Pas op, slangen! HET KRUIS VAN DEN ZONDERLING De oneerlijke Goudsmid. WIE DOET HET HEM NA? EEN WIP MAKEN. EEN KETTING VAN HAZELNOOTEN. EEN BIJZONDERE TRUC. DE OLIFANTENJACHT. ol Ergens, ver buiten de stad leefde een oude eenzame man. Het was een rijke zon derling, die zich van de menschen niets aantrok en leefde zooals hij dat wenschte zonder anderen naar de oogen te kijken. Dat kon hij doen, want... hij was rijk. Niet alleen, dat hij zeer veel geld op de banken had staan, maar volgens menschen, die het wisten bez^ hij ook een groote verza meling fraaie en kostbare kunstvoorwer pen. een zonderling mensch was. En zonderlin- go menschen hebben zonderlinge gewoon ten. Eén van die zonderlinge gewoonten van den ouden man was deze: eiken avond als hij in bed lag, nam hij het kruis in zijn handen en begon de robijnen te tellen. Hij telde ze nog op een eigenaardige wijze ook. Dat ging ri.1. zoo: hij begon bij het tel len altijd onderaan en telde eerst de mid delste rij met twaalf steenen. Dan ging hij van onderen af tot aan het midden en dan naar links: weer twaalf steenen. Dan van onderen af naar rechts: weer twaalf stee nen. Op zekeren dag echter raakte een van dc robijnen los. De oude man ging ermee naar een goudsmid. Deze goudsmid wist, dat de zonderling de robijnen eiken avond telde en... hij wist ook op welke wijze dat gebeurde. Nu zag hij kans om twee van de robijnen te ontvreemden, zonder dat dc eigenaar echter, wanneer hij zo op de be kende manier zou natellen, het verlies zou bemerken. Hoe had de goudsmid de steenen gezet? (Elders op deze pagina vindt men dc oplossing). Let nu op. De eigenlijke proef gaat be ginnen. Dc rozijn ligt op den bodem van het glas, zoodat de wip het meest overhelt naar rechts. Nu schenken we in het glas een hoeveelheid spuitwater. Wat gebeurt er nu? Wel, dat zal je zelf zien: de wip zal gestadig op en neer gaan, zoolang er „borreltjes" in het glas aanwe zig zijn. Dat is nu wel héél mooi, maar misschien willen jullie ook het „waarom" van deze truc wel weten, nietwaar? Wel, let maar eens goed op. Dc rozijn hangt in het spuitwater. Aan „het lichaam" van die rozijn hechten zich talrijke blaasjes vast. Het gevolg hiervan is, dat de rozijn gaat stijgen. Komt de ro- De 'groote olifantenjacht, door de dicht begroeide oerwouden begint! Ieder mag op zijn beurt zijn potlood zetten op den kogel, het balletje voor het geweer en dan de lijnen volgen, net zoolang tot hij een olifant geschoten heeft. Bij de pijl tjes splitsen de wegen zich en moet men dus kiezen. Bereik je de olifant niet, dan heb je mis geschoten Het getal op den olifant geeft het juiste aantal punten dat er voor je genoteerd wordt. Het plaat je gaat vier maal rond. Elk krijgt dus vier beurten; als je in 4 keer 15 punten behaalt, dan ben je al een heel goed schutter! Het hoogste aantal punten is 6, of 24. OPLOSSING Het kruis van den zonderling. Dé goudsmid nam de bovenste steen weg en zette die onderaan. Toen nam hij de steen aan den linkerkant en die aan den rechterkant weg en behield die zelf. Als nu de zonderling zijn robijnen op de be kende manier ging natellen, kwam hij tel kens weer tot twaalf. Eenvoudig hè? door Dr. W. KEIZER. Jullie zult allemaal wel eens hebben ge hoord van de geweldige hoeveelheden voedsel die de reuzenslangen verorberen. Die hoeveelheden immers, zijn zoo groot, dat men dikwijls twijfelt aan de juistheid van het bericht. En toch heeft men derge lijke hoeveelheden zonder twijfel kunnen vaststellen. Zoo heeft men b.v. in het die renpark Hagenbeek proeven genomen om vast te kunnen stellen hoeveel een reuzen slang nu wel in één maaltijd kan verdra gen. Een aantal Pythons van bijzondere grootte, afkomstig uit Borneo waren de proefdieren. Hoewel de grootste slangen uit het aquarium gewoonlijk met konijn tjes werden gevoed, zette men aan de reu zenslangen