GEESTMERAMBACHT. w P doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin DE AARDBEVING IN ARGENTINIË. (00STERD1JK EN MOLENGEERZEN.) Camera geslagen. Poging tot ontvluchten. Brand op zee. Concentratie Landbouwwintercursussen. WIE RINGEN Aanbouw van catechisatielokaal aan de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef door architect B. G. Zandstra. Het plan, waarvoor reeds ds. J. M. Leendertz een fonds stichtte, dat door ds. O. L. van der Veen aan zienlijk werd vergroot, nadert zijn uitvoering. Sinds lang bestond er behoefte aan een ruimte, groo- ter dan de tegenwoordige consistoriekamer, voor het godsdienstonderwijs en voor bijeenkomsten van Zus- ter- en Jongerenkring der Doopsgezinde Gemeente. Ook met het oog op ledenvergaderingen en vertoevin gen, waarvoor bet kerkgebouw te groot is, heeft archi tect B. G. Zandstra een gebouwtje ontworpen, dat be rekend is op 45, maar gemakkelijk een 70-tal men- schen zal kunnen bevatten. Een tegelpad, langs de noordzijde der Vermaning, zal naar het halverwege daarachter gelegen lokaal leiden, terwijl het ook van uit de kerk, door een deur naast dc kansel, die toe gang geeft tot een mime gang, die als vestiaire dienst zal doen, bereikbaar is. Het zal met drio groote ramen uitzien op den moestuin der pastorie en van binnen een alleszins heldröe en warme Indruk maken. Het gebouwtje is Vrijdag 15 Juni aanbesteed. In geschreven werd, voor den bouw door P. Doves Jbz., J. C. Klein, H. Lont Dzn. en S. Dekker,, J. Smit, resp. voor f2750.—, f 1849.—, f1740.—, f1871.—, voor het schilderwerk door J. en N. Lont Ezns., Jb. Lont Pzn., S. C. Lont Pzn., resp. voor f 60.f 65.f 83.t. Ge gund aan de laagste inschrijvers. Herwonnen Levenskracht. De vereeniging voor t.b.c.-bestriiding ..Herwonnen Levenskracht" heeft een verloting georganiseerd, waarvan de trekking alhier heeft plaats gehad In café Veerdig. De hoofdprijs, een ameublement be staande uit 2 fauteuils en 4 stoelen, werd gewonnen door den lieer E. v. d. Wal te Middenmecr. Voorts zijn nog 107 prijzen uitgeloot, welke kunnen worden afgehaald bij den heer P. L. Vroone te Hippolytushoef. Door den Brigadier der Rijksveldwacht A. Bergs- ma alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen H. K. te Westerland wegens overtreding van art. 73 der Woningwet (zonder vereischte vergunning een Woonkeet ter bewoning gebezigd). Sport voor Zondag: L. Rijvereeniging Wieringen. Rijles om 10 uur. Succes 1Helder 2. Schager Bekertournooi. Aan- van 11 uur. Vertrek 10 uur. Andijk 2—Succes 2. Aanvang half 2. Vortrek 12.15. Elftal a—Elftal b. Aanvang 11 uur. Succes-adsp. BSucces-adsp. C. Aanvang 10 uur. Burgerlijke stand van 31 Mei t.ra. 14 Juni 1934. Geboren: Anna, dochter van E. Jager en A. Moor- lag: Jurjen, zoon van E. Luikens en M. Pijpker: te Helldoorn: Arrien, zoon van R. Doevendans en W. Schoenmaker. Ondertrouwd: Th. Rijkers en J. B. Brinkman. Overleden: Pieter Mostert, oud 91 jaren, wed. van M. Koorn. Als levenloos is aangegeven een kind van C. Wieg man en M. A. J. Brandt. WINKET Door de vergadering van de vereeniging „Kracht door Samenwerking" is besloten de vereeniging op te heffen. Deze veroenitring heeft 29 Jaren bestaan en werd ge sticht in een tijd toen er behoefte bestond voor den arbeiders om in geval van ziekte zich een zekere uit- keering per week te verzekeren. Er was groote belangstelling voor, zoowel van hen als belanghebbenden als van hen die. hoewel geen be langhebbende, toch het streven wenschten