wenscht 100 procent Kermisvermaak? Dan naar „Ober Bayern" Een gevaar in het Oosten afgewend. VARIA. De aardbeving in Argentinië. De bom op „De Zeven Provinciën". Uit de OMGEVING Begrafenis R. Dekker. Predikbeurten. De vermiste Koeramoto levend terug gevonden. Nanking, 13 Juni (V.D.). De Japan- sche vice-consul Koeramoto is levend gevonden. Hij werd ontdekt bij de gra ven van de Mingdjmastie. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Hiermee fs een groot gevaar in den toestand van het toch reeds gespannen Verre Oosten afgewend, daar reeds voorspeld was, dat in verband met dit betreurenswaardig incident te eeniger tijd wel eens andere incidenten zouden kunnen uitbreken. En dat, terwijl de Chineesch Japanschc betrekkingen juist weer wat normaler werden. Het gevolg was, dat het verdwijnen van den vice- consul een paar dagen lang de voornaamste zorg van de Chineesche Nationale Regeering is geweest, vooral na de officieele Japansche nota, waarin China verantwoordelijk werd gesteld voor deze verdwij ning. Het gehecle militaire garnizoen van Nanking is de politie te hulp gekomen; huis na huis zijn geheel Nanking en de omliggende steden doorzocht; prac- tisch stond de geheele bevolking onder bewaking. Generaal Tsjang Kai Sek had met strenge maatre gelen gedreigd, wanneer de locale autoriteiten niet al het mogelijke deden om het onderzoek te bespoe digen. China weert zich tegen Japansche ver- wijten. Peking. De Japansche minister van buitenland- sche zaken. Hirota heeft den Japanschen consul-gc ïieraal in Nanking order gegeven, een nieuwe nota aan de Chineesche regeering te overhandigen, in verband met het geval-Kuramoto en de vijandige houding der Chineesche pers naar aanleiding daar van. De Chineesche pers beweert, n.1. dat de ontvoering van Kuramoto het werk is geweest van officieele Japansche instanties. Shanghai. Minister-president Wan Sing Wei heeft het rapport van den chef der Chineesche po litie over het geval Kuramoto in ontvangst genomen. In dit rapport heet het o.m. dat onder normale omstandigheden Kuramoto onmogelijk zoo spoorloos bad kunnen verdwijnen. Het van Japansche zijde geuite verwijt, dat de Chi neesche politie onvoldoende voor de veiligheid van clen vice-consul heeft gezorgd, wordt van de hand gewezen met de verklaring, dat Kuramoto steeds door beambten van de Japanschc geheime politie was vergezeld. De Chineesche minister-president verklaarde, dat Verscheiden rechercheurs uit Shanghai ontboden zijn om licht in deze affaire te brengen en dat de be- looning voor opheldering van het geval nog verhoogd zal worden. Algemeen is intusschen de opluchting over de onverwachte ontknooping van het incident. Zooals reeds gemeld, is de verdwenen vice-consul levend teruggevonden bij bet graf van de keizers der Ming-dynastie. Hij vertoont teekenen van zins verbijstering en is zeer verzwakt. „Ik zag electrische lichten flikkeren", zeide hij aan een Reuter-correspondent. „en ik zei vaarwel aan de mooie Chineesche hoofdstad. Het spijt me, dat ik water gedronken heb, want ik had besloten te sterven". Tokio. Over het terugvinden van Kuramoto ïs nog geen officieel bericht te Tokio ontvangen. Japan kan dus zijn houding in verband met de ver dwijning van den vice-consul nog niet. wijzigen en alle getroffen maatregelen blijven dus voorloopig nog ,van kracht. 