GRATIS Sigaretten. SCHAGER COURANT Hiï L€R'S REIS NAAR ITALIË. Het dreigend conflict in het mijnbedrijf Inbraak te Bergen. Ernstig ongeval bij Vrouwenakker. Schip in brand geraakt en gezonken. Avonturen van een duiker. EENTUNNEï, BU VELZEN? Plan van tien millioen. Graanschandaal te Hoorn. Ketelontploffing op Chineesch schip. Postpakket ontploft. Hevige aardbeving in Noord-ltalië. Kort verhaal LAAT NUII! Uw Wollen R leeding repareeren. Kou sen en Sokken (óók de allerfijnste). Voor nieuwwerk zijn wij No. 1. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstr. 19, (Let op den gelen winkel). Voor SCHAGEN bij C. DE MOBL, Noord. Heden de ontmoeting met Mussolini. De Italiaan^che afgevaardigden, die tegenwoordig zullen zijn bij de besprekingen tusschen Mussolini eu Iiitler, hebben zich naar Venetië begeven. Het vliegtuig, waarmee Hitier do reis maakt, wordt heden (Donderdag)morgcn des morgens om 10 uur op het vliegveld verwacht. De bespreking tusschen beide staatslieden zal plaats hebben in do villa Pisani te Stra, tusschen Venetië en Padua. Het D. X. B. meldde gisteren officieel uit Berlijn: Nadat het reeds lang do wensch van den chef der Italiaansche regeering en van den Duitschen rijks kanselier was om elkander persoonlijk te leeren ken nen. en over den algemeen politieken toestand te spreken, zullen de beide staatslieden elkaar Donder dag te Venetië ontmoeten. De villa Pisani. De villa Pisani te Stra tusschen Venetië en Pa dua. waar de „Duce" en de „Führer" elkaar zullen ontmoeten, is een prachtig gelegen oord. De Villa werd in de eerste helft der achttiende eeuw gebouwd voor het geslacht der Pisani's, dat onder zijn leden verscheidene doge's van Venetic heeft geteld. Na de campagne, welke met den vrede van Campoformio eindigde (1797), nam Napoleon I zijn intrek in de villa, en het bed, waarin hij heeft geslapen wordt den be zoeker nu nog getoond. Het heet dat Mussolini nu in dezelfde kamer zal overnachten. Napoleon vond de villa zpo mooi, dat hij haar kocht en aan Eugène de Beauharnais ten geschenke gaf. Thans is zij eigendom van den Italiaanschen staat. Het huis staat in een uitgestrekt park aan de Bren- ta. Het interieur bevat verscheidene muurschilde ringen van Venetiaansche meesters. Geen overeenstemming tnsschen werkge vers en werknemers bereikt. Heerlen. In de gister gehouden vergadering van de Contactcommissie is geen overeenstemming ver kregen over het voorstel van de werkgevers om de loonen per 1 Juli met 10 te verlagen. Nadat de vertegenwoordigers der vakorganisaties hun afwij zend standpunt hadden medegedeeld, stelden de di recties der mijnen voor, de loonsverlaging In twee étappes te doen ingaan, en wel de eerste van 5 op 1 Juli a.s. Ook dit werd door de vakbondvertegen woordigers afgewezen. Zij meenden een dergelijk voorstel niet aan hun leden ter aanvaarding te kun nen advisreren. Een voorstel der vakorganisaties om de loonsverlaging minstens op te schorten, werd, na- dat-d* werkgevers hierover onderling vergaderd had den, door deze afgewezen. Zoowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties stelden zich beschikbaar voor verdere onderhandelingen. Tafelzilver en eenig geld buitgemaakt. Gisternacht omstreeks een uur of 3 is ingebroken bij de familie Sluiters op de Breelaan te Bergen. Er wordt tafelzilver en eenig geld vermist. De gemeentepolitie heeft oogenblikkelijk een onder zoek ingesteld, doch tot nu toe heeft dit geen resul taat opgeleverd. Blok van een heistelling naar beneden gevallen. Twee ernstig gewonden. Mijndrecht. Gister heeft bij Vrouwenakker bij werken aan de beschoeiing van het Amstel-Drecht- kanaal een ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen ernstig gekwetst werden. Bij het verplaatsen van palen van een heistelling viel plotseling het heiblok naar beneden en kwam terecht op een paal, welke ingeheid moest worden. Een broer van den aannemer Kieberts uit Sassen- heim, die de paal vasthield, kreeg het blok op een der handen, waarvan drie vingers