Twee Dictators ontmoeten elkaar. V# I „Wij zijn het eens!" Hitler's bezoek aan Mussolini. Accoord over Oostenrijk. KIJKEII is KOOPEfl bij CLOECK P00LSCH MINISTER VERMOORD. Door drie revolverschoten getroffen. MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp BOMAANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN CUBA. De uitspraak in het Horst Wesselproces. Bloedige botsingen in Columbia. DE LOTING VOOR DE DIENSTPUCHT. Zaterdag 16 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9499 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTFN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een eerste bespreking onder vier oogen,. welke rnim twee uur duurde. De eerste conferentie tnsschen de beide dicta tors Hitier en Mussolini is Donderdagmiddag te gen drie uur in de villa Sisanie te Stra begonnen. De bespreking, welke meer dan twee uur duurde, werd onder vier oogen gevoerd in de Duitsche taal. De conferentie werd Vrijdagnamiddag voort gezet. Omtrent dit onderhoud, dat in het Duitsch plaats 'had, zonder tusschenkomst van een tolk, meldt Reu ter nog het volgende: Ten aanzien van de besproken onderwerpen wordt volledig stilzwijgen bewaard, maar, zegt Reuter, men neemt aan, dat na een bespreking van den toe stand in het algemeen de drie voornaamste kwesties aan de orde zijn gekomen: de ontwapening, de mo gelijkheid van terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond en de toestand in Oostenrijk. Deze bij eenkomst is van belang, niet alleen wegens de be sproken onderwerpen, maar ook omdat er factoren van psychologischen en persoonlijken aard in het spel zijn. Voor landen, welke dictatoriaal geregeerd worden, zooals Italië en Duitschland, nemen de ge voelens van vriendschap,, die een dergelijke eerste onderhoud tusschen de twee leidende staatslieden al of niet geboren doet worden, een belangrijker plaats in, dan in democratischo landen, en dientengevolge kan een dergelijk onderhoud onberekenbare gevol gen hebben voor de zaken van Europa in zijn ge heel. De twee staatslieden hebben naar verluidt Don derdag nog slechts van gedachten gewisseld; 't sta dium, waarin beslissingen moeten worden genomen, is nog niet aangebroken. Het viermogendhedenver- drag is niet aangeroerd. Oostenrijk, meldt Reuter, is het punt dat op het oogenblik de besprekingen be- heerscht. Do aankomst van Hitier. Omtrent de aankomst van Hitier kan nog het volgende gemold worden. Het vliegtuig van Hitier kwam uit de richting van Murano, vloog over het vliegveld, cirkelde "bo ven de Lido en landde. Toen de deur van het toestel werd geopend en Hitier verscheen, speelde de op het vliegveld opge stelde militaire kapel het „Dcutschlandlicd". De „Führer" trad op Mussolini toe. De staatslieden drukten elkaar stevig de hand, waarna het „Horst Wessellied" klonk. Vervolgens in specteerden Mussolini en Hit Ier onder de klanken der „Giovinezza" de eerewacht. Daarna ging het gezelschap in de booten, welke Hitier en zijn metgezellen naar het Grnn Hotel brachten, waarna Mussolini naar de Piazala Roma- nc voer, vanwaar bij per auto naar Stra reed. Overal langs den weg werd Hitier luide toege juicht. Steeds weerklonken de kreten: „Evviva il Du ce!" „Evviva Hitlcro!" en dan weer „Hitlcr! Hitier! Hitier!" gepaard aan een daverend handenklappcn. Italiaansche pers geestdriftig. Do Italiaansche bladen zijn geheel gewijd aan de samenkomst te Venetië. In een hoofdartikel in het „Giotnale d'Italia" schrijft Galda, dat de Italiaansche natie den grooten Duit- schen leider groet, die de wederopstanding van het Duitsche volk heeft bewerkt. De begroeting te Ve netië was een demonstratie van vrede en verhelde ring. Terwijl een «Ier oorzaken van de onrust In Europa gelegen is in de onstandvastigheid van de buitenlandsche politiek van enkele naties, garan deeren de regeeringen van Duitschland en Italië el kaar een bestendigheid hunner buitenlandsche po litiek, die los van parlementaire stormen een vaste baken in de bewogen golven dei; Europeescho poli tiek is. De gelijkmatigheid, die