1 B e r 1 ij n. Het Chineesche gezantschap te Ber lijn meldt, dat volgens mededeeling van de autori teiten te Nanking, de terugevonden vice-consul Ku- jamoto lichamelijk cn geestelijk volkomen gezond is. Men veronderstelt dat hij uit Nanking verdween, om zich wegens een conflict met den Japanschen consul-generaal van het leven te berooven. De stad Sampacho bijna geheel verwoest. Bewoners brengen den nacht op het open veld door. Buenos Aires (V.D.)Den gcheelen Dinsdag hebben de aardschokken in de provincie Cordova aan gehouden. De zesduizend inwoners van de stad Sampacho hebben hun woonplaats in den steek moeten laten. De stad is vrijwel geheel verwoest. De menschen heb ben den nacht van Maandag op Dinsdag in tenten op het open veld doorgebracht, nadat de stad tengevolge ivan de 50 opvolgende aardschokken volslagen onbe woonbaar was geworden. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen, ofschoon de aardschokken den geheelen dag voortduurden. De in totaal aangerichte schade wordt op het oogen- blik geschat op meer dan een millioen pesos. Het leger heeft tenten ter beschikking gesteld en de spoor wegen wagons voor de onderbrenging van de dakloo- ze bevolking. Volgens de laatste berichten zouden tal van personen gewond zijn. De regeering heeft reeds hulpmaatregelen genomen. ONDER AFVALLEND GESTEENTE GERAAKT. Heerlen* Dinsdagavond is dé houwer Th. Janssen, woonachtig te Stein in de ondergrondsche werken van Staatsmijn „Maurits" onder plotseling vallend gesteente geraakt cn aan de bekomen ver wondingen overleden. Het slachtoffer was 45 jr. oud. gehuwd en vader van vier kinderen. Vragen van ir. Albarda. Het Tweede-Kamerlid, de heer Albarda, heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de nadere berichten, volgens welke de commandant van het csquadrilic vliegtuigen, dat tegen de „Zeven Provin ciën" optrad, zou hebben nagelaten zijn onderhebben den officieren mede te doelen, dat dc order luidde om na de sommatie een waarschuwingsbom kort vóór den boeg te werpen, en die commandant, wiens vlieg tuig door bijzondere omstandigheden uitviel, dat ver zuim niet kon herstellen, waaraan het zou zijn toe te schrijven, dat de bom het schip trof, zoodat 23 schepe lingen werden gedood cn vier ernstig gewond? Zoo ja, wil de minister dan mededeelcn, wat er van die voorstelling waar is? Indien de officier, die uit de D 11 de bom wierp de opdracht, om een waarschuwingsbom te werpen vóór het schip, wèl heeft ontvangen cn bedoeld heeft aan die opdracht te voldoen, acht dc minister dan de door dien officier genomen voorzorg om het schip niet te treffen, voldoende, als hij uit een hoogte van 1200 meter gericht heeft op een punt slechts 10 meter vóór den boeg. Hadden de vliegers ook dc opdracht om de „Zeven Provinciën" te behandelen als een buitenlandschen vijand en zoo ja, was die opdracht dan wel overeen te brengen met de order om eerst een waarschuwings bom te werpen? VREUGDE TE VENLO. Bioscopen weer open. Het staat thans vast, dat de Venlosche bioscopen a.s. Vrijdag haar deuren weer voor de bezoekers zul len openen. De bekende aanplakbiljetten „Dc biosco pen te Venlo zijn gesloten doordat de plaatselijke over heid door haar verbod om personen beneden den 18- jarigen leeftijd indebioscopen toe te laten do exploita tie van het bedrijf onmogelijk heeft gemaakt", zijn na een dienst van ruim een jaar uit de kasten verdwe nen, en men is druk in de weer do theaters in orde te brengen. Te Venlo is deze onverwachte beslissing met groote vreugde begroet. Door alle eeuwen heen neemt de origineele pepermunt in de officieele geneeskunde een be langrijke plaats in. KING-pepeimunt is bereid uit datzelfde edele natuurproduct. SINT M 4 A f? T F. N VALKKOOG. Dinsdag, 12 Juni, had alhier het jaarlijkschc schoolfeestplaats. Begunstigd