tajvteunen. Tal van leden zijn er in den leop dier jaren mede gebaat geweest. LANG ENT! IJ TC De uitvoer van bloembollen heeft in Mei 1934 be dragen 113 ton ter waarde van f 54000 tegen 74 ton ter waarde van f 44000 in dezelfde maand van 1933. De uitvoerwaarde ner ton is dus gedaald van onge veer f 595 tot f 180 per ton. De voornaamste afzet gebieden waren Groot-Brittannië, Duitschland en Frankrijk. De ttilpen hebben zich hier lang goed gehou den. De laatste twee weken zijn ze echter sterk ach teruitgegaan. Vele akkers sterven vrij vlug af, zoo dat de hollen niet zoo goed uitgegroeid zullen zijn als dit het geval zou zijn geweest hij tijdigen re genval. We vernemen, dat nog een tweetal vertegen woordigers uit de tuinbouw-standsorganisaties zul len worden aangewezen als lid van de Landbouw- Crisis-Organisatie voor Noord-Holland. Dc organisa ties zullen in de gelegenheid worden gesteld, candi- daten op te geven. OUDKARSPEL. Een 90-faripe. Heden. Zaterdag viert de heer M. Kroon, alhier, een bekende, persoonlijkheid in deze gemeente, vooral op waterschapsgebied. zijn 90sten verjaardag. Het zal den krassen heer zeker niet aan belangstel ling ontbreken. ZUIDSCHARWOUDE. Gister (Vrijdag)avond vergaderde de afd. van den Ned. Tnindersbond, district Noordholland, ten lokale van den heer P. Schoenmaker, onder voorzitterschap van den heer J. Klingeler. Eerlang zal een centrale vergadering worden ge houden, waarin verschillende urgente vraagstukken, den Nedeilandschen tuinbouw betreffende, aan de orde zullen worden gesteld. Ingekomen was oen circulaire van het district Noordholland van den Ned. Tuindcrsbond, waarin werd meegedeeld, bericht te hebben ontvangen van de T.andbouw-Crisis-Organisatie, behelzende do mede- depling. dat de afdeeüngen der organisaties een voor dracht kunnen indienen voor eandidaten dor districts commissies der L.C.O. Er zullen n.1.. verschillende districten worden ingesteld uit de stapdsorganisaties, waarvoor de afdeelingen een voordracht van 2 perso nen kunnen indienen uit elke afdeeling. Dc als no. 1 geplaatsten worden als eandidaten beschouwd, de an deren als reserve. Bii stemming maakte de vergadering deze voor dracht op: 1. J. Klingeler. 2. P. de Ruiter Cz. De voorzitter doelde mee, dat de heer B. van der Wal als bestuurslid had bedankt. In zijn plaats werd gekozen de heer P. de Geus Jnr. De contributie bleef geregeld zooals ze was Elke maand zal 25 cent contributie worden opgehaald. Het is echter ook geoorloofd zijn contributie in eens te voldoen. HARE ,Y K A II SP E l WAARLAND. Con Zelo. Het programma voor Zondag 17 Juni a.s. luidt: Con Zelo I—Z.A.P. I. Anna Paulowna. op bet terrein van S.R.C. te Schagcn om 1.15 uur (oude tijd). Conzeln 2- W.F.C.— De Weere 2, thuis om 2.3(1 uur. Con Zelo Jun. A.—W.F.C. Jun. A De Weere thuis om 1.30 uur. A SNA P 4 V I G W ,Y I Duivensport. Bij den wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden vanaf Orleans, afst. 601 km., werden de vogels om 6 uur 's morgens in vrijheid gesteld. De eerste duif werd geconstateerd om 4 u. 29 m.. 50 sec., de laatste prijswinnende duif om 5 u. 50 m. 1 sec. Prijzen behaalden* G. de Boe 1, 7; J. v. Sleijn 2, 4. 5; N. Spigt 3, I\. Verver 6. 