m m h n GRATIS B SCHAGER COURANT h m HITLER EN MUSSOUNI. Plaatselijk Nieuws. ÜT de OMGEVING Nieuwe burgemeester van Den Haag. Mr. M. P. L Steenberghe. Doodelijk ongeluk bij rangeeren. Het zonderlinge incident bij Luik. Ex-Keizer Wilhelm geïnterviewd. Brieven over Engeland. - KEGELEN. Maandagavond werd ten huize van den heer Igesz een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de clubs „Hard gaat ie" van den Helder en de Scha- ger Kegelclub. Na de opening door den voorzitter, werd met de partijen begonnen, welke gespeeld werd over 4 maal 10 ballen. Voor de rust was de stand Helder 1207 hout, Scha- gen 1301. Hoewel Helder na de rust inliep met 36 hout, wist Schagen toch beslag te leggen op den zil veren tak vaangeboden door den heer Thijsen) en wel met een voorsprong van totaal 155 hout. Hoogste gooier Schagen B. v. d. Hoven, 80 hout. Hoogste gooier Helder D. Kort Jz., 77 hout. Na afloop dankte de voorzitter voor het gezellig samenzijn en hoopte met genoegen een revanche wedstrijd in Den Helder te spelen. NAAR BERGEN. De leden der Soc. Dein. Vrouwenclub, afd. Scha gen hebben Maandag hun jaarlijksch uitstapje ge maakt. Dit jaar was het doel van de reis Bergen, 't Behoeft nauwelijks gezegd, dat van de schitteren de natuur zeer veel is genoten. Er werd gedoold door de bosschen en gewandeld door de duinen. Zoo vloog de dag om en veel te vroeg brak 't uur van afreizen aan. Om ruim zes uur kwamen de dames hoogst voldaan weer in Schagen aan. W I R F 1 NOP1 fi karspel. Nic. Snoek, 26 jr. en M. Appelman, 27 jr. N'ic. Mooij. 25 jr., en M. E. Beers, 23 jr. G. Brink, 28 jr. en S. Meijering, 27 Jr.. Koedijk. Pieter Frans, 2-4 jr., St. Maarten en J. Wagenaar, 22 jr. G. Ligthaart, 31 jr., Venhuizen en C. Keken, 30 jr. P. C. Bakker, 25 jr„ Obdam en C. F. Klaver, 23 jr. G. J. Klaver, 27 jr., en C. C. Bijvoet, 21 jr. Gehuwd: P. Commandeur en M. P. B. v. d Velden. J. Blokker en A. H. v. Welsenes. G. Plak en A. N'anne. N Rood en P. C. Bos: A. Groen en A. Poel; J. Wage naar ên A. v. d. Meulen; J. S. Uud en E. I.oos; H. J. Beers en C. Loos; J. Tamis en C. Th. v. N'ieuwkerk; C. A. Oudhuis en M. C. Does: G. Kaper en T. Reine; P. Snoek en C. Tijm; N. Snoek en M. Appelman; N. Mooij en M. E. Beers. P. Frans en J. Wagenaar; G. Brink en S. Meijering. Overleden: Dirk de Wever, 73 jr.. echtg. van M. Veldboer. Anne Geert Marinus Geusebroek, 6dg., zoon van J. Geusebroek en A. G. v. Schelven; Jan Schot vanger, 26 jaar. Alkmaar, zoon van P. Schotvanger en D. Reik. Jan Winkel, 80 jr., wedn. van A. Wam mes. Levenloos aangegeven: Kind van G. Jonker en C. Smit. anna paülowna Het Heldersche vontverbod. Wij vernemen dat ernstige pogingen worden aange wend om de straffe handhaving van het door den Hel der uitgevaardigde ventverbod te verzachten. Zelfs de Heldersche middenstand, die indertijd bij het gemeentebestuur aandrong op sterke beperking van het venten, keert schijnbaar op de dwalingen baars weegs terug en schijnt bereid naar Canassa te gaan. Het is te hopen, dat de autoriteiten van de inarine- stad bereid zullen zijn mede te werken tot een herstel van den volkomen vrijen handel en dat begrepen zal zijn, dat een centrumgemeente maar niet zonder meer een zuiver egoistische politiek kan voeren ten koste van haar eigen klanten. \v i n kr' Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 767 ra.