afgekneld werden. Hevig bloedend en met zware pijnen werd hij bij een dokter binnengedragen en nadat de eerste hulp verleend was is hij naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. De 40-jarige kantonnier Rodenburg uit Mijdrecht, die ook bij de paal stom' kreeg een klap van een der dwarsbalken van hr' heiblok waardoor hij bewusteloos neerviel. Het blee' dat hij een halswervel gehroken had. Hij is naar eet' der ziekenhuizen in Amsterdam overgebracht. Om trent de oorzaak staat nor niets vast. De politie en de veiligheidsinspectie stellen een nauwkeurig on derzoek in. Zeventien opvarenden gered. Reuter seint uit New York. De kapitein van het Amoriksansche s.s. „Zacapa" meldt dat hij den ka pitein en 16 leden van de bemanning heeft gered van de Noorsche vrachtboot „Knut Hamsun". die Zondag aan de kust van Honduras in brand geraakte en zonk. Er zouden 17 menschen worden vermist. HET ONGELUK IN DEN DIERENTUIN TE WHIPSNADE. Gewed om een shillinq. Enkele dagen geleden is melding gemaakt van het ongeluk dat in den erooten dierentuin van Wbin- snade in de buurt van Londen heeft plaats gehaH. waar een man om den hoed van een vriend on te halen over de omheining van het Ieeuwennark was geklommen, waarna hij door de leeuwen is aange vallen en gedood. oor den lijkschouwer, die gisteren uitsnran'' moest doen over de doodsoorzaak, waarbij overlii- den tengevolge van een ongeluk werd vast gestel'', is nu bekend geworden, dat de ongelukkige met ziin vriend om een shilling gewed had, dat hij den hoed uit de kooi zou gaan halen. Door honderden haaien aangevallen. Angstige oogenbliken. Sydney. (Australië). Op een dag dat de duiker H. R. Lockc weer eens onder water was even buiten Sydney Heads, zag hij tot zijn grootc ontzetting plotseling hoe een groot aantal haaien op hem toe zwommen. Reeds vielen zij hem aan, zijn handen vertoonden reeds diepe wonden en in doodsangst schreeuwde hij door de telefoon, teneinde zoo vlug mogelijk weer aan de oppervlakte gebracht te worden. Toon zijn handen tenslotte de verlossende ladder omvatten, droop het bloed uit twee en veertig beten, sommige waren zoo diep, dat de beenderen waren blootgelegd. „Er waren er honderden", zei Lockc, terwijl hij zich ontdeed van zijn duikerspak. „Op ongeveer dertig voet zag ik ze plotseling opduiken, en toen ik nog lager kwam, zwommen ze van alle kanten op me toe. Een tijdje kon ik ze van me afhouden, maar één van die ondieren beet in m'n vinger en toen zij het bloed zagen vloeien, was er geen houden meer aan: want bloed maakt hen dol. Op liet moment dat mijn voet den bodem van den Oceaan raakte, had den zij mij in zoo grooten getale omringd, dat ik den bodem niet kon zien, en met iedere beweging, welke ik met m'n armen maakte om hen af te we ren, leek het of ze in drommen op mijn vingers aan vielen. Ik liet luchthlaasjes ontsnappen door de rub berhanden rond mijn beupen op on neer te schuiven. Ik liep over den bodem, doch zij bleven mij omrin gen. Zij doken naar het glas voor mijn gelaat; zij trokken aan de lijn, welke mij met den anderen op den beganen grond, met het leven verbond! Toen een van deze beesten mijn hand openscheur de en er aan bleef hangen, werd de pijn zoo ondrage lijk, dat ik gilde en ongearticuleerde kreten uitstoot te en buiten mezelve zoo hard in den telefoonhoorn „Haal me naar boven" brulde, dat de man aan het andere einde van de lijn me niet kon verstaan. Eindelijk na nog enkele minuten, welke me een eeuwigheid toeleken, vechtend om mijn leven, kwam ik, geescorteerd door de haaienbende aan de op pervlakte." Doch ondanks de vuurproef, welke Locke heeft doorstaan, bestelde hij een nieuw duikerpak, dat be ter aan de gestelde eischen in de gevaarlijke zóne onder water zou kunnen voldoen. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Juni verschijnende nummers door ELSA KAISER. Erik strekte zich behagelijk uit in zijn stoel en stak een sigaret op. Hij kwam juist uit de club, waar hij een lang gesprek had gehad inet den Britsch-Indiër Living. Deze had hem ecu doos siga retten aangeboden. Rook ze vanavond als je thuis bent; ze zullen je gelukkig maken, had hij gezegd en een vroolijke glimlach was daarbij over zijn gezicht gegleden. Erik ledigde een glas whisky en zuchtte, ondanks le belofte van Living, ondanks alles wilde hij af- cheid nemen van het leven. Hij was rijk, hij kon alles koopen waar hij lust in had, elk zijner wen- chen was reeds in vervulling gegaan en juist daarom was het waarom hij genoeg van het leven had. Hij had alles geprobeerd om zijn belangstelling gaande te houden; hij had met geld gesmeten, de wereld rondgereisd en alles gezien. Hij bad hospita len gesticht en tehuizen voor armen en nu was er Hij had een lieve, tec- dere en aanhankelijke vrouw en ofschoon hij veel van haar hield, verveelde hem ook dit en hij kwam tot de slosom, dat het leven hem niets meer le oieden had. Daar zat hij dus in zijn kostbaar gemeubi leerde kamer en was vast besloten een eind aan zijn leven te ma ken. Eenige dagen ge leden had hij een kleine revolver gekocht, een wa pen, dat niet grooter was dan een lucifersdoosje; bij kon het gemakkelijk in de palm van zijn hand ver bergen en het zag er door zijn kleinheid volstrekt niet schrikaanjagend uit. Ik moet het kort maken, dacht bij en begon zichzelf te onderzoeken. Bon ik bang? Neen! Is er iets dat ik nog doen moet? Neen! Alles is geregeld on Emmy krijgt mijn geheele vermogen. Wij zullen «lus nu maar eindigen, zeide hij overluid en opende zijn hand, waarin de kleine revolver lag. Hij keek een poosje naar het wapen en vroeg zich in stille verwondering af. of dit nietig mechaniekje de macht bezat het zooveel grooterc mechaniek van zijn leven stop te zetten. Midden in dit filosofisch gepeins hoorde hij een Plan van tien millioen. Gister zijn in de Kamer van Koophandel te Haar lem de door de N.V. Ned. Basaltmaatschappij te Zaandam ontworpen plannen voor een tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen in de plaats van de thans in gebruik zijnde ponten, besproken. Het plan is geprojecteerd ten Oosten van de be staande pont. Volgens het voorloopig ontwerp be draagt de totale lengte 1480 M.. waarvan 340 M. open opritten en 1140 M. tunnel Hiervan wordt 350 M. ge zonken en 790 M. gemaakt in open bouwput. Onder het kanaal is een horizontaal gedeelt ter lengte van 100 M. met den rijvlocr op 25S M. onder N.A.P. De helling der opritten bedraagt 4 pet. Het profiel van de rijbaan is 7.40 M. breed, ruimte biedende voor 3 verkeersbanen, waarover 3000 k 4000 motorvoertuigen per uur kunnen passeeren. De kosten van deze constructie worden begroot op f 9.000.000 a f 10.000.000. Een maand hechtenis geiischt of 10.000 gld. boete. Voor het kantongerecht te Hoorn is Woensdag middag behandeld de zaak tegen een molenaar graanhandelaar aldaar. Hem werd ten laste ge legd, dat hij onder den naam ..gerstemeel" tarwe meel in den handel heeft gebracht, waarin niet liet voorgeschreven percentage vita-meel (inlandsrhe tarwe) was vermengd. Bij de behandeling van deze zaak bleek, aldus de Hoornsche corr. van het Hsbl., dat verdachte ongeveer 1 jaar wegens de concurren tie van de groote fabrieken, die het product tarwe meel A onder den kostprijs van de te vermalen producten henevens het maalloon verkoopen. een product leverde aan broodbakkers in West Friesland dat onder den naam „gerstemeel" werd gefactureerd en aldus buiten liet register bleef. Verdachte bekende. Het bedrog scheen uitge gaan te zijn van den reiziger, die geen verkoop mogelijkheid meer zag en zijn klanten allemaal moest afschrijven. De ambtenaar van het O.M. mr. De Bruys Tack, noemde het een groote zwendelzaak en vorderde een hechtenistraf van 1 maand of dc meaximum-boete van f 10.000. De verdediger, m. Van Rij van Amsterdam. Juri disch adviseur van den Nederl. Molenaarsbond, be streed den ambtenaar op grond van een vonnis van de Arnhemsche Rechtbank, waarbij in aanmerking wasgenomen, dat tegenstrijdige Kon. Besluiten, voorkomende