Raad Schoorl MIJN EERSTE ONTMOETING MET DE GROENE ZEE. „Eindpunt Oerwoud". Donderdagmorgen om half elf kwam de raad der gemeente Schoorl in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer Van Fridagh, burgemeester; Secretaris de heer J. H. Smits. Na opening worden de notulen zonder op- of aan merking vastgesteld met dank aan den samenstel ler. De burgemeester wil zijn gelukwenschen uitspre ken tot de jubileerende V.V.V. „Kennemerland", wel ke 25 jaar bestaat. Spr. hoopt, dat de volgende 25 jaren zich ook zullen kenmerken door goede sa menwerking tusschen Gemeentebestuur en V.V.V. De vereeniging deed veel in 't belang der gemeente, iets wat wel mag worden gememoreerd. Ingekomen stukken. Bij het gemeentebestuur kwam in een missive van Ged. Staten van Noordholland, hou dende goedkeuring van het bij Raadsbesluit vastge stelde kasgeldleeningsbesluit, dienstjaar 1934, tot een maximum bedrag van f 30.000. Idem houdende toezending van het bij Kon. Besluit goedgekeurde Raadsbesluit tot wijziging van de Verordening tot heffing van rechten onder den naam van „Leges". v Idem, waarbij voorzien van het bewijs van goed keuring, wordt teruggezonden, het Raadsbesluit tot af- en overschrijving van en op de uitgaafposten der begrooting voor 1933, tot een totaal van f 2437.50. Voorts kwam in een missive, waarbij voorzien van het bewijs van goedkeuring wordt teruggezonden, het Raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor het Gemeentelijk EIcctriciteitsbedrijf tot eeng bedrag van f 2100 in, ontvangst en uitgaaf der ka- piiaaldienst. Ged. Staten verbinden aan deze goedkeuring oeni- ge wenken met betrekking tot de te volgen uitbrei- dingspolitiek van het G.E.B., zulks in verband met de beëindiging van het stroomleveringscontrnrt. De kampeerverordening werd door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat deze thans in de politieverorde ning der gemeente kan en zal worden opgenomen. Bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Sociale Zaken kwam een schrijven in, betreffende huurverlaging van arbei derswoningen, onder mededeeling dat de lagere ren te van uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningbouw voor het eerst zal worden toegepast over het annuiteitsjaar 19341935. B. en W. vragen machtiging te verleenen tot ver andering van de te naamstelling van eenige der ge meente toebehoorende kasdastrale perceelen (wa ter1). gelegen in de Harger- en Aagtdorperpoldcr, die bij het kadaster ten name zijn gesteld van „de Inge landen van Schoorl" die niet meer bestaan. Bedoelde machtiging wordt verleend aan B. en W. Van den heer W. Heman te Schoorl, kwam een adres in, waarbij, onder overlegging van een bestem mingsplan, vergunning gevraagd wordt tot beschik baarstelling van bouwterrein, gelegen te Aagtdorp tusschen Postweg en Duinweg op de kadastrale per ceelen Sectie D nummers 1249 en 106; desnoods met aanleg van een openbare verbindingsweg over voor melde perceelen. B. en W. achten het plan In den ingedienden vorm onvolledig en zouden op grond daarvan een afwijzende beschikking wenschen. De heer Schermer kan zich daarmee niet vereeni gen. 