtige houding van do Nederlandsche regee ring cn dc samenwerking met de overige landen, die monetaire experimenten als middel om de cri sis te bestrijden verwerpen, maakten het mogelijk die onrust te doen wijken. Hierbij komt, dat in toe nemende mate het vertrouwen in den gulden veld won, toen dc herhaalde aanvallen op ons ruil middel konden worden afgeslagen en de talrijke op pervlakkige en ondeskundige voorspellingen om trent dc onmogelijkheid, om den gouden standaard te handhaven, door dc feiten werden gelogenstraft. In het bijzonder hebben wij er naar gestreefd, aldus do president, de vermindering der direct opeischhare verplichtingen van Dc Nederlandsche Bank, gelijken tred te doen houden met het verlies aan goud, dat wij in tijden van onrust en wantrouwen of laatste lijk door de verlaging van den goudinhoud van den Amerikaanschen dollar, te hoeken hadden. Hierin werden wij krachtig gesteund door de groote mate van liquiditeit van het particuliere bankwezen. De winst van de bank gestegen Hierna volgt een overzicht van de bedrijfsuit- komsten. Het winstcijfer der Nederlandsche Bank was be langrijk hooger (f 2.609.407 tegen v. j. f 1.004.202) grootendeels als gevolg van goudverkoopen en re geling der Ponden leeningen Ned. Indië. Het produc tief opereerend kapitaal was belangrijk lager. Alle politieke partijen ontbonden Sofia, 12 Juni (V.D.): De Bulgaarsche regeering heeft alle politieke partijen ontbonden. INBRAAK IN EEN KOSTERIJ. Bij den koster van de kerk in de Groote Wittenbur» gerstraat te Amsterdam, is ingebroken. Eerst door ovcrklimming van een schutting en daarna door ver breking van een keukenraampje, wist men in de woonkamer van den koster binnen te komen. Uit een buffet werd een bedrag van f 400.— gestolen. INBRAKEN „ENGROS". Meer dan 20 inbraken In één nacht. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben on- gewenschte elementen bezoeken gebracht aan een groot aantal perceelen te Hilversum, alle gelegen in dezelfde wijk over het spoor. Het juiste aantal pan den waar men heeft ingebroken of waar men pogin gen hiertoe heeft aangewend is nog niet bekend, doch zeker bedraagt dit meer dan twintig, aldus do „Msb.". In verschillende woningen hadden de inbrekers deuren cn ramen geforceerd, in andere perceelen was men binnengedrongen en had men een en ander over hoop gehaaid. In eenige woningen werden bedragen van f10, f 11 en f50 ontvreemd, in andere een gouden horloge, een gouden ketting en een dameshorloge, enz. De politie heeft met politiehonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. Arrestaties zijn echter nog niet verricht. OORLOGSPROJECTIELEN TE OOSTENDE. Gevaarlijk baggerwerk. Te Oostende heeft men bij het uitvoeren van bag- gerwerken een granaat van het kaliber 38 c.M. opge haald. Het gevaarlijke projectiel, 1 m. 60 hoog, is door de zorgen van de militdire genie weggebracht en onschadelijk gemaakt. Men vermoedt dat er nog meer zware projectielen, afkomsting van de Engel- sche oorlogsvloot, op den bodem van de Oostendsche haven liggen. DRONKEN MAN SCHIET MET EEN REVOLVER. Zonder zijn tegenstander te treffen. In het woonwagenkamp te Blerik kwam Maan dagavond T. V. in beschonken toestand thuis. Voor hij zich naar zijn woonwagen begaf vernielde hij eerst de waterpomp van zijn mede-woonwagenbewoner S. Deze was hierover zeer ontstemd en maakte V. hef tige verwijten. Deze haalde toen plotseling een revol ver voor den dag en loste drie schoten op S. evenwel zonder hem te raken. S. vluchtte weg en waarschuw de de politie die V. in den loop van den nacht arres teerde en naar het politiebureau te Blerik overbracht. Dinsdagmorgen is de dader naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. JONGETJE DOOR VRACHTWAGEN OVERREDEN. Het hoofd geheel verpletterd. Gisteravond reed de 8-jarige W. S. op den Bies- terweg te Eindhoven met zijn fiets, een zeer zwaar geladen, door een paard getrokken, vrachtwagen tegemoet. De jongen fietste met een been tusschen het frame. Precies voor den vrachtwagen kwam de jongen te vallen, zoodat een voorwiel van den wa gen over zijn hoofd ging. Het hoofd werd geheel verpletterd. Het lijkje werd naar het politiebureau overgebracht. Den voerman, de 18-jarige T. v. O. treft geen schuld. DOOR GLAZEN DAK GEVALLEN. Gistermiddag was de 21-jarige schilder W. M. B. uit Rotterdam het glazen dak van een der loodsen van de firma A. van Stolk en Zonen aan den Abraham van Stolkweg te Rotterdam aan het schilderen. Hij gleed uit en viel door het dak ter hoogte van 6 meter op den cementen vloer. Bewusteloos met een doorge sneden slagader werd hij opgenomen. Nadat eerste ge neeskundige hulp was verleend is B. in zeer bedenke- lijkcn toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN Plotseling den weg overgestoken. Gisteravond had een ernstige aanrijding plaats onder Rosmalen. De wielrijder H., kwam uit de richting den Bosch en stak plotseling den weg over toen uit de richting Grave de auto van den heer Bergman uit den Bosch naderde. Deze trachtte nog uit te wijken, maar kon niet voorkomen, dat H. werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Dr. Hanegraaf uit Rosmalen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersenschudding en heeft het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. TWEE VRIJE DAGEN PER WEEK. Voor de schooljeugd. Munchen. (Reuter). Op een hier gehouden bij eenkomst van nationaal-socialistische onderwijzers heeft de minister van Onderwijs, Wilhelm Rust. ver klaard. dat onderwijzers die niet meer lachen kun nen, gepensionneerd zullen worden. De drie voornaamste deugden, die een onderwijzer volgens den minister moest hebben, zijn bekwaam heid, goedheid en opgewektheid. De minister deelde verder mede, dat binnenkort de schooljongens twee vrije dagen per week zullen hebben. De Zaterdag zal geheel vrij worden gemaakt voor het deelnemen aan de oefeningen van de Hitler- jeugd en den Zondag zullen de jongens wederom in den familiekring kunnen doorbrengen. Op deze wijze wordt tegemoet gekomen aan de klachten der ouders dat hun kinderen door het deel nemen aan dc bijeenkomsten van dc Hitler-jeugd, bijna niet meer thuis waren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1