0 11 T) E NIE DO R P ZIJDEWIND. Ongeval. Do broodhakker L. B., in afwijking met zijn branche bezig met het verzamelen van hooi, geraakte, toen hij met paard en wagen een bakfiets passeerde het beheer over de dissel kwijt, raet gevolg dat het paard op hol sloeg en B. op onaangename wijze vanaf den wagen op de straatsteenen werd geworpen. De wa gen, die onderwijl nog een paal van het electrisch net ramde, waardoor enkele draden werden gebroken, werd even verder door iemand tot stilstand gebracht KGE GR A S JULIANADORP. Ver. voor Bijenteelt. De afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Be vordering der Bijenteelt in Nederland, houdt Zaterdag middag een practische les, waarbij als leider zal op treden de heer R. ter Brugge uit Heiloo. Z IJ P F Politie. Gevonden: een dameshorloge. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter te Scha- gerbrug (telef. 24). Geteisterde plek biedt een verschrlkkelij- ken aanblik. BUENOS AIRES: De aanblik welke de door de aardbeving geteisterde stad Sampache in de Zuid- Amerikaansche republiek Argentinië, biedt, is ver schrikkelijk. De straten liggen vol puin en de ge bouwen die nog overeind staan, zijn zoodanig ge scheurd, dat zij elk oogenblik kunnen instorten en een groot gevaar beteekenen voor het bergingswerk. De provinciale regeering van Cordoba heeft 50 dui zend pesos ter beschikking gesteld van de noodlij dende bevolking. Nog steeds worden onderaardsche rommelingen waargenomen, zoodat de bevolking niet in haar wo ningen durft te overnachten, terwijl zij wier wonin gen door de vorige aardbeving reeds vernield zijn, ook gedwongen zijn in de openlucht te verblijven. De gevolgen van den tornado in Midden- Amerika. Geheele gezinnen levend begraven. De gisteravond te Tegucigalpa ontvangen laatste berichten omtrent de vreeselljko gevolgen van dc wervelwinden die de vorige week in Honduras en Salvador gewoed hebben, melden o.ra. nog de vol gende bijzonderheden. Nabij de stad San Salvador zijn heele gezinnen levend begraven, onder neerstor tend puin en omgeworpen aarde. Op een zekere .plaats schoof de geheele helling van een berg over een oppervlakte van ongeveer 50.000 M2. naar be neden en bedolf boerderijen met hun hijgebouwen en alle daarin aanwezige personen. In Honduras zijn heele steden van de oppervlakte der aarde wegge vaagd. terwijl 'n passagierstrein in Salvador in den modder verdween, die na een van de stormvlagen het land plotseling overdekte. Aardbeving geregistreerd in Britsch- IndiB. Calcutta. Door het Meteorologisch Instituut al hier is Donderdag een aardbeving van groote kracht geregistreerd, Het epicentrum moet volgens do bere keningen in Beroetsjistan liggen Volgens telegrafi sche berichten echter zal het dichter bij Afghanistan liggen. De deskundigen van het instituut vreezen, dat de aardbeving het geheele noordwestelijke ge deelte van het Hiraalaja-gebergte getroffen heeft. GEEN KOFFIEBELASTING. Invoering op het oogenblik niet in over weging. Uit de beste bron verneemt de „Msb.", dat de be richten, die de laatste dagen de ronde doen over een spoedig komende koffiebelasting, absoluut als voorba rig moeten worden beschouwd. Ten huize van den heer C. Vis te Oudkarspel ver gaderde Vrijdagmiddag het bestuur en hoofdinge landen van den polder Geestmerambacht, Oosterdijl. en Molengeerzen, met de commissie uit den Ring polder. Voorzitter dc heer Jb. Swan; Secretaris de heer K. G. Reinders. Volgde opening en de notulen, welke .verden vastgesteld. De geloofsbrieven van den niemvbonoemden hoofd ngeland, den heer P. Vlam te Warmenhuizen wer den in orde bevonden en deze heer toegelaten. Ingekomen was een schrijven van de adviseurs van het stoomgemaal, betreffende dc gehouden in spectie van het geniaal. Slijtage was