Raad Harenkarspel. Raad St. Maarten. m GRATIS m mm EXTRA KLKLEEDEN BLAAUBQER's SCHAGER COURANT Aanbieding! SCHAGEN Groote brand in Egypte. De eerste symptomen? Gevaarlijke pakketjes. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmor gen 10 uur ten raadhttize. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secreta ris de heer G. H. Essing. De Voorzitter opende de vergadering met, woorden van welkom, hopende op aangename en zakelijke besprekingen in het belang der gemeente. De Secretaris las vervolgens de notulen van de vergadering van 21 April j.1., welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen was de goedkeuring op het raadsbe sluit tot het verleenen van een reductie op land- Juiur over 1933. Idem op de verordening tot heffing van vergun ningsrecht en op het raadsbesluit tot onderhandsche verhuur van een gemeentewoning aan Mej. W. M. Lanjouw. Ged. Staten hebben de beslissing inzake de over dracht van het Gem. Electr. Bedrijf aan het P.E.N. verdaagd. De heer Francis vroeg, waarom dit gebeurd is. Voorzitter antwoordde dat dit geen bijzondere be- teekenis had. Het is een formaliteit. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het R.K. Kerkbestuur te Waarlgnd verzocht een urinoir te W aarlafid te vernieuwen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, daar het eigendom van het Kerkbestuur is en de ge meente geen verdere kosten voor haar rekening kan nemen in verband met do gemeentefinancien. De lieer H. Dekker wilde de urinoir verplaatsen naast het brandspuithuisje. Dat is een betere plaats, al zullen de kosten te hoog zijn. De heer Bakker vond dat ook de juiste plaats. Voorzitter merkte op, dat men als de financiën heler zijn, tot de verplaatsing over kan gaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De salarissen van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. Van Ged. Staten was aanwezig een besluit inzake de vaststelling van de voorgenomen wijziging van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger; dit betreft het verhaal van de pensioensbij dragen. Pachtreductie. 'Aan de orde was daarna de behandeling van een verzoek van J. C. Mooij om hem meerdere reductie te verleenen van landpacht over 1933, dat hem is verleend bij besluit van den Raad, d.d. 3 April 1934, omdat' bij vaststelling van deze reductie geen reke ning is gehouden met de z.g. meeropbrengst. B. en W. meenen dat het billijk is, dat de huur prijs over 1933 niet hooger wordt gesteld dan over 1932 en stellen mitsdien voor aan J. C. Mooij alsnog een reductie te verleenen van f 33. De secretaris lichtte het voorstel toe. De heer Mooij ham een zeer uitzonderlijke positie in. De heer Burger dacht dat het zoo moest zijn gela ten als het was aangenomen: 50 pet. reductie van het in 1933 betaalde. Nu zullen er anderen zijn, die ook voor verlaging in aanmerking komen, b.v. Jb. Blokdijk zou een aardig bedragje terug krijgen. Wethouder De Vries zeide, dat het een zeer on gunstig geval is van Mooij, waarom B. en W. dit voorstellen. Het voorstel \wv-B. en-W. werd aangenomen. Wijzigingen bouwverordening. Verder werd behandeld een voorstel tot opnieuw vaststellen van de bouwverordening. Van Ged. Staten is de bouwverordening, vastge steld in de vergadering van 11 Augustus 1933. te ruggezonden met eenige bemerkingen van den In specteur der Volksgezondheid. B. en W. stellen voor, gevolg te geven aan de door genoemden inspecteur gewenschte wijzigin gen. Deze betreffen: a. art. 47, lid 1 sub a, i.z. de verdeeling van het trasraam. b. art: 55. lid 2. de dikte van de buitenmuren zal bepaald moeten worden op ten minste halfsteens- werk met klamp. 