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 12 gr. C. is 54 gr. F. BEDERVEN OF BESCHERMEN? Alleen een GOEDE ZONNEBRIL beschermt Uw oogen. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen Gedipt Opticien. HOOGZIJDE E 103. b A F S I V f E F H O F N B. en W. dezer gemeente hebben aan M. Ploeger, eigenaar van het radiodistrihuticbcdrijf alhier, ver gunning verleend tot het hebben.van draden langs en over openbare wegen in deze gemeente. A.S. Donderdag naar Stra. Reuter seint uit Rome: Mussolini en Hitier zullen 14 Juni a.s. in villa Pisani te Stra in de Provincie Venetië de aangekon digde besprekingen beginnen, waaraan van Italiaan- sche zijde zullen deelnemen Mussolini, Suvich, Ba ron Alois en Cerutti en van Duitsche zijde Hitier, von N'eurath en von Hassel. A.s. Vrijdag zullen de besprekingen worden voort gezet en Zaterdag zullen zij worden beëindigd. Drie belangrijke kwesties zullen bespro ken worden. Men meent te weten dat het initiatief van de con ferentie is uitgegaan van Duitschland en dat Mus solini cr in het begin weinig voor voelde. De duce stemde cr echter snel in toe toen het duidelijk werd dat de debatten te Genève in dc afgeloopcn week zouden uitloopen op een échec. Hitier en von N'curnth komen Donderdag met een vleigtuig aan. Mussolini zal hen op het vliegveld verwelkomen en hen dan naar Stra begeleiden. Er zullen waarschijnlijk drie quaesties besproken worden, allereerst de ontwapening. Men vermoedt dat Mussolini aan Hitier de vraag zal stellen welke onlossing hij kan aanbevelen, hoewel de voornaam ste moeilijkheid ligt in dc verhouding Frankrijk Duitschland; beide staatslieden zullen hoogstwaar schijnlijk trachten een bewapeningswedloop te voor komen. Ten tweede de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Deze quaestie volgt logisch uit het eerste vraagstuk; en vermoedelijk zal Mussolini Duitschlands terugkeer bepleiten naar een Volken hond. die in zooverre gewijzigd is. dat het verschil tusschen overwinnaars en overwonnenen opgeheven is. In de derde plaats zal het Oostenrijksche probleem dat het neteligste is van dc drie, ongetwijfeld worden aangeroerd en zal Italië erop aandringen, dat Duitschland ermede ophoudt de nat ionaal-socialis tische beweging in Oostenrijk te steunen. Mr. S. J. R. de Monchy, thans burgemees ter van Arnhem. N'aar de N'.R.Ct. uit goede bron verneemt, is de benoeming van mr. S. J. R. de Monchy, burgemees ter van Arnhem, tot burgemeester van Den Haag zeer spoedig te verwachten. Dc benoeming komt ver moedelijk nog deze week in de Staatscourant, Zij zal met 1 Juli ingaan. Zal weldra Minister zijn. De parlementaire redacteur van het „Alg. Hsbl." meldt: Uit doorgaans welingelichte bron vernemen wij, dat de benoeming van mr. M. P. L. Steenberghe tot minister van Economische Zaken binnen niet te Jangen tijd te verwachten is. Spoorwegarbeider tusschen laadbrng en wagon bekneld geraakt en op slag gedood. Gisteravond omstreeks tien uur is de 38-Jarige spoor wegarbeider J. v. d. Riet tijdens het rangeeren op het rangeerterrein te Venlo, tusschen een ijzeren raam en een stilstaanden wagon bekneld geraakt.De ongeluk kige liep hierbij een halswervel-fractuur op en over leed vijf minuten na hel ongeluk, de geneeskundige hulp die