't Bouwen in de gemeente dient zooveel moge lijk te worden bevorderd. Men dient de menschen zooveel als mogelijk is tegemoet te komen, doch niet aan bbnden te léggen. Spreker vindt een afwijzende (beschikking wel wat te kras. Beter is het. adressant in de gelegenheid te stellen met een go*d gefundeerd plan te komen. De heer Bijl wil vastgesteld zien, dat er eerst een beharde weg moet worden gelegd door den grond eigenaar. anders kan zich 't geval voordoen, dat men straks bij de gemeente komt en dan moeten wij voor een weg zorgen. De heer Duin spreekt eveneens in die geest, terwijl de heer Kaag mededeelt voor al die nieuwe wegen niets te gevoelen. De heer Schermer meent daarentegen, dat 't bou wen niet moet worden tegengegaan. Wat betreft *t bepalen, dat een harde weg moet worden gemaakt, merkt spr. op. dat hij een dusdanige bepaling niet kan toejuichen. De raad blijft ten allen tijde baas. Komt men later eventueel bij de gemeente aankloppen, dan beslist deze gunstig of niet. Daarvoor is dan alle recht. Besloten wordt om een beter plan af te wachten, waarnaar gehandeld kan worden. Voorts kwam in een schrijven van Ged. Staten in zake pensioensverhaal van de Burgemeesters. Se cretarissen en Ontvangers, waarbij de Gemeentebe sturen uitgenoodigd worden, genoemd pensioens verhaal tot het wettelijk maximum (thans 8V2 toe te passen, met ingang van 1 April 1934. B. en W. stellen voor tot genoemd pensioensver haal te besluiten en met herziening van het des betreffend besluit het pensioensverhaal van de overige Gemeente-ambtenaren van 5 eveneens te doen ingaan op 1 April 1934, in plaats van 1 Jan. j.1. Aldus besloten door den raad. In aansluiting aan bovenstaande en daartoe fi nancieel in de gelegenheid gesteld door den secre taris. den heer J. H. Smits, die voor dit doel een vrijwillige bijdrage aan de Gemeentekas afstaat, stellen B. en W. voor de wedde en dienovereenkom stig den pensioengrondslag van den leerling-ambte naar C. J. van Wijk te bepalen op f 450.welke regeling dan geacht wordt te zijn ingegaan op 1 April 1934. De raad kan zich daarmee vereenigen. Van den Bond „Heemschut" te Amsterdam kwam een adres in. waarin met aandrang wordt verzocht te bevorderen, dat bebouwing van het Hargergat nu en in de toekomst wordt voorkomen, zulks met het oog op de ernstige schending van het natuurschoon welke eventuecle bebouwing ten gevolge zou heb ben. Met de wenschen van Heemschut zal ook In de toekomst rekening worden gehouden. B. en W. vragen machtiging tot vaststelling van een concept besluit tot overdracht aan het Hoog heemraadschap van: eigendom, beheer en onder houd van een gedeelte van den Heeronweg te Cam perduin ter grootte van ongeveer 70 M2„ zulks voor de som van f 1. Wordt machtiging verleend. Van den heer P. van der Aarde te Schoorl kwam een schrijven in. houdende verzoek om het hem mogelijk te maken, bet op zijn erf staande bijge bouw. behoorende bij zijn woning Laanweg C 98. te verhuren aan gezelschappen en clubjes, zonder dat daartoe de onkosten van inrichting voor hem ondoenlijk worden. B. en W. beschouwen dit verzoek als te vallen onder de Algemeene Politicverordening (Afd. Kam- noerenl in verband met de Verordening op het bouwen, sloopen en wonen. Zij vinden in deze geen vrijheid de noodige vergunning te verleenen be schikten intusschen d.r. 12 dezer afwijzend om dat onvoldoende voorzieningen ten aanzien van orde en veiligheid zijn of zullen worden genomen. De heer Schermer kan mededeelen. dat adressant genegen is de gewenschte verbetering aan te bren gen. Men dient ook hier niet te sterk de duim schroeven aan te zetten. Adressant wil des zomers ook graag wat verdienen en dan gaat 't toch maar niet aan. hem daarin tegen te werken. Voorzitter merkt dan op. dat dit ook geenszins 't geval is. Men heeft graag dat er wat wordt ver diend. maar de wetten cn verordeningen dienen te worden nageleefd. De heer Schermer