er niet gewees'. Het loopende werk was in zeer goeden toestand. In verband met het aanzetten van de zuigerveeren werd aangeraden gasolio te gebruiken, i.p.v. de thans ge bruikte stookolie, waardoor de roetaanzetting zeer zou kunnen worden verminderd. Eenigc technische mededeeiingen werden nog gedaan omtrent het in zetten der motoren. De heer P. Slot. Broek op Langendijk merfcfe op, dat de leverancier van de olie beweert, dat de stook olie goed is, terwijl het adviesbureau adviseert om gasolie te nemen. Het is een beetje wonderlijk, het advies van den leverancier <o volgen. Voorzitter deelde mede, dat men machines heeft gekocht voor ruwe olie. Nu zegt men dat gasolie toch beter zou zijn. Dat is wel vreemd. De heer Slot had niet veel met een leverancier-ad viseur op. Dc opzichter merkte op, dat een der motoren wel last had en de andere niet, wat de Voorzitter het gevolg noemde van het vroeger in gebruik nemen van deze eerste motor. De opzichter had liever gasolie. Men zal er plezie riger mee werken. Na nog eenige hesurekingen heslont men het nnn het bestuur over te laten of men stook- of gasolie zogebruiken. Men hes'ont tot het aangaan van een kasgeldlec- ning van f 15000. BOKSEN De reus ging niet minder dan elf maal neer. Baer thans wereldkampioen. V.D. verneemt uit New York: In Madison Square Garden werd Donderdagavond de bokswedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht gehouden tusschen den titelhouder Primo Carnera en zijn Amcrikannschen uitdager Max Baer. Meer dan vijftigduizend personen woon den den wedstrijd bij. De nieuwe wereldkampioen Max Baer. Max Baer slaagde er in zijn Italiaanschen tegen stander Primo Carnera in de elfde ronde door een technische knock out te verslaan en den titel van wereldkampioen te veroveren. De menigte in het stadion was bijna razend van vreugde, toen de titel door den Amerikaan werd ge wonnen. Nooit te voren hebben zich bij een bokswed strijd zoo opgewonden tooneelen afgespeeld als dit maal, toen de overwinning van Baer bekend werd gemaakt. Carnera, een verslagen, op vele plaatsen in zijn gelaat bloedende bokser, verzocht den scheidsrech ter Donovan in de elfde ronde den strijd te doen staken. In totaal werd Carnera door Baer, die uitstekend bokste, elf maal gevloerd, drie maal in de eerste ronde, drie maal in de tweede ronde, twee maal in de tiende ronde en twee maal in de elfde ronde. Toen hij voor de elfde maal neerging, werd de strijd gestaakt en werd Max Baer onder luid gejuich van zijn landgenooten als nieuwe wereldkampioen uitge roepen. Carnera woog 263*4 pond, Max Baer 210 pond. Hoe het gevecht verliep. Wij lezen nog in het ..Hsbl.' „Gij moet winnen" seinde Mussolini aan Primo Carnera een paar uren vóór zijn gevecht met Max Baer. Maar Carnera won niet. Carnera trachtte reeds in de eersto ronde de overwinning te forceercn, maar hij werd warm ontvangen; tweemaal kreeg Baer hem neer! De eerste drie ronden in de derde ging de reus nog eens voor een paar tellen neer door een harde rechtsche op het hoofd waren zeer beslist voor Baer. In de volgende ronde plaatste Carnera een paar goede linksche slagen, maar in de vijfde was Baer weer de baas, Carnera met harde rechtsche en een recht op den neus in de touwen drijvende. In de zesde ronde danste Baer met zijn tegen stander den heelen ring rond: in de zevende be haalde Carnera eenig voordeel vooral door een goed geplaatste rechte op Bac's oorst. Baer scheen moe te worden. Eenigcn tijd hield Carnera de