door mooi weer werd een bezoek gebracht aan Bergen, Bergen aan Zee en Alkmaar. Op al deze plaatsen werd van de be kende aantrekkelijkheden volop genoten, zoowel door de kinderen als ook door de diverse grootcren. Want steeds zijn ook vele moeders getuige van 't genieten harer kinderen, terwijl zij tevens een handje helpen bij het afdrogen en aankleeden na het. pootje baden; een niet geringen steun voor «Ie geleiders. Het was in alle opzichten weer oen echt gezellig feest cn menigmaal werd de zucht geslaakt: „Jammer, dat het voor het laatst is." Een woord van dank aan allen, die het hebben mogelijk gemaakt dezen dag weer te kunnen genie ten, alsook een woord van dank aan de directie van de H.A.B.O., voor het door haar ingenomen royale standpunt LANGE ND JJ* NOG STEEDS DE TWUYVERWEG. Wc vernemen thans, «lat de Twuyverwegquaestie, waarover het vorige jaar nogal wat te doen is ge weest, nu wel voor onafzienharen tijd van de baan is. Hoogheemraadschap noch Ged. Staten bemoeien zich vertier met deze zaak, zoodat de weg blijft, zoo als hij is, terwijl St. Pancras eigenaresse blijft, dat met de Langendijker gemeenten de onderhoudskos ten betaalt. Als tweederde deel van den weg is be bouwd, worden de Langendijker gemeenten van haar onderhoudsplicht ontslagen. Met die bebouwing gaat het echter nog niet hard: slechts één nieuwe woning is er dit jaar gebouwd. De weg is nu weer in goede conditie, wat niet anders dan kan worden toegejuicht door de gebruikers. LANGDURIGE DROOGTE. De langdurige droogte is van z.eer nadeeligen in vloed op het beschot der vroege aardappels. Het is heel wat minder dan verleden jaar. En al zou het nu nog spoedig gaan regenen, dan zou dat toch niet meer het gewenschte gevolg hebben. We zagen tal van akkers, waarvan het aardappelloof al begint te verdorren. Het is dus zeker, dat ook de aardappe len, die later nog gerooid worden (en aan verreweg het grootste aantal akkers moet men nog beginnen) een slechte opbrengst zullen geven. Bij de moeilijk heden, die men bij den export ondervindt, zal deze mindere opbrengst echter nog geen al te groote ramp zijn, daar bij een overvloedige teelt dc prij zen ongetwijfeld nog veel lager zouden worden. Dc late aardappels staan er op het oogenblik nog vrij goed voor. Verschillende bouwers verzekerden ons echter, dat, als er niet spoedig flink water valt, het ook met deze misloopt. Ook andere tuinbouw producten hebben van de droogte te lijden. -r NOORDSCHARWOUDE. De Schoolfeestcommissic vergaderde bij den heer J. de Bakker.AnnweziB: waren 19 personen. Voorzit ter de lieer L. Mallekote. De notulen werden Koedgekeurd, waarna de pen ningmeester, de heer J. Dcutekoni, verslag uitbrengt van het financieele gedeelte betreffende hot school feest in 1933. Als nieuwe commissieleden worden gekozen de hee- ren K. Boot, C. Muller en J. Langedijk. In den loop der eerstvolgende weck zullen de ge bruikelijke lijsten bij dc ingezetenen worden aange boden. Dc eerstvolgende commissievergadering wordt be paald op Dinsdag 19 Juni, waarin dan officieel zal worden vastgesteld waar de tocht dit jaar zal heen gaan. W l E RI NGE N. Baldadigheid. Door de ambtenaren der rijkspolitic is procesverbaal opgemaakt tegen zekeren L. i\, visschcr te Den Oe ver, die in den avond van 9 Juni j.l. een hek bij café Plooij uit zijn hengscis heeft gelicht en pl.iiL 15 M. van zijn plaats verwijderde. Dc uitslag der verkiezing van drie hoofdingelan den voor het heemraadschap Wielingen, wegens pe riodieke aftreding van den heeren 1'. Kooij J.P.Hz., Jn. Engel Jacz. en D. Blaauwer