deelt mede, dat adressant er een z.g. „vrije jeugdherberg" van wil maken. Hij is genegen alles aan te brengen wat noodig wordt geacht. Alleen kan niet worden ingezien, dat 't be schieten van 't rieten dak noodig is. Onder 't dak komen de slaapplaatsen en er zal daar niet wor den gerookt. De heer Kaag ziet er we! moeilijkheden in. om bier toestemming te verleenen. Fr staan wel 109 bijgebouwtjes in de gemeente en als d'e allemaal met een zoodanig verzoek komen, is 't eind er van zoek. De heer Schermer is *t daarmee lang niet eens. 't Gebouw, door adressant bedoeld, is h^cht en sterk cn niet klein. Daarmee kan toch niet elk schuur tje worden vergeleken! Voorzitter stelt dan voor. toestemming tot verhu ren te geven, mits alles goed in orde wordt ge maakt. Beschieten van 't dak wordt dan niet noodig ge acht. De raad vereenigt zich met dit voorstel. Beqrootlnoswtjzinlnq. B. en W. stellen voor om de hegrooting voor 1934 voor zoover noodig. te wijzigen en aan te vullen overeenkomstig den inhoud van de nota van op merkingen van Ged. Staten. Aldus wordt besloten. Kostenverhaal. Aan de orde komt een voordracht van B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende het verhaal van kosten bij besmettelijke ziekten, met biibehoorende invorderingsverordening. (Totdusverre is het gemeentebestuur hij voorko men ter zake afhankelijk van de meer- of mindere welwillendheid der betrokkenen. Van hen ge schiedt in den vervolge het verhaal naar gelang der gegoedheid.) De verordening wordt overeenkomstig de voor dracht vastgesteld. Stichting Zwembad. B. en W. stellen voor. om afwijzend te beschikken op het in de vorige vergadering aangehouden adres van de kustbrigade „Camperduin", om beschik baarstelling van een terrein aan de Jaagkade. ter uitgraving voor de stichting van een zwembad. B. en W. deelen mede, dat de besprekingen met de kustbrigade over de aanwijzing van een meer geschikte plaats dan aan de Jaagkade nog niet ge leid hebben tot practisc resultaat. B. en W.. die zich opnieuw bereid verklaren tot medewerking, voorzien naar deze wijze, onafhan kelijk van hunnen wil, slechts een vertraging die de definitieve oplossing nog dit seizoen, twijfelach tig maakt. Den heer Duin verwondert het, dat de verzoekers niet hebben gedacht aan de z.g. „Noordsloot" op spre kers terrein. Dit is een water van 9 X 30 Meter, 't Is onbetwist een zeer geschikte gelegenheid. Spr. wil 't gratis in bruikleen afstaan. Vergunningen en verlovenl Volgt dan een voorstel van B. en W. om vast te stellen, een verordening aangevende het maximum aantal vergunningen en verloven in de dorpen Schoorl en Groet met naaste omgeving. Aan de nieuwe verordening ligt ten grondslag de bedoeling om bij de toeneming der bebouwing en gezien de verschillende mutaties onder de vergun- nings- en verlofhouders, een passende verdeeling van het aantal localiteiten over de geheele gemeente te bevorderen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Nieuwe verordening. Volgt vaststelling eener verordening voor het agentschap der Arbeidsbemiddeling onder intrek king van de bestaande verordening. De rondvraag. De heer Gutter vraagt of 't aanleggen van een natuurbad in de duinen geen aanbeveling zou ver dienen. 