fascisme en natio- naal-socialisme in bun politiek openbaren, is op zich zelf reeds een fundamentcelo factor voor den vrede. De tweede factor is de gedisciplineerde wil „Wij zijn niet samengekomen, om met geweld de wereldkaart te veranderen, doch om den vrede te dienen." Uit Venetië wordt gemeld, dat Mus solini en Hitier overeengekomen zijn de onafhankelijkheid van Oostenrijk te er kennen. Ciano, de chef van den Italiaanschen persdient, deelde den journalisten me de dat geen accoord is onderteekend, maar dat de bereikte overeenstemming meer een uitdrukking vormt van de op vatting van beide regeeringschef betref fende Oostenrijk. Ciano verschafte den journalisten over deze quaestie verder geen bijzonderhe den. Ilij verklaarde wel dat Duitsch land hiermede practisch gesproken de „Anschluss"-gedachte heeft opgegeven. Wat de ontwapeningskwestio betreft waren beide regeerlngschcfs het eens, dat, wanneer voor Duitsch land de gelijkgerechtigdheid effectieve werkelijkheid geworden is, Duitschland tot den volkenbond kan te- rugkeeren. Ook over Oostenrijk is gesproken, waarbij men van meening bleek, dat, natuurlijk op den grondslag van Oostenrijks onafhankelijkheid, herstel der normale betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk wen- schelijk is. Op de vraag of ook over het FranschRussische van het Duitsche en het Italiaansche volk en hun regeeringen. Mussolini blijft zijn politiek beginsel van sa menwerking trouw, dat de basis is van het Vier- mogendhedenpact. De ontmoeting te Genève betec- kent dan ook niet een uitsluitend Italiaanseh-Duit- schc samenwerking en concentratie, en nog minder een oppositie tegen de noodzakelijkheid van over eenstemming tusschen de groote West-Europeesche mogendheden. Dit is ook de leidende gedachte van Hitlcr. Niettemin waren onderhandelingen tus schen de beide staatslieden noodzakelijk ter bespre king van de algemeene huidige grqote politieke pro blemen en de speciale belangen van Duitschland en Italië, die niet zonder invloed op de algemeene kwesties kunnen blijven. De schrijver acht het in het algemeen duidelijk, dat Duitschland niet. langer uitgesloten kan blijven van de samenwerking in de Europeescho politiek, zonder gevaar voor nieuwe verrassingen. De onderhandelingen zullen gevoerd worden in den geest der groote F.uropecsche naties en met de oprechtheid, die zoowel Mussolini als Hit- Ier eigen is. De „Lavore Fascista" schrijft in een uitvoerig hoofdartikel, onder den titel „Een historische bij eenkomst voor den vrede van Europa", dat het feit, dat fascisme en nationaal-socialismc de zaden laten ontkiemen van een nieuwe cultuur, die tot in ver- strekkonden wederopbouw van de interne verhou dingen leidt, de beste garantie is voor den vredes wil van het fascistische Italië en het nationnal-so- cialististischc Duitschland. Het blad wcnscht dui delijk te zegen, dat het fascisme tegenwoordig in de geheele wereld als een belangrijke vredesfactor wordt beschouwd, terwijl niet beweerd kan worden, dat bet nationaal socialisme evenzoo in alle landen beoordeeld wordt. Het is echter een feit, dat Hitier ten aanzien van de ontwaneningskwestie zijn aan spraken heeft teruggebracht tot het minimum, dat met de eer der Duitsche natie in overeenstemming gebracht kan worden, zonder zich vast te klampen aan vroegere overeenkomsten. Hij heeft daardoor oprecht eraan medegewerkt, een bevredigende oplos sing voor alle betrokkenen te vinden. Het probleem van veiligheid en vrede kan niet anders dan in den geest van het Viermogendheden-pact worden opge lost, een pact, dat als diplomatiek medium Ber lijn, Londen, Parijs en Rome omvat, doch als poli tiek medium ook tot Moskou en Warschau uitge breid kan worden. front van gedachten was gewisseld werd geantwoord, dat slechts heel in 't algemeen do beide staatslieden hadden vastgesteld, dat zij regionale pacten niet de geschikte methode achten, daarentegen wel voelden voor een algemeene conventie. Ontzaglijke menigte op het San Marcus- plein. Tegen zes uur des avonds vond op het