bracht geen veran dering. Allen werden n.1. herkozen. A N N A PAULOWNA Onder groote belangstelling is Woensdagmiddag de heer R. Dekker, oud-opzichter van den polder cn de gemeente Anna Paulowna naar zijn laatste rustplaats gebracht. Behalve dc voorzitters, secretaris, ontvanger, leden en oud-leden van polder- en gemeentebestuur, waren zijn opvolger als polder-opzichter, andere ambtenaren, vele part ieuliei e vrienden, uitvoerders werken, dio onder toezicht van den heer Dekker stonden, aanwe zig, toen door polder-personeel liet stoffelijk overschot bedolven onder bloemstukken en kransen, gedragen werd naar de groeve, vooraan op de begraafplaats, waarover hij ook eenmaal het toezicht had. In de toespraken van de hoeren C. Wijdenes Spaans en G. J. I.ovink, als hoofden van Polder en Gemeente, kwam naast de waardeering voor het door den heer Dekker gedurende meer dan veertig jaar verrichte werk, de dank tot uiting voor dc wijze waarop hij zijn plicht vervulde, zijn superieuren tot steun en voorlich ting was en met zijn ondergeschikten omging, altijd blijmoedig cn vriendelijk. Zijn zonnige aard had hom, vooral aan de Van Ewijcksluis, tot veler vriend go- maakt en het was de heer K. Keuris, die voor do Ewijcksluizers het woord voerde bij de groeve van hun „mijnheer Dekker". Toeken end ook voor dc ach ting, die zijn ondergeschikten hem toedroegen, was b.v. de aanwezigheid van een meer dan tachtig-jari gen oud-wegwerker, dio toch ook zijn opzichter do laatste eer wilde bewijzen. Nadat de oudste zoon, dc heer A. Dekker, namens de familie dank had gebracht aan de sprekers, de dra gers, de andere belangstellenden en vooral ook aan hen, die door een bezoek licht brachten in de laatste levensdagen van den overledene, verlieten allen den doodenakkcr. HEF II II U GO W A A R D Tragisch ongeval. Woensdagmiddag ongeveer tegen 12 uur over kwam den 50-jarigen arbeider P. Weel uit deze ge meente een tragisch ongeval W., dio een weinig doof is, wilde zich per rijwiel uit zijn woning, te genover het z.g. bosch van Wonder in Zuidelijke richting begeven en hoorde de signalen van do uit die richting komende auto van den exporthan delaar G. K. uit Noordscharwoude niet. Gevolg was «lat hij, juist de brug afkomende, tegen den grond werd gereden. Dc val was zoodanig, dat oogenblik- kelijk de dood intrad. Van de auto was een koplamp beschadigd en een ruit stuk. Medegedeeld kan nog worden, dat W. eerst kort geleden gehuwd was en in do werkverschaffing te werk gesteld, doch juist zijn wachtweek maakte. KOEGRAS JULIANADORP. Blijkens een gister in dit blad geplaatste adver tentie, houdt de Begrafenisven-eniging „Dc Laatste Eer" alhier op a.s. Vrijdagavond een Buitcngcwono Ledenvergadering. Z IJ P E 'T ZAND. B. cn W. dezer gemeente hebben aan den heer T. Smit alhier een verlof B verleend voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen «lrank. Naar wJJ vernemen, is Mei. A. C. Jansen, tijde lijk onderwijzeres aan de O.L.-school alhier, benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te Akersloot. ZONDAG 17 JUNL NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Groet, voorm. 10% uur. Ds. Boeke. Schoorl, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Jeugddienst. Warmcnhuizen, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Aartswoud, nam. 8 uur, Ds. Hamilton. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Callantsoog. geen dienst St. Maartensbrug, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Oude Niedorp, nam. 7% uur, Ds. Molenaar. Oudkarspel, geen dienst. Noordscharwoude, geen dienst. Eenigcnhurg, voorm. 