leiding. Baer viel zelfs eenmaal plat op zijn gezicht, na een gemisten slag en hij verloor die achtste ronde. Ook de volgende ronde was voor Carnera. Juist Vervolgens was aan de orde de vaststelling der re keningen 1933. De rekening van het stoomgemaal sloot in ont vangsten op f 29198.36, uitgaven f 28.588.72, batig sal do f 009.64. De rekening van (jen Oosterdijk gaf een totaal aan ontvangsten van f 12433.93, uitgaven f 9053.54, batig saldo f 3380.39, terwijl de Molengeerzen een batig saldo opleverden van f 949.06. Totaal was het batig saldo f 4939.09. De rekeningen werden aldus vastge steld. Bij de behandeling van de begrooting werd door -len heer P. Slot, Broek op Langendijk het bestuur •n overweging gegeven om dc olie zoo mogelijk af te nemen van een onzer burgers. Uit een rondschrij ven blijkt dat deze nog goedkooper is ook. Voorzitter was er voor. Er zal naar de olie worden onderzocht. Wat het gebruik van Shcll-olie betrof, was men dat verplicht volgens het contract met Stork. De heer Slot had geen post gevonden voor de ver betering van een brug te Broek op Langendijk. Spr. drong er op aan. deze verbetering aan te brengen. Dat zou ook gunstig zijn voor de verbetering van de Broeker dorpsstraat, dat dan gelijk kon geschieden. Voorzitter antwoordde, dat er niets aan de brug mankeerde. Er is nog nooit een klacht ingekomen. Het is wel smal, maar nog in goeden staat. De heer P. Slot was van oordeel flat men met hef oog op de tijdsomstandigheden juist goedkoop uit zou zijn. Spr. heeft wel klachten ontvangen. De heer Jb. Kroon. Oudkarsnel. wil de rente verla gen. De begrooting werd hierna vastgesteld op dc volgende cijfers: Mdtorgemaal, ontvangsten f 19943 50, uitgaven f 18443.23. batig saldo f 1500.27.. Oosterdijk, ontvangsten f 7200.73, uitgaven f 5913.52, batig saldo f 1287.21. Molengeerzen. ontvangsten en uitgaven f 5351.78. De omslagen zijn voor het motorgemaal f 3.25 per TLA. d.i. f 0.25 lager dan verleden iaar. De anderen zijn gelijk gebleven, n.1. vorn* den Oosterdijk f 0.75 en Molengeerzen f 0.25 per H.A. Daarna werd de heer M. Kroon, die de gast der vergadering was. door den voorz'Mer toegecnroVen en hartelijk gefeliciteerd met ziin OOsten \eriaardag die hij Zaterdag (heden) 16 Juni vieren zal, waarna sluiting volgde. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 772 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. NORMAAL PAPPOEDER - SUBLIMAAT PASTILLES uit voorraad leverbaar. Fa. Gebr. ROTGANS Schagen GedlpL Drogist. HOOGZIJDE E 103. hij het slaan van de gong plaatste hij nog een har de rechtsche op Baer's gezicht Daarna in de tiende ronde, ging Carnera neer voor vier tellen. En toen hij in de elfde weer neer was gegaan voor drie tellen, opstond en tegen den scheidsrechter begon te praten, stopte de refereo den strijd en verklaarde Baer door technische knock out tot overwinnaar. Doch door de marechaussee neerge schoten. Nijmegen. Gistermorgen werd de beruchte chauffeur van der C.. door de marechaussee aange houden in verband met een arrestatiebevel, daar hij nog zes maanden moest uitzitten, wegens verzet tegen de politie. Toen de marechaussee op weg was naar het sta tion, poogde van der C. te ontvluchten. De mare chaussee schoot onmiddellijk en trof hem in den schouder. Achteraf bleek, dat ook zijn long was getroffen. Van der C.. die eerst naar de marechaus see-kazerne is overgebracht, werd later met een politieauto naar het Canisius-ziekcnhuis vervoerd, waar een operatie noodig