St. Marcus- ptbin een grootsche manifestatie plaats der fascisti sche partij, waarbij Mussolini het woord voerde. Uit Venetië en omstreken waren ongeveer 70.000 men- schen derwaarts samengestroomd, om van de betoo ging getuigen te zijn. Kort voor het begin van Mussol ini's rede versche nen rijkskanselier Hitier, die zich met von Neurath en zijn gevolg naar het Palazo Reale begeven had, op het balcon van het paleis. Voor hij zijn rede begon, zag Mussolini naar Hitier op, om hem te begroeten. „Eija alala" juichte de me nigte, In zijn rede riep Mussilin geestdriftig allerzijds toe gejuicht, zijn geweldig gehoor toe: „Wij zijn het eens geworden. Wij zijn het eens geworden." Toen Mussolini ophield met spreken en Duce en Führer elkander weer tegemoet kwamen, speelde op het plein een muziekkapel het Dcutschlandlied. Mussolini's rede was overigens groot endeels een oproep tot de stad Venetië om zoo actief mogelijk aan. het moderne Italiaansche staatsleven deel te ne- ipen. Toen de duce echter daarna over zijn gesprekken met Hitier begon, brak de jubel los. „Wij zijn samengekomen", zeide hij, „niet, om met geweld de wereldkaart te wijzigen, maar om den vrede te dienen. Wij zullen de moeilijkheden van het oogenblik niet vermeerderen, doch wij zijn het eens geworden, om te pogen, de wolken te verdrijven, die Europa's hemel bedekken! Hitier keert vandaag terug. Vandaag zal Hitier per vliegtuig naar Duitschland terugkeeren. Onbekende dader ontvlucht. - Politieke motieven in het spel? Reuter meldt uit Warschau: Vrijdagnamiddag om half vier wer den op den Poolschen minister van hinnenlandsche zaken Bronislaw Pie- racki, toen hij huis no. 3 in de Foksal- straat wilde binnengaan, door een onbe kende drie kogels afgevuurd. De minister werd ernstig aan het hoofd gewond. Nader verluidt, dat minister Pieracki in het militair lazaret, waarheen hij na den aanslag vervoerd was, aan de be komen verwondingen is overleden. Een officieele bevestiging is nog niet verkregen, doch kan ieder oogenblik worden venvacht. Bijzonderheden over den aanslag. Do dader, een kleine, magere, jonge man, sloeg na het volvoeren van de daad op de vlucht en kon niet gegrepen worden. De politie is hem op het spoor. Op de vlucht heeft de dader een van de hem achtervolgende politieagenten door een revolver schot gewond. De aanslagpleger had zich verdekt opgesteld bij den uitgang van het clubgebouw van de regeorings- partij, Foksal-straat 3 (de stationstraat). Hij wist blijkbaar dat minister Pieracki in het restaurant van de club placht te lunchen. Op het oogenblik dat de portier van de club de voordeur opende om den minister binnen te laten, trad een jonge man achter den minister te voorschijn en vuurde uit oen revolver drie keer. Twee kogels drongen den mi nister in het achterhoofd. Hij werd bewusteloos naar het militair hospitaal in de nabijheid van het Ujazdowskipark vervoerd, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Over den aanslag is nog geen officieel communiqué verstrekt. De autoriteiten weigeren elke inlichting. De politie is ijverig op zoek naar den moordenaar. Men gelooft dat de daad begaan is om politieke mo tieven. De minister van hinnenlandsche zaken Bronisaw die in 1895 werd geboren, was een van de meest op den voorgrond tredende leden van het regeorings- bloc en behoorde tot do intimi van maarschalk Pil- soedski (de 7.oogenaamde kolonelsgroep die om don dictator heen staat). Hij verkreeg als gewezen legi onair den rang van kolonel bij den generalen staf. In het jaar 1928 werd hij gekozen tot bestuurslid van de regeeringspartij. Hij telt sinds jaren tot de belangrijkste loden van de Poolsche regeering. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. van buitengewone kwaliteit Een oificier gedood; de President en omstanders licht gewond. HAVANNA, 15 Juni (V.D.): Bij een bezoek aan het marine-station Tiscornia is een bomaanslag gepleegd op den President van Cuba, Mendieta. De President werd licht aan de hand gewond, doch een hem begeleidend officier werd gedood. Verscheidene personen, die zich op het moment van de ontploffing in de nabijheid van den President bevonden, liepen eveneens ver wondingen op. Twee doodvonnissn. Berlijn, 15 Juni (V.D.) In het Horst Wessel-pro- ces is Vrijdagmiddag de \olgendc uitspraak go- daan: De beklaagden Sally Epstein cn Hans Ziegler wor den wegens moord ter dood en tot levenslang eer verlies veroordeeld. Beklaagde Peter Stoll wegens medeplichtigheid aan moord tot 7J4 jaar tuchthuis straf en tien jaren verlies van burgerrechten. In de motiveering van het vonnis verklaarde do president o.m.: Vastgesteld is, dat beklaagden Epsfein en Ziegler zich in den geest van do dagvaarding hebben schul dig gemaakt aan gemeenschappelijk gcpleegdcn moord. De jury kon geen rekening houden met de straf fen, welke bij de eerste behandeling van het proces- Horst Wessel in 1930 zijn uitgesproken. Wij hebben tc oordeelen naar den indruk, welke wij bij dezo vierdaagsche behandeling hebben gekregen. Zeven dooden. Bogota, 15 Juni (V.D.) Te Honda, in den Amerikaanschen staat Columbia, is het tot bloe dige botsingen gekomen tuschen een opgewonden volksmenigte, die een gearresteerden gemeente ambtenaar wildo bevrijden en de politic. Er zijn zeven personen gedood en 15 gewond. Gedurende de KERMIS: 2 ons NOUGAT voor 25 centl WED. v. STRALEN Hoogzijde C 7. SCHAGEN TeL 134. Wie is vermoedelijk vrij? Zooals we voor cenige dagen terug hebben gemeld, is bij de op 12 Juni l.d. gehouden verloting uitge maakt, bij welken naam de aanwijzing tot gewoon dienstplichtige voor de lichting 1936 zal beginnen. Menigeen zal echter ook gaarne willen weten, bij welken naam of bij welke letter ongeveer deze aan wijzing zal eindigen. Uit goede bron verneemt de „Msb." hieromtrent het volgende: Het getal vrijgelote personen bedroeg de laatste jaren 10 a 1-4 procent van het getal ingeschrevenen, dat er na aftrek van vrijgestelden en afgekeurden overbleef. Hiervan uitgaande, zijn enkele steekproe ven genomen, beginnende met Bernardus Cats, ge boren 31 Maart, welke naam als nummer één voor de lichting 1936 is aangewezen. Deze steekproeven hebben de volgende uitkomsten gegeven. Als het getal vrijgelote personen 10 procent be loopt, zal de eerste, die vrij is, onder de letter B ge zocht moeten worden, ongeveer bij namen als van den Berg en Berkhuijsen. Wordt dit getal 14 procent, dan zal de eerste vrije vermoedelijk iemand zijn, wiens naam met een A begint en ongeveer Alsem of Augustijn luidt. Er is alzoo veel kans, dat van den naam Bernardus Cats af tot den laatste, die onder de Z wordt inge schreven, en zelfs nog de eersten, die onder de A vermeld worden, allen tot gewoon dienstplichtige bestemd zullen worden, voor zoover zij niet wegens vrijstelling, afkeuring of een dergelijke reden uitval len. Van Alsem tot van den Berg is de kans twijfel achtig en van den Berg tot Barncrdus Cats, geboren 31 Maart, is de kans op vrijloten vrij groot. Toch boude men er rekening mede, dat de werke lijke uitkomsten afhankelijk zijn van verschillende gegevens, die eerst later bekend worden, in de eer ste plaats het geheele getal ingeschrevenen, dan hoeveel er worden vrijgesteld en afgekeurd en na tuurlijk ook de sterkte van de lichting. Al de ge maakte schattingen kunnen zoowel mede- als tegen vallen. Ook vertoont de eene gemeente of gemeente- groep veelal ecnig verschil met een andere. Het lijkt wellicht wat vreemd, dat wanneer er 10 procent vrijloten, waarschijnlijk alleen een gedeel te van de C en een gede !te van de B vrij zijn. Dit komt doordat er veel personen zijn, wier naam met een B begint. liet van vroeger in zwang gebleven woord „vrijlo ten" versta men niet in dezen zin, dat hij, die vrij- loot, van alles af zou zijn. Ieder, die niet tot gewoon dienstplichtige wordt bestemd en ook niet ongeschikt is bevonden, wordt bestemd tot buitengewoon dienst plichtige, wat wil zeggen, dat hij in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden in werkelijken dienst kan worden opge roepen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1