17 c.M. dik. c. art. 57. de in het eerste lid geschrapte woor den zullen weer moeten worden hersteld. d. art. 104, lid 1. sub b, voor „art. 91", moet wor den gelezen „art. 90". Wethouder Dekker merkte op. dat alles, war men niet aangenomen bad, niet werd goedgekeurd. Het geeft dus niet veel. Voorzitter lichtte de wijzigingen toe. Het zijn lou- fer technische kwesties. De beer Borst meende, dat een halfsteensmuur voldoende zou zijn. De heer H. Dekker zeide. dat er wel 75 pet. der huizen van halfsteensmuren gebouwd is. Wethouder Dekker vond bet wel eigenaardig: men dringt aan op huurverlaging en de gebouwen moeten steeds duurder worden door deze bepalingen De. heer K. Doekes was van oordeel, dat men een uniforme regel wil. Het zal niet geven of men er too^n aeeert. De wijziging werd daarna aangenomen, evenals do andere door Ged. Staten verlangde. Onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. stelden voor, over te gaan tot onhewoon- hanrverklarine van de woningen achter Bakker MA'"nema te Dirkshom, eigendom van de Erven I.Tff alhier en van de woning aan den Koorndijk, eio-ondom van A. Duijves, alhier. Het rapnort van den opzichter werd voorgelezen. De woningen on bet oogenbh'k alle onbewoond. De heer Borst zeide. dat de laatste woning er van buiten nog goed uitziet. Over U, maar zonder U. De heer A. Duijves vond het eigenaardie dat hii er niet mee in kennis is eesteld. Wat wordt er raar met ie eigendommen rondgesprongen, als men nu zoo maar voorstelt het huis onbewoonbaar te ver klaren. Het ranport luidt niet eens erg ongunstig. Verder is 't niet eens het eigendom van spr. Dat had heter onderzocht kunnen worden. Dan zouden wij het kunnen aanhouden, zeide Voorzitter. A'dus' besloten. Wethouder Dekker: Dus de heer Duijves heeft er •eifenlijk niets mee noodig. De lieer Duiives bleef er bii. dat het niet juist was dat er niet met den eigenaar of eigenares wordt gesproken, voor men iets dergelijks doet. Het voorstel betreffende, de woning van IJff werd aangenomen. Vaststelling sappl. begrooting 1933. De kosten van werkverschaffing en stcunverlee- n«ng ziin er buiten gehouden, om de begrooting sluitend te maken, deelde Voorzitter mede. Er staan geen bijzondere dingen on: bet betreft eenige pos ten. die te boog en te laag zijn geraamd. De beer Francis vroeg of er ook gerekend was met de mindere opbrengst der nersoneele belasting. Voorzitter antwoordde bevestigend: ook de geld leen ing ten behoeve van de woning van den secre taris is er in verwerkt. Daarna werd de suppl. begrooting aldus aange nomen, Aanmerkingen op de begrooting 1931. Vanmorgen is een nota van opmerkingen op de begrooting 1934, ingekomen van het college van Ged. Staten. Wat den Raad aangaat, wordt er aanmerking ge maakt op den post voor vergadenngskosten ad f25, terwijl ook de subsidie aan de Vereen, van de 50 Westfriesche gemeenten niet werd goedgekeurd. Op de vraag van den heer A. Duijves hoe groot die laatste post was. luidde het antwoord van f 65. De heer Borst merkte naar aanleiding daarvan op. dat men de vereen .absoluut niet missen kan. Men zal straks met een busje rond moeten. Voorzitter stelde voor, do gewraakte posten maar af te voeren, doch een nadere motiveering aan Ged. Staten tc zenden, opdat men toch misschien den post nog behouden kan. Een treurig standpunt van Ged. Staten. Wethouder De Vries vond het treurig, dat Ged. Staten struikelden over een post van f 25 per jaar voor vergaderkosten. Het gaat nier al zeer sober toe. De heer H. Dekker meende dat juist de gemeen ten die bet ergst in den nood zitten zoodoende geen lid meer kunnen zijn van de vereen, voor 50 West friesche gemeenten. De heffing op honden, die geen bedrijfshonden zijn moet van f 5 op f 6 worden gebracht Verwacht wordt, dat er een groote toename van z.g. rattenvangers zal komen. De heer Burger merkte op dat er geen bedrijfs honden noodig zijn. De heer K. Doekes: Om de schuldeischers van het erf te houden. Voorzitter stelde voor. dat de verhoogde belasting, met ingang van 1934 zal worden ingevoerd. Aldus besloten. Het nationaal Crisiscomité berichtte, dat zonder den steun der gemeente de werklooze arbeiders even goed een extra steun zullen ontvangen. De heer K. Doekes vroeg of er bij B. en W. een ver zoek van de arbeidersorganisaties is ingekomen om werken in de gemeente, te doen uitvoeren. Voorzitter antwoordde van wel. Het is behandeld in B. en W.. Het is misschien mogelijk, om iets van de 60 millioen in deze gemeente te krijgen, merkte Voorzitter op, na een mededceling van den heer Doe kes, dat men daarop doelde. De woningbouwvereenigingen en de crisis. Verder informeerde de heer K. Doekes hoe de ge meente tegenover de woningbouwvereenigingen staat Voorzitter antwoordde, dat de gemeente tegenover het Rijk en de vereen, tegenover