10% uur. Ds. M. van Wichen. Julianadorp, nam. 8 uur, Ds. M. van Wichen. Hoogwoud, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Iieerhugowaard, nam. 2% uur, Ds. Warners. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. On derwerp: Wat blijft. Winkel, voorm. 10% uur. Ds. Van Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Ilaars. Ilippolytushocf, geen dienst. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer De Witt, van Noordwijk aan Zee. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, dc heer Boon. Nam. 3% uur, dc heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7% uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (t.o. 't Raadhuis) nam. 7 uur, Ds. Ruijs. KOSTBARE VLINDERS. Een van de mooiste sieraden, waarmee moeder natuur het heelal heeft getooid, zijn ongetwijfeld de vlinders, wier bonte kleurenmcnge ling het oog streelt, de zinnen bos koort Groot is hun verscheidenheid; In oneindig veel variaties treffen wij de broze schepseltjes aan. Daar zijn, om met het eigen werelddeel te be ginnen, de dag- en nachtpauwen- oogen, daar zijn ook de aarbeihoom en de vuurvlinders, zóó fijn getee kend, zóó rijk van kleur, dat wij niet moede worden hun gade te slaan, onverschillig of zij zijn neergezegen op een bloem, een blad, dan wel zich in het luchtruim voortbewe gen. Véél mooier echter, véél weelde riger van kleur vooral, zijn tal van exotische vlinders, zooals bijvoor beeld de heersoorten, die in Afrika voorkomen. Hun vleugels zijn blauw, rood en geel gekleurd en wanneer zij ze ont plooien is het als sprankelden van alle kanten lichtflitsen. Sumatra, Brazilië, Ceylon, Colum bia en Guatemala zijn bekend als de streken, waar de mooiste vlin ders voorkomen, zoowel wat vorm als kleur betreft. Het spreekt vanzelf, dat tal van lieden, verrukt over de schoonheid der exotische vlinders, van derge lijke prachtexemplaren zooveel mo gelijk wenschen te bezitten en aan gezien deze wonderen der natuur niet zoo veelvuldig voorkomen, wor den er vaak buitensporige prijzen voor besteed. Speciaal in Londen vindt men een aantal firma's, die er hun werk van maken den verzamelaar elk ge wenscht exemplaar te verschaffen, zij het dan ook vaak tegen een fancy prijs. Om dezen tijd van het jaar trek ken de vlinderverzamelaars er, met een net gewapend, op uit. Ook ten onzent kan men ze in bosch en veld vaak ontmoeten en ook hier geldt, als bij alle andere onderne mingen, dat men, om succes te hebben, op de hoogte moet zijn van dc zaak, in dit geval dus van de vlinders. Maar ook dient men te weten hoe men den buit moet behandelen om hem onbeschadigd mee naar huis te kunnen nemen. Natuurlijk geldt het hier alleen inheemschc, véél voorkomende soorten. Wie zeldzame exemplaren najaagt, die dient soms een hééle expeditie uit te rusten. Meer dan eens is het gebeurd, dat fanatieke verzamelaars tenslotte het slacht offer werden van hun liefhebberij. Een van de meest hartstochtelij ke vlinderverzamclaars was de Duitsche Freiherr von Hagen. Hij had in Engeland een vlinder ge zien, die bijna geheel azuurblauw was met slechts enkele zwartgelc vlekjes op de vleugels. Het insect was afkomstig van Nieuw-Guinea en omdat von Hagen tot eiken prijs een dergelijk exemplaar wenschte te bezitten, organiseerde hij een expeditie naar Nieuw- Gui- nea in de hoop, er nog vele andere zeldzame en kostbare vlinders te zullen vinden. Hij slaagde er in derdaad in om acht stuks van dc zeldzame, weinig bekende soort te bemachtigen, die hij „vlinder van paradijs" noemde. Bovendien