't Is een prachtig wcrkobject. De heer Schermer is 't daarmee eens, doch wil er op wijzen dat als werkverschaffinesobject nog staat genoteerd 't heharden van den Achterweg. Voorzitter kan mededeelen dat 't Staatsboschbe- heer 't stichten en aanleggen van een natuurbad in de duinen reeds in onderzoek heeft genomen. Bij zonderheden wil spr. niet mededeelen momenteel. Voorts, dat 't in de bedoeling ligt in de herfst den Achterweg te laten heharden. Waar er niets meer aan de orde is, kan sluiting volgen. ult de OMGEVING W l N K Bf Woensdag had uitgaande van de afd. Winkel van den Bond voor Stataspensioen de jaarlijksche tocht plaats met de ouden van dagen. Van alle kanten was voor dit doel welwillende medewerking ondervonden, en naast finantieele bijdragon, had men ook de beschikking gekregen over 2é luxe auto's. De langverwachte dag was aangebroken en nu een drukte van komen en gaan, stond de file van auto's om 9 uur 's morgens gereed om te vertrekken. Het weer, aanvankelijk iets betrokken, helderde op en het werd een mooien zomerschen dag. Van Winkel af werd de geheele Wieringermeer doorgereden en over Oosterland, Den Oever bereikt, waar het gold oen bezoek aan den afsluitdijk, met zijn machtige spuisluizcn. om de oudjes, waarvan velen nog nimmer iets hadden gezien, een indruk geven van het groot c werk, dat hier tot stand is gébracht.' Ze hebben allen een oogenblik de wagens verlaUrt, om dit vooral goed te kunnen zien. Vnntfcar werd gereden tot de gedenknaald bij de Vlieter en toen terug over Wieringen, waar te Hip- polytushoef bij den heer de Haan de koffie gereed stond. Na eenigen tijd genomen te hebben om „kop- pie" te doen, ging het verder over Wieringen, naar de Van Ewijcksluis, en vandaar naar de Kooi. langs het vliegkamp; er werden nog eenige vliegdemon- straties waargenomen cn toen verder naar Don Hel der. Binnenhaven en buitenhaven hadden de bewon dering en langs den dijk ging het naar Huisduinen, waar in Dennenheuvel een warme maaltijd wachtte. Voor de tocht door Den Helder had men een wel willende geleide gekregen van de politie-motorbriga- de. Na den maaltijd werd nog geruimen tijd in Huis duinen vertoefd, en velen maakten van de gelegen heid gebruik een wandeling naar zee te maken. En zij, die in latere jaren Huisduinen niet meer hadden gezien, stonden er over versteld dat het daar zoo veranderd was en zooveel mooier was geworden. De gemeente Den Helder, Huisduiner Zeebad en Hufsduiner Belang, hebben we de lichamen genoemd, die hier veel tot stand hebben gebracht. Vandaar kreeg men de laatste rust te Callantsoog, waar thee werd gedronken en toen het programma. raakte aan het einde, werd de thuisreis aangevan gen, waar het gezelschap omstreeks 8 uur arriveer de en opgewacht door winkels' Harmonie en een schare belangstellenden, met een opwekkende marsch naar de tooneclzaal van den heer Laan werd geleid, waar de stoet binnen werd ontvangen. We zouden haast zeggen, daar was dc valreep, want daar werd voor de laatste keer van den dag nog iets aangeboden. Voordat de dag als geëindigd wordt verklaard, worden nog woorden van dank gesproken voor het genotene en de medewerking van allen aan dezen mooien dag. B. en W. hebben goedkeuring verleend aan een bouwplan voor het bouwen van een hulpgarage op het terrein van de coop. Stoomzuivelfabriek West- Friesland te Lutjewinkel. Dc heer B. Span, hoofd der U.L.O.-school alhier is na zijn benoeming tot examinator voor de M.U.L.O.