de gemeente borg staat. De woningbouwvereen. moeten trachten de re kening sluitend te maken. Als zij dit niet doen Is de uiterste maatregel, dat de gemeente de wonin gen overneemt; spr. ziet daar echter niet veel heil in. De heer K. Doekes merkt op dat de raad weinig inzicht heeft in deze zaken. Voorzitter zeide. dat er eigenlijk hij elke vergade ring van den woningbouw een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig moest zijn. Dat is niet gebeurd, maar deze maatregel moest eigen lijk weer in eere hersteld worden. De lieer L. Doekes deelde mede, dat houwvereeni- ging I er goed voorstaat. De heer A. Duijvis meende, dat het bij de nndere bouwvereeniging op Dirkshorn vast moest loopen. Die te Waarland stond er volgens den heer Bakker niet slecht voor. Na nog eenige mededeelingen zeide Voorzitter dat het gemeentebestuur bijzondere aandacht aan den NVoningböuAV zal'bestedon, wanrna de raad in co» mité ging om eenige belastingreclames te behande? Ien. Dorp half afgebrand. Tweehonderdder tig hnizen verwoest. ALEXANDRIE: In het dorp Tagrid, in Beneden- Egypte, beeft een brand gewoed, waardoor meer dan 230 huizen zijn verwoest. Een vrouw kwam in de vlammen om en drie personen werden zwaar ge wond. De brand was ontstaan door een wegspringen de vonk uit een oven, waarin een boerenvrouw brood aan het bakken was. Do Egyptische regecring heeft een groot aantal tenten en zakken levensmiddelen naar het gctceisterde dorp gezonden. Vergadering van den Raad op Vrijdag 15 Juni 1934, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen en ingekomen stokken. Hiervan deelen wij mede: Dat met de Ned. Heidemaatschappij is gecorres pondeerd over de nieuwe baggerregeling en ge vraagd was de oude regeling weer toe te passen. Geantwoord werd dat bij onderzoek in de gemeente was gebleken dat nog voldoende bagger in (ie slooten aanwezig was en dus de nieuwe regeling zou wor den toegepast. De Voorzitter leest het verslag van de bespreking over de baggerregeling in de vergadering van 7 Mei 1.1. van de Westfriesche gemeenten. In dit Overzicht komt voldoende tot uiting de meening van heeren practici, dat de gestelde eischen veel tc zwaar zijn. De commissie uit. de Westfriesche gemeenten zal nog eens overleg plegen met dc Ned. Heidemaat schappij. Ingekomen is de nadere regeling van de jaarwed den van den Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger; de tijdelijke korting wordt gehandhaafd, terwijl daarnaast 8V2 pet. pensioensbijdrage verhaald zal worden, na 1 Juli wordt die pensioensbijdrage 10 Ook voor de andere gemeenteambtenaren zal na 1 Juli pensioensbijdrage verhaald moeten worden, maar daarover zal in de volgende vergadering een voorstel worden gedaan. De uitvoering der werken aan den Westfrieschen Zeedijk geschiedt als werkverruiming en dus niet in werkverschaffing. De gemeente draagt, bij 25 pet. in de werkloozen. terwijl door de Provincie een bijdra ge is verleend in de voor de gemeente komende kosten tot een maximum van f 250. Dë verschillende noeingen van B. en W. hebben tot dit resultaat geleid. Opheffing openbare scholen. Bij Koninklijk Besluit van 27 April 1.1. is bepaald dat de scholen te Valkkoog en F.enigenhurg met in gang van 1 Juli as. worden opgeheven. Ongeveer 16 kinderen van de school Valkkoog zullen de openbare lagere school te Sint Maarten bezoeken, terwijl van Fransche generaal naar Engeland. - Geruch ten over besprekingen met het oog op eventueelen oorlog. Londen: Het gisteren door de „Morning Post" gepubliceerde bericht inzake een bezoek van den chef van den Franschen generalen staf, generaal Wevgand, aan Engeland, wordt heden door de Daily Herald" overgenomen, die verklaart, dat generaal Wevgand Maandag a.s. te Londen zal aankomen. Naar verluidt, is het bezoek geheel onofficieel, doch men is verontrust door de geruchten, dat besprekin gen tusschen de Britsche en Fransche generale sta ven zullen worden gehouden, over een militaire sa menwerking bij een eventueelen Europeeschen oor log. De „Daily Herald" wijst er op, dat ook voor 1914 werd verklaard, dat er geen militaire verdragen he stonden, doch later hoorde men, dat de Fransche en Britsche generale staven 'aren lang hadden samen gewerkt. Het