steenbokken en soortgelijke dieren voor. Wie eenmaal een reuzenslang aan de maaltijd heeft gezien, zal dat niet licht vergeten. Buitengewoon sensationeel is natuurlijk de aanblik als slangen wor den gevoerd, die hun buit levend verorbe ren, zooals b.v. de ratelslang, die slechts beesten eet die hijzelf heeft gedood. De geweldige Pythons grijpen hun buit beet met een bliksemsnelle beweging van de kop en slingeren zich eenige malen om het lichaam van het slachtoffer heen. Met de geweldige kracht van hun spieren kra ken ze dan de gewrichten van het beest en slikken het dan in zijn geheel naar binnen. Als men naar den kop van een rustende slang kijkt, houdt men het voor onmoge lijk, dat zulke groote beesten geheel kun nen worden opgeslokt Het keelgat der slangen en de geheele hals van deze die ren is echter zeer rekbaar. Laten we nu eens opsommen wat een reuzenslang te Hamburg zooal wist te ver orberen. Op zekeren dag werd een zwaan van ongeveer 15 pond het slachtoffer. Drie dagen later: een Siberische reebok van niet minder dan 65 pond, dus samen in drie dagen 80 pond. In een anderen dieren tuin at een Python 70 pond vleesch op (van verschillende dieren) en slechts wei nige dagen later verorberde hij twee klei ne biggetjes, de een van 28 en de ander van 39 pond. Dat is dus in dien korten tijd 137 pond. Als grootste hoeveelheid heeft men het verslinden van een varken van 84 pond genoteerd; maar men kan zonder gevaar aannemen, dat de grootste slangen stuk ken vleesch van ongeveer 100 pond voor hun maaltijd gebruiken. Maar het verteren der spijzen duurt wel twee of drie weken. Dezen tijd brengen de slangen bij voorkeur in het water door. Zooals men bij ons honden houdt, zoo gebruikt men in verschillende declen van Zuid-Afrika slangen als wachters en be wakers. Deze slangen zijn er niet alleen om die- Ven en inbrekers op een afstand te houden, dcch vooral om te strijden tegen het groote aantal giftslangen; die men vooral in Bra zilië aantreft. Toch sterven er ondanks voorzorgsmaatregelen nog 1000 personen per jaar aan de levensgevaarlijke beet van de giftslang. De slang, die als wachter fungeert is de „Musurana", een reptiel, dat een lengte van ongeveer 1.5 M. bezit. De hoofdspijs van deze slang is zijn neef: de giftslang. De Musurana wordt op speciale farms ge kweekt en wordt voor oen kleinigheid aan de bewoners verkocht. Het is een onmis baar huisdier. Hoe moet men nu echter een giftslang vangen en wel lévend vangen (voor een dierentuin b.v.) Het beste gaat men het dier te lijf met een stok. Of: te lijf... mis schien is het beter te zeggen: men kan ze het best met een stok „te kop" gaan. Want daarop moet bij het vangen van een slang ten zeerste worden gelet. Grijp de slang bij den kop (achter de kaken) en bij de staart. De hand met de staart wordt ir. de hoogte gerukt, zoodat het beest met den kop naar beneden hangt. Toch is er aan deze manier van slangen vangen wel degelijk gevaar verbonden, 't is bijvoorbeeld mogelijk dat de slang zich van onderen los weet te werken, zoodat 'n beet in den hand van den vanger het ge volg is. In Brazilië gebruikt men om de slan genbeet te genezen een zoogenaamde „slan gensteen", die ook wel eens „Reesteen" wordt genoemd, omdat de steen wordt ver vaardigd uit een der horens van de reebok De steen wordt aldus gbruikt: men drukt de steen op de plaats, waar de slang ge beten heeft, waarop zij, door het bloed dat wegvloeit, blijft vastkleven. Als de steen vanzelf afvalt, is de beet genezen. Ook in Indië kent men dit middel tegen de slan genbeet Ten slotte: hoe stenen de slangen? Een Weensfch geleerde heeft op deze vrij duis tere vraag na jaren lang onderzoeken een antwoord weten te geven. De dood treedt bij deze dieren meestal in de late avonduren of des nachts in. Zelden 's morgens en zéér zelden 's middags. In de meeste gevallen is het