- diploma voor het schriftelijk gedeelte te Hoorn, ook aangewezen als zoodanig voor het af te nemen mon deling gedeelte te Alkmaar en te Amsterdam. HOOCWOr D AARTSWOUD. Het liedje zegt het zoo Juist: aan alles komt een eind, en zoo is het ook gegaan met onze zomer kermis. Het was 's middags stilletjes in café en op straat, waar zeker het weer wel niet vreemd aan was. Doch Zondagavond toen kwamen de jongelui van heinde en ver. om de bekende Aartswouder kermis te vieren. En dat is gebeurd, dank zij het mindere gebruik van sterken drank, ordelijk en netjes. Maandagavond was de clou. want de biljetten vermeldden: Daan Pool en Tommv Bonman komen. Het was al spoedig te zien, dat. wilde men zich van een goede zitplaats voorzien, men zich moest reppen. Toen om ruim half acht Daan voor het voetlicht verscheen en in een geestig speechje ons welkom heette, was de zaal van den heer Visser tjokvol. Met een geheel nieuw programma kreeg Aartswoud de. primeur. Veel verbeteringen in decor en regie waren aangebracht, terwijl de verscheidenheid van costumes uitmuntte in sierlijkheid, een kleermaker waardig. Achtereenvolgens kregen we te hooren: Do man die lacht, een dramatische schets door Daan, welke al dadelijk insloeg. Daarna: Wat je krijgt, gecombineerd voorgedragen. Er volgde nu een tweepersoons revue: 't Is all°s poppekast. waarin de volgende tafereelen voorkomen: 1. De racefiets-manie; 2. Annemie; 3. Afscheid van den koloniaal; 4. Bij ons in 't boerenland: 5 Wat is 't beste van de fiets? 6. Rose Marie-potpourri; 7. Het één-persoons huwelijk; 8. De arme n*ger; 9. Gedro pen Baron: 10. Slotfinale, Zomer. Hierna een klei ne pauze en we kregen: Gas. een onti-oorlog-stuk, wat geweldig inslaat, vooral in dezen tijd van span ning. Onder ademlooze stilte werd dit dan ook aan gehoord. Door woord en film komt dit pracht ie tot zijn recht. Het slotnummer was als gawoo&Hjk in 't Westfriesch en voor ditmaal getiteld: Dornskome- die. Het publiek brulde het uit van het lachen om de fijne zetten, welke hierin voorkomen Het zou ons te ver voeren om bij ieder nummer stil te staan, daar toch de een hieraan de voorkeur geeft. terwijl de ander het volgende prefereert. Genoeg zij het te vermelden, dat het Af was. Een dankwoord aan het publiek, een driewerf hoera voor Visser en zijn vrouw en aan de muzikanten en uit volle horst klonk het weer. we moeten elkander groeten, adieu vaarwel, tot wederziens. We hebben weer eens ouderwetsch genoten. Een gezellig hal tot slot en oen ieder ging weer voldaan en tevreden naar zijn rimboe. Dinsdag: het gewone gedoe, 's middags wat bil jarten door de haeren en kramen tellen door de dames, 's Avonds was de zaal weer goed gevuld met jong en oud, die zich vermaakten met dans en muziek. Vooral dit laatste is in goede handen bü de heeren Gebr. Van Meurs en niet te vergeten den heer Silver. Kramen waren er meer dan genoeg, alsmede schiettent, hakspei. hoofd van Jut, zweef en lucht- schommel, voeg daarbij de ijs- en vruchtenstalle- tjes en de vraag rijst: zouden al deze menschen wel een boterham verdienen? We gelooven het niet. Alles is in de beste orde verloopen en geen wan klank werd gehoord, alleen zijn er wat centen in andere zakken verhuisd. ZIJ PB Burgerlijke stand van 8 t.m. 14 Jnnl *34. Geboren: Brigitta Maria Johanna. dochter van Ja- cobus de Jong en van Grietje Meijer; Gerrit, zoon v. Gerrit Zwaan en van Neoltje Hollander: Triintje Dieuwertje, dochter van Klaas dc Graaf en van Jikke Feenstra. Ondertrouwd of getrouwd: Geene. Overleden: Jannetje Duinmaijer, oud 75 jaar, we duwe van Pieter Broertjes. EEN SCALP ALS SOUVENIR. i Bijzondere-correspondentie). DAAR waar dc Amazone tot een geweldige breedte zich uitstrekt, waar hij al zijn wateren verzamelt, om als een ko ning met groot gevolg te monden in den Oceaan, daar zag lk voor liet eerst het oerwoud. Sinds onze kinderdagen is met