onmiddellijk ter plaatse was, mocht niet meer baten. Het slachtoffer is gehuwd en vader .van vier kinderen. Het bericht van „Le Soir" onjuist. N'aar men van bevoegde zijde aan dc Msb. meldt, berust het gepubliceerde bericht van het Brusselsche blad „Le Soir" omtrent een spionnage-affaire, aan boord van een Nederlandsch schip in de sluis van Klein-Lanaeken, op onjuiste inlichtingen van den cor respondent van genoemd blad. De ware toedracht der zaak was als volgt: Toen een N'ederlandsche plezierboot, de „Ires", op terugreis uit Luik in de groote sluis bij Groote Ter- naije gereed lag om geschut te worden, vroegen Bel gische ambtenaren naar de papieren van den schip per. Deze had echter blijkbaar geen papieren op zak en zette het ten einde raad op een loopen. Hij rende in de richting van de Maas, sprong gekleed en al in de rivier en zwom naar de overzijde. De man is geen Zweed doch een Zwitser, Friedlaen- der geheeten. Het staat vast, dat hij geen spionnage werk heeft willen verrichten. Japan als bolwerk tegen het communisme. De „Daily Mail" publiceert een interview van. Ftandolph Churchill. den zoon van oud-minister Churchill. met ex-keizer Wilhelm Daarin verklaart de ex-keizer o a., aldus het „Alg. Hsbl.", dat het Duitsche volk zich van hem heeft afgekeerd. „Als de Duitschers mij willen terugheb ben. moeten zij mij tegemoet komen" zeide hii. „Hitier heeft prachtig werk verricht door aan de Duitsche natie nieuw l*/cn en een nieuwe ziel te geven. Als ooit hot Duitsche volk het goed zou oordeelen om de monachie te herstellen dan ben ik er zeker van dat mijn familie niet in haar plicht zal te kort schieten." De ex-keizer was zeer onder den indruk van de toenemende macht van Japan dat hii in staat acht om in het Oosten een muur tegen het holsiew'sme te vormen, even sterk, als Duitschland in het Westen is. Omtrent den Volkenbond liet hij zich sceptisch uit. „De internationale samenwerking wordt in Ge nève tot iets belachelijks gemaakt", zeide hii. ..De fout schuilt hem daarin dat er in Europa steeds veel politici zijn, maar weinig staatslieden. Een staatsman kan de gaven van een politicus hebben, maar een politicus nooit de gaven van een staats man." Rit ouden van dagen. Maandagavond werd een vergadering belegd in Hotel de Haan te Hippolytushoef, waar besprekingen werden gehouden over de dit jaar te organiseeren autorit met ouden van dagen. De belangstelling was zeer gering. Slechts 6 personen waren aanwezig. De heer C. J. Bosker opende met we'kom. De penning meester, de heer Jn Bruul, bracht financieel verslag uit. Van het vorig jaar was nog in kas f0.97. Hierna werd besloten, dit jaar, zoo mogelijk een rit te orga niseeren op 4 Juli, met beginpunt Hippolytushoef over het Oostdeel van Wieringen donr de Wieringer- meer naar Medemblik door de Streek naar Hoorn, Volendam, Monnikendam, Edam, Zaandam, Alk maar en zoo weer huiswaarts. Deze we-'k zullen de autobezitters worden bezocht of ze willen rijden, waarna op a.s. Maandag weer vergaderd zal worden. We zullen hopen, dat alle autobezitters weer hun auto disponibel stellen. Enkele huishoudelijke be sprekingen volgden nog, waarna de vergadering werd goesloten. n e f. n h u nn w a a p t) Burgerlijke Stand over de maand Mei '34. Geboren: Maria, dochter van P. J. Haaker en C. Zomer. Catharina