stenen van het reptiel zcor moeilijk vast te stellen. Eenige dagen voor den dood worden ze n.1. reeds ziek en sterven eindelijk in een houding die ze reeds dagen tevoren hadden aange nomen. Die vanzelf gaat. Als zich iets schijnbaar uit zichzelf be weegt, maakt het een geheimzinnige in druk op de menschen en geheimzinnighe den hebben voor velen een groote bekoring. Laten we daarom samen eens een wip gaan samenstellen die uit zichzelf be weegt. Hoe gaat dat? Luister maar goed. Je neemt ten eerste een flesch, zooals die midden in het plaatje staat. Natuurlijk behoeft het nu niet bepaald zoo'n buik- flesch te zijn. Een andere is ook goed. Het tweede noodige artikel bij dit kunstje is een doodgewoon limonaderietje. Prik nu een naald in dc kurk en ga dan het zwaartepunt van het rietje zoeken. Heb je dat gevonden, dan wordt het rietje op de naald gelegd. Rechts van de flesch zet ten we nu een ledig glas. Aan den rechter kant van het rietje wordt een zijden draad je bevestigd met aan het einde daarvan 'n rozijn. Aan den anderen kant van het rietje waar op* het plaatje dat zonderlinge beest staat bevestig je het een of andere aardige papieren figuurtje. Een van de meest geliefde voorwerpen was een gouden kruis met achttien robij nen erin. Dat dit kruis geweldig veel geld waard was, kunnen jullie je wel inden ken, nietwaar? Op het plaatje zie je het, maar in werkelijkheid was het nog veel mooier. Ik zei reeds, dat de bezitter yan het kruis Meneer Zaagmeel is weliswaar niet mooi, maar zijn vak verstaat hij als de beste. Hij is namelijk meubelmaker, meester-meubelma- ker natuurlijk. Zoo bracht enkele dagen geleden een klant een vier kant tafelblad bij hem, dat op zes tien verschillende plaatsen was aan geboord, zooals de teekening het aangeeft. Uit dit blad moest nu een klein vierkant blad gezaagd worden, dat juist het vierde deel van het groote blad uitmaakt. Meneer Zaagman speelde het in derdaad klaar en leverde het vier de deel van het groote blad af, zonder een boorgaatje erin! Wie doet het hem na? Men breekt een lucifer zoodanig door midden, dat de vezels groo- tendeels nog tezamen blijven. Dus eigenlijk meer „knakken". Dc al dus geknakte lucifer legt men, zooals de afbeelding aangeeft, op de hals van een flesch en daar over heen een niet te zwaar munt stuk Wie kan nu dit muntstuk in de flesch werpen, zonder lucifer, flesch of munt aan te raken. Doodeenvoudig! Laat een drop pel water op de geknakte vezels van het hout vallen; de lucifer zal zich onmiddellijk spannen en het geldstuk dat dan geen steun meer heeft, valt naar beneden. zijn echter aan de oppervlakte, dan sprin gen de blaasjes weer, zoodat een zakkende beweging het gevolg is. Dit stijgen en da len gaat zooals gezegd, net zoolang, tot er geen werking meer in het water is. Een aardige proef nietwaar? Probeer het maar eens maar... wees voorzichtig hoor en knoei niet met het water. Anders wordt moeder kwaad en... ge ven jullie mij de schuld omdat ik het kunstje nu eenmaal uitgedacht heb Als jullie eens nauwkeu- rig een hazelnoot bekijkt, zul je zien, dat deze aan ieder ein l de een krans van heel kleine i gaatjes heeft. Deze gaatjes I zijn de uiteinden van kleine I kanalen, die door de geheele noot loopen. Men kan deze kanalen duide lijk zien, als men een noot over de geheele lengte in tweeën splijt. Om de opening be ter te kunnen zien, is het aan te bevelen, de oppervlakte van de noot, met een mes licht af te schaven, j Een „ketting van hazelnoten" kan ge makkelijk gemaakt worden, door ec<i lan ge haar een vrouwenhaar, hoewel dit te genwoordig een toer is om te vinden of beter nog twee haren door dc kanaaltjes te steken, zooals de afbeeld, aangeeft. Het is aan te bevelen, de haren eerst met het worteleinde dat steviger is, in dc kanaal tjes te steken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 20