dit woord Iets sprookjesachtigs, iets grandioos- gruwelijks verbonden. Maar mijn eerste belevenis met het oerwoud was in het geheel niet grandioos, maar eerder komisch te noemen. Para is een eigenaardige stad, vol tegenstellingen en verrassingen Breede kaden en wijde straten, avenidas met schaduwige mango- hoomen cn kunstig geknipte ficus. F.n vlak daarnaast nauwe zijstraat jes met vuile kinderen. Pronkige Spaansche kathedralen en een mo dern, sinds het rubber-fiasco steeds leeg staand reusachtig theater. Aan de haven de grootste visch- markt ter wereld, in het centrum krotten met hongerlijdenden. Er zijn taxi's, mooie blauwe, die den naam Buick dragen en daar naast kleine verschrikkelijke trams. Maar deze laatsten dragen een bordje, waar oerwoud op staat: „Eindpunt Oerwoud". Dit heeft een prikkelende bekoring. Natuurlijk ga ik met deze tram mee, en daar, waar de rails slingervormig ver loopen om op hun weg terug te keeren, roept de conducteur: „Al len uitstappen. Oerwoud"! Dan draait hij het bordje op en men leest op de keerzijde: „Park" alsof men in Amsterdam of Den Haag was. Een heg van prikkeldraad sluit het oerwoud tegen de stad af, om de jaguars het maken van een nachtelijk boemeltje door de stad te beletten. Achter de haag is de vuilnisbelf, wat bij ons natuurlijk verboden zou zijn, zelfs in het oer woud. Het laatste huis aan den woud rand behoort aan een man, die schildpadden opkoopt, om uit de schalen kammen en sieraden te maken. Papierdunne medaillons met groteske figuren. Met eenige fantasie zouden ze ons aan Ja- vaansche schaduwspel-poppen kun nen doen denken. De kunstenaar draagt schoenen en is dus op Eu ropeanen ingesteld. „Curipira is de heerscher van *t woud." vertelt hij geheimzinnig. ,,'s Nachts bezoekt hij me cn dan teeken ik zijn beeltenis op het amulet Look here. Larlj „Only for you!" s breeuwt een parkiet uit den hoek. Na een halfuur gesjacherd te heb ben, verlaat ik hem met den in een ovaal gekromden Curipira. Op ieder fatsoenlijk eindpunt, dat nog niet alle zelfrespect heeft verloren, staat een herberg. Daar kun je vruchten eten, met welker kleur en schoonheid geen Neder- landsch stilleven wedijveren kan. Maar het best kan men Guarana drinken, dat is het sap der Gua- rana-vrucht, gemengd met kinine, de fijnste tropendrank ter wereld. De brouwers ervan worden rijk en een van hen bezit een landgoed met de uitgestrektheid van de pro vincie Utrecht. De herbergier heeft glad achter over gekamd haar, ooren als een boschgeest en is blootsvoets. Dat maakt hem betrouwbaar. Hij is een Coboclos, een kruising van In dianen met Portugeczen. Zijn vrouw is weer van een ander ras: Furopeesche met negerbloed. Een der kinderen heeft blauwe oogen en een roode huid Blamvoogi- gen moesten altijd rood dragen, dat doet het blauw der oogen nog veel beter uitkomen, flitst het me even door mijn hoofd, als ik dat zie. Een blauwe vlinder van onwaar schijnlijke grootte fladdert op. Met dichtgeslagen vleugels kan men hem niet van een blad onderschei den. Zoo spelen ze „mimicry" hier in het woud, waar milliarden le vende wezens er op uit zijn om andere te dooden. Met de vlinders wordt een woestcn handel gedre ven. Bij aankomst der boot loopen kooplui van kajuit naar kajuit: „Anybody in?" Gelijktijdig met de klop en de vraag staat er al iemand midden in het vertrek, groote glazen doo- zen met opgestoken vlinders, van welker grootte, kleurenpracht en schoonheid zich niemand, die ze niet gezien heeft, zich eenige voor stelling kan maken, onder