Maria, dochter van A. Th. Jong kind en H. Hoogland. Cornelis. zoon van J. v. Stra len en A. Wijnker. Petrus Wilhelmus Maria, z. v. W. L. Schilder en M. Beerepoot. Thomas, zoon van A. Schoon en T. Stins. Maria Margarctha Johanna, doch ter van N'. Kruijer en A. P. Molenaar Anna Cornelia, dochter van J. Smit en A Wiering. Anne Geert Marinus, zoon van J. Geusebroek en A. G. van Schel ven. Christina Maria, dochter van A P. A. Overtoom en M. Borst. Johanna Wilhelminc. dochter van M. de Krijger en H. E. Weerkamp. Johannes, zoon van F. Huiberts en G. Loos. Simon. zoon van J. Wijnker en A. van Langen. Catharina Maria, dochter van C. Weel en L. Dekker. Johannes Petrus, zoon van P. Mooij en U. E. Oudeman. Theodorus Johannes. zoon van Th. Oudhuis en M. Dekker. Elisabeth, dochter van D. Gootjes en E. den Hartigh. ï'rederika, dochter van G. Jonker en C. Smit. Ondertrouwd: Gerrit Kaper. 27 jaar. Alkmaar en T. Reine, 22 jr. P. Snoek, 24 jr. en C. Tijm, 27 jr., Haren- 9 Juni 1934. VELE jaren geleden liep ik eens met een zeer goeden kennis door een van de straten van Haarlem. Wij hadden een lange wandeling achter den rug, en ongetwijfeld op die wandeling over honderden dingen gesproken. Maar toen wij van de richting Aerdenhout de stad Haarlem bin nenkwamen, was onze gesprekvoorraad blijkbaar uitgeput. Ik herinner mij althans een oogenblik van stilte. Een oogenblik slechts, want plotseling hoorde ik naast me met korte tusschenpoozen: „Jansen, De Groot, Van den Brink, Groeneveld, Weduwe Van der Hoop Ik snakte naar een werkwoord: hebben zich van kant gemaakt, zijn van plan een naamlooze ven nootschap De Eerste N'ederlandsche Kattcnbak- schooninakerij op te richten, gaan uit hengelen op stekelbaarsjes, onverschillig wat. Maar naast mij gingen de onderwerpen op onverstoorbare wijze voort: „Gerritsen, Lievegoed, Ankersmit, Pakkedragcr, Tculings, Redeker, Ha, nou was ik er achter. Mijn vriend, die wist, dat ik me met politiek niet bemoeide, was bezig voor mijn algemeene ontwikkeling te zorgen, en had te mijnen behoeve de namen van de nieuwe Tweede Kamerleden uit zijn hoofd geleerd. Dat er ook een weduwe bij was geweest, was niet zoo gauw tot me doorgedrongen. „Ja, ja, schei maar uit, ik heb ze gister in de krant zien staan. Een zeldzaam onintelligent stelle tje." „Hè, wat, wie heb je in de krant zien staan?" „Nou, Jansen en Pakkedrager, en al die Tweede Kamerleden, die je daar bezig bent op te noemen." „Beste kerel, in de eerste plaats zijn Jansen en Pakkedrager geen Tweede Kamerleden, en hen je misschien in de war met Jaspersen en Zorgdrager, en in de tweede plaats was ik heelemaal niet be zig met de leden van dc Tweede Kamer op te noe men, hoewel ik dat aanstonds, nu je me op het idee hebt gebracht, met plezier wil doen." „Maar wat voer je dan in hemelsnaam uit?" „Rademaker, Garensloot, zie je het dan niet, Wil- lemsen, Goedemans, kijk dan toch uit je oogen, PfkhtsWat is dat in hemelsnaam voor een taal? Vindt jij het dan niet leuk, zoo af en toe eens al die namen op de deuren van dc huizen, waar je langs loopt, te lezen?" Bij Kon. Besluit van 22 Mei j.1. n. 12 is aan den slager P. van Zoonen, tevens wethouder der gemeen te, toegestaan van de gemeente rundvleesch in blik onderhands te koopen. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Juni verschijnende nummers Eigenaardig, maar altijd, wanneer ik door die straat van Haarlem loop, herinner ik me die toch zoo onbelangrijke gebeurtenis. En dan herinner ik me een andere, die heel kor ten tijd daarna plaats greep. Dat was in een andere straat, maar eveneens van Haarlem. Weer liep ik met een vriend, maar nu een anderen. En plotseling hoorde ik naast me (maar, zei ik direct tot mezelf, dat kunstje ken ik nou): raaleget, regeeb, traws, somsok, keokeok Het word me te machtig. Keokeok! Het leek wel een haan, die zijn eerste kraailes kreeg. „Wat moet dat, wat voer je uit?" „O, dat doe ik wel meer, de naambordjes, zie je." „Ja, dat dacht ik eerst ook, maar ik zie ze ner gens, tenminste niet van die rare. Wat zei je daar- niet ook weer?" „Keokeok, dat is Koekoek. Ik draai ze altijd om, zie je. 't Is moeilijk, in het begin, maar je leert het gauw. Kijk, daar woont Semmuh red nav, en daar Evah net." Het was, zooals ik zei, vele jaren geleden, dat ik niet die twee naambord-specialisten door Haarlems straten liep. Ik was nog maar een jongen, en het zou nog minstens een jaar of zeven acht duren, voor ik zelf de trotsche bezitter werd van een eigen naambordje, dat ik met grootcn trots, en veel moeite, een onzeker bestaan verschafte, door een onbezonnen poging om het op den muur van mijn eerste woning te bevestigen. Aangezien de steenen van den muur harder waren dan mijn spijkers, en de kalk van een zeer zachte en meegaande geaard heid, gaf de slagersjongen het me den volgenden dag in mijn handen. Hij had tegen den muur staan leunen, vertelde hij, en toen was het in zijn nek ge vallen. Ik heb het toen met hartzeer (en met schroeven, natuurlijk), op een keurig gelakte deur bevestigd. Daar heeft het een paar jaren trouw zijn plicht van naambordje vervuld. En als lid van het gezin, is het met ons naar En geland verhuisd. Maar helaas, Engeland is geen land voor naambordjes, zoomin als voor naambord- lezers. De Engelschman houdt zijn naam geheim. Het is niet, dat hij een hekel heeft aan bordjes als zoodanig. Drie van dc vier Engelschen hebben een bordje aan^ hun deur of tuinhekje bevestigd, maar daarop zult U niet lezen, dat achter die deur of dat tuinhekje Mijnheer Brown, of Smith, of Robinson een min of meer gelukkig bestaan leidt. De heeren Brown, Smith en Robinson houden hun naam stiekum voor zich zelf, maar zeer eendrachtig leest U op de bordjes van alle drie de tuinhekjes der heeren: NO HAWKF.RS, NO CANVASSERS. Dat is een soort van talisman. En hij helpt pre- Aan de afd. Kolhorn van do A.N.G.O.B. is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het houden van een verloting. i. i v r, e n n k- ZUIDSCHARWOUDE. Het baggeren in deze gemeente is nu afgeloopen. We vernamen, dat de arbeiders, die daardoor vrij kwamen, bij de bouwers werk hebben gekregen. Als nu maar spoedig de goedkeuring komt van den Minister op het verzoek om met steun van rijk en gemeente arbeiders in dienst te nemen. Dit kan niet anders dan voordcelig zijn voor de betrokke nen. 7 I J P E 'T ZAND. In de plaats van den heer C. E. Buis. die naar 1 rank rijk vertrekt, is benoemd tot le kaasmaker aan dc Coop. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier, de heer A. Groen, thans in gelijke betrekking tc Middelie N.