blad verlangt than* een ondubbelzinnige ver klaring van MacDonald en binnenkort zal in het lager huis een interpellatie hieromtrent worden ingediend. Postpaketten met helsche machines voor Parijsche firma's. Drie groote Parijsche firma's ontvingen Donder dag postpaketten. die bij opening helsche machines bleken te bevatten. In alle drie gevallen kwamen do machines gelukkig echter niet tof ontploffing. Do geadresseerden waren een Panische, parfumfa- briek, de omrocp-maatschappij Radio-Paris en de bekende kranten-distributie-onderneining Hachette. Ook een fabriek te Nanterre heeft een soortgelijk paket ontvangen, terwijl thans bekend wordt, dat reeds Woensdag een dergelijk pakket, geadresseerd aan een voreeniging van Fransche componisten, op een der postkantoren explodeerde, waarbij eenige postbeambten verwondingen opliepen. De politie ver klaart, dat al deze helsche machines van dezelfde constructie zijn. zoodat zij vermoedelijk van één persoon afkomstig zijn. l'it den verwarden tekst van de begeleidende brieven meent men te mogen afleiden, dat de afzender een geesteszieke is. ELF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. New York: In een landhuis in den staat Oaxaca in Mexico zijn door inslaan van den bliksem zeven mannen en vier vrouwen gedood. Door denzelfden bliksemstraal werden nog 30 stuks vee getroffen en gedood. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Juni verschijnende nummers de 10 schoolgaande kinderen van Eenigcnburg 8 naar de openbare- en 2 naar dc R.K. school tc Bur- gerbrug zullen gaan. De heer Breed merkt op dat de Inspecteur heeft medegedeeld in zijn advies, dat de af te leggen weg niet onbeschut is. Maar spr. zou de eerste hoorn tusschen Burgerbrug en Eenigcnburg willen zien. Er stond alleen een molen en die is verbrand. Spr. vindt het een eigenaardig advies. Naar aanleiding van enkele vragen door den heer Van Druner. deelt de V oorzitter het resultaat mede van de bijeenkomsten met de ouders, en die er toe hebben geleid, dat de hierboven genoemde aantallen schoolkinderen naar de school te Sint Maarten en Burgerbrug zullen gaan. De heer Van Drunen vraagt of al is gesproken over eventueel vervoer gedurende de wintermaanden. De Voorzitter deelt mede, dat dit is besproken en in een volgende vergadering ter sprake zal komen. Mej. A. van Ooijen heeft hare benoeming tot on derwijzeres aan de O.L. school te Sint Maarten aan genomen en treedt den 16en Juni in functie. De Voorzitter merkt op dat van de gemeente Texel in dezen weinig medewerking is verkregen. Op een door den burgemeester gezonden schrijven, werd niet eens geantwoord. Gelukkig had de gemeente een goede wachtgeldster. Door een lid van Ged. Staten was kasopname ge houden bij den gemeenteontvanger, welk onderzoek geen aanleiding geeft tot opmerking. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor om met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen, met dank voor de aan de. gemeente bewezen diensten wegens ophef fing dier scholen. aan den heer W. C. Speets/ en Mei. J. C. J. Overhoofden, hoofden der scholen te Valkoog en Eenigenburg. On do meest eervolle wijze wordt het ontslag verleend. Als de laatste les wordt gegeven, zal de gemeente daarbij vertegenwoordigd zijn. Een gemeenschappelijke regeling. B. en W. stellen voor om met de gemeente Ziine een gemeenscbannelijke regelitig aan te gaan voor toelating der kinderen uit F.enigenhurg on de school te Burgerbrug. Door B. en W. van Ziine zal aan den raad van Ziine worden voorgesteld, de vergoerline te benalen op f 15 per kind en per faar, verminderd met het eventueel verschuldigde school geld. Met het concept der gemeenschappelijke regeling kan de raad zich vereenigen. Gedurende de kermisweek extra aanbieding van tegen sterk verlaagde prijzen Zie étalage. Meubel- Tapijtmagazijn „HOOFDPIJNEN VERDWENEN". Toen zl| het juiste middel vond. Hier volgt weer een schrijven van een dame. waar uit blijkt, dat voor allen, voor wie beweging en fris- sche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeer lijk is. „Ik wil U even schrijven on» te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraaglijke hoofd pijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschillende zouten, tabletten, enz., inaar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld in genomen, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van n$n kwaal bevrijd heeft, ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet tegen hoofdpijnen? Neemt l maar een of ander verdoovend middel, dat de pijn stilt en ver beeldt u zich dan, dat u genezen bent? Dergelijke lapmiddeltjes verdooven slechts de zenuwen en zijn dikwijls gevaarlijk voor het hart Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende middelen niet berejken. De oorzaak bestaat meestal in een ge stoorde spijsvertering of gedeeltelijke constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zit tend loven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wor tel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zou ten in Kruschen neutraliseeien ophooping van scha delijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan do lastige constipatie, omdat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde wer&ing, zouals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenochtend met „do klcino dagelijksche dosis" Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgere kend met hoofdpijnen, duizeligheid en vele andere kwaaltjes, die l'w dagelijksch leven bemoeilijken. U zult zich opmerkelijk fit voelen, geladen met dio voortdurende energie en opgewektheid, die het ge volg is van goede gezondheid Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f0.90 en f 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het étiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking do naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Met een wijziging van de begrooting 1933 gaat de raad accoord Bij de rondvraag brengt de heer Van Drunen in bespreking de mogelijkheid om het flap uit de sloo ten te doen verwijderen, door werkloozen. De Voorzitter deelt mede, dat do Ned. Heide maatschappij heeft meegedeeld, dat het trekken van flap niet in werkverschaffing mag gebeuren. Spr. zon het ook toejuichen ais het mogelijk was, want het is heter dan stempelen, maar zooals medege deeld, het is niet geoorloofd, omdat het vaarwater betreft is het een algemeen belang en als het ant woord niet zoo lang uitbleef, zou aan den minister vergunning kunnen worden gevraagd. De heer Van Drunen vraagt of de polder niet verplicht is de slooten schoon te houden. Opge merkt wordt dat het niet onder de kroosschouw valt. De heer Van Drunen vraagt, nu er een proef is genomen, of B. en W. nu niet opnieuw getracht hebben de werkloozen bij dc tuinders te werk ge steld te krijgen. De Voorzitter deelt mede. dat de burgemeester van Broek op Langendijk in de vergadering van do Westfriesche gèmeenten heeft medegedeeld, dat de proef goed geslaagd was en door de commissie zal nu getracht worden, van die proefregeling uitbrei ding te verkrijgen. Dat is heter dan dat een ge meente op zich zelf die uitbreiding vraagt. De heer Van Drunen vraagt of B. en W. reeds naar andere werkobjecten hebben uitgezien, opdat de menschcn straks weer niet naar de Wieringer- meer moeten. Spr. wijst nog eens on de verbetering van den weg Glas tot en met D. Swart. De heer Brak noemt verlaging door het Hoog heemraadschap van den dijk naar Eenigenburg. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog altijd hopen dat de Minister toestaat dat de werkloozen bii de tuinders te werk gesteld worden. In het stukje weg- verbetering Glas—Swart zien B. en W. geen werk- object. De heer Van Drunen gelooft niet dat alle werk loozen weer bij de tuinders geplaatst zullen kunnen worden. Maar nl zou dat zoo zijn. dan is het toch niet erg, een stuk werk klaar te hebben, als de nood aan den man komt. De verbetering van den Molen weg wordt door allen toch toegejuicht. Trouwens, al is een werk minder productief, het is heler, dan de menschen naar de Wieringermeer te zenden. De Voorziter zegt toe. dat B. en W. er pog eens aandacht aan zullen schenken. De heer Breed vraagt of B. en W. reeds een plan hebben t. a. v. de schoolgebouwen die aanstonds leeg zullen staan. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich hieromtrent nog eens zullen beramen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16