den arm dragend. Hij kweekt ze in de bad kamer en doodt ze op het moment dat ze uit den cocon komen, opdat hun vleugels niets aan teerheid en kleur zouden verliezen. In Europa terug vindt men dan niets meer als een hoopje stof, want alleen zeer goed geprepareerde exemplaren zijn tegen het wekenlange gedaver der scheepsmotoren bestand. Een vlinder, een aap, een beer, een haag van prikkeldraad dat was het heele oerwoud van Para. Het oerwoud in Asschepoes-vorm, zooals de menschen dat inelkaar flansten. Als men echter stroom opwaarts trekt, ver voorhij de wo ningen en nederzettingen der menschen, daar kan men het oer woud vinden in zijn smettelooze en overweldigende schoonheid. Geen gedroomd park kan vergele ken worden met dit oeverland schap. Geen nog zoo geraffineerd samengestelde kas-ensceneering kan vergeleken worden met dit wonderwoud. Een teer mos bedekt den oever als met een smaragd groen tapijt. Uit overhangende guirlanden-gewassen lichten de or chideeën. Slanke stammen omslin geren de gouden alamander in doo- delijke omstrengeling en uit de bladeren van een donkeren boom bloeien lila bloemtrossen, a^s onze Meische seringen. Daaronder door wandelen witte reigers en een kro kodil zont zich in bronzen starheid. Een luiaard toont me zijn goed moedig kindergezicht en pape gaaien zwermen dooven soms het licht der zon. De dieren echter en ook de men schen in deze wouden leven van strijd, ofschoon men geneigd zou zijn te denken, dat ze genoeg plaats hebben om naast elkaar te kunnen leven Het was op den Rio Ne- gro, de zwarte rijrivier van de gele Amazone, dat Senhor Cahalhos me toefluisterde: „Met 60 centimeter lange haren kost hij 200 pond", en om door zijn landslieden niet ver staan te worden, voegde hij er aan toe: „A nice little head!" Een hui vering beving me. Met precies de zelfde woorden plegen de Egypti sche gidsen in het dal der Konin gen hun klanten gemummificeer de ledematen aan te bieden, die noch van de 3de noch van de 19de dynastie afkomstig zijn, maar op een kerkhof van lateren datum ad hoe uitgegraven zijn. Jammer genoeg gnat de wensch van veel Amazone-reizigers Juist uit naar zoo'n kop, om als souvenir mee naar huis te nemen. Want het gaat hier nergons anders om als om een der beroemde koppensnel lers-trofeeën der aan de Boven- Amozone wonende Indianen. De Noord-Amerikaansche Rood huiden scalpeerden hun vijanden en droegen de scalpen aan hun gordel. Deze attributen verschaften hen aanzien bij de mannen cn succes bij de vrouwen. In Borneo versierden de koppensnellers de schedels hunner slachtoffers met sierlijke ornamenten. Ik heb daar eens een exemplaar gezien, welks laat-Grieksch rankenwerk in zoo goed als niets afweek van dat van den eere-drie-voet uit de hal van het raadhuis van Mileta in het Berlijnsche Pergamon-Museum. Reeds de Inca's kenden het con- serveeringsproces, waaraan het on gelooflijkste is, dat een kop, op vuistgrootte verkleind, zijn oor spronkelijke physiognomische gelij kenis blijft behouden. Thans heeft de staat het prepareeren verboden, omdat de koppen een zwaar be taalde koopwaar werden. Sinds do Peruaansche strafexpeditie van 1916 mogen er geen meer gemaakt worden. Traag vloeit het zwarte water door den stroom. De zonne zijgt en haar zilveren kogel is omgeven door fantastische wolkgevaarten. Een zilverige nevel daalt over de duisterende wanden van het woud en felle bliksemschichten scheuren de lucht, zonder door donder ge volgd te worden. J. v. S.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14