-H.) W 4 F V EN F V 1 7 E V Veiling-omzet over Mei 1934. Roodo kool 217.950 Kir., gele kool 10 725 Kg.. Decn- sehe witte kool 14.425 Kg., uien 10.415 Kg., rabarber 3150 Kg., bieten Ter vergelijking de aanvoer in Mei 1933: Roode kool 16.300 Kir., gele kool 14.800 Kg., Deensche witte kool 107.800 Ke.. uien 18.250 Kg., rabarber 66.900 Kg., bieten 1175 Kg. I)e omzet bedroeg in Mei 1934 f 2537.52 tegen f 2993.39 in Mei 1933. a 1. k V .1 a r Mooie opdracht. De installatie van de theatcrstoelcn voor dc nieu we, in aanbouw zijnde Victoria-Bioscoop te Hoorn, en- der directie van den eigenaar, den heer Van Os, al daar, is opgedragen aan do Meubelfabriek „Eik en Linden" te Alkmaar. cies zooveel als de gemiddelde talisman. Ook net zooveel als het hondje, of koetje, of geitje, dat de Hollandsche voetbalspelers mee naar Milaan ne men, of het rare gedrochtige poppetje, dat sommige, niet erg wijze automobilisten in hun wagen hangen. We zouden het bordje het best kunnen vertalen met: Aan de deur wonlt niets gekocht Ongevraagde drukwerken worden niet teruggegeven, 't Is een beetje lang, maar de bedoeling is dezelfde. Het was juist gister, dat ik in een plaatselijk Hol- landsch blad een hartgrondige vorzuchting las over de Hollandsche „hawkers" en „pedlars" en „convas- sers", de verkoopers van radio's en stofzuigers, van postpapier en enveloppen, van zeep en veters, van dassen en schoenzooltjes, van eisen en waterverf- schilderijen. En ik dacht aan de Engelsche bordjes: NO HAWKERS, NO CANV ASSERS, en aan het wei nige succes, dat die bordjes hebben. Arme verkoopers. Zij, of liever hun voorgangers, hebben andere tijden gekend. Tijden, die nu lang achter ons liggen. Dat was in de dagen, dat er feitelijk nog geen winkels waren. In elk geval niet in de dorpen. En de groote steden waren ver weg, en moeilijk be reikbaar. Wie iets noodig had, was afhankelijk van den venter, van den „pedlar", zooals hij in Enge land genoemd wordt. Naar zijn komst werd reik halzend uitgezien, hij werd met gejuich begroet, op koffie en koek onthaald. Daar zou onze tegenwoordige „pedlar" van opzien. „Meisje, wil je eens aan Mevrouw vragen, of ze nog zeep, boenders of veters noodig heeft?" "O. komt U binnen, mijnheer. Gaat IJ manr in de huiskamer. Blieft U een kopje koffie? Mevrouw komt direct. We hebben toch zoo naar U verlangd." Als 't een beetje wil, ging de venter er direct vandoor, 't Zou te probeeren zijn. In Engeland zijn het Schotten geweest, die zich' het meest verdienstelijk hebben gemaakt als „pedlars". Fn zij specialiseerden op het gebied van kleeding. Het klinkt haast ongelooflijk, maar door een autoriteit op dit gebied wordt verteld, dat pre cies honderd jaar geleden waarschijnlijk de helft van do bevolking van Engeland nog van onder tot boven werd gekleed door rondtrekkende Schotten. Als Jantje een nieuw broekje moest hebben, of Grietje een nieuw jurkje, als Moeder een nieuwe onderrok noodig had, of Vader een overjas, moest gewacht worden tot dc Schot kwam. Maar dan denk ik aan mijn eigen jeugd, en hef ongelooflijke wordt plotseling heel gewoon en ge- looflijk. Want zoo ging het precies met onze schoe nen. Als de „pedlar" kwam (heette hij niet Man des?), dan konden we schoenen krijgen, en als hij niet kwam, kregen we ze niet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2