uit de bestaande graan- en meelwetten een veroordeeling onmogelijk maken. Wanneer de Kantonrechter niet tot een vrijsprekend vonnis zou komen, vraagt spr. oen kleine geldboete, terwijl hij zich vereenigt met het ontslag van rechtsvervolging door den ambtenaar gevraagd inzake het niet in vullen van het register I. De Kantonrechter jhr. mr. dr. Van den Brande- len, zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Honderden personen in de golven. Reeds 168 lijken geborgen. Shanghai; Naar thans eerst bekend wordt, had eenige dagen geleden een ketelontploffing plaats op een Chineesch schip. Een deel van het schip zonk onmiddellijk en trok eenige honderden personen mee in de diepte. Tot dusver werden 168 lijken geborgen. klop op de deur. Zijn knecht trad binnen en pre senteerde hem op 'n zilveren blad een brief. Deze brief was juist afgegeven door een man, die zonder op antwoord te wachten was weggeloopcn. Zonder belangstelling green Erik naar het cou vert, scheurde het open en las: „Ik bevee' je dadelijk op het jaagpad te komen. Je leven is er mee gemoeid..." Erik glamlarhte. „Zijn leven, halm, over tien mi nuten bezat hij dat niet meer. Oover tien minuten zou hij dit leven aan dc kleine revolver hebben ge geven om er mede te doen wat hij wilde. Hij keek peinzend naar het wapen. „Neen", zeide hij luid. „mij kan toch niets meer gebeuren, ik ga naar die plek!" Met een energieke beweging stak bij bet revolver- tje in zijn vastzak en haalde zelf zijn jas en hoed. Niemand zag hein liet huis verlaten. Langzaam liep bij in den mooien zomernacht voort en bereikte na een uur het jaagpad. Hij keek om zich heen. Op hetzelfde oogenblik werd hij van achteren beet gegrepen; bij voelde boe men hem een akelig zoet ruikende doek over zijn hoofd gooide en daarna wist hij niet meer. Toen hij weder tot zichzelf kwam, lag hij op een houten bank, aan handen en voeten gebonden. Hij sloeg «le oogen op en zag vijf kerels om een houten tafel zitten. Dc kamer was vol blauwe rook, af komstig van goedkoope tabak. Er hing een ondefi nieerbare geur. die Erik onpasselijk maakte. Hij zuchtte en trachtte zich te bewegen. Toen dc kerels dit bemerkten, stond een van hen op en kwam naar Erik toe. „Lig ge goed. vadertje?" vroeg hij met een af schuwelijke grijns. „Wees maar niet bang. we hebben een briefje naar je vrouw gestuurd en wachten op antwoord. Twee duizend kan ze best voor jou missen en als rij ze niet kan missen, dan ben je niks waard, dan ««•hieten we je neer. Om één uur kan het antwoord hier zijn, dus je hebt nog een kwartier den tijd." De kerel ging weer naar de tafal terug. Erik dacht ingespannen na. „Wat had die man gezegd? Emmy kreeg een brief? Een plotselinge «chrik sloeg wild door hem heen Emmy was niet te bereiken, de electrische installatie werd tegen twaalf uur in werking gesteld, het hek en alle schelknoppen waren tegen den avond onder stroom; als men niet op de hoogte was, kon men het huis niet naderen. Bliksemsnel werkten Erik's hersenen. „Ik moet mij bevrijden", dacht bij, „en ik heb boksen geleerd, misschien helpt het." De kerels zongen en lachten en dronken Jenever. Zij bekommerden zich niet om hun gevangene, die lag immers gebonden. Erik maakte een heftige, rukkende beweging met zijn armen. De koorden sneden ooor de motnven van ziin ias, maar gaven toe. Het kostte hem ont- TeffpnHe niinen. Nog een paar rukken en to^n legde bij ziin bloedende armen op zijn borst. Hij voelde in zijn zakken. Zijn portefeuille, horloge en das Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 765 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur; 15 gr. C. is 59 gr. F. NORMAAL PAPPOEDER - SUBLIMAAT PASTILLES uit voorraad leverbaar. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen Gedipt. Opticien, HOOGZIJDE E 103. In het Parijsche postkantoor. Bestemd voor den direcleur van de vereeniging van schrijvers en componisten. Gistermorgen is op het postkantoor in de Rue Bleuo te Parijs een postpakket ontploft, dat geadresseerd was aan den directeur van dc Société du Auteurs et Compositeurs Aranatiques. De ontploffing had plaats, terwijl een postbeambte het pakket in handen had. Deze beambte en nog een andere werden gewond. Een van de twee moest naar een ziekenhuis vervoerd worden. De politie stelt een onderzoek in. Afzender niet wel bij het hoofd? Reuter meldt nader uit Parijs, dat de afzender van het postpakket, indien men mag afgaan op den In houd van een brief, welke zich in het pakket bevond, zijn vijf zinnen niet goed bij elkaar schijnt te hebben. De toestand van de gewonde postbeambten baar* geenerlei zorg. Paniek onder de bevolking. Slechts ge ringe materlccle schade. Reuter meldt uit Milaan: In het Toscaansch* Emiliaansche Apenijnengebied werd Woensdagmor gen een zeer hevige aardbeving waargenomen. Een ontzettende paniek maakte zich van de bevol king meester. Er zou slechts geringe schade aan eenige in aan bouw zijnde huizen zijn aangericht. Het observatorium te Prato (Toscane) deelt mede, dat de haard van de nog voortdurendo hevige aard schokken zich ten noord-oosten van Prato op een af stand van ongeveer 100 K.M. moet bevinden, d.i. in het gebied tusschen Spezia en Modena. Ook in Gavona, Padua en Salso Maggiore zijn he vige aardschokken waargenomen. Behalve materieclc schade aan nieuwgebouwde hul zen zou ook hier verder geen schade zijn aangericht. speld waren verdwenen, maar de kleine revolver niet. Erik had kunnen gillen van vreugde. Heel voorzichtig begon hij de koorden om zijn beenen los te maken. Weldra was hij hiermede gereed. Een der kerels wankelde half dronken naar den donkeren hoek, waar Erik lag. „Nog vijf minuten, vriendje," lalde hij. „Nog vijf minuutjes; als je je testament soms wil verande ren. heb je nog tijd." Erik hief het kleine wapen op en trok af. Zonder geluid te geven viel de man voorover. Er had geen knal geklonken Verschrikt staarden dc anderen naar hun geval len kameraad; ze dachten niet aan Erik, die lag immers gebonden. Eindelijk waren ze een beetje bekomen van den schrik en gingen naar den gevallene; zij namen hem op en droegen hem naar de tafel, waar zij hem oplegden. In dit oogenblik liet Erik zich van de bank glij den en sloop, achteruit loopend, naar de deur. Hij hield de vier mannen in liet oog. Deze stonden over hun kameraad gebogen en onderzochten hem. Dc deur was niet gegrendeld. Erik deed haar op een kier open en schoof door de nauwe opening. Buiten gekomen zette hij het op een loopen. Hij rende op goed geluk door de stegen en straatjes tot hij in een hem bekend gedeelte van de stad kwam. Niemand volgde hein. Eindelijk, na uren rond geloopen te hebben, bereikte hij zijn huis. De «lag begon aan te breken. In den tuin werkte de tuinman en de chauffeur was zingend in de garage bezig. De rozen geurden zwaar on een frissche adem steeg uit dc bedauwde aarde omhoog. „Wat is dat prachtig." zeide Erik en ademde diep. Hij wierp het hoofd achterover en keek naar de blauwe, met rozige wolkjes bedekte lucht. Do opgaande zon wierp haar stralenschijn op de witte villa en de met rozen begroeide loggia's. Hoe prachtig is dit, hoe heerlijk is het te le ven zuchtte Erik Lieveling, lieveling, wat is er, ben je nu weer beter? hoorde hij een teedere stem zeggen. Moeilijk sloeg hij zijn oogen op en vond zichzelf terug in zijn lederen fauteuil; om hem heen stonden de vertrouwde dingen van zijn kamer. Wat, wat heb ik? stamelde hij. Emmy lag op baar knieën naast zijn stoef. Haar mooie gezichtje zag er behuild uit en treurig. Lieveling, waarom rook jij opiumsigar '«ten? vroeg ze bedroefd. Hij keek haar niet begrijpend aan, dacht aan do kerels en aan de levensvreugde, die hem doorstroomde. Opiumsigaretten? herbaalde hij. Ja, de dokter was bier. bij zag het. Jo was den gebeelen nacht bewusteloos. Moeilijk keerde Erik zijn hoofd om. Op de tafel naast hem stond de doos s'garetten van Living; zij was tot op dc helft leeg gerookt. niets meer dat hem bond.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2