bleek. De toestand van van der C., die zekere berucht heid heeft wegens het bekende smokkeldrama bi? Ottersum, toen hij een commies had doodgereden, verkeeerde gistermiddag in levensgevaar. Noorsch stoomschip in vlammen opgegaan. Bergen: Het stoomschip „Knut Hamsun" is in de Karabische zee gezonken, nadat, aan boord van het schip brand was uitgebroken. Een der beide redding- booten aan boord waarvan zich de kapitein en 16 man bevonden is reeds opgepikt, de tweede reddingsboot aan boord waarvan zich 17 man bevinden is nog niet gevonden. De „Knut Hamsum was onderweg van Chili naar de Vereenigdc Staten met een lading sal peter aan boord. De brand is Zondag J.l. ontstaan en heeft zich met groote snelheid uitgebreid, dat de be manning in de reddingbooten de wijk moest nemen zonder tijd gevonden te hebben voor het uitzenden van noodsignalen. Voor de provincie Noordholland weinig bezuiniging te verwachten. Bij het onderzoek van het voorstel van Ged. Sta ten op verzoeken om subsidie van de besturen der Vereeniging tot bevordering van het landbouwon derwijs te Purmerend en van de afd. Broek op Lan gendijk van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in de daartoe uit Prov. Staten benoemde Commissie, werd door Ged. Staten de toezegging gedaan, dat de moge lijkheid om de concentratie van landbouwwintercur sussen te bevorderen zou worden onderzocht. Ged. Staten hebben zich gewend tot den inspecteur van het Landbouwonderwijs te 's Gravenhage, omdat de Provincie alleen een bijdrage verleent ten behoeve van de leerkrachten van die cursussen die voor rijks subsidie in aanmerking komen. Uit het antwoord blijkt, dat het rijk tot dusverre nog niet tot inperking van bedoelde cursussen is overgegaan, maar dat mocht hiertoe worden besloten, daarvan voor dezi Provincie toch weinig bezuiniging is te verwachten. Ged. Staten meenen, dat met het oog op het aan vullend karakter van het subsidie der Provincie er voor haar geen aanleiding bestaat, zoolang het rijk hiertoe niet overgaat, de concentratie van bovenbe doelde cursussen te bevorderen, wat niet anders zou kunnen geschieden dan door het uitsluiten van be paalde cursussen van den provincialen steun. EEN HATELIJKE MAATREGEL OPGEHEVEN. Weer Duitsche scholen TiroL in Italiaansch Bolzano. In Italiaansch Tirol is een decreet af gekondigd, waarbij aan schoolkinderen wordt toe gestaan, vier maal per week Duitsche lessen te ne men, terwijl tevens machtiging is verleend tot het openen van particuliere Duitsche scholen en cursus sen. Dit besluit van de Italiaansche regeering is in de geheele provincie Tirol met groote vreugde ontvan gen. Zooals men weet, waren sedert de annexatie van Tirol door Italië de Duitsche scholen opgeheven en hot onderwijs in de Duitsche taal verboden, hetgeen in deze Duitsch-sprekende provincie groot misnoe gen verwekte. MAATREGELEN TEGEN HET INKOOPEN UIT ANGST. Waardoor de prijzen opgejaagd worden. De hoofdcommissaris van politie te Berlijn. Levot- zow. heeft een bevel uitgevaardigd tegen de prijs opdrijving. Wie de prijzen opdrijft door de zenuw achtigheid der bevolking gaande te maken omtrent een z.g. a.s. gebrek aan goederen handelt tegen den wil van de regeering en moet beschouwd worden als iemand die gewetenloos handelt. Ook dc West Deutsehe Beobachter gaat te keer tegen het inkoo non uit angst en tegen de kooplieden die de nie- srhen wijs maken dat er weldra geen wol meer zo zijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 15