vond hij verscheidene andere, prachtige, onbekende exem plaren, die hij, deskundige als hij was, uitstekend prepareerde. Kort voor zijn vertrek werd Von Hagen echter door inboorlingen vermoord. Gerekend naar wat de expeditie koste, vertegenwoordigt ieder van die acht exemplaren een waarde van drie duizend gulden. Volgens de natuuronderzoekers zijn er in het geheel 100.000 soor ten aan vlinders. Slechts een klein percentage daarvan is bekend. Van den onmetelijken rijkdom aan vlin dersoorten, die in het oerwoud en in andere ontoegankelijke, tropi sche gebieden leven, kan men zich ternauwernood een voorstelling maken. De wetenschappelijke inrichtin gen in Europa hebben in de exo tische landen medewerkers, waar onder uitstekende vaklieden, die precies weten, welke vlindersoorten nog onbekend zijn. Zij gaan op jacht naar vreemde soorten en ver- koopen die aan instituten en aan groote zaken, die vaak enorme prijzen voor dergelijke vondsten betalen. Zoo is het bekend, dat een gede tineerde op het Duivelseiland zich een vermogen had verworven door zijn kennis van vlinders. Hij ving exemplaren, die in Europa nog on bekend waren en verkocht ze aan een wetenschappelijk instituut te Parijs. DE VERSTANDIGE BOER. Men mag zeggen van boer Ak kerman wat men wil, maar dom is hij niet. Nee, zeker niet, maar hij draagt het hoofd een beetje hoog. En daarom stond hij er dan ook op dat Hans, die eigenlijk hee- lemaal geen hoofd heeft om te lec- ren en op de lagere school dan ook maar net mee kon komen, toch naar de stad ging om daar op 't gymnasium verder onderwezen te worden. Maar Hans voerde al heel weinig uit in de stad en toen hij na 'n jaar met vacantle thuis was, kwam het Akkerman voor, dat zijn jongen nog altijd niet zoo ver in de geleerdheid was als dat in ver houding tot de gouden tientjes en de vele bankbiljetten, die de boer voor z'n opvoeding had uitgegeven, wel het geval had behooren te zijn. De gymnasiast dan, ging met z'n vader naar het veld. Plotseling vroeg de boer zijn zoon, terwijl hij hem een korenaar aanwees: „Hoe noem je halm in het Latijn?" Dat wist Hans niet. Hij was niet bijzonder goed in zijn Latijn. Maar dat wilde hij niet laten blijken. „Halmus", gaf hij gedecideerd ten antwoord, denkende het met de noodige brutaliteit wel te kunnen redden. Zijn vader kon 't immers toch niet nagaan! Die kende geen énkel woord Latijn! De oude zweeg dan ook en knikte slechts. Een weinig verder kwamen ze aan een sloot en weder examineer de de hoer: „Wat is sloot in het Latijn?" „Slotus", antwoordde de gymna siast. Akkerman keek even zijn zoon aan, knikte weer, maar zweeg nog steeds. De zoon stak een sigaret aan en zette het „Io Vivat" in. Nu kon ieder toch hooren, hoe goed hij het Latijn kende. Een slak kroop over den weg en nogmaals vroeg de boer: „En wat is slak in het Latijn?" „Slakkus", antwoordde even driest als te voren de gymnasiast. Akkerman knikte niet meer en deed geen verdere vragen, maar zweeg als een mof. Dit beviel Hans heelemaal niet en de jongeman begon zich hoe langer hoe minder op zijn gemak te gevoelen. Toen zij weer thuis kwamen en langs den stal gingen, waar juist mest werd geladen, bleef de boer staan. Als een bliksemstraal vloog een zon derlinge trek om zijn bronzen ge zicht, de kleine oogen flikkerden en er lag iets donderends in zijn stem, toen hij den in bang vermoe den verkeerenden gymnasiast toe beet: „Als dc weerlichtus, neem karnis en krui mestus! Jij gaat van scholus af en niet naar stad- tus terug? Jij kent genoeg Latij- nus!"

Schager Courant | 1934 | | pagina 6